جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

حجت‌الاسلام والمسلمين ابراهيم رييسي در مراسم عزاداري شب عاشوراي حسيني(ع)
بايد مقابل جاهليت مدرن ايستاد


ترامپ: ايران آماده آغاز مذاکره است!


روسيه هرگونه طرح جايگزين به جاي برجام را رد کرد


پمپئو ادعا کرد؛احتمال ديدار روحاني و ترامپ در نيويورک


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


انجمن بين المللي دانشگاه‌ها


آن‌هايي که آبرودارترند؛ لوازم منزل مي‌فروشند!


وزير اطلاعات: حفظ نظام با اعمال خلاف شرع، نقض غرض است

معاون وزير دادگستري مطرح کرد؛
3 سال حبس براي ورود غيرمجاز به عراق


افزايش شمار شهداي حادثه در عزاداري عاشوراي حسيني در کربلا


خبر


اهداي خون در ايام ماه محرم


بيش از 31 کشته و 100 زخمي در ازدحام جمعيت در کربلا


سرمقاله


 حجت‌الاسلام والمسلمين ابراهيم رييسي در مراسم عزاداري شب عاشوراي حسيني(ع)
  بايد مقابل جاهليت مدرن ايستاد 

 رييس قوه قضاييه گفت: کسي که عاشورا دارد،‌ ظلم‌ها، ستم‌ها و تبعيض‌ها نبايد او را از ميدان به در کند. عاشورا به ما آموخت هرگز نبايد نااميد شد.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين ابراهيم رييسي در مراسم عزاداري شب عاشوراي حسيني(ع) که در محل هيأت ريحانه‌الحسين برگزار شد، اظهار کرد: من آمده بودم در اين مجلس که خداوند ما را هم در زمره اباعبدالله(ع) ثبت و ضبط کند. آقايان و خانم‌ها آدرس را درست آمديد. مرحوم علامه طباطبايي از قول استاد قاضي نقل مي‌کردند که فرمودند پرده از چشمم کنار رفت و ديدم همه کاره در اين عالم و آن عالم حسين(ع) است. حضرت آدم وقتي نام اباعبدالله(ع) را شنيد گفت خدايا اين نام در جان من غوغايي به پا کرد. اميرالمومنين(ع) وقتي به سرزمين کربلا رسيدند، شمشيرشان را زمين زدند و به آسمان نگاه کردند و چند بار فرمودند همين جاست که اطفال ما کتک مي‌خورند و زنان ما اسير مي‌شوند و فرزند من حسين(ع) را مي‌کشند.

رييس قوه قضاييه عنوان کرد: همه امامان(ع) سعي کردند عاشورا بماند. همه تلاش کردند عاشورا نماند و پايان کار باشد؛ کشتند و سرها را از بدن ها جدا کردند و اسب‌ها را بر بدن‌ها تازاندند اما عاشورا شد آغاز، نه پايان. عاشورا تولد عاشوراييان است. امام سجاد(ع) اربعين را برپا کردند. پيامبر(ص) که اربعين ندارد. اميرالمومنين(ع) اربعين ندارد. اربعين نمادي است که عاشورا گم نشود و تمام زندگي ما با عاشوراي حسيني پيوند بخورد. بهترين سجده‌ها، سجده‌اي است که متصل شود به خاک بدن شهيد کربلا. اشک‌هايي که از چشم‌هاي شما مي‌آيد، پيوند زدن با عاشورا است. اصلا زندگي بايد عاشورايي باشد. قيمه و سياهي‌ها و مجلس اباعبدالله(ع) تبرک است اما آنچه بايد بماند اين است که امام حسين(ع) بايد الگو باشد؛ اخلاق، عمل صالح، فکر و انديشه بلند حسين بن علي (ع) است.

وي افزود: عزيزان شما با جاهليت مدرن طرف هستيد که هم مسلح به علم و فناوري و هم مسلح به امپراتوري رسانه‌اي و خبري بسيار گسترده با پشتوانه زور است. بايد به برکت خون اباعبدالله(ع) در مقابل اين جاهليت مدرن ايستاد. خون ايشان براي مبارزه با جهل بود. کربلا جلوه بدعاقبتي و خوش‌عاقبتي است. بعضي‌ها نيامدند و کارهاي خود را بر عاشورا ترجيح دادند. عاشوراي حسيني تابلوي همه قضايا است.


 ترامپ: ايران آماده آغاز مذاکره است! 

 
مهر :رئيس جمهور آمريکا بارديگر در سخناني تبليغاتي و شعاري مدعي آماده شدن ايران براي آغاز مذاکره شد.به گزارش مهر به نقل از سي اسپن، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا در سخنان تبليغاتي خود در شهر «فايتويل» ايالت کاروليناي شمالي مدعي شد که رفتار ايران «متفاوت» شده و حال آن‌ها آماده آغاز مذاکره با آمريکا هستند.ترامپ در اين سخنان بارديگر با حمله به توافق هسته‌اي برجام، اين توافق را بدترين توافق تاريخ آمريکا عنوان کرد که در دوره اوباما منعقد شده بود.ترامپ در عين حال مدعي شد که براي حفاظت از امنيت آمريکا از توافق هسته‌اي وحشتناک و يک طرفه ايران خارج شده است.من آمريکا را از برجام خارج کردم و ما روي آنها تحريم‌ها را اعمال کرديم و آنها در قياس با قبل از دوره رياست جمهوري من يک کشور بسيار متفاوتي شده‌اند، خواهيم ديد که در قبال ايران چه پيش مي‌آيد اما مي‌توانم به شما بگويم که آنها دوست دارند به معامله با آمريکا براي يک توافق جديد برگردند براي اينکه وضعشان خوب نيست.


 روسيه هرگونه طرح جايگزين به جاي برجام را رد کرد 

 
آسوشيتدپرس :وزير امور خارجه روسيه در نشست خبري با همتاي فرانسوي خود بر اين موضوع تاکيد کرد که هيچ جايگزيني براي برجام وجود ندارد.به گزارش مهر به نقل از آسوشيتدپرس، «سرگئي لاوروف»، وزير خارجه روسيه در جريان نشست خبري مشترک با «ژان ايو لودريان»، همتاي فرانسوي خود بر تلاش‌ها براي حفظ توافق هسته‌اي با ايران تاکيد کرد.اين سخنان لاوروف پس از نشست وزراي خارجه و دفاع روسيه با همتايان فرانسوي خود در قالب 2+2 در مسکو عنوان شده و وزير خارجه روسيه تاکيد کرده که کشورش با فرانسه در راستاي تلاش‌ها براي حفظ برجام اشتراک نظر دارد و هر دو کشور معتقدند که هيچ جايگزيني براي برجام وجود ندارد.لاوروف با رد هرگونه جايگزين و بديلي به جاي برجام، اظهار داشت: هيچ گزينه جايگزين معقولي براي معامله با ايران وجود ندارد از اين رو مسکو و پاريس قصد ادامه کار براي حفظ اين توافق را دارند.


 پمپئو ادعا کرد؛احتمال ديدار روحاني و ترامپ در نيويورک  

 
فاکس نيوز :وزير امور خارجه آمريکا مدعي شد که احتمال ديدار ترامپ با روحاني در صورت موافقت رئيس‌جمهور آمريکا وجود دارد و تصريح کرد که ايران بايد از رفتار انقلابي خود دست بکشد.به گزارش آنا، مايک پمپئو در گفتگو با شبکه فاکس نيوز از احتمال ديدار روحاني و ترامپ در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل سخن به ميان آورد و مدعي شد که ترامپ براي مذاکره بدون پيش‌شرط با ايران آمادگي دارد.وي در پاسخ به سؤالي پيرامون گام سوم ايران در خصوص استفاده از سانتريفيوژهاي پيشرفته که مجري اين شبکه آن را فراتر از متن برجام دانست، به اظهارنظر رئيس‌جمهور آمريکا استناد و تصريح کرد که ايران هرگز به سلاح هسته‌اي دست نخواهد يافت.پمپئو بدون اشاره به فتواي مقام معظم رهبري در خصوص حرمت ساخت تسليحات کشتارجمعي ازجمله سلاح هسته‌اي مدعي شد، ايران نمي‌تواند با توليد تسليحاتي که اروپا و اسرائيل را تهديد مي‌کند و ساخت سامانه‌هايي که نهايتاً به توليد سلاح هسته‌اي منجر مي‌شود، به کشوري موفق تبديل شود و بخشي از جامعه بين‌المللي باشد.


 يك نكته از هزاران 

 مهاجرت به چه بهايي!

مهاجرت به معضلي بزرگ در جامعه ما تبديل شده است، اغلب آن‌هايي که تصميم جدي براي رفتن دارند، به هر طريقي که مي‌توانند تلاش مي‌کنند اين تصميم را عملي کنند. در اين ميان هم البته شرکت‎ها و موسساتي هستند که آتش‎ بيار اين معرکه دردناک شده‎اند و بدل شده‎اند به کاسبان مهاجرت. اين شرکت‎ها و موسسات، واقعي يا غيرواقعي در معرفي خود مي‎گويند که از صفر تا صد مهاجرت را براي افراد انجام مي‎دهند و حتي امور وکالتي آنان را نيز خود بر عهده مي‎گيرند و تا رسيدن به مقصد همراه فرد يا افراد مهاجر هستند. آن عده از شرکت‌هايي را که پول مي‌گيرند و فرد را مي‌پرانند اما تنها و بي سر و سامان در کشور مقصد رها مي‌کنند، کنار مي‌گذاريم. حتي حرفي از قاچاق‌برهايي نمي‌زنيم که با گرفتن دستمزدي گزاف مهاجران را زميني و از راه‌هاي صعب‌العبور و گاه بسيار خطرناک عبور مي‌دهند بي‌هيچ تضمين جاني.

اين‌جا صرفا از موسساتي سخن مي‌گوييم که اتفاقا کارشان را تا حدودي و ظاهرا قانوني انجام مي‌دهند. اما البته به شرطي که فرد خواهان مهاجرت در کنار داشتن پول کافي يا مدرک و تخصص خاصي داشته باشد که کشور پذيرنده به آن نياز داشته باشد، يا اگر کارگر يا دانشجوست، موسسه فوق شايد بتواند براي وي از دانشگاه يا کارخانه و کارفرمايي براي او پذيرش بگيرد و ... اما اگر اين فرد هيچ‌کدام از اين شرايط را نداشته باشد، فکر مي‌کنيد اين موسسه‌ها و شرکت‌ها چه پيشنهادي به او مي‌دهند؟ پيشنهادي که مي‌دهند بسيار دور از انتظار اما تا حدودي عملي است؛ به او پيشنهاد مي‌دهند که بگويد دينش را عوض کرده است و به خاطر اين تغيير دين تامين جاني ندارد. در اين صورت مي‌توانند براي او نوعي پناهندگي بگيرند!

انجام امور مهاجرتي و پناهندگي با رشد تورم و افزايش فشار تحريم، به يک صنعت پررونق در کشور تبديل شده است، در واقع در کنار تمام کاسبان ديگر تحريم، اين کاسبي هم براي خودش درآمد ميلياردي دارد. هر شرکت براي افراد مختلف برنامه‎ها و داستان‎هاي مختلفي سرهم مي‎کند تا بتواند وي را به‎راحتي از کشور خارج کند. اين برنامه‎ها بسته به تخصص و شغل و ميزان پولي که فرد دارد، فرق مي‎کند. و معمولا هزينه اين نوع مهاجرت‎ها سر به ثريا مي‎زند. در نهايت هم همان‎طور که گفته شد، اگر نتوانند براي فرد هيچ داستان و بهانه‎اي جور کنند، به او پيشنهاد ادعاي تغيير دين را مي‎دهند که گويا برخي از کشورها فرد تغيير دين داده را به راحتي مي‎پذيرند. و متاسفانه برخي از جوانان در دام چنين پيشنهادي افتاده و مهاجرت کرده‎اند با اين اميد که اين تغيير دين تنها يک ادعاست، اما پس از ورود به کشور مورد درخواست‎شان، از سوي مراکزي که دين آن‎ها را پذيرفته‎اند تا مدت‎ها مورد آموزش و مراقبت قرار مي‎گيرند و بايد به مناسک و شرايع آن‌ها عمل کنند. چنين است که فشار اقتصادي و بيکاري و يا هر دليل ديگري، جوانان کشور را درگير استحاله‌ها و بحران‌هاي عجيب وغريبي کرده است.


 ميز خبر 

 ده‌ها کشته و زخمي در پي حمله نيروهاي امنيتي نيجريه به عزاداران حسيني

در پي تيراندازي نيروهاي امنيتي نيجريه به دسته‌هاي عزاداري روز عاشورا در برخي مناطق اين کشور ده‌ها تن از عزاداران کشته و زخمي شدند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت العهد، طبق گزارش حساب کاربري جنبش اسلامي نيجريه در تيراندازي نيروهاي امنيتي اين کشور به سوي عزاداراني که در برخي مناطق دسته‌هاي عزاداري به راه انداخته بودند، ده‌ها تن کشته و ده‌ها تن ديگر زخمي و بازداشت شدند.شهرهاي شيعه نشين کادونا، باوچي، سوکوتو، کاتسينا، گومبي از جمله شهرهاي شيعه نشين هستند که مورد تهاجم نيروهاي امنيتي قرار گرفتند.بر اساس گزارش‌هاي موجود بسياري از افرادي که کشته يا زخمي شده‌اند از طرفداران شيخ ابراهيم زکزاکي، رهبر شيعيان نيجريه هستند.

تلاش آمريکا براي همراه کردن اماراتي‌ها با خود در تحريم‌ ايران

تلاش آمريکا براي همراه کردن اماراتي‌ها با خود در تحريم‌ ايران يکي از مقامات ارشد وزارت خزانه‌داري آمريکا براي رايزني با مقامات اماراتي در خصوص تحريم‌هاي ايران راهي اين کشور شد.به گزارش ايسنا به نقل از بلومبرگ، سيگان ماندکلر- دستيار وزير خزانه‌داري آمريکا در امور اطلاعات مالي و تروريسم، با 7 نفر از مديران ارشد بانک‌هاي اماراتي ديدار مي‌کند. او قبل از عزيمت به اسرائيل (فلسطين اشغالي) و سوئيس، ديدارهايي با مقامات اماراتي نيز خواهد داشت.

ماندکلر به خبرنگاران در شهر ابوظبي گفت که به همکاري با يکديگر براي مبارزه با تروريسم و آن‌چه که وي آن را فعاليت‌هاي برهم زننده ايران در منطقه و جهان خواند، ادامه مي‌دهيم.اين سفر تازه‌ترين دور از تلاش مقامات آمريکايي براي افزايش فشارها بر ايران است که هرگونه مذاکرات با آمريکا را تا پيش از برداشته شدن تحريم‌ها، رد کرده است.


 ميز خبر 

 موافقت ملکه انگليس با مصوبه مجلس اعيان براي جلوگيري از برگزيت بدون توافق

ملکه انگليس مصوبه مجلس اعيان اين کشور در خصوص جلوگيري از برگزيت بدون توافق را تائيد کرد.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، با اقدام ملکه انگليس کار براي «بوريس جانسون» نخست وزير بريتانيا، سخت تر خواهد شد. جانسون تاکيد دارد که حتي بدون رسيدن به توافق با اتحاديه اروپا در موعد مقرر، انگليس را از اتحاديه اروپا خارج کند. اين اقدام ملکه در حالي انجام شده که سخنگوي «بوريس جانسون» نخست وزير انگليس، در حالي خواستار موافقت احزاب سياسي با برگزاري انتخابات زودهنگام شده که چند روز قبل گروه هاي سياسي بريتانيا با اين خواسته مخالفت کرده بودند.

اين در حالي است که در پي تلاش نخست‌وزير انگليس براي برداشتن موانع اجراي برگزيت در تاريخ مقرر، پارلمان اين کشور به مدت 5 هفته به حالت تعليق در مي‌آيد.

واکنش طالبان به تصميم ترامپ براي توقف مذاکرات:

آمريکا به زودي پشيمان مي‌شود

گروه طالبان به دنبال اعلام توقف مذاکرات توسط رئيس‌جمهوري آمريکا به ادامه جنگ عليه نيروهاي اين کشور در افغانستان تهديد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از النشره، گروه طالبان پس از آنکه «دونالد ترامپ»، رئيس جمهوري آمريکا اعلام کرد که مذاکره با اين گروه در حکم مرده است، هشدار داد که به جنگ عليه نيروهاي واشنگتن در افغانستان ادامه خواهد داد و آمريکا از تصممي خود پشيمان خواهد شد. «ذبيح الله مجاهد»، سخنگوي گروه طالبان در مصاحبه با خبرگزاري فرانسه گفت:‌«ما دو راه براي پايان اشغال افغانستان پيش رو داريم، نخست: جنگ و جهاد و دوم مذاکره و گفت‌و‌گو».

وي تأکيد کرد که ترامپ مذاکرات را متوقف کرده است و بنا بر اين ما راه نخست را در پيش مي‌گيريم و آنها به زودي پشيمان خواهند شد.

اعلام آمادگي کره شمالي براي مذاکره با آمريکا

معاون وزير امور خارجه کره شمالي اعلام کرد اين کشور آماده است تا مذاکرات متوقف شده هسته اي به آمريکا را ازسر بگيرد.به گزارش آنا از العالم، «چو سون خويي» در بيانيه اي اعلام کرد: پيونگ يانگ مايل به مذاکره درباره موضوعات جامع با آمريکا آماده است. زمان و مکان اين مذاکرات نيز بعدا مشخص خواهد شد.

ابراز نگراني آمريکا نسبت به خريد نفت ايران توسط چين

يک مقام آمريکايي نسبت به خريد نفت ايران توسط چين ابراز نگراني کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از هلنيک شيپينگ نيوز، «دن برويلت» معاون وزارت انرژي آمريکا در مورد خريد نفت ايران توسط مشتريان چيني ابراز نگراني کرد. اين مقام آمريکايي در ادامه گفت که ما از خريدهايي که افراد چيني و به ويژه دولت چين انجام مي‌دهد، به شدت نگران هستيم. وي همچنين افزود:«مقام‌هاي ايالات متحده اين موضوع را با دولت چين مطرح خواهند کرد».

آمريکا از احتمال تحريم ترکيه خبر داد

وزير خزانه داري آمريکا در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفيد از احتمال تحريم ترکيه خبر داد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، «استيو منوچين» وزير خزانه‌داري آمريکا از احتمال تحريم ترکيه خبر داده است.وزيرخزانه داري آمريکا احتمال تحريم ترکيه را به دليل خريد سامانه پدافندي «اس-400» از روسيه عنوان کرد.در عين حال منوچين در مورد تحريم ترکيه گفته است که اين موضوع در حال بررسي است و اشاره به جزئيات بيشتري نکرده است.

پيش از اين ترکيه در 21 تيرماه از ورود اولين محموله سامانه روسي اس 400 به اين کشور خبر داده بود اما اين اقدام با واکنش‌هاي منفي آمريکا و ناتو مواجه شده است.

عراق:براي 4 سال ديگر به واردات برق از ايران ادامه مي‌دهيم

وزير برق عراق از تداوم واردات برق از ايران براي سه تا چهار سال ديگر خبر داد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «لوي الخطيب» وزير برق عراق در تازه‌ترين سخنراني خود در مورد واردات برق از ايران گفت: ما به تلاش براي توليد برق و خوکفايي در اين زمينه ادامه ميدهيم اما در حال حاضر اين امر ممکن نيست و ظرفيت‌هاي ما پاسخگوي نياز هاي ما در زمينه توليد برق نيست. بنابراين تا سه الي چهار سال ديگر به واردات برق از ايران ادامه مي‌دهيم. وي هم چنين در مورد فشار هاي آمريکا براي مقابله با واردات برق از ايران گفت: ما با همه کشورها روابط متعادلي داريم و همه بايد به آن احترام بگذارند.


 انجمن بين المللي دانشگاه‌ها 

با توجه به اتمام ترجمه ، سري سوم مطالب دانشگاه هاي جهان اسلام به زودي ادامه مطالب جهت استفاده خوانندگان روزنامه درج خواهد گرديد


 آن‌هايي که آبرودارترند؛ لوازم منزل مي‌فروشند! 

 
مدتي است جامعه با تنگناهاي اقتصادي رو به رشدي مواجه است. درواقع اين تنگناها براي دهک‌هاي پايين که درآمد ثابت دارند يا حتي آن‌را هم ندارند، مدام در حال عميق‌تر شدن است. در کنار اخباري که درباره سرقت‌هاي عجيب و غريبي مانند سرقت کابل‌هاي برق و تلفن، شيرهاي آتشنشاني، تنديس‌ها و خفت و زورگيري‌هاي روبه فزوني مي‌شنويم که بيشتر ناشي از بيکاري و ناتواني در تامين معاش خانواده است، اين روزها خبر از رونق سمساري‌ها هم به گوش مي‌رسد، لوازم دست دوم فروشي‌هايي که از سوي خانواده‌ها براي خريد لوازم منزل دعوت مي‌شوند و طبعا چنين خريداراني کالاي مورد نياز خانواده را به ثمن بخس مي‌خرند و کالايي فروخته مي‌شود تا خانواده بتواند مدتي ديگر معاش خود را تامين کند؛ به‌خصوص در اين روزهايي که به شروع سال تحصيلي جديد نزديک مي‌شويم و گراني لوازم‌التحرير و در خواست پول از سوي حتي برخي مدارس دولتي گلوي خانواده را به سختي مي‌فشارد.

در چنين اوضاع و احوالي است که رئيس انجمن اقتصاددانان گفته است دهک‌هاي پايين خانواده افتاده‌اند به «مايه‌خوري». آن‌ها يا به دنبال وام هستند تا امروزشان را به گونه‌اي بگذرانند در حالي که مي‌دانند با ادامه چنين روندي احتمالا از پرداخت اقساط هم درخواهند ماند. و يا برخي خانواده‌ها در شرايط بدتر به فروش لوازم منزل روي آورده‌اند.

به گفته همين اقتصاددان با رشد تورم ارزش پول کساني که دارايي و سرمايه‌اي ندارند به يک‌سوم تنزل مي‌يابد. پس تورم هم‌چنان دارد طعم تلخ خود را به گروه‌هاي کم‌برخوردار مي‌چشاند.


 وزير اطلاعات: حفظ نظام با اعمال خلاف شرع، نقض غرض است 

 وزير اطلاعات گفت: اگر براي دفاع از نظام از راه معصيت رفتيم، ثواب نمي‌کنيم. حفظ نظام جمهوري اسلامي با اعمال خلاف شرع، نقض غرض است.به گزارش ايسنا، به نقل از جماران، حجت‌الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي در شب عاشوراي حسيني در حرم امام خميني (ره)، گفت: سياست ما در حفظ نظام بايد حسيني(ع) باشد.وي افزود: تهمت و افترا زدن يا بازي با آبروي ديگران حتي به اسم «افشاگري» و فحش دادن، براي دفاع از جمهوري اسلامي خسارت‌بارترين اعمال است. گاهي رفتارهايي مي‌بينيم که مي‌گوييم چه ربطي به امام حسين(ع) و جمهوري اسلامي دارد؟

وزير اطلاعات با تأکيد بر اين که دفاع از جمهوري اسلامي بايد در چارچوب شرع مقدس اسلام باشد، گفت: در دفاع از نظام فحش به اين و آن بدهيم و با نيش زبان آسيب برسانيم مصداق «اخسرين اعمال» است. گاهي بعضي رفتارهايي مي‌کنيم که آدم تعجب مي‌کند اين‌ها چه ربطي به مکتب امام حسين(ع) دارد؟ اينها چه ربطي به نظام دارد؟ چه ربطي به جمهوري اسلامي دارد؟

وي تأکيد کرد: اگر با خلاف شرع بخواهيم جمهوري اسلامي را حفظ کنيم، نقض غرض است چون جمهوري اسلامي براي شرع است و نمي‌شود با خلاف شرع آن را حفظ کرد. لذا هر حرکت سياسي ما بايد دين‌پايه و شرع‌پايه باشد؛ وگرنه خداي ناکرده به جاي اين که در مسير يک سياست الهي حرکت کنيم، يک سياست غيرالهي و دنيايي مي‌شود. اگر سياست ما دنياپايه شد، ضرر مي‌کنيم و خسارت مي‌بينيم و به جاي اين که اسلام را احيا کنيم، به اسلام آسيب مي رسانيم.


 معاون وزير دادگستري مطرح کرد؛
  3 سال حبس براي ورود غيرمجاز به عراق 

معاون وزير دادگستري از صدور حکم سه سال حبس در صورت ورود غير مجاز به عراق خبر داد.به گزارش صداوسيما، محمود عباسي گفت: در زمان حاضر حدود چهارصد ايراني از سال گذشته همچنان دوران محکوميت خود را در زندان‌هاي عراق مي‌گذرانند.وي تاکيد کرد: هم وطنان و زائراني که قصد عزيمت به عراق دارند، از ورود غير مجاز به عراق خودداري کنند.معاون وزير دادگستري اضافه کرد: در صورت ورود غيرمجاز به عراق، سه سال حبس در انتظار افرادي است که مرتکب چنين جرمي شوند.اقاي عباسي افزود: مقامات دو کشور، زمينه عزيمت بدون رواديد به عتبات عاليات را براي هم وطنان عزيز و عزاداران حسيني فراهم کرده اند و زائران با درج مًهر خروج در مرزهاي مشترک مي‌توانند به عراق سفر کنند.وي از هم وطنان خواست به قوانين و مقررات کشور عراق احترام بگذارند و از ورود غير مجاز به اين کشور خودداري کنند.


 افزايش شمار شهداي حادثه در عزاداري عاشوراي حسيني در کربلا 

 شمار کشته هاي حادثه اکربلا افزايش يافته است.

به گزارش عصر ايران ، منابعي به نقل از وزارت بهداشت عراق اعلام کردند که شمار شهداي حادثه در مراسم عاشورا در کربلا افزايش يافته است. خبرگزاري فرانسه به نقل از وزارت بهداشت عراق اعلام کرد که شمار جان باختگان به شانزده نفر و تعداد مصدومان به 75 نفر رسيده است. سخنگوي عتبه حسيني اعلام کرد که علت اين حادثه، آنطور که برخي منافع ادعا کرده‌اند، ريزش يا فرو رفتگي مکاني نيست بلکه اين افراد به دليل ازدحام جمعيت دچار مصدوميت شده‌اند.به گزارش «الغد پرس» عراق، سخنگوي عتبه حسيني گفته که نمي‌توان به تعداد آسيب‌ديدگان اشاره کرد مگر آنکه گزارش بيمارستان و منابع پزشکي منتشر شود.همچنين وزارت بهداشت عراق تعداد جديد مصدومان و کشته هاي اين حادثه را به اين شرح اعلام کرد:31 کشته و 100 مصدوم بنابر خبرهاي ارسالي تاکنون هيچ زائر ايراني در حادثه کربلا آسيب نديده است.


 خبر 

 با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره)؛

مراسم عزاداري شب عاشوراي حسيني (ع)برگزار شد

مراسم عزاداري سرور و سالار شهيدان در شب عاشوراي حسيني عليه‌السلام با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي، جمعي از مسئولان و هزاران نفر از مردم دلداده اهل بيت عليهم‌السلام در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد.در اين مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمين رفيعي با تحليل انگيزه‌هاي مخالفان حرکت امام حسين عليه‌السلام و پاسخ امام(ع) به آنها، گفت: گروهي از مخالفان حرکت حضرت سيدالشهدا (ع)، مزدوران حکومت بودند که با پاسخ قاطع و شجاعانه امام روبرو شدند.آقاي رفيعي گروه ديگر از مخالفان حرکت حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام را عافيت‌طلبان خواند و خاطرنشان کرد: سومين گروه مخالفان حرکت حضرت سيدالشهدا (ع)، خواص بودند و اگرچه سابقه جهاد داشتند اما قدرت تحليل نداشتند که امام(ع) در مقابل آنها، با اقناع و استدلال برخورد کردند.

بيانيه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي؛

نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته در ايران کليد خورده است

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در بيانيه‌اي ضمن تأييد آغاز روند نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته، تعداد آن‌ها را نيز احصاء کرد.به گزارش آنا از هيل، شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، کليد خوردن نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته توسط ايران را تأييد کرد.شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در نشست خود در وين با تأييد گزارش ايران به اين آژانس، اعلام کرد که تهران کار نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته را آغاز کرده است.همچنين در بخشي از بيانيه آژانس تصريح‌شده است که اين سازمان تأييد مي‌کند که «اين سانتريفيوژها نصب‌شده‌ يا در حال نصب هستند؛ 22 سانتريفيوژ IR-4، يک سانتريفيوژ IR-5 و 30 سانتريفيوژ IR-6.»

درخواست برجامي «هايکو ماس» از ايران

وزير خارجه آلمان در اظهاراتي خواستار اجراي تمامي تعهدات موجود در برجام از سوي ايران شد.به گزارش مهر به نقل از دويچه وله، «هايکو ماس» وزير خارجه آلمان در گفتگو با روزنامه فونکه، گفت: ما نبايد راهکار حل و فصل مسالمت آميز را از دست دهيم.ماس افزود: اگر ايران ديگر نخواهد تعهدات خود طبق توافق وين را رعايت کند، اين اقدام سيگنال‌هاي اشتباه را ارسال مي‌کند. آلمان خواستار بازگشت تهران به رعايت کامل توافق هسته‌اي سال 2015 است.

سناريوي جديد آمريکا و رژيم صهيونيستي عليه ايران

ادعاي نتانياهو از کشف يک سايت اتمي در آباده

نخست وزير رژيم صهيونيستي در يک کنفرانس از جزئيات يک سايت اتمي اعلام نشده جمهوري اسلامي ايران، خبر داد.به گزارش آنا ،نخست وزير رژيم صهيونيستي در يک کنفرانس از جزئيات يک سايت اتمي اعلام نشده جمهوري اسلامي ايران، خبر داد. نتانياهو با نشان دادن عکسي ادعا کرد مرکز توسعه تسليحات اتمي ايران را در آباده کشف کرده است.


 اهداي خون در ايام ماه محرم 


 بيش از 31 کشته و 100 زخمي در ازدحام جمعيت در کربلا 


 سرمقاله 

تفاوت محسوس ميان متهمان "معيشتي و امنيتي"

حميدرضا عسگري

دستور رييس قوه قضائيه درمورد تسريع در تجديدنظر منصفانه در احکام صادره متهمان اعتراضات کارگري، اقدامي مناسب در جهت تثبيت نگرش جديد اين قوه براي افکارعمومي و البته حرکت برمسير منطق و عدالت است.

درقضيه اعتراضات کارگري، خواسته يا ناخواسته به سبب تهيج برخي رسانه هاي داخلي و خارجي پرونده متهمان رنگ و بوي سياسي و امنيتي به خود گرفت، درحالي که اگر با انصاف وبدون هرگونه جانبداري به قضيه نگاه کنيم، آنها فقط "کارگران زحمتکش" اين مملکت هستند که به سبب مشکلات معيشتي دست به اعتراض و اعتصاب زدند و در برخي موارد جرم هايي را مرتکب شدند.

اما واقعيت ماجرا اين است که آنها نه براندازند، نه سلطنت طلبند، نه جاسوسند و نه ضديتي با نظام دارند، بلکه تنها خواستار حقوق عقب افتاده و تامين مايحتاج زندگي روزمره خود هستند که در اين وانفساي اقتصادي شرمنده خانواده خود هستند.

دستور رئيس قوه قضا در تجديد نظر سريع و منصفانه درمورد اين افراد، دقيقاً تاييد کننده تفاوت موجود ميان متهمان معيشتي و مجرمان امنيتي است. امروز افکار عمومي جامعه دچار ابهام و تناقضاتي شده است که اگر به آنها پاسخ داده نشود، بيش از هر دشمن خارجي مي تواند براي نظام مخرب باشد.

امروز جامعه در معرض فضاسازي مسموم رسانه ها در مسئله فسادهاي اقتصادي است و اينطور به آنها القا مي شود که "مفسدان اقتصادي با هزاران ميليارد تومان بدهي به مردم در حاشيه امن قرار دارند، اما کارگراني که حق و حقوقشان را مطالبه مي کنند، به تيغ مجازات سپرده مي شوند و سريع براي آنها حکم صادر مي شود".

لذا رويکرد و اقدامات قوه قضاييه در دوره جديد بايد براي افکارعمومي بيانگر اين مسئله باشد که ميان مفسدان اقتصادي و قشر ضعيفي همچون کارگران که در اثر فشار اقتصادي و مشکلات معيشتي حتي دست به اقدامات مجرمانه مي زند، تفاوت قائل است و با آنها با تسامح و رافت برخورد خواهد کرد. ودر مقابل با مفسدان اقتصادي که مخل امنيت اقتصادي کشور و ملت شده اند، درنهايت قاطعيت و با اشد مجازات برخورد خواهد کرد.

واقعيت امر اين است که با ارقام هريک از پرونده هاي مفسدين اقتصادي مي شد چندين کارخانه تعطيل شده را به کار انداخت و کارگراني که بدون دريافت حقوق و دستمزد بيکارشده اند را به اشتغال رساند. براي جرم و تخلفات قانوني نمي توان اولويت بندي کرد، اما مفسدين اقتصادي علاوه بر خيانت بر اموال مردم، زمينه اختلال در سيستم اقتصادي کشور را به وجود آورده اند. اين اختلال مستقيم و غير مستقيم زمينه رکود توليد و صنعت در کشورمان را به دنبال داشته و درپي آن شاهديم که هر روز بخشي از کارگران در کارخانجات بزرگ و کوچک اخراج مي شوند و دست به اعتصاب و اعتراض مي زنند.

لذا شنيدن صداي کارگران به جاي برخوردهاي شديد قضايي و امنيتي با آنها مي تواند اعتماد افکارعمومي را نسبت به قوه قضائيه جلب نمايد. از سوي ديگر بايد زخم را علاج و مشکلات کارگري و معيشتي را مرتفع کرد تا حتي اگر کساني خواستند از اين فضا براي اغراض آلوده خود سو استفاده کنند زمينه سو استفاده براي آنها وجود نداشته باشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته