جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

به بهانه استفاده از کارت سوخت اعلام شد:
حمايت از سياست دو نرخي شدن قيمت بنزين


معادلات انرژي


ميز خبر


 به بهانه استفاده از کارت سوخت اعلام شد:
 حمايت از سياست دو نرخي شدن قيمت بنزين 

 
استفاده از کارت سوخت از 20 مردادماه اجباري مي‌شود؛ موضوعي که واکنش‌هاي متعددي را به‌دنبال داشته و اين پرسش را به وجود آورده است که آيا اين طرح مي‌تواند وضعيت مصرف و قاچاق سوخت را سامان دهد يا مانند دوره قبل يک پروژه ناتمام باقي خواهد ماند؟

به‌گزارش ايسنا، در حال حاضر ظرفيت توليد بنزين ايران حدود 110 ميليون ليتر در روز و متوسط ميزان مصرف حدود 94 ميليون ليتر در روز اعلام شده است. از سوي ديگر سرانه خودروها در ايران به ازاي هر 1000 نفر 240 دستگاه و متوسط مصرف روزانه بنزين در سال 1397 حدود 88 ميليون ليتر بوده است. بر اساس اعلام مؤسسه مطالعات و کنترل ترافيک تهران، مصرف بنزين طي سال‌هاي 1390 تا 1397 کمي کمتر از 50 درصد افزايش داشته است.

چه‌کنيم مصرف بنزين در کشور کاهش يابد

اين در شرايطي است که سال گذشته ايران از فهرست کشورهاي وارد کننده بنزين خارج شد که همين مساله لزوم توجه به ميزان مصرف را بيش‌تر کرده است؛ بسياري از کارشناسان بر اين باورند که براي کاهش مصرف بنزين مي‌توان در مرحله اول به توليد و استفاده از خودروهاي کم مصرف روي آورد؛ سياست بعدي با توجه به حجم ذخاير گاز کشور مي‌تواند برنامه جايگزيني سوخت CNG با بنزين باشد. همچنين گسترش حمل و نقل عمومي يا سياست‌هاي قيمتي نيز مي‌تواند باعث کنترل و کاهش مصرف بنزين باشد.

از سوي ديگر، منطقي کردن سهم هر يک از مدل‌هاي حمل و نقل از کل حمل و نقل ايران، توسعه حمل و نقل ريلي و کاهش مصرف سوخت در خودروهاي توليدي و ارتقاي فناوري توليد خودرو و موتورسيکلت و حرکت به سمت توليد هيبريدي و الکتريکي بخشي از اقدامات در اين حوزه اعلام شده است.

بر اين اساس، ارتقاي کيفيت و کارکرد ناوگان حمل و نقل کشور (نوسازي ناوگان)، اصلاح، تکميل، بهبود و تدوين قوانين و مقررات و استانداردهاي مرتبط با مصرف سوخت و حمل و نقل و نظارت بر اجراي صحيح آن‌ها، اصلاح و بهبود وضعيت ترافيک و کاهش تقاضاي سفر، استفاده از سوخت‌هاي اقتصادي و سالم‌تر با رويکرد سوخت‌هاي تجديدپذير، بهينه کردن کيفيت سوخت‌ها و ساير فرآورده‌هاي نفتي مورد مصرف در خودروها و نحوه توزيع آن‌ها و فرهنگ سازي، آموزش و اطلاع‌رساني، مهم‌ترين مواردي است که در اين حوزه مورد توجه قرار گرفته است.

سياست‌گذار حساسيتي به افزايش مصرف ندارد

در اين باره عليرضا صادق‌آبادي - معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران - تاکيد دارد که سياست‌گزاران بايد هميشه نسبت به مصرف بنزين حساس باشند و تا زماني که در بودجه کشور محلي براي واردات بنزين يا درآمدي براي ايران از محل صادرات آن در نظر گرفته نشده باشد، سياست‌گزاران نسبت به هشدارهاي افزايش مصرف واکنشي نشان نمي‌دهند و در واقع نسبت به آن حساسيت ندارند.

به گفته وي، سياست‌گذار حساسيتي بر افزايش مصرف ندارد و اين به دليل تأمين سوخت از داخل است؛ چراکه توليد داخلي بنزين نه بر واردات و نه بر صادرات اثري ندارد.

در اين ميان براي جلوگيري از قاچاق بنزين، سناريوهاي مختلفي روي ميز دولت و مجلس‌نشينان قرار گرفته که مهم‌ترين آن بازگشت کارت سوخت و در پي آن سهميه‌بندي بنزين است. در اين راستا، زمستان سال گذشته بود که شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اعلام کرد بازگشت کارت سوخت جدي است و از مالکان خودرو و موتورسيکلتي که فاقد کارت سوخت بودند خواست تا براي دريافت کارت سوخت المثني اقدام کنند.

الزام کارت سوخت ارتباطي با سهميه‌بندي ندارد

پرونده ثبت‌نام کارت سوخت بدون الزام استفاده از آن و با عدم اجراي سهميه‌بندي بنزين در سال گذشته بسته شد اما در هفته‌هاي گذشته در حالي که امکان ثبت‌نام براي دريافت کارت سوخت المثني مجدداً فراهم شد، زمزمه‌هاي سهميه‌بندي بنزين نيز به گوش رسيد. موضوعي که حواشي زيادي را در پي داشت و درنهايت بهروز نعمتي - سخنگوي هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي - اعلام کرد هيچ گونه افزايش قيمت بنزين نخواهيم داشت و احياي کارت سوخت تنها براي ساماندهي بنزين است و مصرف آن هم سقفي ندارد.

وزير نفت نيز به‌تازگي تاکيد کرد که وزارت نفت با دستور رئيس جمهوري، در حال پيگيري اين موضوع است که تا اواخر مردادماه استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصي اجباري شود که در اين برنامه تنها سوخت‌گيري بنزين با کارت سوخت ديده شده است و سهميه‌بندي بنزين موضوع ديگري است.

تأثير الزام استفاده از کارت هوشمند سوخت بر مديريت توزيع

اما فريد عامري - مديرعامل اسبق شرکت ملي پخش - با اشاره به تأثير استفاده از کارت هوشمند سوخت در ميزان مصرف و کاهش قاچاق سوخت، گفت: با توجه به اين‌که در مناطق مرزي از کارت هوشمند استفاده مي‌شود، بايد گفت که اين کارت کارايي بيش‌تري در داخل کشور دارد که مي‌توان از آن در کنترل و نظارت بر عرضه استفاده کرد.

وي با بيان اين‌که علاوه بر اين مي‌توان از کارت سوخت براي اجراي سياست‌هايي که زماني قرار بود اجرايي شود اما اکنون به دستور مجلس شوراي اسلامي متوقف شده است، استفاده کرد، اظهار کرد: اگر زماني بخواهيم به سمت دو نرخي شدن پيش برويم کارت هوشمند ابزاري است که مي‌توان براي اعمال اين سياست از آن استفاده کرد.

مديرعامل اسبق شرکت ملي پخش و پالايش فراورده‌هاي نفتي ادامه داد: در سطح کلان اين مساله بايد به سياست‌هاي قيمتي توجه شود چرا که تنها اين مساله مي‌تواند مشکلات موجود در عرضه بنزين را کاهش دهد، اما با توجه به شرايط معيشت مردم در شرايط فعلي افزايش مضاعفي را به خانواده‌ها وارد مي‌کند.به گفته وي سياست دو نرخي شدن قيمت بنزين در شرايط فعلي بسيار مناسب بوده چرا که مي‌توان با سازوکارهايي قيمت را به گونه‌اي افزايش داد که به تمام اقشار فشار وارد نشود و اين مساله نه تنها عدالت اجتماعي است بلکه موجب افزايش درآمدهاي دولتي نيز مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 تنش‌ها در خليج فارس قيمت نفت را تا 325 دلار بالا مي‌برد

اويل پرايس در گزارشي به تبعات تنش هاي در خليج فارس بر قيمت جهاني نفت پرداخت و نوشت: جنگ در خليج فارس مي تواند قيمت نفت را تا 325 دلار بالا ببرد.

به گزارش مهر به نقل از اويل پرايس، تنش‌هاي بين ايران و آمريکا بالا گرفته و حالا زمان اين است که بررسي کنيم، چگونه جنگ در خليج فارس بر قيمت‌هاي نفت تاثير خواهد گذاشت.

در هفته‌هاي اخير احتمال اينکه ايران تنگه هرمز را ببندد افزايش يافته است. همچنين پس از ساقط شدن پهپاد متجاوز آمريکايي توسط ايران، احتمال وقوع جنگ در خليج فارس تشديد شده است.

در چنين شرايطي احتمال اينکه ايران تهديد خود براي دريافت عوارض سنگين براي عبور از تنگه هرمز از متحدان آمريکا را عملي کند، بالا رفته است. همچنين ممکن است در صورتي که ايران نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه ندهد برخي کشورهاي ديگر هم نفت خود را صادر کنند.

تاثيري که بسته شدن تنگه هرمز بر قيمت نفت خواهد گذاشت، به وضوح به ميزان نفتي که روزانه از بازارهاي جهاني حذف مي‌شود و مدت زماني که اين وضع ادامه پيدا مي‌کند ارتباط خواهد داشت. بر اين اساس، تحليل‌گران وقوع يکي از اين 3 سناريو را محتمل مي‌دانند.

سناريوي اول: در خوشبينانه‌ترين حالت تنگه هرمز تنها براي چند روز و فقط براي کشتي‌هاي تجاري بسته خواهد شد که اين تاثير زيادي بر بازارهاي جهاني نفت نخواهد داشت، هرچند قيمت هر بشکه نفت فوراً به بيش از 100 دلار جهش خواهد کرد، اما بعد از باز شدن تنگه به سطح قبل باز خواهد گشت. در اين سناريو، ظرفيت ذخيره توليد نفت و خط لوله‌هاي عربستان و امارات متحده عربي، براي دور زدن تنگه هرمز و صادرات نفت، موثر خواهند بود.

سناريوي دوم: در حالت بدبينانه، آمريکا و متحدانش نمي‌توانند تنگه هرمز را فوراً باز کنند و اين تنگه براي 45 روز کاملاً بسته خواهد ماند و 45 ديگر هم طول خواهد کشيد که عبور و مرور نفتکش‌ها به حالت عادي بازگردد. در اين حالت ذخاير استراتژيک جهان در 2 ماه اول به مصرف خواهند رسيد و طبق بررسي مرکز مطالعات و تحقيقات ملک عبدالله عربستان، که در آوريل 2018 انجام شد، قيمت هر بشکه نفت تا 325 دلار جهش خواهد کرد.

سناريوي سوم: در نهايت تحت سناريوي جهنمي، در خليج فارس جنگ رخ مي‌دهد و زيرساخت‌هاي توليد و صادرات نفت به شدت آسيب خواهد ديد و با بسته شدن 3 ماهه تنگه هرمز، قيمت نفت سر به فلک خواهد کشيد. قيمت‌ها تنها پس از سقوط جهان در يک رکود اقتصادي شديد پايين مي‌آيند.

نرخ بيمه پس از حمله به نفتکش‌ها در خليج‌فارس 10 برابر شد

مديرعامل شرکت کشتي‌راني آردمور گفت: در 2 ماه گذشته به دنبال حمله به نفتکش‌ها در نزديکي تنگه هرمز، قيمت بيمه کشتي‌ها 10 برابر شده است.

به گزارش ايلنا به نقل از سي‌ان‌بي‌سي، آنتوني گورني، مديرعامل شرکت کشتي‌راني آردمور مي‌گويد: در 2 ماه گذشته به دنبال حمله به نفتکش‌ها در نزديکي تنگه هرمز قيمت بيمه کشتي‌ها واقعاً 10 برابر شده است.

از ماه مي تا کنون 6 نفتکش در نزديکي تنگه هرمز و البته يک هواپيماي بي‌سرنشين متجاوز به آب‌هاي ايران مورد هدف قرار گرفتند. اين تنگه يکي از مهمترين آبراهه‌هاي جهان است که ايران، عمان و امارات متحده عربي را از هم جدا مي‌کند.

همه کشتي‌ها براي فعاليت به انواع مختلف بيمه نياز دارند که اين شامل پوشش سالانه براي خطر جنگ و هزينه اضافي براي براي ورود به مناطق با ريسک بالا مي‌باشد.

آنتوني گورني مي‌گويد: ما به عنوان يک شرکت کشتي‌راني و بخشي از صنعت کشتي‌راني جهاني، تهديداتي که متوجه خدمه و کشتي‌هاي ما هستند را بسيار جدي تلقي مي‌کنيم.

او ادامه داد: در حال حاضر تجارت ما به صورت عادي در حال انجام است اما در نتيجه اين حملات نرخ بيمه در 2 ماه اخير براي ترانزيت از تنگه هرمز 10 برابر شده است.

گورني مي‌گويد: هر کسي که مسئول اين حملات است نشان داده که مي‌تواند بسيار مخرب عمل کند.

امضاي 10 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توان توليد نفت تا 2 ماه آينده

معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران از امضاي 10 قرارداد طرح نگهداشت و افزايش توان توليد نفت تا 2 ماه آينده خبرداد.

به گزارش وزارت نفت، رضا دهقان، معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران در آيين امضاي قرارداد سفارش لوله‌هاي جداري و مغزي مورد نياز طرح‌هاي توسعه ميدان‌هاي رامشير و منصوري بين شرکت مهندسي و ساختمان صنايع نفت (اويک) و لوله‌گستر اسفراين گفت: اين قرارداد نشان از وفاق و توانايي‌هاي داخلي در شرايط کنوني کشور دارد و گواه اين موضوع است که چرخ صنعت متوقف نيست و ما در هر شرايطي کارمان را پيش مي‌بريم.

وي با اشاره به طرح بزرگ نگهداشت و ازدياد برداشت در 33 ميدان که قرار بود در قالب الگوي جديد قراردادهاي نفتي اجرايي شود، تصريح کرد: از مرحله‌اي به بعد به اين نتيجه رسيديم که نبايد منتظر اين قراردادها باشيم و به همين دليل طرح‌هايي را به شکل موازي با الگوي جديد قراردادهاي نفتي آغاز کرديم و حالا که اين قراردادها در شرايط تحريم با مشکل روبه‌رو شده، همين قراردادهاي موازي براي ما مانده است.

معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه اين 33 قرارداد به ارزش 6.2 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري با هدف اشتغال داخلي، ايجاد زمينه کار براي پيمانکاران و سازندگان داخلي و نگهداشت توليد حدود 280 هزار بشکه در روز پيش‌بيني شده است، افزود: در اين قراردادها چند بخش جدي براي ساخت داخل گنجانده شده است، از جمله اينکه براي 84 قلم کالاي خارجي که امکان ساخت داخل داشتند ممنوعيت واردات گذاشتيم و 15 قلم کالاي پرمصرف در اين پروژه‌ها را شناسايي کرديم و به اين ترتيب حدود 40 درصد از 6.2 ميليارد دلار به تامين کالا در داخل اختصاص مي‌يابد.

دهقان با اعلام اينکه تاکنون 10 قرارداد از اين مجموعه امضا شده و 10 قرارداد ديگر تا حدود دو ماه ديگر امضا مي‌شود، عنوان کرد: اويک دو ميدان مهم از ميان اين قراردادها را در اختيار دارد و اميدوارم پيشرفت خوبي در آنها داشته باشد و به 70 هزار بشکه افزايش توليد موردنظر دست يابد.

دهقان در عين حال به تعيين تيم رصد کالا در معاونت مهندسي اشاره کرد و گفت: در اين کميته توجه مي‌شود که از حداکثر ظرفيت پيمانکاران و سازندگان استفاده شود.


 ميز خبر 

 زنگنه در حاشيه جلسه دولت:

ميزان صادرات نفت ايران اطلاعات جنگي محسوب مي‌شود

وزير نفت گفت: هيچ ديدار خصوصي با وزير نفت عربستان نداشتم و فقط احوال‌پرسي کرديم و اما حدود 7، 8 ساعت در جلسه اوپک با هم دعوا کرديم.

به گزارش مهر، بيژن نامدار زنگنه در حاشيه نشست هيئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي در خصوص اعلام اطلاعات فروش نفت ايران در رسانه ملي اظهار داشت: پيش‌تر هم گفتم با چه نيتي برخي اطلاعات داده مي‌شود. البته اطلاعات درست نيست و اينکه بازنشر مي‌شود هم کار خوبي نيست.

وي ادامه داد: اطلاعات مربوط به صادرات نفت با توجه به اينکه در جنگ هستيم، اطلاعات جنگي محسوب مي‌شود و هرکس مي‌خواهد آن را منتشر کند بايد با هماهنگي باشد؛ چراکه به منافع ملي آسيب مي‌زند.

وزير نفت همچنين در خصوص روند گازرساني‌هاي روستايي در کشور گفت: امروز تنها حدود 8 تا 9 روستا را گازرساني مي‌کنيم و عملاً کار به پايان رسيده است. در چند استان صد در صد روستا را گازرساني کرده‌ايم. چند استان کمي عقب‌تر هستند که ما همت‌مان را براي آنها گذاشته‌ايم که شامل خراسان رضوي، خراسان جنوبي، کرمان، کرمانشاه و آذربايجان غربي است. در حال حاضر جمعيت تحت پوشش گازرساني روستايي نزديک 85 درصد و گازرساني کل کشور نيز 93 تا 94 درصد است.

وي در پايان در خصوص ديدار با وزير نفت عربستان در اجلاس اوپک خاطرنشان کرد: ديدار خصوصي نداشتيم و در حد احوالپرسي بود اما در داخل جلسه 7 تا 8 ساعت با هم دعوا کرديم.

پتروشيمي نوري در آستانه ورود به بورس

شنبه هفته آينده 10 درصد از پتروشيمي نوري در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران عرضه اوليه مي‌شود.به گزارش ايسنا، تاکنون در سال 1398، سه شرکت در بورس تهران عرضه اوليه شده‌اند. فعالان بازار سرمايه در شنبه آينده (22 تير ماه) شاهد عرضه چهارمين شرکت در سال جاري خواهد بود. به اين ترتيب300 ميليون سهم معادل 10 درصد از شرکت پتروشيمي نوري در بازار دوم بورس تهران عرضه خواهد شد. کف قيمت اين سهم 2,950 تومان و سقف قيمت آن 3,125 تومان است.

صانعي - مدير عامل پتروشيمي نوري - درباره خوراک اين شرکت اظهار کرد: مشکل پتروشيمي‌ها تأمين خوراک است ولي ما از بابت تأمين خوراک هيچ مشکلي نداريم.

وي ادامه داد: در سال 1397، واحد شيرين سازي برش سبک پتروشيمي نوري افتتاح و بهره‌برداري شد. همچنين انجام پروژه ارتقاع توليد پارازالين ديگر اقدام سال 1397 بود.

صانعي درباره سياست تقسيم سود شرکت اظهار کرد: به سازمان بورس نامه داديم که 90 درصد سود سال 1397 را در مجمع تقسيم کنيم. مزيت‌هاي رقابتي خوبي دارد. اين شرکت دو اسکله اختصاصي براي بارگيري محصولاتش دارد. حدود 60 درصد محصولاتمان صادراتي است. در ماه 15 کشتي براي بارگيري مي آيند.

مديرعامل پتروشيمي نوري ادامه داد: ما به 13 پالايشگاه پارس جنوبي وصل هستيم که تنها سه تا از اين پالايشگاه‌ها براي تأمين خوراک ما کافي است و از اين جهت بابت تأمين خوراک هيچ مشکلي نداريم.

صانعي افزود: ما معاف از پرداخت ارزش افزوده روي خوراک هستيم که يکي از مزيت‌هاي رقابتي خوب شرکت است. خوراک ما 4.5 ميليون تا ميعانات گازي است که از 13 پالايشگاه تأمين مي‌شود.

وي افزود: محصولات اصلي ما پارازايلن سالانه 750 هزار تن، بنزن430 هزار تن و اورتوزايلن 100 هزار تن در سال است. 6 محصول فرعي هم داريم. 50 درصد پارازايلني که در اين مجتمع توليد مي‌شود، براي توليد پت به پتروشيمي تندگويان ارسال مي‌شود و باقي آن صادر مي‌شود. بنزن هم به پتروشيمي پارس ارسال مي‌شود. تعدادي از محصولات هم در بورس کالا و انرژي به فروش مي‌رسد.

وي ادامه داد: تمام حرکت‌ها در چار چوب استراتژيک است که ما الان در حال طي کردن سومين برنامه استراتژيک هستيم. کليه فرايند ها همه به صورت سيستماتيک حرکت مي‌کند که براي هر کدام از آن‌ها شاخصه‌هايي داريم که کنترل مي‌شوند و هر سه ماه يک بار رصد مي‌شود.

مديرعامل پتروشيمي نوري گفت: به خاطر ارتقا سيستم‌هاي توليد4 ماه در تعميرات اساسي بوديم که از توليد کاسته شد. در سال 97، 59 درصد توليداتمان صادر شده، 36 صادرات غير مجتمعي داشتيم و حدود 5 درصد از طريق بورس‌هاي کالا و انرژي در داخل کشور عرضه شدند.

سفارت ترکيه اخبار مربوط به امتناع واردات نفت از ايران را تکذيب کرد

سفارت ترکيه در ايران اخبار امتناع از واردات انرژي از ايران براي پالايشگاه‌هاي اين کشور را تکذيب کرد.به گزارش تسنيم، برخي رسانه‌ها از جمله اسپوتنيک از بيانيه سفارت ترکيه در ايران خبر دادند که بر مبناي آن، پالايشگاه‌ها از واردات نفت امتناع کرده‌اند.سفارت ترکيه در ايران چنين بيانيه‌اي را تکذيب کرده يادآور شد: در اين باره هيچ خبر يا بيانيه‌اي منتشر نشده است و چنين چيزي صحت ندارد.مقامات ترکيه بارها اعلام کرده‌اند که تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران را رد کرده و آن را نمي‌پذيرند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته