جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2849


نظريه نقش حفاظتي سياره مشتري رد شد


سامانه"تشخيص هويت به کمک عنبيه چشم" به بهره برداري رسيد


پنج راه علمي براي افزايش دوران شيردهي مادران


اخبار پزشكي


نامه دانشوران


 نظريه نقش حفاظتي سياره مشتري رد شد  

سياره شناسان انگليسي با بررسي نقش حفاظتي سياره گازي مشتري نشان دادند که وجود اين سياره غول پيکر در منظومه شمسي نمي تواند احتمال تصادف شهاب سنگ ها را با زمين کاهش دهد. به گزارش  مهر، تاکنون تصور براين بود که حضور يک سياره حجيم و بزرگ مثل مشتري تاحد زيادي مي تواند زمين را از برخورد اجرام آسماني متعددي که به آن نزديک مي شوند و براي اين سياره تهديدي به شمار مي روند، حفظ کند.
اما تحقيقات اخير سياره شناسان دانشگاه "اپن" ميلتون کينز در انگليس که در کنگره علوم سياره اي در پتسدام آلمان ارائه کردند خلاف اين تصور را ثابت مي کند. اين دانشمندان با کمک يک مدل شبيه سازي مجازي نشان دادند که نقش دفاعي مشتري مي تواند تاحد بسياري اغراق آميز باشد. درحقيقت تاکنون مسير دنباله دارهاي زيادي توسط  اين سياره از زمين منحرف شده است و برعکس اجرام ديگري نيز بطرف زمين آمده اند. براساس گزارش بي بي سي نيوز، جرم سياره مشتري 300 برابر جرم زمين است. درسال 1994 ستاره شناس جورج وتريل نشان داد که اين سياره به اندازه اي بزرگ است که بتواند مانع برخورد ستاره هاي دنباله دار و ديگر اجرام آسماني به زمين شود. به همين منظور محققان انگليسي براي اثبات اين تئوري با رايانه نسخه هاي مختلف منظومه شمسي را بازسازي کردند که يکي از اين شبيه سازي ها با سياره مشتري، يکي بدون حضور اين سياره و مدل سوم داراي سياراتي به نسبت بزرگي يک چهارم، نيم و سه چهارم جرم مشتري بود. همچنين اين دانشمندان منظومه شمسي مجازي را با حضور 100 هزار قنطوريون شبيه سازي کردند. به شهاب سنگ هاي يخي که در انتهاي منظومه شمسي واقع شده اند و اغلب سياره زمين را تهديد مي کنند، قنطوريون مي گويند.
 نتايج بدست آمده پس از ده ميليون سال مجازي و با نشان دادن افزايش 30 درصدي برخورد شهاب ها به زمين هنگامي که مشتري در منظومه شمسي حضور داشت، تئوري "وتريل" را رد کرد. همچنين در اين شبيه سازي نتايج مختلف ديگري نيز از ابعاد اين سياره گازي بدست آمد. براي مثال هنگامي که ابعاد مشتري مجازي به اندازه نصف جرم واقعي اش بود، احتمال اينکه زمين از برخورد شهاب سنگ ها آسيب ببيند، 500 درصد افزايش يافت. بنابراين اين دانشمندان نتيجه گرفتند که در غيبت مشتري احتمال اينکه سياره زمين از شهاب سنگ ها آسيب ببيند، کاهش مي يابد. اما حضور يک سياره کوچکتر براي مثال در ابعاد زحل احتمال يک برخورد را چهار برابر افزايش مي دهد. اين تحقيقات با شبيه سازي مسيرهايي که ديگر اجرام آسماني مي توانند در منظومه شمسي مجازي دانشمندان انگليسي از آن عبور کنند، ادامه دارد.


 سامانه"تشخيص هويت به کمک عنبيه چشم" به بهره برداري رسيد  

 سامانه تشخيص هويت از طريق عنبيه چشم توسط پژوهشکده فناوري اطلاعات مرکز تحقيقات مخابرات ايران به بهره برداري رسيد. به گزارش ايرنا به نقل ازمرکز تحقيقات مخابرات ايران، "شهرام معين" مدير گروه سامانه هاي چند رسانه اي اين پژوهشکده با بيان مطلب فوق گفت: طراحي اين سامانه با توجه به استفاده روزافزون ويژگي هاي بيومتريک در تشخيص هويت و شناسايي افراد در مرکز تحقيقات مخابرات انجام شد.
سامانه هاي تاييد هويت يا شناسايي بيومتريک با استفاده از ويژگي هايي از قبيل اثر انگشت، شکل چهره، عنبيه چشم، شکل گوش ها، "دي ان اي"، شبکيه و تايپ کي برد با بالاترين دقت ممکن داراي کاربردهاي موثر و دقيق است. از جمله اين کاربردها مي توان به کنترل مرزها، کنترل مهاجرت، کنترل ورود غيرقانوني مهاجرين، شناسايي و تشخيص هويت افراد يا مجرمين سابقه دار و استفاده در گذرنامه هاي الکترونيکي اشاره کرد. معين ادامه داد: در سامانه ساخته شده ابتدا از عنبيه شخص مورد نظر از طريق نور مادون قرمز تصوير برداري شده و سپس با انجام عمليات پردازشي بر روي آن، هويت شخص تشخيص داده مي شود. بافت عنبيه چشم به دليل دارا بودن اطلاعات منحصر به فرد از هر شخص به گونه اي است که نمي توان هيچگونه شباهتي بين دو عنبيه در دو نفر و يا حتي در دوقلوها مشاهده کرد، در نتيجه استفاده از آن با دقت بسيار بالايي همراه است و مي تواند در شناسايي اشخاص با سرعت و دقت کافي به کار گرفته شود. مدير گروه سامانه هاي چندرسانه اي بيان داشت: اين سامانه براي نخستين بار در کشور و خاورميانه ساخته شده و از سرعت تصويربرداري بسيار بالا با حداقل نياز به حرکت سر براي مکان يابي مناسب چشم برخوردار است. معين گفت: پايگاه داده هاي مربوط به عنبيه هاي 250 چشم براي آزمايش اين سامانه مورد استفاده قرار گرفته است که نتايج حاکي از موفقيت اين سامانه است.


  پنج راه علمي براي افزايش دوران شيردهي مادران  

آخرين تحقيقات نشان داده است با طي مراحل پنجگانه اي خاص در بيمارستان هاي آمريکا ،طول مدت شيردهي مادران افزايش مي يابد. به گزارش ايسکانيوز به نقل از مجله sciencebaily، تقريبا نزديک به دو سوم مادراني که اين تمرين هاي کمکي 5 مرحله اي را طي کردند، حتي تا 4 ماه پس از اين که از بيمارستان به خانه منتقل شدند، نيزتنها به وسيله شير خود فرزندانشان را تغذيه مي کردند.
اين تمرينات بيمارستان شامل:
شيردهي را يک ساعت پس از زايمان آغاز کنند.  در بيمارستان تنها نوزاد با شير مادر خود تغذيه شود و از مکمل هايي از جمله آب و غيره استفاده نشود.  به هيچ عنوان در بيمارستان براي نوزادان خود از پستونک استفاده نکنند.
يک شماره تلفن تهيه کنند تا پس از مرخص شدن و پيش آمدن سوال در مورد شيردهي نوزادان با آن تماس حاصل کنند و اطلاعات لازم را کسب کنند.
دانشمندان در پي نتايج بررسي هاي خود اعلام کردند، اين تمرين هاي پنج گانه از اهميت زيادي برخوردار است زيرا با وجود اين که بسياري از مادران شيردهي را از همان آغاز زايمان شروع مي کنند اما تعداد بسياري ديگر اين شيردهي را تا دو الي سه ماه پس از زايمان به تعويق مي اندازند و اين مساله عامل کم شيري مادران و به وجود آمدن مشکلات تغذيه اي نوزادان مي شود. گزارش هاي رسيده حاکي از آن است که امروزه در حدود 56 بيمارستان و مراکز زايمان در آمريکا از اين طرح هاي پنج گانه و راهکارهاي ديگر براي افزايش دوران شيردهي مادران استفاده مي کنند.


 اخبار پزشكي 


مرکز زايمان بدون درد و زايمان در آب افتتاح گرديد

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي ايران طي خبري اعلام کرد : براي نخستين بار در کشور مرکز زايمان بدون درد و زايمان در آب در مرکز آموزشي درماني شهيد اکبر آبادي توسط دکتر علويان معاون سلامت وزارت بهداشت و جمعي از مسئولين دانشگاه افتتاح و به بهره برداري رسيد. دکتر علويان در افتتاح اين مراسم با بيان اين مطلب اظهار داشت: مرکز آموزشي درماني شهيد اکبرآبادي يکي از بيمارستانهاي درجه يک و پرجمعيت در کشور است , با توجه به اينکه در سال گذشته 140 هزار زايمان در اين مرکز انجام گرفت هيچ گونه مرگ و مير مادر و نوزاد نداشتيم . وي افزود: سطح آگاهي مردم در زمينه سلامت بايد افزايش يابد , زايمان يک فرايند فيزيولوژيکي ( بدون مداخله ) است که خود به خود انجام مي شود ولي آگاهي در اين زمينه لازم است , وظيفه ما حفظ سلامت و ارتقاي بهداشت جامعه مي باشد که بايد ارتقا دهيم.
 
خواب کافي، کار بهتر

 تحقيقات جديد نشان مي دهد افراد هر قدرخواب کافي داشته باشند بهتر مي توانند در طول روز کارآيي از خود نشان دهند. به گزارش ايسکانيوز به نقل از مجله sleep، دانشمندان نزديک به 50 هزار نفر را تحت بررسي قرار دادند و خواب هر کدام را بررسي کردند. آنها در طول تحقيقات خود متوجه شدند افرادي که کمبود خواب داشتند عامل تقريبا 100 هزار تصادف بوده اند. درهمين حال افرادي که به اندازه کافي خواب و استراحت دارند نسبت به بقيه بازده بهتري دارند.

پوکي استخوان، پيري زودرس به همراه دارد

ابتلا به پوکي استخوان مي تواند در افراد مبتلا به اين بيماري نسبت به افراد سالم، در گروه سني مشابه، پيري زودرس را به همراه بياورد. به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري آبزرور، پوکي استخوان شايع ترين بيماري آرتروز است و معمولا افراد سالمند و مسن را مبتلا مي کند. بنابراين گزارش، از عوامل به وجود آورنده اين بيماري مي توان به وراثت، اشتغال در کارهاي سخت که فشار را برروي مفاصل افزايش مي دهد، چاقي و آسيب به سلول هاي بدن از سوي راديکال هاي آزاد اشاره کرد.
بر اساس اين گزارش، همچنين آمارها نشان مي دهد در آمريکا نزديک به 21 ميليون نفر به پوکي استخوان مبتلا هستند که از مهم ترين علايم اين بيماري درد مفاصل، گرفتگي عضلات و تورم مفاصل و استخوان ها است. گفتني است، مفاصل که عمدتا دچار اين حالت مي شوند، زانوها، لگن، و ستون فقرات هستند و افراد مبتلا بايد از انجام ورزش هاي سنگين اجتناب کرده و براي انجام حرکات ورزشي با پزشک خود مشورت کنند.

ورزش مهم ترين راه جلوگيري از بيماري هاي مفصلي است

ورزش در کنار تغذيه صحيح مهمترين راه جلوگيري از ابتلا به بيماري هاي حاد مفصلي است. دکتر فرهاد فربد متخصص و جراح مفاصل در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: غضروف سطح مفصلي فاقد هر گونه سرخرگ و سياهرگ است و تنها راه تغذيه به اين عضو از طريق آب سطح مفصلي صورت مي گيرد که وجود اين آب در گرو حرکت مفصل بوده و بديهي است که در شرايط تحرک  و ورزش مهمترين فاکتور در تغذيه مناسب غضروف و در نهايت سلامت غضروف سطح مفصلي خواهد بود. وي تصريح کرد: طب ورزشي يکي از روش هاي نوين جراحي بسته مفاصل، در بيماران مبتلا به نکروز يا سياه شدن مفصل لگن است.

افزايش فعاليت مغزي با ورزش هاي منظم

بر اساس تحقيقات به عمل آمده، ورزش هاي منظم و مداوم باعث بهبود عملکرد مغز مي شوند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از خبرگزاري فرانسه، ورزش هاي منظم و مداوم عملکرد مغز را بهبود مي بخشد. بر اساس اين گزارش، با تحقيقات به عمل آمده بروي 60 نفر و به مدت 6 ماه، مشخص شد ورزش مي تواند حجم بعضي از اعضاي حياتي بدن را افزايش دهد. بنابراين گزارش، مغز انسان مي تواند از طريق ورزش هاي بدني و از طريق فعاليت هاي فکري، مقاومت و عملکردش را در برابر فشارها تقويت و همچنين باعث افزايش حجم خود شود. اين گزارش حاکيست، محققان بر اين باورند که با انجام ورزش هاي منظم مثل پياده روي، فعاليت مغز افزايش پيدا کرده و بسياري از وظايف و عملکرد مغز، مانند حافظه و تمرکز بهبود مي يابد. گفتني است، محققان انجام ورزش هاي سبک و منظم بويژه پياده روي و نرمش هاي صبحگاهي را براي سالمندان توصيه مي کنند.

بيماري قند خون کارکرد قلب را مختل مي سازد

بيماري قند بيماري شايعي است وبايد بيماران داروهاي خاصي را مصرف کنند اما برخي از اين داروها، کارکرد قلب را مختل مي سازد. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پايگاه خبري الرياض برخي داروهاي کمک کننده انسولين مثل افانديا تا 43 درصد سبب پديد آمدن بيماري قلبي در افراد مي شود. بنابراين گزارش ; بر اساس تحقيقات انجام شده، ابتلا به بيماري قلبي در افراد پس از مصرف اين داروها، ظرف يک ماه از 5 مورد به 90 مورد رسيده است. گفتني است; داروهاي کمک کننده انسولين، اکتوس، افانديا مي باشد که چه بسا قلب انسان را با خطرات جدي روبرو مي سازد.


 نامه دانشوران 


 چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه واحد علوم و تحقيقات
علوم قرآن و حديث
 مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.

مقايسه قصص در قرآن و عهدين
 
اشرفي، عباس; مقايسه قصص در قرآن و عهدين; راهنما: علي مهديزاده; مشاور: سيدمحمدباقر حجتي; تاريخ دفاع: 375/01/19 ;80ص.
کليدواژه ها: قرآن، قصص قرآن، عهدين، تورات، انجيل.

چکيده
قصص يکي از ابزارهاي بيان اغراض ديني محسوب ميشود و به همين جهت کتب مقدس ديني مشحون از قصص ميباشد و اين پايان نامه تحقيقي در همين راستا است که به بررسي اشتراکات و افترافات داستانهاي انبيا» مشترک در عهدين (عهد قديم و عهد جديد) و قرآن با عنوان «مقايسه قصص در قرآن و عهدين» ميپردازد.
اين پايان نامه در يک مقدمه و چهار بخش و دو پيوست تنظيم گرديده است.
مقدمه شامل مباحثي چون تعريف دين، دين شناسي تطبيقي و معرفي اين پايان نامه ميباشد.
بخش يک به منابع شناخت در دين يهود، دين مسيحيت و دين اسلام ميپردازد. در منابع يهود به بررسي عهد قديم و آثار رباني اشاره ميشود. عهد قديم مهمترين منبع شناخت در دين يهود ميباشد که خود به سه قسمت تورات، نبوئيم (پيامبران) و کنوبيم (نوشته ها) تقسيم ميشود که مهمترين بخش آن تورات ميباشد. در منابع دين مسيحيت به عهد جديد و آثار کليسائي اشاره ميشود که مهمترين بخش آن تورات ميباشد. آثار رباني (که به تلمود و آئين قباله تقسيم شده) بعنوان متمم و مکمل و مستنبط از عهد قديم ميباشد. در منابع دين مسيحيت به عهد جديد و آثار کليسائي اشاره ميشود. عهد جديد به سه قسمت اناجيل، رساله هاي رسولان و مکاشفه تقسيم ميشود که مهمترين بخش آن اناجيل اربعه ميباشد. و در منابع دين اسلام به قرآن و سنت (رسول (ص) و ائمه معصومين) اشاره ميشود و در خاتمه اين بخش به مقايسه جدولي قرآن با عهد قديم و عهد جديد ميپردازيم.
بخش دو به بررسي واژه شناسي قصص و اهداف قصص قرآني و فرق گزارش تاريخي و اسطوره با قصص قرآني و نيز اسلوبهاي بيان و ارائه قصص قرآني ميپردازد و در خاتمه به قصص عهدين و پيشينه آنها (با توجه به نظر انديشمندان) و مقايسه قصص عهدين و قصص قرآني با توجه به افتتاحيه داستان، عناصر داستان، سبک ارائه داستان، اهداف داستان و نتيجه داستان ميپردازد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته