جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6298


فاکتورهاي خطرزا در بروز سنگ کيسه صفرا


چاقي در ميانسالي احتمال ابتلا به آلزايمر را افزايش مي دهد


تاثير مواد خوراکي سرشار از منيزيم در کاهش ريسک بيماري قلبي


يادداشت


مقاله


 فاکتورهاي خطرزا در بروز سنگ کيسه صفرا 

 کيسه صفرا عضوي کوچک و گلابي شکل است که در سمت راست شکم و پايين کبد قرار دارد. کيسه صفرا حاوي مايع گوارشي موسوم به صفراست که به روده کوچک ريخته مي‌شود. امکان تشکيل سنگ‌هاي کيسه صفرا در سايزهاي مختلف وجود دارد که در بدن برخي افراد يک عدد و در افرادي ديگر همزمان چندين سنگ شکل مي‌گيرد.به گزارش ايسنا،افرادي که دچار سنگ کيسه صفرا مي‌شوند اغلب تحت عمل جراحي قرار مي‌گيرند، اما زمانيکه اين سنگ‌ها با علائمي همراه نباشد نيازي به درمان نيست.سنگ کيسه صفرا علائم و نشانه‌اي به همراه ندارد؛ اما درصورتيکه انسداد ايجاد کند با علائمي همچون درد ناگهاني و زياد در سمت راست شکم، احساس درد در ناحيه کمر، درد در شانه راست و حالت تهوع يا استفراغ خود را نشان مي‌دهد. درد ناشي از سنگ کيسه صفرا ممکن است چند دقيقه يا چند ساعت ادامه پيدا کند.به گفته متخصصان در صورتيکه بيمار با علائمي از قبيل درد بسيار شديد در قسمت شکم مواجه شود به گونه‌اي که قادر به نشستن نباشد يا پوست و سفيدي چشم به رنگ زرد ديده شود يا دچار تب همراه با لرز شود، لازم است به پزشک مراجعه کند.

تاکنون در مورد دلايل تشکيل سنگ کيسه صفرا نتيجه‌گيري قطعي بدست نيامده است، اما پزشکان بر اين باورند وجود کلسترول و بيلي‌روبين بالا در صفرا و تخليه کامل کيسه صفرا مي‌تواند از عوامل موثر در تشکيل آن باشد.زنان، افراد بالاي 40 سال، داشتن اضافه وزن، بي‌تحرکي، داشتن رژيم‌هاي غذايي پرچرب، مصرف غذاهاي سرشار از کلسترول، سابقه خانوادگي ابتلا به سنگ کيسه صفرا، ابتلا به ديابت، ابتلا به برخي اختلالات خوني از قبيل لوسمي، مصرف برخي از انواع داروهاي حاوي استروژن و ابتلا به بيماري‌هاي کبدي از فاکتورهاي خطرزا در بروز اين عارضه به حساب مي‌آيند.پزشکان به افراد توصيه مي‌کنند با رعايت نکاتي همچون خودداري از حذف وعده‌هاي غذايي، کاهش تدريجي وزن و مصرف مواد غذايي سرشار از فيبر مي‌توانند از بروز اين بيماري پيشگيري کنند.هرچند در روش مصرف دارو ممکن است سنگ‌ها طي چند ماه يا چند سال از بين بروند و با قطع دارو احتمال تشکيل مجدد آن وجود دارد.


 چاقي در ميانسالي احتمال ابتلا به آلزايمر را افزايش مي دهد 

 تيمي از محققان بين المللي و بريتانيايي با مطالعه بيش از يک ميليون زن در بريتانيا دريافتند افرادي که در اواسط دهه 50 عمرشان چاق هستند در مقايسه با زنان داراي وزن سالم، 21 درصد بيشتر با ريسک ابتلاء به زوال عقل در طول 15 سال بعد به بالا مواجه هستند.به گزارش مهر، محققان در اين مطالعه بيش از 1.1 ميليون زن متولدشده در بريتانيا بين سال‌هاي 1935 و 1950 را بررسي کردند. سن اين زنان در شروع مطالعه 56 سال بود و هيچيک مبتلا به زوال عقل نبودند.شاخص توده بدني هريک از زنان اندازه گيري شد. همچنين در مورد رژيم غذايي و ورزش شأن هم از آنان سوال شد. اين زنان به طورميانگين به مدت 18 سال تحت نظر بودند.محققان دريافتند در طول اين مدت حدود2.1 درصد زنان چاق مبتلا به زوال عقل تشخيص داده شدند درحاليکه اين رقم در زنان داراي وزن سالم 1.6 درصد بود.

به گفته محققان بسياري از فاکتورهاي مرتبط با چاقي براي مغز مضر هستند. اين فاکتورها شامل کلسترول بالا، ميزان بالا التهاب و افزايش ريسک سکته است.همچنين افراد چاق با مشکلات و اختلالات خواب هم روبرو هستند و مغزشان براي دريافت اکسيژن کافي به منظور عملکرد مناسب با چالش مواجه است.


 تاثير مواد خوراکي سرشار از منيزيم در کاهش ريسک بيماري قلبي 

 محققان دانشگاه براون آمريکا در مطالعه خود مصرف منيزيم را در بيش از 153 هزار زن در سن پس از يائسگي بررسي کردند و در طول مدت 10.5 سال بعد، احتمال ابتلاء به بيماري قلبي عروق کرونر و مرگ ناگهاني قلبي را در آنها پيگيري کردند.به گزارش مهر،داده‌ها نشان داد مصرف بيشتر منيزيم با کاهش قابل توجه ريسک بيماري قلبي عروق کرونر و کاهش ريسک مرگ ناگهاني قلبي مرتبط بود.مواد خوراکي سرشار از منيزيم عبارتند از اسفناج، برگ چغندر، دانه‌هاي کدوتنبل، ماست کفير، بادام، لوبياي سياه، انجير، شکلات تلخ، موز، ماهي سالمون، گشنيز، بادام هندي، وکنگر فرنگي.


 يادداشت 

 موهاي شما، بيماري‌هاي شما را افشا مي‌کنند!

ابراهيم علي آبادي

همه ما دوست داريم موهايي تميز و براق داشته باشيم؛ موهايي که با ديدن‌شان حس خوبي يه ما دست بدهد. شايد براي همين است که بسياري از ما در هر نقطه جغرافيايي و هر طبقه‌اي که باشيم براي سلامت موهاي‌مان بسيار هزينه مي‌کنيم. اما برخي هم هستند که با تمام هزينه‌هايي که مي‌کنند، به موي مطلوب خود نمي‌رسند و مويي که درخشان باشد، موخوره نداشته باشد، نريزد و شکننده هم نباشد.

اما تمام اين موارد مستقيما به مو مربوط نيستند. درواقع چنين نيست که فقط با رسيدگي به مو بتوانيم آن‌ها در حالت خوشايند نگه داريم. اين که گاهي موها در برابر هر گونه رسيدگي مقاومت مي‌کنند، ممکن است دلايل ديگري هم داشته باشد.

يکي از مهم‌ترين دلايل ريزش مو، کمبود پروتئين در بدن است. اغلب افرادي که رژيم لاغري مي‌گيرند و يا عمل جراحي انجام داده‌اند، معمولا دچار اين مشکل مي‌شوند، بنابراين ممکن است هنگام مراجعه به پزشک پوست و مو متوجه شويد که بايد در غذاي خود مواد پروتئيني هم بگنجانيد.

استرس مداوم ممکن است باعث شود موي شما دچار شوره شود. بنابراين در کنار استفاده از شوينده‌هاي مناسب بهتر است سعي کنيد از موارد استرس‌زا دوري کنيد.

موهاي شکننده نشانه ابتلا به سندرم کوشينگ است. اين سندرم در اثر افزايش ترشح هورمون کورتيزول از غده فوق کليوي رخ مي‌دهد و علائمي مانند افزايش فشار خون، خستگي و کمردرد را به همراه دارد. براي برخي افراد درمان اين سندرم نياز به جراحي، شيمي درماني و پرتو درماني دارد.

گاهي کم کاري تيروئيد هم ممکن است باعث ريزش مو ‌شود. کم کاري تيروئيد به معناي آن است که غده تيروئيد شما به درستي کار نمي‌کند و اين اختلال مي‌تواند منجر به خستگي، عدم تحمل سرما، درد مفاصل، درد عضلاني، چهره پف کرده و افزايش وزن نيز بشود.


  مقاله 

 بيماري پوستي که در يک قدمي شماست

مهسا خدامراد

بيماري لک و پيس که با نام‌هاي ويتيليگو و برص شناخته شده است يکي از بيماري‌هاي پوستي مربوط به رنگدانه‌هاست که باعث از بين رفتن سلول‌هاي سازنده رنگدانه (ملانوسيت‌ها) مي‌شود. يک مشخصه اصلي بيماري برص بروز لکه‌هاي مشخص به رنگ شيري يا سفيد روي پوست است. بيماري لک و پيس مي‌تواند از لحاظ زيبايي ظاهري به ويژه در افرادي که پوست تيره دارند مشکل بسيار بزرگي ايجاد کند.

لک و پيس (برص) در اثر از بين رفتن يا تخريب ملانوسيت‌ها که سلول‌هاي توليد کننده رنگدانه ملانين در پوست هستند به وجود مي‌آيد. ملانين نقش تعيين کننده رنگ پوست، مو و چشم‌هاي انسان را دارد که اگر سلول‌هاي ملانوسيت نتوانند رنگدانه ملانين را به طور طبيعي توليد کنند يا تعداد آن‌ها در بافت پوست کاهش پيدا کند رنگ پوست به طرز پيش‌رونده‌اي به سمت سفيد شدن مي‌گرايد.

دليل اصلي بيماري لک و پيس (ويتيليگو) هنوز به درستي شناخته نشده است، ولي در حال حاضر تصور مي‌شود که اين عارضه در اصل يک بيماري خودايمني سيستميک است که منجر به بروز يک پاسخ ايمني دروني و غير تنظيم شده در بدن مي‌شود.

استرس مي‌تواند باعث بروز و تشديد بيماري‌هاي گوناگون از جمله بيماري لک، پيس و برص باشد، اما مهم‌ترين دليل بروز اين بيماري مشکلات خودايمني، وراثت، تابش مستقيم آفتاب، استفاده زياد از مواد شيميايي و صنعتي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته