جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6255

رئيس کل بانک مرکزي :
هيچ هزينه‌اي بابت رمز يک‌بار مصرف نبايد به مشتري‌ها تحميل شود

وزير نيرو:
برنامه سه‌ ساله در کارگروه ملي سازگاري با کم‌آبي تصويب شد


تريبون


ميز خبر


 رئيس کل بانک مرکزي :
 هيچ هزينه‌اي بابت رمز يک‌بار مصرف نبايد به مشتري‌ها تحميل شود 

 رئيس کل بانک مرکزي گفت: ما دنبال اين هستيم تا راهکارهايي براي تامين مالي واحد‌هاي توليدي پيدا کنيم که غير از استفاده از نقدينگي و افزايش نقدينگي در کشور باشد. اين گام درواقع گواهي‌هاي اعتباري است که بانک‌ها براي تامين زنجيره توليد صادر خواهند کرد.به گزارش ايلنا، عبدالناصر همتي درباره هزينه‌هاي رمز دوم يک‌بار مصرف گفت: رمز دوم که بايد استفاده شود يکي از کارهاي ضروري است. الان تعداد زيادي از شکايت‌هايي که به پليس فتا مي‌شود در ارتباط با سو‌ءاستفاده‌هايي است که از طريق تراکنش‌هاي بانکي افراد بدون کارت انجام مي‌دهند.

رئيس‌کل بانک مرکزي گفت: آنچه ما تصميم گرفتيم اين است که از اول دي ماه اين را برقرار خواهيم کرد. درباره هزينه هم از ابتدا گفتيم هيچ‌کس نبايد از مردم در اين رابطه هزينه‌اي بگيرد. نه بانک‌ها هزينه‌اي خواهند گرفت و نه بانک مرکزي. اين‌ها را خود بانک‌ها تامين خواهند کرد. اين کار بخشي از اقدامات بانک‌‌ها براي تامين مشتري‌هايشان است. بنابراين هيچ هزينه‌اي از اين بابت به مشتري‌ها نبايد تحميل شود.وي درباره بازار متشکل ارزي نيز گفت: اين بازار در حال طي مراحل است و انشاالله کارش شروع خواهدشد.


 وزير نيرو:
 برنامه سه‌ ساله در کارگروه ملي سازگاري با کم‌آبي تصويب شد 

 وزير نيرو گفت: در عين حال که ما در حال فراهم کردن آمادگي‌ها هستيم، بحث لايروبي‌ها و آزادسازي حريم و بسترها يک بحث مهم است. چيزي حدود 7 هزار و 500 کيلومتر رودخانه‌هاي اصلي داخل کشور را در اولويت قرار داديم که مسائل آن حل شود.به گزارش ايلنا، رضا اردکانيان گفت: دولت در ارتباط با الگوي کشت مصوبه‌اي دارد که وزارت جهاد کشاورزي دنبال اجراي آن است. يک برنامه سه‌ ساله هم در کارگروه ملي سازگاري با کم‌آبي تصويب شد که استانداران هم موظف به همکاري در اجرا هستند.

اردکانيان گفت: پيش‌بيني همکاران اين است که در فصل پاييز شرايط نرمال است و بارش‌ها در ماهي کمتر و در ماهي بيشتر است. درکل معادل متوسط بلندمدت که 35 ساله است خواهد بود و ما الان حجم خالي مخازن‌مان به اندازه کافي است. براي فصل زمستان طبق پيش‌بيني سازمان هواشناسي مقداري شرايط نسبت به نرمال کم‌بارش‌تر است. البته اعلام کرده‌اند که هرمقدار که جلوتر برويم مي‌توانيم با دقت بيشتري اين پيش‌بيني‌ها را انجام دهيم.

وزير نيرو گفت: همين امروز در هيئت دولت توانستيم اعتبار 170 ميليارد توماني براي سرعت دادن به تکميل کارهاي سد نرماب در استان گلستان اختصاص دهيم که به مدار آمدن اين سد و سازه‌هاي اينچنيني حجم کنترل سيلاب را افزايش مي‌دهد و ستادي هم در شرکت مديريت منابع آب مستقر است که روزانه شرايط پايش مي‌شود.

وي گفت:آنچه که مردم بايد بدانند اين است که خاطرجمع باشند که درس‌هاي سيلاب گذشته دقيقا مورد توجه است. دوم اينکه کساني که به حريم و بستر رودخانه‌ها تعرض دارند بايد سطح همکاري‌شان را با دستگاه‌هاي محلي بالا ببرند که از اين بابت خداي ناکرده خسارتي وارد نشود.


 تريبون 

 در شوراي پول و اعتبار تصويب شد

خبر خوش بانکي براي توليدکنندگان

کليات طرح گواهي اعتبار مولد (گام) که با هدف ابزارسازي براي تأمين اعتبار واحدهاي توليدي در قالب زنجيره تأمين از سوي بانک مرکزي پيشنهاد شده است، در شوراي پول و اعتبار مورد تاييد قرار گرفت.به گزارش ايسنا، در جلسه شوراي پول و اعتبار که به رياست عبدالناصر همتي، رييس کل بانک مرکزي، برگزار شد، طرح پيشنهادي اين بانک تحت عنوان گواهي اعتبار مولد (گام) که با هدف ابزارسازي براي تأمين اعتبار واحدهاي توليدي در قالب زنجيره تأمين در جلسات کميته نقدينگي اين بانک مورد بررسي قرار گرفته بود، در جلسه اين شورا مطرح شد.

طبق اعلام بانک مرکزي، پس از بحث و بررسي جوانب مختلف اين طرح توسط اعضاي شورا، کليات طرح مورد تأييد شورا قرار گرفت و مقرر شد جزئيات طرح مورد اشاره در جلسه آتي شورا، مطرح شود.

اين طرح به منظور حل بخشي از مشکل سرمايه در گردش واحدهاي توليدي است تا شاهد رونق توليد باشيم.

زلزله اخير در ساخت راه‌آهن ميانه-بستان‌آباد مشکلي ايجاد نکرد

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌هاي شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل کشور از احداث و بهره‌برداري خط ريلي ميانه-بستان‌آباد خبر داد و گفت: زلزله اخير آذربايجان شرقي هيچ مشکلي براي اين پروژه ايجاد نکرده و فقط ممکن است تاريخ افتتاح آن به تعويق بيفتد.

عباس خطيبي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: طول راه‌آهن دو خطه ميانه-تبريز 203 کيلومتر است که درحقيقت اين خط ريلي بخش بسيار مهمي از کريدور شرقي غربي را تکميل مي‌کند. در فاز نخست، ميانه تا بستان‌آباد را به طول 132 کيلومتر تا پايان آبان‌ماه به اتمام مي‌رسانيم که در اين مسير سه ايستگاه زاويه، نقلان، شهريار و ايستگاه مسافري بستان آباد افتتاح مي‌شود.

وي افزود: با احداث اين مسير، 114 کيلومتر مسير ريلي قديمي که به سمت مراغه و پس از آن به تبريز مي‌رود کوتاه مي‌شود که پيش‌بيني مي‌کنيم 5 تا 5 ساعت و 30 دقيقه از زمان سير کوتاه شود.وي گفت:زلزله هيچ آسيبي به کارگاه‌ها، مسير و ايستگاه‌ها وارد نکرده و براي بهره‌برداري به موقع آن در پايان آبان ماه هيچ مشکلي نداريم اما ممکن است زمان افتتاح آن به خاطر اين مسئله قدري به تاخير بيفتد که زمان آن را اعلام خواهند کرد.

وي ادامه داد: تا امروز روسازي اين خط در فاز دوم از بستان‌آباد به تبريز در بخش زيرسازي تا خاوران معادل 85 درصد پيشرفت فيزيکي داشته و از 10 روز گذشته ريل‌گذاري هم آغاز شده است.

خطيبي درباره زمان افتتاح و بهره‌برداري از فاز دوم اين خط ريلي اعلام کرد: براي بهره‌برداري از فاز دوم توافقاتي با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته و اگر منابع را در اختيارمان بگذارند تا پايان سال آينده اين فاز هم به بهره‌برداري مي‌رسد.

مديرعامل سازمان تعاون روستايي استان تهران:

راه‌اندازي بازارچه عرضه مستقيم محصولات کشاورزي

مديرعامل سازمان تعاون روستايي استان تهران از راه‌اندازي بازارچه عرضه مستقيم محصولات کشاورزي خبر داد و گفت: علاوه بر آن يک بارانداز نيز در منطقه جنوب استان تهران در نظر گرفته شده تا محصولات کشاورزي در استان تهران بدون واسطه به دست مصرف کننده برسد.

به گزارش ايلنا، محمود محمودي اضافه کرد: براي رسيدن به هدف عرضه مستقيم محصولات کشاورزي با حذف دلالان بارانداز و بازارچه مورد بحث به تعاوني‌ها و تشکل‌هاي توليد بخش کشاورزي واگذار خواهد شد، همچنين اگر توليدکننده‌اي توان تامين و عرضه مستقيم محصول را داشته باشد مي‌تواند طرف قرارداد قرار گيرد.

محمودي با يادآوري اينکه در حال حاضر کشاورزان توليدات خود را با قيمت پايين و مصرف‌کننده آن را با قيمت بالا مي‌خرد، افزود: بارانداز و بازارچه اطراف استان تهران مي‌تواند تکميل کننده زنجيره توليد از مزرعه تا سفره باشد.وي همچنين از مذاکراتي با شهرداري تهران براي عرضه محصولات کشاورزي به طور مستقيم در ميادين ميوه و تره‌بار خبر داد.

مديرعامل تعاون روستايي استان تهران در ادامه سخنان خود درباره تامين ميوه شب عيد نيز گفت: با توجه به تغيير در قانون انتزاع مسئوليت تنظيم بازار ميوه شب عيد به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شده و سازمان تعاون روستايي ديگر مسئوليتي در اين باره ندارد.

محمودي در پايان سخنان خود اظهار کرد: تعاوني روستايي در تامين نهاده‌هاي بخش کشاورزي مانند کود، سم و بذر با قيمت‌هاي مناسب فعاليت مي‌کند اما با توجه به اهميت بازرگاني و بازار محصولات کشاورزي به اين حوزه نيز ورود کرده تا کشاورزان بيشتر از نتايج زحمات خود بهره‌مند و واسطه‌ها حذف شوند.


 ميز خبر 

 سازمان مالياتي اعلام کرد

"وکلا"دو ماه ديگر براي نصب کارتخوان فرصت دارند

مدير کل دفتر تنظيم مقررات و نظارت بر برون‌سپاري سازمان امور مالياتي گفت: همه فعالان اقتصادي از جمله وکلا فارغ از اينکه چقدر درآمد دارند، بايد در موعدهاي مقرر اظهارنامه مالياتي خود را تحويل دهند. همچنين وکلا تا پايان دي ماه فرصت دارند در صندوق مکانيزه فروش ثبت‌نام کنند.

علي رستم‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تاسيس صندوق مکانيزه فروش براي شفاف شدن درآمد گروه‌هاي مختلف از فعالان اقتصادي، اظهار کرد: قانون‌گذار به سازمان امور مالياتي تکليف کرد که صندوق مکانيزه فروش را راه‌اندازي کند. اين موضوع آيين‌نامه و مصوبه هيات وزيران را هم داشت. اين آيين نامه سال 1396 ابلاغ و اقداماتي براي آن شروع شد.

مدير کل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان؛

ترانزيت کالاي افغانستان را 1000 دلار ارزان‌تر انجام مي‌دهيم

مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان گفت: افغانستان براي ترانزيت هر کانتيتر سه هزار دلار پيش بيني کرده بود که ما آن را با1860 دلار انجام داديم. همچين در بازه زماني 25 تا 30 روزه کالا را درمرز ميلک به تاجران افغان تحويل مي‌دهيم.به گزارش ايلنا، بهروز آقايي مدير کل بنادر و دريانوردي چابهار با اشاره به تغييرات صورت گرفته در فعاليت بندر چابهار و خروج آن از حالت سنتي به حالت مدرن گفت: ما براي اين تغيير ماهيت با برخي چالش‌ها روبرو شديم که براي گذر از آنها نياز به هماهنگي‌هاي بين استاني و سازماني است اکنون که بسياري از محدوديت‌ها برداشته شده اميد براي کار کردن و تبديل چابهار به يک قطب تجاري افزايش پيدا کرده است.

وي در خصوص واردات کالاهاي اساسي گفت: از ابتداي مهرماه تاکنون 340 هزار تن کالاي اساسي از اين بندر وارد و همچنين سال گذشته براي تامين گوشت کشور حجم زيادي دام زنده از طريق اين بندر وارد شد به طوري که در اين مدت 12 هزار دام زنده از اين بندر به کشتارگاه‌ها انتقال داده شد و در مجموع تا 15 فروردين ماه سال جاري 80 هزار دام وارد کشور شده است که نقش بسزايي در مديريت بازار گوشت داشت.

آخرين وضعيت روند ثبت نام در طرح اقدام ملي توليد مسکن؛

80 درصد ظرفيت ثبت‌نام در 3 استان پر شد

دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي با اعلام اينکه بر اساس آخرين آمار 17687 نفر در برنامه اقدام ملي مسکن ثبت نام کرده‌اند از تکميل ظرفيت در استان قم خبر داد و گفت: طبق آخرين آمار در سه استان سيستان و بلوچستان و خراسان‌هاي شمالي و جنوبي در حدود 80 درصد شهرها در اين برنامه، تکميل ظرفيت شده‌اند.به گزارش ايلنا و به نقل از وزارت راه و شهرسازي، بنا بر اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي، در روز دوم ثبت‌نام متقاضيان برنامه اقدام ملي مسکن تا 22 آبان ماه، در خراسان شمالي 1747 نفر، خراسان جنوبي 2448 نفر، سيستان و بلوچستان 9092 نفر ثبت‌نام کرده‌اند.بنا بر آخرين آمار ثبت شده تاکنون 79.24 درصد از کل ظرفيت در چهار استانِ سيستان و بلوچستان، خراسان شمالي، خراسان جنوبي و قم در برنامه اقدام ملي مسکن ثبت نام کرده اند.

شايان ذکر است در برنامه اقدام ملي مسکن، 400 هزار واحد مسکوني طي امسال و سال آتي در سراسر کشور احداث و مورد بهره برداري قرار مي گيرد. مقرر است تا 200 هزار واحد اين برنامه توسط شرکت عمران شهرهاي جديد در شهرهاي جديد، 100 هزار واحد در بافت فرسوده و ناکارآمد شهري توسط شرکت بازآفريني شهري و 100 هزار واحد در شهرهاي زير 100 هزار نفر توسط بنياد مسکن انقلاب اسلامي احداث شود.

ايجاد کريدور ويژه تجاري و گشايش خطوط اعتباري بانکي

مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران، بر ايجاد کريدور ويژه تجاري و گشايش خطوط اعتباري بانکي بين ايران و ترکيه براي گسترش مراودات اقتصادي بين دو کشور تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا و به نقل از سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران، دکتر حسين شيرزاد در نشست با هيأت ترکيه‌اي متشکل از مديران ارشد و روساي اتحاديه‌هاي کشاورزي کشور ترکيه (NCTU)، گفت: سازمان مرکزي تعاون روستايي و شبکه اتحاديه‌هاي مرکزي و تخصصي تحت پوشش آن به آساني مي‌توانند در قالب تفاهم‌نامه‌هاي دوجانبه، مبادرت به ايجاد کريدور تجاري مبادلات کالايي و همچنين گشايش خطوط اعتباري مشترک از طريق بانک‌هاي مورد وثوق دو طرف کرده و با گسترش مراودات اقتصادي، بازي برد- بردي را با مشارکت هر دو کشور راه‌اندازي کنند.

مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي، با اشاره به اين که ايران به لحاظ تاريخي و اقليمي در برخي از محصولات همانند زعفران، داراي مزيت مطلق بوده و از نظر حجم توليد، حدود 90 درصد توليد زعفران کل جهان را در اختيار دارد، افزود: راه‌اندازي برند مشترک ايران- ترکيه براي فرآوري و بسته بندي زعفران، راهکار تجاري مفيدي است که نه تنها سود فراواني براي هر دو کشور به ارمغان مي‌آورد، بلکه باعث خروج انحصار تجارت اين محصول از دست ساير رقبايي که با خروج غيرقانوني و بسته‌بندي مجدد زعفران ايراني، اين محصول را با برند تجاري خود در بازارهاي بين‌المللي عرضه مي‌کنند، خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته