جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/05/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 6176

ماديبو مايگا؛ مهاجمي از مالي
خريد جديد پرسپوليس را بشناسيد


خبـــرنامه


خبـــر


 ماديبو مايگا؛ مهاجمي از مالي
 خريد جديد پرسپوليس را بشناسيد 

 
پس از مدت ها گمانه زني و مذاکره با گزينه هاي مختلف، به نظر مي رسد سرخپوشان گزينه نهايي خود براي پست خط حمله را پيدا کرده اند. ماديبو مايگا مهاجم 31 ساله که سابقه بازي در کشورهاي مختلف را دارد، بامداد پنج شنبه وارد تهران شد و حالا فاصله او تا رسيدن به پيراهن پرسپوليس تنها يک امضا است.

سابقه بازي در 7 ليگ مختلف

ماديبو مايگاي ماليايي سابقه بازي در ليگ هاي مختلف و تيم هاي پرشماري را دارد. او فوتبال خود را از ليگ مالي آغاز کرد، سپس به مراکش رفت، در ادامه بازي در لوشامپيونه و ليگ جزيره را نيز تجربه کرد. پس از آن در ليگ هايي چون عربستان، امارات و تايلند نيز حضور داشت تا بازي در ليگ خليج فارس، هشتمين تجربه حضورش در يک کشور جديد باشد.

گلزني به پاري سن ژرمن، چلسي و ليون

مهاجم جديد سرخ ها سابقه طولاني بازي در لوشامپيونه و ليگ جزيره را دارد. او اولين گل خود در فرانسه را به تيم ليل زد. در ادامه توانست 6 بار دروازه پاري سن ژرمن را باز و گلزني به تيم هايي چون ليون را هم تجربه کند. از جمله ديگر تيم هاي معروفي که مايگا به آن ها گل زده مي توان به نيس، مارسي، ساوتهمپتون، بورنموث و... اشاره کرد.

200 بازي در سطح اول اروپا

مايگا در کارنامه حرفه اي خود سابقه انجام 172 بازي در ليگ فرانسه را دارد. او همچنين 48 گل و 12 پاس گل در لوشامپيونه ثبت کرد. انجام 34 بازي در ليگ برتر انگليس و به ثمر رساندن 4 گل نشان مي دهد که او مهاجمي نسبتا سرشناس است.

تجربه ليگ قهرمانان آسيا و آفريقا

اين مهاجم ماليايي با پيراهن تيم راجا کازابلانکا بازي در ليگ قهرمانان آفريقا را تجربه کرد و همچنين با اين تيم موفق شد قهرمان ليگ قهرمانان عرب شود. نکته جالب توجه اين که ماديبو مايگا در ليگ قهرمانان آسيا نيز بازي کرد تا مهاجمي باتجربه باشد. علاوه بر اين، وي سابقه قهرماني در جام حذفي مراکش را هم دارد.

دبل در فرانسه، هت تريک در عربستان

مايگا پيروزي هاي بزرگي را در ليگ هاي مختلف تجربه کرده است. او سال 2011 در ترکيب تيم سوشو و در جريان بازي با تيم فوتبال رن، موفق شد دبل کند تا تيمش به پيروزي پنج گله برسد. اين مهاجم 31 همچنين در ليگ حرفه اي عربستان نيز توانست در يک بازي دو گل بزند اما اوج کارش هت تريک در جام پادشاهي اين کشور برابر النهدا بود.

گلزني با طعم قهرماني در تايلند

ماديبو مايگا عملکرد خيلي خوبي در تايلند نداشت اما به هر حال براي بوريرام اثرگذار ظاهر شد. اين مهاجم که بيشتر گل هايش را با ضربه سر و پاي چپ به ثمر رسانده، در فينال جام حذفي تايلند نيز يک گل زد تا تيمش به قهرماني اين مسابقات برسد.

پايان کار در تيم ملي با بازوبند کاپيتاني

مهاجم سابق تيم وستهام، 46 بار پيراهن تيم ملي را برتن کرد و 11 گل نيز به ثمر رساند. از جمله گل هاي مهم او در برابر تونس و الجزاير بود. وي همچنين دو گل در مقدماتي جام جهاني زد. آخرين بازي ملي او به سال 2016 و ديدار با گابن برميگردد، جايي که بازوبند کاپيتاني را براي اولين و آخرين بار بر بازو بست.

دهمين آفريقايي پرسپوليس

سرخپوشان پايتخت تاکنون 9 بازيکن آفريقايي را در ترکيب خود داشتند و حالا مايگا دهمين آفريقايي اين تيم خواهد بود. پيش تر ابراهيم توره، منشا و... نتوانستند آنچنان که بايد و شايد در ترکيب پرسپوليس بدرخشند اما حالا مهاجم ماليايي به تهران آمده تا نشان دهد مي تواند مهاجمي کارآمد باشد؛ هدف او بي ترديد شکستن رکورد 42 ساله آلن ويتل است که همچنان آقاي گل خارجي هاي باشگاه پرسپوليس به شمار مي رود.


 خبـــرنامه 

 تشکيل زوج مرکزي خط دفاع، دغدغه استراماچوني

شکل دادن يک دفاع وسط قوي از دلمشغولي‌هاي جدي آندره‌ آ استراماچوني در يک «پيش‌فصل» طولاني است که به او اين امکان ارزشمند را بخشيده که به لطف تأخير در شروع مسابقات ليگ برتر شاگردان خود و ترکيب دلخواه تيمش را هر چه بيشتر بشناسد و با ويژگي‌هاي آنان فزون‌تر آشنا گردد. استراماچوني آدم خوشبختي است زيرا تيمي را تحويل گرفته که مثل پرسپوليس از پرطرفدارترين‌ها در آسيا است و او بداقبال است زيرا استقلال زماني در مشت او قرار دارد که برخلاف فصل پيش تمامي ابزار و امکانات داشتن يک دفاع وسط قوي را از دست داده است.

سيدمحمد دانشگر سر جاي قبلي‌اش قرار دارد اما پژمان منتظري قهر کرده و رفته است و روزبه‌ چشمي در ليگ امارات چرخ مي‌زند و پيش از تمامي آنها سيد مجيد حسيني به ترکيه رفته و به يکي از ارکان ترابزون تبديل شده بود. سراغي از سايرين هم نگيرد زيرا وينفرد شفر و فرهاد مجيدي (در واپسين هفته‌هاي ليگ هجدهم) نيز با کمبود نفر و نيرو در دفاع وسط مواجه بودند و هر چند استقلال عنوان بهترين خط دفاعي اين ليگ را صاحب شد اما سيدمهدي رحمتي سنگربان ثابت آبي‌ها هم که از دلايل اصلي آن استواري چشمگير بود، بار سفر بسته و به مشهد رفته و عضو تيم شهر خودرو (پديده) شده است.

آنها کوچک نيستند

جانشينان آنها و مهره‌هاي در دست استراماچوني براي قوت بخشيدن مجدد به توان دفاعي استقلال آدم‌هاي کوچکي نيستند اما هرگز به سطوح مهره‌هاي قبلي حاضر در اين مناطق نمي‌رسند. اگر زماني نه چندان دور زوج جوان اما کارآمد اميرحسين صادقي و پيروز قرباني دفاع وسط استقلال را شکل مي‌دادند و در سال‌هاي بعدي امثال حنيف عمران‌زاده هم به اين نقطه قوام بخشيدند، چند سالي است که استقلال به سبب ناهمگوني‌ها در سياست‌هاي خريد و فروش‌اش فاقد مهره‌هاي کافي در دفاع وسط خود شده است. ظهور مجيد حسيني از درون تيم اميد باشگاه نشان داد استقلال هنوز در زمينه ساخت مدافعان وسط جوان و توانا يد طولايي دارد اما همسو با آن نيازهاي مالي و لزوم فروش برخي بازيکنان پر خواستار به تيم‌هاي خارجي عمر حضور حسيني در جمع آبي‌ها را اندک و کوچ‌هاي اخير مسائل موجود را براي سرمربي ايتاليايي امسال استقلال سخت‌تر کرده ‌است.

يزداني حلال مشکلات است؟‌!

شايد به او گفته باشند که سياوش يزداني مدافع وسط بدي نيست ولي اگر او را بسيار خوب هم فرض کنيم براي هماهنگ شدن با دانشگر و ساير نيروهاي بالقوه در دسترس به زماني طولاني محتاج است که با سياست بي‌رحمانه حاکم بر تيم‌هاي بزرگ معمولاً چنان فرصتي را در اختيار بازيکنان و مربيان نمي‌گذارد. بايد صبر کرد و پايان اين ماجرا را ديد اما قدر مسلم اينکه دغدغه‌هاي استراماچوني که به سبب ايتاليايي بودن به شدت به مسائل دفاعي بها مي‌دهد، با خط دفاعي فعلي تيمش به آساني حل و رفع نخواهد شد و شايد هم نقطه قوت استقلال در ليگ هجدهم تبديل به پاشنه آشيل آن در ليگ نوزدهم شود و يک دفاع وسط آب رفته، او و هواداران را بيچاره کند.

يک بازيکن ديگر از ليست کالدرون خط مي‌خورد؟

سرخپوشان پايتخت طي چند روز گذشته در ادامه برنامه‌هاي آماده‌سازي خود، دو ديدار دوستانه مقابل پيکان و نفت مسجدسليمان را تدارک ديدند. ديدار‌هايي که به اعتقاد گابريل کالدرون، به افزايش توان تيم، کمک زيادي مي‌کند.

با اين حال، هنوز کار کالدرون براي رسيدن به ايده‌آل‌هايش در پرسپوليس به اتمام نرسيده است. او همچنان در زمان تمرينات، بازيکنان را در پست‌هاي مختلف امتحان مي‌کند و در حال ايجاد تغيير در نگرش فوتباليست‌ها است.

در اين ميان سرمربي آرژانتيني همچنان مشغول رصد و تست بازيکنان است و اين احتمال وجود دارد که تغييرات جديدي در ليست تيمش به‌وجود بياورد. شنيديم او به يکي از مسئولان تيم اعلام کرده به احتمال فراوان يک بازيکن ديگر را از ليستش کنار مي‌گذارد و به‌دنبال هافبک جديدي مي‌گردد تا شرايط تازه‌اي در تيم ايجاد کند.

اين در حالي است که بعد از حذف شايان مصلح، مهدي شريفي و سروش رفيعي، شوک بزرگي به تيم وارد شد و شايعه‌اي که در مورد حذف بازيکن چهارم از ليست بزرگسالان به راه افتاده، شرايط تيم را دگرگون کرده است. البته اميدواري بازيکنان به‌بندي در قانون نقل و انتقالات است. در بند الف، ماده 2 اساسنامه نقل و انتقالات، با عنوان «فهرست بازيکنان مازاد» اين موارد مطرح شده است: «باشگاه‌ها مکلفند که تا 30 روز قبل از خاتمه مهلت نقل و انتقالات، ليست بازيکنان داراي قرارداد، اما مازاد خود را به‌طور رسمي و مکتوب به بازيکنان مازاد و همچنين به واحد نقل و انتقالات سازمان ليگ اعلام کنند در غير اين صورت و در صورتي که باشگاهي به رغم عدم اعلام نام بازيکن در ليست مازاد، نام وي را در ليست بازيکنان جهت ثبت‌نام به سازمان ليگ ذکر نکند، ملزم به پرداخت حقوق و مزاياي مندرج در قرارداد به بازيکن تا زمان عقد قرارداد با باشگاه جديد يا خاتمه مدت قرارداد (هر کدام که زودتر فرا برسد) خواهد شد. باشگاه مذکور همچنين علاوه بر پرداخت وجوه مذکور به پرداخت غرامت به ميزان 20 درصد کل حقوق و مزاياي قراردادي محکوم خواهد شد.»

همان‌طور که مي‌دانيد نقل و انتقالات روز 6 شهريور به پايان مي‌رسد و همين امروز نيز نام بازيکن مازاد بعدي مشخص شود، ممکن است مشکلات قانوني به‌وجود بيايد. البته در بند ب همين ماده آمده: «بازيکني که نام وي در ليست مازاد اعلام نشده و در ليست اعلامي به سازمان ليگ جهت ثبت‌نام نيز ارائه نشده است، بعد از خاتمه دوره نقل و انتقالات مي‌تواند ضمن فسخ قرارداد، مبادرت به انعقاد قرارداد با هر باشگاه ديگري بنمايد.»

به هر حال مسئولان باشگاه و همچنين گابريل کالدرون تا کنون اين شايعه را نه تکذيب کردند و نه تأييد. کالدرون در اين مدت ثابت کرده فرد محکم و قدرتمندي است و تصميمات غافلگير کننده اي مي‌گيرد که شايد همه پرسپوليسي‌ها را شوکه کند.

افزايش ترديد در مورد درخشش جهانبخش

سايت يورو اسپورت گزارش مفصلي از تيم‌هاي ليگ برتر انگليس را منتشر کرد. در بخشي که مربوط به ارزيابي تيم برايتون است، يورو اسپورت بازيکنان خريداري شده در تابستان تيم را اينگونه معرفي کرد: «لئاندرو تروسار، مت کلارک، تيلور ريچاردس، لوئيس فريستون» همچنين بازيکناني که برايتون را ترک کردند، اينگونه معرفي شد: «برونو، آلس ماتيچو، ويل کولار، آنتوني ناکارت، آلکيس مک آليستر، بن وايت، لئو اوستيگارد، کريستين واتون، جيسون مولومبي، روبرت سانچس، يان مالکار، ويکتور گريگوريس، پريس تاو» البته از حضور پوتر، سرمربي تيم که به استفاده از بازيکنان جوان و با استعداد مي‌پردازد، به عنوان يک نقطه اميد ياد کرد.

اما گزارشگر اين سايت در ادامه عنوان کرد بازيکناني همانند عليرضا جهانبخش، يورگن لوکاديا و فلورين آندونه، تا به حال به سختي نشانه‌هاي از گذشته خوب خود نشان دادند که همين امر دليلي بر نگراني مي‌تواند باشد.


 خبـــر 

 تاييد استراماچوني

دو اخراجي برمي‌گردند

هفته گذشته بود که آندره‌آ استراماچوني سرمربي ايتاليايي استقلال اعلام کرد رضا آذري و زکريا مرادي دو بازيکن جوان استقلال مي‌توانند تيم جديد خود را معرفي کنند و بهتر است اين 2 بازيکن در تيم هاي ديگر به دنبال کسب تجربه باشند. اين 2 بازيکن هم بعد از اين اتفاق ديگر در تمرينات استقلال شرکت نکردند اما قرار است هر 2 بازيکن به تمرينات تيم فوتبال استقلال برگردند. ظاهرا هر 2 بازيکن در توافق با مسئولان باشگاه استقلال اعلام کرده‌اند مي‌توانند نظر سرمربي تيم را عوض کنند. از سوي ديگر باشگاه استقلال هم تصميم دارد سرمايه‌هاي جوان خود را حفظ کند و به همين دليل قرار است آذري و مرادي از روز شنبه در تمرينات استقلال شرکت کنند و به جمع آبي پوشان برگردند. پيش از اين روح‌الله باقري، رضا کريمي و آرمين سهرابيان با نظر استراماچوني از تيم فوتبال استقلال جدا شده‌اند.

لوکاکو با يوونتوس به توافق رسيد

اينتر با هدايت کونته پيشنهاد 55 ميليون يورويي براي جذب لوکاکو در تابستان داد اما باشگاه منچستر اين پيشنهاد را رد و تاکيد دارد که به کمتر از 85 ميليون يورو مهاجم خود را نخواهد فروخت. در حالي که انتظار مي رفت اين بازيکن راهي اينتر شود ولي آخرين خبرها از توافق روملو لوکاکو با يوونتوس است.لوکاکو در سال 9 ميليون پوند از يوونتوس دريافتي خواهد داشت. اين بازيکن مدتهاست که تمايل دارد از يونايتد جدا شود و در بازيهاي پيش فصل شياطين سرخ نيز حاضر نبوده است. گفته مي شود در صورت اين انتقال، پائولو ديبالا از جمع تيم ايتاليايي جدا مي شود و احتمالا به يونايتد خواهد پيوست.گفته مي شود ديبالا از سران يونايتد درخواست کرده است که هفته اي 350 هزار پوند از اين تيم دريافت کنند و هنوز پاسخي از سران اين تيم دريافت نکرده است. او قرار است زوج مارکوس راشفورد در خط حمله منچستريونايتد شود.

يونايتد همچنين به دنبال نهايي کردن جذب بليز ماتوئيدي نيز است تا بتواند جانشيني براي آندر هررا داشته باشد که راهي پاري سن ژرمن شده است.

پست اميري مشخص شد

هافبک مياني!

وحيد اميري بابت کنترل خوب توپ، دريبل‌هاي روان و نرم و دوندگي بي‌امانش مشهور است، اما اين‌ها صرفاً گوشه‌اي از توانايي‌هايش است؛ بازيکني که توانايي حمله کردن و گذر از چند بازيکن حريف را در يک استارت و حرکت سريع دارد که همه اين‌ها او را به هافبکي کامل و همه‌کاره تبديل کرده است. در همين ارتباط شنيديم کالدرون تصميم گرفته از او نه در پست وينگر راست استفاده کند و نه چپ! سرمربي آرژانتيني که گفته مي‌شود بازي‌هاي تيم ملي را تماشا کرده، قصد دارد از وحيد اميري به عنوان هافبک مياني و کنار احمد نوراللهي استفاده کند. البته با اين تفاوت که وحيد اميري کمي جلوتر بازي کند. وحيد کنار خصوصيات تهاجمي دونده و توپ‌گير است و به همين خاطر گابريل کالدرون چنين تصميمي گرفته است. شنيده مي‌شود سرمربي آرژانتيني تصميم گرفته از فرشاد احمدزاده و مهدي ترابي به عنوان وينگر‌هاي راست و چپ پرسپوليس در فصل جديد استفاده کند.

مويس کين؛ ستاره‌اي براي آينده ايتاليا

مويس کين يکي از هيجان‌انگيزترين بازيکنان فوتبال جهان است، بازيکن تيم ملي ايتاليا، قهرمان سري A و چهره‌اي سرشناس در مبارزه با نژادپرستي با آنکه 19سال بيشتر ندارد. ديلي‌ميل به معرفي اين بازيکن که در آستانه انتقال 36ميليون پوندي از يوونتوس به اورتون است، پرداخته.

مويس کين کيست؟

او را آينده فوتبال ايتاليا مي‌دانند. يک مهاجم قدرتي و خوش‌تکنيک که در 16 بازي فصل 7 گل زده و سه بازي هم براي تيم ملي ايتاليا به مربيگري روبرتو مانچيني انجام داده و دو گل هم زده. همين که سوپرايجنت، مينو رايولا، مدير برنامه‌هاي او شده يعني مي‌تواند در مسير امثال ماتيس دليخت، جان لوييجي دوناروما، زلاتان ابراهيموويچ و پل پوگبا قرار بگيرد.

سبک بازي‌اش چيست؟

مارکوس رشفورد را تصور کنيد با فيزيک ماريو بالوتلي. کين که الگويش بالوتلي بوده مي‌تواند هر جاي خط حمله بازي کند و با قدرت بدني و البته تکنيکش مدافعان حريف را محو کند. با جاگيري درست در محوطه جريمه گل مي‌زند. وقتي نخستين بازيکن متولد قرن بيست‌و‌يکم شد که در ليگ قهرمانان براي يوونتوس مقابل سويا بازي کرد در حالي که 16سال داشت، نامش مطرح شد. مانچيني تصور مي‌کند او يک مهاجم نوک عالي مي‌شود در حالي که فعلاً کناره‌ها بيشتر به کار گرفته مي‌شود. او همچنين جوان‌ترين ايتاليايي است که در دو بازي متوالي ملي موفق به گلزني شده. در مقطعي از فصل قبل بهترين نسبت گلزني به دقايق بازي را داشت اما اواخر فصل کمي افت کرد و نتوانست در رقابت‌هاي قهرماني زير 21سال اروپا که ايتالياي ميزبان در مرحله گروهي حذف شد، گل بزند.

مشکل فوتبال ايتاليا با نژادپرستي

کين هم نمي‌خواست مثل رحيم استرلينگ، سخنگوي فوتباليست‌هاي سياهپوست شود اما حالا عنصر مهمي در مبارزه با نژادپرستي شده. او که از پدري ساحل‌عاجي در ايتاليا متولد شده، در بازي ماه آوريل برابر شعارهاي تبعيض‌آميز هواداران کالياري گل زد و مقابل‌شان ژست گرفت، بعد هم در شبکه‌هاي اجتماعي گفت بهترين کار را براي پاسخ به نژادپرستي انجام داده.

قدرت ويرانگر يوونتوس

کين از بالوتلي توصيه مي‌گيرد و اين به آن اندازه که به‌نظر مي‌رسد، بد نيست. کين مي‌گويد: «بالو نمي‌خواهد مثل خودش زندگي کنم.» کريستيانو رونالدو الگوي ديگر او است که در تورين هم‌بازي‌اش بوده. روبرتو مانچيني از انتقال کين به گوديسون پارک استقبال کرده چون نگران بوده قدرت يوونتوس مانع پيشرفت اين بازيکن شود. مائوريتزيو ساري در تيمش علاوه بر رونالدو، پائولو ديبالا، داگلاس کاستا، ماريو مانژوکيچ، گونسالو ايگواين، خوان کوادرادو و فدريکو برناردسکي را دارد. فصل قبل از 16 بازي در سري A تنها پنج‌تايش در ترکيب اصلي بود.

آيا به ليگ برتر مي‌آيد؟

اينکه يوونتوس يکي از محصولات آکادمي که استعداد فراواني دارد را بفروشد، اتفاق بزرگي است، اما مثل کالوم‌هادسون اودوي در چلسي، کين مي‌خواهد در تيم اول فرصت بازي داشته باشد. او يک سال ديگر با يووه قرارداد دارد و تمايلي براي تمديد آن نشان نداده. اورتون پا پيش گذاشته و شايد همين هفته به نيمه آبي مرسي‌سايد برود. مبلغ ابتدايي انتقال 27 ميليون پوند خواهد بود که به 36ميليون قابل افزايش است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته