جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6158

تبعات استفاده ه از داروي هورمون رشد؛
خطري به نام «سوما» در باشگاه هاي بدنسازي


ارتباط قند آبميوه با خطر ابتلا به سرطان


خبرپزشكي


يادداشت


 تبعات استفاده ه از داروي هورمون رشد؛
 خطري به نام «سوما» در باشگاه هاي بدنسازي  

 
به گزارش مهر، فاطمه سلطاني کارشناس تحقيق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، گفت: هورمون رشد هورموني است که توسط غده هيپوفيز در مغز ترشح شده و در رشد دوران کودکي و متابوليسم پروتئين‌ها، کربوهيدرات‌ها و ليپيدها تأثير دارد.

وي ادامه داد: استفاده‌هاي تأييد شده اين هورمون در کشورهاي مختلف گوناگون است اما معمولاً براي درمان کودکاني که از کمبود اين هورمون در بدن رنج مي‌برند، رشد نامناسب در اثر نارسايي کليوي، سندروم ترنر و کودکاني که با وزن پايين به دنيا آمده اند و تا دو سالگي نتوانسته اند رشد مناسبي داشته باشند، استفاده مي‌شود.

سلطاني با اشاره به اينکه اين دارو در بعضي موارد خاص و با تاييد پزشک براي تحريک رشد قدي کودکان نيز مصرف مي‌شود، گفت: علاوه بر اين موارد مصرف، هورمون رشد به دليل داشتن اثرات بيولوژيکي متعدد، در بسياري از موارد پزشکي ديگر نيز مورد مصرف قرار مي‌گيرد مانند: سوختگي‌ها، سيستيک فيبروزيس، مشکلات باروري، بيماري‌هاي التهابي روده، پوکي استخوان و سندروم داون. استفاده از اين دارو در افراد بزرگسال سالم در هيچ کشوري تأييد نشده است.

وي افزود: بسياري از ورزشکاران توسط مربيان خود، جهت ارتقاي قدرت بدني، تشويق به استفاده از اين هورمون مي‌شوند که اين مسئله تبعات منفي خاص خود را دارد. از جمله اين تبعات مي‌توان به ابتلا به ديابت، فشار خون، برخي از انواع سرطان، سندروم کارپل تانل، احتباس مايعات و ورم در دست‌ها و پاها، دردهاي مفصلي و ماهيچه‌اي، بزرگ شدن بافت سينه در مردان، خونريزي هنگام دفع، مشکل دفع ادرار، سختي در تنفس، ريزش مو و اختلالات خلقي مانند افسردگي، اضطراب، پرخاشگري، خستگي دائمي و کابوس‌هاي شبانه اشاره کرد.

وي افزود: استفاده بيش از حد از اين دارو حتي مي‌تواند موجب تشنج و کما در فرد مصرف کننده شود.

ساره جلويان کارشناس افزود: سوماتروپين به صورت آمپول موجود است. متابوليسم دارو کبدي و دفع آن از طريق صفرا است. داروي سوماتروپين توسط فوق تخصص غدد جهت برخي بيماري‌ها بر اساس آزمايش خون و تشخيص پزشک تجويز مي‌شود. در کلام عاميانه «سوما» ناميده مي‌شود.

باعث حجيم شدن عضلات و کم شدن چربي مي‌شود و به همين دليل مورد علاقه بدنسازان است، داشتن يک اندام ايده آل و مناسب آرزوي خيلي از جوان هاست که حتي براي رسيدن به آن حاضر مي‌شوند دست به مصرف انواع داروها بزنند و داروهاي مکمل در بين بدنسازان به همين دليل محبوبيت خاصي پيدا کرده است.

وي اذعان داشت: مصرف اين دارو در دوره‌هاي آغازين اندام زيبا و احساس اعتماد به نفس فراواني را به ارمغان مي‌آورد اما اين اثرات حقيقي نيست. به محض قطع مصرف دارو، عوارض خود را نشان مي‌دهند و پس از گذشت چند سال اين داروها رفته

جلويان در پايان تاکيد کرد: علاوه بر عوارض و تبعات وحشتناکي که اين دارو دارد، در رديف مکمل‌هاي ممنوعه قرار دارد .


 ارتباط قند آبميوه با خطر ابتلا به سرطان 

 
به گزارش ايسنا، بررسي‌ها حاکي از آن است مصرف ميزان قابل توجهي از آبميوه مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزايش دهد. همچنين پيش از اين محققان به ارتباط بين مصرف هر نوع نوشيدني حاوي قند و احتمال ابتلا به اين بيماري پي برده بودند.در اين مطالعه محققان فرانسوي به ارتباط خاص بين قند و سرطان دست پيدا کردند. نوشيدني‌هاي حاوي قند از جمله نوشابه و نوشيدني‌هاي انرژي‌زا با چاقي در ارتباط هستند که خود عامل موثر در بروز بيماري سرطان است، هرچند در اين بررسي محققان فرانسوي اظهار داشتند دلايل ديگري وجود دارد که نشان مي‌دهد قند در خطر ابتلا به سرطان نقش دارد.در اين بررسي آمده‌است: مصرف آبميوه همچون ديگر نوشيدني‌هاي حاوي قند با افزايش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است و عامل اصلي اين ارتباط مواد قندي است.به گفته محققان فرانسوي کاهش مصرف تمامي انواع نوشيدني‌هاي حاوي قند در کنار اعمال محدوديت در تبليغات اين محصولات و اخذ ماليات مي‌تواند در کاهش تعداد مبتلايان به بيماري سرطان موثرباشد.


 خبرپزشكي 

 آسيب ستون مهره ها در اثر استفاده زياد از موبايل و رايانه

نايب رئيس انجمن فيزيوتراپي استان تهران، نسبت به آسيب ستون فقرات در اثر کم تحرکي و استفاده روز افزون از وسايل ديجيتالي، هشدار داد.

به گزارش مهر، همايون آبائي گفت: با توجه به شعار سازمان بهداشت جهاني مبني بر کمترين تهاجم بر بدن، لذا در بيماري هاي اسکلتي عضلاني، فيزيوتراپي مي تواند نقش اول درمان را ايفا نمايد.

وي با عنوان اين مطلب که نقش فيزيوتراپي به عنوان خط اول درمان با شعار سازمان بهداشت جهاني هم خواني دارد، اظهار داشت: به دليل زندگي هاي ماشيني بيماري هاي ناشي از مشکلات عضلاني و اسکلتي بيش از پيش جامعه را درگير کرده است. لذا، اهميت درمان هايي که کمترين عارضه را براي بيماران به همراه دارد، بيش از پيش نمايان مي گردد.

اين فيزيوتراپيست ادامه داد: با توجه به استفاده روز افزون از وسايل ارتباط جمعي از جمله تلفن همراه و رايانه، مشکلات ناشي از استفاده مکرر از اين وسايل باعث ضعف عضلات، انحراف ستون مهره ها و همچنين کم تحرکي ناشي از آنها باعث اضافه وزن شده و اين اضافه وزن تبعات زيادي به دنبال دارد و همه اينها در صورت عدم توجه به موقع باعث صدمات و بيماري هاي بسيار ناتوان كننده مي شود.

کنترل امواج مغزي براي مقابله با خستگي مفرط

به گزارش مهر به نقل از نيواطلس، کنترل امواج مغزي افراد و نحوه فعاليت آنها در افراد خسته و با نشاط و مقايسه آنها به پزشکان و محققان امکان مي دهد تا الگوهايي را براي يافتن روش هاي درماني جديد شناسايي کنند.

تشخيص و جداسازي اطلاعات مربوط به خستگي از امواج مغزي کار بسيار دشواري است، زيرا مغز انسان اين اطلاعات را همراه با اطلاعات متنوع مربوط به ديگر احساسات و عواطف شخصي مبادله مي کند. اما محققان مي گويند فناوري جديد تفکيک اين نوع داده ها را در مغز ممکن مي کند.

تحقيقات اوليه نشان مي دهد فعاليت مغزي افراد داراي مشکل خستگي مضاعف با افراد عادي در دو بخش جلو و راست مغز و نيز بخش جلو و چپ مغز داراي تفاوت هايي است و در تلاش براي جمع آوري اطلاعات بيشتر در اين زمينه هستند.


 يادداشت 

 جايگزين‌هاي نه چندان ارزان براي گوشت!

ابراهيم علي آبادي

گران شدن بيش ازحد و غيرمنطقي گوشت قرمزو سفيد، موجب شده بسياري از مردم يا مصرف اين ماده حياتي را کم کنند و يا به‌طور کلي از خير آن بگذرند.

طبيعي است که انواع گوشت، به‌خصوص گوشت قرمز منبع بسيار مهمي براي تامين پروتئين ويتامين‌هاي گروه B به‌ خصوص B12 است. کمبود اين گروه ويتامين‌ها موجب آسيب‌هاي جدي در سازوکار بدن و زمينه‌ساز ابتلا به انواع بيماري‌ها مي‌شود.

اما البته برخي از پزشکان و کارشناسان، به‌عنوان جايگزين براي گوشت دام، گوشت شترمرغ، گاهي تخم‌مرغ و يا لبنيات و استفاده از سويا را مطرح مي‌کنند.

طبيعي است که با گران شدن گوشت، خود مردم هم به فکر استفاده از چنان موادي به عنوان جايگزين بيفتند، اما مي‌بينيم که کمبود و گراني در اين مواد نيز اتفاق افتاده وقيمت گوشت شترمرغ، لبنيات و تخم‌مرغ و اخيرا سويا نيز سير صعودي در پيش گرفته‌اند. البته ذکر اين نکته لازم است که براي برخي افراد که مبتلا به بيماري‌هايي مانند پرفشاري خون، افزايش اوره و چربي خون هستند، استفاده نامتناسب از تخم‌مرغ و لبنيات به‌خصوص پرچرب يا نيمه‌چرب، مضرات خاص خود را دارد.

اما شايد بنا به گفته کارشناسان، بهترين جايگزين براي گوشت در شرايط فعلي سويا باشد. سويا دانه‌اي خوراکي و از خانواده نخود است که امروزه در کشورهاي مختلف به شکل روغن، شير، توفو و پروتئين از آن استفاده مي‌شود. موارد استفاده‌اي که هنوز در کشور ما چندان که بايد و شايد جا نيفتاده‌اند؛ به‌خصوص شير و توفوي به‌دست آمده از سويا چندان براي مردم ما شناخته شده نيست، که اگرهم باشد باز براي مثال قيمت شير سويا نسبت به شير معمولي گران‌تر است و نمي‌توان آن‌را به‌عنوان جايگزيني براي لبنيات پيشنهاد داد. اما توفو محصول خاصي است که از شيرسوياي دلمه بسته تهيه مي‌شود که با فشار، آب آن گرفته شده و از آن بلوک‌هاي ژلاتيني سفيد به دست مي‌آيد. توفو در غذاهاي آسيايي به‌خصوص در شرق و جنوب‌شرقي آسيا بسيار استفاده مي‌شود و در بسياري ازموارد جايگزين گوشت، مانند سوسيس سويا و همبرگر توفو مورد استفاده قرار مي‌گيرد.در ضمن سويا حاوي ماده‌اي به نام ايزوفلاون ( نوعي ترکيب به نام فيتواستروژن ) در است که مصرف آن به کاهش خطر ابتلا به پوکي استخوان و کلسيم و منيزيم سويا هم به کاهش علائم PMS، تنظيم قند خون و جلوگيري از سردردهاي ميگرني کمک مي‌کند.

اما بنا به گفته دبير انجمن صنفي توليدکنندگان سويا خوراکي (يا پروتئين سويا)، گراني و کمبود اخيرا سراغ سويا هم رفته است. ضمن اين‌که سوياهاي کشت و توليدشده در داخل از کيفيت چندان مناسبي هم برخوردار نيستند و کشور ناچار از وارد کردن اين دانه گياهي است. پروتئين سويا براي بسياري مردم (افراد کم‌درآمد و طبقه متوسط رو به پايين) مي‌توانست جايگزين مناسب و پرمصرفي براي گوشت قرمز باشد. اما اينک با افزايش قيمت سويا، مصرف آن در ميان مردم از هفته‌اي دو الي سه مرتبه به دو الي سه‌ بار در ماه رسيده است! پس مي‌ماند استفاده ازمکمل‌هاي آهن، تحت نظر پزشک! اما اگر فردي دچار کم‌خوني و فقر آهن نيست، مي‌تواند از اسفناج، جعفري، چغندرقند، عدس، جو و کلم بروکلي استفاده کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته