جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2848

100 ليتر بنزين در راه است;
سفرنکرده ها سفر کنند

سرپرست وزارت صنايع در مراسم تحويل اتوبوس هاي گازسوز:
خودرو سازان محدوديت شماره گذاري خودروهاي بنزيني را جدي نگرفته اند


بازار سكه وارز


کوتاه و خواندني


افزايش 14/83 واحدي شاخص هاي بورس


 100 ليتر بنزين در راه است;
 سفرنکرده ها سفر کنند 

سرپرست وزارت نفت از موافقت کارگروه ويژه نمايندگان رييس جمهوري با اختصاص 100 ليتر سهميه بنزين ويژه سفر و تسهيل تردد خانواده ها در ايام بازگشايي مدارس به تمامي خودروها در مهرماه خبر داد.
به گزارش روابط عمومي وزارت نفت، غلامحسين نوذري با اشاره به همکاري خوب مردم در اجراي طرح سهميه بندي بنزين گفت: برخي هموطنان براي انجام مسافرت هاي تابستاني بخشي از سهميه خود را پيشاپيش مصرف کرده اند و اکنون با توجه به افزايش ترددها در آغاز سال تحصيلي براي تامين بنزين خود نگراني داشتند.
سرپرست وزارت نفت با تاکيد بر توجه خاص دولت به رفع و به حداقل رساندن مشکلات سهميه بندي بنزين براي مردم خاطرنشان کرد: با توجه به افزايش سفرها در روزهاي پايان تابستان و با در نظر گرفتن بازگشايي مدارس در مهرماه که افزايش رفت و آمد خانواده ها را در پي خواهد داشت، با توجه به اهميت مسائل آموزشي و فرهنگي، کارگروه نمايندگان ويژه رييس جمهوري به اين موضوع توجه ويژه اي نشان داد. وي همچنين تصريح کرد: نگاه دولت به صنعت گردشگري، حمايتي است و اختصاص سهميه ويژه موجب تامين بنزين سفر هموطنان و رونق صنعت گردشگري نيز خواهد شد. نوذري با بيان اين که امسال براي نخستين بار اجراي طرح سهميه بندي بنزين در مهرماه و آغاز سال تحصيلي تجربه مي شود، يادآور شد: کار گروه ويژه نمايندگان رييس جمهوري به منظور کمک به حل مشکلات مردم و اجراي هر چه بهتر طرح سهميه بندي موافقت کرد که 100 ليتر سهميه ويژه سفر با آغاز سال تحصيلي از طريق کارت هوشمند سوخت به صورت يکسان و يکجا در مهرماه به همه خودروهاي شخصي اختصاص يابد. سرپرست وزارت نفت در مورد طرح اختصاص 10 تا 100 ليتر سهميه بنزين ويژه سفر که پيش از اين اعلام شده بود نيز اظهار کرد: به نظر مي رسيد اجراي آن طرح با اعمال تغييراتي در نرم افزارها امکان پذير باشد، اما براي جلوگيري از تاخير در اعلام سهميه و پيشگيري از مشکلات احتمالي مردم در مراحل ثبت نام اينترنتي و نيز پيچيدگي نحوه اثبات انجام سفر که ممکن بود دشواري هايي براي مردم به وجود آورد، تصميم بر اين شد که سهميه ويژه به همه خودروهاي شخصي به طور يکسان تخصيص يابد.

سهميه بنزين سفر هنوز به وزارت نفت ابلاغ نشده است!
در همين حال، معاون فني طرح کارت هوشمند سوخت گفت: اختصاص سهميه بنزين سفر به ميزان 100 ليتر هنوز به وزارت نفت ابلاغ نشده است.
احمد تولايي در گفت وگو با مهر درباره آخرين وضعيت سهميه بنزين سفر گفت: وزارت نفت از نحوه اختصاص اين سهميه هيچ گونه اطلاعي ندارد و تاکنون نيز هيچ اقدامي از سوي وزارت نفت صورت نگرفته است.
وي درباره شرايط تخصيص اين ميزان سهميه گفت: وقتي مجوز اختصاص سهميه بنزين سفر به وزارت نفت ابلاغ نشده ما چطور مي توانيم درباره شرايط آن اطلاع داشته باشيم.
تولايي اضافه کرد: سازمان گردشگري به عنوان اعلام کننده خبر تخصيص اين سهميه مي تواند اطلاعات لازم را در اين باره بدهد.
گفتني است، رييس سازمان گردشگري اعلام کرده است: اختصاص 100 ليتر بنزين سفر قطعي است و افرادي که تاکنون سفر نکرده اند مي توانند از اين امکان استفاده و سهميه دريافت کنند و اين امر به منظور رونق صنعت گردشگري ، کمک به اقتصاد ملي و اشتغال صورت گرفته است.
 
وزير کشور: سهميه بنزين خانوار تا آبان ماه اعلام مي شود
در عين حال، وزير کشور گفت: تدابيري را براي کمک به سهميه بنزين خانوار انديشيده ايم تا کمبود بنزين خانوارها به دليل سفرهاي تابستاني در مهر و آبان ماه جبران کنيم.
پورمحمدي تاکيد کرد: جزئيات اين سهميه در آينده اعلام مي شود.
به گزارش فارس، وي اظهار داشت: فرهنگ مصرف بايد تغيير کند و مردم آستانه تحمل خود را بالا ببرند.
وي با بيان اينکه تحمل مردم بالا است و اين تحمل بالا محرک حرکت بزرگ دولت بوده است، خاطرنشان کرد: بعضا گلايه مي شود خيابان ها شلوغ است در حالي که ما از قفل ترافيکي عبور کرده ايم. پورمحمدي اضافه کرد: اگر ناوگان را توسعه دهيم باز هم مصرف کاهش يافته و مردم خود را با وضعيت جديد تطبيق مي دهند.


 سرپرست وزارت صنايع در مراسم تحويل اتوبوس هاي گازسوز:
 خودرو سازان محدوديت شماره گذاري خودروهاي بنزيني را جدي نگرفته اند  

پس از اعمال محدوديت براي شماره گذاري خودرو هايي که بالاتر از شش ليتر مصرف بنزين داشتند، تعدادي از مديران صنايع خودرو سازي نزد من آمدند و تقاضا کردند که استعفايشان پذيرفته شود.
علي اکبر محرابيان سرپرست وزارت صنايع و معادن در مراسم تحويل هزار دستگاه اتوبوس گازسوز از محل تبصره 13 در شرکت ايران خودرو ديزل با بيان اين مطلب گفت: بسياري از مديران صنايع خودرو سازي مصوبه مربوط به محدوديت شماره گذاري را جدي نگرفته اند و حتي خيلي از رسانه ها نيز آن را پيگيري نکرده اند، در حالي که اين اقدام يک انقلاب صنعتي بود.
محرابيان با بيان اين که از ابتداي مرداد امسال در ايران خودرو و سايپا توليد موتور بنزين سوز را ممنوع کرديم، عنوان کرد: فقط براي دو مورد استثنا قائل شده ايم; يکي مناطقي که هنوز گاز طبيعي ندارند و ديگري اين که خودرو هايي که تيراژ توليد آن ها پايين است، مانند خودرو سوزوکي محصول ايران خودرو که تيراژ آن حدود 2500 دستگاه است و در اين شرايط در ايران خودرو و سايپا تعداد کمي  مجوز صادر کرده ايم. البته اين مسائل را چندان در رسانه ها مطرح نکرديم تا ايجاد حساسيت نکند.
محرابيان با بيان اين که در 60 روزي که از سهميه بندي بنزين مي گذرد، صرفه جويي عظيمي  صورت گرفته است، توضيح داد: در همين مدت توليد موتور پايه  گازسوز را دنبال کرديم. وي ادامه داد: امسال براي شش ماهه دوم 100 هزار دستگاه موتور پايه گازسوز در کشور توليد خواهد شد، ضمن اين که سال آينده تمام توليدات سواري بايد به صورت گازسوز باشد.
سرپرست وزارت صنايع و معادن افزود: يک خودرو بنزين سوز حتي مي تواند تا بيش از 40 ميليون تومان يارانه دولت را به خود اختصاص دهد که اين ضربه بزرگي به مردم و نظام مي زند. وي در پاسخ به سوال ايسنا درباره احتمال تغيير رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع گفت: در اين رابطه هنوز تصميمي نگرفته ايم.


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                   15450   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                  166000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                153000 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                           77500   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                       44000  تومان
 
دلا ر                                                                                                               937   تومان
 
يورو                                                                                                                             1279   تومان


 کوتاه و خواندني 


 افزايش نگراني ها در خصوص توفان هاي آتلانتيک;
 قيمت نفت افزايش يافت

خبرگزاري بلومبرگ گزارش داد: به دنبال افزايش نگراني ها در خصوص وقوع توفان در درياي آتلانتيک و خليج مکزيک، قيمت نفت در بازارهاي جهاني افزايش يافت.
سازمان هواشناسي آمريکا در خصوص وقوع توفان هاي سهمگين در خليج مکزيک هشدار داد که بيش از 27 درصد نفت آمريکا در خليج مکزيک توليد مي شود. قيمت هر بشکه نفت سبک آمريکا در بازار نيويورک براي تحويل در ماه اکتبر با 56 سنت افزايش به بيش از 73/92 دلار رسيد. در همين حال، قيمت نفت آمريکا از ابتداي سال 2007 تا کنون بيش از 21 درصد رشد داشته است. هر بشکه نفت برنت درياي شمال در بازار لندن نيز با 67 سنت افزايش، 72/57 دلار داد و ستد شد.


 کاهش تعرفه سيم کارت اعتباري

وفا غفاريان معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مورد تعرفه سيم کارت هاي اعتباري مخابرات ايران اظهار داشت: اين موضوع در مجمع مخابرات ايران به تصويب رسيده و براي تاييد نهايي به سازمان تنظيم مقررات ارسال شده است. هم اکنون تعرفه مکالمه با سيم کارت اعتباري مخابرات همانند تاليا دقيقه اي 620 ريال است که پس از کاهش به حدود 530 ريال خواهد رسيد.
 
 نرخ بيکاري در کشور 12 درصد است

معاون پشتيباني و توسعه مديريت وزير کار و امور اجتماعي گفت: نرخ بيکاري در کشور 12/2 درصد است. محمد وکيلي در حاشيه مراسم افتتاحيه نخستين نمايشگاه بنگاه هاي اقتصادي زودبازده کارآفرين استان در گفت و گو با فارس در قزوين افزود:  در برنامه دولت نهم، سالانه بايد در کشور يک ميليون شغل ايجاد شود که دولت نهم 70 درصد در برنامه هاي اشتغال موفق عمل کرده است و تا پايان برنامه چهارم از ميزان سهميه تعيين شده جلوتر خواهد بود. وي ادامه داد: در حال حاضر استان هاي کردستان و ايلام بيشترين و اصفهان و هرمزگان کم ترين نرخ بيکاري را دارند.

عضو کميسيون برنامه و بودجه:
سياست گذاري هاي غيراصولي بخش مسکن
 فشار بر مردم را مضاعف کرده است

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: مهم ترين عامل گراني مسکن افزايش و تزريق به يکباره حجم عظيمي از نقدينگي است، قبل از آن، فضاي سياسي ملتهب همزمان با انتخابات رياست جمهوري نهم نيز به نوبه خود موجب خروج سرمايه ها از ديگر حوزه هاي اقتصادي و انتقال آن به بخش مطمئن مسکن شد. غلامحسين مظفري با بيان اين که دولت در بخش مسکن وظيفه اش را به درستي انجام نداده است به ايسنا، گفت: مصيبت گريبان گير مسکن از زواياي مختلفي قابل بررسي است ولي به نقش و وظيفه حاکميت در اين حوزه بايد بيشتر پرداخت. اين عضو فراکسيون اقليت مجلس افزود: وزارت مسکن و شهرسازي به عنوان متولي بخش مسکن نه در دولت نهم و نه در هيچ مقطع زماني ديگري به وظيفه حاکميتي اش عمل نکرده است. در طول اين سال ها وزارت مسکن به جاي توليد و عرضه مسکن به ساده ترين شيوه ممکن دست زده و تنها به قطعه بندي و واگذاري زمين هاي ملي در قالب شهرک هاي اقماري بسنده کرده است. عضو کميسيون برنامه و بودجه با ابراز تاسف گفت: دولت در بسياري از حوزه هايي که نبايد ورود مي کرد به دليل منفعت  آن وارد شد و در بسياري از حوزه هايي که بايد وارد مي شد به دليل دردسرهايش، ورود نکرده است; و اين در حالي است که حتي در بسياري از کشورهاي با اقتصاد آزاد که دولت هايشان تمايلي براي ورود به حوزه اقتصاد ندارند، براي تامين اساسي ترين نياز مردم شان به حوزه توليد و عرضه مسکن وارد شده اند، حتي هر پنج سال يکبار تعميرات اساسي واحدهاي مسکوني ساخته شده را نيز انجام مي دهند. نماينده نيشابور تاکيد کرد: نمي گويم دولت ما نيز چنين کند، ولي لااقل با سياست گذاري هاي غيراصولي و ناعادلانه فشار بر مردم را مضاعف نکند. مظفري خطاب به مسوولان نظام متذکر شد: مردم و افرادي که پس انداز يا سرمايه اي دارند منتظر من و شماي مسوول نمي نشينند تا ما دستور دهيم سرمايه هايشان را در کجا سرمايه گذاري کنند. وي تصريح کرد: پاسخ دادن به اين سوال که براي کنترل لجام گسيخته قيمت مسکن چه کار بايد کرد، بسيار مشکل و فني است; ولي معتقدم مسولان و دستگاه ها بايد با مردم به معني واقعي کلمه رو راست و شفاف شوند، و در پي انداختن مسووليت تقصيرها بر دوش ديگري نباشند، بنابراين مسووليت مستقيم مسکن بايد از سوي دولت پذيرفته شود و مجلس نيز او را ياري رساند. عضو کميسيون برنامه و بودجه تهديد شدن هاي مکرر سرمايه گذاران را عامل منفعل شدن بخش مسکن و القا» جو ناامني و به تبع استمرار افزايش قيمت مسکن ارزيابي و اظهار کرد: تهديدهاي مکرر مردم و سرمايه گذاران بخش مسکن با کدام ابزار اجرايي انجام مي شود؟ تهديد صاحب خانه ها به کاهش سريع اجاره بهاي منازل شان با کدام امکان اجرايي قابل اجراست؟


 افزايش 14/83 واحدي شاخص هاي بورس 

                    شاخص کل بورس روز  شنبه با 14/83 واحد افزايش به 9630/36 رسيد.

 


باما                                2                    592                       242,30
شيميايي سينا                     99.1                   62                          175,3 
قند هکمتان                    99.1                    54                         767,2
کنتورسازي ايران                    96.1                    16                             833 
روغن نباتي ناب                     95.1                  38                          983,1  
فنرسازي زر                    95.1                    17                              888 
نيروترانس                    95.1                  32                           673,1
آلومينيم پارس                (9.51)     (079,1)                       000,1
پارس سرام               (63.6)       (213)                         000,3
سرما آفرين                 (96.1)         (26)                         302,1
داده پردازي ايران                   (95.1)          (29)                       458,1


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
اطلاعيه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته