جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249

هفته دهم ليگ برتر
جدال حساس بالانشينان براي ماندن در کورس


خبـــرنامه


خبـــر


 هفته دهم ليگ برتر
 جدال حساس بالانشينان براي ماندن در کورس 

 
در هفته دهم ليگ برتر نبردهاي حساس و مهمي برگزار مي شود.

در ادامه هفته دهم ليگ برتر دو بازي بسيار حساس در تهران و اصفهان برگزار مي‌شود.

سپاهان صدرنشين ميزبان تراکتور تبريز رده دومي جدول است. در تهران هم استقلال به مصاف صنعت نفت آبادان مي رود. نگاهي به اين دو مسابقه مي اندازيم.

سپاهان اصفهان - تراکتور تبريز؛ نبرد صدرنشينان

نبرد تيم هاي اول و دوم جدول هميشه حساس است به خصوص اينکه اين دو تيم دو تيم ريشه دار و قديمي فوتبال ايران باشند. جدال هاي سپاهان و تراکتور هميشه ديدني است. امير قلعه نويي سابقه مربيگري در هر دو تيم را دارد و يکي از پرافتخارترين مربيان ليگ برتر است. شاگردان قلعه نويي بعد از دو مساوي پياپي و از دست دادن 4 امتياز حساس اکنون به دنبال برد خانگي هستند تا همچنان در صدر جدول باقي بمانند. سپاهان يکي از دو تيم بدون باخت ليگ برتر است و نمي خواهد در يک بازي خانگي اين رکوردش از دست برود. از سويي ديگر تراکتور بعد از دو شکست متوالي مقابل صنعت نفت و استقلال تا حدي از شرايط ايده آلش فاصله گرفته است. مصطفي دنيزلي هم با فوتبال ايران آشنايي کامل دارد و تقابل او با قلعه نويي مي تواند مسابقه اي جذاب و ديدني را رقم بزند. تراکتور اگر پيروز شود به صدر جدول خواهد رسيد. از سويي ديگر مساوي به ضرر هر دو تيم است و همين مساله نويد دهنده يک بازي تهاجمي و تماشاگر پسند از هر دو تيم را مي دهد.

مهدي کياني بازيکن سپاهان سابقه بازي در تراکتور را دارد و حتي از مديران اين باشگاه گلايه کرده است. با اين حال قلعه نويي گفته که مي خواهد از احسان حاج صفي کاپيتان تراکتور که سابقه بازي در سپاهان هم دارد قبل از بازي تجليل کند.

سپاهان با يک گل خورده مستحکم ترين خط دفاع ليگ را دارد. تراکتور براي عبور از اين سد دفاعي مستحکم کار سختي پيش رو خواهد داشت. تراکتور 6 سال است که در اصفهان نتوانسته سپاهان را ببرد و شايد اين مرتبه دنيزلي اين رکورد را بشکند اما کار ساده اي نيست. اين مسابقه نيز مي تواند فراتر از ليگ برتر ايران باشد. اين بازي هم ساعت 15:30 آغاز مي شود. تراکتور به هيچ عنوان دوست ندارد سومين شکست متوالي خود را متحمل شود و سپاهان هم به دنبال حفظ رکوردهاي مثبتش است.

استقلال - صنعت نفت آبادان؛ دوئل مربيان ايتاليايي و کرواسي

سومين مسابقه از هفته دهم ليگ برتر روز سه شنبه ساعت 15:30 در ورزشگاه آزادي بين دو تيم استقلال تهران و صنعت نفت آبادان برگزار مي شود.

استقلال با 4 برد متوالي در ليگ برتر خود را در قواره يک تيم مقتدر و مدعي نشان داده است. بعد از پيروزي بزرگ استقلال مقابل تراکتور در تبريز همه کارشناسان فوتبال از استراماچوني تعريف و تمجيد مي کنند و او را يک مربي بازيخوان و باهوش مي دانند که توانست يک بازي 6 امتيازي را در تبريز به سود خود تمام کند و طلسم 8 ساله پيروز نشدن در تبريز را هم بشکند. شايد قبل از بازي با تراکتور، برخي هنوز با ديده ترديد به استراماچوني نگاه مي کردند اما وقتي ديدند اين مربي ايتاليايي بدون داشتن مهره هاي کليدي استقلال مثل داريوش شجاعيان و روزبه چشمي دست به کار بزرگي زد، بر توانمندي فني مربي ايتاليايي تاکيد کردند.

شيخ دياباته هم که تا قبل از بازي با تراکتور زير فشار انتقادات بود يکباره تبديل به مرواريد سياه استقلال شد و حالا همه از اين مهاجم بلند قد و تکنيکي به خوبي ياد مي کنند. مهدي قائدي هم در کنار دياباته زوج خوبي را تشکيل داده و خط حمله آبي پوشان را خطرناک تر از هميشه کرده است. حالا اين استقلال رويايي بايد به مصاف تيم صنعت نفت آباداني برود که با دراگان اسکوچيچ توانسته نتايج مطلوبي بگيرد و فراتر از انتظار ظاهر شود.

صنعت نفت آبادان 16 امتيازي در رده پنجم جدول ليگ و دو پله بالاتر از استقلال 15 امتيازي قرار دارد. تنها باخت صنعت نفت در اين فصل در هفته سوم و مقابل پرسپوليس رقم خورد و اين تيم ديگر شکستي در ليگ نداشته است. اسکوچيچ نيز مثل استراماچوني مربي با شخصيت و جنتلمني است که کارش را هم بلد است. ديدار دو تيم استقلال و صنعت نفت پيش از اينکه نبرد فوتبالي بازيکنان در ميدان باشد دوئل شطرنج وار اين دو مربي ايتاليايي و کروات است. هر دو مربي جوان، جسور و با دانش هستند و تيمشان را براي برد به ميدان مي فرستند همين ويژگي هاي دو سرمربي کافي است تا فوتبالدوستان ايراني انتظار مسابقه اي جذاب، زيبا و هجومي را داشته باشند. مساوي ايده آل دراگان و استراماچوني نيست.

صنعت نفت فقط 7 گل در اين فصل زده اما استقلال با 16 گل زده بهترين خط حمله ليگ را در اختيار دارد. استقلال البته 9 گل خورده و نفتي ها فقط 4 گل دريافت کرده اند. آبي پوشان بايد به استحکام بيشتر خط دفاع خود هم فکر کنند.استقلال در صورت پيروزي 18 امتيازي خواهد شد و به يک امتيازي صدرنشين مي رسد و صنعت نفت هم به دنبال برد است.

با توجه به تفکرات دو سرمربي مي توان پيش بيني کرد اين مسابقه ليگ فراتر از فوتبال ايران و آسيا خواهد بود و شاهد دوئل فوتبالي مربيان جنتلمن ايتاليا و کرواسي خواهيم بود که با هنرنمايي جوانان ايراني و برخي بازيکنان خارجي همچون شيخ دياباته عصر پاييزي دلنشيني را براي فوتبال ايران رقم خواهند زد.


 خبـــرنامه 

 بدهي پرسپوليس به کروات‌ها

حدود 20 ميليارد تومان

در پرسپوليس کارد به استخوان رسيده زيرا گابريل کالدرون مي‌گويد از جيبش براي باشگاه هزينه کرده و فقط دو هفته ديگر براي تسويه حساب و پرداخت قسط دوم قراردادش به باشگاه فرصت داده است. از سوي ديگر پرسپوليسي‌ها تحت فشار‌هاي شديدي قرار دارند. آن‌ها نه تنها با هزينه‌هاي جاري مواجه هستند بلکه بدهي‌هاي سنگيني از گذشته براي‌شان باقي مانده و با وجود اسپانسر جديد که يک شرکت کارگزاري بورس و فرابورس است نيز، به لحاظ مالي دچار مشکلات عديده‌اي هستند. بدهي باشگاه به ايراني‌ها يک سوي ماجراست و بدهي به خارجي‌ها سوي ديگر. همين حالا برانکو به همراه دستيارانش يک شکايت جداگانه عليه باشگاه تنظيم کرده‌اند و از طرف ديگر ماريو بوديمير هم از پرسپوليسي‌ها شکايت ديگري کرده که همه آن‌ها مي‌تواند کمر باشگاه را بشکند.

محمدحسن انصاري‌فرد همچنان حرف از کنترل اين پرونده‌ها و علاقه زياد به توافق با شاکيان و طرفداران مي‌زند ولي اين تمام موضوع نيست زيرا پرسپوليسي‌ها نياز به پول فراواني براي دريافت رضايت از طلبکاران خود دارند. در حال حاضر و طبق ادعاي يکي از نزديکان به باشگاه پرسپوليس، برانکو ايوانکوويچ خواهان دريافت 850 هزار يورو شده است. همچنين زلاتکو ايوانکوويچ حدود 90 هزار يورو از باشگاه طلبکار است. او به عنوان دستيار اول برانکو به ايران آمد و نيازي به صحبت در مورد عملکرد و تأثيرگذاري اش نيست، چون اين‌طور به نظر مي‌آمد که چندان فرد مؤثري نبود. از سوي ديگر، ايگور پاناديچ مربي گلر‌هاي پرسپوليس با طلب 50 هزار يورويي و مارکو استيلينوويچ با طلب 40 هزار يورويي، باشگاه را تحت فشار گذاشته‌اند و منتظر تسويه حساب فوري هستند.

اين بدهي را در کنار شکايت 500 هزار يورويي ماريو بوديمير مهاجم کروات اين تيم در فصل قبل بگذاريد. باشگاه حالا بابت همين پرونده‌ها و در حال حاضر يک ميليون و 530 هزار يورو به کروات‌ها بدهکار است. اخيرا يورو در بازار تهران با قيمت 12 هزار و 543 تومان معامله شد. حالا با يک عمليات ضرب ساده مي‌توان به بدهي باشگاه به کروات‌هايش رسيد 19/190/790/000 تومان! فقط 5 خارجي که ديگر در تيم هم نيستند، بيش از 19 ميليارد تومان طلب دارند و البته نيازي به گفتن نيست که آن‌ها تنها پرونده‌هاي شکايت باشگاه را در اختيار ندارند و باشگاه بدهي‌هاي ديگري هم دارد، اما بابت تسويه حساب با همين افراد بايد بيش از 19 ميليارد تومان پول سازي کند.

حالا تصور کنيد طلبکاران کروات خلف عادت کرده و به عنوان مثال به باشگاه 50 درصد تخفيف بدهند، در اين صورت باز هم باشگاه پولي براي پرداخت به آن‌ها ندارد، چون به گفته مسئولان پرسپوليس، حساب باشگاه کاملاً خالي است و اگر پولي بابت عقد قرارداد با اسپانسر جديد هم برسد، خرج تسويه حساب با بازيکنان و کادر فني فعلي مي‌شود و پولي براي ديگران باقي نمي‌ماند. با همين حساب و کتاب‌ها مي‌توان گفت پرسپوليس حسابي به دردسر افتاده است!

اولويت‌هاي ايران براي بازي با عراق

تعلل فيفا، براي تغيير محل بازي است؟

کمتر از 10 روز ديگر قرار است ديدار حساس تيم‌هاي فوتبال عراق و ايران از سري رقابت‌هاي انتخابي جام‌جهاني 2022 قطر در بصره برگزار شود، اما فيفا با گذشت بيش از يک هفته از درخواست ايران هنوز نظر نهايي خود را در خصوص شرايط محل برگزاري اين ديدار اعلام نکرده تا کماکان همه چيز در هاله‌اي از ابهام باشد.

طبق برنامه از پيش تعيين‌شده تيم‌هاي ملي فوتبال عراق و ايران قرار است در چهارمين ديدار از مرحله دوم انتخابي جام جهاني 2022 قطر در تاريخ 23 آبان ماه در ورزشگاه بصره به مصاف هم بروند، با اين حال افزايش نا آرامي‌ها و تنش‌ها در عراق شرايط را به گونه‌اي پيش برده که هنوز به طور قطع انجام اين بازي در بصره مشخص نيست و به نظر مي‌رسد همه منتظر تصميم نهايي فيفا در اين رابطه هستند.

فدراسيون فوتبال ايران براي انجام ديدار مقابل تيم ملي فوتبال هنگ‌کنگ نيز شرايط مشابهي را تجربه کرد و به دليل افزايش تنش‌ها در اين کشور نامه‌اي را به فيفا ارسال و خواستار اعلام نظر نهايي فدراسيون جهاني فوتبال در رابطه با انجام اين ديدار در ورزشگاه ملي هنگ‌کنگ بدون هيچ مشکل امنيتي براي عوامل تيم ملي فوتبال ايران شد، در نهايت نيز فيفا به فدراسيون فوتبال اعلام کرد انجام اين ديدار در هنگ‌کنگ مشکلي ندارد و شرايط تحت کنترل است.

مساله مهم اين است که فدراسيون فوتبال عراق با دولت اين کشور هم‌سو نيست و رييس فدراسيون عراق تمام تلاش خود را به کار بسته تا اين ديدار در شهر بصره برگزار شود چرا که فضاي اين ورزشگاه و شرايط اين شهر به گونه‌اي است که بيشترين فشار را به تيم ملي فوتبال ايران وارد خواهد کرد، اتفاقي که در ديدار تيم فوتبال الزورا عراق و ذوب آهن ايران نيز شاهد آن بوديم.

با توجه به شرايط موجود عراق، فدراسيون فوتبال ايران حدود يک هفته قبل نامه‌اي را به فيفا ارسال کرد و خواستار اعلام نظر نهايي فدراسيون جهاني فوتبال در رابطه با انجام ديدار تيم ملي فوتبال ايران با عراق در بصره شد، با اين تفاوت که در خصوص ديدار هنگ‌کنگ مقابل ايران فيفا ظرف مدت يک هفته نظر نهايي خود را اعلام کرد اما در مورد ديدار تيم ملي فوتبال عراق مقابل ايران در بصره علي‌رغم گذشت بيش از يک‌ هفته، از اعلام نظر فيفا خبري نيست و به نظر مي‌رسد ناآرامي‌ها اين کشور به حدي است که فدراسيون جهاني فوتبال با دقت بيشتري در حال بررسي شرايط امنيتي اين کشور است.

اين تاخير اکنون شائبه برگزاري اين ديدار در شهري غير از بصره را بيش از پيش تقويت کرده است. هم‌چنين اين احتمال وجود دارد که فيفا تا لحظه آخر صبر کند تا وضعيت امنيتي در عراق مشخص‌تر شود و در لحظات پاياني نظر نهايي خود را اعلام کند تا در صورت کاهش تنش‌ها اين ديدار در بصره يا شهر ديگري در عراق برگزار و در صورت ادامه تنش‌ها انجام اين ديدار به کشور ثالث منتقل شود.

به نظر مي‌رسد فدراسيون فوتبال ايران با توجه به شرايط پيش آمده تمايل دارد ديدار تيم‌هاي ملي فوتبال عراق و ايران در کشوري بي‌طرف که به ترتيب اولويت قطر، امارات و اردن است، برگزار شود.

در صورت عدم برگزاري اين ديدار در کشوري ثالث احتمال برگزاري اين ديدار در اربيل عراق نيز وجود دارد موضوعي که ايران با آن مخالفتي نخواهد داشت. در عين حال نظر نهايي را در اين رابطه فيفا اعلام خواهد کرد که تصميمي چون تغيير محل بازي،‌ تعويق، لغو و انجام بازي در زمان ديگر و... خواهد بود.

بر اساس يک مقام آگاه در فدراسيون فوتبال، وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران نيز هماهنگ با فدراسيون فوتبال در حال رصد موضوع است تا با بررسي همه جوانب در خصوص ديدار تيم‌هاي فوتبال ايران و عراق در بصره تصميم‌گيري شود.

به طور حتم فدراسيون فوتبال ايران عهده‌دار تمامي اتفاقات احتمالي ناگواري است که پيش روي ايران در ديدار مقابل عراق در خاک اين کشور است و بر اين اساس بايد با بررسي همه جوانب، عقلاني‌ترين تصميم را اتخاذ کند.


 خبـــر 

 اسکوچيچ:

براي شکست استقلال، برنامه داريم

سرمربي تيم فوتبال صنعت نفت آبادان گفت: مقابل تيم قوي و با سابقه بازي خواهيم داشت.دراگان اسکوچيچ در نشست خبري پيش از ديدار صنعت نفت آبادان مقابل استقلال در هفته دهم ليگ برتر فوتبال، اظهار داشت: مقابل تيمي قوي و باسابقه بازي خواهيم داشت. استقلال بعد از شروع بد در ابتداي ليگ، اکنون در شرايط خوبي قرار گرفته است. ما نيز با شرايط سختي روبه‌رو هستيم، اما خوب بازي کرده‌ايم.

وي در ادامه افزود: در کنار مشکلات مالي که با آن روبه‌رو هستيم بازيکناني چون مهدي حنفي، عيسي آل‌کثير و مهدي مومني مصدوم هستند و نمي‌توانيم از آنها استفاده کنيم، اما من عادت دارم که با مشکلات باشگاه و مصدومان کنار بيايم. ما به استقلال احترام مي‌گذاريم، اما فوتبال غيرقابل پيش‌بيني است.سرمربي تيم فوتبال صنعت نفت آبادان در واکنش به اين پرسش که آيا برنامه‌اي براي شکست استقلال دارد يا نه، گفت: قطعاً برنامه خواهيم داشت. شما فکر مي‌کنيد من مربي آماتوري هستم؟ ما استقلال را آناليز کرده‌ايم. اين تيم الان خيلي خوب بازي مي‌کند و بازي‌هايش را مي‌برد و بازيکنانش اعتمادبه‌نفس بالايي به دست آورده‌اند، اما ما نيز آنقدر بد نيستيم.

اسکوچيچ در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينکه بازيکنان مدعي هستند از نيم‌فصل دوم سال گذشته دريافتي نداشته‌اند و آيا خود او نيز چنين شرايطي دارد، گفت: بازيکنان اين فصل هيچ دريافتي نداشته‌اند توقع و انتظار مي‌رود که برخي مسئولان شهر کمک کنند تا بازيکنان انگيزه بيشتري داشته باشند. ما الان شرايط مناسبي نداريم، اما سعي مي‌کنيم آنها را براي بازي‌ها کنار بگذاريم. از مسئولان توقع داريم که کمک حال ما باشند.

استيلي:

برنامه ليگ تغيير کند، با قطر بازي مي‌کنيم

سرمربي تيم فوتبال اميد ايران از احتمال برگزاري ديدار دوستانه با تيم المپيک قطر در صورت جابه‌جايي بازي‌هاي ليگ برتر فوتبال خبر داد.حميد استيلي در آستانه آغاز اردوي تيم فوتبال اميد از اضافه شدن اميرحسين پيرواني به کادر فنى اين تيم خبر داد و گفت: همه ما به خوبي مي‌دانيم که کار سختي در پيش داريم و به همين دليل از ابتدا به دنبال ايجاد کادرى قدرتمند با حضور نفرات توانمند و با تجربه بوديم. علاوه بر رضا شاهرودى و عليرضا امامي‌فر که هر دو مربيان با دانش و صاحب تجربه هستند، با موافقت کميته فنى با اميرحسين پيروانى وارد مذاکره شديم.وي افزود: پيرواني مربى با دانش و با اخلاقي است که در تيم جوانان سابقه همکارى با تعدادى از اعضاى تيم را داشته و از هر نظر يک انتخاب بسيار منطقي و مناسب بود. چند جلسه با هم صحبت کرديم و خيلى زود به توافق رسيديم چرا که نگاه مثبت و سازنده‌اى وجود داشت و فکر مي‌کنم در اين کادر هيچ هدفي به جز موفقيت و سربلندى تيم المپيک ايران وجود ندارد. اميرحسين پيرواني عضو جديد کادر فنى تيم اميد خواهد بود که کار خودش را از اردوى آتي رسماً با تيم آغاز مي‌کند. به اين ترتيب کادر ما تکميل شده و در بخش فنى هم يک تيم کامل، يکدل و متحد خواهيم بود.

سرمربى تيم فوتبال اميد همچنين از احتمال انجام ديدار اين تيم مقابل قطر خبر داد و اظهار داشت: فدراسيون فوتبال قطر به ما پيشنهاد داد بعد از بازي مقابل اندونزي در دوحه مقابل تيم المپيک قطر قرار بگيريم. اين پيشنهاد از هر نظر فوق‌العاده است، اما با بازى‌هاى ليگ تداخل دارد. بر همين اساس با آقاى سعيد فتاحى مذاکراتى داشتيم که بايد از وي و سازمان ليگ همچنين مربيان باشگاه‌ها به خاطر حمايت‌هايي که در تنظيم برنامه‌ها با تيم اميد تا امروز داشته‌اند تشکر کنم. اگر شرايط فراهم شود و بتوانيم امکان جا به جايي بازي‌ها را داشته باشيم، مي‌توانيم بعد از انجام دو مسابقه مقابل اندونزي يک بازي بسيار مفيد هم مقابل قطر برگزار کنيم که در اين صورت اردوى آبان‌ماه براى ما بسيار مفيد و ايده‌آل خواهد
بود.

استيلي گفت: از فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ تشکر مي‌کنم. همچنين اميدوارم ساير بخش‌ها و ارگان‌هاى مربوطه هم در اين مقطع باقيمانده نهايت همراهي و حمايت را از تيم داشته باشند تا فدراسيون فوتبال در اين مسير تنها نباشد و در فرصت کوتاه باقيمانده با بهترين شرايط و تأمين تمامي امکانات مورد نياز، برنامه‌هاى آماده‌سازى خودمان را به بهترين شکل ممکن دنبال کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته