جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6300


قراردادهاي دردسر ساز و درس‌هايي که نمي‌گيريم


خبـــرنامه


خبـــر


 قراردادهاي دردسر ساز و درس‌هايي که نمي‌گيريم 

 طي سال هاي اخير بدون شک يکي از اصلي ترين مشکلات فوتبال ايران مربوط به قراردادهاي بازيکنان و مربيان خارجي با باشگاه هاي ايراني بوده. باشگاه هايي که گاهي وقت ها تاوان سنگين دادن تنها سهم شان از بستن قرارداد با خارجي هاست. از محروم شدن در پنجره هاي نقل و انتقالاتي تا محکوم شدن در دادگاه هاي بين المللي و الزام به پرداخت جريمه. اين مشکلات هميشه در فوتبال ايران وجود داشته و هميشه هم از دوران رياست يک مدير به مدير ديگر منتقل شده. بارها در محافل مختلف، برنامه هاي تلويزيوني و ميزگردهاي ورزشي اين موضوع مطرح شده که قرارداد تيم هاي ايراني با بازيکنان و مربيان خارجي چه نقطه ضعف هايي دارد که باعث مي شود در آينده مشکلات زيادي براي تيم ها به وجود بيايد؟ چه مي شود که به يکباره يک مربي يا بازيکن به خودش اين اجازه را مي دهد که کشور را ترک کند و ديگر برنگردد.اخيرا اتفاقي که براي آندره‌آ استراماچوني رخ داد باعث شد بار ديگر اين سوال براي همه به وجود بيايد. استراماچوني بعد از دريافت نکردن مطالباتش از ايران رفت و حتي وقتي بخشي از مطالباتش را دريافت کرد هم به ايران برنگشت. بعد از اين اتفاق بود که خيلي ها پرسيدند مگر قرارداد سرمربي ايتاليايي استقلال چطور بسته شده که او به راحتي امکان رفتن و برنگشتن دارد. حتي همين سوال در خصوص مارک ويلموتس هم مطرح شد. درباره سرمربي بلژيکي و پروازي تيم ملي حتي صفحه اي از قراردادش منتشر شد که همه را متعجب کرد. صفحه اي که در آن بندهاي عجيبي اين اختيار را به ويلموتس مي داد که هرطور مي خواهد قرارداد خودش را فسخ کند.

اينکه بين نحوه بستن قرارداد در ايران و کشورهاي خارجي چه تفاوتي وجود دارد يکي از موضوعات مهم است که با حل کردن آن مي توان خيلي از مشکلات ديگر را نيز حل کرد. سال 1392 بود که عزيزالله محمدي توضيحات مفصلي در خصوص شبيه بودن قراردادها در ايران و کشورهاي ديگر ارائه داد.

عزيزمحمدي اينطور مي گفت که کاملا قراردادها در ايران الگو گرفته از کشورها و تيم هاي خارجي است. او گفته بود: مفاد قرارداد 4 صفحه‌اي بازيکنان و باشگاه‌ها در فوتبال ايران دقيقا با قوانين و مفاد قرارداد بازيکنان اروپايي با باشگاه‌ها يکسان است و تفاوت زيادي بين آنها وجود ندارد. شايد بهتر است بگويم متن و مفاد قرارداد بازيکنان و باشگاه‌هاي اروپايي را بومي کرديم و براي فوتبال ايران چنين قراردادي را تهيه و تدوين کرديم.نگاهي ساده به مشکلات قراردادي به وجود آمده در فوتبال ايران نشان مي دهد که چنين چيزي حداقل هميشه رعايت نمي شود. خيلي وقت ها باشگاه ها فقط براي اينکه هواداران خودشان را راضي نگه دارند و مربيان و بازيکنان خارجي را جذب کنند زير بار بندهاي عجيب مي روند.

موضوع فسخ يک طرفه يکي از مهم ترين موضوعاتي است که بايد در قراردادها رعايت شود. اينکه يک مربي در صورت دريافت نکردن مطالبات خودش اقدام به فسخ يک طرفه کند موضوعي است که در کشورهاي ديگر هم ديده مي شود اما اينکه مربي يا بازيکن بعد از دريافت بخشي از مطالبات شان باز هم قيد برگشتن را بزنند شاهکاري است که فقط در فوتبال ايران ديده مي شود. در خصوص قراردادهاي بسته شده بين تيم هاي ايراني و خارجي ها هميشه اين باگ وجود داشته که بيشتر طرف مقابل نسبت به باشگاه از اين قراردادها سود مي برد اما مطمئنا راه هاي زيادي وجود دارند که باعث به وجود آمدن مشکلات زياد و غيرقابل حل نشوند. نه اينکه فوتبال ايران از قرارداد با يک خارجي به قول مسئولان فدراسيون فوتبال درس بگيرد و بعد در قرارداد بعدي کاملا با مشکل و دعوا روبرو شود. اينکه چرا از اين راه ها استفاده نمي شود و چرا مشاورهاي حقوقي در بستن قرارداد به باشگاه ها کمک نمي کنند سوالاتي است که هنوز در فوتبال ايران حل نشده و انگار قرار هم نيست به اين زودي ها جواب اين سوالات مشخص شود. با اين وضعيتي که در فوتبال ايران و باشگاه هاي ايراني وجود دارد به نظر فعلا بايد به خبرهاي عجيب و دردسرساز عادت کنيم. خبرهايي که هرروز حامل يک دردسر جديد براي يکي از تيم هاي داخلي خودمان است.


 خبـــرنامه 

 آياندا پاتوسي در فهرست مازاد بن ياس و شفر

روزنامه الاتحاد امارات از نارضايتي شديد مربي آلماني و مسئولان باشگاه بن ياس از عملکرد ستاره آفريقايي مد نظر استقلال خبر داد.به گزارش "ورزش سه"، در شرايطي که طي يکي هفته گذشته شايعات حول آياندا پاتوسي ستاره آفريقايي فصل گذشته استقلال به اوج خود رسيده و بسياري از منابع خبري از تلاش براي بازگرداندن اين بازيکن به جمع آبي ها توسط فرهاد مجيدي سرمربي جديد تيم خبر مي دهند روزنامه الاتحاد با انتشار گزارشي از قرار گرفتن پاتوسي در فهرست نفرات مازاد باشگاه اماراتي خبر داد، اتفاقي که مي تواند مسير بازگشت را براي آياندا هموارتر از هميشه کند.

در گزارش الاتحاد آمده است:« بعد از عملکرد ضعيف و دور از انتظار آياندا پاتوسي او از برنامه هاي تاکتيکي بن ياس خارج شده و باشگاه در تلاش است تا با خارج کردن نام او از فهرست يک بازيکن خارجي بهتر را جايگزين او کند.پاتوسي توقعي که از او مي رفت را برآورده نکرد و تنها در چهار بازي به صورت کامل بازي کرد و وينفرد شفر آلماني در بازي هاي پاياني اصلا به او ميدان نداد چون از نظر فني و بدني رضايت او را جلب نکرده است».

به نوشته الاتحاد وقتي آياندا پاتوسي در بازي آخر با الوصل از فهرست 18 نفره کنار گذاشته شد تصميم به ترک دبي و بازگشت به آفريقاي جنوبي گرفت که همين تصميم خشم مربي آلماني و باشگاه بن ياس را برانگيخت تا جايي که حالا همه اخبار از فسخ قرارداد اين بازيکن و جدايي قطعي او در پنجره زمستاني صحبت مي کنند.

نامجو مطلق در آستانه حضور در استقلال

فرهاد مجيدي بعد از اينکه به عنوان سرمربي تيم استقلال انتخاب شد در اولين مصاحبه از مجيد نامجو مطلق به عنوان يکي از دستياران خود نام برد و اين در حالي بود که مجيد نامجو مطلق در مصاحبه اي گفته بود که هيچ صحبتي با او نشده است.

اين مربي که پيش از اين حضور در کادر فني استقلال به عنوان دستيار پرويز مظلومي را رد کرده بود اين بار با صحبت هاي صورت گرفته از سوي فرهاد مجيدي و هم چنين باشگاه استقلال قبول کرد که مربي استقلال شود و در روزهاي آينده قرارداد اين مربي از سوي باشگاه استقلال امضاء مي شود.

مجيد نامجو مطلق که در تيم هاي متعدد دسته اولي به عنوان سرمربي کار کرده قرار است در کادر فني تيم استقلال دستيار اول فرهاد مجيدي باشد. جالب اينکه فرهاد مجيدي در مصاحبه اي گفته در دوران بازيگري يکي از علاقمندان به مجيد نامجو مطلق بوده و حتي به خاطر او شماره پيراهن 7 را براي بازي انتخاب کرده است.


 خبـــر 

 نامه کالدرون رسيد

تهديد به فسخ قرارداد

گابريل کالدرون بعد از آخرين ديدار پرسپوليس برابر نساجي مازندران ايران را به مقصد آرژانتين ترک کرد تا تعطيلات سال جديد ميلادي را پشت سر بگذارد.او اکنون از اين که باشگاه نتوانسته به تعهداتش عمل کند بسيار ناراحت است. در همين رابطه وکيل سوئيسي اين مربي اول ژانويه «11 دي » با ارسال نامه‌ي رسمي به باشگاه پرسپوليس اعلام کرده اين باشگاه به تعهدات مالي خود در قبال کالدرون عمل نکرده و از اين رو اين مربي مي‌تواند قراردادش را يک طرفه فسخ کند.

طبق برنامه قرار است پرسپوليسي‌ها روز پنج‌شنبه عازم قطر شوند تا اردويي 12 روزه در دوحه داشته باشند. البته قرار بر اين بود کالدرون در قطر به ساير پرسپوليسي محلق شود اما حالا که نامه‌ي تهديد فسخ او به باشگاه رسيده است به نظر مي‌رسد اگر پرسپوليسي‌ها نتوانند تعهدات مالي خود در قبال او را اجرايي کنند و شروطش را بپذيرند، کالدرون به قطر نخواهد رفت.

برانکو-تيم ملي کنسل، برانکو-پرسپوليس در فيفا!

استعفاي ناگهاني مهدي تاج از رياست فدراسيون فوتبال، مذاکره با برانکو براي قبول سرمربيگري تيم ملي را نيمه‌کاره گذاشت. در حالي که در تهران گمانه‌زني بر سر دلايل اين استعفا ادامه دارد و عده‌اي مي‌گويند بيماري رئيس فقط بهانه بود و او در جلسه سه‌جانبه‌اش با وزير و نمايندگان مجلس بعد از شنيدن يک سري حرف‌ها به اين جمع‌بندي رسيد که بهتر است ديگر نباشد و از يک جا‌هايي هم به او توصيه شد رفتنش از ماندنش، بيشتر به نفع خودش است. خارج از مرز‌هاي ايران، برانکو مذاکره با ايران را تمام شده تلقي مي‌کند.

از يک منبع آگاه شنيده شده با همکاري سفير ايران در کرواسي همه چيز خيلي خوب پيش مي‌رفت و برانکو اميدوار بود ابتدا مطالباتش را از پرسپوليس بگيرد و سپس با قرارداد تازه‌اي سرمربي تيم ملي شود، اما از تهران به او پيام دادند براي اينکه روي نيمکت تيم ملي بنشيند، ابتدا لازم است 500 هزار دلار از مطالبات خود به پرسپوليس تخفيف بدهد و سپس توقع يک و نيم ميليون دلاري‌اش از فدراسيون فوتبال را هم به 700 هزار تا يک ميليون يورو کاهش بدهد.نزديکان برانکو مي‌گويند ايوانکوويچ اين شرايط پيشنهادي جديد را به منزله پايان مذاکره مي‌داند و گفته حضورش در تيم ملي منتفي است. برانکو براي مطالباتش هم به فيفا مراجعه مي‌کند و پيش‌بيني خودش اين است که تا اسفند حکم بگيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته