جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185


افزايش خطر چاقي با مصرف کم ميوه و سبزي


واکسن سرطان ساخته شد


يادداشت


مقاله


 افزايش خطر چاقي با مصرف کم ميوه و سبزي 

 به گزارش ايسنا، مطالعات نشان داده است، در دو فردي که دريافت کالري يکساني دارند، در فردي که ميزان بيشتري ميوه و سبزي مصرف مي‌کند احتمال ثابت ماندن وزن يا کاهش وزن بيشتر است.مصرف بيشتر ميوه و سبزي از طريق رژيم غذايي بدون آنکه به کالري دريافتي روزانه اضافه کند، سلامتي بخش خواهد بود. همچنين مصرف ميوه و سبزي از طريق رژيم غذايي سالم با ميزان کم قند، نمک و چربي به جلوگيري از افزايش وزن و چاقي به عنوان عامل خطري مستقل براي بيمارهاي غيرواگير کمک مي‌کند.چاقي از علل عمده مقاومت به انسولين و ابتلا به ديابت نوع دو است که با مصرف ميوه و سبزي مي‌توانيم اين خطر را کاهش دهيم.بنابر اعلام دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، ميوه و سبزيجات منابع غني از فيبر هستند که از اضافه وزن و چاقي پيشگيري مي‌کنند. اين منابع غني شامل ذرت، کلم بروکلي، تمشک، کاهو، کرفس، کدو تنبل، قارچ، مرکبات و سبزيجات برگ سبز مانند اسفناج است.


 واکسن سرطان ساخته شد 

 به گزارش تارنماي روزنامه نيويورک تايمز، شرکت آمريکايي مورفوجنسيس که در حوزه توسعه و تحقيقات ژن و سلول درماني فعاليت مي کند، واکسني براي سرطان ساخته است که در زمان حاضر در مرحله آزمايشات باليني قرار دارد.اين واکسن که ImmuneFx نام دارد سيستم ايمني بدن را به گونه اي تربيت ميکند تا سلولهاي سرطاني را شناسايي کرده و از بين ببرد. سرعت بالاي جهش و تغيير سلولهاي سرطاني کار شناسايي و تعيين موقعيت آنها را براي سيستم ايمني بدن دشوار ميکند. ImmuneFx با استفاده از ژن و سلول درماني، سلولهاي سرطاني را وادار ميکند تا يک آنتي ژن خاص باکتريايي را روي سطح خود نشان دهند، روندي که کار سيستم ايمني بدن براي تشخيص و شناسايي آنها را ساده تر ميکند.تحت چنين شرايطي سيستم ايمني بدن بيمار ميتواند به تنهايي و بدون نياز به اشعه، شيمي درماني و ديگر روشهاي درماني و فارغ از تمام عوارض جانبي ناشي از آنها، با سلولهاي سرطاني مبارزه کند.


 يادداشت 

 
گوش ما مناسب شنيدن هر صدايي نيست!

ابراهيم علي آبادي

شايد مي‌دانيد، شايد هم نمي‌دانيد؛ اما چه باوركنيد و چه باورنكنيد، گوش ما نمي‌تواند صداي مورچه و صداي حركت زمين را بشنود؛ نه به اين دليل كه اين صداها كوتاه هستند، بلكه دقيقا به اين علت كه هم صداي مورچه و هم صداي حركت زمين، فراتر از توانايي شنوايي گوش انسان است و اگر مي‌توانستيم اين صداها را بشنويم، فقط يك‌بار اين اتفاق مي‌افتاد و ما كر مي‌شديم؛ چرا كه هم صداي مورچه-علي‌رغم كوچكي‌اش- و هم صداي حركت زمين بسياربسيار بلند اشت.

اين دو مثال نشان مي‌دهد كه ميزان شنوايي ما محدوده خاص خود را دارد و در برابر صداهاي بلند، بايد از گوش خود، محافظت كنيم.

محدوده شنوايي انسان بين 20هرتز تا 20 كيلوهرتز است؛ و اين هرتز يعني تعداد دفعات ارتعاش صدا در ثانيه؛ اما گوش ما با شدت صدا در ارتباط است كه واحد سنجش آن دسيبل است. گوش ما تا 80 دسيبل را به خوبي تحمل مي‌كند اما حتي 85 دسيبل نيز براي شنوايي مضراست و براي مثال شدت مكالمه ساده بين دو نفر بايد بين 50 تا 60 دسيبل باشد. صداهاي بلندتر از اين ميزان حتما به گوش آسيب خواهند رساند.

البته كه در كلان‌شهرها، شهروندان با آلودگي‌هاي صوتي مختلفي مواجه‌اند و صداها، چه آن‌هايي كه به‌طور معمول شنيده مي‌شوند و چه آن‌هايي كه شنيده نمي‌شوند و نيز صداهاي بلند، شنوايي را در معرض آسيب قرار مي‌دهند. اگر بعد از شنيدن صداي بلند، در گوش خود احساس فشار، صداي زنگ و حتي درد كنيد، يعني اين‌‎كه شما در محدوده خطرناك صدا قرار گرفته‌ايد و گوش شما يا آسيب ديده يا در شرف آسيب‌ديدگي قرار دارد.

اين روزها وقتي در مورد آلودگي صوتي صحبت مي‌شود از آن با عنوان قاتل خاموش ياد مي‌شود؛ آلودگي صوتي به شدت استرس‌زاست و بر روي سيستم عصبي، غده هيپوفيز و آدرنال تاثير مخربي دارد و موجب اختلالات هورموني، مشكلات شنوايي، نارحتي‌هاي قلبي، سرگيجه، كم‌خوابي و بدخوابي مي‌شود.

بنابراين بهتر آن است كه تا حد امكان از محيط‌هايي كه مدام در معرض آلودگي صوتي هستند، دوري كنيم و در عين حال محدوده شنوايي خود را نيز رعايت كنيم تا دچار كم يا ناشنوايي زودرس نشويم.


 مقاله 

 آيا بيماري لايم را مي شناسيد؟

تهيه و تنظيم:مهسا خدامراد

بيماري لايم يکي از شايع‌ترين بيماري ناشي از نيش پشه و خصوصا کنه است.

انتقال لايم به وسيله كنه آلوده صورت مي‌گيرد و در ناحيه‌اي از بدن که گزش انجام شد علائمي چون قرمزي و اريتما ميگرنس در حدود 1 تا 2 سانتي متر ظاهر مي‌شود اصولا علائم به طور معمول بين 7 تا 14 روز در نواحي ران، شانه، ناف و ... پديد مي‌آيند. ضمنا ناحيه مرکزي قرمزي ايجاد شده روشن‌تر است. ممکن است زايده به صورت مايع دار و يا کبودي همراه با خارش و درد باشد.

بيماري لايم و نشانه هاي آن يکي دو هفته بعد آشکار مي شوند و شامل سه مرحله است و ممکن است افراد علائم متفاوتي داشته باشند.

عفونت ناشي از اين بيماري در صورتيکه برطرف نشود، مي تواند تمامي بدن را درگير کرده و مشکلات جدي را متوجه سلامت بيمار کند.

بسياري از علائم و نشانه هاي بيماري لايم در بيماري هاي ديگر نيز مشاهده مي شود و به همين دليل تشخيص آن مشکل است. علاوه بر اين، کنه هاي منتقل کننده بيماري لايم مي توانند بيماري هاي ديگر را نيز منتقل کنند.

بعد از گزش كنه آلوده علائمي که بين سه تا 30 روز در بدن ظاهر مي شوند مي توان به موارد زير اشاره کرد:

- خارش پوستي

- ورم غده هاي لنفاوي

- تب و لرز

- سردرد

- خستگي

- درد در ساير نقاط بدن.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته