جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2849

پيام دکتر جاسبي به مراسم هم انديشي باشگاه پژوهشگران جوان نيشابور:
رسيدن به سطح معتبرترين دانشگاه هاي جهان يکي از اهداف تاسيس باشگاه است

پژوهشگر نمونه کشور اعلام کرد:
حضور گسترده محققان دانشگاه آزاد اسلامي در دوازدهمين کنگره بين المللي شيمي آسيا


کوتاه و خواندني


 پيام دکتر جاسبي به مراسم هم انديشي باشگاه پژوهشگران جوان نيشابور:
 رسيدن به سطح معتبرترين دانشگاه هاي جهان يکي از اهداف تاسيس باشگاه است 

آفرينش: نهمين هم انديشي باشگاه پژوهشگران جوان به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد نيشابور برگزار شد.
در مراسم افتتاح اين همايش که هيات امنا، رئيس، اعضاي باشگاه و جمعي از مسوولان شهرستان نيشابور حضور داشتند، پيام دکتر جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي خطاب به اعضاي باشگاه پژوهشگران جوان توسط دکتر متولي زاده رئيس واحد نيشابور قرائت شد.
در اين پيام با اشاره به درايت و هوشمندي مقام معظم رهبري در نامگذاري امسال به نام سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي، رسيدن به اين هدف را با تلاش و اتحاد و انسجام فکري و عملي تمامي ارگان ها و سازمان هاي دولتي و غير دولتي و به عبارت ديگر تمامي مردم کشور عزيزمان ايران ميسر دانسته و تصريح کرده است: از جمله موانع رسيدن به اين هدف، موانع فکري و فرهنگي مشتمل بر ضعف اعتماد به نفس و خودباوري، تقليد، خودباختگي و            حيرت زدگي در مقابل تحولات جديد کشورهاي ديگر، عدم اتکا به رهيافت هاي عقلي و استدلالي از مقوله هاي شرعي، استفاده ابزاري از علم و به عبارتي مدرک گرايي و چندين مورد ديگر است.
دکترجاسبي در بخش ديگري از پيام خود، توجه به ضرورت پژوهش هاي هدفدار و منسجم متناسب با نيازهاي کشور و حضور جوانان نخبه و انديشمند در سراسر کشور و سازماندهي ويژه  آنها، افزايش فعاليت هاي کمي و کيفي در بخش تحقيقاتي و تحقق شعار رسيدن به سطح معتبرين دانشگاه هاي جهان را يکي از اهدافي دانسته که دانشگاه آزاد اسلامي با تاسيس ارگان هاي علمي از جمله باشگاه پژوهشگران جوان با جديت دنبال                    مي کند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بخشي ديگر با اشاره به عملکرد باشگاه، حضور پژوهشگران جوان در کنار مسوولان کشوري و صاحبان صنعت و تعامل فکري بين اين عزيزان و پويايي علمي کشور را از نکات برجسته اين نشست ها عنوان و اظهار اميدواري کرده است که تمامي شرکت کنندگان در اين نشست هاي علمي و پژوهشي بتوانند از فرصت به وجود آمده حداکثر استفاده را براي حل معضلات کشور برده و نمود عملي اتحاد ملي و انسجام اسلامي را محقق سازند.
همچنين رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد نيشابور در اين مراسم ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر و هفته دولت، تعليم و تربيت به معناي ارائه علم و دانش و متعالي ساختن بيشتر انسان ها را موهبتي الهي دانست.وي در ادامه افزود: در دنياي امروز قدرت سياسي در اختيار کساني قرار گرفته که از توانمندي صنعتي بهتر و بيشتر برخوردارند و دستيابي به تکنولوژي جديد مستلزم تلاش مستمر و خالصانه دانشجويان و پژوهشگران است که به عنوان ارکان اصلي و زيربنايي، رسالت تحقق اين مهم را بر عهده دارند از اين رو و با توجه به تاثير تحقيقات و تکنولوژي در پيشرفت کشور بايد کاملا به ابزار و اجراي تحقيق پرداخته شود.دکتر متولي زاده خاطرنشان کرد: هر کشوري که بر نيروي انساني متخصص با اتکا بر علم و دانش روز سرمايه گذاري کند، همواره قدرت تکنولوژيکي و سياسي برتري خواهد داشت. وي استفاده از نخبگان به ويژه اعضاي پژوهشگران جوان که به پيشنهاد آيت ا... هاشمي رفسنجاني شکل گرفته در راستاي به انجام رساندن اين مهم را امري ضروري و اجتناب ناپذير دانست و تصريح کرد: دانشجوي آگاه امروز متعهدانه خود را بيشتر از هر قشري ملزم به نگرش وقايع و کاوش در حقايق جهت پيشرفت کشور                          مي داند.


 پژوهشگر نمونه کشور اعلام کرد:
 حضور گسترده محققان دانشگاه آزاد اسلامي در دوازدهمين کنگره بين المللي شيمي آسيا 

آنا: رئيس مرکز علوم بين رشته اي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به حضور فعال و درخشش چشمگير دانشمندان و محققان ايراني و دانشگاه آزاد اسلامي در دوازدهمين کنگره بين المللي شيمي آسيا، گفت: ايران با ارائه 218 مقاله ، بيشترين آمار مقالات ارسالي را به خود اختصاص داد.
دکتر مجيد منجمي پژوهشگر نمونه کشور امروز در نشستي خبري افزود: دوازدهمين کنگره بين المللي شيمي آسيا، 23 تا 25 آگوست، (يکم تا سوم شهريورماه) در کوالالامپور مالزي با حضور پروفسور هنري رئيس آيوپاک، پروفسور رونالد برنده جايزه نوبل 95 در شيمي، وزير علوم کشور مالزي و بيش از هزار و 200 محقق و دانشمند آسيايي برگزار شد.وي افزود: در اين کنگره به ترتيب مالزي با 350 مقاله، ايران با 218 مقاله، کره جنوبي با 133 مقاله، ژاپن با 74 مقاله، تايوان با 47 مقاله ، ويتنام با 43 مقاله و استراليا با 42 مقاله بيشترين آمار ارائه مقاله را داشتند.منجمي خاطرنشان کرد: از 218 مقاله ارسالي از سوي ايران، حدود يک سوم مقالات متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي و دو سوم مقالات مربوط به ساير دانشگاه هاي کشور بود.وي با اشاره به مطرح شدن ايران از نظر شتاب و سرعت توليد علم در مجامع بين المللي گفت: وزير علوم مالزي با تحسين دانشمندان ايراني، اظهار شگفتي بسياري از حضور پررنگ ايران در اين کنگره کرد.منجمي با بيان اين که يکي از شاخص هاي سنجش رشد و توليد علم در سطح بين المللي، مقالات ISI است گفت: طي 10 سال گذشته ، حدود 100 مقاله از سوي تيم تحقيقاتي و پژوهشي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي ارائه شده است.وي، تاسيس مرکز علوم بين رشته اي در دانشگاه آزاد اسلامي را گامي به منظور کاربردي کردن علوم و دانش توليد شده دانست و افزود: سياست دانشگاه آزاد اسلامي حرکت به سمت                                بين المللي شدن است که در همين رابطه انعقاد تفاهم نامه هايي با دانشگاه هاي معتبر دنيا در دستور کار قرار دارد.همچنين بهاره هنرپرور دانشجوي دکتراي واحد علوم و تحقيقات در سخناني با بيان اين که با شرکت در کنگره                   بين المللي پترا در کشور اردن، درهاي                                  بين المللي بسياري به روي من باز شده است ، گفت: همکاري با مرکزي تحقيقاتي در اردن، ارائه مقاله و حضور در کنگره هايي در کشور ليبي و مراکش از دستاوردهاي اين سفر است. دکتر ذکيه بيات يکي ديگر از محققان واحد علوم و تحقيقات با اشاره به همکاري تحقيقاتي خود با دانشگاه ايلي نويز آمريکا، گفت: زمينه همکاري تحقيقاتي ام درباره  انجام محاسبات نانو تکنولوژي براي انتقال دارو و تزريق داروهاي کم جذب به صورت هوشمند به مغز است.  همچنين دکتر بابک خليلي يکي ديگر از محققان اين واحد دانشگاهي به همکاري اش با مرکز تحقيقاتي در ايتاليا اشاره کرد و گفت: در اين همکاري به دنبال طراحي ميکرو روبات هايي هستيم تا داروها به صورت ويژه و کاملا اختصاصي وارد بافت شوند و رهاسازي داروها کنترل شود.  وي ادامه داد: با نتيجه گيري اين طرح ، تحولي عظيم در صنعت داروسازي و علوم پزشکي رخ خواهد داد.


 کوتاه و خواندني 


راه اندازي  سايت مشاوره ازدواج دانشجويان

ايسنا: مسوول کميته تخصصي ازدواج و خانواده معاونت فرهنگي وزارت علوم، از راه اندازي سايت مشاوره به منظور رشد خودشناسي و ارتقاي آگاهي دانشجويان در دروس دانشگاهي خبر داد.
فاطمه بلغاني در مراسم اختتاحيه نخستين دوره آموزشي زوجهاي جوان دانشجو با نام "طرح آگاهي و تفاهم" در خصوص فعاليتهاي اين کميته گفت: اين کميته فعاليتهايي از جمله راه اندازي سايت مشاوره به منظور رشد خودشناسي و ارتقاي آگاهي دانشجويان در دروس دانشگاهي، برنامه ريزي و رايزني جهت تثبيت مشاوره در دادگاه هاي خانواده جهت تنظيم و تدوين برنامه هاي آموزشي در طرح آگاهي و تفاهم را در دست اجرا دارد.
 
پايگاه اطلاع رساني صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت راه اندازي شد

آفرينش: پايگاه اطلاع رساني صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت به منظور فراهم کردن امکان اطلاع يافتن دانشجويان از ميزان بدهي و نحوه باز پرداخت وام هاي تحصيلي به صندوق راه اندازي شد. اين پايگاه اطلاع رساني از روز اول مهر ماه در شبکه اينترنت فعال مي شود و دانشجويان مي توانند با مراجعه به آدرس ir.srb.stubents.www  از خدمات آن استفاده کنند. دانشجويان مي توانند با ورود به اين پايگاه اطلاع رساني،  از وضعيت بدهي خود مطلع شوند  و پس از دريافت  نسخه چاپي فيش خود، نسبت به پرداخت آن اقدام  کنند و  از چگونگي بازپرداخت بدهي خود نيز مطلع شوند. همچنين دانش آموختگان و فارغ التحصيلان نيز مي توانند با مراجعه به دانشگاه ها فيش خود را دريافت کنند و بدون مراجعه به حضور در صندوق رفاه دانشجويان، فيش خود را پرداخت کنند. صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت همچنين شماره هاي 88946242، 88946243 و 88946246 را به عنوان شماره تلفن هاي گوياي صندوق و                                به منظور راهنمايي و اطلاع رساني بهتر به دانشجويان اعلام کرده است.
 
ستاد ويژه آغاز سال تحصيلي در دانشگاه هاي کشور تشکيل  شد

 آفرينش: معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم از تشکيل ستاد ويژه اي در دانشگاه ها خبر داد و گفت: اين ستاد مسئول برگزاري برنامه هاي فرهنگي با استفاده از امکانات دانشگاه ها در خصوص ماه مبارک رمضان، فرا رسيدن هفته بسيج و آغاز سال تحصيلي است. دکتر محمد باقر خرمشاد در حاشيه اولين نشست مشترک روساي دانشگاه هاي علوم و بهداشت گفت: اين برنامه به بهانه آغاز سال تحصيلي در راستاي هم انديشي در مورد مسايل مشترک ميان دانشگاه ها برگزار شد. وي اظهار داشت: در نشست معاونين دانشجويي بخشي از بحث هاي اين نشست مشترک، مانند بحث مواد مخدر و ايجاد کارگروهي براي پرداختن به اين امر در دانشگاه ها را مورد بررسي قرار گرفت. اخلاق دانشجويي، عفاف و حجاب و قوميت ها نيز در اين نشست مورد بررسي قرار گرفت. معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم افزود: معاونت دانشجويي تلاش کرده است سهميه غذا را در کل ماه رمضان از قبلا تهيه کند و در اختيار دانشگاه ها قرار دهد. خرمشاد با اشاره به سهم معاونت فرهنگي وزارت علوم در ايجاد رقابت دانشگاه ها گفت: در بحث نظارت و ارزيابي دانشگاه ها و رتبه بندي دانشگاه ها معاونت فرهنگي نيز شاخص هايي را ارائه داده است تا ا ين شاخص ها نيز مبناي کار دانشگاه ها قرار گيرد.
 
با ايجاد سامانه جديد در دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود
پرداخت شهريه دانشجويان الکترونيکي شد
 
آفرينش: دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود شهريه خود را به صورت الکترونيکي مي پردازند. مهندس علي محمد شريعتي مدير مرکز کامپيوتر دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود با اعلام اين خبر گفت: با ايجاد سامانه اي جديد دانشجويان دانشگاه از اين پس براي پرداخت شهريه نيازي به مراجعه حضوري در بانک ها ندارند و مي توانند با استفاده از اينترنت،  شهريه خود را پرداخت نمايند. وي با بيان اينکه اين سيستم از ابتداي مهر ماه سال جاري اجرايي خواهد شد، اظهار داشت: دانشجويان براي استفاده از اين سامانه بايد يکي از کارت هاي عضو شتاب را در اختيار داشته باشند. شريعتي تصريح کرد: دانشجو مي تواند از همه بانک هاي عضو شبکه شتاب نسبت به پرداخت مالي خود اقدام کند. گفتني است سيستم جديد در راستاي تبديل دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود به روش هاي نوين الکترونيکي طرح ريزي شده است که در گذشته نيز در همين چارچوب سامانه اتوماسيون تغذيه و انتخاب واحد اينترنتي راه اندازي شده بود.


 کارگاه آموزشي نرم افزار اتوماسيون مراکز
علمي کاربردي استان تهران برگزار مي شود

آفرينش: کارگاه آموزشي نرم افزار اتوماسيون صندوق رفاه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ويژه مراکز تحت نظارت دانشگاه جامع علمي - کاربردي در استان تهران طي روزهاي 12 و 13 شهريور ماه سال جاري برگزار مي شود.
دکتر جعفري، معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه جامع علمي - کاربردي با اعلام اين خبر افزود:جهت جذب بهينه وام هاي دانشجويي و به منظور خدمت رساني مطلوب تر به دانشجويان علمي- کاربردي از سال تحصيلي جديد با همکاري و مساعدت صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري کليه مراکز علمي- کاربردي در سطح استان تهران و ساير استانها با داشتن کد شناسه و کلمه عبور مستقيما به سيستم نرم افزار اتوماسيون فاز2 صندوق رفاه دانشجويان جهت ثبت اطلاعات دانشجويان متقاضي وام ، ارتباط برقرار مي نمايند. معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه جامع علمي کاربردي در ادامه گفت: بدين منظور کارگاه آموزشي دو روزه اي ويژه کارشناسان 120مرکز علمي- کاربردي در سطح استان تهران از فردا در دانشکده مکانيک دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي برگزار خواهد شد. دکتر جعفري  اظهار داشت :با عملياتي شدن اين موضوع; هم سرعت جذب اعتبارات صندوق رفاه فوق العاده افزايش خواهد يافت و هم اينکه کيفيت ارائه خدمات بهتر خواهد شد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته