جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

کارت سوخت شخصي الزامي شد
اعمال محدوديت‌هاي بنزيني در آينده


واردات بنزين از آذر 97 قطع شد


ميز خبر


معادلات انرژي


 کارت سوخت شخصي الزامي شد
 اعمال محدوديت‌هاي بنزيني در آينده 

 
سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي گفت: تا زماني که اين اطمينان را حاصل کنيم که تمامي متقاضيان کارت سوخت المثني کارت خود را دريافت کرده‌اند، محدوديتي اعمال نمي‌شود اما مسلماً در آينده محدوديت‌هايي اعمال خواهد شد که سناريوهاي آن هنوز تعريف نشده است.

فاطمه کاهي سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: از بامداد (22 مردادماه 98) استفاده از کارت سوخت شخصي به‌هنگام سوخت‌گيري در جايگاه‌هاي عرضه بنزين الزامي شده است.

وي افزود: هم‌اکنون هيچ‌گونه مشکلي در فرآيند سوخت‌گيري در سراسر کشور وجود ندارد و طبق گزارش‌هايي که از رصد مستمر همکاران شرکت ملي پخش دريافت کرده‌ايم، سوخت‌رساني در سراسر کشور طبق روال هميشه و بدون اختلال در حال انجام است.

سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران تصريح کرد: کارت سوخت جايگاه‌داران تا اطلاع ثانوي براي سوخت‌گيري افرادي که کارت سوخت المثني ثبت‌نام کرده‌اند و هنوز کارت سوخت خود را دريافت نکرده‌اند موجود است و مي‌توانند با استفاده از کارت جايگاه‌داران سوختگيري کنند، منتها موجود بودن کارت سوخت جايگاه‌داران به‌مدت محدود و تا اطلاع ثانوي ادامه خواهد داشت.

کاهي با بيان اينکه "با الزامي شدن استفاده از کارت سوخت شخصي هيچ گونه محدوديتي در استفاده از کارت سوخت جايگاه‌داران و يا استفاده از کارت سوخت شخصي اعمال نشده است"، گفت: تا زماني که اين اطمينان را حاصل کنيم که تمامي متقاضيان کارت سوخت المثني، کارت سوخت درخواستي خود را دريافت کرده‌اند، محدوديتي اعمال نمي‌شود اما مطمئناً در آينده محدوديت‌هايي اعمال خواهد شد که سناريوهاي آن هنوز تعريف نشده است.

کارت آزاد جايگاه‌ها همچنان فعال است

بر اساس اعلام شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي طرح الزام استفاده از کارت سوخت شخصي استارت مي‌خورد اما اين به معناي نبود بنزين و يا ايجاد مشکل در روند توزيع سوخت‌رساني در کشور نيست زيرا کارت آزاد جايگاه‌ها همچنان فعال و در دسترس است.

طرح الزام استفاده از کارت سوخت شخصي با هدف انضباط دادن و جمع‌آوري اطلاعات مربوط به مصرف بنزين به تصويب رسيد و از نهم خردادماه اطلاع‌رساني آن آغاز و مقرر شد که ابتدا اين طرح در چهار کلان شهر تهران، کرج، اصفهان و تبريز و پس از آن در سراسر کشور اجرايي شود. از ديروز نيز به طور رسمي اين طرح آغاز شد. البته اين در شرايطي است که هنوز افرادي هستند که موفق به دريافت کارت سوخت خود نشده‌اند اما آن‌طور که شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي اعلام کرده است، متقاضياني که براي صدور کارت المثني با مراجعه به دفاتر پليس +10 و يا از طريق سامانه دولت همراه ثبت نام کرده‌اند مطمئن باشند کارت آن‌ها صادر و به درب منازلشان ارسال خواهد شد.

هزينه صدور کار سوخت 10 هزارتومان است

موضوع ديگري که در اين ميان بايد به آن توجه داشت، سو استفاده‌هاي احتمالي در اين بخش است چرا که بعضا ديده مي‌شود افرادي از اين موضوع کسب درآمد داشته‌اند. به همين دليل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي به صراحت اعلام کرد که مطابق مصوبه دولت، هزينه صدور کارت هوشمند سوخت مبلغ 10 هزار تومان است که در دفاتر خدمات مشترکين پليس +10 و يا هنگام تحويل کارت هوشمند سوخت توسط مأمورين شرکت پست جمهوري اسلامي ايران اخذ مي‌شود. مراقب سايت‌هاي غيرقانوني که اطلاعات کارت‌هاي بانکي را درخواست مي‌کنند باشيد.

لازم است بدانيد

گفتني است در صورتي که مالکان خودروها در استفاده از کارت سوخت خود با هر مشکلي روبه‌رو شدند، از طريق سايت niopdc.ir و يا تماس با شماره 09627 اقدام کنند و تا امروز علاوه بر رمز جاري کارت، 4 رقم آخر کد ملي شخصي که نام او پشت کارت سوخت درج گرديده، به عنوان رمز کارت در جايگاه سوخت‌گيري، قابل قبول است.


 واردات بنزين از آذر 97 قطع شد 

 دبيرکل انجمن صنفي پالايشي‌ها از توليد روزانه 100 ميليون ليتر بنزين در کشور خبر داد و گفت: مابه‌التفاوت مصرف روزانه بنزين به کشورهاي منطقه صادر مي‌شود.

به گزارش تسنيم ،‌ناصر عاشوري دبيرکل انجمن صنفي پالايشي‌ها با اشاره به اينکه پالايشگاه‌ها دو نوع فرآورده اصلي و فرآورده ويژه توليد مي‌کنند گفت: با توجه به تکاليفي که به ما واگذار شد توانستيم با سربلندي از اين تکاليف بيرون بياييم و رشد قابل قبولي را داشته باشيم به ويژه در توليد بنزين که از برج 9 سال 97 حتي يک ليتر هم واردات نداشتيم.

توليد 45 ميليون ليتر بنزين در ستاره خليج‌فارس

وي با اشاره به راه‌اندازي پالايشگاه ستاره خليج فارس گفت: اين پالايشگاه‌ هم اکنون روزانه 45 ميليون ليتر بنزين توليد مي‌کند که با احتساب ظرفيت توليد بنزين در تمام پالايشگاه‌هاي کشور مي‌توانيم روزانه بيش از 100 ميليون ليتر بنزين توليد کنيم و مابه‌التفاوت آن را با مصرف که بين 80 تا 90 ميليون ليتر است صادر کنيم. اين مقام مسئول تاکيد کرد: اگرچه الان در شرايط تحريم نفت به سر مي‌بريم اما مي‌بينيم که کشورهاي تحريم‌کننده نتوانستند هيچ مانوري را روي بحث تحريم بنزين بدهند. عاشوري با اشاره به افزايش کيفيت محصولات پالايشي گفت: در حال حاضر بنزين توليدي ما با استاندارد يورو 4 و يورو 5 توليد مي‌شود و طي سال‌هاي 97 و 98 شاهد هستيم که هيچ آثار آلايندگي در کلانشهرها از اين بابت ديده نمي‌شود و حتي برخي از کارشناسان گفته‌اند به دليل بالا بودن کيفيت توليد بنزين احتياجي به توليد بنزين سوپر نيست.


 ميز خبر 

 رتبه نخست ايران در بدترين ميزان مصرف انرژي!

درحالي که تمرکز کشورهاي پيشرفته روي کاهش شدت مصرف انرژي است، اين شاخص در ايران روندي رو به رشد به خود گرفته و در بين ديگر کشورها از نظر کاهش شدت مصرف انرژي در انتهاي ليست قرار دارد.به گزارش ايسنا، ايران بيش از 2.5 برابر ميانگين مصرف جهاني انرژي مصرف مي‌کند. شاخص شدت مصرف انرژي ايران 0.63 درصد است و بعد از ايران، روسيه و عربستان سعودي به ترتيب با شاخص شدت انرژي 0.53 و 0.51 درصد بالاترين مقدار شاخص شدت انرژي را به خود اختصاص داده‌اند.

طبق آمار، مجموع ميزان مصرف و تلفات، از عرضه سبقت گرفته و اين موضوع مي‌تواند در آينده ايران را به واردکننده انرژي تبديل کند.پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد تا سال 2040 مصرف انرژي در جهان 48 درصد نسبت به ميزان مصرف انرژي در سال 2012 افزايش خواهد يافت و کماکان آسيا در سال 2040 بيشترين مصرف‌کننده انرژي است.در اين ميان بيش از 50 درصد از انرژي جهان در بخش صنعت استفاده خواهد شد.

ايران نهمين مصرف کننده انرژي در دنيا

طبق آخرين آمار، ايران نهمين مصرف‌کننده انرژي در دنيا شناخته شده و اين مصرف انرژي معادل 3.4 ميليون بشکه نفت خام است. مطالعات نشان مي‌دهد که مصرف انرژي در دنيا در طي اين سال‌ها دو برابر شده است.

در حال حاضر ايران، بزرگ‌ترين دارنده ذخاير هيدروکروبوري دنيا (مجموع ذخاير نفت و گاز) به حساب مي‌آيد. مطابق آمار رسمي و تأييد شده مراجع معتبر بين‌المللي، ايران حدود 158 ميليارد بشکه نفت (9.3 درصد از کل منابع نفتي دنيا) و حدود 33 هزار ميليارد مترمکعب گاز (18 درصد دنيا) در اختيار دارد.

به طور کلي، 2.4 درصد انرژي کل دنيا در ايران توليد مي‌شود که در بين کشورهاي دنيا رده نهم از حيث توليد انرژي را داراست. اين توليد انرژي معادل 3.6 ميليون بشکه نفت خام است. همچنين 1.8 درصد انرژي کل دنيا در ايران مصرف مي‌شود که اين ميزان مصرف سبب شده که ايران در بين کشورهاي دنياي جايگاه نهم از نظر مصرف انرژي را داشته باشد.

جايگاه ايران در حوزه شدت مصرف انرژي مناسب نيست

در اين راستا، مديرکل مديريت مصرف و امور مشترکان توانير با تاکيد بر اينکه جايگاه ايران در حوزه شدت مصرف انرژي مناسب نيست به بررسي عوامل اين موضوع پرداخت و راهکارهايي را نيز ارائه کرد.

هادي مدقق در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه شدت مصرف انرژي مهم‌ترين شاخصي است که بر اساس آن جايگاه کشورها در بحث بهره وري انرژي مشخص مي‌شود، اظهار کرد: منظور از شدت انرژي مقدار مصرف انرژي به توليد ناخالص داخلي است. اين شاخص بيانگر اين است که به ازاي توليد به مقدار معيني از کالا و خدمات که بر حسب واحد پول مشخص مي‌شود چه مقدار انرژي مصرف مي‌شود. براي مثال در ازاي توليد يک تن سيمان چه مقدار برق و گاز مصرف مي‌شود. اين موضوع يکي از شاخص‌هاي نشان دهنده بهره‌وري انرژي در يک کشور و يکي از شاخص‌هاي توسعه‌يافتگي انرژي است.

وي با بيان اينکه جايگاه ايران در حوزه شدت مصرف انرژي مناسب نيست، گفت: ايران يا هميشه در انتهاي ليست قرار دارد يا در يکي مانده به آخر درحالي که شدت مصرف انرژي در کل دنيا مخصوصا در کشورهاي اروپايي رو به بهبود است. کشورهايي که بحث انرژي و بهره‌وري انرژي برايشان اهميت دارد و منابع فسيلي ندارند روي بحث بهره وري کار مي‌کنند.

مديرکل مديريت مصرف و امور مشترکان توانير با اشاره به وضعيت تجهيزات خانگي، عنوان کرد: رتبه انرژي تجهيزات خانگي در طول چند سال گذشته رو به بهبود بوده است. براي مثال رتبه‌ انرژي يخچال‌ها در چند سال گذشته در بازار F يا G بوده اما درحال حاضر A يا Aپلاس است. متاسفانه اين روند در کشور منفي و شدت مصرف انرژي در ايران رو به افزايش است. درواقع به اندازه‌اي که مصرف انرژي زياد مي‌شود توليدناخالص داخلي زياد نمي‌شود.

عوامل بالا بودن شدت مصرف انرژي در ايران

مدقق درمورد عوامل بالا بودن شدت مصرف انرژي در ايران توضيح داد: مهم‌ترين عامل قيمت پايين انرژي است که سبب مي‌شود به صورت ناخودآگاه صنايع انرژي‌بر با راندمان پايين در کشور زياد ‌شوند. از سوي ديگر بحث پرداخت يارانه‌هاي انرژي نيز در اين اتفاق تاثيرگذار است. در اين حوزه به دليل نبود زيرساخت هدفمند سازي يارانه‌هاي انرژي محقق نشد و يارانه‌هاي انرژي به صورت عادلانه در بخش‌هاي مختلف براي بهره‌وري انرژي هزينه نشد.

وي با اشاره به وضعيت ساختمان سازي در کشور گفت: تقريبا بيش از 50 درصد انرژي کشور در بخش ساختمان چه در بخش خانگي، چه در بخش اداري، چه در بخش تجاري و چه در بخش صنعت مصرف مي‌شود. مقررات مبحث 19 که ابتدايي‌ترين بحث بهره‌وري انرژي در بخش ساختمان است بيش از 15 سال است که ابلاغ شده اما هنوز به صورت کامل اجرايي نشده است و دغدغه اصلي وزارت راه و شهرسازي مبحث 19 نيست. در واقع پارامترهاي اقتصادي تا اندازه‌اي در بخش مسکن تاثيرگذار است که حوزه بهره‌وري انرژي در آن گم مي‌شود.

ارسال سيگنال تغيير مسير توسط نفت‌کش توقيف‌شده ايران

سيگنال‌هاي دريافتي توسط موسسه رهگيري خطوط کشتيراني «تنکر تراکرز» مراکش را مقصد نفت‌کش توقيف شده ايراني در جبل‌الطارق عنوان کرد.

به گزارش ايلنا ،موسسه رهگيري خطوط کشتيراني تنکر تراکرز در توييتر خود از ارسال ناگهاني سيگنال توسط نفت‌کش ايراني توقيف‌شده در جبل الطارق خبر داد.

در اين توييت آمده است: نفت‌کش گريس 1 حامل نفت خام ايران که حدود پنج هفته است توسط نيروي دريايي انگليس در آب‌هاي جبل الطارق توقيف شده است، سيگنال تغيير مقصد به سمت مراکش ارسال کرده است.

نفتکش ايراني گريس 1 به زودي رفع توقيف مي‌شود

در همين رابطه ،معاون دريايي سازمان بنادر از رفع توقيف نفتکش ايراني گريس 1 در آينده نزديک خبر داد.

جليل اسلامي با اشاره به توقيف يک فروند نفتکش ايراني به نام گريس 1 در جبل الطارق توسط انگليسي‌ها اظهار کرد:‌ انگليس به دليل غرض‌ورزي اين نتفکش را توقيف کردند و اسناد حل اين مشکل بين ايران و انگليس مبادله شده و آنها براي حل اين مسئله ابراز تمايل کرده‌اند.

وي با تاکيد بر اين‌که در آينده نزديک مشکل نفتکش ايراني برطرف شده و با پرچم ايران به فعاليت خود ادامه مي‌دهد، يادآور شد:‌ پس از توقف نفتکش انگليسي‌ها در خليج‌فارس، آمريکا و انگليس به دنبال فضاسازي براي ممنوعيت تردد در تنگه هرمز بودند که با توجه به اين‌که هيچ کشوري به آنها ملحق نشد اين برنامه آنها شکست خورده است.

وي با بيان اين‌که نيروهاي نظامي ايران در خليج‌فارس براي کشتيراني دنيا امنيت ايجاد کرده‌اند، گفت: هيچ کشوري نبايد نگران تردد کشتي‌هاي خود از خليج‌فارس باشد.


 معادلات انرژي 

 در جلسه شوراي‌عالي هماهنگي اقتصادي صورت گرفت :

تشريح برنامه‌هاي وزارت نفت براي ادامه توسعه فازهاي‌ پارس‌جنوبي

برنامه‌هاي وزارت نفت براي ادامه توسعه فازهاي‌ پارس‌جنوبي در نشست شوراي‌عالي هماهنگي اقتصادي تشريح شد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، دکتر حسن روحاني، در نشست شوراي‌عالي هماهنگي اقتصادي که با حضور رؤساي قواي مقننه و قضائيه و ديگر اعضا برگزار شد، گفت: اگرچه دولت و مردم شرايط سختي را سپري کرده‌اند، اما در همين شرايط، مي‌توان تصميم‌هايي راهگشا براي ثبات و پيشرفت اقتصادي و رفاه مردم اتخاذ کرد.

در اين نشست، بيژن زنگنه، وزير نفت، گزارشي از پيشرفت پروژه‌هاي اکتشاف و استخراج نفت ارائه و برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي ادامه توسعه فازهاي پارس‌جنوبي را تشريح کرد که تصميم‌هاي لازم نيز در اين زمينه اتخاذ شد.

پذيره نويسي5000 ميليارد تومان اوراق سلف نفتي در بورس انرژي

بر اساس اعلام بورس انرژي، 5000 ميليارد تومان اوراق سلف نفت خام در بورس انرژي ايران منتشر و پذيره‌نويسي مي‌شود.

به گزارش فارس ، بر اساس اطلاعات به دست آمده از بورس انرژي ايران، وزارت امور اقتصادي و دارايي به نيابت از دولت جمهوري اسلامي ايران در نظر دارد در اجراي بند (ح) تبصره (5) قانون بودجه سال 1398 کل کشور نسبت به انتشار و عرضه مبلغ پنجاه هزار ميليارد ريال اوراق سلف موازي استاندارد نفت خام دولت با نرخ اختيار خريد تبعي 18درصد سالانه از طريق شرکت بورس انرژي ايران اقدام نمايد.

اين اوراق در دو مرحله، طي هفته آخر مردادماه جاري و در دو سررسيد 13 و 17 ماهه با مبالغ 25 هزار ميليارد ريال منتشر و عرضه خواهد شد.

بسته‌بندي محصولات پتروشيمي در پاکت‌هاي متفاوت و صادرات به خارج از کشور

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: در بازديد سرزده‌اي که از انبارهاي شورآباد تهران صورت گرفت متوجه شديم که در اين انبارها محصولات پتروشيمي در پاکت‌هاي متفاوت بسته‌بندي و حتي از مرز خارج مي‌شد.

به گزارش ايرنا، فرشاد مقيمي در پنجمين جلسه از نهمين دوره هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با اشاره به چالش‌هاي واحدهاي صنعتي براي تامين مواد اوليه پتروشيمي بخصوص در سال گذشته گفت: يکي از نکاتي که بارها واحدهاي صنعتي در رابطه با مشکل تامين مواد اوليه پتروشيمي به آن اشاره کردم قيمت‌هاي مختلف و بسيار گران در فضاي بورس کشور بود.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: بنابراين در راستاي تامين مواد اوليه پتروشيمي براي واحدهاي صنعتي تصميم گرفتيم تا نسبت به آن متمرکز شويم.

مقيمي بيان داشت: در تحريم‌هاي گذشته هم شرايط مشابهي در اين خصوص حاکم بود و اگرچه در عرضه تغيير چنداني صورت نگرفت اما تقاضا افزايش داشته که يکي از دلايل آ‌ن نگراني واحدهاي صنعتي براي تامين مواد اوليه بود و به همين دليل تقاضا بيشتر از حالت عادي شده بود.

وي بيان داشت: از نکات قابل توجه اين بود که در مواردي تامين مواد پتروشيمي در بورس سخت بود اما در فضاي بيرون از بورس به راحتي و با قيمت بسيار متفاوت نسبت به بورس بدست مي‌آمد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: لذا در بازديد سرزده‌اي که از انبارهاي شورآباد تهران صورت گرفت متوجه شديم که اين حرف درست است و آنچه که گفته مي‌شود نيز، هست و در اين انبارها کالاها در پاکت‌هاي متفاوت بسته‌بندي و حتي از مرز خارج مي‌شد.

وي افزود: در شرايط خاص ممکن است در عرضه و تقاضا يا در هر دو براي تامين مواد اوليه مشکل ايجاد شود بنابراين در کارگروه رونق توليد اين موضوع مطرح و چندين جلسه هم در راستاي تامين مواد اوليه برگزار شد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه به وضعيت مواد پليمري در حوزه پتروشيمي در سال 96 اشاره کرد و گفت: در کل سال 96 توليد ما 6.7 ميليون تن در حوزه مواد پتروشيمي بوده است که 357 هزار تن وارد و 3.6 ميليون تن صادرات داشته‌ايم. همچنين 3.3 ميليون تن مصرف شده و تقاضا 5.6 ميليون تن بوده و حجم معاملات هم 2.6 ميليون تن بوده است.

وي همچنين در رابطه با وضعيت مواد پليمري در حوزه پتروشيمي در سال 97 بيان داشت: در اين سال 6.6 ميليون تن توليد و واردات هم 209 هزار تن بوده که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. صادرات هم 3.6 ميليون تن و حجم معامله به 3.1 ميليون تن رسيده است اما تقاضا از 5.6 به 10.3 ميليون تن رسيده است که اين نشان مي‌دهد وقتي فضا متلاطم باشد تقاضا نيز تغيير فاحشي خواهد داشت.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: وزارت صنعت اقداماتي در تامين مواد اوليه پتروشيمي و فلزات در دستور کار قرار دارد و اين مدل را تا پايان 1398 به کل مواد پتروشيمي تامين مي‌دهد که اجراي اين اقدامات نه تنها فضاي تامين مواد اوليه پتروشيمي‌ها را در حال حاضر به آرامش مي‌رساند بلکه در آينده هم امکان متلاطم کردن فضا وجود ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته