جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249

وزير نفت :
مشکل تامين بنزين سوپر حل شد

مديرعامل شرکت پتروشيمي شهيد تندگويان خبر داد
تحقق 103 درصدي برنامه توليد در پتروشيمي تندگويان


ميز خبر


معادلات انرژي


 وزير نفت :
 مشکل تامين بنزين سوپر حل شد 

 وزير نفت گفت: بنزين سوپر چند روزي به خاطر تامين پالايشگاه اراک و مشکلات ديگر با کمبود روبه‌رو شد که تاکيد کردم که اين مشکل حل شود که در حال حاضر عمده مشکل تامين بنزين سوپر آن طور که به من اطلاع داده‌اند، حل شده است.وزير نفت در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر چرايي کاهش صادرات گاز به ترکيه، گفت: ترکيه در تابستان و در فصل گرم کمتر برداشت مي‌کند اما در فصل سرد طبق قرارداد مي‌تواند بيش‌تر برداشت کند که اين مسئله نيز اتفاق مي‌افتد.بيژن زنگنه با بيان اين‌که قلب صنعت نفت توربين و کمپرسور است، اظهار کرد: هم اکنون بخش عمده گاز با توربين و کمپرسورهاي شرکت OTC انتقال مي‌يابد و بيش از 200 توربين و کمپرسور 25 در کشور از سوي OTC عرضه شده که توسط شرکت‌هاي داخلي عرضه شده است.به گفته او، تاکنون 3.6 ميليارد يورو به شرکت OTC، کار سپرده شده و 200 ميليون يورو نيز سرمايه‌گذاري از سوي اين شرکت انجام شده است.

وي درباره کيفيت تجهيزات ساخته شده از سوي شرکت OTC گفت: به گواه کارشناسان و مديران نفت، مشکلي در کيفيت تجهيزات وجود نداشته و نکته قابل توجه در اين بخش، انتقال فناوري در شرکت OTC است؛ چراکه اين مسئله به درستي اتفاق افتاده و شرکت آلماني زيمنس شريک اين شرکت در گام نخست بوده است.وزير نفت با تاکيد به اين مسئله که زيمنس به درستي انتقال فناوري را انجام داد و آموزش خوبي به نيروهاي اين شرکت داده است اظهار کرد: شرکت زيمنس در شرايط تحريم ايران را ترک کرد و اين مسئله موجب شد که به همت متخصصان شرکت OTC فناوري برگرفته از زيمنس بومي سازي شود. زيمنس پس از برجام به گواه مديران شرکت OTC تمام کار اين شرکت را تاييد کرده و اعلام کرده که اين شرکت در کلاس بين‌المللي کار مي‌کند.به گفته زنگنه وزارت نفت ساخت پمپ‌هاي درون چاهي، ساخت کمپرسور براي جمع‌آوري گازهاي مشعل، بخش فشار افزايي سکو در بخش دريايي، ساخت ميني LNG را به شرکت OTC توصيه کرده است.

وزير نفت در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌که پيش‌بيني شما از نتيجه نشست پنجم دسامبر اوپک چه خواهد بود، گفت: پيش‌بيني مي‌شود تا رقم کاهش توليد نفت بيش‌تر شود، به اين معنا که کاهش بيش‌تري را از سمت اوپک در بازار را شاهد باشيم.زنگنه با بيان اين‌که مي‌توانيم نزديک 20 هزار ميليارد تومان از بانک‌ها براي اين طرح وام بگيريم، اظهار کرد: اين در حالي است که منبع تامين ارز اين طرح نيز پيش بيني شده و همه اينها به معناي انجام مرحله‌ي نخست يک پتروپالايشگاه است.

او درباره عرضه پنج درصد سهام آرامکو و تاثير آن بر بازارهاي جهاني نفت خام، گفت: بازار همان روال را دارد و قيمت نفت اکنون در محدوده 60 دلار براي هر بشکه در نوسان است و هرچه تلاش مي‌شود قيمت نفت بالا برود از رقم 60 دلار به ازاي هر بشکه بالاتر نمي‌رود و در همين سطوح مي‌ماند.


 مديرعامل شرکت پتروشيمي شهيد تندگويان خبر داد
 تحقق 103 درصدي برنامه توليد در پتروشيمي تندگويان 

 مديرعامل پتروشيمي شهيدتندگويان با اشاره به افزايش توليد اين مجتمع در هفت ماه امسال گفت: در اين دوره زماني با ثبت رکورد بالاترين ميزان توليد مجتمع، 103 درصد برنامه مصوب توليد در شرکت محقق شده است.به گزارش شانا، سيدرضا قاسمي شهري در آيين افتتاح پروژه افزايش ظرفيت و راه‌اندازي دوباره واحد «POLY H» اين مجتمع اظهار کرد: اين پروژه با هدف رفع تنگناهاي استمرار توليد و بهينه‌سازي کمّي و کيفي اين واحد انجام شده است، به‌طوري که ظرفيت اين واحد را از 132 هزار تن به 158 هزار تن در سال مي‌رساند.

وي با اشاره به اينکه حدود 700 هزار نفرساعت در اين پروژه کار انجام شده است، افزود: اين شرکت با وجود تحريم‌ها در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزايش توليد داشته است.قاسمي شهري با بيان اينکه امسال روند توليد در بيشتر ماه‌ها بالاتر از برنامه هلدينگ خليج فارس بوده، به‌طوري که سال 98 ثبت رکورد بالاترين ميزان توليد مجتمع و تحقق 103 درصد برنامه مصوب توليد در پتروشيمي تندگويان محقق شده است، ادامه داد: انتظار مي‌رود با راه‌اندازي واحد «POLY H»، اين ميزان توليد افزايش يابد.مديرعامل شرکت پتروشيمي شهيدتندگويان به تعريف و انجام بيش از 25 پروژه زيست محيطي براي اين شرکت اشاره و اظهار کرد: اميدواريم سال آينده جزو صنايع غيرآلاينده محسوب شويم و به سمت صنعت سبز شدن حرکت کنيم.پروژه افزايش ظرفيت و راه‌اندازي دوباره واحد «POLY H» پتروشيمي شهيدتندگويان، بزرگ‌ترين توليدکننده PET کشور امروز (دوشنبه، 13 آبان‌ماه) با حضور جعفر ربيعي، مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس افتتاح شد. اين واحد توليدکننده مواد اوليه صنايع نساجي در پتروشيمي شهيد تندگويان است که با بهينه‌سازي و اصلاح واحد، ظرفيت توليد آن از 200 تن به 480 تن در روز افزايش خواهد يافت.ساخت و اجراي طرح بهينه‌سازي و اصلاح واحد «POLY H» پتروشيمي شهيدتندگويان به يک شرکت چيني واگذار شده بود که اين شرکت پس از اعمال تحريم‌ها از ادامه مشارکت در اين پروژه انصراف داد و عملا اين طرح به همت متخصصان داخلي راه‌اندازي شد و در مدار بهره‌برداري قرار گرفت.


 ميز خبر 

 عرضه نفت سفيد شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي در بورس انرژي

رينگ بين‌الملل بورس انرژي ايران ‌ ميزبان عرضه نفت سفيد شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران خواهد بود.به گزارش بورس انرژي، رينگ داخلي اين بورس شاهد عرضه کالاهاي اکستراکت نفت سپاهان، آيزوريسايکل و حلال 402 پالايش نفت اصفهان و حلال 402 پالايش نفت بندرعباس است و گاز مايع شرکت نفت ستاره خليج‌فارس و نفت سفيد شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در رينگ بين‌الملل عرضه مي‌شود.کالاهاي آيزوريسايکل و حلال 402 پالايش نفت تبريز، حلال 400، حلال 402، حلال 406 و حلال 410 پالايش نفت اصفهان، حلال 404 عمده، نفتاي سبک و نفتاي سنگين تصفيه‌نشده عمده پالايش نفت شيراز، سي‌اس‌او پالايش نفت شازند، سي‌او و نفتاي سبک پالايش نفت آبادان و ميعانات گازي پالايش گاز ايلام در رينگ داخلي و رافينت پتروشيمي بيستون در رينگ بين‌الملل بازار فيزيکي بورس انرژي ايران معامله شد.

در اين روز بيش از 31.766 تن فرآورده هيدروکربوري به ارزش بيش از 1.561 ميليارد و 73 ميليون ريال در بازار فيزيکي بورس انرژي ايران دادوستد شد.

ايران و ارمنستان درباره صادرات گاز مذاکره کردند

وزير نفت، صادرات گاز ايران به ارمنستان و دريافت برق از اين کشور را محور مذاکره با وزير مديريت منطقه‌اي و زيرساخت‌هاي ارمنستان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگارشانا، بيژن زنگنه در ديدار با سورن پاپيکيان، وزير مديريت منطقه‌اي و زيرساخت‌هاي ارمنستان از بخش انرژي به‌عنوان مهم‌ترين بخش در روابط و مبادلات ايران و ارمنستان ياد کرد و گفت: صادرات گاز ايران به ارمنستان در ازاي دريافت برق (تهاتر گاز و برق ايران و ارمنستان) بخشي از همکاري دو کشور است.

ايران و ارمنستان سال 2004 ميلادي (1383) قرارداد تهاتر گاز و برق را براي مدت 20 سال امضا کردند که بر اساس آن، گاز صادراتي ايران به مصرف نيروگاه‌هاي توليد برق در ارمنستان مي‌رسد و در عوض، ايران از ارمنستان برق وارد مي‌کند. ارمنستان از اواسط سال 2009 واردات گاز از ايران را آغاز کرده است.

سورن پاپيکيان، وزير مديريت منطقه‌اي و زيرساخت‌ ارمنستان هم در اين ديدار با تاييد حرف‌هاي وزير نفت در زمينه همکاري دو کشور در بخش انرژي ابراز اميدواري کرد روابط دو کشور در بخش انرژي افزايش يابد.

در نيمه نخست امسال محقق شد

تزريق بيش از 27 هزار مگاوات ساعت برق پالايشگاه گاز ايلام به شبکه سراسري

پالايشگاه گاز ايلام در نيمه نخست امسال با هدف ياري رساندن به تامين برق مورد نياز کشور، بيش از 27 هزار مگاوات ساعت برق به شبکه سراسري تزريق کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، سعيد عسگري، مسئول نيروگاه شرکت پالايش گاز ايلام از تزريق 27 هزار و 580 مگاوات ساعت برق توسط نيروگاه اين شرکت در 6 ماه نخست امسال به شبکه برق سراسري خبر داد و گفت: نيروگاه پالايشگاه گاز ايلام بازويي توانا براي کمک به تامين برق کشور است، در فصل تابستان امسال نيز براي جلوگيري از خاموشي‌ها، به شرکت مديريت شبکه برق ايران کمک کرده است.وي با اشاره به اينکه نيروگاه اين شرکت در نيمه نخست امسال، 74 هزار و 579 مگاوات ساعت برق توليد کرده است، افزود: از اين مقدار،27 هزار و 580 مگاوات ساعت برق به شبکه سراسري توزيع برق تزريق شده است. در سال 97 نيز نيروگاه پالايشگاه گاز ايلام، 15 هزار و 350 مگاوات ساعت برق به شبکه سراسري تزريق کرد.


 معادلات انرژي 

 آمادگي 32 شرکت اروپايي براي حضور در صنعت نفت ايران

رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران از اعلام آمادگي 32 شرکت اروپايي براي حضور در صنعت نفت ايران خبر داد و گفت: اين شرکت‌ها براي همکاري با شرکت‌هاي ايراني خواستار ضمانت وزارت نفت هستند.

«رضا پديدار» در گفت و گو با ايرنا با اشاره به تمايل شرکت‌هاي کوچک و متوسط اروپايي يا همان اس. ام. اي ها در صنعت نفت ايران، تاکيد کرد: در يک سال و نيم گذشته کميسيون انرژي اتاق با هيات‌هايي که به ايران مي‌آمدند وارد مذاکره شد که در نهايت به تهيه ليست 114 شرکتي رسيديم.وي افزود: اسامي اين شرکت‌ها در حوزه انرژي و در امور بين‌الملل اتاق تهران ثبت شد و با توجه به شرايط اقتصادي و تحريم نفت ايران، ‌ مکاتبات خود را آغاز کرديم.پديدار با بيان اينکه در نمايشگاه‌ها و کنفرانس‌هاي بين‌المللي مذاکرات خود را ادامه داديم، ‌ گفت: در نهايت 32 شرکت اروپايي براي حضور در صنعت نفت ايران اعلام آمادگي کردند تا علاوه بر مشارکت در ساخت و سرمايه به روند انتقال دانش فني نيز کمک کنند.وي پيش شرط اين شرکت‌ها براي همکاري با صنعت نفت ايران را ضمانت وزارت نفت اعلام کرد و افزود: اين موضوع با وزير نفت مطرح شده تا شرکت‌هاي ايراني مورد تاييد وزارت نفت در حوزه ساخت و در پيمانکاري ضمانت شوند.به گفته پديدار، وزير نفت اين موضوع را پذيرفته و قرار است معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت شرکت‌هاي ايراني را بررسي کرده و پس از تاييد، آنها را تضمين کند.وي ادامه داد:‌ با دريافت اين تضمين، آن را در اختيار شرکت‌هاي اروپايي قرار مي‌دهيم و مي‌توان در شرايط تحريمي که ظرفيت کار خالي است، ‌رونق توليد را در کشور ايجاد کنيم.رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران گفت:‌ همچنين زمينه انتقال دانش فني نيز ايجاد مي‌شود.وي نحوه پرداخت پول به اين شرکت‌ها را در قالب اينستکس عنوان کرد و افزود: همچنين اين شرکت‌ها پذيرفتند که خدمات خود را در قالب تهاتر به ايران بدهند.

پديدار تاکيد کرد:‌ اين شرکت‌ها از کشورهاي ايتاليا، اسپانيا، يونان، لهستان، انگليس، آلمان، هلند و روماني هستند.وي ادامه داد: با تضمين وزارت نفت 75 درصد از ظرفيت شرکت‌هاي پيمانکاري که در حال حاضر خالي است، ‌دوباره فعال مي‌شود.

يک کارشناس حوزه انرژي:

شروطي براي توليد 10 ميليون بشکه نفت در روز

کارشناس حوزه انرژي گفت: امروز زماني است که بايد فناوري‌ها را رشد دهيم تا زماني که دروازده‌ها باز شد بتوانيم به جاي 4 ميليون به 10 ميليون بشکه توليد برسيم.

عبدالصمد رحمتي در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به لزوم تمرکز بر سرمايه‌گذاري و توليد تکنولوژي در صنعت نفت اظهار داشت: اگر ما هم اکنون، در شرايط تحريم و وضعيتي که در کشور جاري و ساري است، درآمد کافي براي اکتشاف و توسعه فناوري‌هاي ازدياد برداشت داشتيم، براحتي تا 10 ميليون بشکه هم مي‌توانستيم توليد داشته باشيم.

اين کارشناس حوزه انرژي تصريح کرد: اگر در همين برهه‌اي که توليد و صادرات افت پيدا کرده بتوانيم تجهيزات و فناوري را در کشور ارتقا دهيم، با تغيير شرايط بين‌الملل بسرعت به بيش از دو برابر ميزان توليد قبل از تحريم اخير خواهيم رسيد.

وي يادآور شد: وقتي کشور مي‌تواند با مهندسي معکوس توليد پهباد و موشک پيشرفته داشته و در صنايع هوانيروز تا اين حد موفق باشد چرا اين تمرکز علاوه بر آن به سمت جايي که درآمدزايي دارد، نمي‌رود؟ درست که بحث امنيتي يک حفاظ و ديواره دفاعي است که بايد دور کشور بوجود آيد ولي در بحث درآمدزايي به نفت وابسته‌ايم بايد فناوري‌ها را در صنعت نفت نيز متمرکز کنيم.اکنون که فضا باز است، مي‌توانيم در بحث فناوري و تکنولوژي هزينه کنيم، روي بحث ازدياد برداشت و بهبود برداشت تمرکز کنيم تا درآمدهاي نفت را افزايش دهيم.

وي يادآور شد: صنايع مربوط به نفت پيچيده‌تر از پهباد و موشک و صنايع هوايي که کشور به موفقيت‌هاي قابل توجه‌اي در آنها دست يافته، نيست. اگر دانش صنايع دفاعي در نفت نيز متمرکز شود انحصار بسياري از تجهيزات شکسته شده و توليد نفت ارتقاي قابل توجهي خواهد داشت.

دورنماي تقاضاي نفت به نتيجه مذاکرات تجاري آمريکا و چين وابسته است

وزير انرژي امارات اعلام کرد نتيجه مذاکرات تجاري آمريکا و چين، دورنماي تقاضاي نفت را تعيين مي‌کند.به گزارش شانا از خبرگزاري پلاتس از دوبي، سهيل المزروعي اعلام کرد که نتيجه مذاکرات تجاري کنوني بين آمريکا و چين، دورنماي تقاضاي نفت در سال‌هاي 2020 و 2021 ميلادي را مشخص مي‌کند.وي گفت: تغييرات بسياري خارج از مفهوم توازن عرضه و تقاضا وجود دارد؛ تغييرات ژئوپوليتيک، تغييرات اقتصادي يا مذاکرات اقتصادي ميان آمريکا و چين، نقشي مهم در تعيين حجم تقاضاي آينده نفت در سال 2020 ميلادي دارند.

وزير انرژي امارات افزود: هنگامي که اين گفت‌وگوها پايان يابند، تصوير مربوط به تقاضاي آينده نفت در 2020 و 2021 مشخص‌تر خواهد شد.المزروعي همچنين ادعا کرد امارات به‌طور صددرصد و گاهي حتي بيشتر، به سهميه توليد 3 ميليون و 70 هزار بشکه در روز خود طبق توافق جهاني کاهش توليد نفت، پايبند است.

وي همچنين از ديگر کشورهاي حاضر در توافق يادشده درخواست کرد به‌طور کامل به سهميه توليد خود پايبند باشند.

سازمان کشورهاي صادرکننده نفت و متحدانش چندي پيش (ژوئن 2019) تصميم گرفتند توافق خود براي کاهش توليد روزانه يک ميليون و 200 هزار بشکه نفت را تا پايان ماه مارس سال 2020 ميلادي تمديد کنند.وزيران نفت و انرژي اوپک براي شرکت در صد و هفتاد و هفتمين نشست عادي اين سازمان و آخرين نشست سال 2019 خود پنجم دسامبر
(14 آذرماه) در دبيرخانه دائمي اين سازمان در وين گردهم مي‌آيند، همچنين هفتمين نشست مشترک وزارتي اوپک و غيراوپک ششم دسامبر (15 آذرماه) در مقر دائمي اين سازمان برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته