جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6185

شروع سرنوشت‌ساز کالدرون
پرسپوليس براي موفقيت، چند امتياز مي‌خواهد؟


قطر ديگر بهشت فوتباليست‌هاي ايراني نيست


خبـــرنامه


خبـــر


 شروع سرنوشت‌ساز کالدرون
 پرسپوليس براي موفقيت، چند امتياز مي‌خواهد؟ 

 
قرعه‌کشي ليگ برتر انجام شد و در جذاب‌ترين قرعه، شهرآورد ليگ برتر هفته چهارم برگزار مي‌شود، اما به غير از اين اتفاق، قرعه ليگ نوزدهم يک سوژه مهم ديگر هم دارد و آن بازي‌هاي سخت پرسپوليس در 6 هفته اول است. تيم کالدرون در6 هفته ابتدايي بايد به مصاف 4 تيم مدعي تراکتور، استقلال، سپاهان و شهر خودرو برود که بازي‌هاي 6 امتيازي به حساب مي‌آيند و امتيازات اين بازي‌ها در هفته‌هاي پاياني سرنوشت قهرماني را رقم خواهد زد.

به طور معمول يک مربي تازه‌وارد به 5 هفته فرصت نياز دارد تا بازيکنانش را بهتر بشناسد و بتواند تيمش را جمع و جور کند، اما آيا در پرسپوليس کسي به کالدرون 5 هفته فرصت مي‌دهد؟ آن هم در شرايطي که پرسپوليس بايد در شهرآورد بازي کند و با رقيب جدي‌اي مثل سپاهان در خانه بازي دارد.

قهرماني‌هاي متوالي برانکو سطح توقع را از پرسپوليس بالا برده و تيم کالدرون به عنوان مدافع عنوان قهرماني وارد ليگ برتر مي‌شود و سخت است بي‌خيال امتيازات 5 هفته ابتدايي شد. اما با توجه به اين شرايط سؤالي که به وجود مي‌آيد اين است که کالدرون در 6 هفته ابتدايي بايد چند امتياز بگيرد؟ براي پاسخ به اين سوال 6 هفته‌هاي ابتدايي که برانکو در پرسپوليس پشت سر گذاشته را بررسي مي‌کنيم.

برد اولين شهرآورد

برانکو در 6 هفته پاياني ليگ چهاردهم به پرسپوليس پيوست و در اولين 6 هفته‌اي که روي نيمکت پرسپوليس نشست 8 امتياز کسب کرد که حاصل 2 برد، 2 تساوي و 2 شکست بود. 8 امتياز از 18 امتياز ممکن براي برانکو خيلي قابل قبول نبود، اما برد اولين شهرآورد در هفته آخر ليگ برتر که با اولين شکست امير قلعه‌نويي در شهرآورد همراه شد به مربي کروات کمک کرد تا ليگ پانزدهم را با حمايت هواداران و مديران تيم آغاز کند.

روزي که پرسپوليس به برانکو فرصت داد

پرسپوليس برانکو ليگ پانزدهم را با يک تساوي و 4 باخت و يک برد بسيار نااميد کننده شروع کرد و تا پايان هفته ششم تنها 4 امتياز اندوخته بود، اما در اين لحظه و زماني که همه منتظر رفتن سرمربي کروات بودند، پرسپوليسي‌ها به برانکو فرصت دادند و تيم در هفته پاياني فقط با تفاضل گل کمتر دوم شد.

پيش به سوي قهرماني

برانکو بعد از نايب‌قهرماني در ليگ پانزدهم تيمش را تجهيز کرد و اميري، حسيني و بيرانوند را از نفت خريد تا شروع مقتدرانه‌اي براي کسب اولين قهرماني داشته باشد. تيم برانکو از 6 بازي ابتدايي ليگ شانزدهم 12 امتياز کسب کرد و با 3 برد، 3 تساوي و بدون باخت شروعي در حد و اندازه يک قهرمان داشت.

رکوردزني با شکست

پرسپوليس ليگ هفدهم را مقتدرانه آغاز کرد و از 5 بازي اول 13 امتياز کسب کرد که بهترين شروع برانکو بود، اما پيکان در هفته ششم اجازه نداد رکورد آن‌ها بهتر شود و تيم برانکو را شکست داد تا همان 13 امتياز بهترين رکورد برانکو باشد.

کسي جلودار برانکو نبود

پرسپوليس ليگ هجدهم را هم مثل ليگ شانزدهم استارت زد و از 6 هفته ابتدايي 12 امتياز کسب کرد که حاصل 3 برد و 3 تساوي بود و کسي نتوانست تيم پروفسور را شکست دهد. 4 شروع برانکو در ابتداي ليگ و 6 هفته ابتدايي حضور او در ليگ چهاردهم را مرور کرديم.

مربي کروات پرسپوليس از 6 بازي بين 4 تا 13 امتياز کسب کرده بود و اگر کالدرون در 6 هفته ابتدايي 4 امتياز هم کسب کرد، نبايد گفت در پايان ليگ نمي‌تواند رتبه خوبي کسب کند و اگر هم به امتياز بالاي 10 در هفته‌هاي ابتدايي برسد که در حد و اندازه‌هاي يک قهرمان ظاهر شده و راه را براي قهرماني هموار کرده است.

در پايان نتايج برانکو در فصل گذشته را مقابل تيم‌هاي قرعه 6 هفته ابتدايي فصل جديد بررسي مي‌کنيم. برانکو فصل گذشته مقابل اين 6 تيم 3 برد و 3 تساوي کسب کرد. حالا اگر کالدرون قهرماني مي‌خواهد بايد حدود 12 امتياز از اين بازي‌ها بگيرد تا الگوي قهرماني برانکو را تکرار کند.


 قطر ديگر بهشت فوتباليست‌هاي ايراني نيست 

 هر ماه و هفته اي که سپري مي شود کشور قطر بيش از پيش خود را براي ميزباني جام جهاني 2022 مهيا مي کند. جشنواره اي که براي دستيابي به ميزباني اش ميلياردها دلار هزينه کرده تا بتواند نگاه ميلياردها نفر از جمعيت جهان را به کشور کم جمعيت اما پولدارش در حاشيه خليج فارس با صحراهايي خشک و بي آب و علف بچرخاند! در اين ميان به نظر مي رسد مسئولان فدراسيون فوتبال اين کشور براي رشد و اعتلاي فوتبال شان در جهت درستي قدم برمي دارند که در سال 2019 نيز موفق شدند مقام قهرماني جام ملتهاي آسيا را براي نخستين بار در تاريخ فوتبال اين کشور به نام خود کنند.

در همين چارچوب و به شکلي کاملا محسوس اما نرم، شاهد هستيم که اتحاديه باشگاه هاي فوتبال قطر براي بالا بردن سطح فوتبال بازيکنان شاغل در ليگ ستارگان قطر کشورشان درصدد هستند تا با به خدمت گيري بازيکنان سطح بالاي اروپايي ترتيبي بدهند که فوتباليستهاي قطري در مستطيل سبز با بازيکنان مطرح جهان فوتبال تنه به تنه شده با آنها نشست و برخاست کنند تا ضمن بالا رفتن سطح فوتبال باشگاهي شان در قاره کلاس فوتبال مجاني براي بازيکنان خود فراهم بسازند تا در نهايت فوتبال ملي شان پيشرفت کند.

قطعا آنچه يک فوتباليست رشد يافته در آکادمي فوتبال باشگاه هايي مانند بارسلونا، رئال مادريد، يوونتوس، آژاکس يا مارسي فرانسه مي تواند به دوستان هم باشگاهي قطري اش انتقال بدهد، به مراتب بيش از آموخته هايي است که يک بازيکن ايراني در کوچه و خيابان محله شان يا حداکثر در مدارس فوتبال باشگاه هايي مانند فولاد خوزستان، راه آهن تهران يا استقلال و پرسپوليس ياد گرفته و با تکيه بر استعدادهاي ذاتي اش توانسته آنها را در مسير موفقيت همسان کند.

همواره از دو تا سه دهه پيش کشورهاي امارات و قطر و بعضا عربستان به بهشت فوتباليست هاي ايراني شهره بودند که بازيکنان پس از يک دوره دعوت شدن به اردوي تيم ملي راهي ليگ هاي اين کشورها شده و با دريافت دلار، اوضاع مالي شان را بهبود مي بخشيدند. اين موضوع تا همين چهار پنج سال پيش هم اتفاق مي افتاد اما در اين سالها پس از اعطاي ميزباني جام جهاني 2022 به قطر و البته مناقشات سياسي ايران با عربستان و امارات شاهديم ديگر هيچ ايراني به تيم هاي مطرح اين کشور جذب نمي شود!

السد، الدحيل يا الريان، تيم هاي مطرح و صدر جدولي قطر در همه اين سالها هرگز از بازيکنان ايراني استفاده نکردند. با نگاهي سطحي به اسامي بازيکنان ايراني شاغل در ليگ ستارگان قطر متوجه مي شويم ستاره هاي جام جهاني بازي کرده مان هر يک درتيم هاي مياني يا پايين جدولي اين کشور توپ مي زنند و جايي بين بازيکنان تيم هاي مطرح ندارد! مرتضي پورعلي گنجي عضو باشگاه العربي است.

کريم انصاري فرد در السيليه توپ مي زند که بين ديگر ايراني هاي در بهترين تيم از اين نظر است چون السيليه توانسته سهميه حضور در پلي آف ليگ قهرمانان 2020 را بدست بياورد.

اميد ابراهيمي که در الاهلي توپ مي زند در آستانه جدايي از اين تيم است و شنيده شده اين باشگاه در حال مذاکره با يک بازيکن استراليايي در پست ابراهيمي است. از طرفي شنيده مي شود ابراهيمي شايد به الوکره، تيم تازه ليگ برتري شده يا السيليه برود! رامين رضاييان در الشحانيه بازي مي کند و پژمان منتظري و مهرداد پولادي هم که در ليگ دسته يک قطر عضو تيم الخريطيات هستند! بختيار رحماني هم در الشمال ديگر تيم دسته اولي توپ خواهد زد.

به نظر مي رسد پس از ممنوعيت جذب بازيکن ايراني در ليگ هاي امارات و عربستان يکي از راحت ترين راه‌هاي درآمدزايي براي بازيکناني ايراني هم در حال از بين رفتن است. يا شايد تيم هاي سطح دو و سه قطري خواهان جذب بازيکنان کشورمان باشند و اين خبر خوبي نيست که بهشت فوتباليست هاي ايراني ديگر جايي براي آنها ندارد. سروش رفيعي و روزبه چشمي هم نمونه هاي ديگري هستند که هيچ باشگاه قطري خواهان جذب شان نشد و يکي راهي تيم شهر خودرو شده و ديگري هنوز تيم ندارد!

بي گمان با کوتاه کردن دست دلالها از موضوع نقل و انتقال بازيکن در ليگ مي توان همين ستاره ها را در داخل و در باشگاه هاي کشورمان به خدمت گرفت و نه به اندازه قطر ولي با ارقامي معقول مانع از بالا رفتن بيش از اندازه قيمت بازيکن در داخل و البته ورود بازيکنان خارجي کم کيفيت و بعضا بنجل شد!


 خبـــرنامه 

 سه دليل براي شکست ذوب آهن برابر الاتحاد

ذوب آهن در ديدار برگشت برابر الاتحاد عربستان با نتيجه 4 بر سه تن به شکست داد تا با توجه به شکست دو بر يک در ديدار رفت از دور رقابت‌ها حذف شود. سايت اسپورت 360 عربي به سه دليل براي شکست ذوب آهن در اين ديدار اشاره کرد.

درخشش بازيکن برزيلي

رومارينيو بازيکن برزيلي الاتحاد يکي از بهترين بازي‌هاي خود با پيراهن اين تيم را به نمايش گذاشت. او توانست دو گل به ثمر برساند تا بيشترين سهم را در صعود الاتحاد داشته باشد. او سه بار به طرف ذوب آهن شوت زد و 84 درصد پاس هايش هم درست به مقصد رسيد و نمره بالاي 8.5 را دريافت کرد.

اشتباهات خط دفاعي

خط دفاعي ذوب آهن اشتباهات کابوس واري در اين ديدار داشت که باعث شد تا دروازه اين تيم سه بار باز شود. ذوب آهن يکي از بهترين خط دفاعي ها را داشت اما الاتحاد اين خط دفاعي را با بازي هجومي اش به اشتباه انداخت.

جرات سييرا

سرمربي الاتحاد عربستان سهم بسزايي در کسب اين پيروزي داشت. او تيمش را از همان ابتدا هجومي به ميدان فرستاد و شاگردان او به جاي بازي دفاعي و وقت تلف کردن به بازي سراسر هجومي روي آوردند و ثمره آن را هم ديدند.

آغاز ليگ برتر از 31 مرداد

رقابت هاي نوزدهمين دوره ليگ برتر از روز 31 مرداد 1398 آغاز مي شود. پس از خبرهاي غير رسمي مبني بر آغاز ليگ در ابتداي آخرين ماه تابستان سرانجام رييس سازمان ليگ اين خبر را تاييد کرد. حيدر بهاروند گفت: «در آخرين جلسه اي که در فدراسيون فوتبال و با حضور مهدي تاج، رئيس فدراسيون برگزار کرديم وضعيت ورزشگاه هاي حاضر در ليگ برتر مورد بررسي نهايي قرار گرفت و در نهايت تصميم بر اين شد که نوزدهمين دوره ليگ برتر فصل 99-98 از روز 31 مرداد آغاز شود.»

با اين تصميم ليگ برتر در دوره نوزدهم با بازي تيم هاي پرسپوليس – پارس جنوبي و در ورزشگاه آزادي 31 مرداد افتتاح مي شود و ساير مسابقات هفته به شرح زير خواهد بود.

برنامه کامل هنوز اعلام نشده ولي بازيها بين روزهاي 31 مرداد و اول شهريور تقسيم مي شود: پرسپوليس - پارس جنوبي جم، ماشين سازي – استقلال، نفت مسجدسليمان – تراکتور، ذوب آهن – سايپا، گل گهر – نساجي، شاهين بوشهر- سپاهان، فولاد - صنعت نفت آبادان، پيکان - شهر خودرومسابقه بعضي از باشگاه هايي هم که ورزشگاه هايشان هنوز آمادگي برگزاري مسابقات را ندارند و الزامات ايمني و امنيتي مورد نظر در آنها به طور کامل اجرايي نشده در شهر يا استان بي طرف و بدون حضور تماشاگران برگزار مي شود، به اين ترتيب احتمالا در هفته اول احتمالا دو مسابقه بدون تماشاچي خواهد بود.

شرايط دشوار رئال براي خريد ستاره برزيلي

گرچه در روزهاي اخير اخبار زيادي در مورد احتمال توافق جنجالي رئال مادريد و نيمار شنيده شده بود، اما Le10Sport مدعي شد مذاکرات رئال با باشگاه فرانسوي مثبت نبوده و شانس انجام اين انتقال به مقدار زيادي کاهش يافته است. اين نشريه مدعي شد رئال مادريد مبلغ 120 ميليون يورو به اضافه خامس رودريگز، هافبک 27 ساله خود را به همتاي فرانسوي پيشنهاد کرده اما PSG ستاره کلمبيايي را نمي خواهد و براي خريد ايسکو وارد عمل شده که رئال مادريد اصرار دارد ايسکو فروشي نيست.

همچنين پاري سن ژرمن درخواست معاوضه با يکي از دروازه بان هاي رئال مادريد از بين کيلور ناواس يا تيبو کورتوا به رئال مادريد داده اما هنوز پاسخي در اين خصوص دريافت نشده است. اين در حاليست که امروز شايعات بيشتر حول محور توافق بارسلونا با پاري سن ژرمن براي خريد نيمار است و احتمال انتقال ستاره برزيلي بارسا، فيليپ کوتينيو به عنوان بخشي از قرارداد به پاريس منتشر شده است. به هر حال به نظر مي رسد جدايي نيمار از پاري سن ژرمن قطعي باشد و طي روزهاي آتي، يا رئال مادريد يا بارسلونا مقصد بعدي وي خواهد بود.

اخراج مدافع معروف به دليل دروغگويي

عادل رامي مدافع پرحاشيه تيم مارسي فرانسه به‌دليل اينکه خودش را به مصدوميت زده بود، از تيم اخراج شد. نشريه «اکيپ» خبر داد، باشگاه مارسي پس از اينکه عادل رامي در شوي تلويزيوني «فورت بويار» شرکت کرده بود از تيم کنار گذاشته شد، چرا که اعلام کرده بود مصدوم است و به همين دليل در تمرينات شرکت نمي‌کرد.

فورت بويار يک گِيم‌شوي تلويزيوني قديمي در فرانسه است که شرکت‌کننده مشخصاً حرکات فيزيکي زيادي در آن انجام خواهد داد، به همين دليل مشخص شد رامي هيچ مصدوميتي نداشته و با آمادگي در فورت بويار حضور پيدا کرده است!


 خبـــر 

 عطايي:

هنوز تکليف تيم جوانان مشخص نيست

سرمربي تيم واليبال جوانان با تاکيد بر اينکه حضور در مسابقات انتخابي المپيک جاي ريسک و کم کاري نيست گفت: در مسابقات قهرماني آسيا بايد با تمام قوا شرکت کرد.

بيستمين دوره مسابقات قهرماني آسيا از 22 تا 30 شهريور ماه به ميزباني تهران برگزار خواهد شد و تيم ملي در گروه A با تيم‌هاي استراليا و قطر همگروه است که دو تيم از اين مرحله به دور بعد مسابقات صعود خواهند کرد. با توجه به ناکامي تيم ملي در مرحله نخست حال برنامه‌ها تغيير و ايگور کولاکوويچ بايد با تمام توان حضور در مسابقات قهرماني آسيا را جدي بگيرد و جاي هيچ گونه ريسکي وجود ندارد.

پس از ناکامي تيم ملي واليبال ايران در مرحله نخست رقابت‌هاي انتخابي المپيک 2020 حال ملي پوشان بايد خود را براي مرحله دوم مهيا کنند. مرحله‌اي که پيش شرط آن موفقيت در مسابقات قهرماني آسيا و قرار گيري در بين 8 تيم برتر است تا بتوانند جواز حضور در مرحله دوم مسابقات انتخابي المپيک را کسب کنند.

پيش از حضور تيم ملي در مسابقات انتخابي المپيک در روسيه، صحبت‌هايي مبني بر شرکت تيم جوانان در مسابقات قهرماني آسيا بود که حال بايد ديد تصميم فدراسيون و ايگور کولاکوويچ چيست.

بهروز عطايي سرمربي تيم واليبال جوانان در گفتگو با مهر درباره تصميمش مبني بر حضور تيم جوانان در مسابقات قهرماني آسيا گفت: شرکت در رقابت‌هاي قهرماني آسيا در اين برهه زماني اهميت بسياري پيدا کرده است. اگر تيم ملي جواز صعود به المپيک را در روسيه به دست مي‌آورد شرايط فرق مي‌کرد اما حال اولويت نخست تيم ملي صعود به مرحله دوم رقابت‌هاي انتخابي المپيک است که تنها 8 تيم برتر آسيا حق شرکت در آن را دارند.

وي تاکيد کرد: با توجه به قرعه سخت ايران در مرحله گروهي رقابت‌هاي قهرماني آسيا و همگروهي با قطر چند مليتي و استراليا و صعود دو تيم به مرحله بعد کار سختي داريم و حتما يک تيم از بين ايران، استراليا و قطر حذف خواهد شد. طبيعي است که بايد با تمام قوا در اين مرحله شرکت کنيم تا بتوانيم به مرحله دوم مسابقات انتخابي المپيک صعود کنيم.

سرمربي تيم جوانان افزود: از بازيکنان و تيم جوانان مي‌توان در مسابقات جام جهاني استفاده کرد. منطق حکم مي‌کند که با تمام توان در قهرماني آسيا شرکت کنيم چرا که نرسيدن به المپيک واقع ناگواري است.

عطايي در پاسخ به اين سوال که پس تصميم براي عدم شرکت تيم جوانان در مسابقات قهرماني آسيا گرفته شده است؟ گفت: خير تصميم گرفته نشده است و اين نظر من است. بايد با تمام قوا وارد مسابقات قهرماني آسيا شد تا جواز صعود در مرحله دوم انتخابي المپيک را کسب کنيم. اگر جز 8 تيم بشويم مي توانيم در اين مرحله حاضر شويم.

وي درباره نتايج تيم ملي در مرحله اول رقابت‌هاي انتخابي المپيک گفت: پيش بيني بازي‌هاي سخت مي‌شد. کوبا تيم جوان و با کيفيتي بود که با شاکله و استخوان بندي تيم جوانان 2017 که عنوان نايب قهرماني را کسب و تيم من مقابلشان شکست خورده بود حضور داشت. اکثر کارشناسان شانس کمي براي صعود تيم ملي قائل بودند و چشم اميد همه به مرحله دوم انتخابي است. روسيه با توجه به امتياز ميزباني با تمام قوا در مسابقات حاضر و از تمام امکاناتش استفاده کرد. تيم ملي بازي قابل قبولي برابر اين تيم داشت.

سرمربي تيم واليبال جوانان گفت: همانطور که کولاکوويچ قبل اعزام تيم ملي به روسيه گفت تيم ملي آمادگي ليگ ملت‌ها را نداشت. بازي خوبي مقابل روسيه داشتيم اما واقعيت اين است که روسيه تيم قدرتمندتري بود و يکي از بهترين تيم‌هاي دنيا محسوب مي‌شود. شکست اين تيم در خاک خودش سخت بود.

وي در پاسخ به اين سوال که استفاده از ترکيب ثابت در اين مسابقات را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟ گفت: سليقه و سبک هر مربي مختص به خودش است. بايد ديد دست ايگور چقدر پر است آيا جايگزين مناسب داشته يا خير. نمي توان در اين زمينه راحت اظهار نظر کرد چون اطلاعاتي نداريم و در جو مسابقات حضور نداشتيم.

عطايي افزود: در ليگ ملت‌ها هدف صعود به مرحله نهايي بود و بازي تيم ملي قابل بود. در انتخابي المپيک نيز جاي ريسک، تعارف، شوخي و کم کاري نبود و بايد با تمام قوا شرکت مي کرديم. چگونگي استفاده از بازيکنان تفکر مربي است.

مدافع يوونتوس در آستانه انتقال به رم

باشگاه رم در آستانه توافق با مدافع ايتاليايي يوونتوس قرار گرفته است.

دنيل روگاني در آستانه توافق شخصي با باشگاه رم قرار گرفته است.

طبق گفته اسپورت ايتاليا، اين انتقال قرضي به مدت يک ساله به ارزش 5 ميليون يورو بوده که بند خريد 25 ميليوني از يوونتوس در آن نوشته شده است.

با آمدن روگاني به رم، اين باشگاه از خير خريد دژان لوورن، مدافع کروات ليورپول گذشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته