جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6285

در جلسه‌ اي به رياست جهانگيري صورت گرفت؛
7 تصميم هيئت دولت براي کاهش آلودگي هواي کلانشهرها


وزير جنگ رژيم صهيونيستي؛شانس خوبي براي خروج ايران از سوريه وجود دارد


مسکو: تحريم «نورد استريم 2» ناقض قوانين بين‌الملل است


رئيس کميسيون اروپا:برگزيت سخت بيش از همه به ضرر بريتانيا خواهد بود


يك نكته از هزاران


خبــــر


دربخش دارو و درمان كشور دقيقا چه خبر است؟!

روحاني در ديدار صميمي با ايرانيان مقيم مالزي:
تاب آوري ايران در مقابل فشارهاي خارجي بيش از گذشته است

بانک مرکزي عقب نشيني کرد
رمز دوم پويا به صورت مرحله‌اي اجرا مي‌شود


خبر


رونمايي سرديس و اهداي جايزه ناصر حجازي


اعتصاب کارکنان حمل و نقل ريلي فرانسه


سرمقاله


 در جلسه‌ اي به رياست جهانگيري صورت گرفت؛
 7 تصميم هيئت دولت براي کاهش آلودگي هواي کلانشهرها 

 اعضاي هيئت وزيران، با بررسي وضعيت آلودگي هواي کلانشهرها، مقرر کردند که اجراي قانون هواي پاک با جديت بيشتري پيگيري شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست‌جمهوري، در جلسه هيئت دولت به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران گزارشي از رشد اقتصاد غيرنفتي کشور در شش ماهه اول سال 1398 به هيات وزيران ارائه نمود.براساس اين گزارش، علي رغم رشد منفي بخش نفت، در بخش غيرنفتي رشد مثبت و رونق توليد در دو بخش کشاورزي و صنعت و معدن مشهود است.هيئت وزيران همچنين بر تلاش بخش هاي مختلف جهت پشتيباني از رونق هرچه بيشتر فعاليت هاي اقتصادي در توليد کالا و خدمات تأکيد کرد.

بررسي وضعيت آلودگي هواي کلانشهرها

اعضاي دولت در ادامه جلسه ، به بررسي وضعيت آلودگي هواي کلانشهرها پرداختند و مقرر شد اجراي قانون هواي پاک با جديت بيشتري پيگيري شود.بر اين اساس، دولت مقرر کرد از ورود خودروهاي آلاينده بويژه خودروهاي اسقاطي به محدوده کلانشهرها جلوگيري شود.همچنين مقرر شد نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي با سرعت بيشتري صورت گيرد و نسبت به گازسوز کردن هرچه سريع تر خودروهاي حمل و نقل عمومي با همکاري وزارتخانه هاي نفت و صنعت، معدن و تجارت اقدام لازم انجام گيرد.بررسي مجدد و تصميم گيري درخصوص طرح نوسازي ناوگان تاکسيراني، عدم استفاده صنايع بزرگ حاشيه کلانشهرها از مازوت در زمان وارونگي هوا، عدم فعاليت صنايع آلاينده در فصل وارونگي هوا، انجام هماهنگي هاي لازم توسط وزارت کشور با شهرداري هاي کلانشهرها و پليس راهور در اسرع وقت براي جلوگيري از ورود خودروهاي آلاينده به داخل شهر و استانداردسازي موتورهاي خودروها مطابق قانون، از ديگر تصميمات دولت در اين جلسه براي کاهش آلودگي هواي کلانشهرها بود.


 وزير جنگ رژيم صهيونيستي؛شانس خوبي براي خروج ايران از سوريه وجود دارد 

جروزالم پست :جروزالم پست در گزارشي نوشت که وزير جنگ رژيم صهيونيستي به دنبال خروج کامل ايران از سوريه است.به گزارش ايلنا به نقل از جروزالم پست، «نفتالي بنت»، وزير جنگ رژيم صهيونيستي در تلاش است تا اقدامات اسرائيل را عليه نيروهاي ايراني در سوريه تشديد کند.وي به دنبال آن است که جمهوري اسلامي ايران را وادار کند تا نيروهاي خود را در آينده نزديک از سوريه خارج کند. بنابراين با هدف خروج کامل اين نيروهاي ايراني از سوريه، اين اقدامات ادامه خواهد داشت.به ادعاي بنت، وقوع اعتراض‌ها و تظاهرات در کشورهاي عراق و لبنان فرصتي براي خارج کردن ايران از سوريه است.وي در جلسات امنيتي در اين باره گفته است که شانس خوبي براي وقوع اين اتفاق وجود دارد. انتظار دارم که آنها به زودي سوريه را ترک کنند.


 مسکو: تحريم «نورد استريم 2» ناقض قوانين بين‌الملل است 

 رويترز :سخنگوي کاخ رياست‌جمهوري روسيه به اقدام اخير کنگره آمريکا مبني بر تحريم خط لوله انتقال گاز طبيعي از روسيه به اروپا، واکنش نشان داد و آن را ناقض قوانين بين‌المللي عنوان کرد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، ديميتري پسکوف سخنگوي کاخ کرملين به تحريم پروژه «نورد استريم 2» از سوي کنگره آمريکا واکنش نشان داد و گفت: اين اقدام نقض قوانين بين‌الملل و مثالي از رقابت ناعادلانه است.وي افزود: انتظار داريم اين پروژه تکميل شود.گفتني است ، مجلس سناي آمريکا با تصويب قطعنامه‌اي به تحريم پروژه خط لوله انتقال گاز روسيه به اروپا موسوم به «نورد استريم 2» راي داد.واشنگتن به همراه دو متحد خود در اروپا يعني اوکراين و لهستان معتقد است که اين پروژه سبب افزايش وابستگي اروپا به گاز روسيه و تقويت نفوذ مسکو درقاره سبز مي‌شود حال آنکه حاميان اين پروژه آن را براي تامين گاز اروپا حياتي و استراتژيک مي دانند.


 رئيس کميسيون اروپا:برگزيت سخت بيش از همه به ضرر بريتانيا خواهد بود 

 رئيس کميسيون اروپا گفت که برگزيت سخت بيش از همه به ضرر بريتانيا خواهد بود.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي اف‌اکس اينسايدر، «اورزولا فن در لين»، رئيس کميسيون اروپا، گفت که برگزيت سخت بيش از همه به ضرر بريتانيا خواهدبود. وي گفت: «چنانچه تا پايان سال 2020 با بريتانيا به توافق تجاري نرسيم، با برگزيت سخت سروکار خواهيم داشت. اين شکل از برگزيت بيش از همه به ضرر خود بريتانيا خواهد بود.»فن در لاين در ادامه گفت: «آماده‌ايم در تاريخ اول فوريه با بريتانيا بر سر مسائل تجاري مذاکره کنيم و بيشترين بهره را از زمان خواهيم برد».


 يك نكته از هزاران 

 پناهندگي و مهاجرت معكوس؛ كشورهاي ميزبان منتظر تبعات پناهندگي باشند

مدت‌هاست كشور ما ميزبان پناهندگاني از كشورهاي همسايه، به‌خصوص كشورافغانستان است؛ كه يا به صورت مجاز وارد كشور مي‌شوند يا به از راه‌هاي غيرمجاز و غيرقانوني.

كشورافغانستان، با وجود ناامني‌هايي مداومي كه درگير آن است، پناهندگان زيادي را به كشورهاي مختلف مي‌فرستد، و از آن‌جا كه اين كشور با كشور ما مرزهاي وسيع و گسترده‌اي دارد، و نيز به دليل اين كه ايران مسير ترانزيت به اروپاست، اين افراد بيشتر وارد ايران مي‌شوند تا راهي به سوي غرب بيايند و اگر نيافتند، معمولا چه به‌صورت مجاز و چه به‌صورت غيرمجاز، ماندگار مي‌شوند.

تا قبل از تحريم‌هاي اقتصادي كشور، وضعيت اين پناهندگان در كشور مناسب بود، و حتي بسياري از آنان كارت اقامت و اشتغال دريافت كرده بودند. اما با بروز جريانات تحريم و تبعات حاصل از آن،‌ اكنون برخي ازاين پناهندگان مهاجرت معكوس را آغاز كرده‌اند، چرا كه بحران و تحريم بر وضعيت زندگي آنان نيز تاثير گذاشته است.

بنا به گفته مديرکل دفتر امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت کشور تعداد پناهندهگان مجاز در كشور1.5 ميليون نفر و تعداد پناهندگان غيرمجاز در حدود دوميليون نفر است. از اين ميزان پناهنده غيرمجاز، يك ميليون نفرشان افغانستاني هستند. در مورد مسئله پناهندگي بايد به نكته مهمي توجه كرد و آن تبعات پناهندگي است؛ پناهندگي به‌خصوص وقتي به‌صورت غيرمجاز انجام شود، با پديده‌هايي چون قاچاق انسان، قاچاق موادمخدر و مشاركت با گروه‌هاي تروريستي همراه است و از اين نظر كشور ما در طول اين سال‌ها ضربه‌هاي بسياري خورده است.

در طول مدت حضور اين پناهندگان در ايران، آنان به هر صورت ممكن از امكانات كشور برخوردار شده‌اند؛ فرزندان آنان توسط ارگان‌هاي دولتي يا NGOها وارد مراكز تحصيلي شده و حتي به مدارج بالاي دانشگاهي نيز دست يافته‌اند. براي بسياري از آنان يا اشتغال ايجاد شده، يا تحت سرپرستي مراكز مختلف قرار گرفته و از كمك‌هاي مالي مختلف برخوردار شده‌اند.

اما البته در روزگاري كه مردم كشورخودمان درگير مشكلات فراواني هستند، طبيعي است كه رسيدگي به پناهندگان، با مشكلاتي مواجه شود و به همين دليل است كه مدتي است با مهاجرت معكوس اين پناهندگان مواجهيم. آن‌ها ترجيح مي‌دهند در جست‌وجوي زندگي بهتر از ايران خارج شوند.

در اين مورد وزير کشورهم گفته است كه تحريم و جنگ اقتصادي آمريکا عليه ايران موانعي در اجراي برنامه‌هاي حمايتي از پناهندگان ايجاد کرده است و ايران به تنهايي قادر به اداره جمعيت پناهندگان نيست. طبيعي است كه يكي از پي‌آيندهاي تحريم عليه ايران، هجوم اين پناهندگان به سوي كشورهاي ديگر از جمله كشورهاي اروپايي خواهد بود، و همچنان كه گفته شد، پديده پناهندگي با تبعات ناگزير انواع قاچاق‌ها و شبكه‌هاي تروريستي همراه است و اين مشكلات كشورهاي ميزبان درگير خواهد كرد.


 خبــــر 

 داوطلبان احراز صلاحيت نشده تا اول دي فرصت اعتراض دارند

فرايند بررسي صلاحيت نامزدهاي يازدهمين دوره انتخابات مجلس در هيات‌هاي اجرايي به پايان رسيد و داوطلباني که صلاحيت آنان احراز نشده است، مي‌توانند ظرف چهار روز از تاريخ ابلاغ به داوطلب، شکايت خود را به هيات نظارت استان اعلام کنند.

به گزارش ايرنا ، بررسي صلاحيت داوطلبان انتخابات مجلس يازدهم در مرحله اول و با اعلام نظر هيات‌هاي اجرايي پايان يافت و براساس آمار وزارت کشور 91 درصد از داوطلبان واجد شرايط تاييد صلاحيت شدند و فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌هاي انتخابيه مکلفند نظريه رد هيات اجرائي انتخابات را با ذکر استناد قانوني ظرف يک روز به داوطلبان ابلاغ کرده و با سريعترين وسيله به ضميمه اسناد و مدارک به اطلاع هيات نظارت استان برسانند. براساس تبصره نخست از ماده 51 قانون انتخابات کساني که صلاحيت آنان مورد تاييد قرار نگرفته حق دارند ظرف چهار روز از تاريخ ابلاغ به داوطلب، شکايت خود را مستدات به هيات نظارت استان اعلام کنند.

آمريکا حضور ديپلماتيک خود در عراق را کاهش مي‌دهد

وزارت امور خارجه آمريکا ماه جاري ميلادي به کنگره اين کشور اسناد مربوط به برنامه‌هاي دقيق خود به منظور کاهش چشمگير و دائمي تعداد ديپلمات‌هاي آمريکايي در عراق را فرستاده است؛ اقدامي که به گفته منتقدان برخلاف اهداف اعلام شده دولت دونالد ترامپ براي مقابله با نفوذ ايران و همين‌طور تضعيف‌کننده تلاش‌هاي واشنگتن به منظور با
ثبات سازي دولت عراق است.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه فارن پاليسي اين اسنادي که وزارت امور خارجه آمريکا نزد کميته روابط خارجه سناي اين کشور فرستاده و به دست فارن پاليسي رسيده جزييات جديدي را درباره تصميم اوايل سال جاري ميلادي وزارت خارجه آمريکا به منظور کاستن از تعداد ديپلمات‌ها و ديگر پرسنل آمريکايي در عراق روشن مي‌کند.

موج جديد اعتراض‌ها به سياست‌هاي ماکرون؛ قطعي برق هزاران خانه و اداره

فرانسه از دو هفته پيش درگير تظاهرات و اعتصاب‌هاي گسترده است که در نتيجه آن سيستم حمل‌ونقل فلج و بيش از نيم ميليون نفر به خيابان‌ها آمده‌اند.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، اتحاديه‌هاي تجاري فرانسه از تصميم خود مبني بر قطع برق هزاران خانه، شرکت و حتي بانک فرانسه دفاع کرده و آن را بخشي از اقدام‌ها در جهت اعمال فشار بر دولت براي کنار گذاشتن اصلاحات بازنشستگي اعلام کردند.

اين در حالي است با قطعي برق، بحران سياسي در اين کشور ابعاد تازه‌اي به خود مي‌گيرد. فرانسه از دو هفته پيش درگير تظاهرات و اعتصاب‌هاي گسترده است که در نتيجه آن سيستم حمل‌ونقل فلج و بيش از نيم ميليون نفر به خيابان‌ها آمده‌اند.

تلويزيون دولتي روسيه ترامپ را "عامل" اين کشور خواند

تلويزيون دولتي روسيه در گزارشي درباره سفر اخير وزير امور خارجه اين کشور به آمريکا، دونالد ترامپ را به عنوان "عامل" مسکو معرفي کرد.به گزارش ايسنا، اين در حالي است که در يک برنامه ديگر تلويزيون دولتي روسيه، مجري برنامه به شوخي توصيه کرد کرملين شروع به آماده کردن يک خانه امن براي پناه دادن به ترامپ کند.

چند روز پيش سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه با سفر به آمريکا به کاخ سفيد رفته و با دونالد ترامپ، رئيس جمهور اين کشور ديدار کرد.

بر اساس گزارش روزنامه ديلي ميل انگليس، يک روز بعد از ديدار لاوروف و ترامپ که پشت درهاي بسته برگزار شد، کانال يک تلويزيون دولتي روسيه برنامه‌اي را با عنوان "ارباب عروسکهاي خيمه‌شب‌بازي و فرد عامل – چطور ديدار لاوروف با ترامپ را درک کنيم" پخش کرد.

در يک برنامه مشهور ديگر تلويزيون روسيه به نام "عصر يکشنبه با ولاديمير سولوويف" درباره ترامپ و امکان پيروز شدن دموکراتها در انتخابات رياست جمهوري آتي آمريکا و سرد شدن مجدد روابط دو کشور در نتيجه آن صحبت شد.

اردوغان: براي تسريع روند همکاري بين ترکيه و ليبي تلاش مي‌کنيم

رئيس جمهوري ترکيه ضمن تأکيد بر آمادگي آنکارا براي کمک به ليبي در هر زماني اعلام کرد که کشورش براي تسريع روند همکاري با اين کشور تلاش خواهد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم، «رجب طيب اردوغان» رئيس‌جمهوري ترکيه در گفت‌وگو با خبرنگاران پس از کنفرانسي درباره مهاجرت در ژنو اعلام کرد که کشورش آماده است هر زمان که ليبي نياز داشته باشد، به اين کشور کمک کند.

اردوغان تأکيد کرد که آنکارا براي تسريع در روند همکاري با ليبي تلاش خواهد کرد. وي در ادامه افزود: «کمکي که ترکيه مي‌تواند به ليبي ارائه دهد، حمايت نظامي است».

اردوغان تأکيد کرد که کشورش آماده سرعت‌بخشي به عمليات بين ترکيه و ليبي است.


 دربخش دارو و درمان كشور دقيقا چه خبر است؟! 

 با شيوع آنفلوآنزا در كشوروهجوم مبتلايان به بيمارستان‌ها و فوت تعداد زيادي از مبتلايان، مشخص شد كه كشور تا حدودي در مورد تهيه و توزيع دارو مشكلاتي دارد؛ مشكلاتي كه سعي مي‌شود به هر نحوي انكار و تكذيب شود؛ شايد يكي از دلايل چنين مسئله‌اي، جلوگيري از نگراني مردم در مورد سلامت و درمان است، مسئله‌اي كه خواه ناخواه با گران‌تر شدن ويزيت پزشكان و نيز افزايش قيمت دارو، موجب شده 46 درصد از مردم حتي هنگام نياز، كمتر به پزشك يا بيمارستان مراجعه كرده و سعي مي‌كنند با روش‌هاي خانگي بيماري خود را درمان كنند.اما پس از آنفلوآنزا و مشكلات دارويي‌اش، اينك نوبت به انسولين رسيده است؛ دارويي كه ارتباط مستقيم با جان بيماران مبتلايان به ديابت دارد.

مدير دارويي دانشگاه علوم پزشکي مشهد درباره کمبود انسولين در سطح شهر مشهد مي‌گويد به دليل كمبود اين دارو، مجبور به سهميه‌بندي آن شده‌ايم.اين مقام بهداشتي علت كمبود اين دارو را «تبادلات مالي و تحريم‌ها» و نيز اختلال در توزيع اين دارو مي‌داند. اختلال توزيع دارو، چندي پيش نيز مطرح شد، اين‌كه افرادي در حوزه‌هاي مياني توزيع دارو، با ايجاد اخلال و سرقت دارو و نرساندن داروها به مراكز درماني يا داروخانه‌ها، در رسيدن به‌موقع دارو به‌دست مردم مشكلاتي ايجاد كرده‌اند.

خبرديگر درباره داروهاي تاريخ مصرف گذشته در داروخانه‌ها و دست‌كاري در تاريخ مصرف آن‌هاست! داروهايي كه به دليل انقضاي تاريخ مصرف و فاسد شدن‌شان براي مصرف‌كنندگان مشكلاتي به‌وجود آورده‌اند. در كنارهمه اين‌ها، اخيرا برخي داروخانه‌ها به جاي دارويي كه پزشك تجويز كرده، سرخود و بدون مشورت با پزشك و يا اطلاع دادن به بيمار، داروي مشابه تحويل مي‌دهند. طبعا چنين آشفته‌بازاري نياز به پاسخگويي و شفافيت دارد.


 روحاني در ديدار صميمي با ايرانيان مقيم مالزي:
 تاب آوري ايران در مقابل فشارهاي خارجي بيش از گذشته است 

 رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه‌آمريکايي‌ها ناچارند از مسيري که در پيش گرفته‌اند برگردند، گفت: با مقاومت و ايستادگي مردم در برابر تحريم‌ها و فشارهاي اقتصادي حداکثري دشمنان، تاب‌آوري ما در برابر فشار خارجي از نظر اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي و دفاعي بسيار بيشتر از گذشته است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني که به منظور شرکت در اجلاس سران کوآلالامپور به مالزي سفر کرده است، در ديدار صميمي با ايرانيان مقيم اين کشور، با ابراز خوشحالي از حضور در جمع ايرانيان، گفت: جمهوري اسلامي ايران در دولت يازدهم خواست براي جهانيان روشن سازد که ابهامات و مشکلات با ديگر کشورها را از راه مذاکره قابل حل و فصل مي‌دانيم.

روحاني ادامه داد: در ذهن برخي‌ها در داخل و خارج از کشور اين‌گونه مطرح بود که يا ايراني‌ها يا طرف مقابل اهل گفت و گو نيستند و در دو طرف ترديد وجود داشت، ما مي‌خواستيم بگوييم از طرف ايران مشکلي نيست و ما آماده‌ايم مشکلات در منطقه و جهان را با گفت و گو حل و فصل کرده و روابط نزديک‌تري با کشورها داشته باشيم.

ثابت کرديم به تعهدات خود عمل مي‌کنيم

رييس جمهوري افزود: در موضوع مهم هسته اي به عنوان يک مسئله پيچيده بين المللي که شوراي امنيت سازمان ملل هم وارد آن شده و منجر به صدور قطعنامه شده بود، ثابت کرديم که ايران اهل گفت و گو است.

روحاني اظهار داشت: در يک مقطعي طرف مقابل هم استقبال کرد و توانستيم با 6 کشور بزرگ جهان به توافقاتي دست يابيم و در مرحله بعد هم بعد از خروج يک طرفه آمريکا از برجام، نشان داديم که ايران قول خود را زير پا نگذاشته و ثابت کرديم که ما به تعهدات خود عمل مي‌کنيم و به آن پايبند خواهيم بود البته تا جايي که طرف مقابل هم پايبند باشد.

در ديدار ماهاتير محمد مطرح شد؛

روحاني: بسياري از مشکلات مسلمانان به دليل دخالت‌هاي آمريکا است

رييس جمهوري با بيان اينکه مسلمانان همه از يک خانواده هستند و بايد نسبت به هم احساس مسئوليت داشته باشند، گفت: بسياري از مشکلات مسلمانان بدليل دخالت هاي آمريکا، نظير تحريم عليه ايران است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، ‌حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني که براي شرکت در اجلاس سران کوالالامپور به مالزي سفر کرده است، در ديدار «ماهاتير محمد» نخست وزير اين کشور با بيان اينکه مسلمانان همه از يک خانواده هستند و بايد نسبت به هم احساس مسئوليت داشته باشند، گفت: بسياري از مشکلات مسلمانان بدليل دخالت هاي آمريکا، نظير تحريم عليه ايران است.

روحاني با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران در دو سال گذشته زير فشار تحريم هاي يکجانبه و ظالمانه بوده است، گفت: تحريم آمريکا عليه ايران با وجود قطعنامه 2231 سازمان ملل اجرا شده است و آمريکا بدون دليل و بهانه از توافق برجام خارج شد.


 بانک مرکزي عقب نشيني کرد
 رمز دوم پويا به صورت مرحله‌اي اجرا مي‌شود 

 بانک مرکزي که پيش از اين به دفعات از غيرفعال شدن رمز ايستا در تراکنش‌هاي بدون کارت از اول دي صحبت به ميان آورده بود، با صدور اطلاعيه‌اي، از اجراي مرحله‌اي اين طرح در بانک‌ها خبر داد.

به گزارش مهر، در اطلاعيه تازه بانک مرکزي آمده است: با توجه به ايام پاياني مهلت فعال‌سازي رمز دوم پويا، روابط عمومي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران به اطلاع هموطنان مي‌رساند، هر چه سريع‌تر نسبت به پوياسازي رمز دوم کارت‌هاي مورد استفاده براي پرداخت‌هاي اينترنتي اقدام نمائيد.

همچنين به‌منظور رفاه حال مشتريان محترم بانکي و ايجاد فرصت بيشتر براي انجام کار، از ابتداي دي‌ماه اجراي طرح رمز دوم پويا بصورت مرحله‌اي در بانک‌ها و مؤسسات اعتباري طي چند روز انجام خواهد شد.


 خبر 

 آب فروکش نکرد

مردم اهواز و کارون در خانه خود حبس شده اند

با گذشت چند روز از بارندگي شديد روز دوشنبه در خوزستان، هنوز برخي خانه‌ها در اهواز و کارون زير آب است و مردم در خانه‌هاي خود حبس شده اند.

به گزارش مهر، روز دوشنبه باران نسبتاً شديدي در خوزستان باريدن گرفت و به علت نبود زير ساخت‌هاي لازم، اغلب شهرهاي استان با آبگرفتگي گسترده مواجه شدند. اين وضعيت در مناطق فقير نشين و قديمي اهواز و کارون بسيار شديدتر بوده است به گونه‌اي که آب به همراه فاضلاب وارد خانه‌هاي مردم شده و لوازم زندگي آنها را از بين برده است.

ورود آب به خانه‌ها علاوه بر اينکه باعث از بين رفتن لوازم زندگي مردم و تخريب خانه‌ها شد، باعث از بين رفتن کتاب‌ها و دفترهاي درسي دانش آموزان شده چرا که به صورت ناگهاني آب وارد خانه‌ها شده و مردم نتوانسته‌اند همه لوازم زندگي خود از جمله کتاب‌هاي درسي را به مکاني امن منتقل کنند.

متأسفانه با گذشت سه روز از بارندگي تعداد قابل توجهي مناطق کارون و اهواز هنوز زير آب هستند و آب در خانه‌هاي مردم باقي مانده است.

نامه تعدادي از اعضاي مجلس نمايندگان درباره تجديدنظر در تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران

تعدادي از نمايندگان آمريکا با ارسال نامه‌اي به وزير خزانه‌داري آمريکا خواهان تجديدنظر در تحريم‌هاي آمريکا شدند.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي مجلس نمايندگان آمريکا، تعدادي از نمايندگان مجلس آمريکا با انتشار نامه‌اي، به استيو منوچين وزير خزانه‌داري آمريکا نسبت به اثرات تحريم‌هاي آمريکا بر زندگي مردم عادي انتقاد کردند و خواهان تجديدنظر در تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران شدند.

وزير خارجه انگليس: اقدامات ايران آينده توافق هسته‌اي را به خطر مي‌اندازد!

وزير امور خارجه انگليس با تاکيد بر پايبندي تروئيکاي اروپا به توافق هسته‌اي، مدعي شد که اقدامات ايران، آينده اين توافق را به خطر مي‌اندازد.

به گزارش ايسنا، دومينيک راب، وزير امور خارجه انگليس در پيامي توييتري نوشت: مذاکرات خوبي با ژان ايو لودريان، وزير امور خارجه فرانسه و هايکو ماس، وزير امور خارجه آلمان درباره ايران، هنگ کنگ و ليبي داشتم. انگليس، آلمان و فرانسه همچنان به توافق هسته‌اي پايند هستند اما ايران اقداماتي انجام داده است که آينده آن را به خطر مي‌اندازد. بايد مصرانه اين‌ها را پيگيري کرد.

هشدار چين درباره تبديل فضا به ميدان جنگ

وزارت خارجه چين در واکنش به قانون دفاع ملي آمريکا، درباره تبديل شدن فضا به يک ميدان جنگ جديد هشدار داد.

به گزارش مهر به نقل از گلوبال تايمز، وزارت خارجه چين اعلام کرد که پکن عميقا نگران نظامي شدن فضا است.

اين هشدار چين در واکنش به تصويب قانون دفاع ملي آمريکا در سناي اين کشور و همچنين دستور شکل گيري نيروي فضايي در ايالات متحده است.


 رونمايي سرديس و اهداي جايزه ناصر حجازي  


 اعتصاب کارکنان حمل و نقل ريلي فرانسه 


 سرمقاله 

تفاوت در تعيين اولويت ميان " قدرت و خدمت"

حميدرضا عسگري

خواندن اخبار و تحولات سياسي در اقصي نقاط جهان و به خصوص در کشورهايي که دموکراسي را به معناي واقعي اجرا مي کنند، از يکسو مايه تعجب است و از سوي ديگر مايه افسوس! خبرهاي مربوط به "حکومت زنانه در فنلاند" بدون نگاه جنسيتي يا فمينيستي، داراي نکات تامل برانگيزي است که براي سياسيون ما يا آنها که داعيه "خدمت به ملت" دارند، عبرت آميز است.

اينکه يک حکومت تمام زنانه تشکيل شده و دست برتر در قوه مقننه و اجرايي به دست بانوان افتاده خود نمايي از شفافيت "جامعه شيشه اي" است که درآن تمام افراد جامعه مي توانند خود را در هر جايگاهي که لياقتش را دارند قرار دهند و خبري از لايه ها و دست ها و رانت هاي پنهان نيست.

نکته ديگر که قابل تامل است سن و سال نخست وزير جديد فنلاند است که تنها 34 سال دارد و عهده دار کابينه يکي از کشوري شده است که در آن رفاه اجتماعي و دموکراسي از اولويت هاي انتخاب براي مردم است.

معمولاً کشورهايي که در رتبه هاي بالاي رضايت عمومي قرار دارند، وظيفه دولت ها سخت تر است، چرا که با کوچکترين افت و خيز اقتصادي يا سياسي و اجتماعي، جامعه با ابزارهاي قانوني فشارحداکثري بر مسئولان وارد مي کنند. اين را گوشزد کرديم که بحث نداشتن تجربه و جوان بودن بهانه اي براي عدم فرصت دهي به جوانان تلقي نگردد.

وقتي يک جوان 34 ساله بتواند از پايين ترين رده هاي فعاليت سياسي به بالاترين جايگاه اجرايي يک کشور برسد، نشان از باز بودن مسير رشد و شايسته سالاري در آن جامعه است. درچنين جامعه اي شاهد، حضور افراد نالايق، بي سواد و بي مهارت نسبت به جايگاه و وظايف مشخصه نيستيم. فيلترهاي گزينيش فعالند اما ملاک صلاحيت افراد را بر توان و دانش آنها مي گذارند تا بتوانند به کشور و ملت خدمت کنند.

سئوال جالبتر اينجاست که مگر فنلاند سياستمداران کارکشته و حداقل باتجربه تر ويا با سن وسال دار تر از اين خانم جوان نداشت که وي عهده دار حکومت گردد؟! پاسخ اين سئوال دو موضوع را روشن مي کند.

اول اينکه فعاليت حزبي اينجا خود را به رخ مي کشد، و مردم با دادن اختيارات به احزاب مسئوليت هاي مختلف را تقسيم مي کنند.

دوم اينکه نشان دهنده اين است که سياستمداران و رقبا در احزاب ديگر براي "خدمت رساني به خلق" خود را به آب و آتش نمي زنند و در جريان يک سيستم قانوني به فعاليت خود مي پردازند.

قصد ورود به ديگر تفاوت و ابهامات در مقايسه عملکردها در اين مقال نيست چرا که عملاً براي تجزيه و تحليل عملکردها بايد خود را با همطرازان و همرديفان سنجيد. اما حداقل مي توان از تحولات در ديگر جوامع درس گرفت و قدري در احوالات اين سال ها و اين روزهاي کشورمان تامل کرد.

واقعاً معيارهاي خدمت و رسيدن به قدرت در کشورما چيست؟! آيا معيارهاي و ملاک ها تغيير کرده است و يا تشنگان خدمت جاي خود را به شيفتگان قدرت داده اند؟! هر آنچه هست بايد قبول کرد که برخي ارزش هاي اخلاقي سال هاست که رخت بربسته است...

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته