جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249


تاثير برخي باکتري‌هاي روده بر خطر ابتلا به سرطان


چربي هاي ترانس عامل افزايش ريسک آلزايمر

يک فوق تخصص گوارش و کبد :
بي تحرکي و اضافه وزن ، بيماري‌هاي روده و کبد را گسترش مي دهد


يادداشت


مقاله


 تاثير برخي باکتري‌هاي روده بر خطر ابتلا به سرطان 

 به گزارش ايسنا، تازه‌ترين مطالعات آزمايشگاهي در مورد ارتباط سلامت بدن با ميکروب‌هاي روده حاکي از آن است که برخي باکتري‌هاي موجود در روده مي‌توانند بر احتمال ابتلا به سرطان روده تاثير داشته باشند.ميکروبيوم روده که مجموعه‌اي از قارچ‌ها، باکتري‌ها و ويروس‌ها در روده است از موضوعات مهم پزشکي است و به گفته متخصصان سلامت، برخي از آرايش‌ها و ترکيب‌هاي ميکروبي مي‌توانند با بروز انواعي از بيماري‌ها مرتبط باشند.يافته‌هاي بدست آمده نشان داد: افرادي که نوع ترکيب ژن‌ها در آنان احتمال وجود نوعي باکتري Bacteroidales را افزايش مي‌دهد، دو تا 15 درصد بيشتر احتمال دارد به سرطان روده مبتلا شوند. همچنين يافته‌هاي بدست آمده تاييد کننده مطالعاتي است که نشان مي‌دهد اين باکتري در مبتلايان به سندرم روده رايج‌تر است.به گفته محققان انگليسي از آنجاييکه آرايش ژنتيکي از آغاز حيات شکل مي‌گيرد اين باکتري‌ها مي‌توانند در خطر ابتلا به سرطان روده نقش داشته باشند.


 چربي هاي ترانس عامل افزايش ريسک آلزايمر 

 به گزارش مهر، محققان به مدت 10 سال 1600 زن و مرد ژاپني را که 60 سال به بالا سن داشتند و مبتلا به زوال عقل نبودند بررسي کردند.محققان مشاهده کردند افرادي که داراي بالاترين ميزان چربي هاي ترانس در خون شان بودند 75 درصد بيشتر با خطر ابتلا به آلزايمر و ساير انواع زوال عقل مواجه بودند.به گفته کريستال، «ريسک بيماري آلزايمر با وجود فشارخون بالا، ديابت، بيماري قلبي، ژنتيک، سابقه آسيب تروماتيک مغز، سندروم داون، و احتمالا افزايش کلسترول خون نيز افزايش مي يابد.»

در حال حاضر هيچ درمان قطعي براي بيماري آلزايمر وجود ندارد، اما درمان هاي فعلي به کاهش يا کُندشدن روند پيشرفت علائم بيماري آلزايمر کمک مي کند.از آنجائيکه فشارخون بالا، ديابت، و بيماري قلبي از فاکتورهاي پرخطر بيماري الزايمر هستند، به نظر مي رسد داشتن سبک زندگي سالم موجب کاهش اين خطرات مي شود. پزشکان داشتن رژيم غذايي مناسب، حفظ وزن سالم بدن، ورزش منظم، و مصرف داروهاي تجويزي پزشک را راهکار مناسبي براي پيشگيري از زوال عقل مي دانند.طبق اعلام انجمن قلب آمريکا، چربي هاي ترانس ريسک بيماري قلبي، سکته و ديابت را افزايش مي دهند. از اينرو محققان بر محدودکردن مصرف غذاهاي فرآوري شده تاکيد دارند.


 يک فوق تخصص گوارش و کبد :
 بي تحرکي و اضافه وزن ، بيماري‌هاي روده و کبد را گسترش مي دهد 

 يک فوق تخصص گوارش و کبد بيان داشت: براساس آخرين آمار از هر 100هزار نفر در ايران،40تا 45 نفر دچار بيماري‌هاي التهابي روده هستند.وي اضافه کرد: اين بيماري بيشتر مخصوص جوانان و سنين 10تا30سالگي است.به گزارش آفرينش از روابط عمومي کنگره بين‌المللي گوارش و کبد ، همايون واحدي با اشاره به علل شيوع اين بيماري،خاطرنشان کرد: از زماني که زندگي صنعتي شد، شهرنشيني، بي تحرکي و اضافه وزن زياد شد و بيماري‌هاي روده و کبدي گسترش يافت.اين فوق تخصص گوارش و کبد، مصرف سيگار، غذاهاي چرب، مصرف آنتي بيوتيک در کودکان و انجام سزارين و احتمال بروز التهاب روده در فرزند از جمله علل ديگر بيماري التهاب روده است.واحدي با اشاره به داروهاي جديد بيولوژيک در درمان بيماري‌هاي گوارشي و التهاب روده در ايران، يادآورشد: اين داروها در کشور توليد مي‌شود.

کنگره بين المللي گوارش و کبد از 14تا17 آبان در مرکز همايش هاي رازي برگزار مي‌شود و 770 نفر از متخصصان داخلي و گوارش از کشورهاي ترکيه، ليتواني، امريکا ، هند، لبنان، سوريه و آفريقاي جنوبي در آن حضور دارند.


 يادداشت 

محدوديت‌ها و چالش‌هاي ورزشي يوگا

ابراهيم علي آبادي

هر ورزشي موجب تقويت سلامتي، افزايش تحرک و نيز تسريع روند خون‌رساني و سلول‌سازي در بدن مي‌شود. ورزش به‌خصوص در عصر حاضر به صورت يکي از نيازهاي مهم زيستي بشر درآمده است چرا که پيشرفت تکنولوژي و کارهايي که معمولا به‌طور نشسته انجام مي‌شوند باعث شده‌اند از تحرک لازم بدن کاسته شود؛ از اين جهت است که هر از گاهي با انواع روش‌هاي نشسته و خوابيده ورزش‌ها مواجه مي‌شويم که مي‌توان با آن‌ها در محيط کار بدن را تا حدودي از رخوت بيرون آورد. اما هر ورزشي، اگر بدون ملاحظه برخي مسائل ويژه و به‌خصوص بدون مشورت با مربي متخصص انجام شود، ممکن است طبعات جبران‌ناپذيري در پي داشته باشد.

يکي از ورزش‌هاي محبوب اين روزها، يوگاست، ورزشي است که وجود کمترين تحرک در آن، انعطاف زيادي به بدن مي‌دهد و مي‌توان آن‌را در محيط بسته و کوچک نيز انجام داد.

براي انجام اين ورزش هم البته بدون ملاحظه، کتاب‌ها و ويدئوهاي آموزشي مختلفي منتشر شده است. در حالي‌که اين ورزش بايدها و نبايدهاي بسياري دارد که حتما بايد توسط مربي خاص اين ورزش، تذکر داده شود.

همه افراد نمي‌توانند به سراغ اين ورزش بروند، چرا که با وجود نشسته و خوابيده بودن يوگا، اين ورزش مي‌تواند به برخي نقاط بدن فشارهاي بيش از حدي وارد و موجب آسيب ديدن آن ناحيه يا بدتر شدن وضع سلامت شود. اين مربي است که در هنگام ورزش با بررسي وضعيت و مشکلات جسمي هر فرد به او توصيه‌هاي لازم را در مورد انجام دادن يا ندادن يک حرکت مي‌کند تا از بروز مشکلات بعدي جلوگيري کند. پس پيش از شروع به اين ورزش بهتر است با يک مربي متخصص يوگا مشورت کنيد؛ فردي که با بررسي مشکلات و ويژگي‌هاي جسمي شما مي‌تواند راهنمايي ها لازم را در اين مورد بکند و جلوي آسيب ديدن شما را بگيرد.

يوگا هيچ تناسبي با فشار بر بدن ندارد و بسياري از مربيان اين ورزش توصيه مي‌کنند در انجام يک حرکت اگر احساس فشار بر يک نقطه از بدن کرديد، آن حرکت را متوقف کنيد. چرا که هدف از يوگا آرامش بدن است و نه تنها رسيده به انعطاف با وارد کردن کشش‌هاي زيادي بر بدن؛ کاري که اغلب تازه‌کاران انجام مي‌دهند و به اين ترتيب بر مفاصل ارنج و زانو و بازوها و نيز کمر، فشار بيش از اندازه وارد مي‌کنند.


  مقاله 

 روزانه يك ليوان چاي دارچين بنوشيد

مهسا خدامراد

چاي دارچين، نوشيدني خوشمزه و جالبي است که مي تواند مزاياي سلامتي فراواني نيز داشته باشد. دارچين از پوسته داخلي درخت دارچين تهيه مي شود. دارچين در هنگام خشک شدن به دور خود پيچيده مي شود و ظاهر آن به صورت چوب‌هاي دارچين رول شده قابل تشخيص است. اين ميله ها را مي توان در آب جوش ريخته و يا آنها را پودر کرد.

از چوب دارچين يا دارچين پودر شده در تهيه چاي دارچين استفاده مي شود. چاي دارچين سرشار از ترکيبات مفيدي است که مي‌تواند مزاياي مختلف سلامتي داشته باشد. اين مزايا شامل کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت قلب، کاهش گرفتگي قاعدگي و کاهش التهاب و قند خون هستند.

راديکال هاي آزاد سبب ايجاد بيماري ها يي مانند ديابت، سرطان و بيماري هاي قلبي مي شوند. دارچين به ويژه سرشار از آنتي اکسيدان هاي پلي فنول است. مطالعات نشان مي دهند که مصرف چاي دارچين مي تواند ظرفيت آنتي اکسيداني کل را افزايش دهد.ترکيبات موجود در دارچين ممکن است علائم التهاب را کاهش دهند. اين ممکن است براي بدن شما بسيار مفيد باشد. زيرا تصور مي شود که التهاب، ريشه ي بسياري از بيماري هاي مزمن از جمله بيماري هاي قلبي است.

مصرف چاي دارچين ميزان کلسترول تري گليسيريد و کلسترول بد را نيز کاهش مي دهد. همچنين مصرف چاي دارچين مي‌تواند سطح کلسترول خوب را افزايش دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته