جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206


چه کساني در معرض خطر ابتلا به هپاتيت C هستند؟


بهداشت ضعيف دهان و دندان عامل ابتلا به زوال عقل


ساخت دستگاه مچ بند صوتي براي کم‌شنوايان


يادداشت


مقاله


 چه کساني در معرض خطر ابتلا به هپاتيت C هستند؟ 

 
دکتر سيد مويد علويان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره احتمال ابتلا به هپاتيت با انجام خالکوبي، گفت: سوراخ کردن پوست با يک سوزن به منظور خالکوبي يکي از راه‌هاي شناخته شده انتقال هپاتيت «سي» است. زنان بايد توجه داشته باشند که گرچه انجام خالکوبي ابرو يا به اصطلاح (Tattoing) در جهت زيبايي چهره‌شان موثر است، اما آيا اين اقدام را به به قيمت ابتلا به هپاتيت انجام مي‌دهند؟ البته تاکيد مي‌کنم که در صورت رعايت بهداشت و استفاده از وسايل يکبار مصرف نبايد نگران ابتلا به هپاتيت C بود.

وي با اشاره به ارتباط اعتياد با بروز هپاتيت نيز گفت: متاسفانه اعتياد به مواد مخدر تزريقي از علل مهم ابتلا به هپاتيت C محسوب مي‌شود. استفاده از سرنگ به صورت مشترک در بين معتادان به مواد مخدر مي‌تواند به انتقال انواع عفونت‌ها از جمله هپاتيت B و C و ايدز منجر شود. البته اعتياد به موادي مانند کوکائين و استنشاق از راه بيني راه ديگر انتقال اين بيماري است. بر اين اساس خطر بزرگي که معتادان به مواد مخدر را تهديد مي‌کند، ابتلا به گونه‌هاي مختلف ويروس هپاتيت C است که موجب بروز بيماري با شدت بيشتر مي‌شود.

علويان با بيان اينکه تنها يکبار استفاده اشتراکي در وسايل تزريقي کافي است تا شخص به ويروس هپاتيت آلوده شود، افزود: بسياري از معتادان تزريقي سابقه اشتراک در وسايل تزريقي را اعلام نمي‌کنند، اما معمولا اولين تزريق در نتيجه تشويق دوستان و قرض گرفتن وسايل آنها اتفاق مي‌افتد. اشتراک وسايل تزريقي حتي در يک نوبت هم منجر به انتقال اين بيماري مي‌شود. بايد توجه کرد که در بسياري از موارد وجود ويروس در خون افراد، فاقد علامت است و حتي خود فرد نيز از ابتلايش به اين ويروس اطلاعي ندارد.

وي با بيان اينکه برخي گمان مي‌کنند تعويض سر سوزن سرنگ‌هاي مورد استفاده مانع از انتقال ويروس هپاتيت مي‌شود، ‌گفت: نه تنها اينطور نيست بلکه اشتراک در کليه وسايل مورد استفاده در تزريق مانند سرنگ و سر سوزن که به خون آلوده مي‌شوند، موجب انتقال ويروس‌ها از فردي به فرد ديگر است. از طرفي نکته حائز اهميت اين است که در صورت دور ريختن وسايل تزريقي به داخل سطل‌هاي زباله خانگي، ممکن است که در هنگام جابجايي آنها موجب آلودگي ساير افراد شود. بنابراين بهتر است اين سرنگ‌ها در داخل ظرف‌هاي غير قابل نفوذ نظير ظروف شيشه‌اي يا فلزي دور ريخته شوند.


 بهداشت ضعيف دهان و دندان عامل ابتلا به زوال عقل 

 به گزارش مهر، بهداشت دهان و دندان يک مسئله مهم در بخش مراقبت هاي سلامت است که همه بايد روزانه رعايت نمايند.در اين مطالعه، محققان از بيش از 2700 آمريکايي چيني تبار در رده سني بالا 60 سال، مصاحبه بعمل آوردند.آنها دريافتند حدود 50 درصد شرکت کنندگان علائم دنداني را تجربه کرده بودند و 25.5 درصدشان مشکل خشکي دهان را گزارش کردند.در اولين مطالعه، افرادي که علائم دنداني را گزارش کرده بودند دچار زوال شناختي و زوال حافظه دوره اي شدند که غالبا از پيش علائم زوال عقل (دمانس) هستند.

در مطالعه دوم، محققان دريافتند افزايش استرس ناشي از خشکي دهان منجر به بدترشدن بهداشت کلي دهان و دندان شد.به گفته محققان دانشگاه نوادا آمريکا، شيوع ميزان خشکي دهان ناشي از ديابت و بيماري قلبي است. اين يافته ها، اهميت مطالعه رابطه بين استرس و خشکي دهان را در جمعيت آسيب پذير اين بيماري اثبات مي نمايد.


 ساخت دستگاه مچ بند صوتي براي کم‌شنوايان 

 به گزارش ايسنا، دکتر جمشيد غفاري بهلولي، عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اقليد و مخترع دستگاه مچ بند صوتي گفت: اين اختراع با تأييد مراجع علمي معتبر کشور براي اولين بار انجام شده است.وي افزود: صدا از طريق مچ دست به مغز انتقال مي‌يابد و مشکل کم شنوايان را برطرف مي‌کند و ديگر نيازي به سمعک نخواهد بود. نمونه ارتقاء يافته اين دستگاه به‌زودي براي ناشنوايان مطلق رونمايي مي‌شود و نيازي به کاشت حلزون نخواهد بود.بر اساس اعلام روابط عمومي دانشگاه آزاد، دکتر غفاري تصريح کرد: در حال ثبت اختراع دستگاه ديگري هستم که نور را از طريق پيشاني به مغز مي‌فرستد و کم بينايان و نابينايان از آن بهره‌مند خواهند شد. اين کار نمونه خارجي ندارد.


 يادداشت 

 
ويتامين D و مشکل دانش‌آموزان دختر

ابراهيم علي آبادي

کمبود ويتامينDيک اپيدمي جهاني است. در واقع اغلب مردم در اغلب کشورهاي دنيا با اين مشکل مواجه‌اند و توصيه شده است که افراد مختلف از غذاها و نيز مکمل‌هايي که داراي ويتامين D هستند بيشتر استفاده کنند. البته هنوز علت اين اپيدمي مشخص نشده است. اما آن‌چه در اين ميان اهميت دارد، اين است که اين کمبود در ميان افراد جامعه ما و به‌خصوص دختران بيشتر خودش را نشان مي‌دهد و بر اساس يک پيمايش حدود 76 درصد از دختران ايراني دچار کمبود اين ويتامين هستند؛ طوري که اعضاي شوراي شهر تهران، شهرداري تهران را ملزم کرده‌اند در مورد مناسب‌سازي مدارس دخترانه دولتي مناطق 22 گانه شهر تهران تدبيري بينديشد تا دختران بتوانند بيشتر در معرض آفتاب باشند.چرا که اين دختران مادران آينده ما هستند و کمبود کلسيم و ويتامين D براي بدن موجب مي‌شود دختران در معرض ابتلا به پوکي استخوان قرار گيرند.

در عين حال کمبود ويتامين Dعلاوه بر آثار سوء جسمي، موجب افزايش استرس و افسردگي نيز مي‌شود. به همين دليل است که اين ويتامين از اهميت خاصي برخوردار است و بايد در مورد تامين براي تمام افراد در هر گروه سني تدابيري انديشيد. اما البته توجه به دختران و افزايش کمبود اين ويتامين در بدن آنان از آن جهت اهميت دارند که سلامت زنان يک جامعه شاخص و تعيين کننده سلامت عموم افراد آن جامعه است و هر چه زنان و دختران سالم‌تري داشته باشيم طبعا مادران و نسل سالم‌تري خواهيم داشت؛ هم از نظر جسمي و هم از نظر روحي و رواني.

بر اين اساس است که اعضاي شوراي شهر با اشاره به اين که بسياري از مدارس غيرانتفاعي شرايطي براي مدارس دخترانه ايجاد کرده‌اند که در محيطي باز و مناسب به ورزش بپردازند اما در بسياري از مدارس دخترانه دولتي به دليل مشرف بودن ساختمان‌هاي اطراف نمي‌توان زمينه مناسبي را براي در معرض آفتاب قرار دادن دختران ايجاد کرد، با طرح دوفوريتي مناسب‌سازي مدارس دخترانه در مناطق 22 گانه موافقت کردند.


  مقاله 

 فوائد و مضرات پرطرفدارترين خوراکي ميان مردم

تهيه و تنظيم: مهسا خدامراد

يکي از پرطرفدارترين خوراکي‌ها ميان مردم شکلات است؛ البته با توجه به عوارضي که ممکن است اين خوراکي داشته باشد فوائد زيادي هم دارد. خوردن به اندازه شکلات‌هاي تلخ با درصد بالا براي گروه‌هاي سني مختلف مفيد است.

کاهش حمله‌هاي قلبي با مصرف شکلات

اثرهاي مطلوبي در اين خوراکي وجود دارد که به دليل داشتن فلانوئيد‌هاي موجود در شکلات است و مي‌تواند به رگ‌ها و شريان‌هايتان کمک کند تا انعطاف‌پذير باقي بمانند و حمله‌هاي قلبي هم کاهش پيدا مي‌کند.

بين شکلات‌هاي مختلف از لحاظ مقوي بودن، سياه آن نسبت به سفيد بهتر است. پس افراد بهتر است درمواقع خوردن، شکلات سياه را انتخاب کنند. شکلات تلخ سرشار از انواع مختلف آنتي‌اکسيدان‌هاي مفيد براي بدن است، البته اگر به اندازه کافي مصرف شود، آن وقت مي‌تواند مفيد باشد. از جمله ديگر موارد مفيد در شکلات تلخ مي‌توان به منيزيم، اسيد فوليک و مس اشاره کرد.

راز‌هاي بزرگ در مورد شکلات که شما را شگفت زده مي‎کند!

البته افراد در صورتي مي‌توانند شکلات مصرف کنند که قند و چربي موجود در آن را فراموش نکنند؛ زيرا شکلات علاوه بر اينکه مي‌تواند مفيد باشد، ضرر‌هاي خود را هم دارد و مي‌تواند سبب چاقي و افزايش کلسترول خون شود. پس افراد در صورت مصرف آن، بايد چربي و قند ساير غذا‌هاي ديگر را کاهش دهند. برخي ترکيبات شکلات با پوسيدگي دندان‌ها مقابله مي‌کنند. در حالي که بعضي از آن‌ها حاوي قند هستند و سبب پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند.

حتماً بعد از خوردن شکلات مسواک بزنيد.

فراموش هم نکنيد چربي زياد مي‌تواند براي افرادي که اضافه وزن دارند، بيماران کليوي و مبتلايان به فشارخون بالا خطرناک باشد. همچنين شکلات کافئين دارد و محرک اعصاب است، به همين علت نبايد در مصرف آن زياده‌روي کنيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته