جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6285

معاون وزير نفت:
بازار محصولات پتروشيمي شفاف است

سرپرست امور هماهنگي و نظارت بر توليد مجتمع گاز پارس جنوبي خبرداد
پايش لحظه‌اي توليد ميعانات گازي در مجتمع گاز پارس جنوبي

همسو با مسئوليت‌هاي اجتماعي
پتروشيمي بندرامام بودجه طرح فاضلاب ماهشهر و بندر امام خميني(ره) را تامين مي‌کند


معادلات انرژي


ميز خبر


 معاون وزير نفت:
 بازار محصولات پتروشيمي شفاف است 

 مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: نقش تاثيرگذار دفتر توسعه صنايع پايين‌دستي سبب شده است تا شاهد بازاري شفاف باشيم، همچنين عرضه و تقاضاي محصولات پتروشيمي هم‌اکنون به نحو مطلوبي مديريت مي‌شود.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي صنايع پتروشيمي، بهزاد محمدي در ديدار با رئيس و کارکنان دفتر توسعه صنايع پايين‌دستي پتروشيمي با تأکيد بر اهميت و حساسيت اين واحد در ارتباط بين مجتمع‌هاي پتروشيمي و بخش‌هاي پايين‌دستي صنعت گفت: مديريت و کارکنان دفتر توسعه صنايع پايين‌دستي با تلاش صادقانه و مستمر همواره يکي از پرکارترين و مهم‌ترين واحدهاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي هستند.وي افزود: نقش تاثيرگذار دفتر توسعه صنايع پايين‌دستي سبب شده است تا شاهد بازاري شفاف باشيم و مديريت عرضه و تقاضاي محصولات پتروشيمي با توجه به همکاري و تعامل ميان اين دفتر با وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنين بورس کالاي ايران و نيز ارتباط مستمر با نهادهاي نظارتي اکنون به نحو مطلوبي در حال انجام است.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي درباره نقش و مسئوليت‌هاي دفتر صنايع پايين‌دستي گفت: فعاليت‌هاي جاري بايد به‌صورت علمي و تخصصي انجام شود تا کيفيت بالاتري محقق شود و درباره فعاليت‌هاي ديگر اين دفتر نيز بايد پروژه‌هاي تعريف شده تکميل و به نتيجه برسد و مطالعات و ارزيابي‌هاي دقيق انجام شود.محمدي تصريح کرد: مطالعه و رصد دقيق تحولات بين‌المللي در بازارهاي جهاني بايد با جديت انجام شود تا برنامه‌ريزي‌هاي انجام‌شده براي عرضه و تقاضا و نيز صادرات تحقق يابد.

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اينکه حجم مسئوليت‌ها و کار سنگين همکاران در دفتر توسعه صنايع پايين‌دستي نيازمند حمايت بيشتري است، گفت: حضور نيروي انساني کارآمد و متعهد با توجه به حساسيت فعاليت در اين واحد بسيار تاثيرگذار است. رئيس دفتر توسعه صنايع پايين‌دستي و همچنين کارکنان اين واحد ضمن تبيين شرح وظايف اين دفتر درباره برنامه‌هاي آينده و بعضي از چالش‌هاي موجود در اين بخش ديدگاه‌ها و پيشنهادهاي خود را مطرح کردند.


 سرپرست امور هماهنگي و نظارت بر توليد مجتمع گاز پارس جنوبي خبرداد
 پايش لحظه‌اي توليد ميعانات گازي در مجتمع گاز پارس جنوبي 

 سرپرست امور هماهنگي و نظارت بر توليد مجتمع گاز پارس جنوبي از کنترل مداوم اين مديريت بر چگونگي و ميزان توليد ميعانات گازي خبر داد و گفت: برنامه‌ريزي مدوني براي برداشت ميعانات گازي از همه پالايشگاه‌ها براي ارسال به مشتريان انجام مي‌دهيم.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، علي احمدي با بيان اينکه مجتمع گاز پارس جنوبي گاز طبيعي و همه محصولات کليدي را به‌صورت پايدار، ايمن و بي‌وقفه توليد مي‌کند، گفت: در فصل سرما نيز توليد مستمر گاز براي تامين گاز مورد نياز کشور در اين مجتمع ادامه دارد.وي از آمادگي کامل پالايشگاه‌هاي مجتمع گاز پارس جنوبي براي تامين گاز مورد نياز کشور در فصل زمستان خبر داد و افزود: امسال عمليات تعميرات اساسي با تلاش شبانه‌روزي واحدهاي عملياتي و پشتيباني طبق برنامه زمان‌بندي و با تحقق اهداف بازرسي فني با موفقيت انجام شد.سرپرست امور هماهنگي و نظارت بر توليد مجتمع گاز پارس جنوبي تصريح کرد: اين واحد با پايش لحظه‌اي آخرين وضعيت توليد محصولات در سطح مجتمع، پيش‌بيني مناسبي از وضع توليد ميعانات گازي به امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران به عنوان کارگزار فروش براي تخليه به موقع مخازن ذخيره‌سازي ارائه مي‌دهد، بر اين اساس در امور هماهنگي و نظارت بر توليد مجتمع گاز پارس جنوبي، برنامه‌ريزي مدوني براي برداشت ميعانات گازي از همه پالايشگاه‌ها براي ارسال به مشتريان انجام مي‌شود.احمدي اظهار کرد: همه اقدام‌ها و فعاليت‌هاي امور هماهنگي و نظارت بر توليد، با توجه به ماموريت مهم مجتمع براي برداشت حداکثري از منابع مشترک و سهم بيش از70 درصدي گاز در تامين سبد انرژي کشور تنظيم شده است، به گونه‌اي که با وجود محدوديت‌هاي بين‌المللي اقدام‌هاي موثر و پيشگيرانه‌ در تعميرات اساسي پالايشگاه‌ها، برنامه‌ريزي و انجام شد.


 همسو با مسئوليت‌هاي اجتماعي
 پتروشيمي بندرامام بودجه طرح فاضلاب ماهشهر و بندر امام خميني(ره) را تامين مي‌کند 

 شرکت پتروشيمي بندرامام به منظور عمل به مسئوليت‌هاي اجتماعي، با حمايت مالي 80 درصدي از ادامه اجراي طرح فاضلاب شهرستان ماهشهر و بندرامام خميني (ره) پشتيباني کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشيمي بندرامام، با توجه به نبود منابع مالي کافي براي طرح فاضلاب شهرستان ماهشهر و بندرامام خميني (ره)، شرکت پتروشيمي بندرامام با هماهنگي مديرعامل شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس همسو با مسئوليت‌هاي اجتماعي و کمک‌رساني در منطقه، بخش عمده‌اي از منابع مالي اين طرح را تأمين و پرداخت کرد.حمايت‌هاي مالي انجام شده در اين طرح به دو پروژه مجزاي عمليات اجرايي خطوط جمع‌کننده و انشعاب‌هاي فاضلاب خانگي ماهشهر و بخش مرکزي و عمليات اجرايي تکميل شبکه و اجراي انشعاب‌هاي فاضلاب بندرامام خميني (ره) و گمرک تخصيص يافته است.

پتروشيمي بندرامام با بيشترين سهم در شوراي راهبردي شرکت‌هاي پتروشيمي منطقه، سعي دارد نقش خود را در حمايت از توسعه منطقه به بهترين نحو ايفا ‌کند.


 معادلات انرژي 

 نفت فلات قاره 8 تفاهم‌نامه همکاري پژوهش‌محور امضا کرد

شرکت نفت فلات قاره ايران با هدف ارتقاي نوآوري و بهره‌مندي از فناوري‌هاي روز، هشت تفاهم‌نامه پژوهشي با مراکز علمي و شرکت‌هاي دانش‌بنيان امضا کرد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي نفت ايران، اين شرکت در چهارمين روز از رويداد نوآوري و فناوري وزارت نفت (پتروليوم تيکاف)، هشت تفاهم‌نامه پژوهش‌محور با مراکز علمي و شرکت‌هاي دانش‌بنيان امضا کرد. سه مورد از تفاهم‌نامه‌هاي منعقد شده با شرکت شتاب‌دهنده صماتک بود که با رويکرد خلق ايده استارت‌آپي در موضوع‌هايي از قبيل شبيه‌سازي حفاري، اسمارت کلمپ و استفاده از پهپادها در شناسايي چالش‌هاي خطوط لوله امضا شده است.

در همين باره يک تفاهم‌نامه همکاري نوآوري و فناوري ديگر نيز با رويکرد تحقق صنعت نسل چهارم و فعاليت‌هاي استارت‌آپي با موضوع واقعيت افزوده در سکوهاي نفتي با شرکت دانش‌بنيان «بهار وصف گستران نماي نوين» و تفاهم‌نامه همکاري نوآوري، فناوري و خلاقانه با شرکت استارت‌آپ «بيزبورد» امضا شد.

موضوع ديگر تفاهم‌نامه همکاري، نوآوري و شتاب‌دهي امضا شده بين شرکت نفت فلات قاره ايران و گروه استارت‌آپ «تيزنگر پايش» نيز مربوط به رويکرد خلق ايده استارت‌آپي با موضوع سامانه هوشمند مانيتورينگ ماهواره‌اي است.در ادامه دو تفاهم‌نامه ديگر ميان شرکت نفت فلات قاره ايران و شرکت‌هاي دانش‌بنيان «پارس‌پرداز» و شرکت «دانش تامين نانوساختار آويژه» با نام تجاري نانوساو با رويکرد تحقق صنعت نسل چهارم فعاليت‌هاي استارت‌آپي و دانش‌بنيان امضا شد.

عقب‌نشيني قيمت نفت پس از افزايش ذخيره‌سازي در آمريکا

قيمت شاخص نفت خام برنت به 65 دلار و 77 سنت و قيمت شاخص دبليوتي‌آي آمريکا به 60 دلار و 51 سنت رسيد.به گزارش شانا به نقل از خبرگزاري رويترز، قيمت نهايي شاخص نفت خام برنت 77 دلار و 10 سنت و قيمت شاخص دبليوتي‌آي آمريکا 60 دلار و 94 سنت بود.

پس از آنکه آمارهاي صنعتي در آمريکا از افزايش غافلگيرکننده ذخيره‌سازي نفت در اين کشور خبر داد، قيمت نفت کاهش يافت.

استيون اينس، تحليلگر مؤسسه آکسي تريدر، گفت: روند افزايش قيمت نفت پس از افزايش فراتر از انتظار ذخيره‌سازي نفت در آمريکا، متوقف شد، (با اين همه) بعيد است اين اتفاق بتواند بازي را عوض کند.

نظام‌نامه براي بهينه‌سازي ناوگان حمل‌ونقل نفت تدوين شود

رئيس هماهنگي امور حمل‌ونقل وزارت نفت خواستار تدوين دستورعمل‌ و نظام‌نامه خاص به‌منظور استفاده بهينه از خودروهاي مناسب و استاندارد، افزايش سطح ايمني و کاهش هزينه‌ها شد.به گزارش خبرنگار شانا، مصطفي اسلامي در برنامه بزرگداشت روز حمل‌و نقل اظهار کرد: حمل و نقل يکي از مؤثرترين پشتيباني کننده‌هاي فرآيندهاي اصلي وزارت نفت در زنجيره توليد صيانتي با فعاليت‌هاي زيرساختي مهندسي، عملياتي، فني و اقتصادي در صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي است.وي از آمادگي کامل و حداکثري همکاران حوزه حمل‌ونقل صنعت نفت در فصل سرما خبر داد و افزود: با توجه به فرسودگي بيش از حد ناوگان حمل‌ونقل اين صنعت، به حمايت مديران ارشد در ارتباط با تأمين اعتبارات مالي و مجوزهاي لازم به‌منظور نوسازي ناوگان نياز است.

رئيس هماهنگي امور حمل‌ونقل وزارت نفت، بررسي نيازهاي وسايل نقليه شرکت‌هاي اصلي و تابع سازمان‌هاي وزارت نفت، تهيه طرح استاندارد وسايل نقليه مورد استفاده، تدوين روش‌ها براي بهينه‌سازي فعاليت‌هاي اين حوزه و تهيه و ابلاغ و دستورعمل‌ها، دريافت مجوزهاي لازم براي خريد و فروش، شناسايي وسايل نقليه فرسوده و از رده خارج کردن و فروش آنها در زمان مناسب و خريد و جايگزيني با خودروهاي استاندارد را از مهم‌ترين مسئوليت‌هاي بخش هماهنگي امور حمل‌ونقل وزارت‌ نفت دانست.


 ميز خبر 

 برگزاري مناقصه‌ قراردادهاي طرح توسعه28 مخزن از سر گرفته شد

شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در پي انتشار خبري با «عنوان لغو قراردادهاي توسعه مخازن نفتي با بخشنامه وزارت نفت» ، به‌منظور تنوير افکار عمومي توضيحاتي ارائه کرد.به گزارش شانا، متن توضيحات شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب به شرح زير است:

1. اخبار منتشر شده در آن پايگاه خبري ناقص است زيرا تنها عنوان شده هفت مناقصه از 27 مناقصه اين طرح لغو شده و عنوان اين عبارت به تنهايي اين مطلب را به ذهن متبادر مي‌کند که وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران برنامه‌اي براي ازسرگيري طرح و اين مناقصه‌ها ندارد. در صورتي‌ که هم‌اکنون طبق تصميم مديريت ارشد وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران در کوتاه‌ترين زمان ممکن در کمتر از دو هفته برگزاري دوباره مناقصه‌ها ازسر گرفته شد و هم‌اکنون اسناد مناقصه در ميان مناقصه‌گران دوباره توزيع شده است و ان‌شاء‌الله در چند هفته آينده مناقصه‌ها پايان مي‌يابد.

2. تصميم‌گيري درباره شاکله قراردادهاي برگزاري مناقصه‌ها، انتخاب پيمانکاران، مفاد قرارداد و نحوه مديريت طرح‌ها در نشست‌ها منظم هفتگي با حضور شرکت‌هاي تابعه شرکت ملي نفت ايران، ستاد شرکت ملي نفت ايران و وزارت نفت انجام مي‌پذيرد و با وجود به تنش‌هاي طبيعي و معمول فني حقوقي و مالي کارشناسي تقريبا در همه امور تصميم‌گيري‌ها با تبادل آزاد ديدگاه‌ها ميان طرف‌ها و اقناع کارشناسي صورت مي‌گيرد که اين رويه بسيار پسنديده و صحيح و يکي از راه‌هاي توسعه توانمندي‌هاي مديران و نيز اعتماد به خرد جمعي است.

3. با بررسي راهکارهاي مختلف حقوقي، قراردادي، مالي و بحث‌هاي سنگين و طولاني کارشناسي درباره دلايل عقب‌ماندگي چند پروژه اجرايي ابتدايي در شرايط کنوني کشور که تامين مالي پيمانکاران داخلي با مشکلات عديده‌اي روبه‌روست در اين طرح مقرر شد براي حمايت از پيمانکاران داخلي آورده مالي پيمانکاران يا همان ماکسيسم اکسپوژر کاهش يافته و جريان نقدينگي پيمانکاران با سرعت بالاتري گردش يابد تا پيمانکاران داخلي بتوانند با تامين مالي کمتري از عهده انجام پروژه‌ها برآيند. در ضمن در روش جديد نيز براي جلوگيري از خدشه‌دار شدن نتيجه محوري پروژه‌ها، درصد قابل توجهي از باز پرداخت هزينه‌ها پس از راه‌اندازي کامل پروژه انجام مي‌گيرد.

4. شاکله واگذاري هر بسته به پيمانکاران به‌صورت EPD-EPC تغييري نکرده است و نيز بازخورد دريافت شده از پيمانکاران داخلي و اظهارنظر آنها نشان مي‌دهد که شرايط براي حضورشان در انجام پروژه‌ها تسهيل شده است و ان‌شاء‌الله سبب رشد آنها براي انجام پروژه‌هاي بزرگ خواهد شد.

صادرات نفت روسيه در 3 ماه نخست 2020 کاهش مي‌يابد

برنامه صادرات نفت روسيه حکايت از کاهش 1.1 درصدي صادرات و ترانزيت نفت روسيه در سه ماه نخست سال 2020 ميلادي دارد.

به گزارش خبرگزاري رويترز از مسکو، بر اساس يک سند برنامه، روسيه قصد دارد صادرات و ترانزيت نفت خود را در سه ماه نخست سال 2020 ميلادي با 1.1 درصد کاهش نسبت به سه ماه پاياني سال 2019 ميلادي به 63 ميليون و 690 هزار تن برساند.

طبق سند يادشده، قرار است صادرات نفت خام نوع اورال روسيه از پايانه‌هاي اين کشور در درياي بالتيک به 18.5 ميليون تن برسد.

صادرات نفت خام نوع اورال و نوع سبک سيبري از پايانه نوورسيسک در درياي سياه به 8.25 ميليون تن برسد.

صادرات نفت اورال با خط لوله دروژبا نيز تغييري نمي‌کند.

دادوستد انواع فرآورده هيدروکربوري در بورس انرژي ايران

شرکت بورس انرژي ايران، امروز شاهد عرضه انواع فرآورده هيدروکربوري خواهد بود.

به گزارش شانا به نقل از بورس انرژي، رينگ داخلي اين بورس، شاهد عرضه کالاهاي آيزوريسايکل، بلندينگ نفتا حلال 410، حلال 404 و نفتاي سنگين تصفيه‌نشده پالايش نفت شيراز، برش سنگين شرکت پتروشيمي اميرکبير، پنتان پلاس پتروشيمي پارس، ريفورميت و هيدروکربن سنگين پتروشيمي بوعلي سينا، ميعانات گازي پالايش گاز خانگيران و نفتاي سبک پالايش نفت تهران است و بنزين اکتان 87 (محموله دريايي) شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، گاز مايع مجتمع گاز پارس‌جنوبي (شرکت ملي گاز ايران) و نفت خام سنگين شرکت ملي نفت ايران در رينگ بين‌الملل عرضه مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته