جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230


نظر وزير نفت درباره احتمال افزايش قيمت بنزين


فرش قرمز دمشق براي فعاليت شرکت‌هاي نفتي ايران


ميز خبر


معادلات انرژي


 نظر وزير نفت درباره احتمال افزايش قيمت بنزين 

 وزير نفت درباره احتمال سهميه‌بندي و افزايش قيمت بنزين در لايحه بودجه سال جاري گفت: هر چيزي در اين حوزه ممکن است.به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه در حاشيه پنجمين کنگره نفت و نيرو در جمع خبرنگاران در خصوص آخرين وضعيت توسعه لايه‌هاي نفتي، اظهار کرد: براي توسعه اين پروژه مذاکراتي شده که بيش‌تر با شرکت‌هاي ايراني بوده اما هنوز به نتيجه نرسيده‌ايم. وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در خصوص کاهش سهميه کارت سوخت جايگاه‌داران بيان کرد: قرار بر اين بود که سهميه کارت سوخت جايگاه‌داران کاهش يابد تا مردم از کارت سوخت خودشان استفاده کنند، چرا که کارت سوخت جايگاه‌داران براي سوخت‌گيري نيست و تنها بايد زماني مورد استفاده قرار گيرد که مشکلي براي کارت سوخت شخصي افراد به وجود آمده باشد.

ميزان سهميه کارت سوخت جايگاه‌داران

وزير نفت در پاسخ به اين سوال که آيا احتمال کاهش سهميه مجدد کارت سوخت جايگاه‌داران وجود دارد، ادامه داد: امکان دارد ميزان سهميه کارت سوخت جايگاه‌داران باز هم کاهش يابد، لذا لازم است تا تمام خودروها از کارت سوخت شخصي خودشان استفاده کنند.

بابک‌ زنجاني‌سنج نداريم

بيژن زنگنه وزير نفت اظهار کرد: فردي که مي‌خواهد محموله نفتي ببرد، بايد منابع کافي براي آن داشته باشد؛ ما بابک زنجاني سنجي نداريم و حداقل پول مورد نياز براي يک محموله نفتي 40 تا 50 ميليون دلار است.وي با بيان اين‌که بايد براي پولي که در کشور وجود دارد، فکر کرد تا از آن به نحو احسن استفاده شود، اظهار کرد: اکنون در شرايط دشواري قرار داريم بنابراين بايد از ابتکارهاي خود استفاده کنيم.زنگنه تصريح کرد: وزارت نفت در شرايط سخت اين سال‌ها توانسته است کارهاي بزرگي را در بخش پتروشيمي، نفت و گاز انجام دهد البته نياز کشور بيش از اين است.وزير نفت با اشاره به اقدامات صورت گرفته، گفت: همه بخش دريايي 27 فاز پارس جنوبي تا پايان امسال به اتمام مي‌رسد و عمليات اجرايي طرح توسعه فاز11 پارس جنوبي نيز امسال آغاز خواهد شد.وي با تاکيد بر اين‌که توتال و شرکت چيني به دليل تحريم از طرح توسعه فاز 11 خارج شدند، اظهار کرد: خروج آن‌ها در يک فضاي کاملا دوستانه صورت گرفت چراکه تحريم‌ها اجازه فعاليت آن‌ها را نمي‌داد.

قرارداد ميدان گازي فرزاد B

زنگنه از امضاي قرارداد ميدان گازي فرزاد B به عنوان يک ميدان مشترک در ماه‌هاي آينده خبر داد و گفت:‌ امسال براي اولين‌بار صادرکننده بنزين بوديم و بنزين يورو 4 در کلانشهرهاي کشور توزيع مي‌شود.وزير نفت ادامه داد: اگر از من سوال شود که آينده کسب‌وکار را چگونه مي‌بينيد، پاسخ خواهم داد که در شرايط کنوني ظرفيت‌هاي زيادي براي توسعه وجود دارد و اگرچه در جغرافياي نفت تغييرات مهمي اتفاق افتاده به طوري که آمريکا که بزرگترين مصرف‌کننده نفت بود، اکنون به بزرگترين توليدکننده نفت و گاز و ميعانات تبديل شده اما همچنان ظرفيت‌هاي قابل توجهي در ايران براي توسعه وجود دارد.


 فرش قرمز دمشق براي فعاليت شرکت‌هاي نفتي ايران  

 وزير نفت و منابع معدني سوريه گفت: اين نويد را مي‌دهيم که متخصصان سوري در همه بخش‌هاي نفتي و غيرنفتي به کمک متخصصان ايراني دوباره کشور خود را احيا خواهند کرد و پالايشگاه‌ها و تاسيسات نفتي دوباره به روزهاي اول فعاليت خود باز خواهد گشت.علي غانم در گفت‌وگو با ايلنا در خصوص سفر خود به ايران و آخرين وضعيت صنعت نفت اين کشور پس از جنگ گفت: من در راستاي گسترش همکاري‌هاي بين دو کشور در حوزه انرژي و معادن به ايران سفر کردم. هدف اصلي ما ارتباط با بخش خصوصي ايران و دعوت آنها براي حضور در پروژه‌هاي نفت و گاز سوريه بود.وي در پاسخ به اين سوال که دولت سوريه چه مشوق‌هايي براي شرکت‌هاي ايراني فعال در حوزه نفت و گاز دارد، گفت: در جلساتي که من در تهران داشتم بحث اصلي در مورد نفت و مشتقات آن بود ما به دنبال اين هستيم که شرکت‌هاي نفتي ايران در سوريه حضور پيدا کنند تا فعاليت‌هاي سوريه در حوزه انرژي از سر گرفته شود.

وزير نفت سوريه گفت: طرح‌هاي تشويقي و تسهيلاتي که دولت سوريه در اين حوزه براي صنعتگران و شرکت‌هاي ايراني در نظر گرفته بسيار جذاب است ضمن آنکه ما در حال تدوين يک قانون جديد سرمايه‌گذاري هستيم که در آن مشوق‌هاي جذابي براي سرمايه گذاران خارجي در نظر گرفته شده است.وي ادامه داد: من تلاش دارم در اين سفر نحوه ورود و راهکارهاي سرمايه گذاري در سوريه را براي بخش خصوصي ايران روشن کنم و به آقاي سفير نيز ماموريت داده شده براي حضور ايراني‌ها تمام راهکارهاي لازم را در نظر بگيرند و مهمترين برنامه تسريع براي حضور شرکت‌هاي ايراني در سوريه است.غانم با بيان اينکه روزهاي آينده روزهاي همکاري مشترک سودآور براي دو کشور خواهد بود؟ اظهار داشت: سوريه تمايل دارد با کشورهايي کار کند که در روزهاي تلخ گذشته در کنار دولت و ملت سوريه قرار داشته‌اند، آنها دوستان ما محسوب مي شود و در راس اين دوستان ايران قرار دارد.وي با اشاره به ديدار خود با وزراي اقتصادي گفت: يکي از صحبت‌هاي من در ايران پايبندي و تعهد طرفين به قراردادها و تعهدات قبلي و فعلي بود که دو طرف بايد خود را ملزم به اجراي آن بدانند.


 ميز خبر 

 سوخت‌گيري با کارت جايگاه‌داران در پمپ بنزين‌ها کاهش يافت

از ساعت صفر بامداد سه شنبه 16 مهر ماه ميزان سوخت‌گيري با کارت جايگاه‌داران در پمپ بنزين‌ها به 20 ليتر کاهش يافت.

به گزارش ايسنا، شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي اعلام کرد که از ساعت صفر ميزان سوخت گيري با کارت جايگاه داران در پمپ‌بنزين ها به 20 ليتر کاهش يافت. قبلا اين مقدار 30 ليتر بوده است.

شرکت ملي پخش تأکيد کرد هموطنان جهت سهولت در سوختگيري از کارت سوخت شخصي استفاده کنند. يادآوري مي‌شود ميزان ليتراژ در هر بار سوختگيري با کارت سوخت شخصي خودروها همان 60 ليتر است.

ضمناً چنانچه به هر دليلي مراجعان کارت سوخت به همراه نداشته باشند در کليه جايگاه‌ها کارت سوخت آزاد موجود است.

همچنين به منظور رفاه حال هموطنان، درخواست مي شود در زمان مسافرت، کارت سوخت شخصي خود را به همراه داشته باشند.

در کميسيون برنامه و بودجه مطرح شد؛

طرح آمريکا براي به صفر رساندن فروش نفت ايران با شکست مواجه شده است

سخنگوي کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت که طبق گزارش وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي نفت ايران طرح آمريکا براي به صفر رساندن فروش نفت ايران با شکست مواجه شده است .

محمد خدابخشي در گفت‌وگو با تسنيم با اشاره به جلسه کميسيون برنامه و بودجه با حضور وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي نفت ايران براي ارائه گزارش در خصوص فروش نفت و روند اجراي پروژه‌هاي مربوط به توليد آن گفت: بر اساس گزارش ارائه شده در خصوص فروش نفت، طرح آمريکايي‌ها براي به صفر رساندن فروش نفت ايران با شکست مواجه شده است و کماکان اين محصول به فروش مي‌رسد.

وي افزود: بر اساس گزارش آقاي کرباسيان مدير عامل شرکت ملي نفت تمامي طرح‌هاي فازهاي پارس جنوبي به غير از فاز 11 در دريا و 10 در خشکي به پايان رسيده‌اند؛ همچنين فاز 11 پارس جنوبي تعيين تکليف شده و شرکت پترو پارس مسئوليت آن‌را بر عهده گرفته است.

نماينده مردم اليگودرز با اشاره به گزارش‌هاي ارائه شده، ادامه داد: توليد نفت از غرب کارون در حال حاضر 350 هزار بشکه در روز است که تا پايان سال اين ميزان به 400 هزار بشکه در روز افزايش پيدا مي‌کند، همچنين پروژه راه‌بردي گوره جاسک با مبلغ يک و 8 دهم ميليارد دلار در حال انجام است و تمام لوله مورد نياز اين طرح و همچنين تمامي 50 عدد پمپ آن از سازندگان ايراني تامين مي‌شود.

سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس يادآور شد: براي عقد قراردادهاي توسعه‌اي با شرکت‌هاي ايراني و شرکت‌هاي بين المللي مذاکراتي در حال انجام است، همچنين بر اساس گزارش‌هاي ارائه شده توسط آقاي کرباسيان نگهداري و افزايش برداشت 33 پروژه توسط پيمانکاران صد در صد ايراني انجام مي‌شود، مبلغ کل اين طرح يک و 6 دهم ميليارد دلار برآورد شده است که جبهه کاري گسترده‌اي براي پيمانکاران و سازندگان تجهيزات ايراني فراهم مي‌کند.

وي با اشاره به بررسي موادي از طرح اصلاح قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري گفت: مرکز پژوهش‌هاي مجلس ماموريت يافت تا با اعمال بازنگري در طرح نقطه نظرات خود را بر روي مواد و بندهاي مختلف آن ارائه کند تا در کميسيون مورد تصميم گيري قرار بگيرد.

مشاور رئيس مجلس:

شبانه‌روز 5.5 ميليون بشکه نفت و گاز آتش مي‌زنيم

مشاور رئيس مجلس گفت: موضوع مهم اين است که 70 درصد توليد نفت مي‌سوزد و همه مي‌گويند اين موضوع ارتباطي با آنها ندارد، دولت و مجلس آن را گردن نمي‌گيرند و قوه قضائيه هم مي‌گويد کار هر کدامتان که باشد دستگيرتان مي‌کنيم.

به گزارش ايلنا، محمدرضا باهنر در کنگره نفت و نيرو با اشاره به حضور بخش خصوصي در صنعت نفت و با بيان اينکه آنهايي که عرق ملي و علاقه‌اي به پيشرفت ايران دارند در صنعت نفت که در بخش جامعه علمي و چه کارآفريني آثار خوبي را ايجاد کردند، گفت: گستره فعاليت‌هاي نفت، گاز پتروشيمي بسيار زياد است و زيرمجموعه‌هاي توسعه مانند سرمايه، پيمانکار قوي، ساخت تجهيزات، توسعه تکنولوژي و فناوري‌هاي نو بايد دراين حوزه وجود داشته باشد.

باهنر با تاکيد بر تنوع محصولات در صنعت نفت تاکيد کرد: هر چند که دنيا به دنبال تنوع محصولات نفتي است در ايران تنها مي‌خواهيم فروشنده خوبي باشيم و با هر تحريم هم دچار گرفتاري‌هاي عظيمي مي‌شويم. هر چند که در صد سال گذشته که وارد نفت شديم پيشرفت خوبي را داشتيم اما اقدامات انجام شده کافي نيست.

باهنر با تاکيد بر اينکه شبانه‌روز 5.5 ميليون بشکه نفت و گاز آتش مي‌زنيم، گفت: چطور مسئولين از اين شرايط دلواپس نمي‌شود و ازغصه خوابشان نمي‌برد کاش اين 5.5 ميليون بشکه که آتش زده مي‌شود تبديل به رفاه، توسعه و توليد کالاهاي مورد نياز مي‌شد.مشاور رئيس مجلس با اشاره به افزايش هزينه‌هاي توليد نفت گفت: زماني که چاه‌هاي نفتي‌مان جوان بودند براي توليد هر بشکه نفت به دلار خرج مي‌شد امروز با بالا رفتن سن چاه‌هاي نفت اين رقم به هشت دلار در هر بشکه رسيده و پيش بيني مي‌کنيم با برداشت هيدرکربني متداول هزينه هر بشکه به 20 دلار برسد و ناچاريم براي توليد هر بشکه 12 دلار بيشتر خرج کنيم.


 معادلات انرژي 

 تهاتر نفت با بدهي بخش خصوصي اجرا شدني نيست

چندي پيش نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي به دولت اجازه دادند به ازاي بدهي خود به اشخاص حقيقي، حقوقي و تعاوني، به آن‌ها نفت خام تحويل دهد، اين در شرايطي است که وزير نفت به صراحت اعلام کرد که اين طرح قابليت اجرايي ندارد.

به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در جلسه علني 28 بهمن ماه سال گذشته، بندالحاقي 5 تبصره يک لايحه بودجه 98 را به تصويب رساندند که براساس آن به دولت اجازه داده مي‌شود پس از کسر سهم صندوق توسعه ملي تا مبلغ 400 هزار ميليارد ريال از خالص بدهي‌هاي قطعي خود به اشخاص حقيقي، حقوقي، تعاوني و خصوصي که در چارچوب مقررات مربوط تا پايان سال 1397 ايجاد شده و همچنين اجراي تکاليف اين قانون را از محل تحويل نفت خام به اين اشخاص براساس قيمت بورس انرژي يا قيمت منطقه‌اي تسويه کنند. مقدار نفت خام تحويلي، مازاد بر سقف تعيين شده در بند (ب) اين تبصره است.

بر اساس اين تبصره قرار شد قرارداد تأمين مالي نوسازي نيروگاه ري در تيرماه امضا شود که همچنان بلاتکليف مانده و به نظر مي‌رسد که هنوز اين طرح تعيين تکليف نشده اما به تازگي بيژن زنگنه - وزير نفت - اعلام کرد که چيزي که در اين مورد در بودجه نوشته شده، قابليت اجرايي ندارد. در قانون آمده پس از اين‌که درآمدهاي نفت که در قانون نوشته شده به‌طور کامل براي دولت تامين شد، مي‌تواند 5 هزار ميليارد تومان را براي بدهي اختصاص دهد. اين درآمدها هنوز تحقق پيدا نکرده است، بنابراين اتفاقي در اين زمينه نمي‌افتد.

به گفته وي اگر قرار باشد اين قانون اجرايي شود، سازمان برنامه و بودجه بايد اقدام‌هاي آن را انجام دهد و به وزارت نفت، مشتري معرفي شود. وزارت نفت هم پول را دريافت کند و به خزانه بدهد، سپس خزانه پول را در اختيار طرف مقابل قرار دهد.

سرپرست دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست:

غلطت گوگرد سوخت توزيعي در کلانشهرها فراتر از حد مجاز است

سرپرست دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست گفت: در حال حاضر يکي از مشکلات سوخت توزيعي در تهران و ساير کلانشهرهاي کشور گوگرد است که در بسياري از نمونه‌هاي امسال فراتر از حد مجاز و بيش از 50PPM بود.زهرا سماعي در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد: سازمان حفاظت محيط زيست بر اساس قوانين بالادستي که وظيفه رصد کيفيت سوخت توزيعي را بر عهده اين سازمان گذاشته است، دو دستور کار را براي پايش کيفيت سوخت توزيعي پيگيري مي‌کند که يکي از آن‌ها پايش محتواي گوگرد در نفت گاز و ديگري پايش محتواي گوگرد در بنزين است.

سرپرست دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: بر اين اساس در پايش سوخت بنزين سه فاکتور اصلي بنزن، آروماتيک و گوگرد بررسي مي‌شود. ميزان بنزن و آروماتيک در سوخت بنزين طي سال‌هاي گذشته بسيار فراتر از حد مجاز بود اما خوشبختانه در حال حاضر تقريبا در محدوده مجاز قرار گرفته است.

وي در ادامه با بيان اينکه نمونه‌برداري‌هاي بنزين در کشور نشان مي‌دهد که در شهريور ماه گوگرد 85 درصد نمونه‌ها بين 50 تا 250 PPM بود، تصريح کرد: 15 درصد نمونه‌ها گوگردي فراتر از 250PPM داشتند.سرپرست دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اينکه نمونه‌برداري‌هاي ما در تهران تقريبا با نمونه‌برداري‌هاي شرکت کنترل کيفيت هوا مطابقت دارد، اظهارکرد: براي مثال غلظت گوگرد پمپ بنزين جايگاه وصال در تهران 162 PPM بود.سماعي با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط زيست از بيش از 200 جايگاه عرضه نفت گاز و پمپ بنزين نمونه‌برداري کرده است، گفت: در رابطه با گوگرد نفت گاز در فروردين ماه امسال 44 درصد نمونه‌ها کمتر از 50PPM و در حد مجاز بودند، 44 درصد ديگر بين 50 تا 250 PPM و 11 درصد بيش از 50 PPM و در ارديبهشت و خرداد ماه نيز وضعيت تقريبا به همين منوال بود.

وي در ادامه با بيان اينکه به‌طور کلي طي امسال گوگرد موجود در نفت گاز قابل قبول‌تر از گوگرد بنزين بود، اظهار کرد: تمرکز ما نيز بيشتر روي گوگرد گازوييل بود هر چند که شرکت پخش و پالايش فراورده‌هاي نفتي ادعا مي‌کند که در پايش‌هاي آن‌ها ميزان گوگرد سوخت پايين‌تر بوده اما به هر حال قرار شده است که هر ماه شرکت پخش و پالايش از هفت انبار اصلي توزيع سوخت خوداظهاري انجام دهد و علاه بر آن ما از جايگاه‌هاي عرضه سوخت بيشتري نمونه‌برداري کنيم.

يک عضو کميسيون انرژي مجلس:

شرکت پتروپارس توانايي توسعه فاز 11 پارس جنوبي را دارد

يک عضو کميسيون انرژي مجلس با تأکيد بر اينکه «بايد به شرکت‌هاي داخلي اعتماد کرد»، گفت: شرکت پتروپارس مي‌تواند توسعه فاز 11 ميدان گازي پارس جنوبي را انجام دهد.

هدايت‌الله خادمي در گفت‌وگو با مهر درباره اعلام وزير نفت مبني بر ادامه توسعه فاز 11 ميدان گازي پارس جنوبي توسط شرکت پتروپارس و خروج چيني‌ها بيان کرد: قبل از آنکه کنسرسيوم توتال و چيني‌ها براي توسعه اين فاز از پارس جنوبي شکل بگيرد شرکت پتروپارس کار را در دست داشت اما پس از شکل‌گيري اين کنسرسيوم پتروپارس کنار رفت.وي در ادامه اظهار کرد: از همان ابتدا مشخص بود که اين کنسرسيوم کاري انجام نخواهد داد. پس از خروج توتال از اين کنسرسيوم شرکت چيني نيز سهم چنداني در آن نداشت و علي‌رغم تلاش‌هاي انجام شده براي ادامه پروژه توسط چيني‌ها، وزير نفت اعلام کرد که آن‌ها از اين پروژه خارج شده‌اند.

اين عضو کميسيون انرژي مجلس تصريح کرد: از همان ابتدا مي‌بايست بر توان داخلي تکيه مي‌کرديم و اگر شرکت پتروپارس پروژه را ادامه مي‌داد اکنون اين فاز نيز به بهره‌برداري رسيده بود و توليد داشت.نماينده مردم ايذه و باغملک در مجلس تأکيد کرد: ما بايد به توان داخلي اطمينان کنيم و شرکت پتروپارس مي‌تواند اين کار را جلو ببرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته