جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2849

گفت و گو با بازيگران سريال هاي در حال پخش سيما
مشايخي، اويسي، مهران رجبي، انوشيروان ارجمند و ...

فرهاد فخرالديني و بابک رضايي،
برنامه هاي ارکستر ملي و شب هاي موسيقي را تشريح کردند


کوتاه و خواندني


  گفت و گو با بازيگران سريال هاي در حال پخش سيما
 مشايخي، اويسي، مهران رجبي، انوشيروان ارجمند و ...  

 نقش آفرينان سريال هاي در حال پخش سيما در گفته هايي به ارائه مطالبي چون «نمي خواهم کاري انجام دهم تا لطمه بخورم»،«عجين شدن فن بيان با چگونگي ايفاي نقش بازيگران»،«باز کردن راه براي حضور جوانان» و غيره پرداخته اند.
خبرنگار ايسنا، در گزارشي به ابراز عقيده هاي حرفه يي بازيگراني که امروز در قاب جعبه ي جادو ايفاگر نقش هستند، پرداخته است.
فريبا نادري - بازيگر سريال «گل بارون زده-» که از شبکه اول پخش مي شود، مي گويد: توليدات مراکز استان ها از سطح کيفي پايين تري ندارند.چرا که براي مثال ساخت سريال «گل بارون زده» را تيمي بر عهده داشت که قبلا در تهران کار کرده بودند. اغلب بازيگران اين سريال نيز حرفه يي بوده اند.
 جمشيد مشايخي - بازيگر نقش دکتر گلستان در «راز سکوت-» پيش از اين گفته است: سال ها زحمت کشيدم تا آدم باشم و نمي خواهم کاري انجام دهم تا لطمه بخورم.
انوشيروان ارجمند- هنرپيشه نقش «مفتي» در سريال «چهل سرباز-» هم در گفته هايش بر اين عقيده است که «بايد قبول کنيم، دنياي حاضر، متعلق به جوانان است»
او مي گويد: چرا که علاوه بر برخورداري آن ها از نيروي جواني، اين قشر به علت دسترسي به وسايل ارتباط جمعي، نسبت به مسايل نگاه تيزبينانه تري دارند. مهم اين است که جوانان فرصتي براي تجربه کردن پيدا کنند و صداوسيما بايد اين امکان را در اختيار جوانان قرار  دهد.
مرتضي احمدي - ايفاگر نقش سهراب در سريال «به همين سادگي» از مجموعه هاي خانواده - پيش از اين در گفت وگو با ايسنا ابراز عقيده کرده است: برخي از آثار ساخته شده در تلويزيون نه تنها جنبه ي آموزشي ندارند، بلکه منحرف کننده نيز مي توانند باشند. به توليدات سيما کم توجهي زيادي مي شود. در صورتي که ما آموزگاريم و بايد به مردم رفتارهاي مناسب را آموزش دهيم.
مهدي صباغي - بازيگر نقش پدر منصوردر مجموعه ي «راه بي پايان- » نيز معتقد است: در انتخاب نقش ها متن برايم بيش از بازيگر مقابل اهميت دارد، چرا که اگر نقش قوي باشد، بازيگر قوي هم براي آن انتخاب مي شود.
فتحعلي اويسي -هنرپيشه نقش کاووسي «در بدون شرح-» در گفت وگويي گفته است: اگر متن و داستان سريال از پيش کامل و آماده باشد، بازيگر و مجموعه گروه، کمتر تحت فشار قرار مي گيرد. البته تجربه نشان داده که گاهي اوقات باتمام برنامه ريزي ها از پيش تعيين شده کار نهايي خوب از آب در نيامده،اما گاهي اوقات با اين که خيلي تحت فشار بوديم، کار بسيارخوب بوده است.
مهران رجبي- ايفاگر نقش ميکاييل در «راه بي پايان-» هم مي گويد: دانستن بازيگر نقش مقابلم در گزينش کار من تاثير ندارد. بلکه خوب از آب درآمدن و حفظ آبروي کار، برايم بسيار اهميت دارد.
يوسف مراديان- هنرپيشه نقش اسفنديار در «چهل سرباز» معتقد است: در حال حاضر فن بيان يکي از فاکتورهاي مهمي است که با چگونگي ايفاي نقش بازيگران عجين شده است. در اين شرايط شخصيتي باورپذير مي شود که بازيگر علاوه بر انتخاب جنس بازي متناسب با نقش مناسبي برخوردار باشد.


 فرهاد فخرالديني و بابک رضايي،
 برنامه هاي ارکستر ملي و شب هاي موسيقي را تشريح کردند  

 رهبر ارکستر ملي ايران و مدير عامل انجمن موسيقي، در نشست رسانه يي در محل تالار وحدت، گزارشي از فعاليت هاي دو ماه گذشته انجمن موسيقي و ماه هاي آينده ي ارکستر ملي و ... را ارايه کردند.
 بابک رضايي گفت: بسياري از فعاليت هايي که در عرصه ي موسيقي در تابستان امسال انجام شده، به مساعدت انجمن موسيقي ايران محقق شده و ما تابستان را با برنامه ارکستر ملي در کاخ موزه نياوران با صداي عليرضا قرباني آغاز کرديم.
برنامه هاي بعدي به ترتيب، کنسرت لطفي، گروه موسيقي ايراني دفتر موسيقي و شعر به سرپرستي جليل عندليبي، گروه خروش، کودکان ايران زمين به سرپرستي سودابه سالم، گروه نور، گروه آوازي تهران در سالن رودکي و ذوالفنون در فرهنگسراي نياوران بوده است.
وي افزود: به خاطر نام گذاري امسال به نام "اتحاد ملي انسجام اسلامي"، در کنار اين برنامه ها، طرح برگزاري شب هاي موسيقي ايران از سوم مرداد با حضور هنرمندان شهرستاني در تالار وحدت برگزار شد که تاکنون 400 تا 450 نفر هنرمند شهرستاني در تهران حضور يافته و در تالار وحدت برنامه اجرا کردند.
رضايي تصريح کرد: پيش بيني کرده ايم تعداد اين افراد به 100 نفر برسد; همچنين هفت هزار نفر تاکنون در اين برنامه شرکت کرده اند که اميدواريم به 17 هزار نفر تا پايان اين شب ها برسد. در جشنواره هايي مثل جشنواره ي بين المللي فجر، نهايتا يک صدو50 نفر شرکت کننده ي شهرستاني وجود دارد، اين در حالي است که ما جمعيت جديدي را در اين شب ها شاهد بوديم; شايد کساني هم نخستين بار بود پا به تالار وحدت گذاشته بودند.
او اضافه کرد، بايد آن قدر فعاليت هاي موسيقي را افزايش دهيم، تا صدا و سيما نيز موفق به پخش برنامه هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شود.
رضايي درباره ي ادامه برنامه ي شب هاي موسيقي گفت: امشب شب موسيقي استان گيلان و فردا استان کردستان است، آخرين برنامه خراسان جنوبي است و پس از ماه مبارک رمضان نيز براي 10 استان ديگر برنامه ريزي مي کنيم.
وي در برنامه هاي آتي نيز اعلام کرد و گفت: 15 و 16 شهريور در فرهنگسراي نياوران، ارکستر سازهاي بادي تهران قطعات کلاسيک و جاز را اجرا مي کند و به عقيده ي من چالشي که امروز در ارکستر داريم مساله سازهاي بادي است ارکستر سمفونيک دانشگاه هنر نيز 14 و 15 و16 شهريور در سالن رودکي برنامه اجرا مي کند.
رضايي درباره ي اعزام ارکستر موسيقي ملي به مراکز استان ها افزود، ما بايد شرايطي را ايجاد کنيم تا يک ارکستر رسمي، جدي و علمي به شهرستان ها برود، اين ارکستر 14 و 15 شهريور ساعت 30:20 به رهبري فخرالديني و خوانندگي رشيد وطندوست و عليرضا قرباني در محل نمايشگاه بين المللي تبريز به اجراي برنامه با قطعاتي آذري مي پردازند.
وي تاکيد کرد: امسال براي نخستين بار در هفته دفاع مقدس برنامه ي مناسبي را تدارک مي بينيم و اميدواريم بعد از ماه مبارک رمضان در عرصه موسيقي " پاپ" چندين برنامه را با برنامه ريزي مناسب تا شروع جشنواره ي فجر اجرا کنيم.  او اضافه کرد، به مناسبت عيد مبعث، CD ماه مجلس اثر مختاباد را عرضه کرديم همچنين توليد سمفوني "خسوف" اثر شريفين و مذاکراتي که با موسسه ي رسانه هاي تصويري داشتيم و اميدواريم تا از طريق شبکه ي ويديويي کارها را به جامعه عرضه کنيم.
فرهاد فخرالديني نيز گفت: مدت ها بود که اين گونه با خبرنگاران دور هم جمع نشده بوديم تا حرف هايي را بزنيم و حرف هايي را بشنويم. ارکستر موسيقي ملي همواره آمادگي اجراي برنامه در نقاطي غير از تهران را داشته و هر فرصتي را بايد مغتنم شمرده و حاصل اين زحمات را با اشتياق تمام در اختيار مردم کشورمان بگذاريم.
وي افزود: ساختن يک اثر موسيقي و تمرينات بسيار وقت گير است و بعد از آمادگي مي بينيم که تنها دو يا سه هزار نفر در تالار وحدت آن را مي بينند، اين برنامه آماده است و بايد براي 20-30 هزار نفر قابل استفاده باشد.
رهبر ارکستر ملي گفت: سالن هايي که در تمام کشور براي موسيقي داريم از لحاظ صدا و نور مشکلات دارد و مهيا کردن امکانات ايده آل بسيار سخت است; به عنوان مثال در نياوران شب ها استرس شديد بارش باران را داشتيم، ولي ما فعلا اين ريسک را کرده ايم و با کمال ميل افتخار داريم که ارکستر موسيقي ملي را با همه ي سختي ها حرکت دهيم. وي خبر داد در اين برنامه 14 قطعه اجرا خواهد  شد.


 کوتاه و خواندني 


هيات مديره  کانون کارگردانان خانه تئاتر انتخاب شدند

اعضاي اصلي، علي البدل وبازرسان ششمين دوره ي هيات مديره کانون کارگردانان خانه تئاتر مشخص شدند.
در انتخاباتي که عصر روز گذشته - دهم شهريور ماه - برگزار شد، محمد رحمانيان با 49 راي، افسانه ماهيان با 47 راي، حسين کياني با 30 راي، محمودرضا رحيمي با 27 راي، حسن معجوني با 25 راي، مسعود موسوي با 25 راي و مجيد گياهچي با 24 راي به عنوان اعضاي اصلي انتخاب شدند.
همچنين محمد عاقبتي با 24 راي، ايوب آقاخاني با 20 راي و محسن حسيني با 13 راي به عنوان اعضاي علي البدل، رضا حامدي خواه با 30 راي به عنوان بازرس اصلي و آرش دادگر نيز به عنوان بازرس علي البدل انتخاب شدند.  به گزارش ايسنا، انتخابات داخلي هيات مديره کانون کارگردانان طي دو هفته آينده انجام مي شود و مسووليت تک تک اعضا مشخص خواهد شد.

 تجديد ميثاق هنرمندان هنرهاي تجسمي کشور با شهداي هشت سال دفاع مقدس اروميه

مدير کل ارشاد استان آذربايجان غربي-مدير کل دفتر امور هنرهاي تجسمي وزارت و ارشاد اسلامي به همراه استادان و هنر مندان هنرهاي تجسمي کشور با شهداي هشت سال دفاع مقدس در گلزار شهداي اروميه تجديد ميثاق کردند.

در افتتاحيه نخستين نمايشگاه زنان سفالگردر فرهنگسراي نياوران اعلام شد:
نبوغ نسل  جديد زنان سفالگر ايران با انديشه ها
 و شيوه اجرايي ممتاز

نخستين نمايشگاه زنان سفالگر ايران عصر شنبه دهم شهريور در فرهنگسراي نياوران افتتاح شد. منيژه آرمين دبير نخستين نمايشگاه زنان سفالگر ايران در مراسم افتتاحيه ضمن ارائه گزارش روند شکل گيري اين رويداد اعلام کرد:
با اداي احترام به سفالگران پيشکسوت نمايشگاه حاضر به روشني نشان مي دهد که نسل نوين سفالگر ايران با نبوغ انديشه ها وشيوه اجرايي جديد  از راه رسيده اند و به آينده سفال ايران که سرمايه اي عظيم و در خور است افقي نو بخشيده اند.
گفتني است از 13 شهريور 86 نشست هاي حلقه هاي تفکر وکارگاههاي آموزشي تخصصي و عمومي در حاشيه اين نمايشگاه برپا خواهد شد.

عطاران و رضويان در «حنا بندان» همبازي مي شوند

پس از فيلم موفق «کلاهي  براي باران»»، «رضا عطاران» همبازي «جواد رضويان» در فيلم «حنا بندان»(قدرت الله صلح ميرزايي) مي شود.  سيدمحسن وزيري تهيه کننده سينما در گفت و گو با فارس، در مورد «حنابندان» گفت: بازي «جواد رضويان» در فيلم «حنابندان» به کارگرداني «قدرت الله صلح ميرزايي» قطعي شده است و منتظريم تا «رضا عطاران» پس از پايان بازي خود در «نشاني» به تهران بيايد تا قرارداد بازي دراين فيلم را با او منعقد کنيم.  وي افزود: فيلمبرداري «حنابندان» را قرار است همزمان با عيد سعيد فطر (دهه پاياني مهرماه) در تهران آغاز کنيم و از گروه سازنده فيلم هاي اخيرمان (کلاهي براي باران و شاخه گلي براي عروس) در اين فيلم استفاده خواهيم کرد.  فيلمنامه «حنابندان» را فريدون فرهودي به نگارش درآورده که يک طنز اجتماعي است.   پروانه ساخت «حنابندان» در حالي اوائل مرداد از سوي شوراي صدور پروانه فيلم سازي 35 ميلي متري صادر شده که فيلم قبلي «صلح ميرزايي» (هدف اصلي) هنوز به نمايش عمومي درنيامده است.


سامان مقدم "سن پترزبورگ" را مي سازد

سامان مقدم به زودي بر اساس فيلمنامه پيمان قاسم خاني فيلم جديد خود "سن پترزبورگ" را جلو دوربين مي برد.
تهيه کننده فيلم سينمايي "سن پترزبورگ" در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اين خبر گفت: "نام پروژه جديد مقدم به صورت موقت انتخاب شده و در زمان توليد تغيير خواهد کرد. در حال حاضر قاسم خاني نگارش فيلمنامه را به پايان رسانده و بر اساس برنامه قصد داريم توليد آن را از اوايل آذرماه سال جاري شروع کنيم."
حميد اعتباريان درباره داستان فيلم جديد سامان مقدم گفت: "پروژه سينمايي "سن پترزبورگ" در ژانر کمدي قرار دارد و داستان آن درباره دو دوست است که دائم در حال بلوف زدن هستند. اين فيلمنامه به اعتقاد خود قاسم خاني بهترين اثري است که تا به حال وي نوشته است."
اعتباريان در پايان ابراز اميدواري کرد "سن پترزبورگ" براي اکران نوروزي آماده شود. اين نخستين اثر سينمايي مقدم است که خارج از دفتر هدايت فيلم تهيه و توليد مي شود. "سياوش"، "پارتي"، "مکس"، "کافه ستاره" و "صد سال به اين سال ها" فيلم هايي هستند که مقدم پيش از "سن پترزبورگ" آنها را به تهيه کنندگي برادران شايسته کارگرداني کرده است.

فيلم "بازگشت موميايي" دوبله شد
فيلم سينمايي "بازگشت موميايي" براي شبکه نمايش خانگي موسسه ايرانيان به مديريت ناهيد اميريان دوبله شده است.  ناهيد اميريان در اين باره به خبرنگار مهر گفت: "اخيرا فيلم سينمايي "بازگشت موميايي" را براي موسسه ايرانيان دوبله کردم. براي دوبله اين اثر سعيد مظفري، مينو غزنوي، ميرطاهر مظلومي، کسري کياني، عبدي، بياني، مجيد صيادي، کوروش فهيمي و شام بياتي همکاري داشتند. قبل از دوبله اين فيلم هم فيلم سينمايي "موميايي" را هم براي اين موسسه دوبله کرده بودم." استيون سامرز سال 2001 فيلم سينمايي "بازگشت موميايي" را بر مبناي فيلمنامه اي از خودش جلو دوربين برد. آلن سيلوستري موسيقي متن اين فيلم 130 دقيقه اي را ساخته و برندان فريزر، ريچل وايس، فردي بوت، آرنولد ووسلو، راک، جان هانا و پاتريشا ولاسکس به ايفاي نقش پرداختند. ماجراي اين فيلم در سال 1933 اتفاق مي افتد، هشت سال پس از ماجراي موميايي (1999). ريک اوکانل، جواني آمريکايي که مدتي در خدمت لژيون خارجي بوده با محبوبه باستان شناس خود، اولين کارناهن ازدواج کرده و حالا در لندن اقامت دارند و پسر کوچک شان الکس را بزرگ مي کنند، اما وقتي جسد موميايي شده و سه هزار ساله ايمهوپت -که به موزه بريتانيا انتقال يافته-زنده مي شود تا يک بار ديگر تلاش هاي شرورانه خود را براي ناميرايي از سر گيرد، آرامش خانوادگي آنان بر هم مي خورد. استيون سامرز سال 1999 فيلم سينمايي "موميايي" را بر مبناي فيلمنامه اي از خودش ساخت. او فيلمنامه اين اثر را بر مبناي داستان کوين جار، لويد فون ويل و خودش از فيلمنامه جان ل.بالدرستن نوشته است. جري گلداسميت موسيقي متن اين فيلم 124 دقيقه اي را ساخته است. در فيلم "موميايي" برندان فريزر، ريچل وايس، جان هانا، آرنولد ووسلو، پاتريشا بلاسکس، کوين ج.اوکانر، اوددفر و جاناتان هايد بازي کردند. داستان اين فيلم در مصر سال 1000 پيش از ميلاد مي گذرد. ايمهوتپ، راهب اعظم، ماموريت يافته تا افراد تازه در گذشته را براي سفر پس از مرگ شان آماده سازد، اما مرتکب خطايي بزرگ مي شود.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته