جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6278

بررسي يک ادعا
آيا عدم پذيرش FATF، براي استقلال مشکل ساز شده است؟


خبـــرنامه


خبـــر


 بررسي يک ادعا
 آيا عدم پذيرش FATF، براي استقلال مشکل ساز شده است؟ 

 قهر سرمربي ايتاليايي باشگاه استقلال و مسدود شدن حساب بانکي وي طي روزهاي گذشته حواشي زيادي ايجاد کرده و برخي تصور مي‌کنند اين مشکل ناشي از عدم الحاق ايران به کنوانسيون‌هاي FATF است.به گزارش مهر، قهر مربي ايتاليايي باشگاه استقلال طي روزهاي گذشته حواشي زيادي ايجاد کرده است؛ مطرح شدن اين گمانه که «مسدود شدن حساب بانکي» عامل قهر استراماچوني بوده، موجب شده برخي به اشتباه تصور کنند اين مشکل ناشي از عدم تصويب لوايح FATF ( پالرمو و CFT) در ايران است. برخي مدافعان سرسخت FATF نيز البته تلاش کردند از اين نمد براي خود کلاهي دست و پا کنند و اينگونه وانمود کنند که عدم تصويب لوايح مذکور موجب تشديد فشارهاي بانکي بر کشور و مسدود شدن حساب اين سرمربي ايتاليايي شده است.

ماجرا از اين قرار است که باشگاه استقلال براي پرداخت دستمزد استراماچوني از طريق يک صرافي اقدام و اين صرافي رقم مذکور را طي چند واريز به حساب مربي استقلال در يکي از بانکهاي کشور ايتاليا منتقل مي کند. بلافاصله پس از اين واريزها، مرکز مبارزه با پولشويي (FIU) کشور ايتاليا حساب بانکي استراماچوني را با ظن پولشويي مسدود مي کند. فارغ از اينکه آيا علت قهر مربي استقلال ماجرا مسدود شدن حساب بانکي وي است يا علل ديگري در آن نقش داشته اند، در گفتگو با کارشناسان اقتصاد سياسي اين سوال را مطرح کرده ايم که « آيا اقدام صراف مذکور در واريز چند مرحله اي وجه به حساب آقاي استراماچوني و مسدود شدن حساب وي، ناشي از عدم تصويب لوايح FATF در ايران است؟»

FATF و مسدود شدن حساب استراماچوني؟!

مسعود براتي، کارشناس اقتصاد سياسي در گفت و گو با مهر، در مورد اينکه آيا مشکل واريز دستمزد سرمربي استقلال ناشي از عدم الحاق ايران به FATF است؟ گفت: طي روزهاي اخير در فضاي مجازي در اظهارنظرهايي فاقد تحليل، مشکلات مربوط به واريز دستمزد سرمربي تيم فوتبال استقلال را به موضوع FATF ربط داده اند؛ در حاليکه اين اظهارنظرها يک فرصت طلبي آشکار و سوار شدن روي فضاي احساسات هواداران باشگاه استقلال و مردم است.

وي ادامه داد: اگر واريزهايي که به حساب سرمربي استقلال شده را به دليل دستمزدهاي داخل ايران بدانيم، سوال پيش مي آيد که چرا دستمزد آقاي استراماچوني به اين شکل واريز شده است. جواب اين سوال اين است که کانال هاي مالي کشور ما فعال نيست، به اين معنا که روابط بانکي بين ما و اتحاديه اروپا تقريبا قطع است.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا قطع بودن روابط بانکي ايران و اتحاديه اروپا ارتباطي به FATF دارد، گفت: اين مساله به FATF مربوط نيست بلکه ناشي از تحريم هاي يک جانبه آمريکا عليه ايران است که موجب شده تا براي نقل و انتقال هاي پولي، مسيرهاي غيررسمي همچون صرافي ها و ... از سوي طرف ايران انتخاب شود. به هرحال در چارچوب قرارداد با استراماچوني، باشگاه استقلال متعهد به پرداخت دستمزد بوده و چون کانال هاي رسمي تحت تحريم آمريکا قرار داد ( و اين موضوع جديدي نيست و سالهاست اين شرايط وجود دارد)، باشگاه استقلال از طريق يک صرافي براي انجام اين پرداخت اقدام کرده است؛ صرافي مذکور نيز براي دور زدن تحريم اقدام به واريز وجه در چند مرحله کرده به حساب ايتاليايي آقاي استراماچوني کرده است؛ اين اقدام در مرکز مبارزه با پولشويي کشور ايتاليا، به عنوان ظن پولشويي شناسايي و حساب مسدود شده است.

براتي تصريح کرد: زماني که با پديده تحريم به اين شکل مواجه هستيد دو راهکار داريد يا اينکه هيچ کاري نکنيد يا اينکه تحريم را دور بزنيد و به دنبال حل مشکل باشيد؛ در اين ماجرا طرف ايراني سعي کرده با دور زدن تحريم تعهد خود را به مربي ايتاليايي انجام دهد؛ اما با توجه به اينکه لازمه هر نوع دور زدن تحريم انجام اقدامات پرريسک است، طبيعي است اين اتفاقات رخ دهد؛ در واقع وارد شدن از فضاي رسمي به فضاي غيررسمي خطر اينکه «پولشويي» تلقي شود را افزايش مي دهد، اما بايد توجه داشت که به دليل تحريم آمريکا عليه کشورمان، مجبور به اين کار هستيم.

اگر لوايح FATF تصويب مي‌شد، اوضاع چطور بود؟

براتي تاکيد کرد: آنچه که بايد در موردش هوشيار باشيم اين است که اقدامات ما براي مواجه شدن و دور زدن تحريم، چرا توسط کشورهاي ديگر همچون کشورهاي اروپايي، پولشويي تلقي مي‌شود؟ اگر ما اين موضوع را به خوبي متوجه شويم، مي بينيم که خواست واقعي FATF و کشورهاي حامي FATF که مهم ترين‌شان آمريکا و همين کشورهاي اروپايي هستند از ايران چيست. اگر ما استانداردهاي مدنظر FATF را انجام دهيم عملا در داخل کشور نيز دست خودمان را براي دور زدن تحريم مي‌بنديم و منفعل مي‌شويم.

اين کارشناس اقتصاد سياسي تصريح کرد: به بيان ديگر، اگر کشورمان لوايح FATF را تصويب کرده و به آنها ملحق شده بود، همين اقداماتي که اکنون مي توانيم براي دور زدن تحريم هاي بانکي انجام دهيم (و البته گاهي با موفقيت همراه نيست) را نمي توانستيم انجام دهيم و بطور کامل دست مان بسته مي شد.

وي افزود: ريشه اصلي ماجراي حساب بانکي استراماچوني تحريم بانکي آمريکا عليه ايران است؛به طوري که شاخص هاي ريسکي که توسط وزارت خزانه داري آمريکا به نظام بانکي جهاني ابلاغ مي شود، حتي نظام بانکي دنيا را از همکاري در يک امر کاملا مشخص همچون فوتبال منع کرده است و اين موضوع هيچ ارتباطي با FATF ندارد.

براتي ادامه داد: اهميت اين شاخص ها براي نظام بانکي جهاني و سوء استفاده آمريکا از جايگاه اقتصادي خود در جهان، موجب شده با چنين شرايطي رو به رو شويم.

وي گفت: حال نيز عده اي با سوءاستفاده از عدم آگاهي مردم و حس هواداران، اينگونه وانمود مي کنند که مشکل ناشي از FATF است تا فضاي جامعه را ملتهب و مشکلات کشور را دوچندان کنند.

FATF نه؛ مشکل از FINCEN است

مجيد شاکري، ديگر کارشناس اقتصاد سياسي نيز در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکيد بر اينکه FATF هيچ ارتباطي به واقعه اي که رخ داده ندارد، گفت: طي مدت اخير هيچ تغييري در ارتباط با موضوع FATF در پرونده کشورمان رخ نداده و شرايط کانترمژر تغييري نکرده است؛ توصيه هاي BI و H از بخش توصيه هاي 19 که تغييراتي را براي کشورمان اعمال کرده نيز هيچ تاثير مستقيم يا غيرمستقيمي در اين پرداخت ندارند چرا که موضوع استراماچوني هيچ ربطي به FATF ندارد.

وي با بيان اينکه اگر کشورمان به کنوانسيون هاي CFT و پالرمو ملحق شده بود هيچ اثري ، نفيا يا اثباتا، در اين پرداخت رخ نمي داد، گفت: فرضا اگر روزي FATF کشورمان را از حالت تعليق ليست سياه خارج کرده و به کانترمژر برگرداند ( که هنوز برنگردانده)، فضاي مالي ايران را واجد ريسک خواند دانست، نه تراکنشي که ذينفع آن يک ايراني يا غيرايراني طرف قرارداد با ايران است. چون فضاي مورد توجه FATF، «ايراني بودن» نيست بلکه «فضاي مالي ايران» است. بنابراين اينکه برخي هم مي گويند « علت اينکه دانشجوي ايراني در خارج از کشور نمي تواند قبض‌هايش را پرداخت کند اين است که ايران لوايح FATF را تصويب نکرده»، کاملا اشتباه است.

اما چرا صراف ناچار شده دستمزد مربي استقلال را به چند بخش تقسيم کرده و از حسابي در خارج از کشور به حساب ايتاليايي استراماچوني واريز کند؟

شاکري در پاسخ به اين سوال گفت: در اجراي تحريم هاي آمريکا عليه ايران، يک رويه و آيين نامه اي وجود دارد و در بروزرساني‌هاي سالانه يا حتي گاهي کمتر از سالانه، به بانکهاي مختلف دنيا اعلام مي شود که اگر مي‌خواهيد گرفتار تحريم‌هاي آمريکا نشويد، بايد اين آيين نامه که شامل يکسري اقدامات است را رعايت و مراقبت کنيد. اين اقدامات را به اصطلاح پرچم قرمز مي گذارد (RED FLAG) و مي‌گويد اين موارد ريسک بالايي دارد. مرجعي در آمريکا که اين رويه و آيين نامه را صادر مي کند، اداره‌اي به نام فينسن (FINCEN) است که در کشور آمريکا نهاد مبارزه با جرايم مالي و در واقع مرکز FIU امريکاست. اصطلاحا مي گويند که فينسن خواهرخوانده اوفک است . فينسن آيين نامه مذکور را دائما بروز رساني مي کند.

وي ادامه داد: در آيين‌نامه فينسن ( برخلاف FATF که «فضاي مالي ايران» را داراي ريسک مي‌داند) ، هر فرد ايراني و هر تراکنش با منشا و ذينفع نهايي ايراني يا هر تراکنشي که به هر نحوي به يک نيروي ايراني يا موضوع ايران برگردد، مسدود مي شود. يعني مساله‌اي که پرداختي آقاي استراماچوني با آن مواجه است، مربوط به تحريم هاي آمريکا و دستورالعملي است که فينسن براي بانکهاي دنيا از جمله بانکهاي ايتاليايي تعيين کرده است.


 خبـــرنامه 

 قرعه کشي ليگ قهرمانان

حريفان نمايندگان ايران مشخص شدند

مراسم قرعه کشي ليگ قهرمانان فوتبال آسيا در مالزي برگزار شد و طي آن حريفان دو نماينده ايران در مرحله گروهي مشخص شدند.

مراسم قرعه کشي ليگ قهرمانان آسيا از ساعت 12 ديروز سه شنبه در مقر کنفدراسيون فوتبال آسيا در کوالالامپور مالزي برگزار شد و طي آن نمايندگان ايران حريفان خود را شناختند.

پرسپوليس و سپاهان دو سهميه مستقيم ايران در فصل 2020 و شهر خودرو و استقلال دو سهميه غير مستقيم هستند که بايد در ديدارهاي پلي آف شرکت کنند.

مسير ابتدايي استقلال و شهر خودرو

استقلال تهران بايد نخستين بازي از مرحله مقدماتي را در ورزشگاه آزادي با برنده ديدار تيم‌هاي الفيصلي اردن و الکويت کويت برگزار کند و سپس در صورت پيروزي، مقابل الريان در دوحه بازي مي کند تا راهي مرحله گروهي شود.

همچنين شهر خودرو در اولين ديدار با برنده ديدار چناي هند با الرفاع بحرين بازي مي کند و در صورت پيروزي در اين مسابقه، بايد در پلي آف به مصاف السيليه قطر برود تا مجوز حضور در مرحله گروهي را به دست بياورد.

ويندسور جان دبير کل کنفدراسيون آسيا در ابتداي اين مراسم با اشاره به تغيير قوانين ليگ قهرمانان آسيا تاکيد کرد: از سال 2021 مدل برگزاري مسابقات را عوض مي کنيم و تعداد تيم ها در شرق و غرب قاره افزايش مي يابد.

وي افزود: قول مي دهيم يک فصل رويايي را براي تمام تماشاگران ايجاد کنيم بخصوص باشگاه ها و استراتژي هاي جديدي را قرار است امسال اجرا کنيم. براي جام هاي قاره اي جديد که داريم، روش هاي نويني مورد استفاده قرار مي گيرد.

گروه A:

1 - الوحده امارات

2 - الشرطه عراق

3 - برنده پلي آف(استقلال تهران بايد نخستين بازي از مرحله مقدماتي را در ورزشگاه آزادي با برنده ديدار تيم‌هاي الفيصلي اردن و الکويت کويت برگزار کند و سپس در صورت پيروزي، مقابل الريان در دوحه بازي مي کند.)

4 - برنده پلي آف (پيروز ديدار الاهلي عربستان با برنده لوکوموتيو ازبکستان و استقلال تاجيکستان)

گروه B:

1 - الهلال عربستان

2 - الشباب امارات

3 - پاختاکور ازبکستان

4 - برنده پلي آف (احتمالا شهرخودرو)

شهر خودرو در اولين ديدار با برنده ديدار چناي هند با الرفاع بحرين بازي مي کند و در صورت پيروزي در اين مسابقه، بايد در پلي آف به مصاف السيليه قطر برود. تيم برتر اين ديدارهاي پلي آف، چهارمين تيم گروه دوم خواهد شد.

گروه C:

1 - الدحيل قطر

2 - التعاون عربستان

3 - شارجه امارات

4 - پرسپوليس ايران

گروه D :

1 - سپاهان اصفهان

2 - السد قطر

3 - النصر عربستان

4 - برنده پلي آف

گروه E: بيجينگ چين، چيانگ راي تايلند، برنده ديدار حذفي شماره 4 و برنده ديدار حذفي

گروه F: اولسان کره جنوبي، شانگهاي چين، پرت گلوري استراليا و برنده ديدار حذفي

گروه G: سهميه دوم ژاپن، سوون بلووينگز کره جنوبي، گوانژو چين و جوهر دارالتعظيم مالزي

گروه H: اف.سي سيدني استراليا، يوکوهاما ژاپن، چونبوک موتورز کره جنوبي و برنده ديدار حذفي


 خبـــر 

 انصاريفرد تشريح کرد:

وضعيت همکاري با کالدرون و تعيين انتخاب بازيکن جديد براي پرسپوليس

مديرعامل باشگاه پرسپوليس تاکيد کرد در تلاش هستند تا مبلغ مورد تعهد به سرمربي آرژانتيني اين تيم را تامين کنند.محمدحسن انصاريفرد در مورد آخرين ادامه همکاري گابريل کالدرون با باشگاه پرسپوليس گفت: زماني که آقاي کالدرون قرارداد بست قرار بود 300 هزار دلار به ايشان پرداخت شود که پرداخت نشد. زماني که ما آمديم تا الان 186 هزار دلار پرداخت کرديم و بايد تا 26 دسامبر بايد 114 هزار دلار ديگر بايد به ايشان پرداخت کنيم. نيم فصل هم شروع شود بايد 300 هزار دلار ديگر به گابريل پرداخت کنيم. وي در مورد اينکه آيا شما هم با انتقال پول مشکل داريد گفت: خير، ما به آقاي کالدرون گفتيم که برود در قطر حساب باز کند که اين اتفاق افتاد و ما حدود 100 هزار دلار به حساب او ريختيم و بقيه را هم نقد داديم.

انصاريفرد که با راديو ورزش گفتگو مي کرد، در مورد اينکه آيا باشگاه مي تواند به تعهداتش عمل کند گفت: همانطور که قبلا قول داده ايم بايد بتوانيم اين مبلغ را به کالدرون پرداخت کنيم. البته به بازيکنان و مربيان قبلي بدهي زيادي داريم که بايد بتوانيم اين بدهي ها را بدهيم.

وي در پاسخ به اين پرسش که چرا پرسپوليس مي تواند به راحتي کارش را ادامه دهد اما استقلال به مشکل خورده است گفت: نحوه قرارداد با اسپانسرها متفاوت است. ما قراردادي را با يک شرکت بستيم و پول پيش گرفتيم و کارها را جلو مي بريم. همين مسئله کمک کرد که ما بتوانيم کار را پيش ببريم.

انصاريفرد در مورد فهرست مد نظر سرمربي براي نيم فصل گفت: چند بازيکن به کالدرون معرفي کرديم که ايشان يکي را تاييد کرد. در حال مذاکره هستيم که اين بازيکن به ايران بيايد. دو بازيکن را هم نپسنديدند. الان دو بازيکن ديگر را معرفي کرديم به سرمربي. البته ما اول با بازيکن مذاکره مي کنيم و پس از بررسي همه شرايط و گفتگوهاي لازم، بازيکن را به سرمربي معرفي مي کنيم. دو - سه بازيکن ديگر را هم در حال مذاکره هستيم و هر کدام را که آقاي کالدرون تاييد کردند آنها را به ايران دعوت مي کنيم.

فشار روي پاريس

ام‌باپه قصد ماندن ندارد

قرارداد کيليان ام‌باپه با پاريسن‌ژرمن تا سال 2022 اعتبار دارد و پي‌اس‌جي قصد دارد اين قرارداد را تمديد کند اما ام‌باپه، حداقل در زمان کنوني، تمايلي به اين تمديد از خود نشان نداده است.ستاره 20 ساله پاريسن‌ژرمن يکي از خواستني ترين بازيکنان اين روزهاي فوتبال اروپاست و غول هاي بزرگي از جمله رئال مادريد به دنبال مناسب ترين فرصت براي ارائه پيشنهاد رسمي به او مي‌گردند. با اين حال، پي‌اس‌جي هيچ تمايلي ندارد تا براي واگذاري ستاره خود در تابستان با باشگاهي وارد مذاکره شود.

باشگاه پاريسي کار دشواري براي کنترل بلندپروازي هاي ام‌باپه داشته و رفتار او در دو بازي اخير، اين باشگاه را دچار سرگيجه کرده است. توخل در دو مسابقه برابر نانت و مون‌پليه، قبل از پايان يافتن مسابقه اقدام به تعويض ام‌باپه کرد و رفتار او در هنگام خروج از زمين، پيامي واضح براي مربي و مديران اين باشگاه داشت.

مهم ترين نکته در تعيين تکليف ام‌باپه در پاريسن‌ژرمن، سرنوشت اين تيم در ليگ قهرمانان اروپاست. پي‌اس‌جي که نقش اول بودن ام‌باپه در پروژه قهرماني هاي خود را تضمين کرده، بايد به قهرماني اروپا برسد تا آن گاه ام‌باپه بتواند به يک مدعي جدي کسب توپ طلا تبديل شود.پاريسن‌ژرمن اکنون به خوبي دريافته ام‌باپه، ديگر بازيکن چند سال قبل نيست که به خاطر ماندن در پايتخت و رشد در پاريس، از پيشنهاد رئال صرف نظر کرده بود.

لئوناردو، مديرورزشي پاريسن‌ژرمن روشن کرده که تماس هايي جهت اين تمديد قرارداد با ام‌باپه برقرار شده و پاريسي ها با ارائه پيشنهادي سالانه 25 ميليون يورويي، قصد دارند قرارداد ام‌باپه را تا سال 2025 تمديد کنند. اکنون و با توجه به شرايط مبهم نيمار، پاريسن‌ژرمن به آساني اجازه جدايي را به ام‌باپه نخواهد داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته