جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6298

ارسال 2 هزار ليتر سوخت هوايي به مناطق زلزله زده
عرضه سوخت در خراسان رضوي طبق روال عادي ادامه دارد


طرح توليد يک ميليون بشکه نفت در دستور کار شرکت‌هاي اکتشاف‌ و توليد ايراني


معادلات انرژي


ميز خبر


 ارسال 2 هزار ليتر سوخت هوايي به مناطق زلزله زده
 عرضه سوخت در خراسان رضوي طبق روال عادي ادامه دارد 

 مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه تربت حيدريه گفت: عرضه سوخت در مناطق زلزله زده استان خراسان رضوي طبق روال عادي ادامه دارد و با ذخيره سازي مناسب فرآورده، آمادگي کامل براي تامين سوخت موردنياز مردم و نيروهاي امدادي وجود دارد.جواد بلندي در گفتوگو با خبرنگار شانا گفت: خوشبختانه زلزله در سنگان از توابع خواف در استان خراسان رضوي تلفات جاني نداشته و به تاسيسات منطقه از جمله جايگاه هاي عرضه سوخت آسيبي نرسيده است.وي افزود: ذخاير سوخت منطقه کاملا مطلوب بوده و عرضه سوخت در منطقه طبق روال عادي در جريان است و اين آمادگي وجود دارد تا در صورت نياز سوخت اضافي موردنياز مردم و نيروهاي امدادي تامين و ارسال شود.بلندي تاکيد کرد: همکاران ما در آماده باش کامل بوده و نيروهاي امدادي نيز به منطقه سنگان اعزام شده اند.مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه خراسان رضوي نيز در گفت وگو با شانا از ارسال 2 هزار ليتر سوخت Gp4 به مناطق زلزله زده استان خراسان رضوي از طريق منطقه تربت حيدريه خبر داد.علي اصغر اصغري گفت: ذخاير منطقه مطلوب بوده و با توجه به اين که سوخت موردنياز فروشندگي هاي روستايي و عشايري منطقه نيز از قبل تامين شده است، هم اکنون هيچ کمبودي در اين باره وجود ندارد.وي تاکيد کرد: خوشبختانه هيچ کدام از تاسيسات منطقه از جمله جايگاه ها و فروشندگي ها در جريان زلزله امروز دچار آسيب ديدگي نشده و آمادگي کامل براي تامين سوخت موردنياز مردم و نيروهاي امدادي در مناطق زلزله زده وجود دارد.

به گزارش شانا، زلزله اي به بزرگي 5.8 ريشتر استان هاي خراسان رضوي و خراسان جنوبي - حوالي سنگان را لرزاند.


 طرح توليد يک ميليون بشکه نفت در دستور کار شرکت‌هاي اکتشاف‌ و توليد ايراني 

 طرح توليد يک ميليون بشکه نفت از طريق شرکت‌هاي اکتشاف و توليد ايراني که از سوي گروه اقتصادي دفتر مقام معظم رهبري پيشنهاد شده است، از سوي مجمع اين شرکت‌ها و با همراهي وزارت نفت در حال پيگيري است و در مسير فراهم شدن مقدمات اجراي اين طرح، توافقاتي بين شرکت ملي نفت ايران و شرکت‌هاي E&P ايراني حاصل شده است.

به گزارش شانا، بيست‌وچهارمين مجمع مديران شرکت‌هاي اکتشاف و توليد ايراني در حالي به ميزباني شرکت اويک برگزار شد که حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابي فرد، امام‌جمعه موقت تهران، محمدرضا مقدم، مشاور وزير نفت و رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران نيز در بخشي از اين نشست حضور يافتند.مهدي ميرمعزي، رئيس مجمع شرکت‌هاي اکتشاف و توليد ايراني گفت: به منظور فراهم کردن مقدمات اجراي طرح توليد يک ميليون بشکه نفت در روز از طريق شرکت‌هاي اکتشاف و توليد ايراني، با همکاري شرکت ملي نفت ايران چند موضوع را در دست اقدام قرار داده‌ايم؛ از جمله اعمال تغييراتي در مدل قراردادي IPC به منظور پشتيباني بيشتر از شرکت‌هاي ايراني در حين اجراي قرارداد، درخواست اصلاح مفادي از قانون بودجه و بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي صندوق توسعه ملي به عنوان اعطاکننده و يا تضمين‌کننده تسهيلات.

وي با بيان اينکه در اين طرح و به منظور افزايش يک ميليون بشکه‌اي ظرفيت توليد نفت کشور، براي توسعه هشت ميدان توسط شرکت‌هاي اکتشاف و توليد ايراني برنامه‌ريزي شده است، ابراز اميدواري کرد که با تصويب هدفگذاري‌هاي اوليه در باب بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي صندوق توسعه ملي، طي يکسال آينده قراردادهاي توسعه‌اي براي تعدادي از اين ميادين امضا و کار با جديت پيگيري شود.

E&P هاي ايراني کنسرسيوم تشکيل داده‌اند

ميرمعزي از تشکيل کنسرسيوم‌هايي در ميان شرکت‌هاي اکتشاف و توليد ايراني نيز خبر داد و افزود: به منظور استفاده بهينه‌تر از توانمندي‌هاي مشترک و تقويت ظرفيت‌هاي موجود شرکت‌ها براي حضور در ميادين بزرگ‌تر، چندين کنسرسيوم از شرکت‌هاي E&P تشکيل شده است و البته برخي شرکت‌ها نيز تمايل داشته‌اند به صورت مستقل فعاليت
کنند.

ايده تشکيل کنسرسيوم‌هايي متشکل از شرکت‌هاي اکتشاف و توليد ايراني در نشست بررسي استراتژي‌هاي نوين کسب‌وکار اين شرکت‌ها در ارديبهشت‌ماه امسال مطرح شد. معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران در آن نشست عنوان کرده بود «پيشنهاد ما تشکيل کنسرسيومي از شرکت‌هاي اکتشاف و توليد ايراني است تا بتوانند هم در تامين مالي و هم اجراي پروژهها عملکرد بهتري داشته باشند» و امروز در مجمع اعلام شد که اين کنسرسيوم‌ها شکل گرفته‌اند.


 معادلات انرژي 

 پيام تسليت وزير نفت در پي شهادت سردار قاسم سليماني

وزير نفت در پيامي، شهادت سردار پرافتخار و رشيد اسلام، سپهبد حاج قاسم سليماني را تسليت گفت.به گزارش خبرنگار شانا، متن پيام به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم

گرچه شهادت، پاداش يک عمر مجاهدت خالصانه سردار سپهبد حاج قاسم سليماني در راه خدا و براي سرافرازي ايران عزيز بود، ولي فقدان اين بزرگ مرد فداکار، قطعا ضايعه‌اي براي جمهوري اسلامي است.اين مردِ بزرگ از تبارِ شهيدان بي‌ادعاي دوران دفاع مقدس و به حق از مصاديق مومنيني بود که به عهد خود با خداي شهيدان وفادار ماند.

او شهيد جاودانه ملت ايران است که با سر بلندي و نامي نيک به جمع ياران شهيد خود پيوست.

اين ضايعه را به ملت بزرگ ايران، مقام معظم رهبري مدظله‌العالي، خانواده بزرگوار ايشان و خانواده همه ايثارگران، صميمانه تسليت گفته و از خداوند تبارک براي قاتلان خبيث و تروريست او، خذلان و سيه‌روزي مسئلت مي‌کنم.

جهش قيمت نفت پس از اعلام خبر ترور سردار سليماني

قيمت نفت برنت پس از حمله هوايي آمريکا به فرودگاه بغداد و به شهادت رساندن سرلشکر قاسم سليماني که بازار را نسبت به تنش‌ها در خاورميانه نگران ساخت، حدود سه دلار افزايش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت حدود سه دلار افزايش يافت و به 69 دلار و 16 سنت در هر بشکه رسيد که بالاترين قيمت از17 سپتامبر بود که تاسيسات نفتي عربستان سعودي هدف حملات هوايي قرار گرفته بودند. قراردادهاي تحويل مارس با دو دلار معادل سه درصد افزايش، به 68 دلار و 25 سنت رسيد.

بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا با يک دلار و16 سنت معادل 2.9 درصد افزايش، به 62 دلار و 94 سنت در هر بشکه رسيد، در حالي که اوايل معاملات روز جمعه تا مرز 63 دلار و 84 سنت پيش رفته بود.در جريان حمله به کاروان الحشدالشعبي در نزديکي فرودگاه بغداد، سردار سرلشکر قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه به همراه ابومهدي المهندس، معاون الحشد الشعبي و چند نفر از اعضاي اين سازمان به شهادت رسيدند.

بر اساس گزارش رويترز، عامل ديگري که از افزايش قيمتهاي نفت حمايت کرد، تصميم بانک مرکزي چين براي کاهش ميزان نقدينگي بود که بانکها بايد در ذخاير خود داشته باشند و همچنين بانک مرکزي چين حدود 800 ميليارد يوان (115 ميليارد دلار) از ذخاير خود را براي تقويت رشد اقتصادي اختصاص داد.


 ميز خبر 

 مديرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوي

پايداري جريان گاز در شبکه انتقال گاز خراسان رضوي

مديرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوي از پايداري جريان گاز در شبکه انتقال گاز اين استان پس از وقوع زلزله خبر داد.

سيدحميد فاني در گفتگو با خبرنگار شانا در اين باره گفت: گاز هيچ منطقه اي در خراسان رضوي قطع نشده است، با اين حال تيم هاي نشتيابي به محل وقوع زلزله اعزام شده اند.

وي افزود: محل وقوع زلزله در شهر مرزي سنگان است که تاکنون تلفات جاني به همراه نداشته است؛ با اين حال تيم هاي ارزيابي حادثه در حال بررسي سنگان و روستاهاي اطراف هستند. فاني تاکيد کرد: هم اکنون کميته مديريت بحران در شرکت گاز استان خراسان رضوي تشکيل شده و در انتظار گزارش اوليه تيم هاي اعزامي هستيم. وي تصريح کرد: شرکت گاز خراسان رضوي و استان هاي معين در حالت آماده باش قرار دارند.

رئيس بازرسي شرکت ملي نفت ايران منصوب شد

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در حکمي، فرزاد جهانگيري را به عنوان رئيس بازرسي اين شرکت منصوب کرد.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي نفت ايران، در متن حکم مسعود کرباسيان، معاون وزير نفت خطاب به جهانگيري آمده است:

«با عنايت به مراتب تخصص، تعهد و تجارب ارزشمند جنابعالي، به موجب اين حکم به عنوان رئيس بازرسي شرکت ملي نفت ايران منصوب مي شويد.توفيقات جنابعالي را در انجام وظايف محوله از خداوند منان خواستارم.»

افزايش توليد سوخت پاک همسو با مقررات جديد

پالايشگاه‌هاي نفت جهاني در آماده‌سازي براي استانداردهاي جديد سوخت دريايي که از اول ژانويه به اجرا گذاشته شد، واحدهاي پالايش خود را ارتقا داده و فعاليت‌هايشان را براي افزايش توليد سوخت‌هاي حاوي سولفور اندک افزايش دادند.

به گزارش ايسنا، مقررات جديد سازمان بين‌المللي دريانوردي (IMO) استفاده از سوخت‌هاي حاوي بيش از 0.5 درصد سولفور را ممنوع مي‌کند در حالي که اين سوخت‌ها پيش از اين حاوي 3.5 درصد سولفور بودند. تا پايان دسامبر کشتي‌ها تنها در صورتي مي‌توانند از سوخت‌هاي داراي آلايندگي بيشتر استفاده کنند که به تجهيزات اسکرابر براي پاکسازي آن‌ها مجهز باشند.صنعت کشتيراني حدود چهار ميليون بشکه در روز سوخت‌هاي بانکر دريايي مصرف مي‌کنند و تغيير مقررات مشمول حال بيش از 50 هزار کشتي بازرگاني در سراسر جهان شده و بازار جديدي را براي توليدکنندگان سوخت مي‌گشايد.

چين

تامين کنندگان سوخت دريايي چيني قراردادهاي کوتاه مدتي را براي خريد نفت سياه حاوي سولفور بسيار اندک (VLSFO) از شرکت‌هايي مانند شل، يوني‌پر آلمان و شرکت بازرگاني کالاي فري پوينت آمريکا امضا کرده‌اند.در حالي که پالايشگاه‌هاي دولتي چين متعهد شده‌اند مجموعا 14 ميليون تن از سوخت را براي سال 2020 توليد کنند که مطابق با مقررات جديد سازمان بين‌المللي دريانوردي باشد، پکن هنوز تخفيف‌هاي مالياتي که پالايشگاه‌هايي مانند سينوپک و پتروچاينا را براي افزايش توليد داخلي VLSFO تشويق مي‌کند، اعلام نکرده است.

شمال آسيا

شرکت "اس کي کميکالز" تست مخلوط کردن بيوديزل با سوخت‌هاي پايه نفت را براي توليد سوخت دريايي داراي سولفور اندک آغاز کرده است.

در "اس کي کميکالز" که بزرگترين پالايشگاه کره جنوبي است، مهندسان در شتابند تا يک واحد پالايش جديد را زودتر از برنامه راه اندازي کنند.

واحد "اس کي کميکالز" تامين گازوييل دريايي را از اکتبر آغاز کرده و در حال احداث يک واحد VRDS است که مي‌تواند 40 هزار بشکه در روز نفت کوره داراي سولفور اندک (LSFO) توليد کند و در مارس يا آوريل راه اندازي مي‌شود. شرکت ژاپني ايدميتسو هم توليد LSFO را افزايش داده و همچنين در حال بلندينگ سوخت براي توليد سوخت بانکر منطبق با استانداردهاي IMO2020 است.

شرکت هيونداي اويل بانک اعلام کرده که از نوامبر VLSFO خواهد فروخت.

سنگاپور/جنوب شرقي آسيا

آمار دولتي نشان داد فروش سوخت دريايي داراي سولفور اندگ در سنگاپور که هاب سوخت گيري است در نوامبر به رکورد 2.076 ميليون تن صعود کرد که بيش از دو برابر رکورد قبلي بود.شرکت شل نخستين محموله LSFO خود را در سپتامبر از پالايشگاه يولا بوکام بارگيري کرد و شرکت پالايش سنگاپور نخستين محموله VLSFO خود را در اکتبر عرضه کرد.شرکت شورون که در شرکت پالايش سنگاپور سهم دارد، اعلام کرده که ظرفيت عرضه گازوييل دريايي و VLSFO در آسيا ممکن است در يک تا دو سال آينده دو برابر شود.شرکت پرتاميناي اندونزي در دسامبر اعلام کرد به زودي نخستين محموله سوخت دريايي خود را از پالايشگاه پلاجو ارسال خواهد کرد.شرکت ويتول هم يک واحد جديد به ظرفيت 30 هزار بشکه در روز در مالزي احداث مي کند تا عرضه LSFO را در ماه مه سال 2020 آغاز کند.

شرکت ايندين اويل هم عرضه سوخت منطبق با استانداردهاي IMO را در هند آغاز کرده است.

خاورميانه و اروپا

در خاورميانه شرکت يونيپر انرژي دي ام سي سي واحدهايي را اداره مي‌کند که سالانه 3.6 ميليون تن VLSFO توليد مي‌کنند و يک شرکت ديگر درصدد راه اندازي يک پالايشگاه به ظرفيت 250 هزار بشکه در روز براي توليد سوخت حاوي سولفور اندک است. شرکت پنينسولا پتروليوم قصد دارد تحويل VLSFO به اروپا و آمريکا را تا پايان سال به 600 هزار تن افزايش دهد.

آمريکا

بر اساس گزارش رويترز، اکثر پالايشگاه‌هاي منطقه گلف کاست آمريکا قادر به پالايش گريدهاي نفتي سنگين براي توليد سوختهاي منطبق با استانداردهاي IMO‌ هستند و امسال هزينه زيادي را براي ارتقاي تجهيزاتشان صرف کرده‌اند تا گريدهاي سنگين و ارزانتر را پالايش کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته