جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6199


14شهريور؛ آخرين مهلت اعتراض به نتيجه کنکور دکتري 98


تمديد ثبت‌نام بدون آزمون کارداني و کارشناسي دانشگاه آزاد اسلامي


ظرفيت پذيرش در دوره‌هاي کارداني فني و حرفه‌اي اعلام شد

زمان انتشار کارنامه دکتري دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد؛
آغاز ثبت‌نام پذيرفته شدگان از فردا

براي سال تحصيلي 99-98 اعلام شد؛
جزئيات تقويم آموزشي دانشگاه علامه


علمي


ميز خبر


يادداشت


خبر


 14شهريور؛ آخرين مهلت اعتراض به نتيجه کنکور دکتري 98 

 آخرين مهلت اعتراض به نتيجه کنکور دکتري 1398 روز پنج شنبه 14 شهريورماه جاري اعلام شد. به گزارش ايرنا، نتيجه کنکور دکتري سال 98 روز پنجشنبه هفتم شهريورماه از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد. در اين آزمون با احتساب پذيرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامي، 22 هزار و 444 حق ورود به دوره دکتري سال 98 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي کشور را پيدا کردند. سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد با توجه به کنترل هاي متعدد و بررسي‌هاي انجام شده از صحت نتايج، اطمينان حاصل شده است. سيستم پاسخگويي اينترنتي در سايت اين سازمان تا 14 شهريورماه آماده دريافت سوال‌ها و اعتراض هاي داوطلبان و پذيرفته شدگان اين آزمون است.آزمون دکتري سال 98 روز جمعه سوم اسفندماه 97 با رقابت 18 هزار و 858 نفر برگزار شد.


 تمديد ثبت‌نام بدون آزمون کارداني و کارشناسي دانشگاه آزاد اسلامي 

 
مهلت ثبت نام پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي در مقاطع کارداني و کارشناسي پيوسته و ناپيوسته نيمسال اول 99-98 دانشگاه آزاد اسلامي تمديد شد.به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، بدينوسيله به اطلاع متقاضيان تحصيل در رشته هاي مقاطع کارداني و کارشناسي پيوسته و ناپيوسته دانشگاه آزاد مي‎رساند ثبت نام تمامي مقاطع براساس سوابق تحصيلي تا روز چهارشنبه 20 شهريور تمديد شد.داوطلبان ميتوانند با مراجعه به سامانه اين مرکز به نشاني www.azmoon.org ضمن دريافت دفترچه راهنما و کسب آگاهي هاي کامل در خصوص شرايط ثبت‌نام و انتخاب رشته، نسبت به خريد کارت اعتباري و ثبت نام خود اقدام کنند.شايان ذکر است نتايج اين دوره‎ها، اواخر شهريور ماه اعلام خواهد شد.


 ظرفيت پذيرش در دوره‌هاي کارداني فني و حرفه‌اي اعلام شد 

 مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از پذيرش 223 هزار و 195 در دوره کارداني فني و حرفه‌اي نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي کاربردي خبر داد.دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب اظهار کرد: ثبت نام و انتخاب کدرشته محل‌هاي تحصيلي در دوره کارداني فني و دوره کارداني حرفه‌اي نظام آموزش دانشگاه جامع علمي کاربردي مهر ماه سال 1398 روز پنجشنبه، 7 شهريور ماه 98 پايان پذيرفت .وي در ادامه تصريح کرد: بر اساس آمار اوليه گزارش شده، تعداد 41 هزار و 274 داوطلب در دوره کارداني فني و دوره کارداني حرفه‌اي نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي کاربردي ثبت نام کرده‌اند.مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد: تعداد 223 هزار و 195 داوطلب در دوره‌ کارداني فني و دوره کارداني حرفه‌اي نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي کاربردي پذيرفته مي شوند.


 زمان انتشار کارنامه دکتري دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد؛
 آغاز ثبت‌نام پذيرفته شدگان از فردا 

 بر اساس اعلام مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد نتايج آزمون دکتري تخصصي 1398 از روز پنجشنبه 7 شهريور بر روي سامانه سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته و پذيرفته شدگان نهايي دانشگاه آزاد بايد در روزهـاي دوشـنبه و سه شنبه 11 و 12 شهريورماه 98 جهت ثبت نام به واحدهاي مربوطه مراجعه کنند.به گزارش ايسنا، مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اعلام کرد: کارنامه کليه داوطلبان حاضر در جلسه مصاحبه اين آزمون در دانشگاه آزاد اسلامي تا روز دوشنبه 11 شهريور در پايگاه اعلام نتايج مرکز سنجش و پذيرش به نشاني www.azmoon.org قرار خواهد گرفت و پذيرفته شدگان نهايي کليه رشته ها لازم اسـت شخصاً در روزهـاي دوشـنبه و سه شنبه 11 و 12 شهريورماه 98 جهت ثبت نام به واحدهاي مربوطه کـه آدرس و تلفـن آنهــا در ســامانه اينترنتــي مرکــز ســنجش و پــذيرش دانشــگاه بــه آدرس ir.ac.iau.sanjesh.www درج شده است، مراجعه نمايند.همچنين لازم است پذيرفته شدگان جهت اطلاع از چگونگي ثبت نام ورودي هـاي جديـد بـه سـايت اينترنتي واحدهاي دانشگاهي نيز مراجعه نمايند.(آدرس سايت واحـدها و مراکـز دانشگاهي در سامانه اينترنتي دانشگاه آزاد اسلامي به آدرس ir.ac.iau نيـز درج گرديده است).

عدم مراجعه پذيرفته شدگان در روز و ساعت مقرر بـه منزله انصراف از ثبت نام تلقي شده و هيچ گونه اعتراضي پذيرفته نخواهد بود.


 براي سال تحصيلي 99-98 اعلام شد؛
 جزئيات تقويم آموزشي دانشگاه علامه 

 براساس تقويم آموزشي سال تحصيلي 99-98 دانشگاه علامه طباطبايي، ثبت نام ها از 16 شهريور آغاز و تا 20 شهريور ماه ادامه دارد.به گزارش مهر، معاونت آموزشي دانشگاه علامه طباطبايي تقويم آموزشي سال تحصيلي 99-98 دانشجويان را اعلام کرد.بر همين اساس ثبت نام دانشجويان در نيمسال اول تحصيلي از 16 شهريور ماه آغاز و تا 20 شهريور ادامه دارد. همچنين کلاس ها از 23 شهريور آغاز مي‌شود و تا يازدهم دي ماه پايان مي‌يابد.حذف و اضافه نيز از 30 شهريور ماه لغايت سوم مهرماه ادامه دارد. همچنين امتحانات دانشجويان در بازه زماني 14 تا 25 دي ماه برگزار مي‌شود.در نيمسال دوم تحصيلي تاريخ ثبت نام، پنجم لغايت 8 بهمن ماه در نظر گرفته شده است؛ کلاس ها نيز 12 بهمن آغاز و چهاردهم خرداد پايان مي يابد.


 علمي 

 دانشگاه هاي جهان در يك نگاه؛

«سوربن»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

سوربن؛ يک دانشگاه عمومي تحقيقاتي در شهر پاريس فرانسه است

اين دانشگاه در سال 1900 ميلادي تاسيس شده است و سالانه در حدود 60 هزار دانشجو در اين دانشگاه در حال تحصيل هستند که 5 هزار نفر آن‎ها در مقطع دکترا مي‌باشند.

دانشگاه سوربن داراي 700 استاد-محقق و 200 آزمايشگاه مي‌باشد.

اين دانشگاه طيف وسيعي از رشته هاي تحصيلي شامل تاريخ، جغرافيا، زبان هاي خارجه، هنر، ادبيات، شيمي، فيزيک، رياضي، مهندسي، فناوري، کامپيوتر، بهداشت، تغذيه، زيست شناسي، پزشکي، پرستاري و … را به دانشجويان داخلي و خارجي خود ارائه مي‎کند.

دانشکده هاي اين دانشگاه عبارتند از:

علوم انساني

علوم پايه

پزشكي

حقوق

بر اساس رتبه بندي تايمز در سال 2018 اين دانشگاه در رتبه سوم در اروپا (پس از دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبريج ) معرفي شد .


 ميز خبر 

 در مسابقات فضانوردي آمريکا؛

دانشجويان شريف رتبه اول طراحي هواپيما را کسب کردند

دانشجويان دانشکده‌ مهندسي هوافضاي دانشگاه صنعتي شريف در مسابقات بين‌المللي هوانوردي و فضانوردي آمريکا در بخش طراحي هواپيما (رده‌ graduate) موفق به کسب مقام نخست شدند.به گزارش دانشگاه صنعتي شريف، تيم ShadX از دانشکده مهندسي هوافضاي دانشگاه صنعتي شريف، پس از 9 ماه تلاش موفق به کسب مقام اول در مسابقات بين‎المللي هوانوردي و فضانوردي آمريکا ( AIAA ) در بخش طراحي هواپيما در رده graduate شد.همچنين مينا فتحي از دانشجويان دانشکده مهندسي هوافضا که به صورت انفرادي در اين مسابقات شرکت کرده بود، موفق به کسب مقام اول در بخش مسابقاتUndergraduate Individual Aircraft Design شد.بر اساس اين گزارش، امسال سومين سالي است که در مسابقات طراحي هواپيما، تيمي از دانشگاه صنعتي شريف موفق به کسب مقام شده است. همچنين اين نخستين باري است که دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف توانستند رتبه هاي نخست سه بخش از اين مسابقات را به خود اختصاص دهند.

تيم ShadX به سرپرستي محمد باقر ملائک موفق شدند، طرح خود را به نام اسپريچو (در گويش کرماني به معني پرستو) در قالب گزارش آماده و در سايت مسابقات ثبت کرده و در نهايت موفق به کسب مقام اول در اين مسابقات شدند.اعضاي تيم ShadX از دانشجويان کارشناسي و ارشد مهندسي هوافضا بوده‌اند که عبارتند از محمدحسن ثابتي، محمدمهدي محمدي، عليرضا اکبري، حسين اکبري، محدثه قاسمي، زهرا ساعدي، محمد عليزاده، ياسمين کرميان و محمدرضا نجفي و فريد رسولي (سرگروه تيم) و سيدرضا فتاحي معصوم ( dvisor ).

هدف اعضاي تيم از شرکت در اين مسابقات محک زدن اطلاعات و آموخته‌هاي خود در سطح بين المللي و مواجهه با چالش‌هاي بروز طراحي هواپيما در دنيا بوده است. اين تيم کار خود را در شهريور سال 97 آغاز کرده و سرانجام موفق به ارسال پروپوزال خود در 20 ارديبهشت سال 98 شد.

هيئت عالي جذب اعلام کرد؛

جزئيات ثبت نام بورسيه‎هاي بلاتکليف

هيات عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي جزئيات ثبت نام بورسيه هاي بلاتکليف در فراخوان شهريورماه 98 را اعلام کرد، يکي از شرايط سن پايين‎تر از 40 سال در زمان فارغ التحصيلي است.به گزارش مهر، هيات عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي جزئيات ثبت نام بورسيه هاي بلاتکليف در فراخوان شهريورماه 98 را به شرح زير اعلام کرد:راتبه هايي که در مقطع دکتري دانش آموخته شده اند ميتوانند فرم فراخوان بورسيه را تکميل کنند.راتبه هايي که داراي حکم بورس و مدرک دکتري هستند نيز ميتوانند فرم فراخوان بورسيه هاي شهريور 98 را تکميل کنند.دانشجوي درحال تحصيل نبايد فرم را پر کند.اسامي راتبه ها به اداره کل بورس وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي تأييد ارسال مي‌شود و عدم تأييد اداره کل بورس عدم پيگيري را به دنبال خواهد داشت.

راتبه هايي که سن آنها در زمان فارغ التحصيلي دکتري پايين‌تر از 40 سال باشد ميتوانند فرم مذکور را تکميل کنند.راتبه هايي که معدل کارشناسي بالاتر از 14 و کارشناسي ارشد بالاتر از 16 دارند نيز ميتوانند ثبت نام کنند.معدل را تنها با فرمت پيش فرض مانند 18.05 وارد کنند و براي نوشتن در قسمت‌هاي متني مانند نام، نام خانوادگي و ... حتما زبان ويندوز رابر روي فارسي تنظيم کنند.براي انتخاب دانشگاه، پنجره جديدي باز مي‌شود که ليست دانشگاه ها را با قابليت جستجو نشان مي‎دهد.متقاضيان واجد شرايط بايد گزينه Block pop-up windows را در مرورگر خود غيرفعال کنند.در صورتي که راتبه ها در دانشگاه هاي خارج از کشور مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تحصيل کرده اند، علاوه بر انتخاب دانشگاه هاي خارج از کشور از ليست دانشگاه ها، نام دانشگاه را در قسمت توضيحات وارد کنند.در صورتي که در حوزه هاي علميه تحصيل کرده باشند، علاوه بر انتخاب حوزه علميه از ليست دانشگاه‌ها، نام حوزه علميه را در قسمت توضيحات وارد کنند.


 يادداشت 

 مقاله‎هاي ايراني حذف شده و بي‎اخلاقي در پژوهش

آذر فخري

هنوز مدت زيادي از بلبشوي تقلب در پايان نامه ها و نظارت بيشتر نسبت به آن ها نگذشته است؛ پايان نامه هاي که راسته پايان نامه و مقاله فروشي خيابان انقلاب را پر رونق کرده اند و البته اين ماجرا به سادگي جمع نخواهد شد، چرا که اين بازار هم چنان داغ است و مدام خبرهايي نه فقط در مورد تقلب دانشجويان و برخي مسئولان در ارائه پايان نامه ها مي‌شنويم، که مدتي است خبر تقلب برخي اساتيد همين دانشجويان در ارائه مقاله به نشريه‌هاي علمي خارجي هم در داخل و خارج از کشور منتشر شده است و آبروي اخلاق‌مداري در پژوهش را به شدت زير سوال برده است.

بنابراين بسيار طبيعي است وقتي که برخي استادان، براي ترجمه، براي تحقيق و حتي براي نوشتن مقاله از دانشجويان خود سوءاستفاده مي کنند، و يا خود در تهيه مقالات علمي مرتکب تقلب و کپي پيست مي شوند، دانشجو هم به همان راه استاد خود برود.

متاسفانه مدتي است تشت مقاله هاي تقلبي ايرانيان از بام افتاده، بر اين اساس طبق گزارش مجله نيچر در سال 95، 58 مقاله ايراني را که 258 نفر در تهيه آن نقش داشتند به دليل سرقت علمي حذف کرد.

يک سال پس از آن و در سال 96، موسسه انتشاراتي الزوير با انتشار گزارشي اعلام کرد گروهي از دانشگاهيان ايراني با پيشنهاد داوران غيرواقعي، در جريان بررسي مقالاتشان تقلب کرده‌اند. دبير کميته ملي اخلاق در پژوهش پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين مورد گفته است براساس اعلام الزوير، نويسنده اين مقالات در داوري مقالات مداخله کرده اند. اين اقدام با عناويني چون فريبکاري در داوري و دستکاري در داوري مطرح است و يکي از شديدترين انواع تخلفات پژوهشي محسوب مي‌شود.

حال با وجود چنين تخلف‌هاي فاحشي، چگونه مي‎توان به اعتبار علمي پايان نامه ها و مقالات برخي دانشجويان و مقالات و پژوهش‌هاي برخي استادان اعتماد کرد، آن هم در حالي که هر سال بر آمار مقالات منتشر شده ايرانيان در نشريه هاي علمي خارجي افزوده مي شود؛ آماري که گويا در آن هم دست هايي برده مي شود و چندان به واقعيت نزديک نيستند.

همين گزارش ها و آمارهاي غلط و افزايش تقلب ها موجب شد که در سال 96 قانون پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثارعلمي در مجلس شوراي اسلامي تصويب شود و 19 شهريور نيز توسط رئيس‌جمهور به وزارت‌خانه‌هاي علوم و بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکي ابلاغ شد. بنا بر ماده واحده اين قانون:«تهيه، عرضه يا واگذاري آثاري از قبيل رساله، پايان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشي، کتاب، گزارش يا ساير آثار مکتوب يا ضبط‌ شده پژوهشي- علمي يا هنري اعم از الکترونيکي و غير الکترونيکي توسط هر شخص حقيقي يا حقوقي به قصد انتفاع و به‌عنوان حرفه يا شغل با هدف ارائه کل اثر و يا بخشي از آن توسط ديگري به‌عنوان اثر خود، جرم بوده و مرتکب يا مرتکبان علاوه بر واريز وجوه دريافتي به خزانه دولت مشمول مجازات مي‌شوند.»

اميد که چنين قانوني آبروي رفته و تشت از بام افتاده را به زودي به جاي خود برگرداند!


 خبر 

 قائم مقام وزير علوم:

وزارت علوم مصوبه بومي گزيني دانشجو را اصلاح مي کند

قائم مقام وزير علوم گفت:طرحي از سوي وزارت علوم‌ درباره اصلاحات مصوبه بومي گزيني به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه شده تا تصميم گيري لازم درباره آن اتخاذ شود.عبالرضا باقري در گفتگو با مهر با اشاره به مصوبه بومي گزيني گفت:بومي گزيني داراي اشکالاتي است به عنوان مثال در يک دانشگاه که همه بومي هستند بعضا شاهد مسائل قومي و قبيله اي هستيم و همچنين شانس قبولي داوطلبان کنکور در ديگر استان‎ها کم است که به ضرر داوطلبان است.

وي ادامه داد: البته بومي گزيني پيامدهاي زياد ديگري نيز داشته که همه آنها را به شوراي عالي انقلاب فرهنگي منعکس کرديم.وي ابراز اميدواري کرد که اين مصوبه با نظر شورا اصلاح شود.منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري نيز اخيرا گفته بود:براي اصلاح و تعديل مصوبه بومي‌گزيني پيشنهادهايي شده تا داوطلبان ورود به دانشگاه‎ها در استان‌ها متضرر نشوند.

وزير علوم با بيان اينکه وزارت علوم براي اصلاح و تعديل اين مصوبه پيشنهادهايي داده است، افزود:مصوبه اول مزايايي از لحاظ تسهيل رفت و آمد و نزديکي به خانواده‌ها داشت اما بعضي معايب را در چند سال اخير هم شاهد بوديم که اصلاح آن ضروري است از جمله آن ميتوان به کاهش شانس قبولي در ديگر استان‌ها اشاره کرد که گاهي به ضرر دانشجو است.

اعلام نتايج نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اسلامي

نتايج نقل و انتقالات دانشجويان دانشگاه آزاد از طريق سايت اين دانشگاه اعلام شد.به گزارش فارس، نتايج نقل و انتقالات دانشگاه آزاد از طريق سايت نقل و انتقال دانشگاه اعلام شده است.براين اساس دانشجوياني که درخواست نقل و انتقال خود را در سايت منادا ثبت کرده اند، مي‌توانند با مراجعه به سامانه نقل و انتقالات از نتايج نهايي درخواست انتقالي خود مطلع شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته