جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157


کارهايي که قدرت مغزتان را چندين برابر مي‌کنند


شناسايي 3 بيمار مبتلاء به تب کنگو در مازندران


خطر CO2 در فضاي سرپوشيده براي سلامتي


يادداشت


خبرپزشكي


 کارهايي که قدرت مغزتان را چندين برابر مي‌کنند 

 
پژوهش‌ها نشان مي‌دهد انجام کارهاي يدي و استفاده از دستان در حين انجام کار سبب افزايش توانمندي‌هاي مغز و کاهش اضطراب مي‌شود.به گزارش بهداشت نيوز به گفته محققان، مغز انسان به‌گونه‌اي تکامل پيداکرده که به ما در راستاي استفاده از محيط پيرامون و جهانمان ياري کند. به‌عنوان نمونه در قرن نوزدهم ميلادي، پزشکان براي درمان زنان مضطرب و داراي تشويش، استفاده از ميل بافتني و بافتن لباس‌هاي کاموايي را تجويز کرده و اين درمان معمولاً مثمرثمر بود. در اين حالت، دستان به‌طور مداوم و يکسان اقدام به انجام حرکاتي تکراري کرده و مغز مي‌داند نتيجه اين حرکات منظم، يک کلاه يا لباس پشمي است و درنتيجه سيستم اعصاب و مغز آرام مي‌شود. به نظر مي‌رسد که کار يدي و اين‌گونه فعاليت‌ها موجب بروز خشنودي در مغز مي‌شود.

«کلي لمبرت»، پژوهشگر ارشد از دانشگاه ريچموند، در اين رابطه مي‌گويد: «من اين کار را مي‌توانم با عنوان داروهاي رفتاري توصيف کنم. در اين حالت، مغز ما براثر فعاليت‌هايي که انجام مي‌دهيم و يا حرکات بدن ما واکنش نشان داده و تغيير مي‌کند. اين تغييرات مشابه تغييراتي است که توسط دارو در بدن ايجاد مي‌شوند.»

وي در ادامه مي‌افزايد: «نحوه انجام کارهاي امروزي به‌گونه‌اي است که ما فقط روي صندلي نشسته‌ايم و دکمه‌ها را فشار مي‌دهيم. اين موضوع مي‌تواند قابليت کنترل محيطي را در انسان کاهش دهد.»محققان توصيه مي‌کنند تا آنجايي که مي‌توانيد خود را درگير کارهاي دستي کرده و سعي کنيد در خانه يا محل کار، از دستانتان براي انجام کارهاي مختلف استفاده کنيد. اين موضوع روي شرايط مغزي شما تأثير داشته و توانائي‌هايتان را زيادترمي‌کند.


 شناسايي 3 بيمار مبتلاء به تب کنگو در مازندران 

 
رئيس مرکز بهداشت مازندران گفت: سه بيمار مبتلاء به تب کنگو در اين استان شناسايي و در مراکز درماني تحت درمان قرار گرفتند.دکتر محسن اعرابي در گفت و گو با ايرنا افزود: اين سه بيمار پس از دوران کامل درماني و بهبود از مراکز درماني مرخص و به سلامت به خانه هاي خود برگشتند.وي اضافه کرد: در شرايط فعلي بيماري تب کنگو در اين استان تحت کنترل قرار دارد و مشکل حادي که جاي نگراني براي شهروندان و مسافران بتواند ايجاد کند با رعايت مسايل بهداشتي وجود ندارد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مازندران اظهار داشت: تب کنگو از طريق کنه از حيوان مبتلا به انسان منتقل مي شود و شهروندان در صورت مشاهده کنه بايد به مراکز درماني مراجعه تا تحت درمان قرار گيرند.دکتر اعرابي در آستانه موسوم حج به شهروندان مازني توصيه کرد تا از ذبح دام در منازل خودداري کنند.

وجود دامداري هاي سنتي و جدي گرفته نشدن مسايل بهداشتي به خصوص در ذبح دام در منازل باعث شده تا استان مازندران همچنان يکي از کانون هاي بيماري تب کنگو در استان هاي کشور باشد به طوري که در سال جاري 5 استان کشور از جمله مازندران در بين 32 استان کشور اين بيماري مشاهده شد که از 54 بيمار مبتلا به تب کنگو سه نفر مازني بودند.


 خطر CO2 در فضاي سرپوشيده براي سلامتي 

 به گزارش ايسنا، سطح کربن دي اکسيد موجود در فضاهاي بسته مي‌تواند بر قدرت تفکر تأثير گذاشته و حتي خطرات جدي‌تري را متوجه سلامتي کند.

در حاليکه آلاينده‌هاي هوا از قبيل ذرات معلق و اکسيد نيتروژن موضوع بسياري از تحقيقات بوده، مطالعات بسيار محدودي در مورد تاثير کربن دي اکسيد بر سلامت انجام گرفته است. هرچند نويسندگان مطالعه اخير معتقدند تحقيقات فزاينده‌اي در حال انجام است که نشان مي‌دهد سطحي از کربن دي اکسيد در اتاق خواب، کلاس درس و دفتر کار وجود دارد که با تاثيرات مضر روي سلامتي از جمله اثرگذاري بر عملکرد قدرت شناختي همراه است.

به گزارش روزنامه گاردين، محققان اظهار داشتند: محيط‌هاي داخلي بيشتر نگران کننده هستند زيرا افراد حدود 60 تا 80 درصد از زمان خود را در اين فضاها سپري مي‌کنند.


 يادداشت 

يک طرح به‌موقع و ضروري؛ غربالگري رواني در شبکه بهداشت

ابراهيم علي آبادي

روزي روزگاري در اين شهر و آن روستا آدم‌هايي زندگي مي‌کردند که اگر در اثر يک اتفاق دچار اندوه شديد يا همان افسردگي و در خودفرورفتگي مي‌شدند، بايد تا هرجا که مي‌توانستند اين مشکل روحي-رواني را تحمل مي‌کردند. کسي به آن‌ها توصيه نمي‌کرد براي بهترشدن حال‌شان و بازگشتن به روال عادي زندگي، به روان‌کاو مراجعه کنند. اگر کسي هم به خود جرات مي‌داد و چنين پيشنهادي مي‌داد به شدت مورد عتاب قرار مي‌گرفت. هرکسي که دچار درد و اندوه و مشکل روحي-رواني مي‌شد، يا تاب مي‌آورد و صدايش درنمي‌آمد و يا در نهايت سر از دارالمجانين درمي‌آورد.

اما خوشبختانه امروز تا حدودي- فقط تا حدودي- برخي مردم به اين نکته پي برده‌اند که بسياري از مشکلات رواني، افسردگي‌ها و حتي برخي بيماري‌هاي جسمي را مي‌توان و بايد با مراجعه به روان‌کاو يا روان‌پزشک حل کرد. اين روزها کسي از اين‌که بگويد در حال مشاوره روان‌کاوي است و يا وقت مشاوره دارد، نه تنها خجالت نمي‌کشد که آن‌را حتي نوعي کلاس اجتماعي براي خود مي‌داند. در واقع چه براي پُزش باشد و چه براي درمان، افرادي هستند که بدون مشورت با مشاور خود کاري انجام نمي‌دهند. اما نکته مهم در اين ماجرا اين است که خدمات روان‌کاوي و روان‌درماني شامل بيمه نمي‌شود و ويزيت اين مشاوران بسيار گران و گاهي خارج از نه فقط حد توان که حد تصور است. بنابراين مشاوره‌هاي روان‌کاوي به‌خصوص در شرايط فعلي جامعه بسيار ضروري اما به شدت گران است.

تصميم بسيار به‌جا و مناسب و شايسته توجهي که اخيرا معاون كل وزارت بهداشت از آن خبر داده اجراي طرح غربالگري بيماري‌هاي رواني توسط وزارت بهداشت است. بر اساس اين طرح ابتدا و براي شروع وزارت بهداشت براي پيشگيري از بيماري‌هاي رواني با آگاه‌سازي جامعه و رسانه‌ها در جهت کاهش استرس محيطي گام برمي‌دارد.و در درجه دوم در راستاي درمان بيماري‌هاي سبک ، متوسط و سنگين تلاش مي‌کند. به همين دليل روان‌شناسان باليني در شبکه بهداشت و درمان به‌کار گرفته شده‌اند تا موارد بيماري را غربالگري کنند. معاون كل وزارت بهداشت مي‌گويد افرادي که به بخش دولتي، مراکز بهداشتي و درماني و خانه‌ها و پايگاه‌هاي بهداشتي دولتي مراجعه مي‌کنند مورد تست قرار مي‌گيرند و غربالگري که به‌صورت تعدادي پرسش چند گزينه‌اي است انجام مي‌شود وعلائم اوليه بيماري‌هاي روان‌پزشکي به‌صورت استاندارد از آن استخراج مي‌شود و بيماري مشخص مي‌شود. اگر علائم فرد قابل توجه و نيازمند مداخله باشد به روان‌شناس و در ادامه در صورت نياز و ادامه روند درمان به روان‌پزشک معرفي مي‌شود.در واقع وضعيت اين بيماران تا بهبودي پيگيري مي‌شود.


 خبرپزشكي 

 برنامه هاي ايران براي ريشه‌کني هپاتيت

عضو شبکه هپاتيت کشور با اشاره به اينکه در حال حاضر درمان کامل هپاتيت C در ايران از طريق داروهاي توليد داخل طي 3 تا 4 ماه انجام مي‌گيرد، گفت: داروهاي درمان هپاتيت C در داخل توليد مي‌شود و تحت پوشش بيمه است.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي همايش روز جهاني هپاتيت،دکتر مهدي صابري فيروزي اظهار داشت: مهمترين انواع هپاتيت که در ايران افراد را گرفتار مي‌کند نوع B و C هپاتيت است که نوعي بيماري مزمن کبدي به شمار مي‌رود و عوارضي همچون ابتلا به سيروز کبدي و سرطان کبد را به همراه دارد.

وي افزود: ابتلا به اين بيماري قابل پيشگيري است و مي‌توان با پيشگيري از ابتلا به هپاتيت B وC مي‌توان از بروز سرطان کبد و سيروز کبدي نيز جلوگيري به عمل آورد.

استاد پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: همايش روز جهاني هپاتيت با همکاري مراکز تحقيقاتي و دانشگاهي، خيرين وزارت بهداشت و مراکز بهداشتي و درماني کشور به همت شبکه هپاتيت برگزار مي‌شود که جديدترين دستاوردهاي علمي و درمان‌هاي نوين همچنين راهکارهاي تشخيصي جديد با حضور اساتيد و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفت و گو قرار مي گيرد و به سمع و نظر حضار مي‌رسد.

صابري در ارتباط با هپاتيت C گفت: در گام نخست تلاش کرده‌ايم در کشور برنامه‌هايي براي ريشه‌کني هپاتيت C داشته باشيم. اين بيماري کاملا درمان پذير است و در صورتي که بيمار طي 3 تا 6 ماه روزانه يک قرص استفاده کند از اين بيماري نجات مي‌يابد و براي اينکه در آينده شاهد ريشه‌کني اين بيماري باشيم؛ مستلزم هماهنگي برنامه‌ها، تامين بودجه ها و شناسايي هر چه بهتر و بيشتر افراد پرخطر است که با يک تست ساده مي توان بيماري آنها را تشخيص داد و جهت درمان آنها اقدام کرد

اين عضو شبکه هپاتيت کشور خاطرنشان کرد در مورد هپاتيت B نيز گام هاي موثري جهت ريشه کني آن برداشته شده است به طوري که از سال 72 همه نوزادان در سه دوز پس از تولد نسبت به اين بيماري واکسينه مي‌شوند و از اين طريق مي‌توان از ابتلاي افراد به اين نوع از هپاتيت پيشگيري کرد.

وي بيان داشت: مهمترين علت ابتلا به هپاتيت B در کشور ما انتقال از مادر به فرزند، پس از تولد است و در صورتيکه شناسايي اين بيماري در مادر باردار انجام گيرد پس از تولد با تزريق يک آمپول مي توان جان کودک را از ابتلا به اين بيماري نجات داد.

وي با اشاره به اينکه با انجام واکسيناسيون نوزادان طي چند سال آينده ابتلا به هپاتيت B بسيار اندک خواهد شد و اميد به ريشه‌کني اين بيماري در سال‌هاي آتي خواهيم داشت و با درمان بيماران مبتلا به هپاتيت C از طريق دارو که خوشبختانه اين دارو تحت پوشش بيمه قرار دارد و در داخل کشور نيز توليد مي شود مي توان در جهت ريشه‌کني اين هپاتيت نيز به صورت موفق عمل کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته