جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6293

معاون ستاد مبارزه با قاچاق:
ابطال500 هزار کارت سوخت


واکنش نفتي‌ها به ابهام در مورد کيفيت بنزين


معادلات انرژي


ميز خبر


 معاون ستاد مبارزه با قاچاق:
 ابطال500 هزار کارت سوخت 

 معاون ستاد مبارزه با قاچاق با بيان اينکه پس از سهميه بندي، 500 هزار کارت سوخت باطل شد، گفت: سهميه بندي از انتقال کارت سوخت به استان هاي مرزي براي خروج سهميه جلوگيري مي کند.عبدالله هندياني در گفت و گو با مهر، درباره قاچاق سوخت و تأثير افزايش نرخ بنزين بر اين پديده، اظهار داشت: اقدامات خوبي در حوزه مربوط به پيشگيري از قاچاق سوخت صورت گرفته است که در کنار اين مسائل، بحث سهميه بندي بنزين و کارت سوخت نيز مي‌تواند در جلوگيري از قاچاق بنزين اثرگذار باشد.وي با بيان اينکه سهميه بندي حتماً در کاهش قاچاق بنزين تأثير دارد، ادامه داد: در اين مدت بيش از 500 هزار کارت سوخت در سطح استان‌ها باطل شده است؛ اين موضوع به اين معناست که قبل از اجراي طرح سهميه بندي، 500 هزار کارت سوختي که 300 ليتر ذخيره داشت به جاي ديگري منتقل مي‌شد و مورد استفاده قرار مي‌گرفت.هندياني افزود: سهميه بندي از انتقال کارت‌هاي ديگر به استان‌هاي مرزي براي خروج سهميه جلوگيري مي‌کند چرا که سهميه هر کسي محدود است و نمي‌تواند سهم خود را به صورت آزاد بفروشد.معاون پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکيد کرد: حجم قابل توجهي از قاچاق سوخت مربوط به گازوئيل است اما اين مساله به معناي اين نيست که قاچاق بنزين نداريم.

وي با اشاره به قاچاق گازوئيل، گفت: در حوزه گازوئيل اقدامات پيشگيرانه اي صورت گرفته است که از جمله آنها مي‌توان به سامانه پيمايش براي کاميون‌ها اشاره کرد که البته اين سامانه از قبل فعال بود اما هم اکنون در حال گسترش لينک‌هاي ارتباطي سامانه مذکور هستيم تا از اين طريق جلوي انحرافات را بگيريم.وي ادامه داد: سامانه صدف نيز فعال شده است که موجب شده صرفه جويي خوبي را در جلوگيري از انحرافات سوخت گازوئيل داشته باشيم.


 واکنش نفتي‌ها به ابهام در مورد کيفيت بنزين 

 شرکت ملي پالايش و ‌پخش فرآورده‌هاي نفتي پيرو خبر منتشر شده در بعضي کانال‌هاي خبري مبني بر اينکه «بنزين بايد در پالايشگاه زنجيره آروماتيکش شکسته شود تا حالت سرطان‌زايي آن کمتر شود» اطلاعيه‌اي منتشر کرد.به گزارش ايسنا، در اين اطلاعيه آمده است:

بنزين توليدي در پالايشگاه‌هاي ايران و در تمام پالايشگاه‌هاي دنيا شامل چند مولفه است که اين مولفه‌ها محصول نهايي واحدهاي تبديل کاتاليستي، ايزومريزاسيون، اف‌سي‌سي، آراف‌سي‌سي، آلکيلاسيون، بنزين استريت ران (واحد تقطير) و اکتان‌افزاهايي مانند ام‌تي‌بي‌اي است.ريفورميت يکي از مولفه‌هاي تشکيل‌دهنده بنزين است که در واحد تبديل کاتاليستي نفتا با احياي مداوم توليد مي‌شود و شامل آروماتيک است.در همه پالايشگاه‌هاي دنيا يکي از مهمترين واحدها، واحد تبديل کاتاليستي با احياي مدام است که محصول خروجي آن شامل آروماتيک است و اگر بنابر شکستن اين آروماتيک بود اصلا وجود واحد تبديل کاتاليستي در پالايشگاه معني نداشت.

هر کدام از مولفه‌هاي بنزين بعضي از مشخصات بنزين را تامين مي‌کنند و ممکن است يک يا چند مشخصه آنها از حد مجاز بيشتر باشد، به عنوان مثال بنزين خروجي از واحد تبديل کاتاليستي، پايه اروماتيک و بنزين خروجي از اف سي سي وآر اف سي سي پايه ألفين است.در تمام پالايشگاه‌هاي دنيا خروجي اين واحدها در استخر بنزين به نسبتي مخلوط مي‌شود که ميزان اروماتيک‌ها، ألفين، بنزن، گوگرد در محدوده مجاز زيست‌محيطي قرار بگيرد و ساير مشخصات بنزين مانند اکتان، آر وي پي و ...که مورد نياز موتور است هم تامين شود.بنزين تحويلي به مصرف‌کنندگان به‌ويژه در کلانشهرها مطابق با استاندارد ملي و يورو 4 است و انتشار مطالب بي‌پايه صرفا به منظور تشويش اذهان عمومي و ايجاد نگراني بي‌اساس در جامعه است.


 معادلات انرژي 

 امکان سوخت‌گيري با قيمت آزاد و غيرسهميه‌اي براي کارت‌هاي سوخت شخصي

روابط عمومي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در اطلاعيه‌اي بر امکان سوخت‌گيري بنزين با قيمت آزاد از طريق کارت‌هاي سوخت شخصي تاکيد کرد.

به گزارش شانا، متن اطلاعيه شرکت ملي پخش فرآوده‌هاي نفتي ايران به شرح زير است:

«به اطلاع عموم هموطنان عزيز مي‌رساند در صورت اتمام سهميه سوخت ماهانه يا ذخيره‌شده در کارت‌هاي سوخت شخصي، امکان سوخت‌گيري با قيمت آزاد و غيرسهميه‌اي براي کارت‌هاي سوخت شخصي وجود دارد، بنابراين استفاده از کارت‌هاي آزاد موجود در جايگاه‌ها اختياري است و هموطنان عزيز همچنان مي‌توانند براي دريافت بنزين با قيمت آزاد نيز از کارت‌هاي سوخت شخصي خود استفاده کنند.»

نفتاي سنگين پالايشگاه لاوان در بورس انرژي عرضه مي‌شود

رينگ بين‌الملل بورس انرژي ايران، شاهد عرضه نفتاي سنگين شرکت پالايش نفت لاوان بود.

به گزارش شانا به نقل از بورس انرژي، رينگ داخلي اين بورس، شاهد عرضه کالاهاي آيزوريسايکل، آيزوفيد، بلندينگ نفتا حلال 410، حلال 404 و نفتاي سنگين تصفيه‌نشده پالايش نفت شيراز، برش سنگين، گاز پروپان صنعتي و گاز مايع صنعتي پتروشيمي بندر امام، بنزين پيروليز پتروشيمي مارون و سي‌او پالايش نفت آبادان بود و نفتاي سنگين پالايش نفت لاوان در رينگ بين‌الملل عرضه ‌شد.

افزايش شمار دکل‌هاي حفاري نفت در آمريکا

يک شرکت خدمات حفاري اعلام کرد که شمار دکل‌هاي حفاري نفت در آمريکا ماه گذشته ميلادي براي نخستين بار در بيش از يک سال اخير، افزايش يافته است.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاري رويترز، شرکت خدمات حفاري بيکر هيوز اعلام کرد شمار دکل‌هاي حفاري نفت در آمريکا هفته گذشته با هشت مورد کاهش به 677 دکل رسيد.

اين در حالي است که در مقطع مشابه پارسال، شمار دکل‌هاي حفاري نفت در آمريکا 885 دکل بود.

با اين همه، در ماه دسامبر امسال در مجموع شمار دکل‌هاي حفاري نفت در آمريکا افزايش داشت.

شمار دکل‌هاي حفاري نفت در آمريکا به عنوان شاخصي براي پيش‌بيني توليد نفت اين کشور در آينده، مورد توجه فعالان بازار است.


 ميز خبر 

 فعاليت 5 کارگروه تخصصي پژوهشي در پالايشگاه گاز فجر جم

پالايشگاه گاز فجر جم با هدف افزايش کيفيت محصولات و ارائه خدمات بر اجراي 54 پروژه‌ پژوهشي متمرکز شده است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، حميد الله‌وردي، سرپرست مديريت مهندسي و توسعه شرکت پالايش گاز فجر جم از فعاليت پنج کارگروه تخصصي پژوهش در اين پالايشگاه خبر داد و گفت: اکنون هشت پروژه پژوهشي شرکت پالايش گاز فجر جم در حال اجراست و تاکنون 46 پروژه پژوهشي نيز به سرانجام رسيده است.

وي ضمن تاکيد بر لزوم تقويت فرصت‌هاي پژوهشي سازمان، اظهار کرد: پروژه «جايگزيني فرآيند جذب مرکاپتان‌ها با استفاده از جاذب مايع با پايه الکلي به جاي فرآيند مراکس» مهم‌ترين پروژه پژوهشي شرکت پالايش گاز فجر جم به شمار مي‌آيد، همچنين در راستاي نظام پژوهش صنعت نفت و به‌منظور استفاده از ديدگاه‌هاي کارشناسي صاحب‌نظران مختلف، تلاش مي‌کنيم از طرح‌ها و پروژه‌هاي تحقيقاتي حمايت کنيم.

درخشش نفت در آخرين هفته سال ميلادي

قيمت نفت تحت تاثير افت بيش از حد انتظار ذخاير آمريکا، افزايش پيدا کرد و هفته‌اي که به دليل تعطيلات سال نو کوتاه شده بود را نزديک به بالاترين حد در سه ماهه اخير به پايان برد.به گزارش ايسنا، بهاي معاملات وست تگزاس اينترمديت آمريکا براي تحويل در فوريه چهار سنت معادل کمتر از 0.1 درصد کاهش پيدا کرد و در 61 دلار و 72 سنت در هر بشکه بسته شد. اين شاخص براي کل هفته حدود 2.1 درصد رشد ثبت کرد.بهاي معاملات نفت برنت براي تحويل در فوريه 24 سنت معادل 0.4 درصد رشد کرد و در 68 دلار و 16 سنت در هر بشکه بسته شد و براي کل هفته 3.7 درصد افزايش نشان داد.

هر دو شاخص براي چهارمين هفته متوالي افزايش پيدا کردند.

اداره اطلاعات انرژي آمريکا اعلام کرد ذخاير نفت اين کشور در هفته منتهي به 20 دسامبر به ميزان 5.467 ميليون بشکه کاهش پيدا کرد. تحليلگران در نظرسنجي "اس اند پي گلوبال پلاتس" پيش بيني کرده بود که ذخاير نفت آمريکا سه ميليون بشکه کاهش پيدا مي‌کند. با اين حال در گزارش موسسه امريکن پتروليوم که اواخر سه شنبه منتشر شده بود کاهش ذخاير به ميزان 7.9 ميليون بشکه اعلام شده بود.آمار رسمي همچنين افزايش ذخاير بنزين به ميزان 1.963 ميليون بشکه را نشان داد. آمار رسمي ذخاير نفت و فرآورده‌هاي نفتي آمريکا به دليل تعطيلات کريسمس با تاخير منتشر شد.

فيليپ فلاين، تحليلگر گروه پرايس فيوچرز اظهار کرد که آمار منتشره از سوي اداره اطلاعات انرژي آمريکا نشان داد که پالايشگاهها فعاليت پالايش نفت را تسريع کرده اند و اين امر به کاهش سطح ذخاير کمک کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته