جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6285


نقش مکمل روغن ماهي در کاهش التهاب‌


تخم مرغ ريسک سکته و بيماري قلبي را افزايش نمي دهد


ارتباط شدت آسم و ميکروبيوم هاي دستگاه تنفسي فوقاني


يادداشت


خبرپزشكي


 نقش مکمل روغن ماهي در کاهش التهاب‌ 

 مولکول‌هاي ضد التهابي (SPM) تأثير قدرتمندي روي سلول‌هاي خوني و هم‌چنين کنترل التهاب رگ‌هاي خوني دارند. SPMها در بازسازي بافت‌ها نيز موثر هستند.به گزارش ايسنا، دانشمندان پيش‌تر نيز مي‌دانستند که بدن با تجزيه اسيدهاي چرب ضروري از جمله برخي از اسيدهاي چرب امگا 3 باعث ايجاد مولکول‌هاي ضد التهابي (SPM) مي‌شود. با اين حال، رابطه بين مصرف مکمل و ميزان گردش SPMها تاکنون ناشناخته بوده است.محققان طي مطالعه اي دريافتند که مصرف مکمل روغن ماهي غني شده باعث افزايش سطح SPM در خون مي‌شود. اين افزايش به ميزان و مدت زمان استفاده از مکمل‌ها وابسته است. مکمل روغن ماهي هم‌چنين منجر به افزايش وابسته به دوز در حملات سلول‌هاي ايمني در برابر باکتري‌ها و کاهش فعاليت سلول‌هايي مي‌شود که باعث لخته شدن خون هستند. به نوشته سايت تخصصي مديکال نيوز تودي، التهاب، پاسخ دفاعي سيستم ايمني بدن است. عوامل مختلفي مانند سلول‌هاي آسيب ديده، سموم و عوامل بيماري‌زا مانند باکتري‌ها مي‌تواند اين پاسخ دفاعي را تحريک کنند. با اين وجود در صورتي که التهاب ادامه‌ يابد، به صورت مزمن درآمده و باعث بروز مشکلاتي مانند بيماري‌هاي قلبي، روماتيسم مفصلي و ديگر مشکلات جدي مي‌شود.


 تخم مرغ ريسک سکته و بيماري قلبي را افزايش نمي دهد 

 به گزارش مهر، به گفته محققان، معمولا رژيم هاي غذايي حفظ سلامت قلب به طورطبيعي داراي کلسترول پايين هستند و مي توانند به کاهش ريسک بيماري قلبي و سکته کمک کنند، اما افزودن يک عدد تخم مرغ ارتباطي با ريسک بيماري قلبي عروقي ندارد.وجود مقدار زياد کلسترول در خون در تشکيل رسوبات ضخيم و سخت در عروق تاثير دارد، فرايندي که عامل بروز اکثر بيماري هاي قلبي و سکته ها است.

طبق اعلام انجمن قلب آمريکا، کاهش کلسترول رژيمي از طريق تمرکز بر رژيم هاي غذايي دوستدار قلب است که در آن، چربي هاي پلي اشباع نشده جايگزين چربي هاي اشباع شده مي شوند و در نتيجه ميزان LDL در حد سالم باقي مي ماند.«جو آن سنت کارسون»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «چربي هاي پلي اشباع نشده نظير روغن هاي ذرت، کانولا يا سويا بايد جانشين چربي هاي اشباع شده که عمدتا در محصولات حيواني نظير گوشت، لبنيات پرچرب و روغن هاي گرمسيري وجود دارند، شوند. مصرف غذاهاي سرشار ازمواد قندي و سديم هم بايد محدود شود.»

محققان با بررسي مطالعات دريافتند خوردن يک عدد تخم مرغ کامل در روز (معادل با 85 گرم ميگو) بخشي از رژيم غذايي دوستدار قلب براي افراد سالم است.


 ارتباط شدت آسم و ميکروبيوم هاي دستگاه تنفسي فوقاني 

 به گزارش مهر، مطالعه جديد محققان دانشگاه واشنگتن نشان مي دهد ميکروبيوم هاي مجاري هوا مي توانند در شدت علائم بيماري آسم نقش داشته باشند و مي توان در مطالعات بعدي به اين موضوع پرداخت که آيا تغيير در نوع اين باکتري هاي ساکن در مجاري فوقاني هوا مي تواند به بيماريان مبتلا به آسم کمک کند.

محققان دريافتند کودکاني که شدت آسم شان به ناگاه افزايش مي يابد احتمالا باکتري هاي مرتبط با بيماري از جمله Staphylococcus، Streptococcus و Moraxella در مجاري تنفسي فوقاني شان ساکن هستند.

«يانجيائو ژو»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «داده هاي ما اثبات مي کند که تغييرات سريع در ميکروبيوم هاي مجاري هوا در کودکان موجب تغيير وضعيت سلامت تنفسي آنها مي شود.»


 يادداشت 

 شهر در دست بمب‌سازان ارزان فروش!

ابراهيم علي آبادي

بدن هم مانند يك موتور يا يك ماشين است، براي تحرك و كارايي نياز به سوخت دارد. البته مثل هر موتوري، لازم است سوختي كه به بدن مي‌رسد، سوختي استاندارد و بدون مشكل باشد تا بدن بتواند در طولاني مدت كارايي مناسب خود را حفظ كند. همان‌طور كه بنزين بدون اكتان و خودروهاي غيراستاندارد اين روزها هواي سالم را از ما گرفته‌اند، برخي فست فودي‌ها هم با ساختن به قول خودشان «بمب» بلاي جان شهروندان شده‌اند. همه مي‌دانيم كه تهيه مواد غذايي سالم اين روزها بسيار سخت و گران شده است؛ برخي حتي از خريد گوشت از قصابي‌ها هم ابا مي‌كنند چرا كه مطمئن نيستند گوشتي كه به دست‌شان داده مي‌شود، چه گوشتي است و تا چه حد تازه است. بنابراين با توجه به اين‌كه مواد غذايي خام بايد به قيمت گران خريداري شده و سپس در خانه با صرف وقت فراوان پخته شوند، به نظر مي‌رسد خريد از فست فودي‌هاي بمب‌ساز به صرفه‌تر باشد، اين بمب‌ها چنان حجيم‌اند كه به تنهايي مي‌توانند چهار نفر را به راحتي سير كنند. اين بمب فروشي‌ها در تمام نقاط شهر پراكنده‌اند و بالا و پائين شهر هم ندارند؛ البته ممكن است قيمت آن‌ها در بالاي شهر بيشتر باشد، اما كيفيت بمبي كه مي‌سازند تقريبا يكسان است.

بمب سيب‌زميني، ظرفي است پر از سيب‌زميني، پنير پيتزا، فلفل دلمه و ژامبون. هرکول برگر پر شده است با حجم بالايي از ژامبون، قارچ، برگرها و پنير پيتزا، کاهو و گوجه.ساندويچ متري که درون آن پر است از ژامبون، سيب‌زميني، کاهو، گوجه، خيارشور، سس، کوکتل و پنير پيتزا.و از هر كدام از اين مواد، اگر بيشتر بخواهيد به شما داده مي‌شود!

اما به گفته كارشناسان اين غذاهاي وسوسه‌انگيز با اين حجم بالا كه مقدار زيادي از آن‌را پنيرپيتزا شامل مي‌شود؛ منبع سرشاري از اسيدهاي چرب مضر است. در اين نوع بمب‌ها از گوشت بسيار كم و البته كهنه و بي‌كيفيتي استفاده مي‌شود. همبرگرها معمولا از سويا تهيه مي‌شوند، هرچند يك كارشناس تصريح مي‌كند نه خود سويا، بلكه تفاله سويا! پنير پيتزا كه به‌طور طبيعي پنيري گران است اما در اين بمب‌ها با گشاده دستي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، هم پنير كهنه و تاريخ مصرف گذشته و بي‌كيفيت است.

در واقع بله! اين ساندويچ‌هاي وسوسه‌انگيز، بمب‌هاي واقعي هستند كه ما به پاي آن‌ها پول مي‌پردازيم و بدن خود را معرض سمومي كه در آن‌ها وجود دارند قرار مي‌دهيم. البته بسياري از ما از اين‌كه توانسته‌ايم با كم‌ترين قيمت ممكن، غذاي خوشمزه‌اي بخوريم و سير شويم، راضي هستيم. اما اين بمب، بمبي است كه صداي انفجارش ديرتر اما مهيب‌تر به گوش مي‌رسد؛ بيماري‌هاي قلبي و عروقي و كبد چرب، ساده‌ترين آسيب‌هاي اين بمب‌ها هستند.


 خبرپزشكي 

 خونريزي چشم و نکاتي مهم درباره آن

بيشتر موارد خونريزي چشم بي ضرر هستند و به واسطه يک رگ خوني شکسته در قسمت بيروني چشم رخ مي دهند.خونريزي چشم معمولا به معناي خونريزي يا يک رگ خوني شکسته زير سطح بيروني چشم است. به واسطه خونريزي، کل بخش سفيد چشم شما ممکن است قرمز يا خون آلود به نظر رسيده، يا ممکن است بخش هايي از چشم قرمز ديده شوند.

به گزارش عصر ايران به نقل از "هلث لاين"، نوعي کمتر شايع از خونريزي يا هموراژ چشم مي تواند در بخش مرکزي و رنگي چشم رخ دهد. خونريزي در اعماق يا پشت چشم نيز گاهي اوقات ممکن است موجب قرمزي چشم شود.

خونريزي چشم مي تواند به دلايل مختلفي رخ دهد. بيشتر اوقات، فرد نشت خون از چشم را تجربه نخواهد کرد.

با توجه به محل قرارگيري در چشم، خونريزي مي تواند بي ضرر بوده يا در صورت عدم درمان ممکن است منجر به عوارضي شود. اگر نسبت به خونريزي چشم مشکوک هستيد بايد براي بررسي دقيق شرايط به پزشک مراجعه کنيد.

حقايقي درباره خونريزي چشم

- بيشتر موارد خونريزي چشم بي ضرر هستند و به واسطه يک رگ خوني شکسته در قسمت بيروني چشم رخ مي دهند.

- دليل خونريزي چشم همواره مشخص نيست.

- خونريزي چشم در مردمک و عنبيه، که به نام هايفما (Hyphema) شناخته مي شود، نادر است اما ممکن است شرايطي جدي‌تر را موجب شود.

- خونريزي در اعماق چشم به طور معمول قابل ديدن نيست و ممکن است به واسطه يک بيماري زمينه اي، مانند ديابت رخ دهد.

انواع خونريزي چشم

سه نوع اصلي خونريزي چشم وجود دارند:

خونريزي زير ملتحمه

سطح بيروني شفاف چشم انسان به نام ملتحمه شناخته مي شود. ملتحمه بخش سفيد چشم را پوشش مي دهد. ملتحمه داراي رگ هاي خوني ريز و ظريفي است که به طور معمول قابل مشاهده نيستند.

خونريزي زير ملتحمه زماني رخ مي دهد که يک رگ خوني زير اين بخش دچار نشت يا شکستگي شود. در اين شرايط، خون در رگ هاي خوني يا بين ملتحمه و بخش سفيد چشم گرفتار مي شود.

خونريزي چشم مي تواند موجب مشهودتر شدن رگ هاي خوني يا ايجاد لکه اي قرمز روي چشم شود.

اين نوع خونريزي شايع است و به طور معمول موجب درد يا تحت تاثير قرار گرفتن ديد فرد نمي شود.

براي يک خونريزي زير ملتحمه احتمالا به درمان خاصي نياز نخواهيد داشت. اين شرايط به طور معمول بي ضرر بوده و طي حدود يک هفته بهبود مي يابد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته