جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه نسخه شماره 2842

سردار احمدي مقدم:
مرزهاراميتوان به عامل وحدت سياسي منطقه، کانون ارتباط ملتها و ايجاد اشتغال براي مرز نشينان تبديل کرد


مرمت بناي تاريخي گنبد مير سيد افوشته در نطنز


ايران در گذر زمان


کوتاه و خواندني ايران زمين و گل گشت


آغاز عمليات اجرايي ساخت فرودگاه سقز


  سردار احمدي مقدم:
 مرزهاراميتوان به عامل وحدت سياسي منطقه، کانون ارتباط ملتها و ايجاد اشتغال براي مرز نشينان تبديل کرد 

 اروميه- خبرنگار آفرينش
با حضور فرمانده انتظامي جمهوري اسلامي ايران و جمعي از مسئولان بلند پايه استانهاي مرزي کشورهاي همسايه با آذربايجان غربي همايش بين المللي مرز،فرصت ها و چالش ها در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگي هنري اروميه آغاز به کار کرد.
فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در مراسم آغاز به کار اين همايش با تشريح کارکردهاي سياسي امنيتي ،اجتماعي ،فرهنگي و اقتصادي مرزها گفت: در صورت توجه جدي به مرزها مي توان مرز را عامل وحدت سياسي منطقه ،تضمين کننده بنيانهاي سازندگي ، کانون ارتباط ملتها و فرهنگ ها و منبعي مطمئن براي درآمد زايي و ايجاد اشتغال براي مرز نشينان تبديل کرد.
سردار احمدي مقدم با اشاره به ويژگي هاي مرزهاي شمال غرب کشور بخصوص مرزهاي آذربايجان غربي خاطر نشان کرد: آذربايجان غربي چهار راه مواصلاتي ايران با اروپا با قابليتهاي اقتصادي بالاست که در صورت استفاده از اين قابليتها مي توان آن را به يکي از قطب هاي اقتصادي کشور تبديل کرد
وي خارج نمودن مرز از رويکرد امنيتي و هدايت آن به رويکرد امنيتي توسعه اي ، ترسيم دقيق سياستها ،گسترش فعاليتهاي بسيج در مرزها براي مردمي کردن موضوع امنيتي مرزها،تفکيک فعاليتهاي امنيتي نظامي و انتظامي ارگانها در مرز ،تقويت ارکان هويت ملي ، توسعه کار آفريني و سرمايه گذاري ملي و بين المللي در مرزها و ايجاد تسهيلات مبادله کالا از طريق تقويت بازارچه هاي مرزي را از مهمترين راه بردها و راه کارهاي تبديل کننده چالشها و محدوديتهاي مرزي به فرصتها عنوان کرد.
استاندار آذربايجان غربي نيز در اين همايش با تاکيد بر گسترش روابط اقتصادي در مناطق مرزي گفت: براي گسترش روابط با کشورهاي همسايه روابط اقتصادي رسمي کافي نيست و ارتباط غير رسمي هم نياز است که ايجاد و توسعه بازارچه هاي مرزي مي تواند اين روابط را آسان کند.
قرباني با اشاره به عملکرد دولت براي سرمايه گذاري در مناطق مرزي گفت : در حال حاضر بيش از 70 درصد سرمايه گذاري آذربايجان غربي در مناطق مرزي صورت گرفته است به طوري که در هفته دولت امسال از مجموع 707 طرح آماده بهره برداري 507 طرح با 1300ميليارد ريال سرمايه گذاري در مناطق مرزي استان به بهره برداري خواهند رسيد.
در ادامه اين همايش با حضور نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي از مرزداران نمونه استان تجليل شد
برپايي نمايشگاهي از تسهيلات مرزباني در گذشته و حال و ماکت مناطق مرزي استان از ديگر برنامه هاي جنبي اين همايش بود.
گفتني است: در اين همايش ضمن قرائت 30 مقاله منتخب ،مرز و ميزان تاثير آن در افزايش جرائم، تاثير اوضاع و احوال سياسي منطقه بر امنيت مرزها ،سازوکارهاي فني و فيزيکي در تقويت امنيت مرزي و تاثير توسعه اقتصادي منطقه مرزي در امنيت مرزها از مهمترين محورهاي مقالات ارائه شده در اين همايش است.الايشگاه هاي ناتمام کشور،حمايت از قشرهاي آسيب پذير و توسعه حوزه خدمات الکترونيکي دولت اجرا خواهد شد.


  مرمت بناي تاريخي گنبد مير سيد افوشته در نطنز 

نطنز - خبرنگار آفرينش
با توجه به سردسير بودن منطقه، مرمت بناي تاريخي گنبد مير سيد در محله افوشته شهر نطنز که براي نخستين بار از زمان تيموريان تا کنون صورت ميگيرد، پيش از فرارسيدن فصل سرماي امسال به پايان ميرسد.
مدير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان نطنز با اعلام اين خبر گفت: با مساعدت مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان و با تخصيص اعتباري بالغ بر 200 ميليون ريال عمليات مرمت بناي تاريخي گنبد مير سيد در محله افوشته شهر نطنز در سال 85 آغاز شد.
عليرضا محسني تبار افزود: اين اعتبار که از محل اعتبارات ملي تخصيص يافت براي تعمير و بهسازي تزئينات داخلي ، گچبريها و تثبيت کاربنديهاي داخل هشتي اين بنا هزينه شد.
به گفته وي با توجه به لزوم مرمت کاشيکاري و ساق گنبد اين بناي ارزشمند، امسال نيز اعتباري بالغ بر 400 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني به اين امر اختصاص يافت که عمليات مرمت از اوايل سال جاري پي گرفته شد. محسني تبار خاطرنشان کرد: مرمت کاشيکاري و ساق گنبد مير سيد افوشته نطنز به دست يکي از زبردستترين مرمتکاران کاشيکار استان اصفهان و کشور - استاد حسين مصدق زاده - در حال انجام است. به گفته وي گنبد اين بنا که قدمت آن به دوره تيموريان برميگردد، به شکل دو پوستهاي است که پوسته دوم آن در يکي از زيباترين کلافبنديهاي سازهاي زمان خود به شمار ميرود.  گنبد ميرسيد در شمال شرقي افوشته نطنز بر فراز رشته کوهي کم ارتفاع قرار دارد که با طرحي جالب و زيبا گردشگران را به سوي خود ميکشاند.
هريک از دو طبقه اين بناي ارزشمند داراي هشت صفه بوده که صفههاي فوقاني آن از طريق غلام گردشها به يکديگر مرتبطند.  اين بناي هشت ضلعي از جنس آجر با گنيدي به رنگ فيروزهاي و داراي نقش و نگارهاي اسليمي است و شبيه به آرامگاهها يا بقاع متبرکه ساخته شده است.
گفته ميشود قرار بوده در اين مکان، يکي از برزرگان دوره تيموريان به خاک سپرده شود که بنا به دلايلي اين امر تحقق پيدا نکرده است.  بناي تاريخي گنبد مير سيد افوشته شهر نطنز در سال 1352 با شماره 954 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


 ايران در گذر زمان 


 کاهش قيمت برنج شمال

در 44 سال قبل توليد برنج به نسبت جمعيت و مصرف آن در کشور بسيار بالا بود حتي صادرات هم داشتيم.
خبري که روزنامه اطلاعات در تاريخ (1342/9/7) درج کرد شاهد بر اين مسئله است:

بهاي برنج در شمال مجددا تنز ل کرد
امروز خبرنگار ما از آمل گزارش داد در اين هفته قيمت برنج در آن شهر تنزل يافته و اين کاهش موجبات ناراحتي  توليد کنندگان برنج  را فراهم کرده است.
هم اکنون مقادير زيادي برنج صدري و چمپا در انبارهاي مازندران موجود است ولي خريدار ندارد.
بنا به اظهار برنج کاران شمال امسال حداقل 80 هزار تن برنج مازاد بر مصرف موجود است. 40هزار تن برنج نيز که جزو صادرات به شوروي ميباشد مربوط به برنج چمپا است. در حالي که امسال توليد برنج صدري در مازندران بسيار زياد است و بايد فکري براي صادرات ان نمود.
برنج کاران آمل تقاضا دارند ترتيبي داده شود سازمان هاي بزرگ دولتي نظير ارتش و بانک ها و ساير موسسات دولتي مصرف برنج خود را از شهرستان هاي شمال خريداري کنند تا کمکي به برنج کشاورزان شده باشد.


 کوتاه و خواندني ايران زمين و گل گشت 


نمايشگاه صنايع دستي 17 استان کشور
در فيرورق خوي افتتاح شد

اروميه- خبرنگار آفرينش
نمايشگاهي از صنايع دستي،سوغاتي ها و کالاهاي بازرگاني 17 استان کشور در شهر فيرورق خوي گشايش يافت
اين نمايشگاه در پارک جنگلي داغلارباغي فيرورق افتتاح شد و در 66 غرفه آن انواع صنايع دستي، شيريني سنتي ،عرقيات، ترشيجات و کالاهاي مورد نياز عموم عرضه شده است.

20درصد خيرين مدرسه ساز استان اردبيل
را بانوان تشکيل مي دهند

اردبيل -خبرنگار آفرينش
رئيس مجمع خيرين مدرسه ساز استان اردبيل گفت : ازمجموع خيرين مدرسه سازاستان اردبيل 20 درصد مربوط به زنان خير است .
به گزارش خبرنگارما ، جواد قران نويس که درمراسم افتتاح مدرسه پنج کلاسه نيازسخن مي گفت افزود : با نوان خير مدرسه ساز دراستان تاکنون واحدهاي آموزشي تعدادي را درسطح احداث کردند که پروين دخت با تمانقلنچ از سرآمدان اين امر هستند .
وي با بيان اينکه مشارکت همه جانبه خيرين راه مدرسه سازدراستان را هموارترکرده است تصريح کرد :خيرين مدرسه سازدربسياري موارد جلوترازدولت حرکت مي کنند که اين امرجاي بسيارخرسندي است .
وي گفت : درجشنواره امسال خيرين مدرسه سازاز بيش از 13ميليارد تومان تعهد از سوي خيرين به ثبت رسيده است .گفتني است با حضور مسئولين محلي مدرسه 5 کلاسه نياز که با مشارکت بانوي خير اردبيلي پروين دخت باتمان قلنچ ساخته شده و بيش از 100 ميليون تومان اعتبار هزينه شده است به بهره برداري رسيد .

رشد 17درصدي مسافر درسرعين

اردبيل - خبرنگار آفرينش
نايب رئيس شوراي شهر سرعين گفت : با مديريت مردم برسهميه بندي بنزين شهرتوريستي سرعين به رشد 17 درصدي پذيرش مسافر نسبت به سال قبل رسيد .
شهريارموسي زاده درگفتگو باخبرنگارما، افزود :درچند روز گذشته بيش از 420 هزارنفربه شهر سرعين که به شهرچشمه ها ي بهشتي مشهور است وارد شده وازجاذبه هاي آن استفاده کردند .
وي شهر سرعين را به لحاظ داشتن خواي دلپذير ، آبگرم هاي متعدد وطبيعت زيباي قله سبلان يک شهر بي نظيرتوصيف کرد و گفت : سالانه بيش از 4ميليون گردشگرداخلي و خارجي از مکانهاي تاريخي و جاذبه هاي اين شهر ديدن مي کنند .
وي تصريح کرد : به سبب بازگشت سرمايه و نيز سودآوري سرمايه دربخش گردشگري اهالي سرعين و ديگر سرمايه گذاران داخلي و خارجي با احداث هتلهاي چند ستاره و مجتمع هاي آبدرماني و تجاري توانسته اند ميهمان نوازي بي نظيربه نمايش بگذارند تا مسافران با خاطره اي خوش اين شهررا ترک کنند. نمايشگاه به مدت 10 روز صبح و عصر براي خريد و بازديد علاقمندان داير است.

حل مشکل کمبود بنزين با توزيع 11 هزار کارت سوخت در شهرستان ساوج بلاغ

ساوج بلاغ - خبرنگارآفرينش
با توجه به کمبود سوخت در شهرستان ساوج بلاغ عقبائي رئيس تاکسي راني اين شهرستان اظهار کرد با توجه به  نامه نگاريهاي پي در پي مشکل سوخت  اين شهرستان تا اول شهريور با توزيع 11 هزار کارت سوخت حل خواهد شد.همچنين وي خاطر نشان کرد با تاکسي هاي متخلف که سوخت خودروهاي خود را ميفروشند و نرخ کرايه را نيز افزايش ميدهند برخورد خواهد شد.

هنر در کرمان جايگاه واقعي خود را ندارد

کرمان - خبر نگارافرينش
هنر در کرمان به جايگاه واقعي خود نرسيده و نيازمند توجه ويژه مسئولين است.
نغمه قطب زاده نقاش کرماني اظهار داشت : متاسفانه به دليل عدم شناخت صحيح از هنر و هنرمند در استان کرمان هنر به جايگاه واقعي خود نرسيده است.
وي ميزان استقبال از نمايشگاههاي نقاشي را کمرنگ دانست و گفت استقبال خوبي از نمايشگاه نشده و اکثر کساني که براي بازديد ميايند جوانان و نوجوانان ميباشند.هنرمند جوان کرماني با تاکيد بر اينکه مضمون بيشتر تابلوهايش طبيعت ميباشد عنوان کرد: چون به طور آکادميک رشته نقاشي را دنبال نکرده ام  سعي بر الهام از طبيعت اطراف دارم.
گفتني است نمايشگاه رنگ روغن نغمه و نعيمه قطب زاده هم اکنون در نگار خانه شاهرخي ارشاد اسلامي کرمان در حال برگزاري است.

 ساخت ماشين توليد آجر خام توسط مخترع کاشاني

 کاشان - خبرنگار آفرينش
براي نخستين بار، ماشين توليد آجر خام (خشت) توسط   يک پژوهشگر کاشاني ساخته شد.
محمد آخوندزاده با ارايه مدارک لازم گفت: اين ماشين در فضاي باز و بدون نياز به کارخانه، سوله وبرق ، کار ميکند.
به گفته وي اين دستگاه که براي نخستين بار طراحي و ساخته شده و مشابه خارجي ندارد در دفتر اختراعات اداره ثبت شرکتها و مالکيت صنعتي با عنوان نوعي سيستم پرتابل جهت تهيه بلوک خام براي توليد آجر سيليسي به صورت اتوماتيک ثبت شده است. آخوندزاده افزود: اين دستگاه به صورت خودکششي در محل انبار خاک قرار گرفته و بدون نياز به تاسيسات کارگاهي به توليد خشت خام ميپردازد.  اين پژوهشگر کاشاني نوع خاک مصرفي اين ماشين را خاک رس با رطوبت وزني 20 درصد ذکر کرد و افزود: اين دستگاه مي تواند بر اساس سرعت تغذيه از دوتاهشت هزار قالب آجر خام در ساعت توليد کند.  وي هزينه ساخت اين دستگاه را 550 ميليون ريال ذکر کرد و گفت: نيمي از اين مبلغ از محل تسهيلات بانکي وزارت صنايع تامين شدهاست.  آخوندزاده مدت طراحي اين دستگاه را حدود يکسال ذکر کرد و افزود: براي ساخت و تجهيز اين دستگاه نيز افزون بر 10 هزار نفر ساعت کار انجام شده است.  اين دستگاه که داراي موتور ديزلي با قدرت 300 اسب بخار است و تک سرعت به جلو و عقب حرکت ميکند داراي سيستمهاي تغذيه، پرس، برداشت خاک (بيل هيدروليکي) و مکانيزم برش با وزن 9 هزار و 850 کيلوگرم است.

مدير عامل شرکت برق منطقه اي خوزستان
56 پروژه برق رساني در هفته دولت در خوزستان به بهره برداري ميرسد

خوزستان - خبرنگار آفرينش
مدير عامل شرکت برق منطقه اي خوزستان گفت: در هفته دولت 56 پروژه با اعتباري بالغ بر 262 ميليارد ريال در خوزستان به بهره برداري ميرسد.
مجيد صالحي افزود: اين پروژه ها شامل برق رساني به 29 روستا با اعتباري بالغ بر 15 ميليارد ريال ، احداث و تکميل هفت خط انتقال و فوق توزيع با اعتبار 47 ميليارد ريال و احداث و توسعه 10 پست انتقال و فوق توزيع با اعتبار 200 ميليارد ريال است.
وي برق رساني به روستاها را از اولويت هاي دولت نهم دانست و گفت: با اجراي اين پروژه هاي روستايي 1269 خانوار از نعمت برق برخوردار ميشوند.
وي افزود: در سفر سال گذشته رئيس جمهور به خوزستان 9900 ميليارد ريال جهت انجام پروژه هاي توسعه و بهينه سازي  شبکه انتقال و توزيع موافقت شده که در صورت تامين اعتبار اين پروژه ها، تحول عظيمي در صنعت برق خوزستان به وجود مي آيد.


وزير دادگستري به منظور رسيدگي به مسائل قضايي آذربايجان غربي وارد اروميه شد

اروميه- خبرنگار آفرينش
وزير دادگستري به منظور رسيدگي به کارهاي اجرايي دادگستري، تعزيرات حکومتي ،ستاد مبارزه با قاچاق کالا و شرکت در جلسه شوراي اداري آذربايجان غربي وارد اروميه شد
الهام همچنين با اشاره به نتايج مثبت طرح سهميه بندي بنزين گفت: با تغيير فرهنگ مصرف مردم و صرفه جويي هاي صورت گرفته دولت لايحه توسعه زيرساختهاي کشور را براساس مبالغ صرفه جويي شده در بنزين تقديم مجلس کرده است.
گفتني است:الهام پس از ورود به اروميه در مزار شهدا حضور پيدا کرد و با نثار فاتحه با آرمانهاي والاي شهيدان تجديد ميثاق کرد.

افتتاح کارخانه لبنيات پارس آباد

اردبيل -خبرنگار آفرينش
فرماندار پارس آباد گفت : همزمان با هفته دولت کارخانه لبنيات شهرستان پارس آباد با صرف اعتبار 30 ميليارد تومان راه

اندازي خواهد شد .
ميرفخرالدين زاهد درگفتگوبا خبرنگارما افزود :علاوه برافتتاح کارخانه ، بيمارستان 120 تختخوابي اين شهرستان نيزکلنگ زني خواهد شد . وي گفت : درهفته دولت با اعتبار 500 ميليون تومان بيش از 44 طرح عمراني ، توليدي واقتصادي درشهرستان پارس آباد راه اندازي خواهد شد . وي درادامه افزود : درسال گذشته 184 طرح عمراني ، اقتصادي توليدي با صرف 350 ميليارد تومان در شهرستان پارس آباد به بهره برداري رسيد . وي با اشاره به تحقق 83 درصد مصوبات سفر رئيس جمهور به پارس آباد اظهارداشت : تمام تلاش مسئولين استان مسئولين استاني وشهرستاني تحقق شعار خدمت بي منت به مردم و توسعه متوازن منطقه است .وي با اشاره به اينکه تاکنون 55 ميليارد و 500 ميليون تومان اعتبار جهت ساخت خداآفرين اختصاص يافته است تصريح کرد : براي تکميل و ادامه ساخت اين سد امسال 8 ميليارد تومان اعتبار اختصاص يافته است .زاهد گفت : با بهره برداري از اين سد 62 هزارهکتارازاراضي ديم منطقه به آبي تبديل خواهد شد .

برگزاري دوره هاي آموزش به بافي ويژه مدد جويان کميته امداد خراسان جنوبي

بيرجند - خبر نگار آفرينش
معاون اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام خميني خراسان جنوبي صبح امروز گفت: از ابتداي سال جاري تا کنون تعداد 135 هزار نفر از بانوان مجري طرح هاي قالي بافي، آموزش به بافي فرش را در مرکز آموزش و حرفه آموزي کوثر اين نهاد فرا گرفتند.
محمد اکبري هدف از برگزاري اين دوره ها را ارتقا سطح مهارت و توانمندي مجريان در راستاي توليد محصولات کيفي در بين خانواده ها عنوان کرد و اظهار داشت افراد شرکت کننده آموزشهاي تکميلي در زمينه هاي کار با قلاب، چله کشي و بهداشت و ايمني کارگاه و ... را توسط مربيان و کادر مجرب کسب نموده اند.  

کشف برنج قاچاق در کهکيلويه و بوير احمد

ياسوج - خبرنگار افرينش
ماموران انتظامي استان از يک دستگاه خودرو سايپا مقاديري  برنج قاچاق کشف کردند.
به گزارش خبرنگار ما مامورين پليس آگاهي ياسوج در حين گشت زني به يک دستگاه خودرو سايپا مشکوک و آن را متوقف کردند. در بازرسي از اين خودرو مقدار2تن و چهارصد کيلوگرم برنج که به صورت قاچاق حمل ميشد کشف شد.

    مساجد استان اصفهان درجه بندي ميشود
کاشان - خبرنگار آفرينش
مدير اجرايي مرکز رسيدگي به امور مساجد استان اصفهان گفت: مرکز رسيدگي به امور مساجد استان اصفهان هم اکنون در حال بررسي و درجه بندي مساجد اين استان است.
حجتالاسلام والمسلمين "مجتبي کوچک زاده" در حاشيه برگزاري گردهمايي ائمه جماعات شهرستانهاي کاشان و آران وبيدگل افزود: دراين طرح مساجد بر اساس برگزاري سه وقت نماز، داشتن کانون فرهنگي، فعال بودن پايگاه بسيج و واحد خواهران و به لحاظ داشتن وضعيت و ظاهري مناسب درجهبندي ميشوند.
وي از وجود چهار هزار و 500 مسجد در استان اصفهان خبر داد و گفت: دو هزار و 500 باب ازاين مساجد در شهرستان اصفهان وبقيه درديگر شهرستانهاي استان قرار دارند.
وي خاطرنشان کرد: از 800 مسجد شهر اصفهان، 300 مسجد فعال، 200 مسجد نيمه فعال و بقيه   راکد، کمرونق و کمرنگ است.
مديراجرايي مرکز رسيدگي به امور مساجد استان اصفهان ضمن تقدير از شوراي شهر اصفهان گفت: اين شورادر چهار سال اخير  100 ميليارد ريال براي احياي وساخت مساجد اين شهر کمک کرده است. حجتالاسلام کوچک زاده افزود: ارزش يک مسجد اگر بيشتر از يک ورزشگاه نباشد کمتر از آن نيست و شايسته است شهرداري ، شوراي اسلامي شهر و ديگر دستگاههاي اجرايي به امر آباداني و احياي مساجد کمک کنند.
به گفته وي مساجد فعال و پويا ميتوانند در جذب جوانان سهم بسزايي داشته و آيندهسازان کشور را در برابر بسياري از فسادها و انحرافهاي اخلاقي بيمه کنند. وي همچنين  خواستارتخصيص اعتبار دولتي براي ساخت و احياي مساجد شد و افزود: مردم به ويژه قشر محروم ، توان کمک به مساجد را ندارند و اين در حالي است که هماکنون برخي مجتمعهاي مسکوني و شهرکهاي تازه تاسيس استان اصفهان با بيش از سه هزار نفر جمعيت فاقد مسجد هستند.


 آغاز عمليات اجرايي ساخت فرودگاه سقز 

کردستان - خبرنگار آفرينش
عمليات اجرايي ساخت فرودگاه سقز به عنوان يکي از مصوبات بيست و يکمين نشست استاني هيات دولت در سنندج روز يکشنبه با حضور نماينده ولي فقيه در منطقه کردستان استاندار کردستان و جمعي از مسئولان استان در اين شهر آغاز شد.
" اسماعيل نجار " استاندار کردستان در آيين آغاز عمليات اجرايي فرودگاه سقز گفت : ساخت فرودگاه سقز به عنوان نياز اصلي توسعه منطقه بهترين خواسته مردم بود که در بيست و يکمين نشست استاني هيات دولت در سنندج مصوب شد.
وي با انتقاد از برخي نگاههاي غير منصفانه نسبت به مصوبات هيات دولت شروع عمليات اجرايي فرودگاه شهر سقز را نشانه اهتمام جدي دولت براي عملياتي شدن مصوبات نشست هاي استاني دانست.
 وي جهت گيري اصلي مصوبات استاني هيات دولت را به سمت تامين و تقويت زيرساختهاي مورد نياز براي فراهم کردن زمينه مشارکت و سرمايه گذاري بخش خصوصي در برنامه هاي توسعه دانست و گفت : ساخت فرودگاه سقز آرزوي مردم کردستان بود که به همت دولت نهم محقق شده است.
 وي افزود : محقق شدن مصوبات استاني هيات دولت و طرحهاي توسعه ، علاوه بر اهتمام دولت به طور جدي نيازمند همراهي و همدلي مردم است تا روند اجرايي از سرعت مطلوب برخوردار بشود.
وي تصريح کرد : با توجه به اهميت ساخت فرودگاه سقز تامين اعتبارات اين طرح در اولويت کاري استان قرار دارد.
 نجار در سخنان خود هم چنين از اختصاص 60 ميليارد ريال براي خريد دو فروند هواپيماي مسافربري و مذاکره براي عقد قرارداد با شرکت هواپيمايي آسمان براي برقراري خط هوايي اختصاصي به استان خبر داد. سهراب کلوندي اجراي طرح را در دو مرحله خواند و گفت: مرحله نخست که شامل باند پرواز، حصار کشي و جاده حفاظتي است بر اساس برنامه زمانبندي طي دو سال به بهره برداري مي رسد.  مرحله دوم طرح شامل ساختمان تکنيکال بلاک، برج مراقبت و ساختمان اداري، تاسيسات فني و ايمني زميني است که پس از پايان مرحله اول آغاز خواهد شد.  فرودگاه شهرستان سقز از نظر راهبردي اهميت خاصي دارد که اين مهم ناشي از نزديکي اين شهرستان با خطوط مرزي و امکان پوشش امدادي اين بخش از کشور در حوادث و سوانح غير مترقبه است.
  فرودگاه اين شهر مي تواند علاوه بر دسترسي شهروندان بانه و ديواندره، مورد استفاده شهروندان شهرهاي بوکان، تکاب، بانه، بيجار و سردشت در استان آذربايجان غربي نيز قرار گيرد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته