جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6169

رئيس کل بانک مرکزي خبر داد:
بررسي پرونده بدهکاران بزرگ بانکي

مديران بخش‌هاي مختلف آبفاي :
آب شهر تهران کاملا از نظر کيفيت استاندارد است


رشد بورس ادامه دار شد

بر اساس ضوابط بانک مرکزي؛
ميزان مجاز ورود و خروج مصنوعات طلا و نقره توسط مسافران


تريبون


نهادهاي مالي


 رئيس کل بانک مرکزي خبر داد:
 بررسي پرونده بدهکاران بزرگ بانکي  

 
رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه هفت تا هشت بدهکار دانه درشت بانکي داراي چند هزار ميليارد تومان بدهي هستند، ‌ گفت:‌ معاون اول رئيس جمهوري دستور داد گزارشي درباره اين افراد براي طرح در جلسه هفته آينده کميسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي تهيه شود.به گزارش ايلنا ،عبدالناصر همتي در حاشيه نشست هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره مصوبه مجلس براي تسويه سود و بدهي تسهيلات بانکي گفت:‌ اين مصوبه با هماهنگي بانک مرکزي و کميسيون اقتصادي مجلس بوده که نظرات بانک مرکزي نيز در آن تامين شده است.رئيس کل بانک مرکزي افزود:‌ اميدواريم اين مصوبه به کساني که معوقه بانکي داشته و نسبت به محاسبه سود تسهيلات خود ايراد دارند، ‌ کمک کند.وي خاطر نشان کرد:‌ براساس اين مصوبه براي کساني که کمتر از 2 ميليارد تومان بدهي دارند، تعيين تکليف مي شود، ‌ اما بحث بدهکاران عمده و بزرگ بانکي متفاوت دارد.

رئيس کل بانک مرکزي اضافه کرد:‌ هفت تا هشت دانه درشت هستند که موضوع آنها در کميته فرادستگاهي بانک مرکزي در حال بررسي است و رقم بدهي آنها به چند هزار ميليارد تومان مي رسد.به گفته همتي، موضوع اين افراد در کميسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مطرح شد که معاون اول رئيس جمهوري نيز دستور داد گزارشي درباره اين افراد تهيه شود که در جلسه هفته آينده مطرح مي شود.


 مديران بخش‌هاي مختلف آبفاي :
 آب شهر تهران کاملا از نظر کيفيت استاندارد است 

 مديران بخش‌هاي مختلف آبفاي استان تهران ضمن تشريح آخرين وضعيت تامين آب در تهران تاکيد کردند آب شهر کاملا از نظر کيفيت استاندارد است.به گزارش ايسنا، پيام اميني - مدير تصفيه‌خانه شماره يک تهران - با بيان اين‌که تصفيه‌خانه شماره يک تهران قديمي‌ترين تصفيه‌خانه شهر تهران محسوب مي‌شود، افزود: اين تصفيه‌خانه در سال 1334 به بهره‌برداري رسيد و از عمر آن 65 سال مي‌گذرد.

وي با بيان اين‌که در تصفيه خانه شماره يک تهران (جلاليه) بالاترين استانداردهاي آب دنيا رعايت مي‌شود، افزود: حدود 20 سال پيش AWWA استانداردهايي را مشخص و افقي را تدوين مي‌کند که کشورهاي در حال توسعه و پيشرفته به سمت آن حرکت کنند که ايران در همان سال به شاخص‌هايي که مشخص شده بود، رسيد.مدير تصفيه خانه شماره يک تهران ادامه داد: طبق استانداردهاي سازمان بهداشت جهاني شاخص کدورت آب يک MTU بود اما اين رقم به 0.3 رسيد و اکنون 0.1 هدف‌گذاري شده است که ايران قبل از سال 85 به اين استانداردها رسيد.اميني با تاکيد بر اين‌که کيفيت آب تهران بالاترين استانداردها را رعايت مي‌کند، عنوان کرد: صحبت‌هايي که پيرامون آلودگي آب تهران مطرح مي‌شود، صحت ندارد.


 رشد بورس ادامه دار شد 

 در آخرين روز معاملات بورس تهران در اين هفته شاخص کل بازده نقدي و قيمتي بورس اوراق بهادار تهران 1586 واحد رشد کرد و تا رقم 252 هزار و 864 بالا رفت. به گزارش ايسنا،همچنين شاخص کل هم وزن با 405 واحد رشد عدد 59 هزار و 945 را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور نيز با 1761 واحد افزايش تا رقم 280 هزار و 783 واحدي بالا رفت. در عين حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر کدام به ترتيب 1148 و 3247 واحد رشد کردند.صنايع پتروشيمي خليج فارس، پالايش نفت تهران و ملي صنايع مس ايران هر کدام به ترتيب 193، 190 و 184 واحد به رشد شاخص‌هاي بازار کمک کردند و در طرف مقابل پتروشيمي جم، مخابرات ايران و سرمايه‌گذاري ملي ايران هر کدام به ترتيب 112، 83 و 48 واحد شاخص‌هاي بازار را تحت تأثير کاهشي قرار دادند.

گروه محصولات شيميايي بيشترين ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند اما در عين حال اين گروه نتوانست رقم 100 ميليارد تومان را پشت سر بگذارد و با حجم معاملات 133 ميليون سهم ارزش 97 ميليارد تومان را تجربه کرد. بيشتر سهم‌ها در اين گروه با روند افزايش قيمت مواجه شدند.در گروه فلزات اساسي حجم معاملات به 95 ميليون سهم و اوراق مالي رسيد و ارزش معاملات 52 ميليارد و 200 ميليون تومان را تجربه کرد. در اين گروه بيشتر سهم‌ها با نوسان قيمت کمتر از دو درصد مواجه شدند.گروه خودرو، سرمايه‌گذاري‌ها و فراورده‌هاي نفتي ديگر گروه‌هايي بودند که بيشترين ارزش‌ معاملات را بعد از محصولات شيميايي و فلزي داشتند.

در بورس تهران 218 سهم با رشد قيمت و 113 سهم با افت قيمت روبرو شدند.در فرابورس ايران نيز 123 سهم با رشد و 70 سهم با افت روبرو شدند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم 1472 ميليارد تومان رسيد و حجم معاملات اين بازار به رقم دو ميليارد سهم و اوراق مالي را پشت سر گذاشت. همچنين تعداد معاملات بورس عدد 206 هزار و 941 را تجربه کرد.آيفکس نيز حدود 22 واحد افزايش يافت و رقم 3291 را تجربه کرد. ارزش معاملات اين بازار به عدد 858 ميليارد تومان رسيد و حجم معاملات رقم 1.2 سهم و اوراق مالي را پشت سرگذاشت.


 بر اساس ضوابط بانک مرکزي؛
 ميزان مجاز ورود و خروج مصنوعات طلا و نقره توسط مسافران 

 بر اساس اعلام بانک مرکزي، ضوابط ورود و خروج مصنوعات طلا، نقره توسط اشخاص جهت مصارف غيرتجاري ( همراه مسافر) مشخص شد.

به گزارش بانک مرکزي، ضوابط ورود و خروج مصنوعات طلا، نقره توسط اشخاص جهت مصارف غيرتجاري (همراه مسافر) مشخص شد:

1. ورود زيورآلات ساخته شده از طلا، نقره و پلاتين همراه مسافر از قبيل گردنبند، دستبند، گوشواره، انگشتري، النگو و غيره براي مصارف شخصي به صورت واحد (از هر کدام يک عدد و در مورد گوشواره يک جفت و النگو شش عدد) در مجموع حداکثر تا ميزان 150 گرم مجاز بوده و مازاد بر آن منوط به کسب مجوز از بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران است.

2. خروج زيورآلات شخصي همراه مسافر از انواع مصنوعات طلا، نقره و پلاتين در مجموع حداکثر تا ميزان 150 گرم مجاز خواهد بود. چنانچه زيورآلات مورد بحث مزين به سنگ هاي گرانبها از قبيل الماس، زمرد، ياقوت و… باشد، نبايد وزن نگين منصوب به آنها در مجموع از يک قيراط تجاوز کند.

3. خروج ظروف و مصنوعات نقره (به جز زيورآلات) توسط مسافر حداکثر تا ميزان سه کيلوگرم مجاز است، مشروط بر اينکه اشيا مذکور در زمره آثار فرهنگي و تاريخي محسوب نشود.


 تريبون 

 180 هزار خودرو ناقص در انبار خودروسازان

دبير انجمن قطعه سازان مي گويد، در حال حاضر فقط در خصوص تمديد تاريخ پرداخت تسهيلات 11 هزار ميلياردي به قطعه سازان توافق شده و هنوز 180 هزار خودروي ناقص معطل تکميل قطعه هستند.

مازيار بيگلو در گفت‌وگو با تسنيم، با اشاره به اينکه در جلسه اخير قطعه‌سازان و نماينده بانک مرکزي در مجلس شوراي اسلامي قرار شده تاريخ پرداخت مابقي تسيهلات 11 هزار ميلياردي به قطعه سازان تمديد شود، اظهار داشت: مهلت پراخت اين تسهيلات 31 خرداد 98 بود که قرار شده تاريخ پرداخت اين تسهيلات تا پايان بهمن ماه امسال تمديد شود.

وي با اعلام اينکه هنوز بانک‌هاي عامل در پرداخت تسهيلات به قطعه‌سازان با دو مشکل جدي روبرو هستند، افزود: بانک مرکزي نرخ ريسک ارز را به بانکهاي عامل محول کرده و آنها نيز حاضر به پذيرش اين ريسک نيستند، علاوه بر اين بانک مرکزي اعلام کرده در بازپرداخت تسهيلات ارزي با مشتري طرف حساب نيست و بايد بانک عامل مبالغ را در سررسيد به بانک مرکزي پرداخت کند که اين دو موضوع عاملي شده تا هنوز بانک‌هاي عامل تمايلي به پرداخت تسهيلات ارزي به قطعه‌سازان نداشته باشند.

دبير انجمن قطعه سازان با انتقاد از اينکه همچنان بانک مرکزي نگاه جزيره اي دارد و توجهي به صنعت نمي‌کند، تصريح کرد: در حال حاضر حجم مطالبات قطعه سازان به 20 هزار ميليارد تومان رسيده که 6 تا 7 هزار ميليارد تومان از اين مطالبات سررسيد شده است.

وي اضافه کرد: ارزش خودروهاي ناقص در کارخانجات حدود 7 هزار ميليارد تومان است که اين رقم معادل مطالبات سررسيد شده قطعه سازان از خودروسازان است.

بيگلو با اعلام اينکه در حال حاضر 170 تا 180 هزار خودرو ناقص در کارخانجات وجود دارد گفت: اگر بانک مرکزي تسهيلات قطعه سازان را پرداخت کند به طور حتم اين خودروها کامل و به دست خريداران خواهد رسيد اما متأسفانه هنوز اين موضوع اجرايي نشده است.

وزير صمت:

خصوصي‌سازي دو شرکت خودروساز بزرگ در سال‌ها 98 و 99

وزير صمت گفت: جدي هستيم که طي امسال و سال آينده دو شرکت خودروسازي را خصوصي کنيم.

به گزارش ايرنا، رضا رحماني وزير صمت در حاشيه جلسه هيئت‌دولت و در جمع خبرنگاران درباره واگذاري سهام دوخودروساز بزرگ کشور گفت: براي ساماندهي صنعت خودروسازي يک بسته پيشنهادي ارائه کرديم واگذاري اين شرکت‌ها بخشي از آن است.

وي افزود: شرکت‌هاي خودروسازي اموال و املاک غيرتوليدي در تهران و شهرهاي ديگر دارند که با وظايفشان همخواني ندارد و ما اعلام کرديم که بايد اين املاک واگذار شود. قرار است امسال هر دو خودروساز بزرگ هزار ميليارد تومان از اين محل را واگذار کنند و اين ميزان نقدينگي وارد توليد اين شرکت‌ها شود. دومين مرحله نيز واگذاري شرکت‌هاي وابسته آن‌ها و واگذاري خودشان سومين مرحله است.

وزير صمت ادامه داد: سازمان خصوصي‌سازي واگذاري سهام دولت در شرکت‌هاي اصلي خودروسازي را مدنظر دارد. من نگفتم امسال سهام اين دو شرکت بزرگ خودروسازي واگذار مي‌شود، بلکه گفتم سال 98 و 99، عملياتي‌شدن اين فرآيند به اذعان همه کارشناسان زمان مي‌برد ولي ما جدي هستيم که طي امسال و سال آينده دو شرکت خودروسازي را خصوصي کنيم.

فعلا مهلت ترخيص خودروهاي دپو شده تمديد نمي‌شود

وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پايان مهلت ترخيص خودروهاي دپو شده در گمرک، خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه پيش از اين يک مرتبه اين مهلت تمديد شده بود، فعلا مجددا اين مهلت را تمديد نمي‌کنيم.

رضا رحماني ، درباره وضعيت خودروهاي دپو شده در گمرک‌ها، بنادر و مناطق آزاد و ويژه اقتصادي، اظهار کرد: براي آزادسازي خودروهاي دپو شده در اين مناطق موانعي وجود داشت که دولت براي آن‌ها مصوبه‌اي به تصويب رساند و تعدادي از اين خودروها ترخيص شدند.

وي با بيان اينکه همچنان موانعي براي ترخيص خودروهاي دپو شده وجود دارد، خاطرنشان کرد: برخي از خودروهاي دپو شده داراي ظرفيت موتور بيش از 2500 سي‌سي هستند و برخي ديگر ضوابط فني را پاس نکردند و استاندارد آن‌ها را تأييد نکرده است.

وزير صنعت، معدن و تجارت با تأکيد بر اينکه از نظر وزارت صمت ترخيص خودروهاي دپو شده هيچ مشکلي ندارد و ما به همه اعلام کرده‌ايم که مي‌توانند ثبت سفارش کنند، ادامه داد: بخش ديگري از خودروها با موانع قضايي مواجه هستند و از طرف دادگاه‌هاي مختلف توقيف شده‌اند، که اين موارد از اختيارات وزارت صمت خارج است.

رحماني همچنين درباره پايان مهلت ترخيص خودروهاي دپو شده، با تأکيد بر اينکه فعلا اين مهلت تمديد نمي‌شود، گفت: پيش از اين يک مرتبه اين مهلت تمديد شد و فعلا برنامه‌اي براي تمديد مجدد مهلت ترخيص خودروها نداريم.

وزير راه :

عوارض آزاد راه تهران- شمال هنوز قطعي نشده است

وزير راه و شهرسازي گفت: عوارض آزاد را ه تهران- شمال هنوز قطعي نشده بلکه در مرحله بررسي و مذاکره قرار دارد.

به گزارش مهر ، محمد اسلامي افزود: آنچه که در اين رابطه رسانه اي شده به هيچ وجه واقعيت ندارد.

وي همچنين اظهارداشت: بسيار تعجب بر انگيز است که اين حرف و حديث ها از کجا نشر و نما پيدا مي کند.

وزير راه و شهرسازي گفت: عوارض آزاد راهي بر اساس يکسري ضوابط قانوني تعريف و تعيين مي شود.

وي افزود: بدون شک در نحوه محاسبه عوارض رعايت حال ترددکنندگان و مردم خواهد شد مضاعف بر اين مطابق قرارداد با سرمايه گذار در يک بازه زماني مشخص هزينه سرمايه گذاري در آزاد راه بايد مستهلک شود.

اسلامي تصريح کرد: اگر قرار بر اين باشد که اقتصاد مردمي شود بايد ظرفيت هاي مردم و بخش خصوصي را به مدار آورد.

وي گفت: طبيعي است که وقتي سرمايه گذاري صورت مي گيرد اين حکم نذر ندارد که رايگان باشد بالاخره هزينه سرمايه گذاري بايد با يک نرخ مناسب و متعارف برگشت داشته باشد در غير اين صورت اعتماد بين بخش خصوصي و دولت از بين مي رود.

وزير راه و شهرسازي افزود: آزادراه تهران – شمال نخستين آزادراه پيشرفته و هوشمند در کشور است که همه ملاحظات استاندارد روز دنيا در اين پروژه لحاظ شده است.


 نهادهاي مالي 

 سهم قابل توجه بانک ملي در طرح اشتغال فراگير

بانک ملي - بانک ملي ايران از ابتداي سال جاري تا پايان خردادماه تعداد يک هزار و 244 فقره تسهيلات در برنامه اشتغال فراگير با هدف افزايش اشتغال پرداخت کرده است.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، اين بانک ، بالغ بر پنج هزار و 814 ميليارد ريال تسهيلات از آغاز سال 1397 تاکنون به برنامه اشتغال فراگير (تبصره 18 قانون بودجه سال 1396 کشور) با هدف افزايش اشتغال اختصاص داده است.

همچنين نه فقره تسهيلات ريالي از محل منابع داخلي به ارزش چهار هزار و 330 ميليارد ريال در حوزه‌ احداث مجموعه خدماتي و درماني، نيروگاه، پارک آبي، صنايع نساجي، کويل آلياژهاي آلومينيومي، احداث نيروگاه برق مقياس کوچک گازي، احداث مجتمع اقامتي توريستي و خدمات بانکرينگ (سوخت رساني دريايي) و... مصوب شده است.

واگذاري 281 هزار و 471 ميليارد ريال اسناد خزانه اسلامي از محل قانون بودجه سال 96 طرح هاي ملي و استاني براي 168 هزار و 66 پيمانکار و 250 هزار و 348 ميليارد ريال از اين اسناد از محل قانون بودجه سال 97 براي 102 هزار و 450 پيمانکار از ديگر اقدامات بانک ملي ايران بوده است.

رشد پرداخت تسهيلات و ارائه خدمات شعبه شيراز درميان شعب بانک توسعه صادرات

بانک توسعه صادرات - رئيس شعبه شيراز بانک توسعه صادرات گفت: شعبه شيراز درپرداخت تسهيلات ريالي در سال 1397 رتبه ششم و در ضمانت نامه صادره ريالي رتبه دوم را در بين شعب بانک توسعه صادرات ايران به خود اختصاص داده است.

به گزارش پايگاه خبري اگزيم نيوز به نقل از سيدصمدالدين هاشمي اين شعبه درپرداخت تسهيلات ريالي در سال 1397 رتبه ششم و در ضمانت نامه صادره ريالي رتبه دوم را در بين شعب بانک توسعه صادرات ايران به خود اختصاص داده است .هاشمي گفت: اين شعبه تا پايان خردادماه سال جاري 305ميليارد ريال تسهيلات سرمايه درگردش به واحدهاي توليدي صادراتي استان در حوزه هاي پتروشيمي ، فولادي، شيرين بيان ، محصولات کشاورزي ومعدني اعطا کرده است.

به گفته رئيس شعبه بانک توسعه صادرات، شعبه شيراز از لحاظ دسترسي به اهداف از رتبه 11 درسال 96 به رتبه 1 و ازلحاظ عملکردي، شعبه از رتبه 11در سال 96 به رتبه 2 در سال 97 ارتقا پيدا کرده است.

هاشمي بيان داشت: بانک در راستاي شعاررونق توليد در سال 1398، سياست هاي اعتباري سال جاري خود را در جذب حداکثري فعالين صادراتي استانها ابلاغ کرده است.

امضاي 3 تفاهمنامه توسط شناسا از شرکت‌هاي گروه مالي پاسارگاد

بانک پاسارگاد - در راستاي توسعه فعاليت‌هاي مجموعه شناسا و هم‌افزايي با ساير سازمان‌هاي مؤثر در اكوسيستم کارآفريني كشور، سه تفاهم‌نامه همکاري مشترک بين تريگ‌آپ و مجموعه‌هاي فعال منتخب زيست‌بوم كارآفريني به امضا رسيد.

به گزارش روابط عمومي بانک ئاسارگاد ،با توجه به نقش‌آفريني مجموعه شناسا در زيست‌بوم کارآفريني کشور و با هدف کمک به رشد و توسعه اين فضا، مجموعه اقدامات موثري که هم راستا با چشم انداز بلندمدت اين مجموعه است، برنامه‌ريزي و پياده‌سازي مي‌شود. از جمله اين اقدامات برقراري تفاهم‌نامه‌هايي با نهادها و سازمان‌هايي است که به نوعي بخشي از اين زنجيره ارزش بوده و خلق ارزش مي‌کنند.

در اين راستا تفاهم‌نامه‌اي با محوريت توسعه اکوسيستم کارآفريني فناوري‌هاي ورزشي و سلامت، با ايجاد هم‌افزايي و همچنين همکاري مشترک در زمينه توسعه سياست‌هاي اقتصاد دانش‌بنيان و حمايت از ايده‌ها، مابين شتاب‌دهنده تريگ‌آپ و پژوهشگاه علوم ورزشي به امضا رسيد.

تفاهم‌نامه ديگري نيز در زمينه توسعه زيست‌بوم کارآفريني انرژي کشور و فناوري‌هاي مرتبط با آن، بين تريگ آپ و شتابدهنده آي تک به امضا رسيد. مواردي همچون ايجاد هم‌افزايي و همکاري مشترک از طرح‌هاي فناورانه، سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک در طرح‌هاي کسب و کاري اين حوزه، برگزاري رويدادهاي کارآفريني و همچنين تعاملات سازنده بين اين دو مجموعه، از جمله مفاد مورد تفاهم بوده است.

در مديريت شعب استان البرز صورت گرفت:

برگزاري دوره هاي رفتار سازماني و اطفاءحريق

بانک ايران زمين - به منظور ارتقاء سطح آموزشي کارکنان در ايمني و آتش نشاني و بهبود مهارت ها دوره هاي رفتار سازماني و اطفاء حريق براي کارکنان مديريت شعب استان البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بانک ايران زمين ، در اين دوره آموزشي که با حضور کليه متصديان امور خدماتي و پشتيباني بصورت کارگاهي برگزارشد، کارکنان با مهارتهاي ايمني، اطفاء حريق، انواع حريق و نحوه مواجهه با آن، انواع خاموش کننده ها و روش استفاده از آنها و نيز کاربرد انواع کپسول هاي اطفاء حريق آشنا شدند.دوره آموزشي رفتار سازماني با هدف آشنايي با رفتار سازماني جهت کمک به توجيه، پيش بيني و کنترل رفتار انساني برگزار شد.تعريف رفتار سازماني، اهداف رفتار سازماني، نقش ديگر رشته هاي علمي در رفتار سازماني و ارزش ها و نگرش ها در افراد از جمله مباحثي بود که در اين دوره آموزشي تدريس شد.

حمايت مالي بانک رفاه از جشنواره بين المللي خوارزمي

بانک رفاه - در راستاي ايفاي مسئوليت هاي اجتماعي و به منظور حمايت از پرورش استعدادها در زمينه هاي علمي و صنعتي، بانک رفاه حامي مالي جشنواره بين المللي خوارزمي شد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، در اين جشنواره که با حضور مسئولان استاني و بانک رفاه استان سمنان برگزار شد، دستوراني مدير کل آموزش و پرورش استان اظهار داشت: آموزش و پرورش از نظر نظام تعليم و تربيت محلي براي تمرين زندگي است و هدف از برگزاري اين قبيل جشنواره ها تبديل کردن مدارس به کارگروهي براي تعليم زندگي است.وي ضمن قدرداني از حمايت هاي بانک رفاه از جشنواره خوارزمي تصريح کرد: باعث خرسندي است که سازمان هاي صاحب انديشه اي همچون بانک رفاه وجود دارند که از حرکت هاي دانش بنيان حمايت مي کنند. با انديشه مديران اين سازمان هاست که راه رسيدن به اهداف عالي آموزش در کشور هموار مي شود.

در ادامه مراسم ميرمعيني مديريت شعب استان سمنان ضمن ابراز خرسندي از حضور در جمع دانش آموزان نخبه و منتخب گفت: متعالي کردن آموزش در کشور يک وظيفه همگاني است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته