جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185


جزئيات واگذاري زمين دولتي به مردم و نحوه ساخت

رئيس کميسيون تخصصي طلا و جواهر اتاق اصناف:
امکان انتقال صنف به شهرک‌هاي تخصصي طلا و جواهر وجود ندارد


نهادهاي مالي


تريبون


 جزئيات واگذاري زمين دولتي به مردم و نحوه ساخت 

 مديرکل دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي جزئيات اجراي طرح هاي تأمين مسکن به روش فروش اقساطي زمين و تأمين مسکن اجاره اي را تشريح کرد.عباس فرهاديه در گفت وگو با مهر، درباره جزئيات طرح تام فاز (تأمين مسکن به روش فروش اقساطي زمين) اظهار داشت: مشکلي که در حال حاضر در بخش ساخت و ساز وجود دارد، تفاوت بالاي هزينه تمام شده ساخت با قيمت زمين است که به صورت 60 درصد هزينه زمين و 40 درصد هزينه ساخت و ساز اين نسبت وجود دارد.

وي افزود: بسياري از متقاضيان خريد مسکن، هزينه تمام شده ساخت يک واحد 75 متري که حدود 200 تا 250 ميليون تومان مي شود را دارند اما نمي توانند خانه دار شوند چون قيمت زمين چند برابر قيمت ساخت اين واحد است و خانوارها هزينه خريداري مسکن را ندارند.

پول ساخت را يکجا مي گيريم، پول زمين را در اقساط 10 ساله

مديرکل دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي ادامه داد: از همين رو پيشنهاد شده تا در طرح تام فاز، مکانيزمي طراحي شود که کساني که قدرت پرداخت پول ساخت (اعياني) را دارند اما از پرداخت هزينه زمين (عرصه) ناتوانند، پول اعيان را يکجا در ابتداي پروژه ساخت، به يک حساب مسدودي در بانک عامل واريز کنند که خيال پيمانکار راحت باشد که پول ساخت و ساز وجود دارد؛ سپس پيمانکار وارد ساخت و ساز شود.

اين مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازي يادآورد شد: پيمانکار نيز قرار نيست هزينه ساخت را افزايش دهد؛ بلکه همان هزينه اي که در ابتداي پيمان، قرارداد شده است را تا انتها بر عهده مي گيرد و افزايش هزينه ساخت نخواهيم داشت. سهم زمين هم که سهم دولت است، در فروش اقساطي 10 ساله از سوي خريدار بازپرداخت مي شود.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا اين روش با روش فروش مسکن در طرح مسکن ويژه منطقه تهرانسر شهر تهران تشابه دارد؟ گفت: طرح تام فاز با طرح مسکن ويژه تهرانسر تقريبا تشابه دارد اما در طرح مسکن ويژه، پول ساخت در طول مدت زمان اخذ شد و برخي متقاضيان پول ساخت را با تأخير دادند که کل پروژه را با تأخير زماني روبه رو کرد. تام فاز به طرح مورت گيج در کشورهاي خارجي شباهت دارد که گفته مي شود خريدار ابتدائا 30 درصد را پرداخت کند و 70 درصد به او تسهيلات داده مي شود اما به جاي آنکه 70 درصد تسهيلات داده شود، دولت اين 70 درصد را بر عهده مي گيرد.

فرهاديه تصريح کرد: پيشنهاد اوليه داده شده و در حال تنظيم سازوکار آن هستيم. به نظر ما در معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازي، اگر اين طرح اجرايي شود، مشکل بخشي از مردمي که پول ساخت را دارند ولي اين پول يا به عنوان رهن (وديعه مسکن) در اختيار موجر است يا به عنوان سرمايه گذاري در بازارهاي موازي (ارز و طلا) در نقدينگي قرار دارد ولي هزينه خريد مسکن را ندارند، حل مي کند.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا اخذ يکجاي پول ساخت از خريدار، باعث نمي شود تا به مشتري فشار وارد شود؟ گفت: فردي که مي خواهد در 2 سال 250 ميليون تومان بدهد، قطعا از قبل اين پول را داشته است؛ چون بسياري از افرادي که مي خواهند از طريق تام فاز خانه دار شوند، امکان آن را ندارند که اين پول را 2 ساله کنار بگذارند اين مبلغ اندوخته 10 ساله يک خانوار معمولي است ولي در دهک هاي هدف، بسياري از افراد نمي توانند دو ساله 250 ميليون تومان را پس انداز کنند.

به سپرده هاي مسدودي، سود بانکي تعلق مي گيرد

مديرکل دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي تأکيد کرد: به پولي که متقاضي در حساب مسدودي قرار مي دهد، سود سپرده بانکي تعلق مي گيرد. ضمن اينکه اجراي پروژه هم به دليل تأخير تأديه آورده از سوي متقاضيان، دچار مشکل نمي شود.وي در پاسخ به اين پرسش که آيا پرداخت يکجاي آورده (هزينه ساخت) از سوي متقاضياني که اين پول را به عنوان وديعه مسکن (پول پيش) کنار گذاشته اند، ولي در حال حاضر بايد آن را به پيمانکار براي اجراي طرح تام فاز بدهند، مشکلي براي قشر مستأجر ايجاد نمي کند؟ خاطرنشان کرد: بايد در دو سال زمان ساخت، به سمت پرداخت اجاره بهاي بيشتر بروند و وديعه کمتري به موجر بپردازند. ضمن اينکه سود سپرده اي که به حساب مسدودي از سوي بانک عامل به متقاضي در طول زمان ساخت تعلق مي گيرد، مي تواند به عنوان بخشي از مابه التفاوت اجاره بها به متقاضيان کمک کار باشد. فردي که مي خواهد خانه دار شود، بايد قدري به خودش فشار بياورد. البته پرداخت سود سپرده به حساب مسدودي، از آنجايي که اين مبلغ به تدريج در اختيار پيمانکار قرار مي گيرد، در هر بار که مبلغي که کسر مي شود، سود سپرده به مبلغ باقي مانده تعلق مي گيرد.

اخذ سود از به مابه التفاوت فروش يکجا و اقساطي زمين

فرهاديه درباره دريافت سود فروش زمين از متقاضي گفت: قطعا ميان قيمت فروش يکجا و اقساطي «زمين» تفاوت وجود دارد و رقمي به عنوان سود فروش از متقاضي دريافت خواهد شد. اما در مورد درصد اين سود هنوز با سازمان ملي زمين و مسکن به توافق نرسيده ايم.مديرکل دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي درباره طرح تام اِج (تأمين مسکن اجاره اي) تصريح کرد: قرار است با اين طرح، اجاره داري حرفه اي را در کشور اجرايي کنيم. ماجرا از اين قرار است که يک مالک، چند ملک در چند نقطه تهران داشته باشد؛ اجاره دادن اين واحدها، آسيب زيادي به مالک وارد کرده و مشکلات گسترده اي با موجران خواهد داشت. مثلا وقتي لوله کشي يا تأسيسات واحدها دچار مشکل مي شود، امکان تخليه مستأجر را ندارد، مستأجران از پرداخت اجاره بها سر باز مي زنند و بسياري مشکلات فني يا حقوقي ديگر. در هيچ جاي دنيا، مردم شخصا و رأسا وارد موضوع اجاره داري نمي شوند بلکه مؤسساتي هستند که اين کار را انجام مي دهند و درصدي هم از اجاره بابت اجراي کارهاي موجر برمي دارند.


 رئيس کميسيون تخصصي طلا و جواهر اتاق اصناف:
 امکان انتقال صنف به شهرک‌هاي تخصصي طلا و جواهر وجود ندارد 

 رئيس کميسيون تخصصي طلا و جواهر اتاق اصناف گفت : تاسيس اين شهرک‌ها قطعا موجب ايجاد پايانه‌هاي صادراتي مخصوص نيز خواهد شد که مي‌تواند صادرات را تسهيل کند اما اين يک بحث ايده‌آلي است که نيازمند فراهم کردن زيرساخت‌هاي استقرار واحدها و فرهنگ‌سازي در ميان قشر طلاساز است.به گزارش ايلنا، عباس هاشمي مديرکل صنايع فلزي و لوازم خانگي وزارت صمت، خبر از پيشنهاد ايجاد شهرک‌هاي تخصصي طلا و جواهر به منظور تجميع توليد و تمرکز بر صادرات اين محصول به شرکت شهرک‌ها و صنايع کوچک داده است. به گفته وي اين پيشنهاد پس از بررسي براي تصويب به دولت ارائه خواهدشد.

محمد کشتي‌آراي در مورد ايجاد اين شهرک‌ها گفت: در حال حاضر امکان انتقال صنف به اين شهرک‌ها وجود ندارد چون واحدهاي طلاسازي سطح کشور با ظرفيت پايين فعاليت مي‌کنند و به عنوان واحدهاي کوچک صنعتي محسوب مي‌شوند، از همين روي حجم فيزيکي بالايي را اشغال نمي‌کنند که به شهرک‌ها منتقل شوند.وي ادامه داد: همچنين موضوع امنيت واحدهاي طلاسازي و طلافروشي نيز مطرح است که هميشه دغدغه اين صنف بوده است بطوريکه سعي کرده‌اند در محدوده بازار و مراکز توزيع فعاليت کنند. همچنين به دليل آلايندگي پايين اين واحدها هيچگاه مورد اعتراض شهرداري نيز نشده است. بنابراين نفوذ امنيتي و حفاظتي نيروي انتظامي روي اين شهرک‌ها نيز بسيار مهم است.

اين کارشناس بازار طلا و سکه در مورد تاثير ايجاد اين شهرک‌ها بر صادرات توليدکنندگان اين صنف گفت: تاسيس اين شهرک‌ها قطعا موجب ايجاد پايانه‌هاي صادراتي مخصوص نيز خواهد شد که مي‌تواند صادرات را تسهيل کند اما اين يک بحث ايده‌آلي است که نيازمند فراهم‌کردن زيرساخت‌هاي استقرار واحدها و فرهنگ‌سازي در ميان قشر طلاساز است.


 نهادهاي مالي 

 عملکرد بانک مسکن در اولين ماه تابستان اعلام شد:

رشد 7 درصدي در پرداخت تسهيلات مسکن

بانک مسکن - بانک مسکن در اولين ماه از تابستان سال جاري موفق شد حجم پرداخت تسهيلات به حوزه هاي مختلف در بخش مسکن و ساختمان و البته ساير بخش هاي اقتصادي را 7 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 97 افزايش دهد.

گزارش پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا از عملکرد بانک در تير ماه 98 حاکي است: ماه گذشته بيش از 60 هزار فقره انواع تسهيلات از سوي شعب بانک مسکن به متقاضيان دريافت اعتبار مالي پرداخت شد. اين ميزان تسهيلات ارزش ريالي معادل 2 هزار و 754 ميليارد تومان داشته است که به لحاظ ارزش از رشد 7 درصدي نسبت به حجم پرداخت در تير 97 برخوردار شده است.

مقايسه عملکرد بانک مسکن در نظام تامين مالي اين بخش با وضعيت رکودي بازار مسکن طي سال جاري بيانگر تاثير تسهيلات بانکي در جلوگيري از شديدتر شدن رکود در بخش پيشران اقتصاد است. در صورت عدم رشد پرداخت تسهيلات توسط بانک مسکن اين احتمال وجود داشت بازارهاي ساخت و ساز مسکوني و همچنين معاملات خريد مسکن در تهران و ساير شهرها با افت بيشتري نسبت به آنچه اتفاق افتاده است مواجه شوند.

عملکرد بانک مسکن طي 4 ماهه اول امسال نيز حکايت از آن دارد که در اين مدت بيش از 162 هزار و 600 فقره انواع تسهيلات براي خريد، ساخت و پروژه هاي مشارکتي و همچنين فروش اقساطي و تعمير يا بازسازي منزل و ساير تسهيلات مسکن و ساختمان به متقاضيان پرداخت شده است. کل ارزش تسهيلات پرداختي توسط بانک مسکن در فاصله ابتداي سال 98 تا پايان تير ماه معادل 7 هزار و 62 ميليارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال 97 از رشد 5.4 درصدي برخوردار شده است.

مجمع عمومي عادي سالانه بانک سينا نوبت دوم برگزار شد

بانک سينا - مجمع عمومي عادي سالانه بانک سينا (نوبت دوم) راس ساعت 14:30 روز يکشنبه 20 مرداد ماه با حضور 79.33 درصد از سهامداران به رياست آقاي رحمت اله صادقيان نماينده بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي در محل هتل پارسيان انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بانک سينا در اين جلسه پس از انتخاب اعضاي هيأت رئيسه، مهندس پيشرو، مديرعامل بانک سينا با ارائه گزارشي از عملکرد اين بانک در سال مالي منتهي به پايان اسفند 97 گفت: مجموع سپرده هاي اين بانک از 85 درصد سپرده هاي گران قيمت در سال 96 به 78 درصد در سال 97 رسيده و نسبت سپرده هاي ارزان قيمت و
قرض الحسنه از 15 درصد به 22 درصد افزايش يافته که حاکي از کاهش قيمت تمام شده 2 درصدي پول در سال 97 است. دليل عمده آن هم رعايت نرخ سودهاي اعلام شده از سوي بانک مرکزي و پرهيز از ورود به عرصه رقابت نامتعارف در پرداخت سود مانند برخي بانک ها است.

وي افزود: روند تجهيز منابع بانک سينا با رشد 11 درصدي نسبت به سال مالي قبل، رقم 183 هزار ميليارد ريال را سبب شده و تسهيلات اين بانک نيز 148 هزار ميليارد ريال بوده و مجموعا نسبت 80 درصدي مصارف به منابع را شاهد هستيم. مطالبات غير جاري بانک هم زير 10 درصد است که در مقايسه با ساير بانک ها رقم قابل قبولي است. همچنين جهت 51 درصد از مطالبات بانک، ذخيره گرفته شده که اين نيز رقم مناسبي است.

مديرعامل بانک سينا اظهار داشت: دارايي هاي بانک به 206 هزار ميليارد ريال در پايان سال 97 بالغ شده که 70 درصد آن را تسهيلات تشکيل مي دهد. در خصوص نسبت کفايت سرمايه باتوجه به دستورالعمل جديد بانک مرکزي براي دستيابي به 8 درصد، منتظر افزايش سرمايه هستيم.

شعبه آصف بانک تجارت با ارائه خدمات ريالي و ارزي افتتاح شد

بانک تجارت - شعبه ريالي و واحد ارزي آصف همزمان با فرار رسيدن اعياد دهه ولايت در مراسمي با حضور دولت آبادي مديرعامل بانک تجارت در منطقه زعفرانيه تهران افتتاح شد.به گزارش روابط عمومي بانک تجارت ، در اين مراسم که صبح روز شنبه 19 مرداد با حضور جمعي از مشتريان ارزنده بانک برگزار شد رضا دولت آبادي مدير عامل اين بانک ضمن خير مقدم و تقدير از مشتريان به موضوع بهينه سازي شبکه شعب اشاره کرد و گفت: معناي بهينه سازي فقط کاهش تعداد شعب نيست بلکه افتتاح شعب در مکان هاي با ظرفيت همچون محل استقرار شعبه آصف در برنامه کاري بانک تجارت در تهران و ساير استانها قرار دارد.

وي هدف بانک از افتتاح اين شعبه را ارائه تمامي خدمات بانکي مورد نياز مشتريان ارزنده منطقه در حوزه ارز و ريال، بيمه و ... عنوان کرد و افزود: در اين شعبه تلاش مي کنيم با ارائه خدمات ويژه و متمايز نسبت به ساير شعب رضايت حداکثري مشتريان را جلب کنيم به طوري که مشتريان به عنوان بازارياب، استفاده از خدمات بانک تجارت را به ديگران توصيه کنند.


 تريبون 

 رئيس سازمان مالياتي خبر داد:

ارسال لايحه ماليات بر عايدي سرمايه تا پايان شهريور به مجلس

رئيس سازمان امور مالياتي با بيان اينکه حداکثر تا پايان شهريور لايحه ماليات بر مجموع درآمد به مجلس ارسال مي‌شود، گفت: ارسال اين لايحه با طرح ماليات بر عايدي مسکن نمايندگان، مغايرتي ندارد.

اميدعلي پارسا در گفت و گو با مهر در رابطه با علت ادغام لايحه ماليات بر عايدي سرمايه با لايحه ماليات بر مجموع درآمد، اظهار داشت: مقرر شده بخشي از ماليات بر مجموع درآمد به ماليات بر عايدي سرمايه اختصاص يابد.

رئيس سازمان ملي استاندارد:

مي‌خواستند 130 هزار تن ذرت آلوده را وارد بازار کنند

رئيس سازمان ملي استاندارد گفت: ما تفاهم‌نامه‌اي با وزارت جهاد کشاورزي امضا کرديم که براساس آن در حوزه نهاده‌هاي دامي، کارشناسان ما به طور کامل در تمامي مبادي ورودي کشور اين محموله‌ها را پيش از ورود مورد بررسي قرار مي‌دهند و آنها را شناسنامه‌دار مي‌کنند.

نيره پيروزبخت در گفت‌وگو با ايلنا در خصوص واردات ذرت‌هاي آلوده گفت:بحث سلامت براي ما بسيار مهم است حال چه مستقيم با سلامت مردم در ارتباط باشد مانند واحدهاي توليدکننده مواد غذايي و يا به صورت غيرمستقيم مانند خوراک دام، بنابراين ما در اين حوزه هيچ تعارفي نداريم و هر شخص يا نهادي که واردکننده يا توليدکننده محصولاتي خارج از ضوابط سازمان استاندارد باشد با آن برخورد مي‌کنيم و در صورت لزوم آن را رسانه‌اي نيز خواهيم کرد.

وي در خصوص ذرت‌هاي آلوده و ورود آن به کشور گفت: در بحث ذرت آلوده يک محموله 130 هزار تني توسط بخش خصوصي به کشور وارد شد که مطابق ضوابط، گمرک از ما خواست که سلامت آن را تائيد کنيم. با بررسي‌هاي به عمل آمده توسط کارشناسان، آلودگي اين ذرت‌ها بسيار بالا اعلام شد و ما به گمرک اعلام کرديم که اين محموله نبايد تحت هيچ عنواني وارد بازار کشور شود. همزمان برخي افراد سعي کردند با اعمال نفوذ و فشار به روش‌هاي مختلف گزارش ما را بي‌اهميت جلوه دهند، مثلا يکي از روش‌ها بدين صورت بود که مي‌گفتند ما در اين حوزه کمبود داريم و يا تحريم هستيم، پس اجازه دهيد بخشي از آن به مصارف حيواني برسد. اما ما زير بار نرفتيم زيرا سلامت مردم خط قرمز ما است، ما 3 سال ايستادگي کرديم تا نگذاريم اين اتفاق صورت بگيرد.

پيروزبخت با اشاره با برنامه‌هاي سازمان براي پيشگيري از تکرار اين تخلفات گفت: ما تفاهم‌نامه با وزارت جهاد کشاورزي امضا کرديم که مطابق آن در حوزه نهاده‌هاي دامي، کارشناسان ما به طور کامل در تمامي مبادي ورودي کشور اين محموله‌ها را پيش از ورود مورد بررسي قرار مي‌دهند و آنها را شناسنامه‌دار مي‌کنند. به‌ طوري‌که اکنون با مراجعه به هر واحدي که اين مواد را مصرف مي‌کند، مي‌توان دانست که اين محموله از کدام کشور، کدام مرز و توسط چه کسي و در چه تاريخي وارد کشور شده است، از همين روي اکنون تمام نهاده‌هاي دامي کشور قابل رهگيري هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته