جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6158


حمايت ضمني وزارت نفت از طرح احداث پترو پالايشگاه ها


نفت سنگين ايران 7 دلار ارزان شد


ميز خبر


معادلات انرژي


 حمايت ضمني وزارت نفت از طرح احداث پترو پالايشگاه ها 

 
وزير نفت با استقبال از طرح مجلس براي احداث پتروپالايشگاه ها گفت: هر کاري هم از دست من بربياد من استقبال مي کنم بخاطر اينکه اشتغال زيادي در حين اجرا در داخل کشور ايجاد مي‌شود و براي ما نيز قدرت ايجاد مي‌کند.به گزارش فارس، بيژن زنگنه وزير نفت درباره طرح مجلس براي احداث پتروپالايشگاه ها در پاسخ به سوالي که شما با اين طرح مخالفتي نداشتيد، گفت: نه، ما استقبال مي‌کنيم.

زنگنه در پاسخ به سوال ديگر درباره کمک وزارت نفت براي تسريع در اجراي طرح احداث پتروپالايشگاه‌ها گفت: وظيفه ما تامين خوراک است و آنرا تامين مي کنيم، اما مهم‌ترين چالش اين طرح تجهيز منابع از بازار داخلي است، اساس طرح را بر روي اين موضوع قرار داده اند و کار درستي هم هست. براي نمونه براي راه‌اندازي پالايشگاهي با ظرفيت پالايش روزانه 2 ميليون بشکه نفت به بيش از 50 ميليارد دلار سرمايه نياز است که اگر بخواهيم اين سرمايه از بازار داخلي تامين شود بورس ضمانت مي خواهد و اين مسئله بايد حل شود در حالي که بورس وثيقه معنوي و ارزشي و آينده را نمي‌پذيرد و وثيقه حال مي خواهد که اگر فردا پول مردم سررسيد شد، من پس فردا بايد اصل و فرع پول مردم را پس بدهم. انشالله بايد اين مسئله با بورس حل شود. من از طراحان اين طرح پرسيدم و آنها گفتند بورس قول داده که در اين باره کمک کند. من نيز استقبال مي کنم، هر کاري هم از دست من بربياد من استقبال مي کنم بخاطر اينکه اشتغال زيادي در حين اجرا در داخل کشور ايجاد مي‌شود و براي ما نيز قدرت ايجاد مي‌کند.

کليات طرح افزايش ظرفيت پالايشگاه ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه گذاري مردمي در جلسه علني 2 تيرماه مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و جزئيات آن براي بررسي بيشتر به کميسيون انرژي مجلس ارجاع شد و احتمالا هفته آينده در صحن علني مجلس مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

بسياري از نمايندگان مجلس بخصوص اعضاي کميسيون انرژي مجلس معتقدند در صورت تصويب و اجراي اين طرح مي‌توان تحريم‌هاي نفتي آمريکا را خنثي کرد.

اخيرا مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي هم با انتشار گزارشي ضمن حمايت از تصويب طرح افزايش ظرفيت پالايشگاه ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه گذاري مردمي اعلام کرد: افزايش ظرفيت فرآورش نفت و ميعانات گازي به اندازه تمام نفت و ميعانات گازي توليدي در کشور، استراتژي هوشمندانه براي بي اثر کردن تحريم ها و ايجاد اشتغال در کشور است.براساس اين گزارش، در طرح افزايش ظرفيت پالايشگاه ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه گذاري مردمي از روشي به نام «تنفس خوراک» استفاده شده است، تنفس حدودا يکساله در دريافت هزينه خوراک، باعث جذابيت اقتصادي طرح ها مي شود که مي تواند مشارکت اقتصادي مردم و سهامداران خصوصي در تامين مالي اين طرح ها را به همراه داشته باشد. در اين روش نفت محصور شده در مخازن نفتي که به علت وقوع تحريم‌ها قابل برداشت و صادرات نيست به عنوان اهرمي براي تامين مالي مردمي طرح ها و هدايت نقدينگي استفاده شده است.


 نفت سنگين ايران 7 دلار ارزان شد 

 طبق جديدترين گزارش ماهانه اوپک، توليد نفت ايران در ژوئن سال 2019 به 2.225 ميليون بشکه در روز رسيد و نفت سنگين ايران شش دلار و 98 سنت در هر بشکه ارزان شد.به گزارش ايسنا، گزارش اوپک بر مبناي آمار منابع ثانويه نشان مي‌دهد توليد نفت ايران در ماه ميلادي گذشته به 2.225 ميليون بشکه در روز رسيد که 142 هزار بشکه در روز در مقايسه با توليد 2.367 ميليون بشکه در روز در ژوئن، کاهش نشان داد.

طبق آمار منابع ثانويه، مجموع توليد اوپک که متشکل از 14 کشور است، در ماه ژوئن 29.83 ميليون بشکه در روز بود که نسبت به ماه پيش از آن 68 هزار بشکه در روز کاهش داشت. توليد نفت علاوه بر ايران، در ليبي و آنگولا کاهش يافت، در حالي که توليد نيجريه و عربستان سعودي افزايش داشت.

قيمت نفت سنگين ايران در ماه ژوئن 60 دلار و 88 سنت در هر بشکه بود که در مقايسه با مه 67 دلار و 86 سنت در هر بشکه در مه، شش دلار و 98 سنت کاهش نشان داد. ميانگين قيمت نفت سنگين ايران از ابتداي سال 2019 تاکنون 63 دلار و 26 سنت در مقايسه با 66 دلار و 89 سنت در سال 2018 بوده است.

ارزش سبد نفتي اوپک در ژوئن حدود هفت دلار يا 10 درصد کاهش پيدا کرد و به 62 دلار و 92 سنت در هر بشکه رسيد که دومين کاهش ماهانه متوالي بود و ارزش اين سبد به همراه شاخص‌هاي قيمت نفت به شدت افت کرد.


 ميز خبر 

 قطع گاز مشترکان بنا به دلايل مختلفي انجام مي‌شود

قطع گاز مشترکان توسط شرکت گاز بنا به دلايل مختلفي انجام مي‌شود که اين مساله لزوم توجه به اخطارهاي اين شرکت را گوشزد مي‌کند.

به گزارش ايسنا، دلايل قطع موقت جريان گاز شامل عدم پرداخت صورتحساب مصرفي و ساير بدهي‌ها در مهلت تعيين شده، قصور مشترک از رعايت مقررات و شرايط استفاده از گاز طبيعي و تعهدات خود با تشخيص شرکت و ساير مراجع ذيصلاح، مصرف غيرمجاز يا هرگونه دستکاري دستگاه‌ها و تجهيزات متعلق به شرکت، عدم امکان قرائت کنتور در دو دوره متوالي، صدور حکم از سوي مراجع قانوني، ممانعت مشترک از بازديد و قرائت وسايل اندازه‌گيري مي‌شود.

همچنين طبق اعلام شرکت ملي گاز، در صورتي که مشترک بدون رعايت ضوابط و مراحل قانوني راسا به تغيير کاربري مبادرت کند، شرکت موظف است با اخطار قبلي جريان گاز مشترک را قطع کند و وصل مجدد آن منوط به ارائه مدارک مثبته با نوع کاربري جديد و در صورت لزوم ارائه سيستم لوله‌کشي خواهد بود.

اما در حوادث غيرمترقبه و ضرورت‌هاي عملياتي که باعث قطع و يا محدوديت گاز بيش از دو روز مي‌شود، هزينه خدمات مستمر و هزينه قطع و وصل دريافت نخواهد شد.چنانچه در زمان قطع گاز مشترک راسا به برقراري جريان گاز اقدام کند، شرکت نسبت به قطع مجدد جريان اقدام مي‌کند و برقراري آن مستلزم اخذ تعهد کتبي و جبران خسارات و هزينه‌هاي متعلقه است. نظر شرکت در تعيين ميزان و تاريخ شروع مصرف غيرمجاز قطعي است، مسئوليت هرگونه حادثه ناشي از برقراري غيرمجاز جريان گاز که به ورود خسارت جاني و مالي منجر شود، برعهده مشترک خواهد بود. در صورتي که مدت زمان قطع گاز بيش از شش ماه به طول انجامد، ارائه تاييديه مجدد سيستم لوله‌کشي داخلي از مرجع ذيصلاح الزامي است.

مشترکان داراي بدهي معوقه

از سوي ديگر شرکت گاز تهران اعلام کرده مشترکاني که بيش از دو دوره قبض گاز مصرفي را پرداخت نکنند، ابتدا اخطار روي قبض گاز چاپ مي‌شود تا مشترک نسبت به بدهي خود اقدام کند و نتيجه را به خدمات مشترکين ناحيه مربوطه اطلاع دهند.

چنانچه مشترکي داراي بدهي معوقه بيش از دو دوره قبض به اخطار کتبي ارسال شد، توجهي نکند، طي ليستي اسامي و آدرس آن‌ها جهت قطع جريان گاز به واحد امداد ارسال مي‌شود و وصل گاز منوط به پرداخت بدهي و هزينه قطع و وصل گاز توسط مشترک و ارائه فيش مربوطه به مسئول خدمات مشترکين ناحيه است. (هزينه قطع و وصل گاز مشترک از طريق قبض گاز مصرفي اخذ مي‌شود.)

علاوه‌بر اين، چنانچه پس از قطع گاز به‌علت بدهي، خود مشترک يا توسط غير به وصل مجدد گاز مبادرت کند، ضمن قطع مجدد گاز، مشترک متخلف به محاکم قضائي معرفي مي‌شود.اصلاح صورت حساب مشترکين با توجه به درخواست مشترک يا مسئول خدمات مشترکين بنا به دلايلي انجام مي‌شود که شامل اشتباه در هنگام قرائت توسط مأمورين قرائت کنتور مشترکاني که جهت قرائت توسط مأمورين قرائت کنتور در منزل نبودند، مي‌شود.

جريمه استفاده غير مجاز از گاز طبيعي

در صورتي که مشترکي از گاز استفاده غير مجاز کند، ابتدا با ارسال اخطار کتبي به‌مدت 48 ساعت به مشترک مهلت داده مي‌شود که ضمن جمع‌آوري انشعاب غيرمجاز مراتب را به خدمات مشترکين اطلاع دهد؛ در غير اين صورت جريان گاز مشترک قطع مي‌شود و وصل جريان گاز منوط به جمع‌آوري انشعاب غير مجاز و پرداخت هزينه قطع و وصل است.

از سوي ديگر، در صورتي که مشترکي از گاز استفاده غير مجاز کند و مسئول خدمات مشترکين ناحيه مربوطه اين نوع استفاده را خطرناک تشخيص دهد، بدون اخطار قبلي جريان گاز مشترک قطع مي‌شود و وصل جريان گاز منوط به جمع‌آوري انشعاب غير مجاز و پرداخت هزينه قطع و وصل است.


 معادلات انرژي 

 معاون اول رئيس جمهوري:

وزارت نفت از همه ظرفيت‌ها براي فروش نفت استفاده مي‌کند

معاون اول رئيس جمهوري با بيان اينکه وزارت نفت از همه ظرفيت‌ها براي فروش نفت استفاده مي‌کند، گفت: راه را براي افرادي که فکر کردند شرايطي به‌وجود آمده و دوباره مي‌توانند به بهانه تحريم بابک زنجاني‌هايي ايجاد کنند بستيم.

به گزارش شانا ، اسحاق جهانگيري، در آئين همايش فرمانداران سراسر کشور گفت: در اين يکسال مي‌بينيم شرايط اقتصادي کشور چگونه است و بر ضربه‌اي که زدند ترديد نيست و شوک‌ها و افزايش تورم هم سر جايش محفوظ است طوري که پيش‌تر هم اين تورم را داشته‌ايم. مي‌گفتند فروش نفت کشور را به صفر مي‌رسانيم کل منابع درآمدي کشور را از بين مي‌بريم، اما وزارت نفت برنامه‌هايي انجام داد و راهکارهايي ارائه شد تا از همه ظرفيت‌ها براي فروش نفت استفاده شود.

وي افزود: راه باز بود و از هر کسي که راهکاري براي فروش نفت داشت استقبال کرديم، اما اين راه را براي افرادي هم بستيم که فکر کردند شرايطي به‌وجود آمده و دوباره مي‌توانند به بهانه تحريم بابک زنجاني‌هايي ايجاد کنند، چون فريادها، فرياد بابک زنجاني است.

جهانگيري ادامه داد: براي همين آمريکايي‌ها کشتي ايران در جبل‌الطارق را توقيف مي‌کنند نمي‌دانند مقصد کجاست، اما به بهانه‌هاي مخالف که اين کشتي به اين بندر مي‌رود و اين بندر از سوي اتحاديه اروپا تحريم است، کشتي ما را توقيف کرده و مي‌گويند از هر راهي به ايران ضربه بزنيم و سرانجام بي‌اعتنايي به قوانين بين‌المللي جرقه‌اي بزنيم که همين جرقه دامن خود آنها را بگيرد.

معاون اول رئيس جمهوري تصريح کرد: پس از نفت، پتروشيمي و فولاد را که مهمترين صادرات پس از نفت است، تحريم کردند. با همه اينها، در سه ماه نخست امسال صادرات غيرن فتي 11 و نيم ميليارد دلار و واردات 10 ميليارد و 350 ميليون دلار بود. در حالي که بدون فروش نفت در بحث صادرات غير نفتي و واردات غير نفتي بيش از يک ميليارد دلار تراز تجاري مثبت داشتيم، البته يکي از دغدغه‌هاي ما اين بود ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور قرار نگيرد که در اين سه ماه صادرکنندگان 5 ميليارد ارز خود را در اختيار واردکنندگان قرار دادند.

جهانگيري گفت: قادر هستيم تا آخر سال 99، 20 طرح پتروشيمي را به بهره‌برداري برسانيم و ظرفيت توليد ما به بالاي 90 ميليون تن خواهد رسيد، البته به غير از بودجه دولت، نهادهاي عمومي غيردولتي و بخش خصوصي نيز منابع زيادي به اقتصاد آورده‌اند و هر هفته طرح‌هاي مختلفي در حال افتتاح و کشور مثل يک کارگاه در حال فعاليت است.

راهکار جديد فروش نفت ايران اين هفته عملياتي مي شود

"تهاتر نفت در برابر اجرا" يا "تهاتر نفت در برابر سرمايه گذاري"، راهکار جديدي است که مجوز آن در قالب قانون بودجه سال 98 صادر شده و نخستين قرارداد در اين زمينه به منظور احداث نيروگاه جديد ري در جنوب شهر تهران، در هفته پيش رو امضا مي شود.به گزارش تسنيم، ارديبهشت‌ماه سال جاري بود که مسعود کرباسيان، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در تشريح راهکار جديد ايران براي فروش نفت، عنوان کرد که مي توان به‌جاي پول نقد، فروش نفت به شرکت‌ها (شرکت‌هاي سرمايه گذار در پروژه‌ها يا فروشنده کالا به ايران) انجام شود.

اين راهکار، ابزاري است که در قانون بودجه سال جاري ديده شده؛ در بند ي تبصره يک قانون بودجه آمده: "به دولت اجازه داده مي شود پس از گردش خزانه و پس از کسر سهم صندوق توسعه ملي تا مبلغ چهارصد هزار ميليارد ريال از خالص بدهيهاي قطعي خود به اشخاص حقيقي، حقوقي، تعاوني و خصوصي که در چهارچوب مقررات مربوط تا پايان سال 1397 ايجاد شده و همچنين اجراي تکاليف اين قانون را از محل تحويل نفت خام به اين اشخاص بر اساس قيمت بورس انرژي يا قيمت منطقه اي تسويه کند."

براين اساس، نخستين قرارداد نفت در برابر اجرا، در هفته پيش رو به امضا مي رسد. اين قرارداد مربوط به نوسازي نيروگاه ري است که ارزش کلي آن 500 ميليون يورو تعيين شده و قرار است به ازاي سرمايه گذاري يک شرکت ايراني در اجراي اين پروژه، به ميزان اصل و سود اين سرمايه گذاري، نفت خام در اختيار اين شرکت داخلي قرار گيرد.

محسن طرزطلب مديرعامل شرکت توليد نيروي برق حرارتي در اين خصوص گفت: 3000 مگاوات نيروگاه فرسوده در کشور داريم که به‌دنبال آن هستيم بتوانيم رفته رفته با احداث واحدهاي جديد، اين نيروگاه‌هاي فرسوده را از مدار خارج کنيم.

وي افزود: طرحي به‌منظور نوسازي نيروگاه ري با تامين مالي از سوي ژاپن در دستور کار قرار گرفت اما به‌دليل مشکلاتي که ناشي از تحريم‌ها در خصوص تأمين مالي خارجي ايجاد شد، تصميم گرفتيم راهکار جديدي را با استفاده از ظرفيت‌هاي قانون بودجه اجرايي کنيم.

اين مقام مسئول خاطرنشان کرد: در تبصره يک بند ي قانون بودجه سال جاري امکان تهاتر نفت با اجرا براي تسويه پول پيمانکار با دادن نفت به آن ديده شده، که هفته آينده قراردادي به‌منظور تأمين مالي نوسازي نيروگاه ري به‌صورت تهاتر نفت در برابر اجرا امضا مي‌شود.

وي ادامه داد: مبلغ قراردادي که هفته آينده به‌منظور نوسازي نيروگاه ري امضا مي شود، 500 ميليون يورو است؛ اينکه تمام اين مبلغ با دادن نفت قرار است تأمين شود و يا راهکار ديگري نيز در کنار تهاتر نفت براي تأمين مالي در نظر گرفته مي شود، هنوز به طور دقيق مشخص نيست و تا زمان امضاي قرارداد مشخص مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته