جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206


اعلام تازه‌ ترين آمار ثبت‌نامي‌هاي بدون کنکور دانشگاه‌ها

وزارت بهداشت مصوب کرد؛
ايجاد رشته «هوش مصنوعي در علوم پزشکي»

قائم مقام وزير علوم:
ابلاغ قانون مقابله با تقلب علمي از اول مهر

24 شهريور؛
آغاز ثبت نام پذيرفته شدگان کارشناسي ارشد پيام‌نور


يادداشت


علمي


ميز خبر


خبر


 اعلام تازه‌ ترين آمار ثبت‌نامي‌هاي بدون کنکور دانشگاه‌ها 

 مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به ثبت‌نام 203 هزار داوطلب در پذيرش بدون آزمون دانشگاه‌ها، گفت: بيش از 590 هزار دانشجو در اين دوره‌ها پذيرفته مي‌شوند.دکتر حسين توکلي در گفت و گو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار کرد: ثبت نام و انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصيلي بر مبناي قانون سنجش و پذيرش دانشجو از 20 اسفند 97 آغاز شده و تا 28 شهريور ماه ادامه دارد. دفترچه راهنماي ثبت‌نام از 17 بهمن ماه 97 نيز منتشر شده است.بنابراين تمامي داوطلبان متقاضي ثبت‌نام و انتخاب رشته براي شرکت در پذيرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي بايد بر اساس اين دفترچه و اصلاحات اعلام شده اقدام کنند.وي با بيان اينکه تاكنون بيش از 203 هزار داوطلب با اين روش ثبت‌نام و انتخاب رشته کرده‌اند، گفت: هر داوطلب براي پذيرش در رشته‌هاي بدون آزمون دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي مي‌تواند تا 100 کدرشته را از ميان کدرشته‌هاي انتخابي خود در فرم انتخاب رشته ثبت کند و براي اين کار بايد علاوه بر دفترچه راهنماي ثبت‌نام به اطلاعيه‌هاي تکميلي30 ارديبهشت و 20 مرداد 98 مراجعه کند.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در پايان خاطرنشان کرد: ظرفيت پذيرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصيلي آزمون سراسري مهر ماه سال 1398 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي بدون در نظر گرفتن دانشگاه‌ آزاد تعداد 596 هزار و 88 نفر است.


 وزارت بهداشت مصوب کرد؛
 ايجاد رشته «هوش مصنوعي در علوم پزشکي» 

 ضرورت تأسيس رشته «هوش مصنوعي در علوم پزشکي» در مقطع دکتري تخصصي در شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي مورد موافقت قرار گرفت.به گزارش مهر، مصوبات هفتاد و سومين جلسه شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي اعلام شد.در اين دوره از شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي ضرورت دوره MBA «ليدر شيپ و مديريت در آموزش پزشکي» و ضرورت تأسيس رشته «هوش مصنوعي در علوم پزشکي» در مقطع دکتري تخصصي (Ph.D) مورد موافقت قرار گرفت.در اين جلسه با برنامه آموزشي جديد رشته «تکنولوژي آموزشي در علوم پزشکي» در مقطع دکتري تخصصي (Ph.D) موافقت شد.همچنين اعضاي شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي در هفتاد و سومين جلسه به تغيير نام و بازنگري برنامه آموزشي 2 رشته راي دادند.بر اساس مصوبه اين جلسه رشته «رفاه اجتماعي» در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته به «سلامت و رفاه اجتماعي» و رشته «برنامه ريزي يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي» در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته به «يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي» تغيير نام داد. همچنين تغيير نام برنامه آموزشي رشته «برنامه ريزي يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي» در مقطع دکتري تخصصي (Ph.D) به «يادگيري الکترونيکي در علوم پزشکي» مورد موافقت قرار گرفت.

بر اساس مصوبه هفتاد و سومين جلسه شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي برنامه آموزشي رشته هاي «فناوري اطلاعات سلامت»، «پرستاري مراقبت هاي ويژه»، «فارماکوگنوزي»، «شنوايي شناسي» و «کاردرماني» بازنگري مي‌شوند.


 قائم مقام وزير علوم:
 ابلاغ قانون مقابله با تقلب علمي از اول مهر 

 قائم مقام وزير علوم از تبيين آيين نامه اجرايي قانون پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثار علمي در اجلاس روساي دانشگاه ها خبر داد و گفت:دستورالعمل اين قانون از اول مهر ابلاغ مي شود.عبدالرضا باقري در گفتگو با مهر با اشاره اهميت آيين نامه اجرايي قانون پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثار علمي گفت: دکتر غلامي وزير علوم تحقيقات و فناوري پيش از ابلاغ آيين نامه مذکور در جلسه اي با حضور معاونان وزارت علوم، در خصوص نحوه اجرايي کردن اين قانون، به بحث و تبادل نظر لازم پرداخت.

وي ادامه داد: اهميت اجرايي کردن قانون مقابله با تقلب علمي به اندازه‌اي زياد است، که در اجلاس روساي دانشگاه‌ها که 24 شهريور ماه سال جاري برگزار مي‌شود يک پنل ويژه به اين موضوع اختصاص داده شده است.قائم مقام وزير علوم افزود: در اين پنل، درباره دستورالعمل و تبيين قانون مقابله با تقلب علمي بحث و بررسي خواهد شد.

وي ادامه داد: از ابتداي مهرماه، شيوه نامه و دستورالعمل آيين نامه اجرايي قانون پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثار علمي به دانشگاه ها ابلاغ مي شود.


 24 شهريور؛
 آغاز ثبت نام پذيرفته شدگان کارشناسي ارشد پيام‌نور 

 ثبت نام پذيرفته شدگان کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور از 24 شهريور 98 آغاز مي‌شود.به گزارش دانشگاه پيام نور، ثبت نام غيرحضوري پذيرفته شدگان کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور از تاريخ 24 شهريورماه آغاز مي‌شود.ضمناً روند ثبت نام به شرح ذيل است:

1- ثبت نام کليه پذيرفته شدگان اين دوره براي نيمسال اول 98-99 و بصورت غيرحضوري انجام مي شود.پذيرفته شدگان لازم است با مراجعه به سامانه به آدرس:
http://reg.pnu.ac.ir از نحوه نام نويسي آگاهي يابند.

پذيرفته شدگان پس از ورود به سايت در زمان اعلام شده و با مطالعه صفحه ورودي مي‌توانند با استفاده از شناسه کاربري و گذر واژه (در صفحه اول سايت فوق الذکر در زمان ثبت نام اعلام مي شود) وارد سامانه جامع خدمات آموزشي گلستان شوند.

پذيرفته شدگان لازم است اسکن مدارک ذيل را در قالب JPG يا JPEG و با حجم هرعکس حداکثر 250 کيلو بايت تهيه و در هنگام ثبت نام غير حضوري بارگذاري کنند.

تصوير صفحه اول و صفحه توضيحات شناسنامه

تصوير کارت ملي (پشت و رو)

عکس با زمينه روشن (جهت مراجعه حضوري 4 قطعه)

مدرک مشخص کننده وضعيت نظام وظيفه (ويژه آقايان)

تصوير مدرک کارشناسي (براي مدرک کارشناسي ناپيوسته لازم است مدرک کارداني نيز درج شود).

همچنين دانشگاه پيام نور در راستاي رفع دغدغه پرداخت شهريه دانشجويان، ضمن عقد قرارداد با چندين بانک، امکان استفاده از تسهيلات وام با کارمزد يک و 4 دهم درصد را براي تمام دانشجويان فراهم کرده و دانشجويان از بدو ثبت نام در دانشگاه مي توانند از اين تسهيلات براي پرداخت کل شهريه خود استفاده کنند.


 يادداشت 

 موسسات اعزام دانشجو به خارج يا کاسبان مهاجرت!

آذر فخري

اخيرا هم بر رونق و هم بر تعداد موسسه‌هايي که در زمينه اعزام دانشجو به خارج از کشور فعاليت مي‌کنند افزوده شده است. و اين افزايش البته ربط مستقيم دارد با افزايش تعداد افرادي که خواهان مهاجرت از کشور هستند. در اين ميان البته دانشجوياني که يا ممتازند و يا نتوانسته‌اند در داخل وارد دانشگاه شوند، در صدر مهاجران قرار دارند. برخي از داوطلبان کنکور که نمي‌توانند در داخل کشور وارد آن رشته/دانشگاهي که تمايل دارند بشوند، اولين اقدامي که به فکرشان مي‌رسد مهاجرت به کشورهايي است که دانشجوي خارجي را به آساني پذيرش مي‌کنند و اين کشورها هم البته همين کشورهاي دور و بر خودمان هستند که رتبه علمي دانشگاه‌هاي‌شان گاه از رتبه علمي دانشگاه‌هاي خودمان پائين‌تر است! و دانشجويان فارغ‌التحصيل از اين دانشگاه‌ها پس از بازگشت بايد در امتحانات خاصي شرکت کنند تا مدارک‌شان تائيد شود. با اين همه موسسه‌هاي کاسب مهاجرت رشد قارچ گونه‌اي داشته‌اند و توانسته اند با انواع ترفندها و تبليغات افراد مختلف را به سوي خود جلب کنند و با برآورد هزينه‌هاي سنگين، آنان را به دانشگاه‌هاي خارج از کشور معرفي کنند. هر چند که بسياري از اين موسسات مجوز قانوني نداشته و گاهي صرفا يک موسسه بي نام و نشان و بدون آدرس خاص هستند که به صورت آنلاين و با ايميل به فرد ابتدا مشاوره داده، سپس وجه را دريافت کرده و بلافاصله ناپديد مي‌شوند.

برخي از موسسات هم ممکن است دانشجو را در گرفتن پذيرش کمک کنند، اما هيچ تضمين ديگري در کشور مبداء در مورد خوابگاه و ساير موارد مورد نياز يک دانشجو ارائه نمي‌دهند و دانشجو پس از ورود به کشور مبداء با مشکلات بسياري مواجه مي‌شود.

به اين ترتيب در پي افزايش عملکردهاي خلاف قانون اين موسسات، کارگروه نظارت بر عملکرد مؤسسات معاونت بورس و امور دانشجويان خارج سازمان امور دانشجويان در آخرين به‌روز رساني که در شهريورماه 98 انجام داده، ليست مؤسسات مجاز و غيرمجاز اعزام دانشجو به خارج را اعلام کرده است.

در اين به روز رساني، 237 مؤسسه اعزام دانشجوي مجاز و غيرمجاز اعلام شده‌اند، طبق اعلام کارگروه نظارت بر عملکرد مؤسسات معاونت بورس و امور دانشجويان خارج سازمان امور دانشجويان طي سال 97 و 98 حدود 29 موسسه توسط اين کارگروه تعليق و يا لغو مجوز شدند.

بنابراين پيش از هر اقدامي بهتر است افرادي که قصد مهاجرت براي تحصيل را دارند با مراجه به اين سامانه شرکت هاي معتبر و مجوز دار را انتخاب کنند.


 علمي 

 دانشگاه هاي جهان در يك نگاه؛

«توركو»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

توركو؛ سومين دانشگاه بزرگ فنلاند مي‌باشد كه در شهر توركو واقع شده است.

در اين دانشگاه كه در سال 1920 ميلادي تاسيس شده است بيش از 20 هزار دانشجو مشغول به تحصيل هستند.

بيش از 1600 دانشجوي بين‌المللي از 95 کشور مختلف ، هر سال ازاين دانشگاه فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

شهريه دانشگاه تورکو فنلاند ساليانه بين 7000 تا 10000 يورو مي‌باشد.

دانشکده هاي دانشگاه تورکو فنلاند عبارتند از:

علوم انساني

رياضيات

پزشکي

حقوق

علوم اجتماعي

آموزش و پرورش

دانشگاه تورکو رتبه جهاني 208 را به خود اختصاص داده است.


 ميز خبر 

 در مقاطع کارداني و کارشناسي؛

مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي، امروز پايان مي يابد

مهلت ثبت نام بدون آزمون مقاطع کارداني و کارشناسي دانشگاه آزاد امروز پايان مي‌يابد.

به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، مهلت ثبت نام متقاضيان تحصيل در رشته هاي مقاطع کارداني و کارشناسي پيوسته و ناپيوسته دانشگاه آزاد اسلامي اسلامي بر اساس سوابق تحصيلي، امروز چهارشنبه 20 شهريور به پايان مي‌رسد.

داوطلبان ميتوانند با مراجعه به سامانه اين مرکز به نشانيwww.azmoon.org ضمن دريافت دفترچه راهنما و کسب آگاهي هاي کامل در خصوص شرايط ثبت نام و انتخاب رشته، نسبت به خريد کارت اعتباري و ثبت نام خود اقدام کنند.

نتايج اين دوره ها، اواخر شهريور ماه اعلام خواهد شد.

به صورت حضوري و غيرحضوري؛

اعلام جزئيات ثبت نام پذيرفته شدگان ارشد در دانشگاه تهران

جزييات ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان آزمون سراسري کارشناسي ارشد ناپيوسته نيمسال اول سال تحصيلي 99-1398 در دانشگاه تهران اعلام شد.به گزارش مهر، معاونت آموزشي دانشگاه تهران در خصوص ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان آزمون سراسري کارشناسي ارشد ناپيوسته نيمسال اول سال تحصيلي 99-1398 اطلاعيه‌اي به شرح زير صادر کرد:

لازم است پذيرفته‌شدگان محترم ضمن مراجعه به سامانهreg.ut.ac.ir نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند.بازه زماني ثبت نام غير حضوري و حضوري به شرح ذيل اعلام مي‌شود:

تاريخ ثبت‌نام غير حضوري: روزهاي چهارشنبه 1398/06/20، پنج شنبه 1398/06/21 و جمعه 1398/06/22 و تاريخ ثبت‌نام حضوري:روزهاي شنبه، يکشنبه و دوشنبه مورخ 1398/06/23 لغايت 1398/06/25 در محل پرديس / دانشکده‌هاي مذکور با همراه داشتن مدارک اعلام شده است.

اعلام هزينه آزمون‌هاي تافل و GRE در سال 98

هزينه آزمون زبان‌هاي بين المللي TOEFL و GRE براي سال 98 از سوي سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.به گزارش ايسنا، سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: به اطلاع کليه داوطلبان متقاضي شرکت در آزمون‌هاي زبان بين‌المللي TOEFL و GRE مي‌رساند، با هماهنگي به عمل آمده با مراجع ذي‌ربط و موسسه ETST، امکان فروش مرحله جديد ووچر TOEFL به مبلغ 2 ميليون 750 هزار تومان فراهم شد.

تمامي داوطلبان متاقضي آزمون‌هاي بين‌المللي(TOEFL و GRE) مي‌توانند با مراجعه با سايت سازمان سنجش آموزش کشور و با ورود به لينک آزمون‌هاي بين‌المللي نسبت به ثبت‌نام در اين آزمون‌ها اقدام کنند.

با کسب 20 مدال؛

دانشجويان دانشگاه تهران صدرنشين المپياد دانشجويي شدند

دانشجويان دانشگاه تهران با کسب 20 مدال، رتبه نخست بيست و چهارمين المپياد دانشجويي کشور را کسب کردند.به گزارش دانشگاه تهران، بر اساس اعلام رسمي سازمان سنجش آموزش کشور در سايت المپياد دانشجويي، دانشجويان دانشگاه تهران موفق به کسب رتبه نخست اين المپياد در بين تمامي دانشگاه‌هاي کشور شدند.

دانشجويان دانشگاه تهران، پس از شرکت در 23 رشته المپياد با کسب 9 رتبه اول (مدال طلا)، 4 رتبه دوم (مدال نقره) و 7 رتبه سوم (مدال برنز) و مجموع 20 مدال مقام اول بيست و چهارمين المپياد دانشجويي کشور را از آن خود کردند.


 خبر 

 به علت تقارن با ايام سوگواري محرم؛

تمديد دفاع از پايان نامه دانشجويان آزاد اسلامي تا 31 شهريور

سرپرستان معاونت علوم، مهندسي و کشاورزي و معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي، دستورالعمل تمديد مهلت دفاع از پايان نامه و رساله در نيمسال دوم 98-97 اين دانشگاه را ابلاغ کردند.به گزارش دانشگاه آزاد، جواد علمائي سرپرست معاونت علوم، مهندسي و کشاورزي و عبدالحسين خسروپناه معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي، دستورالعمل تمديد مهلت دفاع از پايان نامه و رساله در نيمسال دوم 98-97 را به رؤساي استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشي و معاونت
آموزش هاي عمومي و مهارتي اين دانشگاه ابلاغ کردند.

در اين دستورالعمل آمده است:با توجه به تقارن ايام سوگواري شهادت سالار شهيدان امام حسين(ع) و ياران با وفايشان، به منظور مساعدت با دانشجويان، اعضاي هيأت علمي و کارکنان واحدهاي دانشگاهي درخصوص برگزاري جلسات دفاع دانشجويان تحصيلات تکميلي، به استحضار مي‌رساند مشروط به نداشتن منع آموزشي، تأييد شوراي گروه آموزشي مبني بر برآورده شدن اهداف پروپوزال و داشتن کد پايان نامه، برگزاري جلسات دفاع از پايان نامه و رساله تا تاريخ 31 شهريور ماه (بدون احتساب سنوات تحصيلي و عدم پرداخت شهريه) بلامانع است.

در دانشگاه فني و حرفه‌اي انجام شد؛

تدوين رشته انرژي‌هاي تجديد پذير در سطح کارداني و کارشناسي

دانشگاه فني و حرفه‌اي براي اولين بار رشته انرژي‌هاي تجديد پذير با گرايش انرژي خورشيدي در سطح کارداني و کارشناسي را راه‌اندازي مي‌کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رشته تحصيلي انرژي‌هاي تجديد پذير با گرايش انرژي خورشيدي براي اولين بار در دانشگاه فني و حرفه‌اي به عنوان يک رشته مهندسي حرفه‌اي در سطوح کارداني و کارشناسي در حال تدوين است و اين در حالي است که تا قبل از اين انرژي خورشيدي يک گرايش در مقاطع دکتري و کارشناسي ارشد رشته برق-الکترونيک بوده است.علاوه بر اين موضوع تفاهم همکاري علمي بين المللي ميان دانشگاه فني و حرفه‌اي و دانشگاه فني شمالي عراق، منعقد و بر اين اساس کارگاه بين المللي پژوهش کاربردي ويژه اساتيد گروه برق و انرژي‌هاي تجديد پذير با حضور تعدادي از اعضاي هيئت علمي دانشگاه فني و حرفه‌اي و دانشگاه فني شمالي عراق و با همکاري شرکت زيمنس آلمان در دانشکده فني دختران شريعتي برگزار شد.

مدرسان اين کارگاه از کشور آلمان دعوت شده بودند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته