جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

سفير جمهوري اسلامي ايران در هند:
هند به خريد نفت خود از ايران ادامه دهد

سخنگوي صنعت برق:
دريافت قبض سبز تغييري در محاسبه هزينه برق ندارد


معادلات انرژي


ميز خبر


 سفير جمهوري اسلامي ايران در هند:
 هند به خريد نفت خود از ايران ادامه دهد 

 سفير جمهوري اسلامي ايران در هند هشدار داد که اگر هند به روابط تجاري عادي ادامه ندهد، ايران به بازارهاي ديگري براي واردات روي خواهد آورد.به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه پرينت، علي چگني، سفير کشورمان در هند در خصوص تداوم روابط تجاري ايران و هند گفت: هند دوست خوب و همسايه ما است. روابط ما در تاريخ ريشه دوانده است. اميدوارم که خريد نفت از ايران را از سربگيرد. هند مي‌داند که تحريم‌هاي يکجانبه از طرف سازمان ملل نمي‌آيند و تنها از سوي آمريکا اعمال شده‌اند.سفير کشورمان تصريح کرد که تبادلات دوجانبه ايران و هند در سال 2019 به رقم 13 ميليون دلار نزديک شده اما روند تبادلات به دليل به صفر رساندن واردات نفتي هند از ايران کاهش يافته است.علي چگني همچنين هشدار داد که اگر هند حفظ روابط تجاري عادي خود با ايران را از سر نگيرد، ايران ممکن است براي خريد برنج و سويا به بازارهاي ديگري روي بياورد.

برخي منابع به پايگاه خبري پرينت اطلاع داده‌اند که هيئت بلندپايه‌اي از هند به رياست ويجاي گوخال، وزير امور خارجه در اين ماه براي گفت‌وگو در خصوص روابط دوجانبه ميان تهران و دهلي نو به ايران سفر خواهد کرد.


 سخنگوي صنعت برق:
 دريافت قبض سبز تغييري در محاسبه هزينه برق ندارد 

 سخنگوي صنعت برق گفت: در طرح دريافت قبض سبز فقط نحوه ارسال قبض تغيير يافته و محاسبه هزينه برق همانند گذشته انجام مي‌شود.به گزارش صدا و سيما، مصطفي رجبي مشهدي، گفت:با به پايان رسيدن شهريور مهلت ارسال شماره تلفن همراه براي دريافت قبض سبز تمام مي‌شود و از ابتداي ماه مهر قبض کاغذي صادر نمي‌شود.

وي با تشکر از مشترکين برق به دليل همکاري انجام شده براي اجراي طرح قبض سبز (ارسال قبض برق از طريق پيامک) افزود: تاکنون بجز 5 استان، بيش از 90 درصد مشترکين برق اطلاعات خود را ارسال کرده و در سامانه ثبت شده است.سخنگوي صنعت برق با اشاره به ارسال شناسه قبض به سرشماره 20001521 در کشور و 10001521 درتهران براي ثبت شماره تلفن همراه در سامانه صنعت برق اظهار داشت: استان‌هاي کرمانشاه، ايلام، سمنان، گيلان، تهران (بجز شهر تهران که بيش از 90 درصد اطلاعات ثبت شده است) و شهرستان تبريز تا 85 درصد اطلاعات ثبت شده که در روزهاي آينده به 85 درصد خواهد رسيد.

رجبي مشهدي با بيان اينکه قبض کاغذي فقط براي مناطقي که تحت پوشش خدمات تلفن همراه نيستند صادر مي‌شود ، ادامه داد: افرادي که تا مهرماه اطلاعات خود را ثبت نکنند بايد قبض خود را با مراجعه به سايت‌هاي شرکت توزيع برق هر استان و يا شهر ملاحظه و از همان سامانه نيز پرداخت کنند.

وي با بيان اينکه اجراي اين طرح در کاهش مصرف کاغذ بسيار موثر است گفت: مشترکين برق مي‌توانند از طريق لينک ارسالي همراه با پيامک قبض برق و يا سايت شرکت‌هاي توزيع برق هر شهر يا استان جزئيات قبض و اصل قبض را مشاهد کنند.


 معادلات انرژي 

 معاون وزير صمت:

عوارض 20 تا 25 درصدي براي صادرات مواد معدني خام از اول مهر

معاون امور معادن و صنايع معدني وزير صمت گفت:از اول مهرماه امسال، صادرات مواد معدني خام مشمول عوارض 20 تا 25 درصدي مي‌شود.به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، جعفر سرقيني با بيان اينکه از اول مهرماه امسال، صادرات مواد معدني خام مشمول عوارض 20 تا25 درصدي مي شود، اظهار داشت: اين دستور با تصويب کارگروه موضوع بند 1 دستورالعمل مديريت صادرات و در راستاي حمايت از توليد داخل صادر شده است.

وي تصريح کرد: صادرات کنسانتره و گندله سنگ آهن نيز مشمول عوارض 25 درصدي خواهد بود.معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صمت گفت: اين تصميم به منظور جلوگيري از خام فروشي مواد معدني و ايجاد ارزش افزوده بيشتر اجرايي مي شود.

وضعيت آب سدهاي تهران بهتر شد

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي تهران ضمن تشريح آخرين وضعيت مخازن سدهاي تهران، اظهار کرد: مخازن سدهاي تهران حدود 993 ميليون مترمکعب آب دارند که نسبت به سال قبل حدود 330 ميليون مترمکعب بيشتر است.سيد حسن رضوي در گفت وگو با ايسنا، درمورد ميزان مخازن سدهاي تهران توضيح داد: سدهاي لتيان، ماملو کرج و طالقان حدودا 85 تا 90 درصد پر هستند و سد لار بر اساس ظرفيت اسمي حدود 20 درصد، اما بر اساس ظرفيت آبگيري از زمان بهره برداري تاکنون 45 درصد آب دارد.

وي در تشريح شرايط مخازن سدهاي تهران گفت: شرايط نسبت به سال‌هاي نرمال شرايط خوبي است.درحال حاضر درحال نزديک شدن به سال آبي 98-97 هستيم و با حجم خوبي از مخازن وارد سال آبي جديد خواهيم شد.مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي تهران در ادامه درمورد وروردي سدهاي تهران نيز اظهار کرد: ورودي سد کرج حدود هفت تا هشت مترمکعب در ثانيه، سد لتيان حدود شش متر مکعب در ثانيه،سد طالقان حدود هشت مترمکعب در ثانيه، سد ماملو حدود چهار مترمکعب و سد لار حدود هفت مترمکعب در ثانيه است.بر اساس اين گزاش، آخرين آماري که ابتداي تابستان ارائه شد حاکي از آن بود که ورودي سدهاي پنج گانه تهران در سال آبي جديد 120 درصد نسبت به سال آبي گذشته افزايش داشته است. ميزان ورودي اين سدها در سال آبي گذشته يک ميليارد و 42 ميليون متر مکعب بود در حالي که اين ميزان در سال آبي جديد به دو ميليارد و 300 ميليون متر مکعب رسيد.

حجم مخازن سدهاي تهران نيز در آن زمان يک ميليارد و 218 ميليون متر مکعب بوده است.


 ميز خبر 

 توسعه ميدان بلال به پتروپارس رسيد

معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه توسعه ميدان گازي بلال با امضاي قراردادي به ارزش 440 ميليون دلار، به شرکتي ايراني واگذار خواهد شد، گفت: اين قرارداد هفته آينده با شرکت پتروپارس امضا مي‌شود.به گزارش فارس، رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه با توسعه اين ميدان مشترک، روزانه 500 ميليون فوت مکعب گاز ترش توليد مي‌شود، ادامه داد: گاز توليدي به سکوي C فاز 12 منتقل و سپس براي فراورش، از طريق خط لوله به پالايشگاه فاز 12 ارسال خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، ميدان گازي بلال در بخش شرقي ميدان گازي پارس‌جنوبي و در 90 کيلومتري جنوب غربي جزيره لاوان واقع شده و امضاي قرارداد توسعه اين ميدان با شرکتي ايراني، نماد ديگري از اتکاي صنعت نفت به توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي موجود در داخل کشوراست.

کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي 30 درصد افزايش يافت

بر اساس اعلام يک مقام مسئول، مجوزهاي لازم براي تأمين اعتبار افزايش 30 درصدي نرخ کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي و اعمال آن در بارنامه‌هاي صادره از ابتداي تيرماه اخذ شده است.به گزارش مهر، بر اساس نامه‌اي که با امضاي کرامت ويس حسيني سرپرست مديريت تأمين و توزيع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در 5 شهريور ماه امسال خطاب به مديران مناطق اين شرکت ارسال کرده، کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي در سال 98 افزايش مي‌يابد.

در اين نامه آمده است مجوزهاي لازم براي تأمين اعتبار افزايش 30 درصدي کرايه حمل جاده‌اي فرآورده‌هاي نفتي و همچنين اعمال اين افزايش در بارنامه‌هاي صادره از ابتداي تير ماه 98 اخذ شده است.گفتني است بر اساس قانون، هزينه پرداخت کرايه حمل سوخت و فرآورده‌هاي نفتي به رانندگان و مالکان کاميون‌هاي تانکردار را شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي و با تأمين اعتبار از سوي سازمان برنامه و بودجه پرداخت کرده و کرايه حمل ديگر کالاها توسط ساير انواع کاميون‌ها از سوي صاحبان بار پرداخت مي‌شود.کاميون‌هاي حمل سوخت فرآورده‌هاي نفتي مشمول مصوبه شوراي عالي ترابري مبني بر پرداخت کرايه بر اساس تن-کيلومتر نيستند اما صدور بارنامه و کارت هوشمند رانندگان بر عهده سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته