جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6286

معاون وزير نفت در امور گاز:
صنعت نفت نيازمند تجميع تجهيزات آزمون نهايي محصولات فناورانه است

معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري عنوان کرد:
لزوم بهره‌مندي از نهاد تاييد استاندارد تجهيزات صنعت نفت

معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري:
نهاد صدور گواهي‌نامه کيفيت از مراجع بين‌المللي مجوز مي‌گيرد


معادلات انرژي


ميز خبر


 معاون وزير نفت در امور گاز:
 صنعت نفت نيازمند تجميع تجهيزات آزمون نهايي محصولات فناورانه است 

 مديرعامل شرکت ملي گاز از نياز صنعت نفت به تجميع تجهيزات آزمون نهايي محصولات توليدي شرکت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌ها خبرداد و تاکيد کرد: فرآيند بهره‌برداري در صنعت نفت يک روز هم نبايد دچار وقفه شود.به گزارش شانا، حسن منتظر تربتي در آيين پاياني رويداد فناورانه «پتروليوم تيکاف» در محل پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اينکه موضوع فناوري از ابتداي امسال مورد توجه ويژه مهندس زنگنه بوده است، گفت: وزير نفت از ابتداي امسال به‌طور ويژه براي ايجاد يک اکوسيستم فناوري و نوآوري در وزارت نفت وقت گذاشته و روي اين موضوع متمرکز بوده است.وي با اشاره به اينکه وزارت نفت مصرف‌کننده‌اي بزرگ براي محصولات شرکت‌هاي دانش‌بنيان است، اظهار کرد: اکوسيستم نوآوري و فناوري تنها يک رخداد نيست بلکه فرآيندي است که به حوصله نياز دارد، با اين حال براي دستيابي به نتيجه مطلوب تنگناهايي را هم پيش رو خواهد داشت.معاون وزير نفت در امور گاز براي معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهوري که در اين آيين حضور داشت، درباره مشکلات فرآيند اکوسيستم نوآوري و فناوري توضيح داد: چند مشکل در اين فرآيند وجود دارد که هر دو قشر مصرف‌کننده و دانش‌بنيان‌ها با آن درگير هستند، از جمله آنها مي‌توان به موضوع تضمين خريد محصولات توليدي دانش‌بنيان‌ها و توانمندي مالي مورد نياز اشاره کرد.تربتي ادامه داد: موضوع مورد توجه در صنعت نفت ارتباط مداوم پايداري صنعت با بهره‌برداري است زيرا منفعت صنعت به‌گونه‌اي است که اين جريان حتي يک روز هم دچار وقفه و آسيب شود، به اين دليل که چنانچه اقلام ساخت داخل آسيبي به فرآيند بهره‌برداري صنعت نفت وارد کند، هزينه گراني به دنبال خواهد داشت.

وي با اشاره به اينکه در زمان تشديد تحريم‌ها عليه ايران، موضوع فناوري و توجه به شرکت‌هاي دانش‌بنيان بيشتر مورد تاکيد است، يادآور شد: رعايت استاندارد در توليد محصولات مورد نياز صنعت نفت بسيار مهم است، ما استانداردها و مشخصات فني را سختگيرانه مي‌نويسيم، اما ممکن است باز هم تجهيز آماده شده براي استفاده با ابهام‌هايي روبه‌رو باشد بنابراين در اکوسيستم فناوري و نوآوري بايد مرحله‌اي براي آزمايش نهايي تجهيزات و محصولات در نظر گرفته شود.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران افزود: اين مرحله نيازمند آمايشي از مجموعه توانمندي‌هاي تستي داخل کشور حتي از درون دانشگاه‌هاست، همچنين بايد کارگاه‌هايي براي آزمون حوزه (فيلد) در نظر گيريم تا از کيفيت اقلام توليدي اطمينان حاصل کنيم.به گفته معاون وزير نفت در امور گاز، بخش زيادي از اقلام مورد نياز صنعت گاز بومي‌سازي شده است و شرکت ملي گاز ايران موضوع بومي‌سازي تجهيزات را به‌طور جدي پيگيري مي‌کند، به گونه‌اي که اکنون تنها تعداد اندکي از اقلام اين صنعت بومي‌سازي نشده‌اند.

وي تاکيد کرد: بايد زمينه را براي ياري رساندن مجموعه کاملي از تجهيزات در آزمون نهايي محصولات بومي‌سازي شده به صنعت نفت فراهم کرد، همچنين با توجه به آنکه امروزه گاز طبيعي 75 درصد از سبد انرژي کشور را به خود اختصاص داده است و جايگاهي ويژه در زندگي مردم دارد، ضرورت دارد شرکت‌هاي دانش‌بنيان براي کاهش وابستگي گام‌هاي مثبتي بردارند تا بتوانيم به سوي ارزش افزوده در صنعت گام برداريم.


 معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري عنوان کرد:
 لزوم بهره‌مندي از نهاد تاييد استاندارد تجهيزات صنعت نفت 

 معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري بر لزوم بهره‌مندي از نهاد تاييد استاندارد تجهيزات صنعت نفت تاکيد کرد و گفت: تحريم فرصت مناسبي است تا پژوهشگران و نخبگان فعال عرصه صنعت کشور توانمندي‌هاي خود را به مديران ثابت کنند.به گزارش شانا، سورنا ستاري در آيين پاياني رويداد فناورانه «پتروليوم تيکاف» با بيان اينکه موضوع پژوهش و فناوري همواره به عنوان موضوعي لوکس درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: بايد از ظرفيت عظيم پژوهش با سرمايه‌گذاري دولتي نهايت بهره را برد و اين وظيفه اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها، پژوهشگران و نخبگان علمي است که نشان دهند پژوهش ديگر مانند گذشته موضوعي لوکس نيست و بايد به آن اهتمام ويژه‌اي داشت.

وي با تاکيد بر اينکه همواره توليد يک کالاي ارزشمند حاصل سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در شرکت‌هاي دانش بنيان است، گفت: سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در پژوهش نسبت به بخش دولتي اهميت بيشتري دارد و اين موضوع در همه جاي دنيا ثابت شده است.معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري همچنين به لزوم وجود مرکز يا نهادي استاندارد براي تاييد محصولات توليدي صنعت نفت اشاره و اظهار کرد: در صنعت دارو نهادي با عنوان سازمان غذا و دارو وجود دارد که اقلام توليدي را بر اساس استانداردهاي جهاني آزمايش مي‌کند، از اين رو صنعت نفت هم بايد به اين سو گام بردارد.ستاري تصريح کرد: مسئولان وزارت نفت اکنون به اين مسئله توجه دارند و بايد سعي کنند توليدات و تجهيزات صنعت نفت پيش از ورود به بازار در نهادي بر اساس استانداردهاي جهاني ارزيابي و سنجش شود.


 معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري:
 نهاد صدور گواهي‌نامه کيفيت از مراجع بين‌المللي مجوز مي‌گيرد 

 معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري تصريح کرد: دريافت مجوز موضوع نهاد صدور گواهي‌نامه کيفيت از بخش مراجع بين‌المللي امسال به نتيجه مي‌رسد.

به گزارش خبرنگار شانا، سعيد محمدزاده در آيين پاياني رويداد فناورانه «پتروليوم تيکاف» اظهار کرد: برگزاري رويداد نوآوري در پژوهشگاه صنعت نفت حضور شرکت‌هاي استارتاپ و دانش بنيان در اين صنعت را روز به روز عميق‌تر و جدي‌تر خواهد کرد.

وي بر ابلاغيه مقام عالي وزارت مبني بر طرح ميزباني از پژوهشگران از سوي پژوهشگاه صنعت نفت اشاره و تصريح کرد: اين موضوع همکاري بين صنعت با نخبگان و خبرگان شرکت‌هاي دانش بنيان را به همراه خواهد داشت که اميدواريم مجموعه اين رخدادها بتواند به توسعه نوآوري در کشور و نيز صنعت عظيم نفت کمک کند.

معاون وزير نفت، بر لزوم نيازمندي صنعت نفت به توسعه نوآوري و فناوري در کشور تاکيد کرد و گفت: توسعه صنعت نفت با بهره‌مندي از تجارب پژوهشگران و نخبگان اين عرصه به ثمر خواهد نشست.

معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري به موضوع استاندارد اشاره و از آن به عنوان يک شاخص مهم و تاثيرگذار در صنعت نفت ياد کرد و افزود: موضوع استاندارد API از آن دست موضوع‌هايي است که وزير نفت بر آن تاکيد زيادي دارد و خوشبختانه تدوين آن در سال‌هاي گذشته انجام شده است و به صورت جدي پيگيري مي‌شود.

محمدزاده تصريح کرد: دريافت مجوز موضوع نهاد صدور گواهي‌نامه کيفيت از بخش مراجع بين‌المللي امسال به نتيجه خواهد رسيد.

اين مقام مسئول از اعلام آمادگي معاونت مهندسي وزارت نفت براي پشتيباني و حمايت از پژوهشگران اين صنعت خبر داد و گفت: با توجه به حمايت مجموعه حکمراني کشور از صنعت نفت شاهد توسعه اکوسيستم در اين صنعت خواهيم بود و اميدواريم اين رويداد را در سال آينده با يک موج بزرگتر و حرکت عظيم تر برگزار کنيم.


 معادلات انرژي 

 حمايت شرکت نفت فلات قاره ايران از شرکت‌هاي دانش‌بنيان داخلي

سرپرست پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره ايران گفت: اين شرکت از شرکت‌هاي پژوهش‌محور و دانش‌بنيان داخلي حمايت مي‌کند.

به گزارش شانا، به نقل از شرکت نفت فلات قاره ايران، ابوالفضل ورواني فراهاني در حاشيه رويداد نوآوري وزارت نفت اظهار کرد: شرکت نفت فلات قاره ايران بر اساس منويات مقام معظم رهبري و دستور وزير نفت مبني بر حمايت از شرکت‌هاي دانش‌بنيان و ايده‌هاي فناورانه، عزم جدي در اين حوزه داشته و تصميم به استفاده حداکثري از توان دانش‌پژوهان شرکت‌هاي دانش‌بنيان دارد.

وي افزود: رويداد نوآوري وزارت نفت (تيکاف) يک رويداد تقاضامحور بوده و مقرر بود شرکت‌هاي توليدي، مشکلات عملياتي را با شرکت‌هاي دانش‌بنيان مطرح کنند و در صورت وجود ايده‌اي از سوي اين شرکت‌ها يا شتاب‌دهنده‌ها، تفاهم‌نامه همکاري با آنها امضا شود که خوشبختانه در برگزاري جلسات دوجانبه و عقد تفاهم‌نامه، شرکت نفت فلات قاره ايران پيشگام بوده و موفق به عقد 16 تفاهم‌نامه همکاري شده است که اميدوارم با همکاري مديران و کارکنان شرکت بتوانيم گام موثري در انجام اين امر و تحقق تفاهم‌نامه‌ها به توليد محصول برداريم.

سرپرست پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره ايران با بيان اينکه حوزه پژوهش تاکنون اگر نگوييم مغفول، حداقل مظلوم مانده است، گفت: خوشبختانه کشور به اين نتيجه رسيده که براي عبور از تحريم‌هاي ظالمانه و شرايط موجود، بايد از توان شرکت‌هاي دانش‌بنيان، پژوهشگران و نخبگان استفاده شود که برگزاري رويداد نوآوري وزارت نفت در همين زمينه است.

به گفته ورواني فراهاني، يکي از ارکان اصلي در توسعه نوآوري و استفاده از شرکت‌هاي دانش‌بنيان، استارتاپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها هستند که خوشبختانه با حمايت معاونت مهندسي و فناوري وزارت نفت، بخشي از تفاهم‌نامه‌ها با صماتک که يکي از شتاب‌دهنده‌هاي توانمند حوزه انرژي است، منعقد شد.

آکادمي متمرکز روي سنگ‌هاي کربناته به‌زودي راه‌اندازي مي‌شود

مدير پژوهش و فناوري شرکت ملي نفت ايران گفت: آکادمي متمرکز روي سنگ‌هاي کربناته به‌زودي در قالب پروژه‌اي از سوي دانشگاه خوارزمي راه‌اندازي مي‌شود.

به گزارش شانا، ابراهيم علوي‌طالقاني در رويداد فناورانه «پتروليوم تيکاف» از حمايت شرکت ملي نفت ايران از 26 پايان‌نامه دانشگاه خوارزمي خبرداد و گفت: ما هم‌اکنون قراردادي 10 ساله در حوزه سنگ‌هاي کربناته با دانشگاه خوارزمي امضا کرده‌ايم که يکي از مگاپروژه‌هاي شرکت ملي نفت است.

وي با بيان اينکه تاکنون يک مرکز آکادمي متمرکز روي سنگ‌هاي کربناته نداشتيم، اظهار کرد: اميدواريم در دانشگاه خوارزمي اين مرکز به‌زودي در قالب اين پروژه ايجاد شود و دانشجويان و استادان خدمات فناورانه در اين زمينه به مجموعه کشور و شرکت ملي نفت ايران ارائه دهند.عرفان رياحي، مديرکل امور فناوري وزارت نفت نيز در اين باره عنوان کرد: بيشتر پروژه‌هاي دانشگاهي به صورت فردمحور انجام مي‌شود و استادان و دانشجويان تمايلي به استفاده از شبکه‌سازي ندارند و ما سعي کرديم پروژه‌هايي که در دانشگاه‌ها تعريف مي‌شود از ظرفيت همه گروه‌هاي آموزشي استفاده شود.

وي ادامه داد: هدف ما در وزارت نفت و زيرمجموعه‌هاي آن اين است که بتوانيم اين پروژه‌ها را توسعه دهيم.

مديرکل امور فناوري وزارت نفت تصريح کرد: در مجموعه وزارت نفت 26 پروژه بزرگ داريم که با توافقنامه‌هاي همکاري آن با دانشگاه‌ها امضا شده است، از اين تعداد پنج پروژه در حوزه اکتشافي، 9 پروژه در حوزه بالادستي و 12 پروژه در حوزه پايين دستي (پتروشيمي و پالايش و پخش) است.

نقش تاثير گذار شرکت‌هاي استارتاپي و دانش‌بنيان براي ارتباط صنعت و دانشگاه

در ادامه عزيزالله حبيبي، رئيس دانشگاه خوارزمي گفت: از گذشته‌هاي دور شکاف بزرگي بين دانشگاه و صنعت وجود داشته است، نوع ادبيات آنها و ملاحظاتي که دانشگاه و صنعت داشته‌اند با هم متفاوت بوده است، نگاه‌ها به مسئله از يک جنس نبوده و دانشگاه کار خود را انجام مي‌داده و صنعت نيز کار خود را و احساس نيازي در اين زمينه وجود نداشت.

وي افزود: من به خودم و استادان محترم دانشگاه توصيه مي‌کنم که عادت‌هاي کاري خود را اصلاح کنند تا در مسيري تازه قدم گذاريم و رويکرد آن حل مسائل جامعه باشد. حل مسائل جامعه حتي اگر منجر به چاپ يک مقاله نشود براي جامعه ارزشمند است.

رئيس دانشگاه خوارزمي افزود: نوآوري، ابداع و خلاقيتي که در فعاليت‌هاي دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به کار رفته در نوع خود منحصر به فرد و متکي به دانش بومي کشور است.ابوالفضل باقري، مدير ل دفتر اقتصاد دانش بنيان معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري نيز گفت: ماهيت کار پژوهش در دانشگاه با ماهيت کار پژوهش در صنعت و اقتصاد متفاوت است و در اين ميان وجود شرکت‌هاي استارت آپي و دانش بنيان که ماهيت آنها پژوهش و نوآوري است براي ارتباط صنعت و دانشگاه بسيار موثر هستند.


 ميز خبر 

 اغلب تجهيزات مناطق نفت‌خيز جنوب فرسوده است

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب گفت: اغلب تجهيزات و تاسيسات شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب فرسوده است و نياز به بازسازي و نوسازي دارد که در تلاش هستيم اين کار را به بهترين شکل اجرايي کنيم.احمد محمدي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه در حال حاضر بيش از 50 درصد تجهيزات ما نياز مبرم به بومي‌سازي و بازسازي دارد که در مورد آنها برنامه‌ريزي‌ هايي صورت گرفته است، اظهار کرد: اغلب تاسيسات و تجهيزات ما عمر بالا دارند.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده در اين راستا، گفت: يک طرح عمده براي بهسازي و بازسازي تاسيسات در مجموعه مناطق نفت‌خيز جنوب در حال پيگيري و مطالعات آن رو به اتمام است و پس از اتمام اين مطالعات، وارد فاز اجرايي نوسازي و بازسازي تاسيسات شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب خواهيم شد.

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب افزود: با توجه به اولويت‌بندي که انجام خواهد شد، تاسيسات فرسوده شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب را نوسازي و بازسازي خواهيم کرد و در اين زمينه گام‌هاي موثري را خواهيم برداشت.محمدي در خصوص پروژه‌هاي صنعت نفت در حوزه بومي‌سازي اظهار کرد: تمام طرح‌هاي موجود حداکثر مي‌بايست ساخت داخل باشند که براي اين مساله نيز برنامه‌هايي را در نظر گرفته‌ايم.

بازار چين به روي فرآورده‌هاي نفتي آمريکايي گشوده شد

چند روز پس از اين که آمريکا و چين فاز اول توافق تجاري را اعلام کردند، پکن شش فرآورده نفتي و شيميايي آمريکا را از فهرست کالاهاي مشمول پرداخت عوارض وارداتي حذف کرد.به گزارش ايسنا، طبق بيانيه وزارت دارايي چين، اين معافيت‌ها به مدت 12 ماه اعتبار خواهند داشت و در 26 دسامبر سال 2020 به پايان مي‌رسند.

فهرست شش فرآورده نفتي و شيميايي شامل پلي اتيلن داراي تراکم بالا و پلي اتيلن داراي تراکم پايين، روغن سفيد و پارافين خوراکي است.پکن همچنين افزايش تعرفه پنج درصدي که قرار بود از ماه ميلادي جاري روي واردات پروپان آمريکايي وضع کند را معلق کرد. با اين حال تعرفه 25 درصدي که روي واردات پروپان وضع کرده بود را به قوت خود نگه داشت.

تعرفه‌ها روي واردات نفت خام و ساير فرآورده‌هاي نفتي آمريکا همچنان حفظ شده است. چين اين تعرفه‌ها را در سپتامبر امسال ماه‌ها پس از ابهامات تجاري وضع کرد. تعرفه‌هاي مذکور که پنج درصد تعيين شده‌اند باعث کاهش بيشتر صادرات نفت خام آمريکا به چين شدند.طبق آمار گمرکي، ميانگين خريد نفت خام آمريکا توسط پالايشگاه‌ها و معامله‌گران چيني در فاصله ژانويه تا اکتبر سال 2019 به ميزان کمتر از 150 هزار بشکه در روز بوده است.

فاز اول توافق تجاري آمريکا و چين که جمعه گذشته اعلام شد و تحت آن آمريکا برخي از تعرفه‌ها روي کالاهاي چيني را در قبال افزايش خريد کالاها و خدمات آمريکايي کاهش مي‌دهد، باعث شد قيمت‌هاي نفت در هفته جاري افزايش پيدا کنند و به بالاترين حد در سه ماه اخير صعود کنند.بر اساس گزارش اويل پرايس، مناقشه تجاري آمريکا و چين به يکي از مهمترين عوامل تاثيرگذار بر قيمت‌هاي نفت تبديل شده بود و اکنون که به نظر مي‌رسد روابط تجاري دو کشور بهبود پيدا کرده، اين موضوع در قيمت‌هاي نفت منعکس شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته