جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6285


آغاز ثبت‌نام مسکن ملي در تهران از 30 آذر


زمان پرداخت سود سهام عدالت اعلام شد

معاون وزير صمت مطرح کرد:
برنامه ريزي وزارت صمت براي داخلي‌سازي10 ميليارد دلاري کالاها


امضاء تفاهمنامه بين انجمن توليدکنندگان لوازم خانگي و سازمان ملي استاندارد


تريبون


ميز خبر


 آغاز ثبت‌نام مسکن ملي در تهران از 30 آذر 

 از روز شنبه (30 آذرماه) ثبت‌نام طرح اقدام ملي مسکن در استان‌هاي تهران، البرز و قزوين آغاز مي‌شود.به گزارش ايسنا، آنطور که معاون وزير راه و شهرسازي اعلام کرده 30 آذر و همزمان با آغاز ثبت نام فاز هفتم در استان‌هاي تهران، البرز و قزوين، ثبت نام پنج استان مرحله دوم نيز انجام مي‌شود.پيش از اين عنوان شده بود شهرهاي جديد پرند و پرديس در استان تهران و هشتگرد در استان البرز، شهرهايي هستند که مسکن ملي در آنها اجرا مي‌شود. البته احتمالا بر اساس اعلام محمودزاده، در شهرهاي دماوند، اسلامشهر و شهريار نيز اين پروژه تعريف خواهد شد.محمود محمودزاده همچنين از آغاز ثبت نام مرحله دوم طرح اقدام ملي در پنج استان زنجان، اصفهان، خراسان جنوبي، کرمان و هرمزگان از روز شنبه(30 آذر) خبر داد.

معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملي مسکن به دليل افزايش تقاضا و تامين زمين در استان‌هايي که در مرحله اول ثبت نام کرده اند بار ديگر آغاز مي‌شود، گفت: هم‌اکنون برنامه‌ريزي ثبت نام مرحله دوم طرح اقدام ملي مسکن در 41 شهر پنج استان هرمزگان، زنجان، کرمان، خراسان جنوبي و اصفهان برنامه‌ريزي شده است.

به گفته وي، ثبت نام طرح اقدام ملي مسکن در استان کرمان براي شهرهاي کرمان، سيرجان، بم، بزنجان، ريحان، هماشهر، جوزم، دهج، شهداد، اندوهجرد، گلباف، جوپار، ماهان، خاتون آباد، ارزوئيه، محي آباد، باغين، چترود، هجدک، رابر، فهرج، نرماشير، نظام‌شهر، جيرفت، کهنوج، عنبرآباد، منوجان، رودبار، قلعه‌گنج و فارياب، در استان اصفهان براي شهرهاي کاشان، قمصر، جوشقان قالي، نايين و انارک، در استان خراسان جنوبي در شهرهاي بيرجند، طبس و نهبندان و در استان زنجان در شهرهاي زنجان و آب بر و در استان هرمزگان براي شهر جاسک انجام خواهد شد.


 زمان پرداخت سود سهام عدالت اعلام شد 

 رئيس سازمان خصوصي‌سازي از واريز سود سهام عدالت سال 1397 در سه ماهه چهارم سال جاري خبر داد و گفت: اين سازمان درنظر دارد با توجه به ميزان سود مصوب مربوط به عملکرد سال 1397 شرکت‌ها، همزمان با آغاز دهه فجر بر مبناي ميزان سود دريافت شده، نسبت به واريز سود به مشمولان سهام عدالت با اولويت اقشار کم درآمد و آسيب‌پذير جامعه تا پايان سال جاري اقدام کند.عليرضا صالح در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اينکه آيا سود سهام عدالت در ابتداي دي‌ماه واريز خواهد شد، گفت: شرکت‌ها هشت ماه فرصت دارند پول را به حساب سازمان خصوصي‌سازي واريز کنند. درواقع سود را از شرکت‌هاي سرمايه‌پذير جمع آوري مي‌کنيم.

وي در مورد زمان واريز سود سهام عدالت سال 1397 نيز اظهار کرد: سود سهام عدالت سال 1397 را قبل از سال جديد محاسبه و به حساب مشمولان واريز مي‌کنيم.

احتمالا سود در سه ماهه چهارم سال جاري واريز شود. مجامع شرکت‌ها اکثرا در تير ماه برگزار شده است، بنابراين شرکت‌ها تا پايان اسفند ماه فرصت دارند پول را واريز کنند و ما سعي مي‌کنيم سود را قبل از سال جديد به حساب مشمولان واريزکنيم.

بر اساس اين گزارش، اواسط تابستان بود که با پرداخت مبلغ 1,620 ميليارد ريال به تعداد يک ميليون و 756 هزار و 937 نفر از مشمولان سهام عدالت مربوط به گروه کارکنان دستگاه‌هاي اجرايي و بازنشستگان صندوق‌هاي تأمين اجتماعي، بازنشستگي کشوري و نيروهاي مسلح در دو بانک ملت و رفاه کارگران، توزيع سود سهام عدالت از محل عملکرد سال 1396 شرکت‌هاي سرمايه پذير سهام عدالت که در سال 1397 مصوب شده و توسط سازمان خصوصي سازي وصول شده براي مشمولان داراي شماره شباي بانکي در سامانه سهام عدالت عملاً به پايان رسيد.

پس از آن اعلام شد که سود سهام عدالت در سال مالي 1397 نسبت به سال مالي قبلش حدود50 تومان افزايش داشته است؛ به اين ترتيب مشمولان سهام عدالت که يک ميليون تومان سهام دارند حدود 220 تا 230 هزار تومان سود خواهند گرفت.


 معاون وزير صمت مطرح کرد:
 برنامه ريزي وزارت صمت براي داخلي‌سازي10 ميليارد دلاري کالاها 

 معاون طرح و برنامه وزرات صنعت، معدن و تجارت با حضور در برنامه تلويزيوني شهر برگ، که با موضوع توليد کالاي صنعتي در شرايط تحريم بود، از برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي داخلي سازي 10 ميليارد دلاري توليد کالاها تا سال 1400 گفت.به گزارش ايلنا و به نقل از وزارت صمت، سعيد زرندي با اشاره به اينکه وقتي در کشور سخن از نهضت مي‌شود، بايد يک عزم عمومي ايجاد شود، گفت: با نگاه به عزم عمومي و مديريت فضا و در راستاي حمايت و کمک به توليد کنندگان، سه دسته کالايي در توليد و واردات ايجاد کرده‌ايم.

وي ادامه داد: گروه نخست شامل کالاهايي است که در حال حاضر در کشور شرايط توليد آنها در کشور وجود دارد و توليد مي‌شوند و عدم اطلاع رساني و توجه بيش از حد به واردات کالاهاي خارجي سبب به حاشيه رفتن اين محصولات شده است. براي اين گروه کالايي مصوب کرده‌يم که فقط خريد از توليد کننده داخلي باشد و واردات اين گروه کالايي ممنوع شود.

معاون طرح و برنامه گفت: براي هم افزايي بيشتر در اين زمينه ،بين توليد کننده ، وارد کننده و مصرف کننده سامانه توانمندي هاي ايران "توانيران" راه اندازي شد.زرندي ادامه داد: گروه دوم ، گروه کالاهايي هستند که توان توليد و بومي سازي آنها در کشور وجود دارد وبا حمايت از آنها مي توان به توليد داخلي رسيد وسياست وزارت صمت در اين گروه کالايي، حمايت است.معاون طرح و برنامه وزارت صمت توضيح داد: گروه سوم مربوط به کسب دانش و فناوري است و مربوط به کالاهايي است که دانش توليد آنها در اختيار ما نيست و ما توان توليد آنها را نداريم ؛براي اين گروه با دانشگاه هاي مختلف براساس واردات، محصولات را مشخص کرديم و آنهايي که نياز به بومي سازي تکنولوژي داشته اند در تعامل با دانشگاه ها، پژوهشگاه و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري،سعي در کسب دانش و مهارت آنها داريم


 امضاء تفاهمنامه بين انجمن توليدکنندگان لوازم خانگي و سازمان ملي استاندارد 

 تفاهمنامه همکاري بين انجمن توليدکنندگان لوازم خانگي و سازمان ملي استاندارد امضا شد.به گزارش ايلنا، در حاشيه امضاي تفاهمنامه بين انجمن توليدکنندگان لوازم خانگي و سازمان ملي استاندارد، حبيب‌الله انصاري رئيس اين انجمن با اشاره به سابقه همکاري اين تشکل با استاندارد گفت: بحث استاندارد از جمله موضوعاتي است که با سلامت و ايمني زندگي مردم ارتباط مستقيم دارد و علاوه بر آن موجب ارتقاء کيفي محصولات مي‌شود. ما در سالهاي گذشته نيز تفاهمنامه‌هايي با سازمان استاندارد داشتيم و امروز با امضاء اين تفاهمنامه يک روز به ياد ماندني و مهم در تاريخ توليدات لوازم خانگي در کشور خواهد بود.

وي ادامه داد: اين انجمن با ساير تشکل‌هاي مربوطه همکاري و ارتباط مستمر دارد و در قالب همين همکاري‌ها است که مي‌توانيم دومين بازار کشور به لحاظ نقدينگي را سر و سامان دهيم.وي با اشاره به مفاد اين تفاهمنامه گفت: نظارت فراگير بر توليدات لوازم خانگي از مرحله ساخت تا توزيع و کنترل استاندارد در بازارهاي مختلف، آموزش نيروهاي انجمن لوازم خانگي در خصوص استانداردها، همکاري در تدوين استانداردهاي بين‌المللي اين محصولات و اشاعه فرهنگ استاندارد و ايمني در واحدهاي توليدي لوازم خانگي از مهمترين محورهاي اين تفاهمنامه است.

انصاري تصريح کرد: به زودي اعضاي انجمن با بازرسان سازمان ملي استاندارد، تيم‌هاي مشترک تشکيل خواهند داد که کار آنها نظارت و شناسايي واحدهايي است که به اصول استاندارد توجه‌اي ندارند. همچنين يک کميته اجرايي مشترک بين اعضاي انجمن و کارشناسان ارشد سازمان ملي استاندارد براي اجراي اين تفاهمنامه تشکيل خواهدشد.


 تريبون 

 معاو وزير نيرو خبر داد

براي جمع آوري آب‌هاي سطحي اهواز کاري نشده است

معاون وزير نيرو با اشاره به تاخير 25ساله در تامين مالي شبکه فاضلاب اهوازگفت: زير تهران 500 کيلومتر تونل و لوله گذاري براي جمع آوري آب‌هاي سطحي انجام شده، اما در اهواز اقدامي انجام نشده است.

به گزارش مهر به نقل از صدا و سيما، قاسم تقي زاده با بيان اينکه در تهران از 9 هزار کيلومتر شبکه فاضلاب پيش بيني شده 6 هزار و 700 کيلومتر لوله گذاري شده است، افزود: به علت مسطح بودن شهر اهواز، در اين شهر مشکل جمع آوري آب‌هاي سطحي وجود دارد و شبکه فاضلاب آن فرسوده است. شبکه فاضلاب اهواز 2 هزار و 400 کيلومتر طول دارد که هزار و 150 کيلومتر آن لوله بتني و مربوط به 50 سال پيش است که قابل استفاده نيست.

وي افزود: در سال 73 شبکه جامع فاضلاب اهواز طراحي شد و قرار بود تسهيلات بانکي به اين طرح اختصاص يابد، اما به دليل تأمين نشدن منابع مالي، اجراي اين طرح تاکنون تمام نشده است. تصفيه خانه شرق اهواز که در اين دولت ساخت آن آغاز شد 95 درصد پيشرفت دارد و با فاينانس چين و در صورت باز شدن ال سي، تصفيه خانه غرب اهواز نيز ساخته مي‌شود. 41 درصد طرح جامع فاضلاب اهواز انجام شده، اما براي 60 درصد باقي مانده به 4 هزار ميليارد تومان اعتبار نياز است.

جمع آوري آب هاي سطحي بر عهده وزارت کشور است

تقي زاده ادامه داد: اجراي طرح جامع جمع آوري آب‌هاي سطحي بر عهده شهرداري‌ها و وزارت کشور است. با توجه به اينکه شبکه فاضلاب اهواز براي هدايت فاضلاب طراحي شده است اگر بخواهيم آب‌هاي سطحي را نيز به اين شبکه هدايت کنيم مشکل ايجاد خواهد شد و شبکه جمع آوري فاضلاب پاسخگوي آب‌هاي سطحي نيست.


 ميز خبر 

 واردات 1.5 ميليون تن کالاي اساسي از بندر شهيد رجايي

مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان از واردات يک و نيم ميليون تني کالاي اساسي در هشت ماهه امسال از طريق بندر شهيد رجايي خبر داد و گفت: هيچ مشکلي در زمينه رسوب کالا و باقي ماندن بيش از حد آن در بندر شهيد رجايي نداريم و اين ميزان کالاي اساسي تقريبا به صورت کامل از بندر خارج و به مقاصد مورد نظر منتقل شده است.

الله مراد عفيفي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه عمليات کانتينري در بندر شهيد رجايي از يک ميليون TEU فراتر رفته است، اظهار کرد: هيچ صفي در بندر شهيد رجايي براي تخليه کالا وجود نداشته و مشکلي در زمينه رسوب کالا در اين بندر به ويژه در حوزه کالاهاي اساسي نداريم.

وي افزود: در مقطعي که صادرات مواد معدني افزايش چشمگيري پيدا کرده بود، با صف براي بارگيري کالاي صادراتي مواجه بوديم اما در همان زمان نيز کالاي اساسي به محض واردات خارج از نوبت تخليه مي‌شد. براساس آمارهاي موجود، در هشت ماهه امسال بالغ بر 1.5 ميليون تن کالاهاي اساسي از جمله جو، ذرت، سويا، روغن، کاغذ و خمير کاغذ از طريق اين بندر به کشور وارد شده است و بخش اعظمي از آن تاکنون از بندر خارج شده و به مقاصد مورد نظر منتقل شده است؛ بنابراين چيزي به اسم رسوب کالا در بندر شهيد رجايي نداريم.

مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان با اشاره به اينکه طي سال‌هاي گذشته در حوزه کانتينري بخشي از واردات باقي مانده است که براساس قانون، انقضاي مهلت آن را به گمرک اعلام کرده‌ايم و گمرک موظف به گزارش دهي آن به سازمان جمع‌آوري اموال تمليکي است، گفت: براساس قانون، يک کالا مي تواند چهار ماه در بنادر باقي بماند اما پس از آن بايد مهلت انقضاي آن را به گمرک گزارش کنيم تا گمرک از طريق سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي نسبت به خروج اين کالاها از بنادر اقدام کند. البته اين کالاها جزو کالاهاي اساسي و مواد اصلي نيست و تنها بخشي از آن واردات برنج کانتينري بوده که با آزاد شدن ثبت سفارش که اخيرا رخ داد، در حال ترخيص از بندر شهيد رجايي است.

به گفته وي، تعرفه کالاهايي که تا 30 روز در بندر باقي مي‌ماند با تعرفه و هزينه‌هاي انبارداري کالايي که بيش از 30 روز در بنادر مي‌ماند کاملا متفاوت است.

جلوگيري از انتشار 40 هزار تن گاز دي اکسيد کربن از پالايشگاه تهران

کارخانه کربن بارد تهران با قابليت تبديل ساليانه 40 هزار تن CO2 توليدي پالايشگاه تهران به کربن صنعتي و خوراکي مورد بهره برداري قرار گرفت. اين واحد توليدي، اولين خط توليد CO2 کشور به روش بازيافت است.

به گزارش ايلنا، آيين افتتاح پروژه انتقال گاز CO2 از پالايشگاه تهران به شرکت کربن بارد با حضور مخبر رئيس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره)، مدني مديرعامل بنياد برکت، علي هاشمي مدير عمليات شرکت پالايش نفت تهران و جمعي از مسئولين پالايشگاه و مديران شهري در کارخانه کربن بارد ايران واقع در شهرستان ري برگزار شد. با بهره برداري از اين شرکت از مصرف بيش از 15 هزار تن در سال سوخت هاي فسيلي براي توليد CO2 جلوگيري مي شود. اين کارخانه در ظرفيت فعلي در حدود 30درصد از نياز داخلي را پوشش داده و فاز دوم آن با نگاه صادرات در دست بررسي و اقدام مي باشد.

در اين مراسم علي هاشمي به نمايندگي از هيئت مديره شرکت پالايش نفت تهران با تأکيد بر اهميت محيط زيست در سازمان هاي متعالي گفت: با افتتاح اين طرح، شرکت کربن بارد، از مزاياي نزديکي به پالايشگاه تهران و استفاده از CO2 توليدي پالايشگاه بهره مند شده است. شناخت مزاياي رقابتي هر نقطه از کشور و بهره برداري بهينه از آن ها بايد در استراتژي شرکت هاي داخلي نهادينه شده و با جديت دنبال شود. وي از تمامي مديران و مسئولين درگير در پروژه براي تداوم پيگيري ها و راه اندازي کارخانه قدرداني نمود و اظهار داشت: در دنياي امروز کنترل و پايش عمليات از ابتداي فرايند توليد تا پايان چرخه عمر محصول با هدف بهبود مداوم دستاوردهاي اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي يک الزام و يک هدف استراتژيک محسوب مي شود.

با افتتاح اين طرح از انتشار 40 هزار تن گاز دي اکسيد کربن در جو جلوگيري و شرکت پالايش نفت تهران به عنوان اولين پالايشگاه سبز کشور معرفي شد.

گفتني است گاز co2 در صنايع شيميايي، غذايي، پزشکي، حمل و نقل و همچنين توليد کود اوره و متانول کاربرد دارد.

قيمت دلار به 12900تومان رسيد

به گزارش مهر، قيمت هر اسکناس دلار آمريکا، با 100 تومان افزايش، در صرافي‌هاي بانکي به 12900 تومان رسيد.

همچنين نرخ خريد هر اسکناس دلار نيز 12800 تومان پيش بيني شده است.

در عين حال، هر اسکناس يورو براي خريد در صرافي هاي بانکي 14100 تومان و براي فروش 14200 تومان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته