جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/05/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6176

دکترروحاني:
ممکن است در هفته هاي آينده به نتايج مثبتي در مذاکرات برسيم


ترامپ: قصد محاصره ونزوئلا را دارم!


جان بولتون: تحريم ظريف پيامي براي ايران است


وزير خارجه آمريکا:تحريم‌ها عليه ايران براي سال‌ها ادامه مي‌يابد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


بسازوبفروشي و يك آپشن لوكس به نام آسانسور!


ظريف: من سخنگوي اصلي ايران در جهان هستم؛ آيا حقيقت اين‌قدر دردناک است؟


خبر

وزير اطلاعات خبر داد
کشف محموله يک تني هروئين توسط وزارت اطلاعات

پس از آلمان و ژاپن؛
اسپانيا هم درخواست آمريکا براي مشارکت در ائتلاف دريايي را رد کرد


مراسم تشييع پيکر حسين آهى ، شاعر


دومين مناظره تلويزيوني نامزدهاي حزب دمکرات انتخابات آمريکا


سرمقاله


 دکترروحاني:
 ممکن است در هفته هاي آينده به نتايج مثبتي در مذاکرات برسيم 

 کشور را بر مبناي به نتيجه نرسيدن مذاکرات اداره مي کنيم.حسن روحاني در جلسه شوراي اداري استان آذربايجان شرقي، با اشاره به نقش حادثه 29 بهمن تبريز در زمينه سازي پيروزي انقلاب، اظهارداشت: استان آذربايجان شرقي پيشتاز عالم پروري است و وحدت و هماهنگي مسوولان استان باعث تحرک و پيشرفت آن شده است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت؛ رئيس جمهور با بيان اينکه مصاف سختي را پيش رو داريم، اما حتماً از اين مصاف پيروز خارج خواهيم شد، اظهار داشت: بدون ترديد با روحيه وحدت، همدلي و ايستادگي مي‌توانيم مشکلات را پشت سر گذاشته و در مسير توسعه و پيشرفت روزافزون و رفاه بيشتر مردم، گام برداريم.روحاني گفت: ايران تنها کشوري در دنيا است که شوراي امنيت سازمان ملل در قطعنامه 2231 اعلام کرده که حق غني‌سازي دارد.رئيس جمهور اظهار داشت: طبق توافق برجام اگر اين توافق تا سال آينده باقي بماند، تمام تحريم تسليحاتي ايران براساس آن برداشته مي‌شود و مي‌توانيم هر سلاحي که نياز داريم را خريداري و يا به فروش برسانيم و البته مقدمات اين کار را هم آماده کرده‌ايم.

روحاني گفت: ممکن است در هفته‌هاي آينده به نتيجه قابل قبول دست پيدا کنيم و امکان دارد که به اين نتيجه نرسيم و اگر به نتيجه‌اي نرسيم مرحله بعدي کاهش تعهدات را انجام خواهيم داد.


 ترامپ: قصد محاصره ونزوئلا را دارم! 

 آناتولي :رئيس جمهوري آمريکا بدون توجه به منشور ملل متحد اعلام کرد: قصد محاصره ونزوئلا را دارم!

به گزارش مهر به نقل از آناتولي، دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا بدون توجه به منشور ملل متحد در لزوم عدم مداخله درامور کشور هاي مستقل در پاسخ به سوال يک خبرنگار مبني بر اينکه آيا او قصد محاصره يا قرنطينه ونزوئلا را دارد؟ گفت: بله، چنين قصدي دارم.رئيس جمهوري آمريکا جزئيات بيشتري در اين زمينه ارائه نکرد و درباره سوالات ديگر مربوط به ونزوئلا پاسخ نداد.گفتني است ونزوئلا طي ماه‌هاي گذشته با تحولات سياسي مهمي روبرو بوده است.خوان گوآيدو رئيس مجلس ملي ونزوئلا 23 ژانويه سال جاري ميلادي به دنبال اقدامات شورشيان تحت امر وي در کاراکاس، خود را «رئيس‌جمهور موقت» اين کشور اعلام کرد.


 جان بولتون: تحريم ظريف پيامي براي ايران است 

 فامس نيوز :مشاور امنيت ملي آمريکا، تحريم شدن ظريف را پيامي براي جمهوري اسلامي ايران خواند.به گزارش ايسنا، به نقل از فامس نيوز جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا، در واکنش به تحريم ظريف توسط واشنگتن گفت: به گمانم رئيس‌جمهور تصميم خيلي بزرگي را اتخاذ کرده است. ما يک ماه پيش اعلام کرديم که ظريف را تحريم خواهيم کرد و در حال حاضر نيز اين کار را کرده‌ايم. اين پيامي به جمهوري اسلامي است که ما وزير امور خارجه محمدجواد ظريف را سخنگوي نامشروع ايران مي‌دانيم.بولتون همچنين با طرح مجدد ادعاي "ايران بزرگترين حامي تروريست از سال 1980 است"، جمهوري اسلامي ايران را به اخاذي از کشورهاي اروپايي متهم کرد.وزارت خزانه‌داري آمريکا نام وزير امور خارجه کشورمان را در فهرست افراد تحريم شده قرار داد.


  وزير خارجه آمريکا:تحريم‌ها عليه ايران براي سال‌ها ادامه مي‌يابد 

رويترز: وزير خارجه آمريکا با اين ادعا، که تحريم‌ها عليه ايران کارساز بوده است، اعلام کرد اين تحريم‌ها براي سال‌ها ادامه مي‌يابد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا اعلام کرد ايالات متحد به وضع تحريم‌هايش عليه ايران ادامه خواهد داد.پمپئو، اين مطلب را در «بانکوک» پايتخت تايلند طي نشست گسترده کشورهاي منطقه جنوب شرق آسيا و قدرت‌هاي جهاني اعلام کرد.وزير خارجه آمريکا گفت: « تحريم‌ها عليه ايران موثر بوده است و ما اجراي آن را در هر جايي با قدرت پيگيري مي‌کنيم. اين تحريم‌هاي وضع‌شده عليه تهران براي سال‌ها ادامه مي‌يابد.»دولت «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا از زمان عقب‌نشيني يک‌جانبه آمريکا از توافق هسته‌اي با ايران( برجام)، شديدترين و بي‌سابقه‌ترين تحريم‌ها عليه تهران را ازسر گرفته و مدعي شده است که به سياست «به صفر رساندن صادرات نفت ايران» ادامه خواهد داد.


 يك نكته از هزاران 

 و بالاخره رمزارزها و مجوزتوليد قانوني!

هيات دولت بالاخره با توليد رمزارزها به‌عنوان يک فعاليت صنعتي موافقت کرد.

وزير صنعت، معدن‌وتجارت هم ضمن تائيد اين موافقت گفت: کميسيون اقتصادي دولت رمزارزها را به‌عنوان يک صنعت به رسميت شناخته و وزارت صمت مسئول صدور مجوز براي توليد ارز ديجيتال شد.البته در اين پذيرش وتجويز، يك اماي مهم وجود دارد كه نبايد از قلم بيفتد و آن برعهده گرفتن «ريسك» اين اقدام ازسوي توليدكنندگان است؛ چراكه هر چند دولت مجوز توليد رمزارز را صادركرده، اما اين صنعت مشمول هيچ حمايت و ضمانت دولتي نخواهد بود واجازه استفاده از آن در مبادلات داخلي هم داده نشده است.به اين ترتيب، دستگاه‌هاي استخراج بيت‌كوين يا ماينينگ‌ها از اين پس بازار خوبي خواهند داشت و البته بازار دروه هاي آموزشي ماينينگ هم رونق خواهد گرفت. نبايد اين نكته اساسي را هم از نظر دور داشت كه سخت افزار ASIC كه براي استخراج بيت كوين استفاده مي‍شود، به انرژي برق بسيار زيادي نياز دارد كه ضمن كار هم نبايد برق قطع شودو لازم است شركت‌هايي كه در اين رابطه مجوز خواهند گرفت، از برق صنعتي استفاده كنند.

بنايراين بيت‌كوين، صرفا به‌عنوان ارزي كه مصرف خارجي دارد، بدون هيچ حمايت و ضمانتي به توليد خود ادامه خواهد داد. البته با توجه به روند تاريخ صد واندي ساله ايران در مواجهه با هر پديده نويي، بالاخره موانع و گاردها در مقابل مصرف داخلي بيت‌كوين هم شكسته خواهدشد. چراكه امروز، به ‌صورت و پيدا وپنهان در مبادلات داخل كشور، در جزئي‌ترين مبادلات و حتي در برخي كلاس‌هاي آموزشي و تربيت نيروي انساني خاص، از شركت‌كنندگان فقط دلار دريافت مي‌شود. و دلاراين روزها در بسياري از مبادلات داخلي جاي ريال را گرفته است. براين اساس چه زماني كه بيت‌كوين پنهاني توليد و مبادله مي‌شد و نيز با آزادي امروزش بدون ضمانت و ريسك، در نهايت اين پول، آينده را در سيطره خود خواهد گرفت. هم‌چنان كه امروز برخي مسافران و اغلب بازرگانان ما ناچارند از اين رمزارزاستفاده كنند و به همين دليل توليد پنهاني آن آغاز شده بود و همين امر موجب شد دولت در برابرتوليد آن كوتاه بيايد. چراكه براي خود دولت هم با وجود تحريم، مبادلات رمزارزي بسيارآسان‌تر و به‌صرفه‌تراز مبادلات با دلار و هر ارز رسمي ديگري است كه مشمول تحريم مي‌باشد!


 ميز خبر 

 پس از خروج واشنگتن از INF؛

روسيه: پيمان موشکي هسته‌اي ميان‌برد با آمريکا پايان يافت

وزارت خارجه روسيه پس از خروج واشنگتن از پيمان موشکي هسته‌اي ميان‌برد با آمريکا در بيانيه اي پايان اين توافق را اعلام کرد.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، به دنبال اعلام رسمي خروج واشنگتن از پيمان منع توليد موشک‌ هاي هسته‌اي ميان برد (INF) با مسکو، وزارت خارجه روسيه نيز در بيانيه اي از اقدام مشابه در اين خصوص خبر داد.در بيانيه صادره از سوي وزارت خارجه روسيه در اين خصوص آمده است: دوم آگوست سال 2019 ميلادي، معاهده ميان اتحاديه جمهوري هاي سوسياليستي شوروي و ايالات متحده آمريکا در زمينه منع توليد موشک‌ هاي هسته‌اي ميان بُرد به دليل اقدام واشنگتن پايان مي يابد.

در واکنش به جنگ تعرفه‌اي ترامپ عليه چين؛

چين آمريکا را به تلافي تهديد کرد

سخنگوي وزارت خارجه چين در واکنش به جنگ تعرفه‌اي ترامپ عليه کشورش تصريح کرد: اگر آمريکا تعرفه ها را زياد کند، پکن به اقدامات تلافي جويانه اي مبادرت خواهد ورزيد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اسپوتنيک، «هوآ چون اينگ» سخنگوي وزارت خارجه چين در واکنش به دستور ترامپ براي اعمال تعرفه هاي جديد بر کالاهاي اين کشور اعلام کرد: چين خواستار جنگ تجاري نيست؛ اما از چنين جنگي هم نمي ترسد.

سخنگوي وزارت خارجه چين ادامه داد: اگر آمريکا تعرفه ها را زياد کند، پکن به اقدامات تلافي جويانه اي مبادرت خواهد ورزيد.اين در حاليسيت که «دونالد ترامپ» رييس‌جمهوري آمريکا پيشتر در اقدامي غيرمنتظره اعلام کرده بود که 300 ميليارد دلار کالاهاي وارداتي از چين را هدف 10 درصد تعرفه جديد قرار مي‌دهد.

هزاران سرباز آمريکايي از افغانستان خارج مي‌شوند

روزنامه واشنگتن پست از توافق اوليه طالبان و آمريکا براي خروج هزاران سرباز اين کشور از افغانستان خبر داد. بر اين اساس تعداد سربازان آمريکايي در افغانستان به 8 تا 9 هزار تن خواهد رسيد.به گزارش فارس، ايالات متحده آمريکا و طالبان به يک توافق اوليه براي خروج هزاران سرباز آمريکايي از افغانستان دست يافتند.روزنامه واشنگتن پست در گزارشي نوشت که بر اساس يک توافق اوليه، دولت آمريکا در حال آمادگي براي خارج ساختن 6 هزار سرباز آمريکايي از افغانستان است که با اين کاهش شمار نيروهاي آمريکايي در افغانستان به 8 تا 9 هزار تن خواهد رسيد.

بر اساس اين گزارش، مقامات آمريکايي اعلام کرده‌اند که در مقابل کاهش نيروهاي آمريکايي در افغانستان طالبان نياز خواهند داشت تا يک آتش‌بس را اعلام کنند و رابطه خود را با القاعده قطع کنند.

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه مطرح کرد

تحريم ظريف بن بست در سياست خارجي ا مريکا ست

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه، گفت: تحريم ظريف نشانه بن بست در سياست خارجي امريکاست.به گزارش ايسنا ،ماريا زاخارووا در پاسخ به سوالي در خصوص ديدگاه دولت روسيه در خصوص تحريم وزير امور خارجه ايران توسط دولت امريکا اعلام کرد:به نظرم تنها چيزي که ديپلماسي امريکايي بلد هست، اعمال تحريم است . اگر از الفاظ ديپلماتيک استفاده نکنيم، و شرايط را آنطور که هست تفسير کنيم، ايالات متحده دارد خودشان را به بن بست مي کشاند.

اين ديپلمات ارشد روس ادامه داد : آمريکايي هايي خودشان مانع استفاده خودشان از يک خط وسيع منابع و ابزارهاي ديپلماتيک براي حل موضوعات و مشکلات مختلف شدند؛ با باقي گذاشتن تنها يک ابزار در قالب تحريم. اين ابزار کار نمي کند، هيچ جا خودش را نشان نداده و همه جا هم خودش را بي اعتبار کرده و هم آن کساني را که به تبعيت آن پرداخته بودند.


 خبــــر 

 عربستان محدوديت سفر خارجي زنان را لغو کرد

عربستان براي نخستين بار به دستور پادشاه اين کشور محدوديت سفر خارجي زنان را لغو کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه روسيا اليوم، حکومت عربستان در اصلاحيه‌اي درباره قوانين مربوط به زنان در اين کشور براي نخستين بار به زنان اجازه داد بدون نياز به قيم مرد، گذرنامه دريافت کنند و به خارج از اين کشور سفر کنند.طبق اين حکم جديد حکومتي، از اين پس زناني که حداقل 21 سال دارند مي‌توانند براي دريافت گذرنامه اقدام کنند و براي سفر به خارج از عربستان هم نيازي به اجازه و يا همراهي يک قيم مرد ندارند.

پسر اسامه بن‌لادن کشته شد

منابع آمريکايي از کشته شد پسر سرکرده سابق القاعده خبر دادند.

به گزارش آنا، شبکه ان‌بي‌سي به‌نقل‌ از دو مقام آمريکايي گزارش کرد واشنگتن اطلاعاتي در اختيار دارد که نشان مي‌دهد حمزه بن‌لادن، پسر سرکرده سابق القاعده کشته شده است.از حمزه به‌عنوان جانشين احتمالي اسامه بن‌لادن پس از کشته شدنش ياد مي‌کردند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

گروه هاي کاري شماره 4

فن آوري اطلاعات

نکاتي براي بحث

ادامه مطالب

2. دانشگاه ها و جامعه دانش : دانشگاه ها و NITs

تا زمان اخير، دانشگاه ها انحصار ارائه دانش را به عهده داشتند. ICTs ( فن آوري اطلاعات و ارتباطات ) جديد، و به خصوص اينترنت وکاربردهاي آن ( مشهورترين آنها وِب سراسر جهان است) ، در ارائه دسترسي وسيع به اطلاعات و امکانات دستور العمل هاي جديد راهي را که ما دانش را بدست مي آوريم و راهي را که ما پژوهش مي کنيم تغيير مي دهند، به عنوان مثال ماچگونه کشف مي کنيم/ تدريس مي کنيم و ياد مي گيريم. راديو و تلويزيون راهي را که مردم وقت خود را توسط آن صرف مي کنند تغيير داده است، اما آنها تأثير کمي روي آموزش عالي گذاشته اند . علائم زيادي وجود داردکه اينترنت حتي يک تأثير فراگيري از فرايند دانش دارد و دانشگاه ها بايک امکانات جديد بسيار وسيع روبرو هستند.

ازنظر سنتي، تربيت دانشگاهي محدود به مکان (يک مکان) وسن (نوجوانان – دهه بيستي ها) مي باشد. علاوه براين، حجم زيادي از دانش که به وجود آمده وبه صورت ساليانه توسط دانشگاه ها تحويل شده است تنها به صورت دستي توسط دانشجويان داخلي بازيابي شده است. امروزه با توسعه فنآوري اطلاعات مصنوعي ( فرضي)، آينده دانشگاه ها بستگي به توانايي هاي آنها براي تطبيق دادن به جامعه اطلاعاتي جديد و رقابت با توليد کنندگان دانش جديد دارد، که با سرعت در حال ظهور (کارآفرينان تجاري و غيره) مي باشند. دانشگاه ها بايستي درفنآوري اطلاعاتي (ITs) سرمايه گذاري کنند و حتي ، اگر آنها مي خواهند مشتريان بالقوه خود را متقاعد کنند که آنها مي توانند منابعي که در جاي ديگري موجود هستند ارائه دهند، دروس دوره را توسعه دهند و طراحي نمايند.

از ميانگين تجربيات بدست مي آيد که بسياري از دانشگاه ها در واقع اکنون آماده اند تا فن آوري هاي اطلاعات را به صورت وسيع تر تصويب کنند. يک مفهوم جديد که از دانشگاه مجازي، ظهور پيدا کرده است، بدين مفهوم است که دانشگاه ميتواند خدمات دانش درجهت شبکه هاي داده هاي اطلاعاتي، تربيت توسط آن وپژوهش ايجاد شده در مورد بزرگ راه هاي اطلاعاتي ارائه دهد.

هرآنچه که براي توسعه تصميم بگيرند،کيفيت سايت دانشگاهي هنوزخيلي اهميت دارد و دانشجويان بايستي به جستجو براي يافتن دلائل خوب به منظور رفتن به محل دانشگاهي داراي شکل قانوني ادامه دهند.

جنبه مهم ديگر اين مطلب بُعد بين المللي اين جامعه دانش جديد و تأثير فن آوري هاي اطلاعات در مورد روابط شمال و جنوب مي باشد.

3. حاکميت دانشگاه و "جامعه ذينفع" : دانشگاه ها و NITs

اين روزها، تأمين مالي آموزش عالي نزولي است و ما مشاهده کرده ايم که جامعه نيازمند دانشگاه هايي است که هزينه آنها مؤثرتر (کمتر) باشد. همزمان، آنها ناگزيرندکه با بازارهاي مختلفي کارکنند و با انواع مختلفي از تقاضاها روبرو گردند. درهمه آنها، راه ها از دانشجويان دوره اول شروع ميگردد تا آنهايي که درگير پژوهش خيلي مصنوعي هستند. دانشگاه ها همچنين بايستي براي يادگيري درطول عمرآماده شوند، وخدمات آموزشي و پژوهشي ويک طيف وسيعي از نيازهاي سرچشمه گرفته از گروه هاي مختلف را ارائه دهند. تلاش هاي قابل ملاحظه اي صورت گرفته تا اطمينان حاصل شود که دانشگاه انفرادي با افزايش کارايي به اين تقاضاها، به طور بسيار خاص توسط اصلاح سيستم هايشان ازنظر مديريت و حاکميت پاسخ داده است. معرفي مديريت از روي هدف هاي تقويت مجدد ارزيابي داخلي از عملکرد فرد وتوسعه طراحي استراتژيک براي سطح مؤسسات، عناصر کليدي به شمار مي آيند. براي بسياري کاربرد فن آوري هاي اطلاعات وارتباطات (ICTs) در مديريت به عنوان يک راهي براي کاهش هزينه ها و بهبود مديريت ديده شده است.


 بسازوبفروشي و يك آپشن لوكس به نام آسانسور!  

 
ماجراي غيراستاندارد بودن آسانسورسازمان ملي استاندارد طبق اعلام مديرکل استاندارد استان تهران، برمي‌گردد به سال 95، كه به همان دليل هم مدتي پلمپ بود تا رفع مشكل شده و استاندارد بشود. خوب است بدانيم كه طبق اعلام سازمان استاندارد، حدود 90درصد از آسانسورهاي ايران هم در سازمان‌ها و شركت‌هاي دولتي و خصوصي و هم در مجتمع‌هاي مسكوني غيراستاندارد هستند.

اين واقعيت تلخي است كه بسياري از فعالان اين بازار هم آن‌را تائيد مي‌كنند با اين توضيح كه اولا بسياري از بسازوبفروش‌ها آسانسور را نوعي آپشن لوكس براي مجتمع مي‌دانند و در تهيه آن به‌دنبال ارزران‌ترين و بي‌كيفيت‌ترين محصول كه معمولا چيني است مي‌روند. مشكل دوم در اين رابطه تباني شركت‌هاي سازنده آسانسورمجوزدار است كه مهر خود را در اختيار شركت‌هاي بدون مجوز قرار مي‌دهند و طبعا تبادلات مالي كلاني در اين ميان اتفاق مي‌افتد.

اما مهم‌ترين نكته در رابطه با آسانسور، اهميت دادن به نگهداري و چكاپ دوره‌اي آن است كه معمولا هزينه بالايي دارد و ساكنان مجتمع‌هاي مسكوني و حتي شركت‌ها و سازمان‌ها از پرداخت چنين هزينه‌اي سرباز مي‌زنند واين عدم توجه موجب فرسودگي تجهيزات همين آسانسورهاي غيراستاندارد و خطرساز بودن آن‌ها مي‌شود. نكته آخر به‌عنوان حسن ختام اين‌كه اغلب آسانسورهاي آلماني يا ايتاليايي، چيني هستند و هنگام خريد، بايد حواس خريداران بسيار جمع اين مسئله باشد!


 ظريف: من سخنگوي اصلي ايران در جهان هستم؛ آيا حقيقت اين‌قدر دردناک است؟ 

 وزير امور خارجه کشورمان هدف اصلي از قرار گرفتن نامش در ليست تحريم‌هاي وزارت خزانه‌داري آمريکا را اين عنوان کرد که سخنگوي اصلي ايران در جهان است.به گزارش آنا، محمدجواد ظريف در واکنش به قرار گرفتن در ليست تحريم‌هاي وزارت خزانه‌داري آمريکا در حساب کاربري خود در توئيتر نوشت: دليل اصلي ايالات متحده براي قرار دادن من در ليست تحريم‌ها اين است که من سخنگوي اصلي ايران در جهان هستم. آيا حقيقت اين‌قدر دردناک است؟

وي افزود: از آنجا که من هيچ دارايي يا منفعتي در خارج از ايران ندارم، اين تحريم بر من يا خانواده‌ام هيچ اثري ندارد. متشکرم که مرا چنين تهديد بزرگي براي پياده کردن اهداف و برنامه‌هاي خود قلمداد مي‌کنيد.وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: ما مي‌دانيم گفتگو و صلح‌خواهي تهديدي براي موجوديت «تيم بي» است و از آنجا که دليل تحريم من را سخنانم عنوان کرده‌اند، آيا مردم آمريکا به مجوز «اوفک» (OFAC) براي خواندن نوشته‌هاي من يا گوش دادن به مصاحبه‌هايم نياز دارند؟!


 خبر 

 توهم جديد ترامپ:

ايران به دنبال مذاکره است

رئيس‌جمهوري آمريکا در اظهاراتي متوهمانه و مضحک مدعي شد که ايران به دنبال مذاکره است.به گزارش ايلنا به نقل از هيل، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا در تجمع هواداران خود در شهر «سينسيناتي» در ايالت اوهايو با طرح ادعاهايي مضحلک مدعي شد که ايران به دنبال مذاکره با دولت او براي دستيابي به يک توافق است.وي با تکرار مواضع بي‌اساس پيشين خود گفت: «براي حفاظت از امنيت شهروندان آمريکايي من ايالات متحده را از توافق وحشتناک هسته‌اي با ايران خارج کردم. توافقي احمقانه و وحشتناک».

معافيت 90 روزه از تحريم‌هاي هسته‌اي ايران رسماً تأييد شد

وزارت امور خارجه آمريکا در بيانيه‌اي به طور رسمي از تمديد معافيت‌هاي تحريمي مربوط به برنامه هسته‌اي ايران خبر داد.به گزارش آنا از رويترز، مورگان اورتاگوس اعلام کرد واشنگتن معافيت از تحريم‌هاي مرتبط با برنامه هسته‌اي ايران را 90 روز ديگر تمديد کرده است.

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: تمديد معافيت‌هاي ايران در ادامه محدوديت‌ها بر سر برنامه هسته‌اي ايران انجام مي‌شود و به حفظ نظارت بر برنامه هسته‌اي غيرنظامي ايران کمک مي‌کند.وي مدعي شد که معافيت از تحريم‌ها ريسک‌هاي اشاعه‌اي را کاهش مي‌دهد، توانايي ايران را براي کاستن از «زمان گريز به سوي سلاح هسته‌اي» محدود و از احياي مراکز حساس اشاعه‌اي ايران جلوگيري مي‌کند.

اتحاديه اروپا: به همکاري خود با ظريف ادامه مي‌دهيم

اتحاديه اروپا مخالفت خود را با تحريم وزير امور خارجه ايران از سوي آمريکا اعلام کرد.به گزارش آنا از خبرگزاري فرانسه، اتحاديه اروپا اعلام کرد که با وجود تحريم محمدجواد ظريف، به همکاري با وزير امور خارجه ايران ادامه مي‌دهد.وزارت خزانه‌داري آمريکا وزير امور خارجه کشورمان را در فهرست تحريم‌هاي خود قرار داد.

آمريکا رقابت تسليحات هسته‌اي خود را از سر گرفت

آمريکا به‌طور رسمي از پيمان منع موشک‌هاي هسته‌اي ميان‌برد با روسيه خارج شد و رقابت هسته‌اي خود را با اين کشور به طور رسمي از سر گرفت.به گزارش عصر ايران به نقل از دويچه وله، اين پيمان در سال 1987 ميان ميخائيل گورباچف و رونالد ريگان رهبران وقت دو کشور به امضا رسيده بود.

طبق اين پيمان توليد موشک‌هاي هسته‌اي با برد بين 500 تا پنج هزار و 500 کيلومتر منع شده است.در ماه‌هاي گذشته ناتو و آمريکا روسيه را متهم کردند که موشکي با قابليت حمل کلاهک هسته‌اي و برد بيش از 500 کيلومتر توليد کرده است. روسيه اين ادعا را تکديب کرد.


 وزير اطلاعات خبر داد
  کشف محموله يک تني هروئين توسط وزارت اطلاعات 

وزير کشور گفت: وزارت اطلاعات به صورت ريشه‌اي با تروريسم مبارزه مي‌کند و هيچ زماني نبايد تروريسم به صورت پايان يافته تلقي شود.به گزارش ايسنا ، حجت‌الاسلام و المسلمين محمود علوي در سفر يک روزه خود به آذربايجان‌غربي، به کشف محموله حدود يک تني هروئين در استان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه نيروهاي اطلاعاتي به بلوغ بالايي رسيده و چندين اقدام ضدجاسوسي را شاهد بوديم.

وي با تاکيد بر اينکه در زمينه مبارزه با تروريسم، وزارت اطلاعات حرف نخست را مي‌زند تصريح کرد: هم اکنون شاهد هستيم که نفس تروريست‌ها گرفته شده و هيچ زماني نيز نبايد تروريست پايان يافته تلقي شود و هر زماني که تروريست‌ها از نفس مي‌افتند کمتر موفق به اقدامات تروريستي مي‌شوند.


 پس از آلمان و ژاپن؛
 اسپانيا هم درخواست آمريکا براي مشارکت در ائتلاف دريايي را رد کرد 

اسپانيا هم پس از آلمان و ژاپن درخواست آمريکا براي مشارکت در ائتلاف دريايي را رد کرد.به گزارش مهر به نقل از «اِل‌کانفيدنسيال»، منابع ديپلماتيک در دولت اسپانيا اعلام کردند که مادريد در حمايت از آلمان، هرگونه همراهي در طرح ائتلاف دريايي به سرکردگي آمريکا در تنگه هرمز به بهانه واهي سکورت کشتي‌هاي تجاري و نفتکش‌ها را رد کرده است.بر اساس گزارش اين رسانه، اسپانيا درخواست رسمي آمريکا براي مشارکت در طرح ائتلاف دريايي در تنگه هرمز را دريافت کرده؛ اما آن نپذيرفته است.به گزارش رسانه مذکور، رد درخواست آمريکا از سوي اسپانيا تنها چند روز پس از شکست طرح عمليات نيروي دريائي اروپا به پيشنهاد انگليس اعلام شده است.اين در حاليست که تا کنون ژاپن و آلمان نيز با درخواست رسمي واشنگتن در اين خصوص مخالفت کرده اند.


 مراسم تشييع پيکر حسين آهى ، شاعر 


 دومين مناظره تلويزيوني نامزدهاي حزب دمکرات انتخابات آمريکا  


 سرمقاله 

حذف پول ملي؛ محاسن، معايب و تجارب عيني

حميدرضا عسگري

حذف صفرها از پول ملي و يا تغيير واحد آن از ريال به تومان، چند سالي است که مطرح شده و هرزگاهي از سوي مسئولان مطرح مي شود و باز فراموش مي شود. البته اين بار حذف چهارصفر از پول ملي در هيإت دولت تصويب شده و بايد منتظر نظرمجلس در مورد اين موضوع بود.

ابتدا بايد به اين مسئله اشاره کرد که به لحاظ کيفي و عيني، چنين اقدامي دردي از اقتصاد ايران و معيشت مردم حل نخواهد کرد و درصورت رعايت تمام اصول علمي چنين اقدامي، مي توان انتظار داشت که در بلند مدت موجب کاهش برخي هزينه ها و تقويت رواني پايه پولي گردد.

در مورد چرايي چنين اقدامي بايد گفت که هرگاه تورم در اقتصاد کشوري سرعت بيشتري نسبت به توليد و درآمدها داشته باشد، موجب بي ارزشي پايه پولي خواهد شد. به عبارتي با کاهش ارزش پولي شاهد، افزايش حجم نقدينگي در تامين و خريد کالاها و خدمات در جامعه خواهيم بود. به عنوان مثال اگر هشت سال پيش قيمت يک متر مسکن بيست ميليون ريال بوده و امروز به دويست ميليون ريال رسيده باشد، شاهد کاهش ده برابري ارزش پولي هستيم. لذا براي تامين پرداخت ها در چنين شرايط شاهد افزايش حجم چاپ اسکناس خواهيم بود که غول نقدينگي را هر روز فربه تر و توان اقتصاد در مقابل نرخ تورم را ضعيف ترخواهد نمود.

به همين سبب برخي کشورها براي کاهش اين حجم از نقدينگي در جامعه اقدام به کاهش ظاهري واحد پولي مي کنند. مثلا اگر امروز ما يک متر خانه را000/000/ 20ميليون تومان مي خريم، با اجراي حذف صفرها قيمت هر مترخانه 2000 هزارتومان خواهد شد و يک خانه صدمتري 200هزارتومان محاسبه مي شود.

بار رواني موقتي در جامعه، کاهش هزينه هاي چاپ اسکناس، کاهش هزينه هاي حسابرسي با کوچک شدن ارقام، حمل و نقل آسانتر پول نقد و مسائلي که با کوچک شدن حجم پول در سروکار هستند، از جمله فوايد ظاهري اين اقدام هستند.

اما نکته اساسي اينجاست که اين اقدام به تنهايي جز تغيير شکل واحد پولي چيزي به همراه ندارد و اگر سياست هاي مکمل اقتصادي با آن همراه نشود، باز دولت را مجبور به چاپ اسکناس خواهد کرد. طي چند دهه اخيرکشورهاي بسياري دست به چنين اقدامي زده اند. ازجمله کشور همسايه ما،ترکيه که با اين اقدام 6صفر از واحد پول ملي خود را حذف کرد و يک ميليون لير قديم اين کشور تبديل به يک لير جديد شد. ازاين بابت مثال ترکيه آورده شده چون کشورهاي بسياري اين اقدام را انجام داده اند و نه تنها راهي از پيش نبرده اند بلکه به تورمي تصاعدي دچارشده اند.

در سال 2005سياست مهار تورم در ترکيه با نظارت و دستورالعمل‌هاي صندوق بين‌المللي پول انجام گرفت وطي آن شش صفراز واحد پول ملي اين کشورحذف شد و اين کشور به عنوان يک نمونه برگزيده در مهار تورم از سوي اين نهاد بين‌المللي معرفي گرديد. امانکته بسيار مهم اينکه، توصيه صندوق بين المللي پول به ترکيه اين بود که پيش از آنکه اقدام به حذف صفرها کند، تورم را به طور کامل مهار نمايند. لذا دولت با ايجاد تعادل در افزايش درآمدها وکنترل قيمت ها توانست تورم را مهار و با برداشتن صفرها، فوايد کوچک شدن پول را براي اقتصاد جذاب کند.

حال اگر تورم کنترل نشود و سياست هاي مکمل براي بهبود وضعيت اقتصاد اجرايي نگردد، برداشتن صفرهاي پول ملي، دردي از ما دوا نخواهد کرد و فقط مردم در داد و ستدها از ارقام جديد استفاده خواهند کرد!. انتظار مي رود اگر سياست گذاران اقتصادي کشور درپي چنين اقدامي هستند، حداقل از تجربيات موفق در اقتصاد بين المللي الگو بگيرند و هزينه آزمون و خطا را بر جامعه تحميل نکنند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته