جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230


وعده هايي که در فوتبال ايران عملي نشد


خبـــرنامه


خبـــر


 وعده هايي که در فوتبال ايران عملي نشد 

هفته ششم ليگ برتر نوزدهم در حالي به پايان رسيد که تقريبا تمام وعده‌هايي که مهدي تاج در پايان فصل گذشته و طي هفته هاي اخير بر آن تاکيد کرده بود در فوتبال ايران عملي نشد. فصل گذشته مسابقات فوتبال ايران در شرايطي به پايان رسيد که مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال در مصاحبه هاي خود، بارها از اهداف بزرگ و وعده هاي مختلف اين فدراسيون و مجموعه هاي زير دست خود براي حرفه اي تر شدن فوتبال خبر داد.

از کوه وعده هاي تاج بعد از گذشت حدود 6 ماه، تقريبا چيزي جز يک سايه باقي نمانده است. هيچکدام از هدف گذاري هاي فدراسيون فوتبال يا محقق نشد يا به صورت کامل چيزي که دلخواه فوتبال باشد از آب در نيامد. اين وعده ها که گاهي شکل تهديد هم به خود مي گرفت دامنه گسترده اي از فعاليت هاي فوتبالي را شامل مي شد؛ از دستور براي عدم خريد بازيکنان خارجي و تشکيل اردوهاي برون مرزي بازيکنان تا برگزاري 90 به 10 دربي.

سازمان اقتصادي تشکيل شد؛ بدون نتيجه

مهدي تاج روز 17 ارديبهشت در جلسه کميسيون اقتصادي مجلس حاضر شد. وي در پايان اين جلسه با اشاره به مشکلات مالي کل فوتبال و بخصوص باشگاه ها، از تشکيل يک کميسيون اقتصادي براي رفع اين مشکلات خبر داد. وي اين موضوع را در نشست خبري خود هم اعلام کرد ولي از روز تشکيل اين کميسيون، اوضاع اقتصادي باشگاه ها و فدراسيون هيچ فرقي نکرده است. اين سازمان نه تنها درآمدي براي فوتبال نداشته بلکه حتي راهکاري براي گرفتن مطالبات ايران از فيفا و AFC ارائه نکرده است.

عدم جذب بازيکن و مربي خارجي درحد حرف

دستور مهدي تاج درباره عدم به کارگيري مربي و بازيکنان خارجي براي ليگ نوزدهم يکي از جنجالي ترين و بي اثرترين برنامه هاي فدراسيون فوتبال بود. تاج به دليل بدهي انباشته باشگاه ها و شکايت هاي متعدد خارجي ها از تيم هاي ايراني در فيفا و همچنين مشکلات ارزي روز 31 ارديبهشت گفت: «به همه مديران باشگاه ها توصيه شده که بعد از اين ديگرنمي توانند مربي خارجي يا بازيکن خارجي جديد جذب کنند؛ ضمن آنکه بايد از لباس هاي ايراني استفاده شود.» بي توجهي به اين توصيه تا جايي پيش رفت که باشگاه هاي استقلال، پرسپوليس، تراکتور، صنعت نفت و گل گهر يعني نزديک به يک سوم ازتيم هاي ليگ برتر با مربي خارجي کار خود را شروع کردند و تعداد زيادي هم بازيکن خارجي به استخدام اين تيم ها بخصوص استقلال، پرسپوليس، تراکتور، سپاهان و ذوب آهن درآمدند.

اردوهاي خارجي ممنوع نشد

در راستاي همان دستور فدراسيون فوتبال به باشگاه ها، از آنها خواسته شد براي جلوگيري از خروج ارز از کشور، اردوهاي آماده سازي و پيش فصل تيم ها در داخل ايران برگزار شود. تيم هاي مطرح بازهم به اين دستور فدراسيون که بعدا از آن به عنوان «توصيه» ياد شد، بي توجهي کردند. استقلال، پرسپوليس، تراکتور و سپاهان با نظر مربيان خود به اردوي ترکيه رفتند. همين مسئله باعث ايجاد جنجال تازه اي در فوتبال شد. مالک باشگاه شهر خودرو يکي از افرادي بود که از فدراسيون به خاطر چشم پوشي از اين موضوع انتقاد و تاکيد کرد که شهر خودرو به خاطر همين توصيه قيد اردوي برون مرزي را زده است.

VAR به اين ليگ نرسيد

بعد از برگزاري فينال جام حذفي و بالاگرفتن انتقادات از فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ، مهدي تاج يک نشست خبري ترتيب داد تا پاسخگوي اهالي رسانه باشد. يکي از بخش هاي صحبت تاج در اين نشست به تکنولوژي کمک داور ويدئويي اختصاص داشت. وي به سئوال يکي از خبرنگاران در اين ارتباط اينطور پاسخ داد: «سيستم VAR براي فصل آينده اجرايي خواهد شد. اينفانتينو يکي از افتخارات فوتبالي‌اش را ورود اين سيستم ناميد. در هر ورزشگاه براي استفاده از سيستم VAR‌ بايد 60 هزار يورو هزينه شود. اين اتفاق بايد بيفتد. وقتي باشگاه‌ها براي بازيکن يا مربي خارجي هزينه مي‌کنند، بايد براي کمک داور ويديويي بايد60 هزار يورو بدهند. کار بسيار درستي است و حتما بايد اين کار را کنيم.» وعده اجرايي شدن اين تکنولوژي هم بي نتيجه ماند و حتي يک ورزشگاه هم به زيرساخت هاي اين تکنولوژي مجهز نشد!

استانداردسازي ورزشگاه ها براي گرفتن جان يک کودک

شايد بزرگترين ادعاي فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ براي اين فصل از مسابقات ليگ برتر استانداردسازي ورزشگاه ها بود. تاج بارها اعلام کرد تا ورزشگاه ها به سه بحث اصلي يعني شماره گذاري صندلي ها، نصب دوربين هاي تشخيص چهره و گيت هاي الکترونيکي مجهز نشود و استانداردهاي لازم پياده نشود، ليگ را شروع نمي کند.

بعد از کش و قوس هاي فراوان ليگ برتر با حدود يک ماه تاخير آغاز شد. هرچند بعضي از ورزشگاه ها در بعضي از قسمت هاي زيرساختي اصلاحاتي انجام داده بودند اما در عمل، استانداردسازي ها بدون نصب و راه اندازي اصولي گيت ها و نبود دوربين هاي تشخيص چهره عقيم ماند. نه تنها تماشاگران با پرتاب سنگ باعث آسيب رساندن به هم و به بازيکنان شدند (نمونه آن شکستن سر کنعاني زادگان مدافع پرسپوليس در دربي) بلکه حتي در اتفاقي به مراتب تلخ، يک کودک 6 ساله در ورزشگاه آزادي به خاطر برق گرفتگي جانش را از دست داد تا جامعه فوتبال را با شوکي بزرگ مواجه کند.

يگان ويژه يک قدم هم عقب‌تر نرفت!

در همين بحث استانداردسازي يکي از موضوعات موردتوجه فدراسيون فوتبال، کنترل سکوي ورزشگاه ها توسط خود هواداران بود. تاج در يکي از مصاحبه هايش اعلام کرد که بايد کار را به دست سرمشوقان و هواداران بسپاريم و ماموران يگان ويژه دو قدم عقبتر بروند. اين طرح هم همچنان در ليگ برتر عملياتي نشده و يگان ويژه حتي يک قدم هم عقبتر نرفته است!

توپ مسابقات عوض نشد

يکي از اعتراضات مشترک اکثر بازيکنان و مربيان فوتبال در هفته هاي ابتدايي ليگ نوزدهم، کيفيت توپ هاي مسابقات بود. سازمان ليگ امسال با شرکت جديدي قرارداد امضا کرده بود و از نظر بازيکنان، توپ هاي جديد مشکلاتي را در جريان مسابقات و تمرينات براي آنها ايجاد مي کرد. مهدي تاج در جلسه هم انديشي مارک ويلموتس سرمربي تيم ملي با سرمربيان ليگ برتر به مربياني که نسبت به اين مسئله اعتراض داشتند وعده داده بود که از هفته سوم توپ ها عوض مي شود اما صادق درودگر رئيس سازمان اقتصادي فدراسيون فوتبال اعلام کرد که تغيير توپ ها در اين مقطع زماني شدني نيست!

سهميه تماشاگران در دربي قطعا 90 به 10 نشد!

برگزاري ديدار استقلال و پرسپوليس در هفته چهارم ليگ برتر خيلي زود توجهات را به سمت اين مسابقه جلب کرد. فدراسيون و سازمان ليگ همانند سال گذشته اعلام کردند سهميه تماشاگران در دربي 90 به 10 به سود تيم ميزبان (استقلال) است. تاج روز 12 شهريور در مصاحبه اي گفت: «قطعا اينبار قانون 90 به 10 درصد براي تماشاگران در دربي و بازي پرسپوليس با استقلال اجرا مي شود. الکترونيکي شدن بليت اين فرصت را مي دهد که قانون 90 به 10 عملياتي شود.» اما ديري نپاييد که بعد از تشکيل جلسه شوراي تامين استان تهران مشخص شد فدراسيون فوتبال حتي در اين بحث هم از خودش اختياري ندارد و در نهايت راي به برگزاري 50 - 50 دربي داده شد.

جريمه و تهديد؛ تنها وعده اي که با قدرت عملي شد!

در ميان تمام وعده هايي که مهدي تاج آنرا بارها به زبان آورد، فقط يک وعده رنگ واقعيت به خود گرفت. رئيس فدراسيون فوتبال قبل از شروع ليگ در اظهارات خود از برخورد جدي انضباطي با متخلفان ليگ و صدور آراي مسابقات جنجالي در حداکثر زمان ممکن خبر مي داد. باتوجه به گذشت 6 هفته از ليگ برتر فوتبال و 13 هفته از ليگ برتر فوتسال بر همه مشخص شد که فدراسيون چقدر در پياده کردن اين طرح با قدرت پيش رفته است! صدور آراي متعدد در بخش هاي مختلف فوتبال، فوتبال ساحلي، فوتسال و ليگ دسته اول ثابت مي کند که فدراسيون در تنها وعده اي که اختيار عمل داشته، به خوبي کار را پيش برده است! آرايي که شايد در ظاهر همانند مُسکن عمل کند اما به فرهنگسازي فوتبال و بازدارندگي اين جامعه براي جلوگيري از توهين کمکي نمي کند.


 خبـــرنامه 

 داستان شکايت استقلال به CAS

وقت‌گذراني و اتلاف بيت‌المال

پرونده پرهياهو و عجيب امسال فوتبال کشورمان، همانگونه که پيش بيني مي شد، سرانجام خوشي براي آبي پوشان تهران نداشت. استقلال که دو فصل پيش قهرمان جام حذفي شده بود، به دليل ناآمادگي حاضر به بازي مقابل پرسپوليس در ديدار نهايي سوپرجام در تاريخ تعيين شده نبود و در نهايت نيز سازمان ليگ فوتبال ايران، حريف سرخ پوش را برنده دانست. اين راي از سوي کميته انضباطي فدراسيون اعلام شد و کميته استيناف هم آن را تاييد کرد.حکمي که اگرچه به مذاق هواداران پرشمار استقلال خوش نمي آمد؛ اما آن را غير منطقي هم نمي دانستند زيرا اين تيم در زمان انجام مسابقه سوپرجام، خارج از کشور بود. با اين حال، ناگهان باشگاه اعلام کرد اين راي را قبول نمي کند و حق استقلال و هوادارانش را در دادگاه عالي ورزش که در سوئيس است، پيگيري خواهد کرد.

حرف هاي آن روز براي هواداران تيم، به خصوص قشر جوان، خوشايند بود و همه منتظر بودند با کمک يک نهاد خارجي، جام قهرماني اهدا شده به پرسپوليس را پس بگيرند. در ديگر سو، هواداران پرسپوليس هم نگران راي اين دادگاه و جام قهرماني.

کارشناسان خبره و متخصص همان زمان اعلام کردند که پيگيري اين پرونده در خارج از کشور نه تنها حاصلي براي استقلال ندارد؛ بلکه فقط باعث هدر رفتن پول بيت المال و اتلاف وقت مي شود. اما گوش کسي بدهکار نبود و حتي شايعه شد که وزارت ورزش قصد دارد استقلال را از اين شکايت باز دارد؛ اما اين شايعه هم تکذيب شد يا حداقل عملياتي نشد.داستان اين شکايت اما سرانجام خوشي نداشت. ميليون ها تومان از بودجه استقلال (بخوانيد بيت المال و جيب هواداران) هزينه شد تا راي محاکم قضايي داخلي ايران تغيير کند و مديران باشگاه خود را در قالب سوپرمن جلوه بدهند. اتفاقي که امروز، سراب بودن آن عيان شده است.

برخي مطلعان، هزينه اين شکايت براي استقلال و فوتبال ايران را رقمي در حدود يک ميليارد تومان برآورد مي کنند که حاصلش، فقط حسرت و ناکامي دوباره بود. شکايت به دادگاه CAS نه تنها جامي براي استقلال به ارمغان نياورد؛ بلکه داغ دل هواداران را هم تازه کرد و دوباره بايد شاهد پيروزي رقيب ديرينه خود، اين مرتبه در دادگاهي بين المللي باشند.اين پرونده و ماجرايش، يکي از نمونه‌هاي اتلاف بيت المال بود که در عرصه بين المللي نيز موجب مضحکه فوتبال ايران شد چرا که برخي کارشناسان معتقدند، رسيدگي دادگاه CAS به شکايت داخلي از يک کشور، اگر بي سابقه نبوده باشد، کم سابقه قلمداد مي شود.

غم انگيزترين صحنه دادگاه CAS زماني بود که در يکي از جلسات اين دادگاه، تمامي افراد حاضر ايراني بودند؛ به جز يک قاضي و يک وکيل! چرا راي قاضيان فوتبال خودمان را بر نتابيديم و بخاطر بلندپروازي يا بهتر است بگوييم، رفتارهاي احساسي و هيجان هاي مقطعي هواداران، ميليون ها تومان پول را حيف و ميل کرديم؟ کاش براي اين پرسش‌ها، جوابي منطقي و عقلي وجود داشت.

سعيد علي حسيني المپيک 2020 را از دست داد

فدراسيون جهاني وزنه برداري با درخواست ايران مبني بر حضور کيانوش رستمي و سعيد علي حسيني در مسابقات گزينشي سوئيس موافقت نکرد. کيانوش رستمي و سعيد علي حسيني به دنبال حضور در مسابقات گزينشي المپيک سوييس بودند اما به اين دليل که مهلت ثبت نام به پايان رسيده بود امکان حضور اين دو وزنه بردار در مسابقات سوئيس وجود نداشت. کميته ملي المپيک با ارسال نامه اي به فدراسيون جهاني وزنه برداري خواستار حضور سعيد علي حسيني و کيانوش رستمي در مسابقات گزينشي المپيک سوئييس شد که تاماش آيان پاسخ ايران را داد و البته درخواست ايران را نپذيرفت.

تاماش آيان اعلام کرده است فرصت ثبت نام در مسابقات به پايان رسيده است و ورزشکاران کشورهاي ديگري هم هستند که خواستار حضور در اين مسابقات بوده اند و اگر فدراسيون جهاني با درخواست ايران موافقت کند، بايد پاسخگوي ورزشکاران ديگر هم که اين تقاضا را داشته اند، باشد. البته کيانوش رستمي مي تواند در مسابقات پرو شرکت کند. به اين ترتيب سعيد علي حسيني حضور در المپيک 2020 را از دست داد چرا که او در دوره دوم مسابقات گزينشي المپيک در هيچ مسابقه اي شرکت نکرده و طبق قوانين فدراسيون جهاني شانس حضور در المپيک را از دست داد. البته رستمي هم با توجه به اينکه امتيازهاي زيادي را از دست داده کار بسيار سختي براي رسيدن به المپيک 2020 دارد.

خبر بد براي تاتنهام

مصدوميت طولاني مدت لوريس

ديديه دشان سرمربي تيم ملي فرانسه در صحبت هايي اعلام کرده که هوگو لوريس دروازه بان فرانسوي باشگاه تاتنهام و خروسها دست کم تا پايان سال 2019 از ميادين ورزشي به دور خواهد بود. لوريس که در جريان بازي تيمش مقابل برايتون دچار دررفتگي آرنج چپ شده است، چند ماهي قادر به حضور در زمين چمن نخواهد بود. البته دشان در ادامه صحبتهايش گفت که خوشبختانه دست لوريس دچار شکستگي نشده است.سرمربي خروسها در ادامه به اين نکته اشاره کرد که سخت است بتوان زمان دقيق بازگشت لوريس به ميادين چمن را تخمين زد و گفت:« سخت است بتوان تاريخي قطعي براي بازگشت لوريس به زمين چمن مشخص کرد ولي قطعا او تا قبل از پايان سال 2019 به زمين چمن بازنخواهد گشت.» بازيکنان تيم ملي فرانسه روز دوشنبه در اردوي اين تيم گردهم آمدند تا خود را براي دو بازي پيش رو مقابل ايسلند و ترکيه از سري بازيهاي مرحله مقدماتي يورو 2020 آماده کنند. دشان در ادامه صحبتهايش با اشاره به غيبت لوريس تاکيد کرد که استيو مانداندا، دروازه بان المپيک مارسي در بازي روز جمعه خروسها مقابل ايسلند دروازه بان ثابت تيم ملي فرانسه خواهد بود.


 خبـــر 

 افشاگري روز

فرهاد مي‌خواست فرزاد را بياورد

رئيس کميته جوانان فدراسيون فوتبال به اظهارات فرهاد مجيدي واکنش نشان داد. اکبر محمدي درباره حرفهاي فرهاد مجيدي گفت: «پيشنهاد فرهاد مجيدي براي مربيگري تيم اميد، برادرش فرزاد بود. ما هر کسي را معرفي مي‌کرديم مي‌گفت من قبول ندارم. اين براي جامعه مربيگري ما با 35 هزار مربي توهين‌آميز بود. وقتي ديدم در هيچ فضايي نمي‌توانيم با فرهاد مجيدي براي رسيدن به تصميم مشترک وارد شويم آقاي معيني را به عنوان مشاور به وي معرفي کردم بدون هيچ اجباري. وقتي ديدم آقاي معيني را هم قبول ندارد گفتم آقاي محصص مشاور شما باشد که در استقلال با شما کار کرده است. مجيدي گفت باعث افتخارم است ولي از آن به عنوان دستاويز استفاده کرد. موضوع معرفي دستيار همين بود نه چيز ديگري.»

رئيس کميته جوانان فدراسيون فوتبال با بيان اينکه گروه کاري مجيدي بسيار خلوت بود، ادامه داد: «مجيدي فقط فرشاد ماجدي را کنارش داشت و حتي مربي بدنساز هم معرفي نکرد. آقاي نوشادي و حبيبي را کميته فني به مجيدي معرفي کرد. تمام تصميمات کميته فني در راستاي حمايت از مجيدي بود. آقاي مجيدي در مديريت تمرين و مسابقه تصميماتي را مي‌گرفت ولي تصميماتش بر اساس دانش و تجربه نبود! مجيدي در يکي از اين جلسات گفت تجربه‌اي ندارم و به من کمک کنيد. کسي که خودش به اين موضوع اذعان دارد، فکر مي‌کنيد تصميماتش به تيم کمک مي‌کند؟ مجيدي دو روز قبل از بازي ارنج تيم را اعلام مي‌کرد و نصف تيم با اين کار از بين مي‌رفت چون بازيکنان خودشان را در ترکيب نمي‌ديدند. وقتي مربي، بازيکن را اشتباه صدا مي‌کند که ناشي از عدم شناختش است شما چه توقعي داريد؟ مقابل ازبکستان فرهاد مجيدي پست بازيکن را نمي‌شناخت و از استيلي راهنمايي خواست که اين چالش ايجاد شد. در جلسه آناليز خود مجيدي درخواست کرد اگر امکانش هست استيلي جلسه آناليز بگذارد. او موقعي که از طرف بازيکنان مورد سوال قرار مي‌گرفت جواب فني نداشت.»

نقدي بر رفتار هواداران پرسپوليس

خانواده ماهيني چه گناهي کرده‌اند؟

اگر سري به صفحه همسر و دختر کوچولوي حسين ماهيني بزنيد و کامنت‌هاي پست‌هاي آخر آنها را بخوانيد از فوتبال و هر چه به فوتبال مربوط مي‌شود بيزار مي‌شويد. توهين‌ها و فحاشي‌هايي که اين روزها در اين صفحه‌ها ديده مي‌شود باورکردني نيست. آدم از خودش مي‌پرسد مگر مي‌شود در صفحه مربوط به دختر دو سه ساله يک فوتباليست چنين کامنت‌هاي زشتي نوشته شود ولي وقتي مراجعه کنيد مي‌بينيد که مي‌شود! البته که دختر ماهيني هنوز آن قدر بزرگ نشده که بتواند بخواند و ببيند در صفحه منتسب به او چه‌ها نوشته مي‌شود اما همسرش چه؟ يک لحظه خودتان را جاي حسين ماهيني بگذاريد! واقعا چه حالي پيدا مي‌کنيد؟ اصلا جرم ماهيني چيست؟ آيا فقط به خاطر اين که بعد از تعويض او و ورودش به زمين پرسپوليس از شهر خودرو گل خورده، بايد خانواده‌اش اين طور در معرض انواع و اقسام توهين‌ها و فحاشي‌هاي شرم آور قرار بگيرند؟‌ به خدا اين همان حسين ماهيني است که سال‌ها به او لقب باتعصب داديد. همان کسي که در دربي رباط صليبي پاره کرد! همان کسي که بارها او را تشويق کرده‌ايد و او را کاپيتان باوفاي تيم‌تان دانسته‌ايد. همان کسي که آچار فرانسه تيم‌تان بود و در هر پستي که برانکو مي‌خواست بازي مي‌کرد و به همين دليل تيم ملي را هم از دست داد اما هرگز گلايه نکرد. اصلا مگر مقصر آن گل ماهيني بود؟ فرشاد فرجي از روي سر احمد نوراللهي دروازه پرسپوليس را باز کرد و ماهيني در اين صحنه هيچ نقشي نداشت! حتي اگر قرار است کسي مورد مواخذه قرار بگيرد اين گابريل کالدرون است که بايد درباره دليل اين تعويض ديرهنگام توضيح بدهد. ماهيني بنده خدا بايد چه مي‌کرد؟ بايد از دستور مربي سرپيچي مي‌کرد و به زمين نمي‌رفت؟ البته منظورمان اين نيست که الان به صفحه کالدرون يا نورالهي حمله کنيد و آنها را مورد لطف و عنايت قرار بدهيد. ولي واقعا داريد اشتباه مي کنيد دوستان! باور کنيد اين راهش نيست.

ونگر:

در انگليس مربيگري نمي‌کنم

آرسن ونگر سرمربي سابق‌ آرسنال با پايان پنجره نقل و انتقالات تابستاني به پيشنهادهاي موجود در بازار پاسخ نداد و اکنون با گذشت چند هفته از شروع مسابقات ليگ‌هاي اروپايي هنوز مقصد جديدش را معرفي نکرده است. ونگر در پاسخ به اين سوال که تصميم دارد در ليگ برتر انگليس به سرمربيگري ادامه بدهد يا خير گفت: «من تصميم گرفتم از ليگ برتر خارج شوم زيرا بيش از حد با آرسنال در ارتباط هستم. من فرصت کار در انگلستان را داشتم اما آن را رد کردم. من نمي‌توانم نام آن باشگاه‌ها را بيان کنم چون اين مسائل خصوصي است و اين امر براي آنها ناعادلانه خواهد بود.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته