جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6158


مهلت مجلس و دولت براي عملياتي‌کردن اصلاح ساختار بودجه


تهيه لايحه جديد در دولت براي اخذ ماليات از درآمد بادآورده


تريبون


نهادهاي مالي


 مهلت مجلس و دولت براي عملياتي‌کردن اصلاح ساختار بودجه 

 
در حالي که تا پايان مهلت تعيين‌شده براي پياده‌سازي اصلاح ساختار بودجه 10 روز باقي مانده است به‌نظر مي‌رسد با توجه به بي‌اطلاعي مجلس شوراي اسلامي، چشم‌انداز روشني از اجراي طرح مدنظر دولت در دست نباشد.به گزارش ايرنا ، روز 20 فروردين ماه سازمان برنامه و بودجه از طرح مقدماتي برنامه اصلاح ساختار بودجه رونمايي کرد. همچنين اخيراً اين سازمان چارچوب کلي برنامه اصلاح ساختار بودجه را منتشر کرده و از عموم مردم درخواست کرده تا نظرات خود را در خصوص اين برنامه طرح کنند.

همچنين بر اساس اعلان سازمان برنامه و بودجه برنامه مقدماتي اصلاح ساختار بودجه در شوراي هماهنگي اقتصادي سران قوا بررسي مي‌شود. همه اين موارد در حالي مطرح شده است که در پايان تير ماه امسال مهلت 4 ماه رهبر انقلاب براي اصلاح ساختار بودجه به پايان خواهد رسيد.گفتني است، رهبري يک بار در اواخر سال 97 به موضوع اصلاح ساختار بودجه اشاره کردند و همچنين در سال جاري نيز ايشان با عبارت قطع بند ناف بودجه از فروش نفت خام، بحث قطع وابستگي به درآمدهاي ارزي ناشي از فروش نفت خام را بار ديگر مطرح کردند.

به هر حال با توجه به شرايط خاص اقتصادي کشور و تأکيدات صورت‌گرفته براي اصلاح ساختار بودجه، اين انتظار از دولت و مجلس مي‌رفت که هرچه سريع‌تر يک برنامه عملياتي براي جبران ضعفهاي اين حوزه ارائه شود.

بر همين اساس رهبر انقلاب در جلسه‌اي با سران نظام در تاريخ 24 ارديبهشت ماه امسال تأکيد کرده بودند، اصلاح ساختاري بودجه که قرار بود مجلس و دولت، در چهارماهه اول امسال آن را انجام دهند و همچنين اصلاح نظام بانکي از ديگر کارهاي مهم و اساسي است که بايد انجام شوند. اين مهلت 4ماهه در حالي در 10روزه آتي به پايان مي‌رسد که بسياري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي حتي از انتشار برنامه اصلاحي سازمان برنامه و بودجه اطلاعي ندارند. نکته قابل توجه اينکه رهبري مجلس و دولت را مکلف به ارائه به برنامه اصلاح ساختاري بودجه کرده بودند.


 تهيه لايحه جديد در دولت براي اخذ ماليات از درآمد بادآورده 

 وزير اقتصاد با بيان اينکه اين وزارتخانه در حال تدوين لايحه ماليات بردرآمد فعاليت هاي اختلال زا است گفت: درآمدهاي نجومي بادآورده براساس اين لايحه مشمول پرداخت ماليات مي شوند.به گزارش خانه ملت، فرهاد دژپسند با اشاره به مطرح بودن طرح ماليات بر عايدي سرمايه در کميسيون اقتصادي، گفت: مقرر شده وزارت امور اقتصادي و دارايي نقطه نظرات تکميلي خود درباره اين طرح را به نمايندگان ارائه دهد، اما بحث ديگر موضوع ماليات بر عملکرد و ماليات مستقيم است که در اين راستا قرار شده که در اين حوزه تجديد نظر صورت گرفته و برخي از معافيت ها اصلاح شود.

وزير امور اقتصادي و دارايي، با بيان اينکه شايد در برهه اي از تاريخ اعمال برخي از معافيت ها ضروري بود، افزود: در حال حاضر برخي از اين معافيت ها ضرورت خود را از دست داده که بايد اصلاح شود، اما در برخي ديگر از بخش ها بايد قانوني همانند ماليات بر عوايد سرمايه يا ماليات بر فعاليت هاي اختلال زا وضع شود، بنابراين وزارت امور اقتصادي و دارايي از دو طرف پايه هاي مالياتي را اصلاح و افزايش مي‌دهد.

ماليات بر سکه بر اساس قانون دريافت مي شود

وي با اشاره به اينکه در بحث ماليات تأکيد بنده اين است که از ورود به مصاديق خودداري کنم، ادامه داد: ورود به مصاديق آثار خوبي در اقتصاد ندارد، چراکه ممکن است وزارت اقتصاد پيشنهادي را مطرح کند که در دولت و مجلس تغيير کند که بر اين اساس از زمان پيشنهاد تا تصويب يک دوره زماني طول مي کشد، لذا دليلي ندارد در اين دوره زماني اختلال يا نااطميناني در اقتصاد کشور ايجاد شود، اما آنچه که مسلم است عزم و اراده جدي براي سامان دادن بحث ماليات وجود دارد.

دژپسند با بيان اينکه ماليات بر عملکرد از گذشته اخذ مي شده است، تاکيد کرد: قانون به ما اجازه داده است که 5 تا 10 سال به گذشته رجوع کرده و پرونده ها را نيز بررسي کنيم که بر اين اساس همکاران ما ماليات بر سکه را بر اساس قانون دريافت کرده و با استناد تکاليف قانوني ماليات اخذ مي‌کنند و نمي توانند بدون قانون ماليات اخذ کنند.


 تريبون 

 ايران و برزيل به دنبال تهاتر کالا

طاهريان گفت: اکنون بحث جدي بين مسئولين دو کشور براي تهاتر کالا در ميان است که البته اين امر بيشتر به نفع طرف برزيلي است زيرا کالاي ما که شامل نفت و پتروشيمي است، مزيت استراتژيک بيشتري نسبت به کالاهاي آنها دارد.

فرهاد طاهريان دبير اتاق بازرگاني ايران و برزيل در گفت‌وگو با ايلنا در خصوص افزايش حجم تجارت اين دو کشور گفت: کالاهاي صادراتي ايران به اين کشور 10 قلم کالا را شامل مي‌شود و ساير کالاها داراي ارزش و حجم کمي هستند البته کل صادرات نسبت به واردات ما بسيار ناچيز است و باعث شده تراز تجاري منفي داشته باشيم. اصلي‌ترين کالاي صادرات ما فرآورده‌هاي پتروشيمي مانند اوره، قير و نفت است که در فروردين ماه امسال مطابق آمار گمرک جهش صادراتي خوبي داشتيم و فقط در اين ماه توانستيم 32 ميليون دلار صادرات داشته باشيم.

وي ادامه داد: اکنون بحث جدي بين مسئولين دو کشور براي تهاتر کالا در ميان است که البته اين امر بيشتر به نفع طرف برزيلي است زيرا کالاي ما که شامل نفت و پتروشيمي است، مزيت استراتژيک بيشتري نسبت به کالاهاي آنها دارد.طاهريان در خصوص اقلام وارداتي از برزيل گفت: واردات ما از اين کشور محدود به 12 قلم کالا است که 48 درصد آن را ذرت و 24 درصد را سويا تشکيل مي‌دهد ضمن آنکه روغن سويا، کنجاله، تنباکو و اتانول از ديگر کالاهاي وارداتي است، ما بيشتر از اين کشور کالاهاي کشاورزي جهت تنظيم بازار وارد مي‌کنيم. هر چند در بحث نقل و انتقال مالي مشکلاتي داريم و به خاطر همين است که بخش خصوصي و دولتي به دنبال تهاتر است.وي در خصوص ظرفيت کشورهاي آمريکاي جنوبي براي تجارت با ايران گفت: حوزه آمريکاي لاتين پتانسيل بسيار خوبي براي تجارت دارد. ما در اتاق شرايطي را ايجاد کرديم تا تاجران ما با اين کشور آشنا شوند و به دنبال اين هستيم تا نيازهاي وارداتي برزيل را به تاجران معرفي کنيم. متاسفانه در گذشته به ظرفيت برزيل توجه نشده است و بيشتر صادرات ما بر روي اقلامي مانند ظروف شيشه و سنگ مرمر بود که ارزش افزوده بالايي ندارند. ما بايد به سمت کالاهايي برويم که تراز تجاري خود را مثبت کنيم. ضمن آنکه از تجارب برزيل در بحث بنگاه‌هاي زود بازده مي‌توانيم استفاده کنيم و از اين بن‌بست‌هاي کليشه‌اي رها شويم.

44 هزار خريدار سکه بايد ماليات بدهند

رئيس سازمان مالياتي با تاکيد بر اخذ ماليات از خريداران سکه گفت سال گذشته 102 هزار نفر در کشور 5 ميليون و 890 هزار قطعه سکه خريدند که 44 هزار نفر آن ها مشمول دريافت ماليات هستند.

به گزارش تسنيم، اميدعلي پارسا در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نمازجمعه تهران با بيان اين که در همه کشورهاي دنيا اداره‌ امور کشور با ماليات دريافتي از مردم انجام مي‌شود، گفت اين در حالي است که در ايران 37 درصد بودجه دولت از ماليات و کمتر از 50 درصد هزينه جاري دولت از ماليات تأمين مي‌شود.

رئيس سازمان مالياتي کشور افزود: در کشورهاي پيشرفته 25 درصد کل درآمد مردم به عنوان ماليات به دولت پرداخت مي‌شود اما اين رقم در ايران 8.5 درصد است که در نتيجه بسياري از کارهاي عمراني و اجرايي دولت نيمه‌تمام باقي مي ماند.

پارسا با تاکيد بر لزوم دسترسي کامل سازمان مالياتي به درآمدها و اطلاعات مالي و املاک و مستغلات مردم گفت: اين امر در ماده 169 مکرر قانون ماليات‌هاي مستقيم ذکر شده است.

وي با اشاره به فرارهاي مالياتي بزرگ گفت: معضل ديگر معوقات مالياتي بالاست و برنامه‌هاي زيادي در سازمان امور مالياتي براي کاهش فرار مالياتي و کاهش معوقات شروع شده است. سازمان مالياتي بايد ريز داده‌ها و تراکنش مالي و ملک و املاک را دراختيار داشته باشد.

پارسا در ادامه گفت:‌ فرار مالياتي حتي در بخش دولتي و بخش‌هاي عمومي غيردولتي وجود دارد و سازمان امور مالياتي با قدرت و قوت وصول ماليات را دنبال مي‌کند.

رئيس سازمان مالياتي همچنين از دريافت ماليات از درآمدهاي بادآورده خبر داد و گفت: در همه جاي دنيا از اين نوع درآمدها ماليات گرفته مي‌شود.

پارسا با بيان اين که سال گذشته به بيش از 5 ميليون و 890 هزار قطعه سکه بهار آزادي فروخته شد که 102 هزار نفر در کشور اين سکه‌ها را خريده بودند گفت: 58 هزار نفر از اين افراد کساني بودند که زير 20 قطعه سکه خريدند که طبق قانون مشمول ماليات نمي‌شوند.

وي افزود: 490 نفر بيش از يک‌هزار قطعه سکه خريدند و 38 نفر نيز هر کدام بيش از 5 هزار قطعه سکه خريدند و يک نفر به تنهايي 38 هزار سکه بهار آزادي خريده بود.رئيس سازمان مالياتي با بيان اينکه قيمت سکه خريده شده توسط اين افراد حدود يک ميليون و 300 هزار تومان بود گفت: امروز قيمت سکه به بيش از 4 و نيم ميليون تومان رسيده و ثروت و سود بادآورده‌اي را براي اين افراد ايجاد کرده که سازمان امور مالياتي بايد حتماً از اين افراد ماليات دريافت کند.

شناسايي خانه‌هاي خالي با اپليکيشن

رئيس اتحاديه مشاوران املاک با بيان اين‌که استفاده از "اپليکيشن" مي‌تواند به شناسايي و ورود خانه‌هاي خالي به بازار مسکن کمک کند، گفت: مشاوران املاک در حال حاضر براي سردفتران دشمنان فرضي هستند که اميدواريم اين مسئله به زودي و پس از انتخابات برطرف شود.

مصطفي‌قلي خسروي در گفت‌وگو با ايرنا ، با بيان اين‌که يکي از الزامات اخذ ماليات بر خانه‌هاي خالي همکاري همه دستگاه‌ها و ارگان‌هاي ذي‌ربط در اين مسئله است، اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر مشاوران املاک براي سردفتران يک دشمن فرضي هستند که اميدواريم در انتخابات سردفتران از يک نواختي دشمن فرضي که مشاوران هستند، رها يابند.

وي با تاکيد بر اين‌که خانه‌هاي خالي را مي‌توان با "اپليکيشن" وارد بازار مسکن کرد،‌ يادآور شد: وقتي شهرداري به يک ساختمان 15 طبقه 30 واحدي مجوز ساخت مي‌دهد بايد مکانيسمي وجود داشته باشد تا پس از اتمام ساخت مامور دارايي بتواند از وضعيت واحد مسکوني مطلع شود.

وي ادامه داد: به عبارت ديگر مشخص شود که پس از ساخت واحد اجاره داده شده يا فروخته شده يا اين‌که خالي از سکنه است.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک پيش‌تر با بيان اين‌که گفته مي‌شود حدود 500 هزار واحد مسکوني خالي از سکنه در تهران داريم به تسنيم گفته بود: اين خانه‌ها معمولا جزو واحدهاي مسکوني لوکس هستند که به عنوان مثال در لواسان قرار دارند. اين خانه معمولا هفته‌اي يکبار مورد استفاده قرار مي‌گيرد و جزو خانه‌هاي خالي محسوب مي‌شود.

خسروي با بيان اين‌که عده‌اي در شمال کشور خانه‌هايي را خريداري کرده‌اند و به عنوان منزل‌هاي دوم يا براي استفاده خاص از آن بهره مي‌برند، افزود: متاسفانه برخي از يک بانک وام مي‌گيرند و با آن واحدهاي مسکوني متعددي را مي‌سازند و پس از احداث اين خانه‌ها را وارد بازار نمي‌کنند.

وي با بيان اين‌که احتکار اين خانه‌ها براي گران فروختن آنها انجام مي‌شود،‌ تصريح کرد:‌ اين قبيل افراد 100 ميليارد وام از بانک دريافت مي‌کنند و آنرا بازپرداخت نمي‌کنند، وقتي با افزايش قيمت‌ها واحدهاي ساخته شده ارزش افزوده خوبي پيدا مي‌کند تازه مي‌روند و با بانک ديگري وارد مذاکره شده و وامي را دريافت مي‌کنند.


 نهادهاي مالي 

 پيش‌ثبت نام سپرده‌گذاران ممتاز در سجام

بانک مسکن - محسن کريمي، رييس اداره کل نقدينگي و خزانه‌داري بانک مسکن از پيش ثبت‌نام گروهي از مشتريان بانک مسکن در «باشگاه مشتريان سجام» خبر داد و گفت: اين افراد به زودي پيامکي در اين خصوص دريافت مي‌کنند.

محسن کريمي در گفت‌وگو با پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا، با بيان اينکه اطلاعات سرمايه‌گذاران در صندوق ره‌آورد آباد مسکن چندي پيش در باشگاه مشتريان سجام بارگزاري شده و مشکلي از بابت اين گروه از مشتريان بانک مسکن که مشمول ثبت نام در سجام هستند، وجود ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر اولويت بانک مسکن ثبت نام سپرده‌گذاران ممتاز بانک مسکن در سجام است؛ چراکه تنها در اين صورت اين افراد مي‌توانند اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسکن را که به عنوان بخشي از سود به آنها تعلق مي‌گيرد، از طريق بازار سرمايه به فروش برسانند.

کريمي با بيان اينکه اطلاعات هويتي اين گروه از مشتريان نيز ظرف چند روز گذشته در باشگاه مشتريان سجام توسط بانک مسکن بارگذاري شده است، گفت: ظرف يکي دو روز آينده پيامکي براي اين مشتريان ارسال خواهد شد و به آنها اعلام مي‌شود که از طريق لينک «باشگاه مشتريان سجام» که در متن پيامک آمده، نسبت به تکميل اطلاعات خود و در واقع تکميل ثبت نام اقدام کنند.

رييس اداره کل نقدينگي و خزانه‌داري بانک مسکن با بيان اينکه به دليل برخي مشکلات از جمله عدم فعاليت دفاتر پيشخوان در برخي شهرستان‌ها، هنوز مرحله دوم ثبت نام در سجام که مراجعه حضوري به اين دفاتر براي احراز هويت است، الزامي نشده است، در عين حال گفت: در حال پيش‌بيني تمهيداتي هستيم تا در آينده نزديک بتوانيم خدمات مربوط به مرحله احراز هويت را نيز در برخي از شعب منتخب در سراسر کشور انجام دهيم تا ثبت نام مشتريان بانک مسکن که سپرده‌گذار ممتاز بوده و به اين خاطر با بازار سرمايه در ارتباط هستند، در سجام کامل شود.

وي با بيان اينکه حدود 370 هزار سپرده‌گذار ممتاز بانک مسکن در سراسر کشور که از ابتداي سال گذشته به آنان اوراق ممتاز تخصيص يافته است ،بايد نسبت به ثبت نام در سامانه سجام اقدام کنند، اظهار کرد: برخي با اين تصور که ثبت نام در سامانه مذکور براي آنها بار مالياتي دارد، از ثبت نام خودداري مي‌کنند؛ در حالي که اين نگراني‌ها صحيح نيست و البته شرط هر گونه تبادل با بازار سرمايه از اين پس ثبت نام در سامانه ياد شده است. بنابراين سپرده‌گذاران ممتاز براي بهره‌برداري از منافع حساب خود که به شکل اوراق به آنها تعلق مي‌گيرد، ناگزير به اين ثبت‌نام هستند.

تمديد عرضه اوراق گواهي سپرده 18 درصدي در بانک پارسيان

بانک پارسيان - عرضه اوراق گواهي سپرده مدت دار ريالي بانک پارسيان، تا روز پنج شنبه 27 تيرماه تمديد شد.

به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان، فروش اوراق گواهي سپرده يکساله با نام و الکترونيکي (از طريق سامانه سيما) با مجوز بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران با نرخ سود 18 درصد علي الحساب و قابل پرداخت در مقاطع ماهانه و با نرخ بازخريد 10 درصد سالانه قبل ازسررسيد خواهد بود.

هموطنان عزيز مي توانند براي بهره مندي از اين فرصت سرمايه گذاري استثنايي از روز شنبه 22 لغايت پنج شنبه 27 تيرماه به شعب بانک پارسيان در سراسر کشور مراجعه نمايند.

آغاز عمليات احداث و بازسازي 21 مدرسه در مناطق سيل‌زده توسط بانک صادرات

بانک صادرات - همزمان با دهه کرامت و در آستانه ميلاد باسعادت علي‌بن‌موسي‌الرضا(ع)، عمليات احداث و بازسازي 21 مدرسه در مناطق سيل‌زده کشور توسط بانک صادرات ايران آغاز شد.

به گزارش روابط‌عمومي ‌بانک صادرات ايران، دبير ستاد خيرين مدرسه‌ساز اين بانک با اشاره به تلاش‌هاي بانک صادرات ايران در راستاي کمک‌رساني به مناطق سيل‌زده کشور، افزود: ستاد خيرين مدرسه‌ساز بانک صادرات ايران در راستاي کمک به سيل‌زدگان و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سيل، بازسازي و احداث 21 مدرسه را در استان‌هاي گلستان و لرستان برعهده گرفته است.

حمداله عظيمي ماسوله ادامه داد: از محل کمک‌هاي نقدي کارکنان خير اين بانک، پروژه احداث يک مدرسه 12 کلاسه در روستاي آق‌قميش استان گلستان آغاز شده و علاوه بر آن، 5 مدرسه آسيب‌ديده از سيل در استان گلستان نيز توسط اين ستاد بازسازي و تجهيز مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: در راستاي کمک به آماده‌سازي مدارس آسيب‌ديده از سيل در استان لرستان نيز، ستاد خيرين بانک صادرات ايران بازسازي و تجهيز 15 مدرسه را برعهده گرفته است که در تلاش هستيم اين مدارس تا آغاز سال جديد تحصيلي به بهره‌برداري برسند.

دبير ستاد خيرين مدرسه‌ساز بانک صادرات ايران تصريح کرد: اين ستاد تاکنون ساخت 18 مدرسه در نقاط محروم کشور را در کارنامه خود دارد. علاوه بر اين تعداد، يک مدرسه نيز در يکي از روستاهاي استان زنجان در دست ساخت است.

وي ادامه داد: ستاد خيرين مدرسه‌ساز بانک صادرات ايران پس از زلزله سال 96 استان کرمانشاه نيز تلاش و خدمات متعددي را صورت داد، به‌گونه‌اي که علاوه بر ساخت و تکميل 240 منزل مسکوني، چهار مدرسه در روستاهاي چشمه‌نزار، تازه‌آباد، فارياب و قلعه از توابع شهرستان ثلاث باباجاني و 5 مدرسه در روستاهاي گنجوره، گرگاوان، يک مجتمع فرهنگي و يک مدرسه علميه و هنرستان البرز در مناطق آسيب‌ديده از زلزله از توابع شهرستان سرپل‌ذهاب توسط کارکنان و خيرين بانک صادرات ايران احداث شد.

با امضاي تفاهمنامه اي برداشته شد:

گام مهم بانک ملت و صندوق ضمانت صادرات ايران براي رونق صادرات

بانک ملت - بانک ملت و صندوق ضمانت صادرات ايران با هدف افزايش سهم صادرات از مجموع تسهيلات اعطايي بانک با پوشش صندوق، معرفي خدمات و محصولات صندوق از سوي بانک و همچنين معرفي مشتريان صادراتي از سوي صندوق به بانک، تفاهمنامه همکاري امضا کردند.

به گزارش روابط عمومي بانک ملت، بر اساس اين تفاهمنامه که به امضاي دکتر محمد بيگدلي مديرعامل بانک ملت و دکتر افروز بهرامي مديرعامل صندوق ضمانت صادرات رسيد، طرفين در زمينه هاي مختلف به ويژه در راستاي توسعه و رونق صادرات و همچنين امور بازار سهام، با يکديگر همکاري خواهند داشت. مديرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل اين تفاهمنامه، آن را يک تفاهم خوب در راستاي تسهيل امور صادراتي کشور به ويژه در شرايط تحريم خواند و اظهار اميدواري کرد که با عملياتي شدن مفاد اين تفاهمنامه، توليد، صادرات و در نهايت اشتغال کشور بهبود پيدا کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته