جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6158


از حاشينه‌نشيني تا کانکس‌نشيني

مديرعامل صندوق بازنشستگي:
پرداخت مرحله دوم وام 20 ميليوني ازدواج به فرزندان بازنشستگان

سفير ايران در ترکيه:
6 هزار دانشجوي ايراني در ترکيه در حال تحصيل هستند

يک مقام ارتش آمريکا:
ايران، قوي‌ترين نيروي دريايي در خليج فارس است


خبر


رونمايي طرح ساخت اولين آسايشگاه تخصصي معلولين


امدادرساني به سيلزدگان چيني


سرمقاله

دکتر جهانگيري در همايش فرمانداران سراسر کشور:
يکي از کارکرد‌هاي انتخابات پيش رو، مايوس کردن دشمن در مقطع کنوني است

وزير کشور مطرح کرد
اختصاص 300 ميليون دلار به مناطق مرزي کشور


وزارت خارجه آمريکا: ترامپ مايل است بدون پيش‌شرط با مقامات ايران ديدار کند


نتانياهو:هر اقدامي براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي انجام مي‌دهيم


کيم جونگ اون رئيس دولت کره شمالي شد

سخنگوي وزارت امور روسيه:
هنوز هم امکان گفت‌وگوي عادي ميان ايران و آمريکا وجود دارد


کنگره آمريکا دارايي بلوکه شده روسيه را از دسترس خارج کرد


علي‌رغم خشم آمريکا،فرانسه قانون ماليات بر غول‌هاي تکنولوژي را تصويب کرد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 از حاشينه‌نشيني تا کانکس‌نشيني 

 
با افزايش قيمت مسکن و رکود تورمي در اين بخش، مشکل بزرگ دامن گير اجاره‌شينان شده است؛ افزايش نرخ اجاره‌بها که گاه به‌شدت غيرمتعارف و غيرمنطقي و لاجرم خارج از توان مستاجراني است که تا مدتي پيش حداقل يک سوم درآمد خود را به اجاره مسکن اختصاص مي‌دادند اما اين روزها حتي تمام درآمد ماهانه‌شان اجاره مسکن را تامين نمي‌کند. اغلب اين افراد به حاشيه شهرها روي آورده‌اند،و حاشيه نشيني يعني «بدمسکني»؛ يعني سکونت در چادرها و کپرها و با در بهترين حالت در کانکس‌ها، و باز هم البته به‌صورت اجاره‌اي که سازوکار اجاره آن‌ها به املاکي‌ها هم کشيده شده است.

در هشت هزارو 772 هکتار در استان تهران و پنج‌هزارو 553 هکتار در شهر تهران، سکونت‌گاه غيررسمي وجود دارد،14.23درصد مساحت کل سکونت‌گاه‎هاي غيررسمي در استان تهران قرار دارد. اين رقم براي شهر تهران، 9درصد است.مدير کل راه و شهرسازي استان تهران مي‌گويد:« بر اساس آخرين آمارها در حال حاضر، دو ميليون و 300 هزار نفر در قالب 561 هزارخانوار در استان تهران و يک ميليون و 240 هزار نفر در قالب 318 هزار خانوار در سکونت‌گاه‎هاي غيررسمي زندگي مي‎کنند.» اگر جمعيت استان تهران را 15ميليون در نظر بگيريم، حدود 15 درصد از اين جمعيت در سکونت‌گاه‎هاي غيررسمي زندگي مي‎کنند.

برخي افراد با خريد زمين‌هاي وسيع درحاشيه شهرها و نصب چندين کانکس در زمين خود، کسب‌وکاري با درآمد قابل توجه راه انداخته‌اند،برخي نيز البته در دل شهرتهران، در حياط يا پشت بام خانه خود کانکس‌هايي براي اجاره دارند!گويا کاسبي از تحريم، به مذاق هر قشر و طبقه‌اي از مردم خوش آمده است و از آن‌جا نظارتي از سوي شهرداري‌ها و مسئولان ذيربط هم وجود ندارد، اين داستان مي‌رود که ابعاد فاجعه‌آميزتري به خود بگيرد.


 مديرعامل صندوق بازنشستگي:
 پرداخت مرحله دوم وام 20 ميليوني ازدواج به فرزندان بازنشستگان 

 مديرعامل صندوق بازنشستگي از پرداخت مرحله دوم وام 20 ميليون توماني ازدواج به فرزندان بازنشستگان کشوري تا شهريور امسال خبر داد.به گزارش مهر، سيد ميعاد صالحي مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري از پرداخت مرحله دوم وام 20 ميليون توماني ازدواج براي فرزندان بازنشستگان کشوري تا شهريور امسال خبر داد و گفت: اين وام 20 ميليون توماني همانند وام مرحله قبل با سود8 درصد بوده و اين بار به 1500 نفر از بازنشستگان کشوري که عقدنامه فرزند آنها در سال 1397 و يا سه ماهه اول 98 به ثبت رسيده است، اعطا خواهد شد.

صالحي افزود: بازنشستگان مي‌توانند از روز يکشنبه، همزمان با ميلاد با سعادت امام رضا عليه السلام، در سايت صندوق ثبت‌نام کنند.

مديرعامل صندوق بازنشستگي ادامه داد: اولويت دريافت اين وام که از محل صرفه‌جويي در هزينه‌هاي جاري صندوق تأمين شده است، با بازنشستگاني است که کمترين ميزان دريافتي حقوق را دارند.در مرحله اول ثبت نام، قريب به 30 هزار نفر از بازنشستگاني که فرزندانشان در سال 97 عقد کرده بودند، در سامانه مورد نظر ثبت‌نام کردند؛ افرادي که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند، نياز به ثبت‌نام مجدد ندارند.


 سفير ايران در ترکيه:
  6 هزار دانشجوي ايراني در ترکيه در حال تحصيل هستند 

سفير ايران در ترکيه با بيان اينکه 6 هزار دانشجوي ايراني در اين کشور در حال تحصيل هستند، گفت: آنکارا در زمينه آموزش از ديگر استان‌ها پيشتازاست.به گزارش آنا از آناتولي، محمد فرازمند در ديدار گورسل باران، رئيس اتاق بازرگاني آنکارا گفت: 6 هزار دانشجوي ايراني در ترکيه در حال تحصيل هستند و اين ميزان در حال افزايش است. آنکارا در زمينه آموزش از ديگر استان‌ها پيشتاز است.وي با تأکيد بر اهميت روابط ميان دو کشور افزود: روابط سياسي و اقتصادي ترکيه و ايران بسيار عميق بوده و گسترش يافته است.سفير ايران در ترکيه تصريح کرد: بايد براي روابط تجاري دو کشور اکوسيستم خاصي تعريف شود که در اين راستا امضاي توافقنامه تجارت ترجيحي يک ضرورت به‌شمار مي‌رود.


 يک مقام ارتش آمريکا:
 ايران، قوي‌ترين نيروي دريايي در خليج فارس است 

يک مقام ارتش آمريکا، ايران را مهم‌ترين نيروي دريايي در خليج فارس توصيف کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از د نيشن، «ژنرال مارک ميلي» نامزد فرماندهي ستاد مشترک ارتش آمريکا در اظهاراتي درباره ايران گفت: ايران جدي‌ترين تهديد در منطقه براي آمريکا است. مهم‌ترين توانايي‌هاي نظامي ايران موشک‌ها و نيروي دريايي هستند. ايران بزرگترين زرادخانه موشک‌هاي سطح به سطح در منطقه را در اختيار دارد که برخي از اين موشک‌هاي سطح به سطح، بردشان به 2 هزار کيلومتر مي‌رسد.

وي افزود: نيروي دريايي ايران برجسته‌ترين و قوي‌ترين نيروي دريايي در خليج فارس است. آنها تجهيزات و نيروهايي زيادي دارند که در هر جنگ احتمالي به کار گرفته مي‌شوند. نامزد فرماندهي ستاد مشترک ارتش آمريکا هم‌چينين اظهار داشت: آمريکا اعلام کرده است که خواستار آغاز جنگ با ايران نيست و همواره دولت کشورش تمايل خود براي آغاز مذاکره با ايران را بيان کرده است.


 خبر 

 انگليس دنبال افزايش تنش با ايران نيستيم

انگليس با صرف نظر کردن از اسکورت کشتي‌هاي تجار خود در تنگه هرمز اعلام کرد: دنبال افزايش تنش با ايران نيستيم.به گزارش آنا از سي‌ان‌سي، انگليس با کوتاه آمدن از مواضع ضد ايراني خود مدعي شد قصدي براي اسکورت کشتي‎هاي تجاري خود در تنگه هرمز ندارد.از سوي ديگر مقامات غربي در راستاي ناامن نشان دادن تنگه هرمز مدعي شدند قايق‌هاي تندرو ايران براي توقيف يک نفت‌کش انگليسي اقدام کردند.

پيش‌تر لندن در دفاع از آنچه که منافع دريايي خود در خليج‌فارس خوانده بود اعلام کرد: براي کشتي‎هايي که با پرچم انگليس در تنگه هرمز تردد مي‌کنند با بالاترين سطح حفاظتي را قرار داده است.پس از اين اقدام مقامات انگليس با عقب‌نشيني از مواضع قبلي خود اعلام کردند که قصد اسکورت همه کشتي‌هاي تجاري خود را ندارند و نمي‌خواهند موجب افزايش تنش با ايران شوند.

يک مقام اروپايي:

هنوز زمان اعمال تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران نرسيده است

يک مقام ارشد اروپايي اعلام کرد که هنوز زمان اعمال تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران نرسيده است.به گزارش ايلنا به نقل از واشنگتن‌‌پست، يک مقام ارشد اروپايي در مورد اعمال مجدد تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران گفت: هنوز وقت استفاده از مکانيزم حل و فصل اختلافات در توافق هسته‌اي از طريق تحريم نيست. شرايط هنوز به اين مکانيزم نياز ندارد تمرکز اصلي ما کماکان استفاده از راه‌حل‌هاي ديپلماتيک است.

قدرداني پمپئو از اقدامات نيروي دريايي انگليس در مواجهه با ايران

مايک پمپئو با انتشار پيامي در توييتر از تلاش نيروي دريايي در خليج فارس قدرداني کرد.به گزارش ايلنا، مايک پمپئو با انتشار پيامي در توييتر از تلاش نيروي دريايي در خليج فارس قدرداني کرد.

وي در اين توييت نوشت: ايالات متحده در تلاش است تا اقدامات سپاه ايران براي آزار و اذيت کشتي‌هاي انگليسي را محکوم کند. ما از نيروي دريايي انگليس براي تلاش در جهت ايجاد اطمينان در زمينه آزادي کشتيراني تشکر مي‌کنيم و همچنان با هم‌پيمانان خود همکاري مي‌کنيم تا اين اطمينان را کسب کنيم که ايران با اقدامات خود امنيت تجاري جهاني را مختل نمي‌کند.

ترکيه اس 400 روسيه را تحويل گرفت

وزارت دفاع ترکيه از آغاز روند تحويل سامانه دفاع موشکي اس 400 روسيه خبر داد.به گزارش آنا از اسپوتنيک، وزارت دفاع ترکيه امروز اعلام کرد: نخستين محموله از سيستم دفاع هوايي اس 400 روسي وارد ترکيه و در پايگاه هوايي ميورتد در آنکارا تحويل داده شد.


 رونمايي طرح ساخت اولين آسايشگاه تخصصي معلولين 


 امدادرساني به سيلزدگان چيني  


 سرمقاله 

پيري جمعيت؛ مهم‌ترين معضل 30 سال آينده کشور است

آذر فخري 

يکي از مهم‎ترين چالش‎هاي کشور، در کنار تمام چالش‎هاي اساسي ديگر که نمي‎توان عواقب محتمل و گاهي حتمي آن‎را ناديده گرفت، پير شدن جمعيت کشوراست. پيري جمعيت البته چالشي جهاني است و گريبان بسياري از کشورهاي توسعه يافته و روبه توسعه را گرفته است؛ اما تفاوت ماهوي پيري جمعيت ما جمعيت آن‎ها در اين است که کشورهاي توسعه يافته براي اين معضل چاره‎انديشي کرده و از مدت‎ها پيش به استقبال آن رفته‎اند؛ آن‎ها به فکر جمعيت خود بوده و آن‎را مانيتور و کنترل کرده‌اند،اما در کشورما اين مشکل نيز در کنار ديگر مشکلات مي‎رود که آينده کشور را مورد تهديد جدي قرار دهد.

براساس آمار فعلا 9 درصد ودر حدود 8 ميليون نفر از جمعيت کشور ما را سالمندان تشکيل مي‌دهند؛ که تا سي سال آينده يک سوم جمعيت کشور يعني حدود 31 ميليون نفر را شامل خواهند شد.

در اين مورد مشاورعالي وزير بهداشت هم معتقد است مهم‌ترين چالش‌ جمعيتي کشور يعني پير شدن 30درصد از جمعيت ايران، در راه است وبنابراين بايد براي افزايش نرخ باروري برنامه‌ريزي کنيم. اما نکته جالب توجه اين است که از نظر مشاورعالي وزير بهداشت هيچ مسئله سلامتي در کشور نداريم که به اهميت مسئله جمعيت باشد!

درست است که پير شدن جمعيت يک کشور چالشي عظيم براي مردم آن است به‎خصوص وقتي اکثر اين پيرانِ آينده، تک‎فرزند با بدون فرزند هستند و نگهداري از آنان بار مالي و رواني بسياري را بر دوش شهروندان، جامعه و دولت خواهد گذاشت. اما آيا اين مشاور عالي که در ادامه سخنانش مردم را تشويق مي‎کند که به آوردن بيش از سه فرزند فکر کنند، متوجه مشکلات معيشتي اين مردم از خورد و خوراک گرفته تا مسکن هست؟ آيا مي‎داند بسياري از مردم ناتوان از تهيه مواد اوليه سفره خود هستند و به دليل ناتواني در پرداخت اجاره‎بهاي سرسام‎آور مسکن به حاشيه و کانکس‎نشيني روي آورده‎اند؟

داشتن بيش از سه فرزند يعني بار مالي سه برابر براي تربيت، تمشيت و تغذيه و اسکان و مدرسه براي اين فرزندان. بدون در نظرگرفتن زيرساخت‎هايي براي تامين چنين امکاناتي آيا واقعا مي‌توان مردم را تشويق و يا حتي وادار کرد به تعداد فرزندان خود بيفزايند؟!

بله درست است که کشور با سرعت زيادي به سوي پيري پيش مي‌رود زيرا به دليل مشکلات اقتصادي، بيکاري، گراني، نداشتن امکان تهيه مسکن حتي به‌صورت استيجاري، سن ازدواج بالا رفته و موجب فاصله 4.5 تا 5 ساله فرزندآوري بعد از ازدواج و حتي عدم تمايل ازدواج‌کنندگان به فرزندآوري و يا در نهايت رضايت دادن به تک‌فرزندي شده است. بنابراين طبق برآورد در 30 سال آينده 30 درصد جمعيت ايران پيرخواهند بود؛ افرادي که قدرت حرکت و توليد و در نتيجه درآمد نداشته و نيازمند مراقبت و نگهداري ديگران خواهند شد و روي دست جوانان کم تعدادي خواهند ماند که خود درگير مشکلات عديده ديگري هستند و احتمال اين‌که نتوانند خدمات را لازم به والدين پير خود بدهند بسيار است. در واقع مي‌توان چنين نتيجه گرفت از آن‌جا که در کشور ما هيچ برنامه خاصي براي پيرشدن جمعيت و نحوه برخورد با اين بحران و جلوگيري از صدمات آن انديشيده نشده، ما نه فقط با يک جمعيت پير بلکه با پيران فقير و نيازمندي مواجه خواهيم شد که چهره جامعه را دگرگون خواهد کرد و همه اين‌ها در کنار ديگر مشکلات اجتماعي مبتلابه جوانان، بار سنگيني خواهد بود بر دوش دولت‌هاي آينده.

اگر از مردم انتظار فرزندآوري داريم هم‌چنان که مشاورعالي هم اشاره کرده بايد تسهيلات خاصي براي خانواده‌ها در نظر بگيريم؛ در فرانسه خانواده‌هاي پرفرزند از ماليات معاف مي‌شوند. در کانادا با تولد سومين فرزند والدين تا به سن مدرسه رسيدن فرزند با دريافت حقوق ماهانه در خانه مي‌مانند. اما در کشورما چنين تدابير مديريتي وجود ندارد. به نظر مي‌رسد در مورد پيري جمعيت، بايد پاي مسئولان متعدد و در زمينه‌هاي مختلف به ميان آيد و ستاد بحراني در اين مورد تشکيل شود.

a.f.far99@gmail.com


 دکتر جهانگيري در همايش فرمانداران سراسر کشور:
 يکي از کارکرد‌هاي انتخابات پيش رو، مايوس کردن دشمن در مقطع کنوني است 

 
معاون اول رييس جمهور با اشاره به برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي در اسفند سالجاري تاکيد کرد: برگزاري انتخابات آزاد، سالم، رقابتي، قانونمند و مشارکتي مي‌تواند ضمن فعال و با نشاط نگاه داشتن جامعه و کشور، دشمنان را مايوس و وادار به عقب نشيني کند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، معاون اول رئيس جمهور در همايش فرمانداران سراسر کشور که در وزارت کشور برگزار مي شود، با بيان اينکه ترديدي نيست که کشور در شرايط پيچيده، حساس و دشواري قرار گرفته است، گفت: مديران در شرايط کنوني و براي عبور از تهديدها وظيفه دارند به دنبال کشف و خلق فرصتهاي جديد باشند و در مقابل تهديدها منفعل نشوند.

دکتر جهانگيري افزود: بي سابقه ترين تهديدهاي آمريکا بعد از خروج اين کشور از برجام به کشورمان تحميل شد تا در مرحله نخست به اصل نظام و بعد از آن به اقتصاد کشور و زندگي مردم آسيب وارد کند. راهبردي که آمريکايي ها در تحريم پيش گرفته اند، اين است که علاوه بر اعمال فشار بر جمهوري اسلامي، منطقه را هم دچار التهاب کنند.

وي با بيان اينکه سياست آمريکا در ايجاد گروه هاي تروريستي و اختلاف افکني در منطقه برهم زدن امنيت خليج فارس و خاورميانه است، اظهار داشت: هدف آنها تامين امنيت رژيم صهيونيستي است چرا که اين رژيم جز در يک فضاي ناامن امکان حيات ندارد.معاون اول رئيس جمهور با تبيين راهبرد جمهوري اسلامي ايران در برابر راهبرد دشمن، تصريح کرد: راهبرد کشور در مسائل داخلي همانطور که مقام معظم رهبري در سالگرد ارتحال امام (ره) گفتند؛ "مقاومت" و در عرصه منطقه اي استفاده از قدرت جمهوري اسلامي ايران براي ايجاد ثبات و امنيت در منطقه است.

دکتر جهانگيري خاطرنشان کرد: ايران همواره حافظ صلح، امنيت و ثبات در منطقه بوده و اگر نقش آفريني ايران در اين زمينه نبود، سرنوشت عراق و سوريه و برخي ديگر از کشورهاي منطقه نامعلوم بود. جمهوري اسلامي همواره از دولتهاي قانوني و مردم منطقه در برابر توطئه هاي آمريکا حمايت کرده است.

وي با اشاره به اينکه تا کنون آمريکايي ها از بخش عمده اي از اهدافشان نااميد شده و شکست خورده اند، گفت: تحليل سياستمداران آمريکا مبني بر اينکه سال 97، سال پايان جمهوري اسلامي بود، نادرست از آب درآمد. آنها به صراحت اعلام مي کردند که ايران جشن 40 سالگي پيروزي انقلاب خود را نمي تواند ببيند و فکر مي کردند در سايه جنگ رواني و ايجاد ناآرامي داخلي در پي خروج از برجام نظام جمهوري اسلامي دچار چالش جدي مي شود، اما امروز شکست اين تحليل آمريکايي ها بر همگان عيان شده است.

معاون اول رئيس جمهور اضافه کرد: تلاش آمريکايي ها براي صفر کردن فروش نفت ايران و فروپاشي اقتصاد کشور شکست خورده است، اما بايد بدانيم آمريکايي ها همچنان بر راهبرد خود پافشاري مي کنند. چنانکه همين ديروز رئيس جمهور آمريکا اعلام کرد که تحريم هاي سخت تري عليه ايران اعمال خواهد کرد.

دکتر جهانگيري با تاکيد بر اينکه نمي توان با اتکا به راهکارهاي سنتي و نخ نما از اين مرحله حساس عبور کرد، اظهار داشت: امروز، زمان نشان دادن فهم و عزم و اراده متفاوت براي رويارويي با مشکلات است. مهمترين بروز و ظهور اين فهم و اراده اين است که دولت بتواند از ظرفيتهاي دروني اعم از توان مردمي و نهادهاي مدني کشور براي عبور از اين وضعيت استفاده کند.


 وزير کشور مطرح کرد
 اختصاص 300 ميليون دلار به مناطق مرزي کشور 

 وزير کشور از اختصاص 300 ميليون دلار اعتبار به عنوان کمک هزينه براي ايجاد تاسيسات و تجهيزات کنترلي مناطق مرزي خبر داد.به گزارش مهر، عبدالرضا رحماني فضلي در جمع اصحاب رسانه خراسان شمالي اظهار کرد: امسال با کمک شوراي عالي امنيت ملي 300 ميليون دلار براي ايجاد تاسيسات و تجهيزات به منظور کنترل مناطق مرزي کشور اختصاص يافت.رحماني فضلي افزود: هر ساله 100 ميليون دلار به ويژه براي منطقه جنوب شرق کشور که از حساسيت بالايي برخوردار است، هزينه مي شود.

وي در ادامه به وضعيت حفاظتي و امنيتي مرزهاي کشور اشاره کرد و افزود: امنيت کشور ما در وضعيت مطلوبي قرار دارد و با هماهنگي و ارتباطي که با کشورهاي همسايه داريم، مشکلي نداريم.وزير کشور با بيان اينکه مناطق غربي کشور جزو امن‌ترين مناطق مرزي به شمار مي رود، تصريح کرد: با توجه به استقرار نيروها، رصد و کنترل تمامي مرزهاي غربي و تبادل با کشورهاي همسايه از جمله عراق و ترکيه و همکاري مشترکي که وجود دارد، منطقه غربي جزو امن‌ترين مناطق مرزي کشور محسوب مي‌شود.

رحماني فضلي همچنين با اشاره به وضعيت عبوري غير قانوني در مرزهاي کشور گفت: عبورهاي غيرقانوني کاملاً تحت کنترل است و در هر زمان که لازم باشد حتي براي بازدارندگي، طبق قوانين و مقررات حاکم بين دو کشور همجوار مرز، اقدامات خود را انجام مي‌دهيم.وي در ادامه به وضعيت مناطق مرزي دريايي اشاره کرد و افزود: طبق ماموريتي که از سوي شوراي عالي امنيت ملي به سپاه واگذار شده، اين نهاد مي‌تواند در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، مواد مخدر و ارز ورود پيدا کند.رحماني فضلي اضافه کرد: مسلماً همکاري سپاه و نيروي انتظامي در امر حفاظت از مرزهاي کشور، قدرت کنترل را بالا و وضعيت بهتر شده است.وزير کشور همچنين با بيان اينکه در مناطق شمالي مشکلي وجود ندارد، اظهار کرد: همکاري با کشورهاي همسايه در مناطق شمالي خوب است و جزو امن‌ترين مرزهاي ما به شمار مي رود.


 وزارت خارجه آمريکا: ترامپ مايل است بدون پيش‌شرط با مقامات ايران ديدار کند 

 رويترز :سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در کنفرانسي خبري به تمايل اين کشور براي دست‌يابي به راه‌حلي دپلماتيک با ايران اشاره کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، مورگان اورتاگوس، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا درباره ايران گفت که واشنگتن به دنبال حل‌وفصلي ديپلماتيک است و اظهارات دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا را تکرار کرد که وي مايل است «بدون پيش‌شرطي» با [مقامات] ايران ديدار کند.اورتاگوس در جمع خبرنگاران گفت: ما به دنبال راهکاري ديپلماتيک هستيم. از متحدانمان خواسته‌ايم از ايران بخواهند تا از وضعيت موجود تنش زدايي کرده، براي متحدان و منافع آمريکا ايجاد مشکل و در منطقه ايجاد وحشت نکند.پايگاه خبري اردو پوينت نيز گزارش داد: مورگان اورتاگوس گفت که آمريکا مداخله ايران در عبور نفت‌کش انگليسي را در تنگه هرمز محکوم کرده و با متحدانش همکاري خواهد کرد تا از اذيت‌هاي اين چنيني جلوگيري کند.


 نتانياهو:هر اقدامي براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي انجام مي‌دهيم 

 تايم :نتانياهو در تازه‌ترين اظهاراتش مدعي تلاش براي مقابله با دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي شد.به گزارش ايلنا به نقل از تايم، بنيامين نتانياهو در تازه‌ترين اظهاراتش درباره ايران گفت: کاملا با خروج ترامپ از برجام موافقم و از اين اقدام قدرداني مي‌کنم و اين اقدام به ما در مقابله با تهديدهاي ايران کمک کرد.

نتانياهو در ادامه مدعي شد: اهداف‌ ايران امنيت اسرائيل را به خطر انداخته است، آنها در حمايت از حرب الله امنيت اسرائيل را تهديد مي‌کنند. آنها دنبال تسليحات اتمي هستند تا با آن اسرائيل را نابود کنند. مي‌خواهند ارتش خود را در سوريه بياورند و از اين طريق اسرائيل را تهديد کنند. ما در واقع هر اقدامي که لازم است براي مقابله با ايران و جلوگيري از دستيابي آنها به سلاح هسته‌اي انجام مي‌دهيم، تاکيد مي‌کنم هر اقدامي که لازم باشد انجام مي‌دهيم.


 کيم جونگ اون رئيس دولت کره شمالي شد 

 
يورونيوز :طبق قانون اساسي جديد و با حذف عنوان «رئيس پرزيديوم»، رهبر کره شمالي از اين پس رياست دولت اين کشور را بر عهده مي‌گيرد.به گزارش مهر به نقل از يورونيوز، کيم جونگ اون رهبر کره شمالي طبق قانون اساسي اين کشور رسماً رياست دولت را بر عهده گرفت.در قانون اساسي جديد اين کشور، کيم به عنوان رئيس کميسيون امور دولتي حزب، نماينده عالي همه مردم کره شمالي، رئيس دولت و فرمانده کل قوا معرفي شده است.در قانون اساسي قبلي، وي فقط رهبر عالي بود و رياست همه نيروهاي نظامي را بر عهده داشت.در قانون قبلي، رئيس دولت کره شمالي شخص ديگري بود و از او به عنوان «رئيس پرزيديوم» مجمع عالي خلق ياد مي‌شد- عنواني که ظاهراً در قانون جديد حذف و در حدود اختيارات کيم گنجانده شده است.ادعا مي‌شود قانون اساسي جديد که کيم را در راس دولت قرار مي‌دهد؛ سياست «اولويت با ارتش» کره شمالي را دستخوش تغيير جدي کرده و راه را براي امضاي توافقي که به عادي‌سازي رابطه با واشنگتن منجر خواهد شد؛ باز مي‌کند.


 سخنگوي وزارت امور روسيه:
 هنوز هم امکان گفت‌وگوي عادي ميان ايران و آمريکا وجود دارد 

سخنگوي وزارت امور روسيه، بر ضرورت گفت‌وگوي همراه با احترام به شرط آن که آمريکا دست از اقدامات تحريک‌آميز بردارد، تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از تاس، «ماريا زاخارووا» سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه در تازه‌ترين اظهارات خود درباره ايران و آمريکا گفت: مقام‌هاي واشنگتن و تهران براي انعقاد برجام گفت‌وگوهايي همراه با احترام متقابل انجام داده و منافع هر دو کشور را در اين خصوص مورد توجه قرار دادند. اکنون هم اين امکان گفت‌و‌گوي عادي وجود دارد و اين اتفاق ضروري است. البته لازمه اين امر آن است که آمريکا دست از اقدامات تحريک‌آميز که تنش‌ها را افزايش مي‌دهد، بردارد.


 کنگره آمريکا دارايي بلوکه شده روسيه را از دسترس خارج کرد 

 کنگره آمريکا با تصويب لايحه‌اي، معامله تجار آمريکايي با دارايي بلوکه شده روسيه در اين کشور را ممنوع کرد.

به گزارش آنا از اسپوتنيک، مجلس کنگره آمريکا، عدم استفاده از دارايي بلوکه شده روسيه در اين کشور را تصويب کرد.منابع خبري گزارش دادند نمايندگان کنگره آمريکا در خلال تصويب ماده اصلاحي در لايحه بودجه دفاعي اين کشور براي سال 2020 اين تصميم را گرفته‌اند که بر اساس آن هيچ‌يک از اتباع آمريکا نمي‌تواند با بدهي‌هاي دولتي روسيه معاملاتي را انجام دهد.يک نماينده دموکرات کنگره آمريکا درباره لغو تحريم عليه روسيه اظهار کرد: چنانچه دخالت روسيه در انتخابات 2016 آمريکا منتفي شود در آن صورت تحريم‌ها نيز برداشته خواهند شد.


 علي‌رغم خشم آمريکا،فرانسه قانون ماليات بر غول‌هاي تکنولوژي را تصويب کرد 

پارلمان فرانسه قانوني را تصويب کرد که بر شرکت‌هاي بزرگ تکنولوژي مانند گوگل و فيسبوک که به دور زدن قوانين مالياتي جهان معروفند، ماليات وضع مي‌کند.به گزارش مهر به نقل از راشاتودي، پارلمان فرانسه قانوني را تصويب کرد که بر شرکت‌هاي بزرگ تکنولوژي مانند گوگل و فيسبوک که به دور زدن قوانين مالياتي جهان معروفند، ماليات وضع مي‌کند. اين قانون در حالي تصويب شد که آمريکا اعلام کرد تحقيقاتي را در مورد آن آغاز کرده است.اين ماليات 3 درصدي بر فروش شرکت‌هاي چندمليتي در فرانسه وضع خواهد شد، هر شرکت که درآمدي بالاتر از 750 ميليون يورو (850 ميليون دلار) داشته باشد، که حداقل 25 درصد آن در فرانسه توليد شده باشد، در معرض اين قانون قرار خواهد گرفت.


 يك نكته از هزاران 

 کالاهاي اساسي هم از سفره حذف شده‌اند و هم از فروشگاه‌ها!

کالاي اساسي، همان کالايي است که جزو سبد معيشتي خانواده است، يعني بيشتر شامل خوردوخوراکي است که اصولا بايد به‌صورت استاندارد در سفره هر خانواده‌اي موجود باشد. اما تحريم اين اصولا‌ها و موجودبودن‌ها و استاداردها را از توان بسياري از خانواده‌هاي ايراني خارج کرده است.

از زماني که فشار تحريم‌ها افزايش يافته، قيمت برخي کالاها بيش از دوبرابرافزايش يافته است، در حالي‌که درآمد خانواده اين افزايش را تجربه نکرده است. در اين ميان افزايش قيمت موادي مانند برنج و گوشت و لبنيات و اخيرا سيب‌زميني، افسارگسيخته و هم‌چنان ادامه دارد.

به اين ترتيب بسياري از خانواده‌ها، از خير تامين اين مواد براي سفره خود گذشته‌اند و جانشين‌هاي گاه نه چندان سالمي انتخاب کرده‌اند؛ سوسيس و کالباس‌هايي که معمولا نظارت خاصي بر توليد آن‌ها وجود ندارد و اگر هم نظارتي باشد و قرارباشد اين مواد همان کيفيت گوشت قرمز و سفيد را داشته باشند که اولا چه نيازي به خريدن‌شان هست و دوم همين مواد هم گران و غيرقابل دسترس مي‌شوند.

اما البته خالي‌ شدن سفره مردم از موادغذايي حياتي و ناتواني آنان از خريد کالاهاي اساسي موجب شده قفسه بسياري از فروشگاه‌ها نيزاز چنين کالاهايي خالي شود. با مراجعه به چندين فروشگاه زنجيره‌اي مي‌توان به‌راحتي متوجه شد که موادي مانند گوشت و لبنيات، يا اصلا عرضه نمي‌شوند و يا ميزان عرضه آن‌ها بسيار محدود است.

بر تمام اين مسائل اضافه کنيد هشدارهاي وزير بهداشت را گفته است مراجعه مردم به پزشکان، درمانگاه‌ها و بيمارستان‌ها کم شده و مردم هزينه درمان بيماري‌هاي خود را ندارند. با در کنار هم گذاشتن اين دو اتفاق مهم، نخريدن و نخوردن، و ناتواني پرداخت هزينه‌هاي درمان، يک نتيجه اساسي مي‌توان گرفت؛ با نرسيدن ويتامين‌ها و پروتئين‌هاي لازم، بدن مقاومت خود را در مقابله با بيماري‌ها از دست مي‌دهد و مستعد انواع بيماري‌هاي واگير و غيرواگير مي‌شود. اما از سويي براي درمان اين بيماري‌هاي ناشي از سفره‌هاي کوچک، هزينه‌اي براي پرداخت وجود ندارد. در اين ميان، پرسش اساسي اين است که راه حل مسئله و پيدا کردن پرتقال‌فروش بر عهده کيست؟!


 ميز خبر 

 بلومبرگ: آمريکا فعلا ظريف را تحريم نمي‌کند

بلومبرگ به نقل از دو مقام آگاه گزارش داد که دولت ترامپ رئيس جمهوري آمريکا فعلاً محمدجواد ظريف وزير خارجه ايران را در فهرست تحريم‌ها قرار نمي‌دهد.

به گزارش ايرنا به نقل از بلومبرگ، هنوز مشخص نيست که علت تصميم دولت آمريکا براي تحريم نکردن ظريف چيست و آيا در آينده نزديک تحريمي اعمال خواهد شد يا نه.

ترامپ پس از خروج يکجانبه از برجام تحريم‌هاي پيشين عليه ايران را بازگرداند و طي ماه‌هاي گذشته تحريم‌هاي ديگري وضع کرد.

در بيانيه پاياني رؤساي جمهور دو کشور تاکيد شد؛

روسيه و بوليوي به همکاري‌ تجاري با ايران ادامه مي‌دهند

روساي جمهور روسيه و بوليوي با محوريت ايران ديدار کردند.

به گزارش ايلنا به نقل از تاس، ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه و مورالس رئيس‌جمهوري بوليوي با محوريت ايران يکديگر ديدار کردند.

در بيانيه‌اي که بعد از اين ديدار توسط وزارت امور خارجه روسيه منتشر شده آمده است: «ما معتقديم که برجام براي حل مسائل بين‌المللي کارآمد و بدون جايگزين است و بوليوي و روسيه تعهد خود به برجام را اعلام مي‌کنند و پايبندي ساير کشورها به تعهدات خود در قبال ايران را لازم مي‌دانند. تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران غيرقابل قبول است و روسيه و بوليوي به همکاري‌هاي تجاري-اقتصادي خود با ايران ادامه خواهند داد.


 خبــــر 

 هشدار کره شمالي به همسايه جنوبي درباره استفاده از اف-35

کره‌شمالي درباره استقرار جنگنده‌هاي اف-35 آمريکايي در کره‌جنوبي هشدار داد و آن را اقدامي بسيار خطرناک توصيف کرد.به گزارش آنا از روسيااليوم، يک مسئول مرکز پژوهش‌هاي آمريکا در وزارت امور خارجه کره شمالي اعلام کرد کره جنوبي به دستيابي به جنگنده‌هاي اف-35 آمريکا اعتراف کرده و اين موضوع بسيار خطرناک تلقي مي‌شود و مي‌تواند واکنش ما را به همراه داشته باشد.

وي که نامش فاش نشده است، افزود: ما گزينه‌اي جز توسعه و آزمايش سلاح‌هاي ويژه با هدف نابود کردن سلاح‌هاي جنگي کره جنوبي نداريم.

استقبال خلاف پروتکل مرکل از نخست‌وزير دانمارک

صدراعظم آلمان براي اينکه لرزش‌هاي بدنش در ديدارهاي رسمي مشخص نشود، در اقدامي خلاف پروتکل‌هاي مرسوم، به طور نشسته از نخست‌وزير دانمارک استقبال کرد.

به گزارش آنا از رويترز، آنگلا مرکل که اين روزها لرزش‌هاي بدنش در ديدارهاي رسمي نگراني‌هايي را در محافل داخلي و خارجي به وجود آورده است، در اقدامي خلاف پروتکل‌هاي مرسوم، به صورت نشسته ازمِته فردريکسن استقبال کرد.وي در مراسم استقبال از نخست‌وزير دانمارک در برلين، هنگام اجراي سرود استقبال و مراسم سان نظامي روي صندلي نشست.

برخورد خونين دو قطار در پاکستان

منابع خبري از برخورد دو قطار در پاکستان و کشته و زخمي شدن ده‌ها نفر خبر دادند.به گزارش آنا از روسيااليوم، در حادثه برخورد دو قطار در مرکز پاکستان دست‌کم 9 نفر کشته و ده‌ها نفر ديگر زخمي شدند.اين حادثه در شهر رحيم‌يار خان ايالت پنجاب رخ داد و قطار مسافربري که از شهر لاهور در حرکت بود، با يک قطار باري متوقف شده برخورد کرد.

پليس پنجاب اعلام کرد در اين حادثه دست‌کم 9 نفر کشته و 66 نفر ديگر زخمي شده‌اند که وضعيت چهار نفر از مجروحان وخيم است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي،22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

ادامه مطلب

IV . اظهارات اصولي

2. به سوي يک قرن همکاري: بين المللي کردن آموزش عالي

برترين فن آوري ها در ارتباطات ابزارهاي قدرتمندي هستندکه مي تواند به بين المللي کردن بيشتر آموزش عالي خدمت کند و دسترسي به فرصت ها را دموکراتيزه نمايد. اگرچه در زمينه دسترسي به فن آوري جديد که به صورت نابرابري در جهان توزيع شده حفظ مي گردد، عوارض جانبي مضر کاربرد گسترده آن تنوع فرهنگي را تهديد مي کند و شکاف ها را در توليد، توزيع و دانش مناسب را عميق تر و وسيع تر مي نمايد.

پرسنل آموزش ديده عالي و پژوهش دربالاترين سطوح براي توسعه دانش بنيان درحال افزايش در هرجايي الزامي مي باشد. بين المللي کردن و همکاري بين المللي مي تواند به بهبود آموزش عالي از طريق افزايش کارايي درتدريس و يادگيري همچنين درپژوهش ازطريق تلاش هاي دسته جمعي و اقدامات مشترک خدمت نمايد.

انجمن بين المللي دانشگاه ها، تأسيس گرديد تا همکاري بين المللي را درميان مؤسسات آموزش عالي ترويج نمايد، و يادآوري کندکه عليرغم جهاني بودن دانش که هميشه تلاش کرده است تا طبيعت بين المللي آموزش عالي را مورد تأکيد قرار دهد، سطح بين المللي کردن پايين و نابرابر باقي مانده است . به علاوه همکاري بين المللي به طور نسبي تأثيرکمي روي ثروت جهاني وتوزيع منابع حتي در قلمرو آموزش عالي داشته است. بدترازآن، فرار مغزها به خارج و ساير نتايج فعاليت هاي تعاوني طراحي شده به صورت فقيرانه دريک زمان حتي شرايط را در ملت هاي در حال توسعه بدتر مي کند. در زمان هاي اخير، منافع تجاري ومالي در روند بين المللي کردن، اهميت فراواني يافته و تهديد به تغيير جنبه هاي کم اهميت تر و به همان اندازه ارزشمند در فرايند غني سازي و جابجايي آموزش عالي کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته