جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6218


انجام اولين پيوند همزمان کبد و کليه در بيمارستان فيروزگر

دبير اجرايي سي و ششمين همايش سالانه انجمن روانپزشکان ايران :
ارائه جديدترين دستاوردهاي علمي در حوزه روانپزشکي


يادداشت


مقاله


 انجام اولين پيوند همزمان کبد و کليه در بيمارستان فيروزگر 

 به گزارش مهر، اولين پيوند همزمان کبد و کليه در سطح دانشگاه علوم پزشکي ايران توسط محسن رضا منصوريان فوق تخصص پيوند اعضا و رئيس بخش پيوند بيمارستان فيروزگر انجام شد.اين هشتمين پيوند پس از گذشت دو ماه از شروع بکار تيم پيوند کبد بيمارستان فيروزگر است و بيمار هم اکنون در بهبودي کامل به سر مي برد.رئيس بخش پيوند بيمارستان فيروزگر، گفت: بيمار مرد 36 ساله اي است که با تشخيص نارسايي پيشرفته کليه و شروع نارسايي کبد در بيمارستان فيروز گر تحت عمل همزمان پيوند کبد و کليه قرار گرفت.منصوريان افزود: اين عمل جراحي توسط تيم پيوند دانشگاه علوم پزشکي ايران از ساعت 7 شب تا 4 صبح به طول انجاميد.وي اظهارکرد: وزن يک کبد نرمال حدود 1.5 کيلوگرم است، در حالي که وزن کبد اين بيمار 7 کيلو گرم بود.رئيس بخش پيوند بيمارستان فيروزگر، افزود: اين عمل به دليل بزرگي غير طبيعي و چسبندگي هاي شديد ناشي از تخليه مايع شکمي که به دفعات انجام شده بود و همچنين تشکيل عروق فرعي در شکم و اطراف کبد و طحال، يکي از سخت ترين عمل هاي پيوند کبد است که همزمان با پيوند کليه انجام شد و حال بيمار کاملا مساعد هست.در بيماران سيروز کبدي معمولا کبد از حالت طبيعي کوچک تر مي شود به جز در چند بيماري معدود که وزن کبد بيشتر مي شود.


 دبير اجرايي سي و ششمين همايش سالانه انجمن روانپزشکان ايران :
  ارائه جديدترين دستاوردهاي علمي در حوزه روانپزشکي 

 دبير اجرايي سي و ششمين همايش سالانه انجمن روانپزشکان ايران با اشاره به اينکه بسياري از بيماران گرفتار اختلالات روانپزشکي به دليل ترس از انگ بيماري شرم بيمار و خانواده، يا تشخيص نابجا و دير هنگام در مسير درست درمان هدايت نمي‌شوند، گفت:همايش سالانه انجمن روانپزشکان ايران فرصتي است براي روانپزشکان که بتوانند به يافته‌‌هاي جديد علمي در حوزه روانپزشکي دستيابي پيدا کنند.به گزارش آفرينش از روابط عمومي کنگره، دکتر غلامرضا حاجتي اظهارداشت: اين همايش با حضور بيشتر از 1000 نفر از روانپزشکان سراسر کشور همچنين ساير همکاران در رشته‌هاي ديگر مانند متخصصين مغز و اعصاب، متخصصين داخلي، پزشکان عمومي و همکاران روانشناس برگزار مي‌شود.وي افزود:محور اصلي همايش امسال ‌"روانپزشکي در روزهاي بيم و اميد" است که بر نگاه ويژه و تاکيد روانپزشکي بر نقش عوامل اجتماعي در سلامت روان جامعه دلالت دارد.حاجتي در ادامه بيان داشت: هنوز هم بسياري از اختلالات روانپزشکي که شيوع بالايي هم دارند به دليل ترس از انگ بيماري، شرم بيمار و گاهي هم به دليل تشخيص نابجا و بعضي از دلايل ديگر در مسير درست درمان هدايت نمي‌شوند که اين موضوع بار زيادي را به بيمار، خانواده و جامعه تحميل مي‌کند.

وي عنوان کرد: هنوز بيماراني با اختلال افسردگي داريم که ماه‌ها و بلکه سال ها به سمت درمان‌هاي روانپزشکي هدايت نمي‌شوند و هنوز در بعضي از اختلالات اضطرابي که شايع ترين اختلالات در جوامع و از جمله کشور ما هستند شاهديم که بيمار به صورت متعدد به درمانگاه‌ها و کلينيک ها مراجعه مي کند و تست‌ها و آزمايش هاي تشخيصي زيادي را انجام و سردرگم است.وي گفت: در نهايت اين افراد درمان نشده و از سوي ديگر رنج بيماري را تحمل مي‌کنند. اين همايش از يک‌سو فرصتي است براي روانپزشکان که بتوانند به يافته‌‌هاي جديد علمي در حوزه روانپزشکي دستيابي پيدا کنند همچنين از سوي ديگر فرصتي است که بتوانند با چالش هاي اجتماعي و عوامل اجتماعي در حوزه سلامت روان آشنايي بيشتري پيدا کنند.وي اعلام کرد: امسال در کنار همايش کارگاه‌هاي علمي ، سمپوزيوم‌ها و برنامه هاي ديگري در نظر گرفته شده که در نوع خود بسيار جديد و نوآورانه است.حاجتي در پايان خاطرنشان کرد: اميدواريم امسال همايش علمي پرباري را شاهد باشيم تا بتوانيم بيم را در بيماران روانپزشکي که ازمظلوم ترين بيماران جامعه هستند همچنين در مردم عزيز کشورمان کاهش دهيم.


 يادداشت 

 خوراكي‌هاي لازم اما گران براي دانش‌آموزان!

ابراهيم علي آبادي

بوفه مدرسه‌ها يكي از جاهايي است كه براي دانش‌آموزان جاذبه خاصي دارد، يكي شايد به اين دليل كه شايد تجربه خريد بدون حضور والدين را تجربه مي‌كنند. اما مورد مهم ديگري هم وجود دارد گاهي در اين بوفه‌ها مواد خوراكي مانند چيپس و پفك و شكلات عرضه مي‌شود كه براي فرزندان ما مضرند.

از مدت‌ها پيش بحث ساماندهي بوفه‌هاي مدارس ميز وزارت بهداشت و وزارت آموزش‌وپرورش قرار دارد و طبعا پيشنهادهايي در مورد خوراكي‌هايي كه بايد در بوفه‌ها عرضه شود داده شده است؛ خوراكي‌هايي كه اغلب شامل انواع خشكبار و آجيل مي‌شوند و گاه غذاي گرمي چون لوبيا و عدسي.

اما البته مدتي است خشكبارها و آجيل با گراني خيلي زيادي مواجه‌اند و طبعا از توان دانش‌آموز و پول توجيبي كه مي‌گيرد خارج است كه بتواند از اين مواد خريداري كند. اين بماند، بوفه‌ها نيز به همين دليل از ارائه اين خوراكي‌ها خودداري مي‌كنند و بسياري از والدين هم كه معمولا در كيف فرزندان‌شان خوراكي‌هاي سالم مي‌گذارند، ديگراين روزها از خيرآجيل و خشكبار گذشته‌اند و به ميوه و بيسكوئيت بسنده مي‌كنند.

پس طبيعي است كه وضع خورد و خوراك دانش‌آموزان در مدارس تا حدودي بي‌سامان باشد و آن‌ها در حال خوردن چيپس و پفك و ساندويچ ببينيم، موادي كه اميدواريم در مورد نحوه تهيه آن‌ها و تاريخ مصرف‌شان حداقل از سوي مدرسه نظارتي بشود.

اما البته استفاده از اين مواد خوراكي، هم موجب سيري كاذب مي‌شود كه از رسيدن ويتامين و املاح لازم براي بدن جلوگيري مي‌كند و هم موجب چاقي دانش‌آموزان مي‌شود. بنابر آمار وزارت آموزش‌وپرورش، امسال 14ميليون و 700 هزار نفر دانش‌آموز، سال تحصيلي جديد را آغاز کرده‌اند که 20درصد اين جمعيت، يعني عددي نزديک به 3 ميليون نفر از آنها دچاراضافه وزن و چاقي هستند. وقتي به عدد 3 ميليون نفر دقت کنيم، متوجه فاجعه‌اي ناگوار خواهيم شد که آينده نظام سلامت کشورمان را تهديد مي‌کند. زيرا، اگر اين سه ميليون نفر، هر کدام به يکي از بيماري‌هاي خطرناک ناشي از چاقي و اضافه وزن مبتلا شوند، هزينه درمان آنها، يک رقم نجومي خواهد شد. در حالي‌که مي‌توانيم از همين حالا، مانع از افزايش چاقي و اضافه وزن دانش‌آموزان شويم.


  مقاله 

 خداحافظي با گرفتگي عضلات

مهسا خدامراد

اسپاسم، انقباض قوي و دردناک يا سفت شدن يک عضله است که به طور ناگهاني اتفاق مي‌افتد و چند ثانيه تا چند دقيقه طول مي‌کشد، اين عارضه بيشتر پاها را درگير مي‌کند.

گرفتگي پا در خواب، اسپاسمي است که در عضلات ساق پا يا ران در ابتداي شب که به خواب رفته‌ايد يا صبح هنگام بيدار شدن اتفاق مي‌افتد. علت اصلي اسپاسم هنوز ناشناخته است، اما برخي فعاليت‌ها يا قرار گرفتن در برخي وضعيت‌ها در بروز اسپاسم نقش دارند.

عوامل مؤثر در ايجاد اسپاسم عضلات

انجام فعاليت‌هاي ورزشي سنگين يا آسيب‌هاي ورزشي در ايجاد اسپاسم عضلات نقش دارند؛ از ديگر عوامل مؤثر در بروز اسپاسم عضلات مي‌توان به بارداري به ويژه در ماه‌هاي آخر آن به علت کاهش مواد معدني مانند کلسيم و منيزيم، در معرض سرما قرار گرفتن و تماس با آب سرد، ابتلا به برخي بيماري‌ها، مانند: بيماري‌هاي عروق محيطي، کليوي، تيروئيدي و ام‌اس، ايستادن يا نشستن طولاني مدت، کمبود پتاسيم، کلسيم يا ساير مواد معدني، از دست دادن شديد آب بدن بر اثر انجام ورزش‌هاي سنگين در هواي گرم و مصرف برخي دارو‌ها مانند دارو‌هاي ضد بارداري، اعصاب و روان، مدر (ادرارآور) و کورتون‌ها اشاره کرد.

اقدامات فوري هنگام مواجهه با اسپاسم عضلات

افراد هنگام مواجهه با اسپاسم عضلات بايد عضله درگير را ماساژ و کشش دهند؛ عضله را زير دوش آب گرم بگيرند يا به کمک يک کيسه آب گرم، آن را گرم و از کيسه يخ هم استفاده کنند؛ مصرف برخي دارو‌هاي مسکن مانند استامينوفن و بروفن هم به کاهش اسپاسم کمک مي‌کند؛ نوشيدن آب به مقدار کافي يا مصرف نوشيدني‌هاي مخصوص ورزش هم در کاهش اسپاسم عضلات مؤثر است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته