جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249


جاري شدن سيلاب در نوکنده گلستان


واحدهاي نظامي آمريکا در مرز سوريه و ترکيه

آيت الله رئيسي تاکيد کرد؛
راهبرد جدي قوه قضائيه تعامل با قوا و دستگاه هاست


وزير کشور ترکيه:زنداني‌هاي داعش را به اروپا باز مي‌گردانيم


رئيس‌جمهوري لبنان:مبارزه با فساد در صدر اولويت‌هاي دولت آينده قرار دارد


پکن: آمريکا از موضع‌گيري‌ نمايشي درباره درياي‎چين‌ جنوبي بپرهيزد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


اين انگشت شکسته، نه فقط مرگ که حلقه‌هاي مفقوده را نشانه گرفته است

با حضور رئيس سازمان انرژي اتمي؛
عمليات گازدهي سانتريفيوژهاي پيشرفته نسل جديد IR6 در نطنز آغاز شد


درگيري‌ ميان تظاهرکنندگان عراقي با نيروهاي امنيتي در بغداد


خبر


سرمقاله


 جاري شدن سيلاب در نوکنده گلستان 


 واحدهاي نظامي آمريکا در مرز سوريه و ترکيه 


 آيت الله رئيسي تاکيد کرد؛
 راهبرد جدي قوه قضائيه تعامل با قوا و دستگاه هاست 

 رئيس قوه قضائيه، تعامل جدي با دولت، مجلس و ساير دستگاه ها را راهبرد جدي دستگاه قضائي دانست و گفت: تعامل با دولت، مجلس و دستگاه ها راهکار اصلي برون رفت از مشکلات کشور است.به گزارش مهر، آيت الله سيدابراهيم رئيسي، در جلسه شوراي عالي قوه قضاييه با تسليت ايام شهادت امام حسن عسکري (ع)، 13 آبان را نماد هويت و اصالت استکبارستيزي انقلاب اسلامي دانست و تصريح کرد: چهار دهه است که جمهوري اسلامي، پرچم استکبارستيزي را به دوش دارد و به رغم همه فتنه ها و توطئه هاي دشمنان بويژه آمريکا، امروز دست تفوق و برتري از آن جبهه انقلاب اسلامي است.رئيس قوه قضائيه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به انتشار گزارش گزارشگر حقوق بشر ايران، تاکيد کرد: ما در چهار دهه گذشته بارها اعلام کرده ايم که حکومتمان مبتني بر شريعت است و در خصوص آنچه مربوط به اجراي احکام الهي در بحث کيفرها و مجازات ها است، با هيچ فرد و نهادي سخن و بحث نداريم. در قوه قضاييه نيز شرع انور، مبناي اصلي کار است و تعجب مي کنم فردي که مسلمان است، بدون توجه به آيات، روايات و سنت نبوي، مطالبي را تدوين کرده و توجه ندارد که ما به هيچ عنوان از مبناي ديني خود دست برنمي داريم.

رئيس قوه قضائيه در ادامه اين جلسه، راهبرد جدي دستگاه قضايي را تعامل با قوا عنوان کرد و گفت: امروز همکاري و تعامل را يکي از راهبردهاي جدي و تنها راه برون رفت از مشکلات، رونق توليد، مبارزه با فساد و ساماندهي امور مي دانيم.آيت الله رئيسي تصريح کرد: همه اقدامات ما و جراحي هاي قضايي در جهت تداوم سلامت نظام اداري کشور، صيانت از دولتمردان و حمايت از خدمتگزاران به مردم است. طبعا ممکن است اين اقدامات ابتدا مثل يک دارو در کام برخي افراد تلخ بيايد اما نهايتا تبديل به سلامت نظام اداري کشور مي شود. بر همين مبنا، امروز دولت، مجلس، دستگاهها و همه دغدغه مندان ارزشهاي انقلاب و پيشرفت کشور را در مسير مبارزه با فساد در کنار خود مي بينيم و تاکيد مي کنيم که مبارزه با فساد، اصلاح امور و سلامت اداري در ذات انقلاب اسلامي است. لذا هيچگونه ناسلامتي و فساد، زيبنده نظام نيست و هيچکس نبايد آن را بپذيرد.


 وزير کشور ترکيه:زنداني‌هاي داعش را به اروپا باز مي‌گردانيم 

 استريت تايمز :وزير کشور ترکيه اعلام کرد که اين کشور تروريست‌هاي داعشي زنداني را به کشورهايشان بازخواهد گرداند، حتي اگر شهروندي‌شان لغو شود.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي روزنامه استريت تايمز، «سليمان سويلو»، وزير کشور ترکيه، اعلام کرد که اين کشور تروريست‌هاي داعشي زنداني را به کشورهايشان بازخواهد گرداند، حتي اگر شهروندي‌شان لغو شود. اين در حالي است که ترکيه پيشتر نيز از به کشورهاي اروپايي هشدار داده بود که اگر شهروندان عضو داعش خود را که در سوريه زنداني هستند قبول نکند، ترکيه آن‌ها را به سوي اروپا خواهد فرستاد. سويلو گفت: «ما آن‌هايي را که گرفته‌ايم به کشورهايشان بازخواهيم گرداند. اما اکنون جهان رويکرد جديدي اتخاذ کرده است: لغو شهروندي آن‌ها. اين اقدام پذيرفتني نيست. آن دسته از اعضاي داعش را که زنداني کرده‌ايم به کشورهايشان بازخواهيم گرداند، حتي اگر شهروندي‌شان لغو شود.»


  رئيس‌جمهوري لبنان:مبارزه با فساد در صدر اولويت‌هاي دولت آينده قرار دارد 

آناتولي :رئيس‌جمهوري لبنان تأکيد کرد که پيگيري عمليات مبارزه با فساد در اين کشور از مهمترين اولويت‌هاي دولت آينده است.به گزارش ايلنا به نقل از آناتولي، «ميشل عون»، رئيس جمهوري لبنان در ديدار با «يان کوبيچ»، هماهنگ‌کننده ويژه سازمان ملل در کاخ بعبدا تأکيد کرد که پيگيري عمليات مبارزه با فساد در اين کشور از مهم‌ترين اولويت‌هاي دولت آينده است. عون در اين ديدار گفت: «از مهم‌ترين مأموريت‌هاي دولت جديد پس از تشکيل آن پيگيري عمليات مبارزه با فساد است. تحقيق و بازجوئي شامل همه مسئولاني که اداره‌ها، نهادهاي عمومي و منافع مستقل در سطوح مختلف را اداره کرده‌اند، مي‌شود». وي گفت: «اصلاحات وعده داده شده به مردم، مسير دولت را تصحيح و عملکرد مؤسسه‌ها را شفاف‌سازي مي‌کند». عون بر لزوم حمايت مردم لبنان براي تحقق اين اصلاحات و گفت‌و‌گو با تظاهر کنندگان در ميدان‌ها براي حصول تفاهم درباره مسائل مطرح‌شده تأکيد کرد.


 پکن: آمريکا از موضع‌گيري‌ نمايشي درباره درياي‎چين‌ جنوبي بپرهيزد 

 رويترز :سخنگوي وزارت خارجه چين خطاب به واشنگتن هشدار داد: آمريکا از موضع‌گيري‌ نمايشي درباره درياي چين جنوبي بپرهيزد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، «جنگ شوانگ» سخنگوي وزارت خارجه چين در نشستي خبري اعلام کرد: آمريکا نبايد در خصوص مسائل مرتبط با درياي چين جنوبي موضع‌ گيري‌ هاي نمايشي را انجام دهد.

سخنگوي وزارت خارجه در اين خصوص از سياست هاي واشنگتن در قبال پکن به ويژه در خصوص درياي چين جنوبي نيز انتقاد کرده است.گفتني است، آمريکا با هدف تنش زائي و تحريک ساير کشورهائي که در درياي چين جنوبي با کشور چين داراي اختلافات دريائي هستند، هر از چندگاهي کشتي هاي جنگي و يا رزمناوهاي خود را به بهانه کشتيراني آزاد راهي اين منطقه مي کند.


 يك نكته از هزاران 

 سفره هاي کوچک‌شده خانواده و تبعات اجتماعي ناگزير

با افزايش تحريم، رشد تورم و کاسبي تحريم در کنار همه اين‌ها، سفره دهک‌هاي پائين اقتصادي کوچک و کوچک‌تر شد. اين کوچک و کوچک‌تر شدن سفره، موجب پديدآيي اختلال‌هاي ناگزير در روابط خانوادگي شد؛ بروز مشکلاتي چون قهر و آشتي‌هاي مداوم، طلاق عاطفي و رسمي، بازماندن فرزندان از تحصيل و افزايش کودکان کار، بيکاري سرپرست يا سرپرستان خانواده و به خيابان و کوچه وبازار کشيده شدن اين افراد براي به دست آوردن دستمزدي اندک از هر طريق ممکن. اما اين اختلال‌ها، در درون خانواده نماند و بالاخره راهش را به کوچه و خيابان و به ميان همه شهروندان باز کرد؛ جامعه‌اي که حالا اغلب دهک‌هاي پائين آن در حال دست و پنجه نرم کردن براي پيدا کردن نان هستند، افراد را وامي‌دارد که خواسته يا ناخواسته دچار کژتابي‌هاي رفتاري شوند.

يکي از گسترده‌ترين تبعات کوچک شدن سفره خانواده ايراني در طول اين مدت، افزايش انواع و اقسام سرقت‌ها و لاجرم ناامني اجتماعي است. سارقاني که ممکن است حتي برخي از آنان تا همين چندماه شهروندان آبرومندي بودند که حداقل مي‌توانستند با سيلي صورت خود را سرخ نگه‌دارند،اما با بي‌رمق شدن اين سيلي وارد ميداني شده‌اند که طبعا آخر و عاقبت خوبي نه براي خودشان و نه براي شهروندان دارد.

به گزارش يک خبرگزاري بررسي داده‌هاي بودجه خانوار مرکز آمار نشان مي‌دهد يک پنجم از ميزان مصرف گوشت دام دهک اول، در سال 97 نسبت به سال 96 حذف شده است تا ميزان مصرف آن‌ها، به 140 گرم در ماه برسد. حذف مصرف در اغلب کالاهاي اساسي خوراکي رويت مي‌شود. علاوه بر اين‌ها، خانوارهاي دهک اول در سال 97، اقدام به فروش حدودا 650 هزار تومان از لوازم زينتي و شخصي خود براي پوشش هزينه‌ها کرده‌اند. اين بررسي فقط شامل سال گذشته مي‌شود. طبعا شوک تحريمي که امسال اتفاق افتاد، موجب بغرنج‌تر شدن معضلات اجتماعي شده است.

اکنون جامعه دچار چالش‌هاي گوناگوني است که يکي از مهم‌ترين آن‌ها سرقت‌هاي غيرمسلحانه و مسلحانه چه با سلاح سرد و چه با سلاح گرم، در شهرهاست. سارقان هرچيزي را که بتوان به پول نزديک کرد، مي‌دزدند، از اموال مردم مانند خودرو و کيف و موبايل و لوازم منزل و لوازم زينتي، تاسيسات و لوازم شهري مانند کابل‌هاي برق و تلفن، درپوش فلزي فاضلاب‌ها، تنديس‌هاي برنزي و در آخرين خبرها اول باز کردن و سرقت پيچ و مهره‌هاي ريل راه‌آهن که موجب خارج شدن قطار از ريل شد و دوم و تازه‌ترين مورد سرقت ديواره‌هاي صوتي بزرگ‌راه‌هاست! در واقع شايد اين سرقت يکي از جالب‌ترين و در عين حال دردناک‌ترين سرقت‌هاي اخير باشد، چرا که اين ديواره‌ها هم سطح گسترده‌اي دارند، هم سنگين هستند و هم به زمان زيادي براي بازکردن نياز دارند و طبعا سرقت بخش آهني به کار رفته در سازه‌هاي اين ديواره‌هاي صوتي در شب يا روز مي‌تواند براي سارقان خطرات جاني و دستگيري توسط ماموران انتظامي در پي داشته باشد.

بنابه گفته معاون فني و مهندسي سازمان حمل و نقل ترافيک شهرداري تهران، حدود 30 درصد از اين ديواره‌ها تا کنون به سرقت رفته‌اند و البته که اين سازمان در حال رفع مشکلات پيش آمده در پي سرقت اين سازه‌ها و يافتن جايگزين مناسب‌تري که نتواند مورد توجه سارقان قرار گيرد، هستند. به همين طريق، مسئولان ذيربط نيز مي‌توانند در پي يافتن روش‌هايي براي حل کردن مشکلات اقتصادي بزرگي که در حال جويدن و فروپاشيدن خانواده‌ها از درون است، باشند، تا از بروز مشکلات، ناهنجاري و کژرفتاري‌هاي مختلف اجتماعي جلوگيري کنند.


 ميز خبر 

 دستور موقت دادگاه لاهه به آمريکا براي تعليق تحريم‌هاي هوانوردي

معاون حقوقي اسبق رئيس‌جمهوري خبر داده است که دادگاه لاهه دستور موقتي مبني بر لزوم تعليق تحريم‌هاي هوانوردي از سوي ايالات‌متحده آمريکا صادر کرده و گفته است: اين دستور در قالب اقدامات تأميني صادر شده است و بر اساس اين دستور، قرار بود آمريکا تحريم‌ها را موقتاً قطع کرده تا دادگاه به شکايت ايران رسيدگي کند.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه‌ و شهرسازي، الهام امين‌زاده، با اشاره به تحريم صنعت هوانوردي ايران و اقدام اخير ايتاليا در تعليق پروازهاي هواپيمايي ماهان گفت: در حقوق بين‌الملل آزادي تجارت، آزادي نقل‌وانتقال افراد و کالاها و آزادي تردد بين‌المللي افراد در سطح جهان که در اعلاميه حقوق بشر نيز بر آن تأکيد شده، به رسميت شناخته شده است و هيچ کشوري نمي‌تواند مبادلات و مراودات بين‌المللي افراد را مانع شود.

امين‌زاده در ادامه با اشاره به دستور موقت دادگاه لاهه مبني بر لزوم تعليق تحريم‌هاي هوانوردي از سوي ايالات‌متحده آمريکا گفت: اين دستور در قالب اقدامات تأميني صادر شده است و بر اساس اين دستور، قرار بود آمريکا تحريم‌ها را موقتا قطع کرده تا دادگاه به شکايت ايران رسيدگي کند. اقدام اخير نقض دستور موقتي است که ديوان بين‌المللي دادگستري صادر کرده و قابل پيگرد است.


 خبــــر 

 جهانگيري در نکوداشت روز ملي بيمه سلامت؛

توسعه بدون عدالت پيشرفت واقعي ندارد

معاون اول رئيس جمهوري عدالت را نقطه اشتراک تشکيل هر حکومت دانست و گفت: بيمه سلامت کانون اصلي عدالت هر جامعه است.

به گزارش ايرنا ، «اسحاق جهانگيري» در آيين نکوداشت روز ملي «بيمه سلامت» و آغاز طرح پوشش اجباري بيمه سلامت همگاني که در سالن همايش‌هاي صدا و سيما برگزار شد، اظهار داشت: مهمترين اقدام عدالت در جامعه جهاني، استقرار نظام بيمه اي است حتي براي جامعه‌اي که دغدغه سيل، آتش سوزي يا تصادف دارد، مهمترين راه رفع اين دغدغه نظام بيمه اي است.جهانگيري مهمترين رسالت انبيا و ائمه و يکي از آرمان‌هاي اصلي انقلاب را استقرار عدالت عنوان کرد و گفت: هيچ آرماني مقدس‌تر از عدالت نيست. توسعه و پيشرفت بدون عدالت محقق نخواهد شد و منافع ملت بايد در توسعه عدالت ديده شودوي عدالت را ايجاد فرصت‌هاي برابر براي همه آحاد جامعه توصيف کرد و گفت: عدالت را پيچيده نکنيد؛ عدالت ايجاد فرصت‌هاي برابر براي آحاد مردم است. فرصت‌ها را در آموزش برابر کنيد کسي که در مرزها و کسي در پايتخت تحصيل مي‌کند همه برابر هستند.معاون اول رئيس جمهور اظهارداشت: فرصت ها را براي همه ملت ايجاد کنيد. اينطور نباشد عده اي با شايستگي‌هايي که دارند پشت در بمانند و يک سري بدون شايستگي کرسي را بگيرند. چرا برخي با وجود همه شايستگي با ماندن پشت در به جايگاهي که بايد نمي‌رسند اما عده اي بدون شايستگي مراحل پيشرفت را سريع طي مي‌کنند.

وزارت خارجه عراق تعرض به کنسولگري ايران در کربلا را محکوم کرد

وزارت خارجه عراق در واکنش به حوادث کنسولگري ايران در کربلا تأکيد کرد که هيأت‌هاي ديپلماتيک در عراق «خط قرمز» هستند.

به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم، «احمد الصحاف» سخنگوي وزارت خارجه عراق در واکنش به حوادث کنسولگري ايران در کربلا گفت: «وزارت خارجه عراق اقدام برخي تظاهر کنندگان را براي تجاوز به کنسولگري جمهوري اسلامي ايران در کربلا محکوم و بر پايبندي به حرمت هيأت‌هاي ديپلماتيک بر اساس کنوانسيون روابط ديپلماتيک وين و لزوم عدم تعرض به امنيت آنها تأکيد مي‌کند».

نماينده پارلمان عراق فاش کرد؛

طرح خطرناک آمريکا براي عراق از طريق سرنگوني دولت عبدالمهدي

يکي از نمايندگان پارلمان عراق از طرح خطرناک آمريکا براي تجزيه عراق و ايجاد اقليم سني از طريق سرنگوني دولت عادل عبدالمهدي خبر داد.به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، حنين القدو نماينده ائتلاف البناء در پارلمان عراق از طرح خطرناک ايالات متحده آمريکا براي تجزيه عراق و ايجاد اقليم سني از طريق سرنگوني دولت عادل عبدالمهدي پرده برداشت.

وي افزود: کردها حامي گرايش هاي رهبران سني براي ايجاد اقليم سني هستند تا نيات خود براي جدايي از عراق را تحقق بخشند. آمريکا به شکل آشکار از تجزيه عراق به اقليم هاي طايفه اي حمايت مي کند و در راستاي ايجاد اقليم سني از طريق سرنگوني دولت عبدالمهدي حرکت مي کند.

عبدالمهدي: تظاهرات‌ها سيستم سياسي کشور را لرزاند

نخست وزير عراق اظهار کرد، تظاهرات‌هايي که کشورش شاهد آن است سيستم سياسي اين کشور را لرزاند و روساي سه‌گانه را به بازنگري در مواضعشان واداشت.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه ماهواره‌اي سومريه نيوز عراق، عادل عبدالمهدي، نخست وزير اين کشور در بيانيه‌اي بعد از گذشت يک ماه از تظاهرات در عراق گفت، تنها زماني شفافيت و صداقت تظاهرات مسالمت‌آميز مخدوش مي‌شود که تلفاتي در بين تظاهرکنندگان به جا بگذارد.

3 ايراني در ميان زخمي‌ها؛

زير گرفتن چندين مسافر در استانبول با اتوبوس

پليس ترکيه مردي را که با اتوبوس به ميان مردم در يک ايستگاه اتوبوس در استانبول رفته و سپس با چاقو به کساني که تلاش داشتند جلوي فرارش را بگيرند حمله کرده بود، بازداشت کرده است.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري راشا تودي، 13 نفر طي اين حادثه زخمي شدند. بنا بر گزارش‌ها، سه ايراني و دو کودک نيز از جمله مجروحان هستند.

مظنون 33 ساله اين حادثه مردي را که تلاش داشت مانع فرار او شود، با چاقو مجروح کرد. -


 اين انگشت شکسته، نه فقط مرگ که حلقه‌هاي مفقوده را نشانه گرفته است 

 خود خبر به تنهايي دردناک وجگرسوز است؛ اين‌که دانش‎آموزي درپي شکسته شدن انگشتش و عمل جراحي، ديگر به هوش نمي‎آيد. اما اين خبر، تنها يک خبر ساده و روزمره از بين هزاران اخبارحوادثي که در روز به گوش‎مان مي‎رسد نيست. اين خبر، حکايت‎هاي بسياري در پشت خود دارد.اغلب ما در مدارسي تحصيل کرده‎ايم که فاقد زمين و مکاني خاص براي ورزش بوده است و تمام زنگ‎هاي ورزش را اگر به رياضي و هر درس عقب‎مانده ديگري اجاره داده نشده بود، يا برف و باران نباريده بود، در زمين آسفالت شده حياط مدرسه سپري کرده‌ايم، با انواع زخم‌ها و خراش‌ها و سائيدگي‌ها در زانو و آرنج و پيشاني و يا دررفتگي و مو برداشتن و حتي شکستگي دست و پا. ولي با همه اين‌ها بسياري از ما با شيفتگي از زنگ ورزش استقبال مي‌کرديم چرا که کلاس‌هاي طولاني‌مدت و درس‌هاي حجيم و تکاليف مختلف در مدرسه و خانه ما را از تحرکي که به آن نياز داشتيم دور نگه مي‌داشت.

بله؛ مسئله مهم و يکي از حلقه‌هاي مفقوده در آموزش‌وپرورش ما عدم توجه مناسب به درس تربيت بدني و لاجرم عدم فضاسازي براي آن است؛ تقريبا اغلب مدارس دولتي و حتي برخي مدارس غير دولتي از همان حياط مدرسه براي زنگ ورزش استفاده مي‎کنند. حياطي که طبعا آسفالت است و بالقوه خطرزا. اهداف درس تربيت بدني طبعا فقط در ورزش و بازي خلاصه نمي‎شود؛ بلکه اين درس در کنار بازي و ورزش اهدافي چون توسـعه و شکوفايي جسـماني، ذهني وعاطفي دانش‎آموزان را دنبال مي‌کند و موجب سلامت جسـماني، سلامتي رواني و جسماني آيندگان جامعه مي شود.


 با حضور رئيس سازمان انرژي اتمي؛
 عمليات گازدهي سانتريفيوژهاي پيشرفته نسل جديد IR6 در نطنز آغاز شد 

 عمليات گازدهي ماشين هاي سانتريفيوژ پيشرفته نسل جديد IR6 با حضور رئيس سازمان انرژي اتمي در مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن نطنز آغاز شد.به گزارش ايرنا ، «علي اکبر صالحي»در مراسم راه اندازي و رونمايي زنجيره 30 تايي ماشين‌هاي IR6 در سايت هسته‌اي نطنز گفت: تقارن امروز و اين افتتاحيه با 13 آبان را به فال نيک مي گيريم اين نشان مي دهد که خون شهداي ما پايمال نشده و جوانان غيور و شجاع سازمان انرژي اتمي که مجاهدان راه علم هستند در فرايند پر چالشي که با دنياي غرب و استکبار داريم امروز نشان دادند راه بزرگواران و شهداي هسته اي را ادامه دادند و هيچ گاه اين حرکت را با کندي و يا ايستايي رو به رو نخواهند کرد.وي افزود: امروز شاهد راه اندازي زنجيره سي تايي ماشين هاي IR6 هستيم، البته مسائل بيش از اين حرف هاست اين جا يک مجموعه اي تحت عنوان اس هشت است که سانتريفيوژهايي که مورد تست و آزمايش قرار مي گيرند اول در اين مکان تست هاي گوناگون و تثبيت هاي مکانيکي را روي آن انجام مي دهند و بعد آن را در گود که جاي اصلي سانتريفيوژهاست مي برند.

صالحي يادآور شد: اينجا محل تحقيق و توسعه است تعداد سانتريفيوژهايي که عزيزان ما در فاصله دو ماه در اين جا نصب کردند قريب به 15 سانتريفيوژ نسل جديد است که دستاورد بسيار عظيمي است، ملت ايران به اين ترتيب متوجه مي شوند عزيزان ما در سازمان انرژي اتمي همواره فعال بودند هيچ گاه فعاليت هايشان با کندي رو به رو نبوده و متوقف نشده بود اگر چنين بود ما نمي توانستيم در عرض دو ماه بيش از دو هزار و 660 سو به ظرفيت سويي که الان داريم را اضافه کنيم، همچنين الان مقدار سو ما به 8660 سو رسيده است و توليد اورانيوم ما که قبل از گام سوم حدود 450 گرم در روز بود الان به بيش از 5 هزار گرم در روز رسيده است يعني ده برابر شده است.

وي تصريح کرد: اين فقط در فاصله دو ماه بوده است و عزيزان ما شبانه روز کار کردند در ايام محرم و صفر دوستان ما عاشورا و اربعين اينجا بودند و اين ها ادامه دهنده راه حضرت اباعبدالله بوودند در برپايي پرچم اسلام به اين چالش علمي به زيبايي درخشيدند.صالحي ضمن قدرداني از 15 هزار پرسنل سازمان انرژي اتمي يادآور شد: سه افتتاحيه به صورت نمادين داريم که يکي از آن‌ها زنجيره مياني 30 تايي IR6 است که پيش از اين زنجيره 20 تايي را در20 فروردين نصب کرده بوديم و يک زنجيره 10 تايي هم داشتيم، بنابراين الان تعداد ماشين‌هاي IR6 به 60 ماشين رسيده که هر کدام 10 سو و در مجموع 600 سو به ظرفيت موجود اضافه کردند.


 درگيري‌ ميان تظاهرکنندگان عراقي با نيروهاي امنيتي در بغداد 

 رسانه‌ها از درگيري‌ ميان تظاهرکنندگان و نيروهاي امنيتي و تلاش معترضان براي رساندن خود به ميدان التحرير خبر مي‌دهند.به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز به نقل از شاهدان عيني اعلام کرد که نيروهاي امنيتي اين کشور اقدام به تيراندازي به سمت معترضان در بغداد کرده‌اند.اين خبرگزاري اعلام کرد که يک فايل ويدئويي کشته شدن يک تظاهرکننده به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي را تاييد مي‌کند. عکاس رويترز نيز مدعي شده که کشته شدن دست کم چهار تن ديگر را ديده است.شبکه اسکاي نيوز نيز گزارش داد که پليس به سمت تظاهرکنندگان در خيابان الرشيد در بغداد تيراندازي کرده است.منابع مي‌گويند که تظاهرکنندگان تلاش مي‌کنند تا خود را به ميدان التحرير برسانند.


 خبر 

 برگزاري راهپيمايي يوم الله «13 آبان » در سراسر کشور

راهپيمايي يوم الله 13 آبان، روز ملي مبارزه با استکبار جهاني، با حضور اقشار مختلف مردم، دانشجويان و دانش آموزان ايران اسلامي در سراسر کشور برگزار شد.

راهپيمايان يوم الله 13 آبان تاکيد کردند:راهبرد مقاومت فعال را يک تکليف ديني و آرمان تغييرناپذير انقلاب اسلامي و رسالت انساني خويش مي‌دانيم.به گزارش ايلنا، قطعنامه راهپيمايي يوم‌الله 13 آبان به عنوان «روز ملي مبارزه با استکبار جهاني» صادر شد.

آزمايش نخستين موشک کروز دريايي ترکيه

ترکيه با موفقيت نخستين موشک کروز دريايي خود را توانست آزمايش کند.

به گزارش مهر به نقل از حريت، «اسماعيل دمير»، رئيس اداره کل صنعت دفاعي ترکيه اعلام کرده که کشورش توانسته با موفقيت موشک کروز «آتماکا» را از کشتي جنگي «تي سي جي کينالايدا» که توسط ترکيه ساخته شده، شليک کند.قرار است اين موشک ساخت ترکيه جايگزين موشک آمريکايي هارپون شود.

وزير بازرگاني آمريکا :

شرکتهاي آمريکايي از ممنوعيت تجارت با هواوي معاف شدند

وزير بازرگاني آمريکا اعلام کرده به زودي به شرکت هاي آمريکايي اجازه همکاري با هواوي داده مي شود. البته او اشاره کرده همه شرکت ها اجازه همکاري با هواوي را نمي يابند.به گزارش مهر به نقل از انگجت، در آينده نزديک احتمالا تحريم هاي وزارت بازرگاني آمريکا عليه هواوي کاهش يابد.ويلبر راس وزير بازرگاني آمريکا در مصاحبه اي اعلام کرد به زودي به شرکت هاي آمريکايي اجازه همکاري با هواوي داده مي شود. تاکنون206 شرکت درخواست همکاري با هواوي را داشته اند.

اما راس هشدار داد به دقت اين شرکت ها را بررسي مي کنند. او در اين باره افزود: حتي اگر دولت به برخي شرکت ها اجازه همکاري با هواوي را دهد، بقيه شرکت ها نبايد تصور کنند به اين اجازه دست مي يابند.

سازمان ملل : 19 ميليون يمني نيازمند خدمات بهداشتي ضروري هستند

سازمان بين المللي مهاجرت(IOM) وابسته به سازمان ملل اعلام کرد، حدود 19.7 ميليون يمني نيازمند خدمات بهداشتي ضروري هستند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، دفتر اين سازمان در يمن اعلام کرد: تيم پزشکي سازمان بين‌المللي مهاجرت با همکاري دولت ژاپن و ديگر شرکاء، هفته گذشته براي زنان، مردان و کودکان يمني حدود 24 هزار و 500 مشاوره پزشکي انجام داد.سازمان بين‌المللي مهاجرت وابسته به سازمان ملل در ادامه نوشت: حدود 19.7 ميليون يمني نيازمند خدمات اساسي بهداشتي هستند.به دنبال تشديد درگيري‌ها و جنگ در يمن، بخش بهداشت اين کشور از مشکلات شديدي رنج مي‌برد. بيماري وبا در اين کشور شيوع پيدا کرده و تعداد زيادي از مراکز بهداشتي به حالت تعطيل درآمده‌اند.يمن براي پنجمين سال متوالي صحنه جنگ است.


 سرمقاله 

عدم کارايي ديپلماسي با منطق " انتظار"

حميدرضا عسگري

مدت زيادي است که وقت و انرژي کشور صرف بدعهدي ها و برنامه هاي در دست اجراي اروپايي ها شده و اقدام موثري در راستاي جبران تحريم هاي نامتعارف آمريکا صورت نگرفته است.

اين موضوع موجب نارضايتي ايران گرديده و رهبرانقلاب نيز به صراحت از اين " انتظار" گلايه کرده و آن را برخلاف منافع ملي دانستند. ايشان باب مذاکره و تعامل با دنيا را باز دانستند اما اين مذاکرات نبايد خارج از چارچوب و يا اطاله وقت براي افزايش هزينه و فشار بر ايران باشد.آنچه امروز شاهدش هستيم وقت کشي طرف هاي مقابل است. اروپا به دلايل مختلف توان و يا خواست ايستادگي در مقابل آمريکا را ندارد و قادر به رفع محدوديت هاي مالي ايران نيست.

اين درحالي است که اگر دولت بتواند انرژي داخلي کشور را بالفعل کند علاوه بر کاهش شدت فشار تحريم ها زمينه براي گفتگوي با قدرت در مقابل طرف هاي غربي فراهم خواهد
شد.بايد به مردم اين آگاهي را داد که درآمدهاي نفتي و ارزي کشور به شدت تقليل يافته و بايد براي حرکت کشتي عظيم ايران در درياي مشکلات همه با هم پارو بزنيم و تلاش کنيم.

اينکه از يکسو مردم را در اداره امور اقتصادي کشور بازي ندهيم و از سوي ديگر در جبهه ديپلماسي بر منطق " انتظار" اميد داشته باشيم اين کشتي نهايتا به گل خواهد نشست و رهايي آن بسيار مشقت بار خواهد بود.مردم واقفند که حجم مشکلات فراوان است و کشور در وضعيت سختي قرار دارد.

اما راهکارهاي تک بعدي اتخاذ شده براي رفع مشکلات پاسخگوي نيازهاي جامعه نيست. اينکه صرفا به ديپلماسي اميد داشته باشيم و مذاکره را علاج معضلات بدانيم دقيقا خواست دشمنان را محقق خواهيم کرد.اما به نظر مي رسد حرکت چرخ ها و پتانسيل هاي بالقوه داخلي کشور باهم, بتواند ما را از مشکلات موجود رهايي بخشد.

ديپلماسي مذاکره زماني جوابگوست که ما در حوزه اقتصاد داخلي و رفاه اجتماعي و اشتغال و رضايت عمومي با دست پر پاي ميز مذاکره برويم و طرف هاي مقابل را مجبور به پذيرش حقوق منطقي خود کنيم.در غير اين صورت با در دست داشتن تنها ابزار مذاکره در مقابل غربي ها راه به جايي نخواهيم برد و صرفا در تله انتظار آنها گير خواهيم کرد.

بايد طرح و برنامه اي براي خذوج از اين مرحله و فعال کردن توان داخلي کشور داشت تا نتيجه بهتري از ديگر ابزارهاي اجرايي همچون ديپلماسي داشت.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته