جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230

در کنگره بيماري هاي شايع طب کودکان مطرح شد؛
پوشش 95 درصدي واکسيناسيون کودکان ايران


دارويي جديد براي مقابله با کشنده‌ترين بيماري‌ عفونيِ جهان


يادداشت


مقاله


 در کنگره بيماري هاي شايع طب کودکان مطرح شد؛
 پوشش 95 درصدي واکسيناسيون کودکان ايران 

 رئيس پانزدهيمن کنگره اورژانس ها و بيماري هاي شايع طب کودکان، به تشريح وضعيت سلامت کودکان کشور پرداخت.به گزارش آفرينش از دبيرخانه کنگره اورژانس ها و بيماري هاي شايع طب کودکان، علي اکبر سياري، با اشاره به دستاوردهاي کشور در حوزه بهبود شاخص هاي سلامت کودکان، ادامه داد: بخشي از اين دستاوردها حاصل تلاش متخصصين کودکان است. به طوري که بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، در سال هاي 1990 تا 2017، ميزان مرگ و مير کودکان زير 5 سال، بر اساس اقداماتي که کشورها انجام داده اند، کاهش يافته است.وي به تشريح اين گزارش پرداخت و گفت: در سال 1990 ، ميزان مرگ و مير کودکان زير 5 سال به ازاي هزار تولد زنده 90 مورد بوده است که در سال 2017 اين آمار به 48 مورد مرگ و مير کودکان زير 5 سال کاهش يافته است.سياري ادامه داد: اين آمار در ايران از 56 مورد مرگ و مير کودکان زير5 سال در سال 1990 به 15 مورد رسيده است که در مقايسه با کشورهاي توسعه يافته که اين ميزان مرگ و مير از 15 به 6 مورد رسيده است، عقب تر هستيم. اما نسبت به کشورهاي جهان سوم که از 99 مورد مرگ و مير کودکان زير 5 سال به 53 مورد رسيده است، جلوتر هستيم.وي افزود: سالانه 135 ميليون نوزاد در دنيا متولد مي شوند که اين آمار در ايران، يک ميليون و 575 هزار تولد است.

سياري گفت: يکي از دستاوردهاي کشور در زمينه کاهش مرگ و مير کودکان زير 5 سال، اجراي موفق برنامه واکسيناسيون بوده است. به طوري که شاهد پوشش 95 درصدي واکسيناسيون کودکان ايراني هستيم.وي با عنوان اين مطلب که ما فقط از 10 واکسن استفاده مي کنيم در حالي که برخي کشورها از 13 تا 15 نوع واکسن استفاده مي کنند، افزود: بنابراين، ما بايد از دولت و نظام طلبکار باشيم که واکسن هاي جديد را وارد برنامه واکسيناسيون کشور کنند.سياري به موضوع آسيب هاي استفاده زياد از اينترنت، تلويزيون، تبلت و بازي هاي رايانه اي اشاره کرد و گفت: 73 درصد مردم ايران به اينترنت دسترسي دارند و 93 درصد نيز از موبايل استفاده مي کنند. در حالي که انجمن کودکان آمريکا، محدوديت هايي براي استفاده از اين وسايل قائل شده است.وي افزود: کودکان زير 6 سال، مرز بين واقعيت ها و خيالات را تشخيص نمي دهند و استفاده بيش از حد از اين وسايل، آسيب هايي را متوجه آنها مي کند. بر همين اساس، انجمن کودکان آمريکا اعلام کرده است که استفاده زياد از اين وسايل، وضعيت شنوايي، گفتاري و رفتاري کودکان را تغيير داده و آنها را پرخاشگر مي کند و باعث مي شود موفقيت تحصيلي آنها کاهش يابد.


 دارويي جديد براي مقابله با کشنده‌ترين بيماري‌ عفونيِ جهان 

 به گزارش ايسنا، در سال 2017 ميلادي حدود 10 ميليون نفر در سراسر جهان به بيماري سل مبتلا شدند و اين بيماري در نهايت به مرگ 1.6 ميليون نفر از مبتلايان منجر شده‌
است.اين آمار از مجموع قربانيان ويروس HIV، مالاريا، سرخک و ابولا بيشتر است. در حال حاضر سل از کشنده‌ترين بيماري‌هاي عفوني در جهان است و نزديک به 1.8 ميليارد نفر حامل باکتري عامل اين بيماري هستند.اين داروي جديد که دوره مصرف آن تنها يک ماه به طول مي‌انجامد همچون داروهاي ديگري که مصرف آن‌ها در طولاني مدت توصيه مي‌شود در پيشگيري از بيماري سل موثر است. اين دارو انتخاب مناسبي براي آسيب‌پذيرترين افراد است که از آن جمله مي‌توان به مبتلايان به ويروس HIV، کودکان و افرادي با سيستم ايمني ضعيف اشاره کرد. همچنين طبق مطالعات حفاظت از اين افراد آسيب‌پذير حداقل پنج سال زمان نياز دارد.


 يادداشت 

 پسته گران هست؛ اما خاصيت هم دارد!

ابراهيم علي آبادي

احتمالا براي خيلي از ماها امكان خريدن پسته كم شده باشد، چرا كه پسته هم از گراني‌هاي اين چند مدت بي‌نصيب نماند و باعث شد مردم كم كم از اين پاي ثابت آجيل ايراني، دور و دورتر شوند.اين روزها فصل نوبرانه پسته است و پسته تازه در بازار زياد ديده مي‌شود؛ اما البته هم‌چنان گران. با اين‌همه فعلا قيمت تازه آن از قيمت بوداده و پوست كنده و خندان شده‌اش كم‌تر است و گاهي به ناچار بايد به سراغ اين ماده مغذي رفت.

شايد همين كه بدانيم ميزان پتاسيم موجود در يك عدد پسته به اندازه پتاسيم موجود در يك عدد پرتقال است، براي دانشتن ارزش غذاي پسته كافي باشد؛ اما ماجراي پسته تنها به اين‌جا ختم نمي‌شود.پسته سرشار است ازکربوهيدرات‌ها، پروتئين، اسيدهاي آمينه، چربي و فيبرهاي رژيمي غني از مواد معدني، پتاسيم، آهن، کلسيم، روي، مس و سديم، و داراي ويتامين‌هاي ضروري مثل: ويتامين ث، ب6، آ، کا، تيامين، فولات، کولين ،اسيد و بتايين است.براي افرادي كه نگران چاق شدن هستند، بايد گفت كه پسته يکي از کم کالري‌ترين آجيل‌هاست ضمن آن‌كه بيشترين آنتي‌اكسيدان را دارد. مي‌دانيم كه آنتي‌اكسيدان‌ها نقش اساسي در سلامتي دارند و با جلوگيري از آسيب رساندن به سلول‌هاي بدن، خطر ابتلا به سرطان و ساير بيماري‌ها را کاهش مي‌دهند. پس خوردن منظم پسته به لطف مقادير کالري کم و محتواي فيبر و پروتئين مفيد به کاهش خطر افزايش وزن کمک مي‌کند.


  مقاله 

 حجامت كنيد تا بدن تان سالم بماند

مهسا خدامراد

حجامت يک روش درماني سنتي است که تاريخچه آن به سال هاي بسيار دور برمي گردد. اين شيوه در درمان بسياري دردها و بيماري‌ها مانند انواع سردردها، کمر دردها، کبد چرب و آلرژي و پيشگيري از بيماري قلبي و عروقي موثر است.

حجامت بر سيستم‌ هاي مختلف بدن اثرات مختلفي دارد. حجامت در حقيقت نوعي استرس و حمله کوچک طراحي شده به بدن است که موجب آماده شدن سيستم دفاعي بدن مي‌ شود. با انجام دائمي و پيوسته حجامت بدن در برابر بيماري‌ هاي مختلف آمادگي پيدا کرده و سيستم دفاعي بدن هميشه آماده خواهد بود.

بسته به نوع سيستم ايمني بدن و نيز نوع بيماري فرد، حجامت تاثير متفاوتي بر سيستم ايمني بدن خواهد داشت. در برخي بيماري‌ ها مانند حساسيت فصلي نياز است تا سيستم ايمني بدن آرام شود تا علائم آلرژيک کمتر شود و حجامت به طور اتوماتيک‌ وار اين کار را انجام داده و سيستم ايمني بدن را در اين گونه بيماري‌ ها آرام مي‌کند.

بسياري دردها و بيماري‌ ها با حجامت قابل درمان است.

درمان به روش حجامت مي‌ تواند به شما در کاهش ايجاد استرس کمک کند، زيرا محيط آرام و روش درماني موثر به سرعت مي‌تواند در شما تاثير بگذارد.

علاوه بر حجامت به روش خشک، ممکن است درمانگران تشخيص دهند که لازم است از حجامت مرطوب استفاده نمايند. پس از ايجاد مکش در بدن، درمانگر با حرکت فنجان روي بدن و ايجاد حرکات ملايم در آن باعث رهايي از استرس و انتقال آرامش به بيمار خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته