جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6298

پيام رهبر انقلاب اسلامي در پي شهادت سردار بزرگ و پرافتخار حاج قاسم سليماني و همراهان او:
انتقام سخت در انتظار جنايتکاران اين حادثه خواهد بود


ادامه گزافه‌گويي‌هاي ترامپ در توجيه اقدام تروريستي خود


وزير خارجه انگليس: تمامي طرف‌ها تنش‌زدايي کنند


رئيس پارلمان عراق:عمليات ترور نقض حاکميت عراق است


بيانيه


ميز خبر


خبــــر

با حکم رهبر معظم انقلاب؛
سردار سرتيپ قاآني به فرماندهي نيروي قدس سپاه منصوب شد


پنتاگون: به دستور ترامپ به کاروان سردار سليماني حمله شد

يک منبع در سفارت ايران در عراق اعلام کرد
پيکر شهيد سليماني امروز پس از تشييع در عراق، به تهران منتقل مي‌شود


خبر


امداد رساني در زلزله 5/8 ريشتري خواف


آتش سوزي مهلک در سواحل شرقي استراليا


سرمقاله


 پيام رهبر انقلاب اسلامي در پي شهادت سردار بزرگ و پرافتخار حاج قاسم سليماني و همراهان او:
 انتقام سخت در انتظار جنايتکاران اين حادثه خواهد بود 

 
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام مهمي شهادت سردار بزرگ و پرافتخار اسلام سپهبد حاج قاسم سليماني و همراهان ايشان بويژه مجاهد بزرگ ابومهدي المهندس را تبريک و تسليت گفتند و با تأکيد بر اينکه انتقام سختي در انتظار جنايتکاران حادثه ديشب خواهد بود، خاطرنشان کردند: خط جهاد و مقاومت با انگيزه مضاعف ادامه خواهد يافت،‌همه دلبستگان مقاومت خونخواه شهيد سليماني هستند و ادامه مبارزه و دست يافتن به پيروزي نهايي کام قاتلان و جنايتکاران را تلخ تر خواهد کرد.

متن پيام حضرت آيت الله خامنه‌اي به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

ملت عزيز ايران!

سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسماني شد. ارواح طيبه شهيدان، روح مطهر قاسم سليماني را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در ميدانهاي مبارزه با شياطين و اشرار عالم، و سالها آرزوي شهادت در راه خدا، سرانجام سليماني عزيز را به اين مقام والا رسانيد و خون پاک او به دست شقي‌ترين آحاد بشر بر زمين ريخت. اين شهادت بزرگ را به پيشگاه حضرت بقيةالله ارواحنا فداه و به روح مطهر خود او تبريک و به ملت ايران تسليت عرض ميکنم. او نمونه‌ي برجسته‌اي از تربيت‌شدگان اسلام و مکتب امام خميني بود، او همه‌ي عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانيد. شهادت پاداش تلاش بي‌وقفه‌ي او در همه‌ي اين ساليان بود.با رفتن او به حول و قوه‌ي الهي کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد ولي انتقام سختي در انتظار جنايتکاراني است که دست پليد خود را به خون او و ديگر شهداي حادثه‌ي ديشب آلودند. شهيد سليماني چهره‌ي بين‌المللي مقاومت است و همه‌ي دلبستگان مقاومت خونخواه اويند. همه‌ي دوستان -و نيز همه‌ي دشمنان- بدانند خط جهاد و مقاومت با انگيزه‌ي مضاعف ادامه خواهد يافت و پيروزي قطعي در انتظار مجاهدان اين راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزيز ما تلخ است ولي ادامه مبارزه و دست يافتن به پيروزي نهايي کام قاتلان و جنايتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.

ملت ايران ياد و نام شهيد عاليمقام سردار سپهبد قاسم سليماني و شهداي همراه او بويژه مجاهد بزرگ جهان اسلام جناب آقاي ابومهدي المهندس را بزرگ خواهد داشت و اينجانب سه روز عزاي عمومي در کشور اعلام ميکنم و به همسر گرامي و فرزندان عزيز و ديگر بستگان ايشان تبريک و تسليت مي‌گويم.

سيّدعلي خامنه‌اي


 ادامه گزافه‌گويي‌هاي ترامپ در توجيه اقدام تروريستي خود 

 ايلنا :رئيس‌جمهوري آمريکا در توئيتر نوشت: «ايراني‌ها اعتراف نمي‌کنند، اما سليماني در کشور خود مورد نفرت بود و از او مي‌ترسيدند. آنان آنچنان که رهبران کشور تلاش مي‌کنند نشان دهند، ناراحت نيستند. او بايد سال‌ها پيش کشته مي‌شد.»به گزارش ايلنا،‌ «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا، در اظهاراتي بي‌اساس و مضحک به شهادت سردار سرلشکر قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ابومهدي المهندس معاون الحشد الشعبي، واکنش نشان داد. وي در پيامي توئيتري در ادامه گزافه‌گويي‌هايش مدعي شد: «ژنرال قاسم سليماني هزاران آمريکا را کشته يا به‌شدت زخمي کرده بود و برنامه داشت افراد ديگري را نيز بکشد... اما گير افتاد! او مستقيم و غيرمستقيم مسئول مرگ ميليون‌ها نفربود.


 وزير خارجه انگليس: تمامي طرف‌ها تنش‌زدايي کنند 

اينديپندنت :وزير امور خارجه انگليس در واکنش به شهادت سردار سليماني خواستار تنش‌زدايي تمامي طرف‌ها شد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه اينديپندنت، دومينيک راب، وزير امور خارجه آمريکا در واکنش به اقدام تروريستي آمريکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سليماني، در بيانيه‌اي گفت: ما همواره به خطر خصومت‌آميزي که از سوي قاسم سليماني، فرمانده نيروهاي قدس سپاه پاسداران ايران وجود داشت، آگاه بوديم.راب در ادامه مطرح کرد که پس از شهادت سردار سليماني از تمامي طرف‌ها مي‌خواهد که «تنش‌زدايي کنند» و «درگيري بيشتر به نفع ما نيست».واکنش وزير امور خارجه انگليس در پي بيانيه پنتاگون مطرح مي‌شود که در آن اعلام شد، سردار قاسم سليماني به دستور دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در فرودگاه بغداد ترور شد.


 رئيس پارلمان عراق:عمليات ترور نقض حاکميت عراق است 

 بغداد اليوم :رئيس پارلمان عراق تأکيد کرد که عمليات ترور در فرودگاه بين‌المللي بغداد نقض حاکميت کشور است و هر عملياتي بايد با موافقت دولت عراق صورت گيرد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه خبري بغداد اليوم، «محمد الحلبوسي»، رئيس پارلمان عراق با انتشار بيانيه اي اعلام کرد:‌ «با اندوه و تأثر فراوان خبر شهادت ابومهدي المهندس و معاونانش را که نقش بارزي در نبردهاي آزادسازي سرزمين عراق داشته دريافت کرديم».حلبوسي در ادامه افزود: «حوادث فرودگاه بين المللي بغداد و ترور يک فرمانده نهاد نظامي عراق نقض آشکار حاکميت کشور و نقض قوانين بين المللي است حال آنکه هر نوع عمليات نظامي و امينتي در اراضي عراق بايد با موافقت دولت عراق صورت گيرد».وي تأکيد کرد که ما از دولت مي­‌خواهيم در اين شرايط حساس تدابير و اقدامات سياسي و قانوني لازم را براي توقف چنين تجاوزهايي اتخاذ کند.


 بيانيه  

 بيانيه‌ شوراي عالي امنيت ملي در پي شهادت سردار سليماني

موضع رسمي شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران در خصوص اقدام جنايتکارانه آمريکا در هدف قرار دادن خودرو سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني دربغداد که منجر به شهادت افتخارآميز ايشان شد، با صدور بيانيه‌اي اعلام شد.

به گزارش ايسنا، متن اين بيانيه به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

من المومنين رجال صدقوا ما عاهدواالله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و ما بدلوا تبديلا

شهادت سردار رشيد اسلام، فرمانده غيور نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، سپهبد پاسدار شهيد حاج قاسم سليماني، حامل نشان عالي ذوالفقار و ديگر فرماندهان مبارزه با تروريسم به ويژه مجاهد خستگي‌ناپذير شهيد ابومهدي المهندس را به امام زمان(عج)، مقام معظم رهبري ( مدظله العالي)، سلحشوران مقاومت اسلامي، همرزمان و خانواده ايشان و تمامي ملت ايران تبريک و تسليت عرض مي‌نمايد.

سردار سرافراز حاج قاسم سليماني، مايه عزت و افتخار نه فقط ايرانيان بلکه تمامي مسلمانان ومستضعفان تحت ستم در سراسر عالم بود. شهادت اين بزرگ فرمانده مقاومت اگرچه ضايعه بزرگي براي جهان اسلام و مردم بزرگ ايران به شمار مي‌رود اما به تعبير امام خميني(ره) رهبر کبير انقلاب اسلامي هر پرچمي که از دست تواناي سرداري بيفتد سردار ديگري آن را برخواهد داشت .

مگر با شهادت سرداران بزرگي که اين ملت تاکنون تقديم کرده است، خدشه‌اي در حرکت نيروهاي مسلح و توانمندي‌هاي دفاعي کشور پيش آمد که اکنون و با شهادت حاج قاسم سليماني پديد ايد؟ آمريکا بداند که حمله جنايتکارانه بر عليه سردار سليماني، بزرگترين خطاي راهبردي آن کشور در منطقه غرب آسيا بوده و آمريکا از تبعات اين اشتباه محاسباتي به آساني رهايي نخواهد يافت .

همانگونه که مقام معظم رهبري در پيام خود فرمودند انتقام سختي در انتظار جنايتکاراني است که دست پليد خود را به خون پاک سردار سليماني آغشته کردند. اين جنايتکاران با انتقام سخت منتقمين خون سردار سليماني در زمان و مکان مناسب روبرو خواهند شد. بدون ترديد خط جهاد ومقاومت با انگيزه‌اي مضاعف ادامه پيدا خواهد کرد و درخت مقاومت هر روز تنومند تر و شکوفاتر خواهد شد. پيروزي از آن مجاهدان اين راه مبارک است و آنانکه به اين جنايت دل خوش کرده‌اند بدانند که اين گونه اقدامات کور و بزدلانه اراده جمهوري اسلامي ايران را در تداوم بدون تنازل سياست مقاومت فعال قوي تر نموده و تلخکامي آنان را زود و شديد خواهد کرد.

بدون شک اين جنايت، انتقام داعش و تروريست‌هاي تکفيري از فرماندهان بزرگ مبارزه با تروريسم بود که به دست آمريکا عليه نمادهاي افتخارآميز اضمحلال تروريسم در عراق و سوريه صورت گرفت. در هم آميختن خون فرماندهان سرافراز ايراني و عراقي در اين مسير نوراني، نمادي از پيوند ناگسستني دو ملت ايران و عراق در آينده خواهد بود. شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران در جلسه فوق العاده امروز خود با بررسي ابعاد مختلف اين حادثه، تصميمات مقتضي را اتخاذ نموده و بدين وسيله اعلام مي‌کند رژيم ايالات متحده آمريکا مسئول عواقب کليه تبعات اين ماجراجويي جنايتکارانه خواهد بود.

بار ديگر به روح بلند سردارشجاع سپاه اسلام حاج قاسم سليماني اداي احترام مي‌کند و اطمينان دارد خون اين شهيد بزرگوار همچون ديگر شهداي انقلاب اسلامي برکات زيادي براي ملت بزرگ ايران و آزادي‌خواهان جهان در پي خواهد داشت

و لاتهنوا في ابتغاء القوم ان تکونوا تالمون فانهم يالمون کما تالمون و ترجون من الله ما لايرجون و کان الله عليما حکيما


 ميز خبر 

 آيت‌الله سيستاني حمله آمريکا را محکوم کرد

مرجعيت ديني عراق گفت: آنچه در نزديکي فرودگاه بغداد رخ داد تجاوزي بي رحمانه بود.به گزارش ايسنا، عبدالمهدي کربلايي، خطيب جمعه کربلا و نماينده آيت‌الله سيستاني، مرجع عاليقدر شيعيان عراق در خطبه‌هاي نماز جمعه، حمله تروريستي آمريکا را که به شهادت سردار سليماني و جمعي از همراهانش منجر شد، محکوم کرد.

وي تاکيد کرد: ترور ابومهدي المهندس و سردار سليماني نقض حاکميت عراق و قوانين بين‌المللي است.

واکنش چين به ترور سردار سليماني

وزارت خارجه چين به ترور فرمانده سپاه قدس ايران از سوي آمريکا، واکنش نشان داد.به گزارش مهر به نقل از سايت وزارت خارجه چين، سخنگوي وزارت خارجه چين در واکنش به ترور سردار «قاسم سليماني» فرمانده سپاه قدس در عراق خواستار آرامش و خويشتنداري همه طرف‌ها شد.

پيش از اين روسيه نيز يک منبع در وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که شهادت سردار قاسم سليماني ماجراجويي خطرناکي است که به تشديد تنش‌ها در کل منطقه منجر خواهد شد.مسکو ضمن ابراز همدردي با ايران و تسليت به ملت ايران اعلام کرد که سردار سليماني مدافع منافع ملي کشورش بود.

در واکنش به ترور سردار سليماني؛

اقشار مختلف مردم در مقابل دفتر سازمان ملل تجمع کردند

تعدادي از مردم تهران در محکوميت ترور سردار قاسم سليماني در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند.به گزارش مهر، جمع زيادي از مردم تهران با تجمع در مقابل دفتر سازمان ملل با سردادن شعار «مرگ بر آمريکا»، «مرگ بر اسرائيل»، «اي رهبر آزاده آماده ايم آماده»، «اين همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده» انزجار خود را از اقدام تروريستي آمريکا در به شهادت رساندن سردار حاج قاسم سليماني اعلام کردند.


 خبــــر 

 ضمن تسليت شهادت سردار سليماني؛

هيات دولت سه روز عزاي عمومي اعلام کرد

هيئت دولت در پيامي، ضمن تسليت به مناسبت شهادت غرور آفرين نماد غيرت، مجاهدت و مقاومت اسلامي سردار رشيد اسلام، سپهبد حاج قاسم سليماني 3 روز را در سراسر کشور عزاي عمومي اعلام کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، متن اين پيام به شرح زير است:

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِندَ رَ‌بِّهِمْ يُرْ‌زَقُونَ

هيات دولت جمهوري اسلامي ايران شهادت غرور آفرين نماد غيرت، مجاهدت و مقاومت اسلامي سردار رشيد اسلام، سپهبد حاج قاسم سليماني را به رهبر معظم انقلاب، ملت شريف ايران، آزادگان و مستضعفان جهان تبريک و تسليت مي گويد. چهار دهه مجاهدت خالصانه و مبارزه بي امان با تروريسم بين المللي پاداشي کمتر از شهادت به دست ناپاک ترين افراد بشر و سردمدار تروريسم جهاني ندارد. دولت جمهوري اسلامي ايران اين اقدام تروريستي و ناجوانمردانه را شديدا محکوم و به پيروي از رهبري معظم انقلاب اسلامي 3 روز را عزاي عمومي اعلام مي کند.

اعلام اسامي شهداي ايراني همراه سردار سليماني

دفتر فرماندهي نيروي قدس سپاه در اطلاعيه‌اي اسامي شهداي ايراني همراه سردار سليماني را اعلام کرد.

به گزارش تسنيم دفتر فرماندهي نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با صدور اطلاعيه‌اي اسامي شهداي عضو سپاه پاسداران­ را که در حمله تروريستي آمريکايي ها در بغداد به شهادت رسيدند اعلام کرد.

بر اساس اين گزارش، دراين حمله تروريستي، جمعا ده نفر به شهادت رسيدند که پنج نفر از جمله سردار سپهبد پاسدار شهيد قاسم سليماني, ايراني و پنج نفر ديگر از جمله ابومهدي مهندس معاون نيروهاي حشدالشعبي عراق، عراقي بودند.

اسامي شهداي پاسدار همراه سردار شهيد سليماني به اين شرح است:

1-سردار سرتيپ پاسدار حسين جعفري نيا

2-سرهنگ پاسدار شهرود مظفري نيا

3- سرگرد پاسدار هادي طارمي

4- سروان پاسدار وحيد زمانيان

بر اين اساس برخي شايعات مبني بر حضور و شهادت داماد سردارسليماني در حمله تروريستي امريکاييها تکذيب مي شود.

در واکنش به شهادت سردار سليماني؛

موگريني:خاورميانه شاهد تنش هاي خطرناکي است

مسئول سابق سياست خارجي اتحاديه اروپا در واکنش به شهادت سردار سليماني اعلام کرد که خاورميانه شاهد تنش هاي خطرناکي است.

به گزارش مهر به نقل از الجزيره، فدريکا موگريني مسئول سابق سياست خارجي اتحاديه اروپا به ترور سردار قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي واکنش نشان داد.

وي اظهار داشت: خاورميانه شاهد تنش هاي خطرناکي است و ما اميدواريم کساني که به حکمت و عقلانيت اعتقاد دارند [بر امور] غلبه داشته باشند.

آمادگي گردان‌هاي نظامي وابسته به جريان صدر براي انتقام‌گيري از آمريکا

به گزارش ايسنا ، در پي دستور مقتدي صدر، رهبر جريان صدر عراق به همه گروه‌هاي وابسته به خود براي آماده‌باش کامل، فرماندهي دو شاخه نظامي اين جريان "جيش المهدي" و لواء "اليوم الموعود" اعلام کردند، براي انتقام گيري آماده‌اند.

ناتو اعلام کرد:

تحولات خاورميانه را به‌دقت دنبال مي‌کنيم

سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو)‌ به شهادت سرلشکر قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ابومهدي المهندس معاون الحشد الشعبي واکنش نشان داد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه سي‌ان‌بي‌سي، سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو)‌ به شهادت سرلشکر قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ابومهدي المهندس معاون الحشدالشعبي واکنش نشان داد. ناتو در بيانيه‌اي اعلام کرد که تحولات در خاورميانه را در پي حمله پهپادي آمريکا در بغداد به‌دقت دنبال مي‌کند.

درخواست وزارت خارجه آمريکا از اتباع آمريکايي براي ترک عراق

وزارت خارجه آمريکا از اتباع اين کشور خواست تا هر چه سريعتر خاک عراق را ترک کنند.به گزارش مهر، وزارت امور خارجه آمريکا در پي شهادت سردار سليماني در بغداد در بيانيه‌اي از اتباع خود خواست فوراً عراق را ترک کنند.

احضار سفير سوئيس به وزارت خارجه در پي شهادت سردار سليماني

سفير سوئيس در تهران به عنوان حافظ منافع آمريکا در ايران به وزارت امور خارجه احضار شد.به گزارش مهر، کاردار سوئيس بعنوان حافظ منافع آمريکا در خصوص مواضع مقامات آمريکا در مورد تحولات عراق به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شديد جمهوري اسلامي ايران نسبت به اظهارات جنگ طلبانه و ناقض منشور ملل متحد مقامات آمريکايي به حافظ منافع آن کشور ابلاغ شد.

اعزام 5 هواپيماي نظامي آمريکا به خاورميانه

شبکه الميادين از ارسال پنج هواپيماي نظامي‌ آمريکا به خاورميانه در پي حمله بامدادي پهپادهاي اين کشور به بغداد خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت الميادين، پنج هواپيماي نظامي آمريکا از نوع "لاکهيد سي-130" عازم خاورميانه شدند.

همزمان شبکه اسکاي نيوز اعلام کرد که دولت آمريکا 750 نيروي نظامي‌اش را براي تأمين امنيت سفارت آمريکا به عراق اعزام کرده است.

اين اقدامات پس از آن صورت گرفت که پهپادهاي آمريکايي ) در حمله‌اي در نزديکي فرودگاه بين‌المللي در بغداد سردار سليماني، فرمانده نيروهاي قدس سپاه پاسداران و ابومهدي المهندس، معاون رئيس حشد شعبي را به شهادت رساندند.

دولت آمريکا اعلام کرده که تمامي تدابير لازم را براي حفاظت از شهروندان و منافعش در سراسر جهان اتخاذ خواهد کرد.


 با حکم رهبر معظم انقلاب؛
 سردار سرتيپ قاآني به فرماندهي نيروي قدس سپاه منصوب شد 

 فرمانده معظم کل قوا، سردار سرتيپ پاسدار اسماعيل قاآني را به فرماندهي نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب کردند.به گزارش مهر، درپي شهادت سردار پرافتخار حاج قاسم سليماني، حضرت آيت الله خامنه‌اي فرمانده معظم کل قوا با صدور حکمي سردار سرتيپ پاسدار اسماعيل قاآني را به فرماندهي نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب کردند.

متن حکم فرمانده معظم کل قوا به شرح زير است:

درپي عروجِ شهيد عالي‌مقام سردار پرافتخار حاج قاسم سليماني رضوان الله عليه، فرماندهي نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را به سردار سرافراز سرتيپ اسماعيل قاآني که در شمار برجسته‌ترين فرماندهان سپاه در دفاع مقدس بوده و در طول ساليان متمادي در نيروي قدس در کنار سردار شهيد در منطقه خدمت کرده است مي‌سپارم. برنامه‌ي آن نيرو عيناً همان برنامه‌ي دوران فرماندهي شهيد سليماني است. از همه‌ي همکاران آن نيرو حضور و همکاري آنان را با سردار قاآني خواهانم و توفيق و تأييد و هدايت الهي را براي ايشان مسألت مي‌کنم.

سيد علي خامنه‌اي


 پنتاگون: به دستور ترامپ به کاروان سردار سليماني حمله شد 

 وزارت دفاع آمريکا با صدور بيانيه اي اعلام کرد که نيروهاي اين کشور به دستور ترامپ به کاروان سردار سليماني حمله کرده اند.به گزارش مهر، وزارت دفاع آمريکا درباره حمله به کاروان سردار حاج قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بيانيه‌اي صادر کرد.در اين بيانيه آمده است: «ارتش آمريکا به دستور رئيس‌جمهور با کشتن قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اقدام دفاعي قاطعي براي حراست از پرسنل آمريکا در خارج از کشور انجام داده است».پنتاگون در ادامه اين بيانيه در ادعايي بي‌اساس گفت: سردار سليماني در حال طراحي برنامه‌هايي براي حمله به ديپلمات‌ها و نيروهاي آمريکا در عراق و سراسر منطقه بود!

وزارت دفاع آمريکا در بخش ديگري از اين بيانيه، از اعتراضات ضد آمريکايي مقابل سفارت امريکا در عراق به عنوان «حمله به سفارت آمريکا» ياد کرده و مدعي شد اين اقدام به دستور سردار سليماني صادر شده است.


 يک منبع در سفارت ايران در عراق اعلام کرد
 پيکر شهيد سليماني امروز پس از تشييع در عراق، به تهران منتقل مي‌شود 

يک منبع در سفارت ايران در عراق اعلام کرد: پيکر شهيد حاج قاسم سليماني امروز پس از برگزاري مراسم تشييع در عراق به تهران منتقل مي‌شود.

اين منبع در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: پيکر شهيد قاسم سليماني در عراق تشييع مي‌شود و پس از برگزاري مراسم تشييع به تهران منتقل خواهد شد.

به وصيت ايشان پيکر حاج قاسم، در کرمان آرام مي‌گيرد

پيکر حاج قاسم، به وصيت ايشان، در گلزار شهداي شهر کرمان به خاک سپرده مي شود.به گزارش صداوسيما؛ خانواده سردار شهيد حاج قاسم سليماني اعلام کردند: پيکر مطهر شهيد سليماني صبح شنبه 14 دي ماه در بغداد تشييع مي شود و عصر شنبه به ميهن عزيزمان منتقل خواهد شد.

صبح يکشنبه(15 دي ماه) نيز پيکر شهيد سليماني در دانشگاه تهران تشييع خواهد شد و مقام معظم رهبري بر پيکر ايشان نماز مي خوانند.


 خبر 

 سپاه پاسداران: انتقام سخت خونهاي به ناحق ريخته شده را از جنايتکاران مي‌گيريم

به گزارش ايسنا ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در بيانيه اي با تبريک و تسليت شهادت سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني و شهداي جنايت اخير امريکايي ها در بغداد، بر تداوم راه اين شهيد والامقام و انتقام سخت ازجنايتکاران تاکيد و تصريح کرده است: سردار سليماني نه تنها يک شخص، بلکه باور و مکتبي تمام نشدني است و از اين پس جلوه گري هاي معنادارتر آن را در جغرافياي سلطه و حضور نامشروع و اشغالگرانه خود در اقصي نقاط عالم تجربه خواهند کرد .

سوئيس: پيام‌هايي را از آمريکا به ايران منتقل کرديم

به گزارش فارس،‌ وزارت خارجه سوئيس اعلام کرد که سفير اين کشور در تهران پيام‌هايي را از آمريکا به ايران انتقال داده است.

به گزارش راشاتودي،‌ انتقال اين پيام‌ها پس از ترور سردار «قاسم سليماني» فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بوده است.

ترس ترامپ از واکنش ايران نسبت به شهادت سردار سليماني

رئيس‌جمهوري آمريکا گفت که ايران هيچ‌گاه مذاکره‌‌اي را نباخته است.به گزارش ايلنا، «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا، در پيامي توئيتري که حاکي از ترس او از واکنش ايران نسبت به شهادت سرلشکر قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ابومهدي المهندس معاون الحشد الشعبي بود گفت که ايران هيچ‌گاه مذاکره‌‌اي را نباخته است. وي در اين پيام توئيتري گفت: «ايران هيچ‌گاه در جنگي پيروز نشده است، اما هيچ‌گاه مذاکره‌اي را نيز نباخته است.»

فاکس نيوز؛نظاميان آمريکايي درخاورميانه به‌حال آماده‌باش درآمدند

واشنگتن به دليل ترس از واکنش نيروهاي مقاومت به ترور سردار سليماني، تروريست هاي خود در خاورميانه (نيروهاي سنتکام) را به حال آماده باش درآورد.

به گزارش مهر به نقل از فاکس نيوز، تمام نيروهاي آمريکايي در منطقه (غرب آسيا) به حالت آماده باش کامل و در بالاترين سطح هشدار قرار گرفتند.در همين رابطه مقام‌هاي آمريکايي به نشريه نيوزويک گفته‌اند: در پي ترور سردار سليماني، پايگاه پنجم نيروي دريايي آمريکا و تجهيزات پدافند موشکي اين کشور در منطقه به حالت آماده‌باش درآمده است.

ادعاي مضحک پمپئو: جنگ با ايران را نمي‌خواهيم!

وزير خارجه آمريکا مدعي شد که خواهان جنگ با ايران نيست.

به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا، گفت: ترور قاسم سليماني اقدامي قانوني بود. رفتارهاي ايران خطرناک بود عدم اقدام در برابر ايران نيز خطرناک بود. ما همه تلاش خود را براي تقويت نيروهايمان و حمايت از آن‌ها در خاورميانه انجام مي‌دهيم.

پمپئو در اظهاراتي مضحک مدعي شد: ما جنگ با ايران را نمي‌خواهيم اما نمي‌توانيم اجازه دهيم که جان نيروهايمان در معرض خطر باشد ما بايد از آن‌ها حفاظت کنيم.


 امداد رساني در زلزله 5/8 ريشتري خواف 


 آتش سوزي مهلک در سواحل شرقي استراليا  


 سرمقاله 

شکاف ديجيتالي؛ پي‌آمد شکاف طبقاتي در جامعه است

آذر فخري 

کاهش درآمد و توان خريد مردم، تاثيرات مختلفي بر نحوه زيست آنان مي‌گذارد. البته چند مورد از مهم‌ترين تاثيرات کاهش دستمزد و توان خريد، کوچک شدن سفره‌هاي مردم و بالطبع نرسيدن ويتامين‌ها و پروتئين لازم به بدن، کاهش مراجعه به پزشک و درمانگاه در صورت بيماري براي درمان، افزايش حاشيه‌نشيني به دليل افزايش قيمت مسکن و اجاره‌بها و مسائلي از اين دست است که در نگاه اول به چشم مي‌آيند و ما از آن‌ها به‌عنوان اوليات نيازهاي زندگي ياد مي‌کنيم. اما آيا شکاف طبقاتي در بين اقشار مردم در همين موارد خلاصه مي‌شود؟

در اين چند روز افزايش شکاف سواد ديجيتال درپي عميق‌تر شدن شکاف طبقاتي در بين مردم جامعه، بدل شده است به يکي از دل‌نگراني‌هاي بزرگ وزير جوان.

شکاف سواد ديجيتالي، يکي از بزرگ‌ترين معضلات در دنياي دانش محسوب مي‌شود، چرا که ارتباط مستقيمي دارد با آگاهي؛ طبق نظريه‌ شکاف آگاهي که در سال1970 توسط «تيکنور»، «دونوهو» و «اولين» ابداع شد، وقتي حجم بالايي از اطلاعات به‌سرعت در جوامع منتشر مي‌شوند، شکاف دانش و آگاهي نه تنها کم نشده، بلکه بر آن افزوده مي‌شود.اين نظريه بيان مي‌کند افرادي که داراي پايگاه اقتصادي بالاتر هستند در مقايسه با افرادي که در پايگاه اقتصادي پايين‌تري قرار دارند، تمايل و امکان بيشتري به دريافت اطلاعات با سرعت زياد دارند. در دنياي امروز با وجود اينترنت انتظار مي‌رفت تبيعض در دسترسي به آگاهي و اطلاعات، تا حدودي از بين برود که البته در کشورهاي توسعه يافته چنين اتفاقي افتاده است. اما امروز اگر وزير جوان از توليد تلفن همراه داخلي و ارزان سخن مي‌گويد؛ مي‌داند که دقيقا به چه مسئله مهمي اشاره مي‌کند و چه هدفي از چنين طرحي دارد.

يکي از نشانه‌هاي باسوادي در عصر حاضر توانايي استفاده از دستگاه‌هاي ديجيتال و در وهله نخست استفاده از تلفن همراه است با امکانات خاصي که دارد. چرا که امروز تلفن همراه، تنها يک وسيله ارتباطي نيست. تلفن همراه، عکس مي‌گيرد، پيام صوتي و تصويري ارسال مي‌کند، با آن مي‌توان به راديو و تلويزيون وصل شد، موسيقي شنيد، مطالعه کرد و يادداشت برداشت. پس تلفن همراه به‌عنوان يک دستگاه ديجيتال معمولي، براي هر فردي ضروري است.

اما به دلايلي چون تحريم و نيز معضلات اقتصادي گوناگون، اکنون برخي از مردم در طبقات تحت فشار، نه فقط نمي‌توانند گوشي همراه بخرند که حتي برخي، گوشي همراه را فروخته‌اند تا به زخم زندگي‌شان بزنند.

وزير ارتباطات تلاش مي‌کند تلفن همراه داخلي و ارزان براي اقشار کم درآمد، توليد شود. وزير جوان که اينک خود در حال استفاده از چنين گوشي است گفته است:«نخستين حمايت ما در راستاي حمايت از گوشي‌هاي ايراني اين بود که تعدادي از اين تلفن‌ها را دريافت کرديم و خود من نيز از آن استفاده مي‌کنم و اخيرا نيز حدود 100 دستگاه از آن را با فراخواني در اينستاگرام به دست علاقه‌مندان رسانديم، اما به‌جاي دريافت پول اين تلفن‌ها از کاربران درخواست کرديم در يک صفحه تجربيات خود را از استفاده گوشي‌هاي ايراني ارسال کنند. در اين 100 صفحه از تجربيات کاربران حدود 100 اشکال جدي در طراحي را متوجه شديم و اين مشکلات را به گوش توليدکنندگان رسانديم تا آن‌ها را برطرف کرده و براي ورود به بازار آماده شوند.»

به نظر مي‌رسد اراده وزير ارتباطات در پر کردن شکاف ديجيتالي قوي است؛ اميد که چنين اراده‌اي در ديگر مسئولان نيز بيدار شده و در حل مشکلات مردم متجلي شود.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته