جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

موفقيت تاريخي ورزش با مربيان ايراني
ما مي‌توانيم

انصاري‌ فرد:
از برانکو خواستيم بدون مراجعه به فيفا مشکل‌مان را برطرف کنيم


خبـــرنامه


خبـــر


 موفقيت تاريخي ورزش با مربيان ايراني
 ما مي‌توانيم 

 صعود تيم ملي بسکتبال به المپيک براي نخستين بار رخ نداد، اما اتفاقي تاريخي در اين راه رقم خورد.تيم ملي بسکتبال ايران با پيروزي مقابل فيليپين و به لطف شکست چين برابر نيجريه، جواز صعود به بازي‌هاي المپيک 2020 را کسب کرد تا سومين حضور بسکتبال ايران در تاريخ اين بازي‌ها رقم بخورد.اين براي دومين بار است که بسکتبال ايران پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي راهي المپيک مي‌شود. بار قبلي در سال 2008 بود که تيم ملي با هدايت رايکو ترومن راهي پکن شد و البته با 5 باخت به کار خود پايان داد. اين بار اما اتفاقي تاريخي در کنار صعود ايران به المپيک رقم خورد که پيش از اين هرگز رخ نداده بود.

ملي‌پوشان بسکتبال ايران در حالي در جام جهاني 2019 چين شرکت کردند که هدايت‌شان بر عهده مهران شاهين طبع بود تا در نهايت نيز نخستين تيم ايراني لقب بگيرند که پس از پيروزي انقلاب اسلامي با يک سرمربي ايراني راهي المپيک مي‌شود.شايد برخي به دنبال کوچک کردن نقش مربي ايراني در اين صعود باشند و حتي انتقادهايي را به نيز در اين باره مطرح کنند، اما نمي‌توان اين واقعيت را کتمان کرد که بالاخره اين صعود با تفکرات يک ايراني شکل گرفته و بايد اين موضوع را به فال نيک گرفت. در کنار اين صعود تاريخي، بايد به درخشش واليباليست‌هاي جوان ايران در مسابقات جهاني بحرين هم اشاره کرد که با هدايت بهروز عطايي به عنوان يک مربي جوان ايراني نخستين قهرماني‌‌شان در رده زير 21 سال را جشن گرفتند.اعتماد به مربيان ايراني نکته‌اي است که رهبر معظم انقلاب در چند مقطع زماني به آن اشاره کرده‌اند. ايشان در پاييز 1392 و در ديدار مدال‌آوران المپيک و پارالمپيک خطاب به مسئولان ورزش فرمودند: «يکى از برادران گفتند که از مربى‌هاى خارجى استفاده شود؛ من مخالفتى ندارم. اين تصور نشود که من از اين که از يک مربى خارجىِ خوبِ به‌دردبخورى استفاده شود، مخالفم؛ اما وقتى که شما از يک مربى داخلى براى فوتبال يا بسکتبال يا واليبال يا کشتى يا هر ورزش ديگر استفاده مي‌کنيد، من خوشحال مي‌شوم و احساس سرافرازي مي‌کنم. اين خيلى خوب است که مربى بچه‌ها و جوان‌هاى ما يکى از خودمان باشد؛ همين جا تربيت شده باشد، پرورش پيدا کرده باشد.»

رهبر انقلاب همچنين روز 16 مرداد 98 در ديدار جمعي از جوانان نخبه و صاحب مدال در المپيادهاي علميِ جهاني و همچنين اعضاي تيم ملي واليبال جوانان بيان کردند: «من همواره معتقد بوده‌ام که مجموعه‌هاي ورزشي کشور شايسته است، سرمربي ايراني داشته باشند.»

قهرماني واليبال جوانان ايران که مردادماه در بحرين اتفاق افتاد و صعود بسکتبال ايران به المپيک 2020 نشان داد که اطمينان به مربي ايراني نه تنها ريسک نيست، بلکه مي‌تواند باعث موفقيت ورزش کشور نيز شود. البته که ورزش ايران نبايد از دانش مربيان خوب خارجي هم بي‌بهره بماند و مربيان داخلي نيز هم در مسير کسب دانش روز دنيا بيش از هميشه بايد تلاش کنند تا ورزش کشور در آينده بارها و بارها شاهد صعود تيم‌هاي مختلف به المپيک و کسب قهرماني‌هاي متعدد با کادر فني با دانش ايراني باشد.


 انصاري‌ فرد:
 از برانکو خواستيم بدون مراجعه به فيفا مشکل‌مان را برطرف کنيم 

 مديرعامل باشگاه پرسپوليس تأکيد کرد، اين باشگاه در مقطع زماني فعلي برنامه‌اي براي تغيير سرپرست و مدير تيم ندارد.محمدحسن انصاري‌فرد درباره مذاکرات باشگاه پرسپوليس با برانکو ايوانکوويچ و پرداخت بدهي سرخپوشان به اين مربي کروات، گفت: ما مکاتباتي با برانکو و مديربرنامه‌هايش داشتيم و اعلام آمادگي کرديم که با توجه به اينکه برانکو زحمات فراواني براي پرسپوليس کشيده است و همواره رابطه خوبي با باشگاه داشته، در محيطي دوستانه و بدون مراجعه به فيفا مشکل را حل کنيم و گفتيم جاي ما در فيفا نيست که رودرروي هم قرار بگيريم. مديربرنامه‌هاي برانکو هم اعلام آمادگي کرده است و ان‌شاءالله ما در اسرع وقت که تأمين مالي کنيم با ايشان جلسه‌اي را برگزار خواهيم کرد تا تفاهم‌نامه مالي را به امضا برسانيم.

وي درباره اين موضوع که باشگاه تراکتور از بيرانوند شکايت کرده و مالک اين باشگاه هم گفته است که دروازه‌بان پرسپوليس اخلاقش را اصلاح کند، تصريح کرد: من قصد ندارم جواب کسي را بدهم. اين قضيه تمام شده است و گزارشي هم از داور و مراجع رسمي اعلام نشده است. مشکلي هم در کميته انضباطي فدراسيون فوتبال وجود ندارد.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس ادامه داد: ما مورد خاصي از بيرانوند نديديم، حتي او بزرگوارانه عذرخواهي کرد. بنابراين وقتي يک شخصي عذرخواهي مي‌کند ديگر دامن زدن به اين مسائل درست نيست. بيرانوند با وجود توهين‌هايي که در تبريز به او شد، خويشتن داري کرد. اميدواريم که فضاي ورزش دوستانه باشد و به اين حاشيه‌ها دامن زده نشود.

انصاري‌فرد که با برنامه راديويي «تهران ورزشي» ‌گفت‌وگو مي‌کرد، درباره جلسه‌ ديروزش با مسعود سلطاني‌فر، وزير ورزش و جوانان گفت: به‌هرحال با توجه به اينکه وزير ورزش رئيس مجمع باشگاه پرسپوليس است، اين جلسات همواره برگزار مي‌شود و هر چند وقت يک بار جلسه داريم. جلسه‌ ديروز هم جلسه‌اي عادي بود براي مسائل جاري باشگاه. همين‌طور که آقاي فتحي (مديرعامل باشگاه استقلال) هم با وزير ورزش جلسه داشت، جلسه ما هم يک جلسه عمومي بود.

وي درباره ناراحتي علي عليپور از هواداران و بحث رفتن او از پرسپوليس بيان کرد: بحث رفتن عليپور منتفي شده است. او يکي از ارکان باشگاه است. ما به خصوص در بازي‌هاي آينده بيشتر از گذشته به عليپور نياز داريم و از هواداران هم درخواست داريم بيشتر از گذشته از او حمايت مي‌کند. امروز هم قرار است با عليپور تفاهم‌نامه جديدي براي قراردادش امضا کنيم.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس درباره مشکلات سيستم بليت‌فروشي باشگاه‌ها و حضور داوطلبين براي بليت‌فروشي در ورزشگاه‌ها گفت: ما جلسات خوبي با آقاي کريمي که مسئوليت اين کار را دارد، برگزار کرديم و در حال تنظيم برنامه‌اي هستيم که اين مشکل به طور کامل برطرف شود. با اسپانسر هم هماهنگ کرديم که از طريق نرم‌افزاري مشکلات حضور هواداران در ورزشگاه را حل کنيم.

انصاري‌فرد در پاسخ به اين پرسش که «اجراي قانون «90 به 10» در ورزشگاه‌ها امکانپذير است؟»، خاطرنشان کرد: با وضعيت فعلي امکانپذير نيست، مگر اينکه هر باشگاهي هواداران خود را شناسايي و کارت هواداري صادر کند. ما يک برنامه خوب براي هواداران خود داريم تا شناسايي شوند و اگر اين امکان براي تمام باشگاه‌ها فراهم شود مي‌توان اين قانون را اجرا کرد، ولي با شرايط فعلي که راهکاري براي شناسايي هواداران نيست، امکانپذير نخواهد بود. هواداران وقتي بليت اينترنتي خريداري مي‌کنند، اصلاً امکان شناسايي آنها وجود ندارد.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس در واکنش به طرح اين موضوع که در تمديد قرارداد جديد بيرانوند بند فسخ 700 هزار دلاري همچنان پابرجاست، گفت: هنوز قرارداد جديد بيرانوند امضا نشده است، ولي با او تفاهم کرديم و بند 700 هزار دلاري فسخ قرارداد پابرجاست. ان‌شاءالله بعد از بازگشت بيرانوند از هنگ‌کنگ قرارداد جديد او هم امضا خواهد شد.

انصاري‌فرد درباره اينکه صحبت‌هايي درباره حضور افشين پيرواني در پست سرپرستي تيم مطرح شده است، تصريح کرد: نه، صحبتي مطرح نشده است و فعلاً هيچ برنامه‌اي براي اين کار نداريم.

وي در مورد نامه باشگاه پرسپوليس به صداوسيما در مورد استفاده از نام «پرسپوليس ايران»، گفت: با توجه به اينکه در ثبت شرکت‌ها نام باشگاه ما «پرسپوليس» است، پيگيري مي‌کنيم که هر جا نامي از باشگاه برده مي‌شود حتماً به نام پرسپوليس ايران باشد.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس در واکنش به اين موضوع که حقيقت دارد همچنان در ثبت شرکت‌ها نام حميدرضا گرشاسبي به عنوان مديرعامل پرسپوليس مطرح است و مشکلاتي که براي سرپرست پيشين باشگاه به وجود آمده و حتي حساب‌هايش مسدود شد، آيا اين نگراني‌ها براي او هم وجود دارد که با اتفاقات مشابه دست به گريبان شود، بيان کرد: بله در دفتر روزنامه رسمي آقاي گرشاسبي فعلاً مديرعامل باشگاه است و بايد تغييرات را انجام دهيم و ان‌شاءالله در آينده نزديک اين کار صورت مي‌گيرد. براي هر مديرعاملي که در دو باشگاه پرسپوليس و استقلال حضور دارد، ممکن است که اين مشکلات پيش بيايد، ولي ان‌شاءالله کار را طوري مديريت کنيم که در آينده با مشکل مواجه نشويم.

انصاري‌فرد در پاسخ به اين سوال که کالدرون درخواست جذب بازيکن جديدي داشته است، تصريح کرد: ما ظرفيت تيم‌مان پر است و بازيکن جديدي نمي‌توانيم جذب کنيم و تا نيم‌فصل جابه‌جايي هم نداريم. در آن زمان هم اگر سرمربي قصد گرفتن بازيکن جديد داشته باشد، بايد بازيکني را جابه‌جاکنيم.

وي در پاسخ به اين پرسش که چرا در زماني که در کميته فني فوتسال حضور داشت، پاداش فوتسال بانوان پرداخت نشده است، گفت: من وظيفه‌ام چيز ديگري بود. من رئيس ليگ فوتسال بودم و اين مسائل به من مربوط و در حيطه اختياراتم نبود. بازيکنان با من در ارتباط بودند و من مي‌دانستم که فدراسيون فوتبال به خاطر تحريم‌هاي مالي که اعمال شده است، مشکل مالي دارند، نمي‌توانند پول‌هاي‌شان در فيفا را منتقل کنند و اگر اين اتفاق بيفتد پاداش‌ها پرداخت مي‌‌شود.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس در پايان در پاسخ به اين پرسش که بعد از حضور مجددش به عنوان مديرعامل باشگاه پرسپوليس پس از چند سال، ورزش کشور تغييرات مثبتي داشته است يا خير، گفت: به‌هرحال شرايط باشگاه داري با توجه به اينکه ما رديف بودجه نداريم و دولت و وزارت ورزش هيچ‌گونه کمکي به ما نمي‌توانند داشته باشند، نسبت به گذشته بسيار سخت‌تر شده است.رقم قراردادها بالاتر رفته و شرايط کار سخت شده است و بايد تلاش کنيم که در اين شرايط سخت تيم را به جايي برسانيم که آرامش داشته باشد و منابع مالي را از طريق اسپانسرها تأمين کنيم، اميدواريم که بتوانيم از اين ميدان سخت و دشوار سربلند بيرون بياييم.


 خبـــرنامه 

 رونمايي از 2-4-4 کالدرون با زوج عليپور و جونيور

پرسپوليس در دومين ديدار خود در ليگ نوزدهم مقابل تراکتور شکست خورد تا اولين باخت سرخپوشان تهراني در اين فصل خيلي زود رقم بخورد. اين ديدار در ورزشگاه يادگار امام (ره) تبريز برگزار شد که در پايان 90 دقيقه با تک‌گل احسان حاج‌صفي به سود تيم تراکتور تمام شد. نکته جالب اين که تيم تراکتور از سال 1393 موفق نشده بود پرسپوليس را شکست دهد و اين برد طلسم نبردن‌هاي تيم تبريزي را از بين برد.

اغلب کارشناسان معتقد بودند تاکتيک اتخاذ شده گابريل کالدرون برابر افکار مصطفي دنيزلي شکست خورد. سرمربي آرژانتيني با سيستم 3-3-4 بازي را شروع کرد که اشتباه بزرگي بود. تراکتور اواخر نيمه اول گل برتري را زد و با برد به رختکن رفت. در نيمه دوم گابريل کالدرون تغييراتي در ترکيب و سيستم بازي تيمش به وجود آورد ولي ديگر دير شده بود. پرسپوليس نتوانست گل خورده را جبران کند و اولين شکست فصل خود را در تبريز تجربه کرد.

حالا از اردوي پرسپوليسي‌ها خبر مي‌رسد کالدرون و دستيارانش تصميم گرفته‌اند بار ديگر تيم را با سيستم آشناي 2-4-4 به مصاف حريفان بفرستند. پرسپوليس قرار است روز دوشنبه 25 شهريور در استاديوم آزادي تهران از صنعت نفت آبادان پذيرايي کند و آن‌طور که شنيديم قرار است در اين ديدار عليرضا بيرانوند درون دروازه بايستد. سيدجلال حسيني و شجاع خليل زاده در مرکز خط دفاعي قرار گرفته و مهدي شيري و محمد نادري نيز در سمت راست و چپ اين دو بازي خواهند کرد.

در غياب کمال کاميابي‌نيا که به تازگي کتف مصدوم خود را جراحي کرده احمد نوراللهي تنها هافبک دفاعي پرسپوليس در بازي با تيم آباداني خواهد بود. وحيد اميري که در مسابقه با تراکتور در مرکز خط مياني بازي کرد دوباره به پست اصلي خود بازگشته و به عنوان هافبک چپ به زمين خواهد رفت. مهدي ترابي زننده تنها گل پرسپوليس در ليگ نوزدهم هافبک راست سرخپوشان جلوي صنعت نفت آبادان است. بشار رسن هافبک ملي‌پوش عراقي نيز هافبک تهاجمي و بازيساز پرسپوليس خواهد بود.

اما شايد جالب‌ترين تغيير در خط حمله باشد؛ جايي که کالدرون تصميم گرفته جونيور براندائو مهاجم تازه‌وارد برزيلي را به عنوان زوج علي عليپور در خط حمله به کار بگيرد. بايد منتظر ماند و ديد اين تغييرات تاکتيکي در دومين بازي خانگي پرسپوليس در ليگ نوزدهم مثمر ثمر خواهد بود يا نه.

حسيني، منبع درآمد بي‌حاشيه ترابزون!

مجيد حسيني تابستان گذشته با قراردادي دو ساله از استقلال به ترابزون‌اسپور پيوست که عملکرد خوبش در اين تيم سبب شده تا مديران اين باشگاه ترکيه‌اي به فکر تمديد قرارداد وي بيفتند. حسيني در يک فصل و چند هفته اخير يکي از بازيکنان کليدي تيمش بوده و البته برخلاف برخي ديگر از لژيونرهاي فوتبال ايران حاشيه خاصي هم نداشته. باشگاه ترابزون‌اسپور در نظر دارد مذاکرات خود را با حسيني به منظور تمديد قرارداد و حفظ طولاني‌مدت او آغاز کند، مدافعي که با عملکردش در اين تيم نظر باشگاه‌هاي اروپايي را به خود جلب کرده است. انتظار مي‌رود مديران باشگاه در ماه ژانويه پاي ميز مذاکره براي تمديد قرارداد اين مدافع ايراني بنشينند. بخصوص که در نقل و انتقالات تابستاني گفته مي‌شد باشگاه ويارئال در لاليگا به دنبال جذب حسيني است اما ترابزون‌اسپور براي اين انتقال 8 ميليون يورو درخواست کرده است.

قائدي، تنها اميد تيم نااميد مجيدي

شاگردان فرهاد مجيدي همچون بازي دوستانه گذشته نتيجه را به ميزبان خود واگذار کردند، اين بار با نتيجه‌اي غيرمنتظره که کمتر کسي آن را پيش‌بيني مي‌کرد. تک‌گل ايران در اين بازي را مهدي قائدي در نيمه دوم و در دقيقه 47 بازي به ثمر رساند. با اين گل نتيجه بازي دو بر يک به سود ازبکستان دنبال شد. گلي که اگر سهل‌انگاري و اشتباهات متعدد مدافعان نبود، مي‌توانست اميدها را به بازي برگرداند.

شماره ده جديد استقلال بر خلاف سال‌هاي گذشته روحيه و انگيزه خود را بازيابي کرده است و آنطور که بايد در زمين مي‌چرخد، در بهترين نقطه ممکن جاي‌گيري مي‌کند و آنچه را که مربيان از او انتظار دارند در زمين پياده‌سازي مي‌کند. تيم اميد در شرايط کنوني در ترکيب خود بايد 11 بازيکن شبيه قائدي داشته باشد. بازيکني با تجربه و تاثيرگذار که در تيم نقش کليدي و محوري دارد. بازيکنان زيادي در تيم‌ملي حضور دارند که سابقه حضور در بالاترين سطح فوتبال ايران را در کارنامه دارند. بايد ديد مجيدي اين باخت را چگونه توجيه مي‌کند و اينکه تيم تحت هدايت او مي‌تواند طلسم چندين ساله حضور در المپيک را بشکند؟

درباره چشمي

دور هايش را زد و برگشت

حکايت فوتباليست‌هاي امروز حکايت جالبي است. از بستن قرارداد‌هاي بالا تا گنجاندن بند‌هاي عجيب و غريب که همه آنها بيشتر به سود بازيکن است تا باشگاه. باشگاه استقلال طي سال‌هاي اخير به خاطر بسياري از قراردادها با مشکلات زيادي روبرو بوده و نتيجه‌اش تغيير و تحولات چند سال اخير است. البته علي خطير معاون ورزشي پيشين باشگاه استقلال در قرارداد‌هاي جديد تلاش کرده که منافع باشگاه را در نظر بگيرد، اما او به تنهايي نتوانست مانع بسياري از قرارداد‌هاي غيرمتعارف شود.

با اين مقدمه سراغ روزبه چشمي مي‌رويم، بازيکني که قراردادش را با استقلال تمديد کرد. چشمي پس از اينکه ليگ هجدهم به پايان رسيد، به مديران باشگاه اعلام کرد که مي‌خواهد با توجه به سن و سالي که دارد، فصل آينده را در خارج از کشور بازي کند. ابتدا قرار شد او به تيم الاهلي قطر برود، اما پشيمان شد و ليگ ترکيه را در پيش گرفت. قيمت پيشنهادي تيم ترکيه‌اي آنقدر پايين بود که قيد حضور در آنجا را زد.

سپس خبر آمد که اين بازيکن از اسپانيا و آلمان پيشنهاد دارد، اما هيچ کدام پيشنهادي نبودند که مدافع فصل گذشته استقلال را راغب به رفتن کند. ليگ امسال شروع شد و استقلالي‌ها پس از بدنسازي سنگين وارد مسابقات شدند. چشمي هم به مديران باشگاه چراغ‌سبز نشان داد تا دوباره به استقلال برگردد.

چشمي براي باشگاه شرط و شروط گذاشت که قرارداد يک ساله باشد، اما باشگاه زير بار نمي‌رفت. همين مسئله باعث شد تا زمان زيادي از دست برود، در نهايت هم باشگاه با توجه به مصدوميت فرشيد باقري و غيبت او تا نيم فصل تصميم گرفت تن به خواسته اين بازيکن بدهد.

اين اتفاق تکراري در حالي براي استقلال افتاد که برخي از پيشکسوتان استقلال در ديدار با وزير ورزش و جوانان به حضور اميرحسين فتحي مديرعامل استقلال به او گفتند که خيلي وقت است استقلال را کوچک کرده‌اند!


 خبـــر 

 رئال مادريد؛ پيروز جنگ با يووه بر سر اريکسن

قرارداد کريستن اريکسن در تابستان سال بعد با باشگاه تاتنهام به پايان خواهد رسيد و به نظر مي رسد هنوز توافقي بين طرفين براي تمديد قرارداد حاصل نشده است؛ اتفاقي که باعث مي شود هافبک دانمارکي فصل بعد رايگان لندن را ترک کند. يوونتوس که در سالهاي اخير نشان داده متخصص جذب بازيکنان آزاد است، يکي از تيم هايي است که به شدت به دنبال خريد کريستن اريکسن در تابستان سال بعد است و حتي اخبار حاکي از آغاز مذاکرات بين طرفين از ماه ژانويه پيش رو بوده، اما نشريه آ.اس مدعي شد رئال مادريد از شانس بيشتري براي خريد کريستن اريکسن برخوردار است.کهکشاني ها در تابستان امسال نيز براي خريد وي اقدام کردند، اما دنيل لووي برچسب هنگفت 130 ميليون يورويي را براي فروش کريستن اريکسن روي اين بازيکن زد و مديران رئال مادريد به اين نتيجه رسيدند که پرداخت چنين مبلغي براي بازيکني که تنها يک سال ديگر با تاتنهام قرارداد دارد منطقي نيست. اما اين بازيکن 27 ساله که در صعود تاتنهام در فصل گذشته به فينال ليگ قهرمانان اروپا نقش موثري ايفا کرد، تابستان سال بعد مي تواند با انتقالي آزاد راهي برنابئو شود و به نظر مي رسد رئال مادريد موقعيت بهتري براي خريد او نسبت به يوونتوس دارد. يوونتوس در تابستان امسال علاقمند بود اريکسن را با پائولو ديبالا معاوضه کند، اما اين پيشنهاد مورد قبول تاتنهام قرار نگرفت. تصميمي که چندي قبل مائوريتسيو پوچتينو تلويحا اعلام کرد از گرفتن آن پشيمان بوده و به نظر مي رسد شانس چنداني در مورد تمديد قرارداد هافبک دانمارکي وجود ندارد.

آمار عجيب مهاجمان استقلال در شروع ليگ

ضعف مشهود استقلال در شروع فصل، عملکرد نااميد کننده خط دفاع اين تيم بود. هر چند که در بازي دوم و با اضافه شدن سياوش يزداني، اين ضعف تا حد زيادي پوشش داده شد. آبي‌ها اما در فصل جديد در گلزني هم عملکرد خوبي نداشتند. استقلال که فصل قبل جزو تيم‌هايي بود که بيشترين ناکامي در گلزني را داشت، در اين فصل هم در يکي از دو بازي گل نزد. بازيکنان استقلال در اين فصل 28 شوت زدند و فقط پنج تيم در فصل جديد بيشتر از شاگردان استراماچوني با شوت دروازه حريف را تهديد کردند. البته شوت استقلالي‌ها به قدري بي‌دقت بود که در حد تهديد دروازه حريفان محسوب نمي‌شد! فقط 3 شوت از 28 شوت بازيکنان استقلال در چارچوب جاي داشت.طبق آمار متريکا، هيچ تيمي در اين فصل کمتر از استقلال شوت در چارچوب نزد. همچنين به در نرخ تبديل شوت به گل هم بعد از پارس‌جنوبي که هنوز گلي نزده، استقلال ضعيف‌ترين آمار را دارد. در اين فصل هر 6 تلاش شيخ دياباته براي گلزني، با شوتي خارج از چارچوب همراه شد. علي کريمي دومين تعداد شوت را در بين بازيکنان استقلال داشت و در اين فصل 5 شوت زده که هر 5 شوت او هم خارج از چارچوب بود. در مجموع 14 شوت استقلالي‌ها، يک شوت محسن کريمي، يک شوت مهدي قائدي در چارچوب بود و تنها گل استقلال هم با ضربه فرشيد اسماعيلي به ثمر رسيد. به نظر مي‌رسد بازيکنان استقلال براي بازگشت به روزهاي اوج، بايد در ضربات نهايي دقت بيشتري کنند.

دردسر استقلال

طلبکارها چک قبول نمي‌کنند

با پيگيري‌هايي که باشگاه استقلال از فدراسيون فوتبال کرده است، آبي پوشان بايد بدهي خود به طلبکاران از اين باشگاه پرداخت کنند. مديران استقلال با طلبکاراني همچون امير قلعه نويي و مجيد صالح مذاکراتي داشتند. مديران باشگاه استقلال از آن‌ها خواسته‌ اند تا چکي را در قبال طلب شان دريافت کنند تا استقلال مشکلي براي دريافت مجوز حرفه‌اي براي حضور در ليگ قهرمانان آسيا نداشته باشد. طبق شنيده‌ها اين افراد چک‌هاي استقلالي‌ها را قبول نکردند چرا که همين چک‌ها قبلا به بازيکنان استقلال داده شده است و اين چک‌ها پاس نشده بود.

12 سال و دو بازمانده بسکتبال ايران

صعود به المپيک 2020 توکيو آن هم در رقابت هاي جام جهاني 2019 چين و بعد از تحمل سه شکست در دور گروهي چيزي شبيه به يک رويا بود. رويايي که تبديل شدنش به واقعيت بعيد بود اما در نهايت پيروزي ايران مقابل فيليپين و شکست چين مقابل نيجريه باعث شد سرو قامتان بسکتبال ايران صعود به المپيک 2020 توکيو را جشن بگيرند. تيم ملي بسکتبال ايران آخرين بار سال 2008 جواز حضور به رقابت هاي المپيک 2008 را کسب کرد و حالا سال آينده بعد از 12 سال بسکتبال ايران در المپيک توکيو حاضر خواهد بود. اين اتفاق در حالي رخ خواهد داد که از آن تيم سال 2008 تنها دو بازمانده در ترکيب احتمالي ايران حضور خواهند داشت. صمد نيکخواه بهرامي و حامد حدادي که در دو بازي آخر ايران هم درخشش فوق العاده اي داشتند. حضور صمد در رقابت هاي المپيک براي او مي تواند حس عجيبي داشته باشد. چرا که سال 2008 و چند ماه بعد از صعود ايران به المپيک او برادر خودش را از دست داد و در حالي که آيدين فرصت حضور در المپيک را پيدا نکرد حالا صمد به پشتوانه همه خاطرات گذشته تا چند وقت ديگر براي دومين بار حضور در المپيک را تجربه خواهد کرد.

اسطوره هلندي، گزينه اول مديريت منچستريونايتد

ادوين فن‌درساز دروازه بان پيشين منچستريونايتد و چهره محبوب هواداران اين باشگاه اصلي ترين گزينه تصدي پست مدير فوتبال است. اين دروازه بان پيشين که سابقه انجام 130 بازي براي تيم ملي هلند را در کارنامه خود دارد، در سال 2005 و توسط سرآلکس فرگوسن از فولام براي منچستريونايتد خريداري شد و تا بازنشستگي در سال 2011، پيراهن اين تيم را به تن کرد. او به همراه منچستريونايتد به 4 قهرماني ليگ برتر و يک قهرماني ليگ قهرمانان رسيد و در مارچ 2009، رکورد جاودانه 1311 دقيقه بدون گل خوردن در ليگ برتر را ثبت کرد.

فن‌درسار اندکي بعد از بازنشستگي وارد عرصه مديريتي شد. او ابتدا در سال 2012 پست مديريت بازاريابي آژاکس را به عهده گرفت و از سال 2016 تاکنون به عنوان مدير اجرايي اين باشگاه فعاليت مي‌کند. عملکرد اين چهره 48 ساله و نقش موثر او در اتحاديه باشگاه هاي اروپايي، نظر اد وودوارد مدير اجرايي منچستريونايتد را به او جلب کرده و او قصد دارد فن‌درسار را به نخستين مدير فوتبال تاريخ منچستريونايتد بدل کند.

فن‌درسار خود نسبت به علاقه يونايتد آگاه است اما مي‌داند که خروج از هلند ممکن است عواقب بدي براي او به همراه داشته باشد. خروج از آژاکس در حالي که اين باشگاه به تازگي به جمع بزرگان اروپا بازگشته و به درآمدزايي 220 ميليون پوندي از نقل و انتقالات رسيده، ممکن است موجب شود ديد هواداران نسبت به چهره فن‌درسار تغيير يابد.

همسر فن‌درسار در سال 2009 دچار خون ريزي مغزي شده و اگرچه او اکنون وضعيت مطلوبي دارد، اما ممکن است فن‌درسار را نسبت به خروج از هلند و رفتن دوباره به انگليس مردد کند. وودوارد پيش از اين براي اين پست با چهره هايي نظير ريو فرديناند و دارن فلچر نيز مذاکره کرده اما او به خوبي مي‌داند که هيچ يک تجربه فن‌درسار در پست هاي مديريتي را ندارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته