جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230


رهبر انقلاب از نمايشگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان وفناوري‌هاي برتر بازديد کردند


هشدار مرکل به جانسون:توافق بر سر برگزيت بدون مصالحه، دور از ذهن است


دونالد ترامپ:کُردها را رها نمي‌کنيم


وزير خارجه پاکستان:سازمان ملل قبل از اينکه فاجعه رخ دهد، بيدار شود


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


دارو گران نمي‎شود؛ قيمت آن اصلاح مي‌شود!

دکترروحاني:
رويکرد وزارت اطلاعات بايد ايجاد جامعه امن باشد


ماده 26 لايحه ماليات بر ارزش ‌افزوده و تبعات منفي آن


خبر


نکوداشت يونس شکرخواه، استاد ارتباطات و روزنامه نگار


پليس لندن کنشگران مبارزه با تغييرات آب و هوايي را بازداشت کرد


سرمقاله


 رهبر انقلاب از نمايشگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان وفناوري‌هاي برتر بازديد کردند 

 رهبر انقلاب اسلامي از نمايشگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان و فناوري‌هاي برتر (ايران ساخت) در حسينيه امام خميني(ره) بازديد کردند.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، رهبر معظم انقلاب اسلامي از نمايشگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان و فناوري‌هاي برتر (ايران ساخت) در حسينيه امام خميني(ره) بازديد کردند.در اين بازديد دو ساعته، حضرت آيت الله خامنه‌اي ضمن بازديد از 30 غرفه شرکت‌هاي دانش‌بنيان و گفت‌وگو با فناوران و پژوهشگران، در جريان آخرين دستاوردهاي علمي و فناوري و پروژه‌هاي تجاري‌سازي شده جوانان و متخصصان ايراني قرار گرفتند.سامانه‌هاي پزشکي با فناوري بالا در تشخيص سرطان، همودياليز، جراحي با ربات و پروتز عصبي، تجهيزات آزمايشگاهي، توليد واکسن‌ها و داروهاي پيشرفته به صورت کاملاً بومي، طراحي و ساخت موتور جت و طراحي موتور هوايي، سيستم‌هاي کنترل نيروگاهي، توليد انواع کاتاليست‌هاي نفت و گاز، خدمات شناسايي و حفاري آب‌هاي ژرف، ساخت مخازن و تجهيزات استيل، سامانه‌هاي پيشرفته نوري، اسکنري، اندازه‌گيري، بُرش، شبيه‌سازي و پردازشگرها، ساخت فريزدراير صنعتي و توليد بازيهاي رايانه‌اي از جمله دستاوردهاي شرکت‌هاي دانش‌بنيان حاضر در اين نمايشگاه بود.

در بخشي از بازديد، آقاي ستاري معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور گزارشي از رويکردها و برنامه‌هاي اين معاونت براي گذار از اقتصاد نفتي به اقتصاد دانش‌بنيان بيان کرد و گفت: با مجوز رهبر معظم انقلاب اسلامي کمک بسيار خوبي از صندوق توسعه ملي در اختيار بخش علمي کشور قرار گرفت که با اين کمک پروژه‌هاي علمي و دانش‌بنيان در جهت مقاوم‌سازي اقتصاد کشور و مقابله با تحريم‌ها کيفيت و سرعت زيادي گرفته است.معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور با اشاره به طرح ايجاد پهنه‌هاي نوآوري در کنار دانشگاهها و مراکز علمي مستعد، ايران را بزرگ‌ترين زيست‌بوم نوآوري در غرب آسيا دانست و افزود: اکنون بيش از 4500 شرکت دانش‌بنيان با درآمد 90 هزار ميليارد توماني، زمينه اشتغال مستقيم 300 هزار نفر را فراهم کرده‌اند.


 هشدار مرکل به جانسون:توافق بر سر برگزيت بدون مصالحه، دور از ذهن است 

 
اسپوتنيک :صدراعظم آلمان با نخست‌وزير بريتانيا تلفني گفت‌وگو کرده و آخرين تحولات مربوط به برگزيت را بررسي کرد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، در گفت‌وگوي تلفني با «بوريس جانسون»، نخست‌وزير بريتانيا، گفت که توافق بر سر برگزيت «بعيد به نظر مي‌رسد»، مگر آن‌که ايرلند شمالي در اتحاديه گمرکي اروپا باقي بماند. اين خبر را «لارا کونزبرگ»، سردبير سياسي شبکه تلويزيوني بي‌بي‌سي، به نقل از مقام‌هاي آگاه در دولت بريتانيا اعلام کرد. وي گفت: «نخست‌وزير با صدراعظم آلمان صحبت کرد. او به جانسون گفت که تنها در صورتي که ايرلند شمالي در اتحاديه گمرکي اروپا باقي بماند مي‌توان بر سر برگزيت توافق کرد، در غير اين صورت توافق بسيار بعيد به‌نظر مي‌رسد.» کونزبرگ در ادامه عنوان کرد: «منابع آگاه گزارش دادند که نخست‌وزير به مرکل گفت که بريتانيا معتقد است توافقي منطقي را به اروپا ارائه کرده است، اما طرف اروپايي علاقه‌اي به همکاري در اين زمينه ندارد.


 دونالد ترامپ:کُردها را رها نمي‌کنيم 

 راشا تودي :رئيس ‌جمهوري آمريکا گفت که بنا ندارد کُردهاي سوريه را به حال خود رها کند.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري راشا تودي، «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا،‌ گفت که تصميم ندارد کُردهاي سوريه را به حال خود رها کند.وي در پيامي توئيتري عنوان کرد: «ممکن است در فرايند خروج از سوريه باشيم، اما اين بدان معنا نيست که کُردها را که مردمي ويژه و جنگجوياني محشر هستند رها مي‌کنيم. هميچنين روابط‌مان با ترکيه، از اعضاي ناتو و شريکي تجاري، بسيار خوب است.در ترکيه کُردهاي بسياري حضور دارند و اين کشور درک مي‌کند که ما تنها 50 سرباز در اين بخش از سوريه داشتيم و آن‌ها آنجا را ترک کرده‌اند. نبرد از سوي ترکيه به اقتصاد آن‌ها و ارز بسيار شکننده‌شان ضربه مي‌زند. ما از لحاظ مالي و تسليحاتي به کُردها کمک مي‌کنيم!»


  وزير خارجه پاکستان:سازمان ملل قبل از اينکه فاجعه رخ دهد، بيدار شود 

اسپوتنيک :وزير خارجه پاکستان با اشاره به اينکه کشورش به هيچ طرفي تضميني درباره عدم استفاده از توان اتمي خود در جنگ نداده است، دامنه جنگ هسته اي را در صورت وقوع آن فراگيرتر از جنوب شرق آسيا دانست.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، شاه محمود قريشي وزير خارجه پاکستان اعلام کرد که کشورش تضميني به هيچ طرف بين المللي درباره عدم بکارگيري توان هسته اي خود نداده است.وي در گفتگو با شبکه الجزيره قطر افزود: اين يک نزاع ميان دو کشور هسته اي است و اگر جنگ هسته اي ميان آنها رخ دهد،دامنه ويران کننده آن به جنوب شرق آسيا محدود نخواهد بود و همه را در بر مي گيرد.وزير خارجه پاکستان تاکيد کرد: ايالات متحده آمريکا و شوراي امنيت دو طرفي هستند که توان تحرک براي حل بحران ميان دو کشور هند و پاکستان درباره کشمير را دارند. سازمان ملل بايد قبل از فاجعه رخ دهد و به نقطه غيرقابل بازگشت برسد، بيدار شود.


 يك نكته از هزاران 

 هرگز به قاره هفتم سفر نكنيد!

مدت‌هاست بسياري از كشورها ديگر زميني براي دفن زباله ندارند و از زباله اشباع شده‌اند. بيشترين حجم زباله‌هاي توليد شده را مواد پلاستيكي تشكيل مي‌دهند. توليد مواد پلاستيكي كه معمولا هم يك بار مصرف هستند ويا براي بسته‌بندي مورد استفاده قرار مي‌گيرند چيزي در حدود 380 ميليون تن در سال است كه عمدتا تنها 9 درصد آن بازيافت و 12 درصد ديگر سوزانده شده و باقي مانده در محل‌هاي دفن زباله يا طبيعت رها مي‌شوند. اما البته نكته تأثر برانگيز است است كه اين طبيعت بيشتر شامل اقيانوس‌ها مي‌شود كه 70 درصد وسعت زمين را در بر گرفته‌اند. ميزان انباشت زباله‌هاي پلاستيكي در اقيانوس‌ها به حدي زياد است كه اكنون كارشناسان محيط زيست از اين وضعيت به‌عنوان «قاره هفتم» نام مي‌برند؛ قاره‌اي كه اغلب جاندران آن در معرض خطر انقراض و نابودي هستند و چهره زيبا و دلپذير اقيانوس‌ها را به‌شدت زشت كرده‌اند.

دوكشور چين و اندونزي در اين ميان بيشترين نقش را در توليد مواد پلاستيكي و طبعا زباله‌هاي پلاستيكي دارند، ضمن اين‌كه در امحاء زباله‌هاي پلاستيكي نيز دچار بيشترين سوء مديريت هستند. در حال حاضر پلاستيک‌هاي رها شده در شمال شرق اقيانوس آرام يک مخلوط سوپ مانند (سوسپانسيون) از کيسه‌ها و بطري‌هاي ايجاد کرده‌ که مساحت آن بزرگتر از فرانسه، آلمان و اسپانيا است. اين زباله‌ها روي سطح شناور هستند و علاوه بر اين‌كه حرکت کشتي‌ها را با مشکل روبه‌رو مي‌کنند، در برخي نقاط نيز وارد اعماق آب‌ها شده و بر روي محيط زيست اثر مي‌گذارند؛ چنان‌كه براي مثال از رسيدن نور خورشيد به جانداران و گياهان دريايي جلوگيري مي‌كنند و گاهي نيز برخي جانداران اين مواد را به جاي غذا گرفته و با خوردن آن‌ها از بين مي‌روند.

مشكل ديگر وجود ميكروپلاستيك‌ها همان ريز ذرات پلاستيك است كه حتي در برف‌هاي باريده شده در قطب شمال هم ديده شده و در خون انسان نيز يافت شده است.

درواقع پلاستيك يك خطر بين‌المللي است كه براي مقابله با مصرف آن همه كشورها همراه و متعهد شوند. كشوركنيا در اين ميان سخت‌گيرانه‌ترين قانون را در مورد مصرف پلاستيك وضع كرده است در حالي‌كه اين كشور جزو فقيرترين كشورهاي جهان است و با معضلات اقتصادي فراوان روبه‌روست به 40 کشور ديگر از جمله چين، فرانسه، رواندا و ايتاليا پيوسته است، کشورهايي که استفاده از کيسه‌هاي پلاستيکي را منع کرده‌ يا بر آن ماليات سنگين وضع کرده‌اند.

بر اساس قانوني كه در كنيا وضع شده پليس کنيا اجازه دستگيري هر فردي را که حامل کيسه پلاستيکي است، دارد اما «جودي ويکانگو»، وزير محيط زيست کنيا مي‌گويد که «اين قانون ابتدا درباره توليد کنندگان و عرضه‌کنندگان کيسه‌هاي پلاستيکي اعمال خواهد شد.و البته جلوگيري از توليد پلاستيك نخستين گام در اين چالش جهاني است؛ موردي كه در اغلب كشورها از جمله كشور خودمان ديده نمي‌شود و صرفا اين مردم هستند كه مدام در مورد عدم استفاده از پلاستيك تشويق مي‌شوند و هيج اراده‌اي براي توليد نكردن كيسه‌ها و لوازم پلاستيكي وجود ندارد. به‌خصوص كه بيشترين مصرف كيسه‌ها و لوازم يك‌بار مصرف و بسته‌بندي‌هاي پلاستيكي در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و نيز در مراسم عمومي ديده مي‌شود. كه بايد تدابيري در اين گونه موارد انديشيده شود.

حدود 500 تا 1000 سال زمان لازم است تا کيسه‌هاي پلاستيکي تجزيه شوند. پلاستيک‌هاي بازمانده در طبيعت از طريق ماهي‌ها، دام و طيور مي‌توانند وارد چرخه غذايي انسان شده و مشکل ساز شوند.


 ميز خبر 

 وزارت دفاع ترکيه:

تمامي آماده‌سازي‌ها براي عمليات در شمال شرق سوريه به پايان رسيده است

ترکيه اعلام کرد که آماده‌سازي‌ها براي عمليات نظامي در شمال شرق سوريه را تکميل کرده است.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، ترکيه اعلام کرد که آماده‌سازي‌ها براي عمليات نظامي در شمال شرق سوريه را تکميل کرده است. اين در حالي است که با خروج نيروهاي آمريکايي از اين منطقه دست آنکارا را براي حمله به شبه‌نظاميان کرد باز گذاشته است.

وزارت دفاع ترکيه طي بيانيه‌اي که در صفحه توئيتري خود منتشر شد اعلام کرد: «نيروهاي مسلح ترکيه هيچ‌گاه استقرار دالان وحشت را در مرزهايمان تاب نمي‌آورند. تمامي آماده‌سازي‌ها براي عمليات به پايان رسيده است.»

"آمريکا از سوريه عقب‌نشيني نکرده بلکه نيروهايش را به پايگاه‌هاي ديگر منتقل کرده است"

يک مسئول ارشد آمريکايي اعلام کرد: نيروهاي آمريکايي در مناطق ديگري از سوريه مستقر خواهند و ما هيچ چراغ سبزي به ترکيه براي عمليات در شمال سوريه نشان نداده‌ايم و فقط تلاش مي‌کنيم جان سربازان‌مان را حفظ کنيم.

به گزارش ايسنا، يک منبع ارشد آمريکايي به خبرگزاري رويترز تاکيد کرد: ما به ترکيه‌اي‌ها به صراحت گفتيم که واشنگتن از هيچ عملياتي در شمال سوريه حمايت نکرده و در آن مشارکت نخواهد کرد.

وي افزود: ما در جايگاهي نيستيم که بخواهيم با ترکيه در زمينه تصميم‌گيري‌هايش درباره سوريه دربيفتيم.

به گفته اين مقام، ترکيه تاکنون عمليات در شمال شرق سوريه را شروع نکرده است.اين مقام ارشد دولت دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا در ادامه تاکيد کرد: آمريکا نيروهايش را از سوريه خارج نمي‌کند بلکه تنها نظاميان مستقر در شمال سوريه را به پايگاه‌هاي ديگر در خاک اين کشور منتقل مي‌کند.اين مقام آمريکايي تصريح کرد: تصميم ترامپ براي خروج نيروهاي مستقر در سوريه در نزديکي مرزهاي مشترک با ترکيه تنها شامل 50 تا 100 سرباز مي‌شود که نيروهاي ويژه هستند و به پايگاه‌هاي ديگر در داخل سوريه منتقل مي‌شوند.

اروپايي‌ها نگران خروج آمريکا از شمال سوريه‌اند

مقام‌هاي اروپايي بابت تصميم دولت آمريکا در خروج نيروهاي اين کشور از شمال سوريه خشمگين و نگرانند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، اين تصميم در حالي از سوي دولت دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا گرفته شده که ترکيه خود را براي انجام حمله‌اي عليه نيروهاي کرد متحد آمريکا در منطقه شمالي سوريه آماده مي‌کند.

وزارت خارجه آلمان در بيانيه‌اي اعلام کرد: هرگونه اقدام يکجانبه باعث بروز پيامدهاي چشمگير انساني مي‌شود و شرايط را براي بازگشت داوطلبانه و امن آوارگان به منطقه ايجاد نمي‌کند. اين اقدامات همچنين باعث تضعيف ثبات در منطقه و اقدامات مستقيم ما مي‌شود.


 ميز خبر 

 جهانگيري:

خط قرمزي براي سلامت مردم وجود ندارد

معاون اول رئيس جمهوري گفت: براي سلامت مردم هيچ خط قرمزي در کشور وجود ندارد، اگر قرار باشد کالايي توليد شود که به سلامت مردم آسيب بزند، حتما مردم در اولويت هستند.به گزارش ايرنا ، «اسحاق جهانگيري» در مراسم روز جهاني استاندارد که در سالن اجلاس سران ضمن قدرداني از توليدکنندگان، گفت: گزارشات و آمار و ارقامي که توسط موسسات رسمي کشور منتشر مي‌شود نشان مي‌دهد شرايط اقتصادي کشور عليرغم تحريم شديد آمريکايي‌ها و همانطور که خود اعلام کردند با وجود جنگ اقتصادي عليه ايران، به سمت بهتر شدن حرکت مي‌کند.وي افزود: هم شاخص‌هاي اقتصادي کلان کشور و هم گزارشاتي که از تک تک بنگاه هاي اقتصادي دريافت مي‌شود، نويد بهبود شرايط اقتصادي کشور را مي‌دهد. البته اين به آن معنا نيست که ما بنگاه مشکل‌دار و شرايط سخت نداريم. معاون اول رئيس جمهوري تاکيد کرد: توليدکنندگان و صنعتگران نبايد اجازه دهند مسير رو به رشدي که داشتيم آسيب ببيند و واحدهاي که توليداتشان در راستاي رعايت استانداردهاي بين المللي و توجه به مسائل محيط زيستي بوده است دچار وفقه و اشکال شوند.جهانگيري با بيان اين که محيط زيست يعني رعايت سلامت شهروندان ايراني، گفت: تاکيد مي‌کنم که براي سلامت مردم هيچ خط قرمزي در کشور وجود ندارد، اگر قرار باشد کالايي توليد شود که به سلامت مردم آسيب بزند، حتما سلامت مردم اصل است.

وي افزود: استاندارد حداقل هايي است که سازمان استاندارد اعلام مي کندکالاهاي داراي استاندارد در بازار حق خريد و فروش دارند.

وزير امور خارجه :

شرط ايران براي مذاکره با عربستان سعودي

وزير امور خارجه گفت: در شرايطي که سعودي‌ها علاقمند به مذاکره با ايران شدند اگر مسائل منطقه را پاي ميز مذاکره و نه با کُشتن مردم دنبال کنند، جمهوري اسلامي را هم قطعا همراه با خود خواهند داشت.محمدجواد ظريف در گفت‌وگو با خانه ملت، در واکنش به درخواست محمدبن‌سلمان وليعهد سعودي از عراق و پاکستان براي براي ميانجي‌گري با ايران، گفت: وزارت امور خارجه همواره آماده همکاري با همسايگان خود براي امنيت منطقه است، اين موضع را به طور رسمي نيز اعلام کرديم.وي افزود: آقاي رئيس جمهور در همين راستا طرح «ائتلاف اميد» و «صلح هرمز» را در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد اعلام کرد.

وزير امور خارجه، تاکيد کرد: در شرايط و وضعيتي که سعودي‌ها علاقمند به مذاکره با ايران شدند اگر مسائل منطقه را پاي ميز مذاکره و نه با کُشتن مردم دنبال کنند، جمهوري اسلامي را هم قطعا همراه با خود خواهند داشت.

استقبال چين از طرح روسيه براي استقرار صلح ثبات در خليج فارس

سخنگوي وزارت خارجه چين با استقبال از طرح روسيه براي خليج فارس، خواهان حفظ صلح و ثبات در منطقه شد.به گزارش ايلنا به نقل از تاس، «گنگ شوآنگ» سخنگوي وزارت امور خارجه چين در مورد طرح روسيه براي امنيت خليج فارس گفت: چين از اين طرح استقبال مي کند. من بايد اين اطلاعات را مورد بررسي قرار دهم اما مي‌توانم يک پاسخ درست بدهم. اوضاع در خليج فارس پيچيده است و چين از نزديک و با دقت آن را دنبال مي‌کند. در واقع صلح و ثبات در منطقه، به نفع همه است.

انفجار در دانشگاه غزني؛ 19 دانشجو زخمي شدند

در پي انفجار يک بمب در يک دانشگاه در ولايت غزني، دست کم 19 دانشجو زخمي شدند.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه تلويزيوني تي‌آر‌تي،‌ در پي انفجار يک بمب در يک دانشگاه در ولايت غزني، دست کم 19 دانشجو زخمي شدند. اين خبر را مقام‌هاي رسمي اعلام کردند.«عارف نوري» سخنگوي اين ولايت،‌ گفت که 12 نفر از زخمي‌ها زن هستند. اين انفجار در دانشگاه غزني روي داد. نوري در ادامه عنوان کرد که وضعيت جسمي دو نفر از زخمي‌ها بحراني است.

امارات ممنوعيت سفر شهروندانش به لبنان را لغو کرد

وزارت خارجه و همکاري بين‌المللي امارات در بيانيه‌اي اعلام کرد، اين کشور پس از سه سال ممانعت، به شهروندانش اجازه داد به لبنان سفر کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اسکاي نيوز، در اين بيانيه به نقل از خالد بهالول، معاون وزير خارجه امارات آمده است، اين تصميم پس از پيگيري امنيت گذرگاه‌ها، تضمين‌هاي دولت لبنان و تقويت روابط ميان دو کشور گرفته شد.

امارات، بحرين، کويت و عربستان در سال 2016 پس از اينکه در اظهاراتي مداخله جويانه اعلام کردند،‌ حزب‌الله لبنان، بر تصميمات سياسي در اين کشور اشراف دارد، از اتباع خود خواستند لبنان را ترک و به آن سفر نکنند. امارات از آن زمان تاکنون ممنوعيت سفر به لبنان را لغو نکرده است.امارات همزمان با سفر سعد حريري، ‌نخست وزير لبنان به ابوظبي جهت شرکت در دومين کنفرانس سرمايه‌گذاري امارات- لبنان، ممنوعيت سفر به اين کشور را لغو کرد.

افشاي محتواي مکالمه روساي جمهوري ترکيه و آمريکا

اردوغان به ترامپ: يا با ترکيه در عمليات همکاري کنيد يا راه را باز کنيد!

روزنامه انگليسي "ميدل ايست آي" فحواي مکالمه تلفني رؤساي جمهوري ترکيه و آمريکا قبل از اينکه آنکارا انجام عمليات نظامي در شمال سوريه در چارچوب تلاش‌ها براي ايجاد "منطقه امن" را اعلام کند، فاش کرد.به گزارش ايسنا، روزنامه انگليسي "ميدل ايست آي" به نقل از يک منبع ترکيه‌اي مطلع از مکالمه تلفني ميان رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه و دونالد ترامپ، همتاي آمريکايي او نوشت: اردوغان در جريان اين گفت‌وگوي تلفني خطاب به ترامپ گفت "يا با ترکيه در عملياتش همکاري کنيد يا راه را باز کنيد."اين منبع همچنين اعلام کرد: اين بلند کردن صدا توسط اردوغان و اين لحن صحبت کردن در شرايطي عنوان شده که آنکارا به دليل جدي نگرفتن نگراني‌هايش از بابت سوريه شاهد تنش روز افزوني است.


 دارو گران نمي‎شود؛ قيمت آن اصلاح مي‌شود! 

 اخيرا يکي از ترفندهاي رواني افزايش قيمت، استفاده از تعبير «اصلاح» به جاي «گراني» است؛ چنان‌چه هفته پيش هم که نان گران شد، سخني از گران شدن نان به ميان نيامد بلکه بحث اصلاح قيمت نان مطرح شد!اين‌که با بازي با کلمات بخواهيم از فشار رواني مسائل مبتلابه جامعه بر مردم بکاهيم به هر ترتيب که به آن بنگريم بازي با شعور مردم است. چرا که به هرحال مردم مي‌دانند که اصلاح در موارد اخير همواره با گراني همراه بوده و نه با کاهش قيمت؛ موردي که طبعا در مورد معناي کلمه اصلاح انتظار مي‌رود؛ اصلاح کردن دقيقا به معناي درست و واقعي کردن است و رساندن قيمت به جاي واقعي‌اش و نه گران کردن که مسئولان اينک از آن استفاده مي‌کنند. حالا در زمينه دارو نيز خبر از اصلاح قيمت‌ها به گوش مي‌رسد؛ اين اصلاح هم طبعا به معناي گران‌تر شدن دارو در کنار گران‌تر شدن نان است؛ دو موردي که با جان و سلامتي مردم ارتباط مستقيم دارد و طبعا آنان را دچار مشکلات فراواني مي‌کند. بايد در اين ميان به اين نکته مهم توجه کنيم که قيمت سبد کالاي خانواده در شهريورماه به هشت ميليون تومان رسيد. پرسش اين است که در کدام بخش از کارخانه‌ها و ادارات و بخش‌هاي دولتي و خصوصي ما يک کارگر يا يک کارمند دستمزدي اينچنيني دريافت مي‌کند؟

آيا بهتر نيست اين‌بار به جاي «اصلاح» قيمت کالاهاي اساسي، مسئولان «دستمزد» کارکنان را «اصلاح» کنند؛ اصلاح در همان معني که خود در ذهن دارند؟!


 دکترروحاني:
  رويکرد وزارت اطلاعات بايد ايجاد جامعه امن باشد 

 رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه رويکرد وزارت اطلاعات بايد ايجاد و استحکام "جامعه امن" و پرهيز از جامعه امنيتي باشد، گفت: اقشار و سليقه هاي مختلف اجتماعي بايد با سلامت عمل و اقتدار وزارت اطلاعات باور داشته باشند و با شنيدن نام وزارت، احساس امنيت و آرامش کنند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار وزير، معاونين و مديران ارشد وزارت اطلاعات، گفت: مجموعه وزارت اطلاعات از مهمترين دستاوردها و سرمايه هاي نظام اسلامي است و اينکه بر اساس قانون اساسي، تنها دستگاه اجرايي است که وزير آن بايد مجتهدي عادل باشد؛ يعني متشرع بودن کارکنان و نيز شرعي و عادلانه عمل کردن وزارت اطلاعات اولين و محوري ترين رکن فعاليت اين دستگاه است.رئيس جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين سيد محمود علوي وزير اطلاعات را فردي داراي اخلاق حسنه، سعه صدر و ارتباط توام با رافت و الفت در درون سازمان و بيرون اين وزارتخانه دانست و افزود: کارکنان اين وزارتخانه بايد خداوند متعال را صاحب کار و ناظر و داور اصلي رفتار خود بدانند و صفت زيباي "سرباز گمنام امام زمان (عج) "را بدليل اجر و ثواب فراوان خدمت پنهان، فرصت معنوي بزرگي براي خود تلقي کنند.

روحاني قانوني و نظارت پذير بودن را رکن دوم فعاليت وزارت اطلاعات دانست و ادامه داد: اينکه قانون‌گذار بعد از بحث هاي فراوان به اين نتيجه رسيد که دستگاه اطلاعاتي کشور بايد در قالب وزارت و درون دولت شکل گيرد، نشانه اين است که اين دستگاه علاوه بر نظارت خداوند و مردم، نظارت رئيس جمهور به عنوان منتخب مردم؛ مجلس و ساير ارکان قانوني کشور را بر خود پذيرفته است.رئيس جمهوري تصريح کرد: مردمي بودن و جامعه محور عمل کردن سومين رکن فعاليت در مجموعه وزارت اطلاعات است. اقشار و سليقه هاي مختلف اجتماعي بايد با سلامت عمل و اقتدار وزارت اطلاعات باور داشته باشند و با شنيدن نام وزارت، احساس امنيت و آرامش کنند. رويکرد وزارت اطلاعات نيز بايد ايجاد و استحکام "جامعه امن" و پرهيز از جامعه امنيتي باشد.


 ماده 26 لايحه ماليات بر ارزش ‌افزوده و تبعات منفي آن 

آذر فخري

 مدتي است سازمان امور مالياتي كشور درپي تصويب ماده 26 لايحه ماليات برارزش افزوده است. چرا تصويب اين ماده براي سازمان امورمالياتي تا اين اهميت دارد؟ طبق اين ماده، سازمان امورمالياتي مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاريخ تصويب اين قانون به منظور فراهم کردن زمينه تحقق اهداف و مأموريت‌هاي سازمان و ارتقاي سطح انگيزش کارکنان و اجراي صحيح و به‌‎موقع قوانين و مقررات مالياتي، نسبت به تهيه آيين‌نامه اداري، مالي، استخدامي و تشکيلاتي خود اقدام کند.

اين آيين‌نامه با پيشنهاد مشترک وزارت اموراقتصادي و دارايي و سازمان اداري و استخدامي کشور، پس از تصويب هيأت وزيران اجرايي مي‌شود. اما نكته قابل تامل و نيز شگفت‌انگير در مورد اين لايحه در صورت تصويب اين است كه سازمان امورمالياتي در چهارسطح اداري، مالي، استخدامي و تشکيلاتي از شمول قوانين و مقررات عمومي دولت مستثني مي‌شود؛ و اين يعني خود سازمان امور مالياتي كشوراز پرداخت ماليات معاف خواهد شد.بديهي است كه تصويب و اجراي چنين قوانيني‌ فضاي اعتماد عمومي به مسئولين نظام را خدشه‌دار خواهد كرد چرا كه شفافيت مالي اين سازمان و نظارت بر عملکرد آن توسط دولت کاهش خواهد يافت.

بنا به گفته يك كارشناس اقتصادي مستثني شدن برخي سازمان‌ها و نهادها از قوانين عمومي دولت، زمينه‌سازايجاد فساد و رانت خواهد شد.چرا كه برخي کارکنان علاوه بردريافت حقوق خود از دولت از برخي از اين سازمان‌ها و نهادها نظير شرکت‌هاي تابعه و وابسته به وزارت نفت، وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکي، دانشگاه‌هاي تابعه بانک مرکزي و ... نيز حقوق دريافت مي‌كنند. در واقع اساسي‌ترين دليل وقوع حقوق‌هاي نجومي در بدنه دولتي، عدم نظارت دولت بر تمامي جريان‌هاي مالي سازمان‌هاي زيرمجموعه خود است.

a.f.far99@gmail.comcom


 خبر 

 با احتمال شکست مذاکرات برگزيت

پوند انگليس سقوط کرد

نرخ برابري پوند انگليس در برابر دلار آمريکا پس از انتشار گزارشات مختلف از افزايش احتمال شکست مذاکرت برگزيت، به شدت افت کرد.به گزارش مهر به نقل از سي‌ان‌بي‌سي، پس از انتشار گزارشات مختلف از افزايش احتمال شکست مذاکرت برگزيت، نرخ برابري پوند با دلار آمريکا به شدت افت کرد.

در پي اعتراض به کارشکني‌هاي اخير آمريکا؛

نماينده ايران، کميته ششم سازمان ملل را تعليق کرد

به دنبال اعتراض کارشناسي و دقيق ديپلمات حقوقدان نمايندگي ايران در سازمان ملل متحد، نشست کميته ششم سازمان ملل تعليق شد.به گزارش صداوسيما، در نشست کميته ششم مجمع عمومي سازمان ملل متحد، علي نسيم‌فر نماينده جمهوري اسلامي ايران در اين کميته نسبت به شرايط ايجاد شده از سوي دولت ميزبان براي اعضاي ايراني اعتراض و خواهان حل سريع اين مشکل شد.بر اساس اظهارات صريح نماينده ايران، رفتار آمريکا در عدم صدور ويزا براي هيئت ديپلماتيک ايران و همچنين ايجاد محدوديت رفت و آمد شديد براي ديپلمات‌هاي حاضر در نمايندگي جمهوري اسلامي ايران و خانواده‌هايشان نيازمند مداخله دبيرخانه سازمان ملل متحد است.

نسيم‌فر همچنين اقدام آمريکا را مغاير توافقنامه مقر سازمان ملل متحد، منشور ملل متحد و همچنين کنسوانسيون‌هاي مربوطه دانست؛ زيرا امکان حضور موثر اعضاي سازمان ملل متحد در نشست‌هاي مربوطه را سلب کرده است. به دنبال اعتراض کارشناسي و دقيق ديپلمات حقوقدان نمايندگي ايران در سازمان ملل، نشست کميته ششم سازمان ملل تعليق شد.

برندگان نوبل فيزيک 2019 معرفي شدند

جايزه نوبل فيزيک 2019 به طور مشترک به "جيمز پيبل"، "ميشل مِيِر" و "ديديه کولوز" اهدا شد.به گزارش ايسنا، جايزه نوبل فيزيک امسال، به "جيمز پيبل"(James Peebles) براي کشفيات نظري در کيهان شناسي فيزيکي و "ميشل مِيِر"(Michel Mayor) و "ديديه کولوز"(Didier Queloz) براي کشف يک سياره فراخورشيدي که به دور يک ستاره شبيه به خورشيد مي چرخد، اهدا شد. نيمي از جايزه مالي 1.1 ميليون دلاري نوبل فيزيک 2019 به جيمز پيبلز تعلق گرفته و نيمي ديگر بين مِيِر و کولوز تقسيم خواهد شد.

پيبلز در پژوهش خود، کيهان را با ميلياردها کهکشان و خوشه‌هاي کهکشاني آن مورد بررسي قرا داده است. چارچوب نظري او، بنياني براي درک سابقه کيهان از زمان وقوع بيگ بنگ تا به امروز به شمار مي‌رود.ميشل مِير و ديديه کولوز در پژوهش خود، کهکشان محل سکونت ما يعني راه شيري را در جستجوي جهاني ناشناخته مورد بررسي قرار داده‌اند. آنها در سال 1995 نخستين سياره فراخورشيدي را بيرون از منظومه شمسي پيدا کردند. سياره اي که به دور يک ستاره شبيه خورشيد موسوم به پگاسي 51 مي‌چرخيد.

اکتشاف کولوز و مايور توانست تحول بزرگي در ستاره‌شناسي به وجود آورد. پس از اين کشف بزرگ، بيش از چهار هزار سياره فراخورشيدي در راه شيري کشف شده‌اند و همچنان، سيارات بزرگي در اندازه‌ها، شکل‌ها و مدارهاي گوناگون در حال ظهور هستند.


 نکوداشت يونس شکرخواه، استاد ارتباطات و روزنامه نگار 


 پليس لندن کنشگران مبارزه با تغييرات آب و هوايي را بازداشت کرد 


 سرمقاله 

ضرورت " طرح هزار فوريتي" براي درک منافع ملي

حميدرضا عسگري

اخيراً نمايندگان مجلس از ارائه طرح 2 فوريتي جهت الزام بازگشت خانواده مسئولان به کشور خبرداده اند. بر اساس طرح مذکور، "افراد درجه يک، رده مياني و پاييني خانواده مسئولان نظام بايد ظرف سه ماه به کشور بازگردند".

طي اين سال ها بحث اقامت خانواده مسئولان در خارج از کشور، با توجه به افزايش و شدت فشارهاي اقتصادي و معيشتي براي جامعه بسيار حساسيت برانگيز و بعضاً حاشيه ساز شده است. البته که توجيه هاي غيرمنطقي برخي مسئولان درباره حضور فرزندان يا خانواده هاشان در کشورهاي خارجي، در تشديد اين حساسيت ها بي تاثير نبوده است.

اما مسئله اصلي اينجاست که رفتن به خارج از کشور جهت تحصيل و اشتغال و حتي براي اقامت دائمي، امري خلاف قانون نيست و نمي توان از بابت آن قانون تصويب کرد که کسي حق ندارد برود و يا اگر رفته بايد برگردد!. دراين باره چند نکته لازم است که بازگو شود.

ابتدا بايد به موضوع "وطن پرستي" به عنوان يک مقوله کلي در زمينه خدمت رساني اشاره کرد. اينکه بايد در عرصه مختلف و به خصوص پست هاي مديريتي و تاثيرگذار، افرادي را بر کرسي مسئوليت نشاند، که ذاتاً به دنبال خدمت براي اعتلاي کشور و ملت باشد. اين مسئله را چه وطن پرستي يا ملي گرايي يا ايثار در راه ملت و تعابير اين چنيني به ناميم، تا زماني که در ميان مسئولان ما به صورت واقعي (نه تظاهر و ريا) نمود پيدا نکند، طرح هاي دوفوريتي و قوانين مختلف فايده اي نخواهد داشت.

نکته دوم اينکه ضوابط و قوانين ازسوي قانون گذاران و مجريان و ناظران بايد به گونه اي باشد که سلامت وصحت عملکرد افراد درجايگاهي که هستند در چارچوبي قرارگيرد که فرد مسئول حتي با داشتن سوء نيت هم نتواند از موقعيت و امکانات حاضر براي خروج خود يا افراد خانواده به صورت غيرقانوني عمل کند. امروز افرادي که پرونده تخلفات مالي آنها باز است و خودشان و خانواده هاشان در اروپا و آمريکا و کانادا زندگي مي کنند، از همين حفره هاي قانوني و نظارتي سوء استفاده کرده اند.

نکته سوم در مورد نحوه پيگيري و يا قانون گذاري درجهت جلوگيري از اين سوء استفاده هاي برخي مسئولان است. بر اساس اين طرح دوفوريتي که نمايندگان درصدد بررسي آن هستند، "ماموران دولت، بورسيه‌هاي قانوني دانشگاهي و همچنين افرادي که از فرصت‌هاي مطالعاتي استفاده مي‌کنند، از اين الزام معاف هستند". بايد در نظر داشت که همواره "استثنا گذاري" در مسائل مختلف، يکي از حفره هاي فساد است. به عبارتي "استثنا" ها همواره يکي از ابزار فرصت طلبان و رانت خواران بوده و هست. لذا به نظر مي رسد اگر قوانين بر اساس حسن اجرا و نظارت هدفمند پايه گذاري شوند، ديگر نيازي به تبصره و استثنا وجود نخواهد داشت.

اين حق آزادي براي هر انساني وجود دارد که درهرکجاي دنيا زندگي کند، درس بخواند يا اشتغال داشته باشد. اما اين حقوق بايد براساس بهره گيري از توان شخصي باشد، و اگر فردي يا مسئولي از توان بيت المال براي چنين اميالي استفاده کرد، بايد قوانين به گونه اي آن را محدود کند که پيش از خروج و مهاجرت به ديگر کشورها پاسخگوي محاکم قضايي باشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته