جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6306


سيستان و بلوچستان را آب برد!

سخنگوي دولت:
موضع‌گيري‌ها درباره سقوط هواپيما ريشه در بي‌اطلاعي داشت


خبر


سيل در سيستان و بلوچستان


فوران آتشفشان در فيليپين‎


سرمقاله

رئيس قوه قضائيه تاکيد کرد؛
اجراي کامل عدالت در پرونده سقوط هواپيما بدون هيچ ملاحظه‌ اي


پادشاه اردن: به نظر مي‌رسد ميان ايران و آمريکا نوعي آرامش برقرار شده است


ينس استولتنبرگ:ناتو به استقرار موشک‌هاي کروز روسيه در اروپا پاسخ مي‌دهد


کاخ سفيد: از کره شمالي خواسته‌ايم مذاکرات را از سر بگيرد


نماينده کنگره آمريکا: ترامپ سربازان آمريکايي را فروخته است


در پي تهديد واشنگتن:پارلمان عراق خطرات تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا را بررسي کرد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


 سيستان و بلوچستان را آب برد! 

 
معاون ستاد مديريت بحران استانداري سيستان‌وبلوچستان خبرداد: 400 مسير ارتباطي دراين استان بسته شده است؛ البته وي اين خبر را به يك خبرنگار گفته است.اما نحوه اطلاع‌رساني اين ستاد بحران، به‌عنوان ستادي كه بايد بحران را مديريت كند تا مردم كمترين خسارات جاني و مالي را متحمل شوند، مثلا در شهر دلگان اين‎گونه است كه يك راننده وانت با بلندگوي دستي در خيابان‎ها مي‎گردد و به مردم درباره وقوع سيل هشدار مي‎دهد: برابر دستورفرماندار و رئيس ستاد بحران شهرستان دلگان، از تردد بي‌مورد درحاشيه رودخانه‌ها و مسيل‌ها و سکونت در منازل خشتي وگلي و غيراستاندارد جدا پرهيز شود...!!

نكته مهم درچنين اطلاع‌رساني قرون وسطايي اين است كه در حالي‌كه مردم در خيابان‌هاي شهر با قايق تردد مي‌كنند، از خانه‌هاي خشتي و گلي و غيراستاندارد خود، به كجا پناه ببرند؟

نكته مهم‌تر ديگراين‌كه آيا وظيفه ستاد بحران در حد اطلاع‌رساني و هشدارصِرف تعريف شده و نبايد اين ستاد در همه فصل‌هاي سال، آماده بوده و سايت‌هايي براي اسكان موقت، درمان و تغذيه مردم داشته باشد؟

سيلاب در حال شستن و بردن سيستان‌وبلوچستان است؛ زيرساخت‌هاي غيراستاندارد اغلب جاده‌ها و راه‌هاي آهن را سيل برده و مردم در فضاهاي مجازي با انتشار فيلم و عكس ريل‌هايي كه زيرشان خالي شده، به كنايه از تاسيس مونوريل در اين استان خبرمي‌دهند!

اگرملت براي بالا بردن آستانه تحملش، با دردها و مصيبت‌هايي كه مدام بر سرش مي‌بارد شوخي مي‌كند، بدين معني نيست كه برخي مسئولين ذيربط به غلط تصوركنند كه اوضاع وحال مردم خوب است؛ حقيقت آن‌چه كه براين مردم مي‌رود، بسيار تلخ است؛ چگونه و با چه واسطه اي بايد شدت اين تلخي و درد را به ستاد بحران تفهيم كرد تا دست از وانت و بلندگوي دستي بردارد و چاره بهتري بينديشد؟!


 سخنگوي دولت:
 موضع‌گيري‌ها درباره سقوط هواپيما ريشه در بي‌اطلاعي داشت 

 
سخنگوي دولت گفت: همه موضع گيري‌ها درباره سقوط هواپيما ريشه در بي اطلاعي و يا بهتر بگويم بي‌اطلاع گذاشتن داشت.به گزارش ايرنا ، «علي ربيعي» در نشست خبري با رسانه‌ها اظهارداشت: اظهار نظر همه کساني که در آن روزها و در اوج جنگ رواني آمريکا عليه ملت ايران، مبتني بر عرق ملي و با استناد به اطلاعات موجود در همان لحظه بود و همه موضع گيري‌ها ريشه دربي اطلاعي و يا بهتر بگويم بي‌اطلاع گذاشتن آنها داشت.

وي افزود: درهفته‌اي که گذشت، هنوز از داغ فقدان سردار شهيد قاسم سليماني فارغ نشده بوديم و عزادار از دست دادن اين سردار بزرگ مقاومت بوديم که داغ ديگري از راه رسيد و بر سينه هايمان آوار شد. حادثه هواپيماي اوکرايني و کشته شدن 176مسافر اين هواپيما که عمده آنها هموطنان ايراني و سايرين نيز از هم نوعان ما بودند دل هاي ما را غمگين کرد و از آن غم انگيزتر و مصيبت بار تر اين بود که بعد از تقريبا سه روز با خبر شديم که اين هواپيما در نهايت تاسف با آتش پدافند خودي ساقط شده است و اين دردي مضاعف بر دل هاي ما نهاد.

هم عزاداريم و هم نگران

وي افزود: اکنون ما هم عزادار شده‌ايم و هم دغدغه‌مند و نگران. عزادار و سوگواريم چرا که جان انسان ها که زن و بچه و عروس و داماد و بچه هاي خوب و نخبه ما و برخي از هم نوعان ما در اين حادثه که ناشي ازيک خطا بوده از بين رفته است. دغدغه مند و نگران هستيم چون به هرحال ذهن همه ما و ملت ما را درگير کرده است.

بايد احتمال خطاي انساني در سيستم‌هاي ما به صفر برسد

سخنگوي دولت تصريح کرد: دولت در اولين جلسه خود تصميم گرفت تحقيقات کاملي درباره علت وقوع اشتباه يگان پدافندي و ابعاد آن حادثه از جمله روشن شدن اينکه ناشي از يک خطاي انساني يا يک نقص ساختاري، تشخيص قصور و تقصير در مسئوليت‌هاي مربوطه و همدردي و همراهي و رسيدگي به
خانواده هاي جانباختگان به عمل بيايد.

وي افزود: يکي از مباحث مهم و مورد بحث بررسي ساختارهاي اطلاع رساني و يافتن نواقص است که انتظار مي‌رود بعد از اين ماجرا به نحوي سيستم‌هايمان را ارتقاء دهيم که احتمال خطاي انساني در آنها به صفر برسد و ساختارهاي اطلاع رساني دقيق و بهنگام در مواقع مهم و حياتي اصلاح شود و ما از اين چرخه معيوب خارج شويم.

اقدام سفير بريتانيا کاملا غيرحرفه‌اي و غيرقابل قبول بود

دستيار ارتباطات اجتماعي رئيس‌جمهور درباره حضور سفير انگليس در تجمع روز شنبه و پاسخ دولت ايران به اين مسئله گفت: در مورد بازداشت کوتاه مدت سفير انگليس، حضور غير معمول وي در اعتراضات اخير، مغاير با وظايف تعيين‌شده يک سفير است.

ساکنين روستاهاي در معرض خطر به مناطق امن منتقل شدند

سخنگوي دولت درباره سيل استان سيستان و بلوچستان و اقدامات دولت در اين زمينه گفت: در تماس روز گذشته من و طرف دفتر رئيس جمهوري با استاندار، وي اعلام کرد 5 نفر تاکنون ناپديد شده اند. يک نفر تا اين لحظه در اين سيل جان باختند و دو نفر ديگر هم در حادثه ساختماني فوت شدند.

وي در توضيح اقدامات دولت در استان گفت: روستاهاي زيادي تخليه شدند، سه فروند بالگرد به منطقه اعزام شد و هواپيماي باري ارتش و هلال احمر، کمک ها را به استان منتقل کردند.

ربيعي تاکيد کرد: با وجود برخي مقاومت‌ها افراد از روستاهاي در معرض خطر با تشويق و توضيح خارج و به مناطق امن منتقل شدند.

در اطلاع‌رساني عيب ساختاري داريم

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي مبني بر بي‌اطلاعي رييس جمهوري از ماجراي سقوط هواپيماي اوکرايني تا عصر روز جمعه و ارتباط موضوع اين پنهانکاري از شخص دوم مملکت با آمار کشته شدگان آبان ماه، اظهار داشت: درخصوص بي‌اطلاعي رييس جمهوري تا بعدازظهر روز جمعه از اين ماجرا، اعتقاد من به عنوان کسي که هم در بخش رسانه بوده ام و هم با ساختارها آشنايي دارم اين است که ما عيب ساختاري در اطلاع‌رساني داريم که اين يک اشکال است.


 خبر 

 نماينده زاهدان: مردم سيستان و بلوچستان مشکل اسکان دارند

نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي مي‌گويد که مناطق سيل‌زده هنوز تخليه نشده‌اند و مردم سيستان و بلوچستان به اسکان، وسايل گرمايشي و مواد غذايي احتياج دارند. همچنين بيماران و سيل‌زدگاني وجود دارند که بايد از طريق بالگرد جابه‌جا شوند.

به گزارش ايرنا ، حسينعلي شهرياري، نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي درباره وضعيت سيستان و بلوچستان در سيل اخير به اين منطقه، به ايرناپلاس خبر مي‌دهد: جنوب استان سيستان و بلوچستان خصوصا اطراف ايرانشهر و چابهار، مشکلات جدي‌اي وجود دارد. تعداد زيادي از مردم مجبور شدند خانه‌هايشان را ترک کنند. راه‌هاي مواصلاتي و سيستم مخابراتي در مناطق سيل‌زده مشکل پيدا کرده است و مردم با توجه به سرما و هواي بد، خانه‌هايشان را ترک کرده‌اند که مشکل دارند.

شهرياري با بيان اينکه مردم سيل‌زده سيستان و بلوچستان مشکل اسکان دارند، در ادامه اضافه کرد: در حاشيه شهر زاهدان نيز، خانه‌ها غالبا خشت و گلي هستند که وقتي باران شديدي مي‌بارد، از سقف خانه‌ها آب چکه مي‌کند. همچنين در بلوچستان مردم بالاي سقف خانه‌هايشان رفته‌اند، اما چون خانه‌ها خشتي، گلي و کپري هستند، ممکن است ريزش کنند.

با حکم وزير ارشاد؛

مديرکل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي منصوب شد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حکمي احسان‌الله حجتي را به‌عنوان مديرکل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي منصوب کرد.

به گزارش مهر، سيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با صدور حکمي، احسان‌الله حجتي را به‌عنوان مديرکل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي منصوب کرد.


 سيل در سيستان و بلوچستان 


 فوران آتشفشان در فيليپين‎ 


 سرمقاله 

سيستان و بلوچستان؛ دُرّ يتيم ايران!

آذر فخري 

بارش باران و آواري که سيلاب بر سر آن‌ها ريخته است، نمي‌گذارد صداي آنان به گوش ديگران برسد.

امدادها و کمک‌هاي نهادهاي دولتي هم آن‌چنان که گفته و شنيده مي‌شود، چندان که بايد و شايد وضع و حال مناسبي ندارد؛ آن‌ها که در خود نهادهاي امدادي هستند، مي‌گويند براي کمک رفته ايم؛ آن‌هايي که منتظر کمک هستند مي‌گويند هنوز نرسيده‌اند!

هرچه که هست، درست يا نادرست، دروغ يا انکار و کتمان؛ مردم اين سرزمين به شدت نيازمند کمک هستند. سيلاب در حال شستن و بردن اين استان است؛ 400 روستا در محاصره سيل‌اند، يعني که براي کمک به اين روستاها هيچ راهي جز هلي‌کوپتر وجود ندارد، که البته هلال‌احمر در اين مورد به شدت با کمبود مواجه است. 500 راه ارتباطي 500 روستا کاملا قطع شده است. 16 محور در سيستان و بلوچستان مسدود است و اين يعني کمک‌رساني از استان‌هاي ديگر هم با مشکل مواجه است. سقف‌ها بر سر مردم آوار مي‌شوند و کودکان مجروح و کشته مي‌شوند. برخي را سيلاب با خود برده است. برخي از مردم به کوه‌ها پناه برده‌اند؛ کوه‌هايي برف‌گرفته و يخ‌زده، و اگر باور مي‌کنيد بگوئيم که برخي هم از درختان بالا رفته و همان‌جا وسط سيلاب مانده‌اند؛ سيلابي که اگر با اين شدت ادامه بايد، آن درخت را هم خواهد برد.

دماي هوا در اين منطقه زير صفر است، در خاش برف باريده است و... در نهايت اين که مردم سيستان و بلوچستان در اثر سيلاب بي‌خانمان شده‌اند، راه‌هاي کمک رساني مسدود شده و هلال‌احمر هم رئيس ندارد!

اما مثل هميشه مردم هستند که راهي از هيچ‌کجا پيدا مي‌کنند و به داد يکديگر مي‌رسند. نمايندگان اين مردم در مجلس شوراي اسلامي در حالي که فقط به تذکر شفاهي اکتفا مي کنند و رئيس جمهور را صدا مي‌زنند؛ مردم در همان راه‌هايي که سيلاب و پيش از آن، ساخت و ساز غيراستاندارد آن‌را شسته و برده، پاي پياده و دست به دست در حال رساندن وسايل مورد نياز به مردم هستند و آن‌هايي که مي‌توانند، ناتوانان را بر دوش گرفته از صحنه بلا دور مي‌کنند. يکي هم در اين ميان هست که حسرت مي‌خورد چرا چنين بارشي به سيلاب بدل شد وگرنه مي‌شد دويست روستا را آبرساني کرد؛ همدردي در همين حد!

استاندار سيستان و بلوچستان مي‌گويد با توجه به حجم بالاي بارش‌ها، وقوع سيلاب، زيرآب رفتن خانه‌هاي روستايي و بي‌خانمان شدن خانوارها، اين استان نيازمند «حمايت ملي» است. و حمايت ملي يعني اين که تمام دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي بايد تمام توش و توان و نيروي خود را براي نجات اين مردم بسيج کنند.

بايد رئيس‌جمهور به ارتش و سپاه در مورد رساندن امکانات لازم به اين مناطق دستور استفاده از هلي‌کوپترها را بدهد. بايد براي اين مردم هر کاري که از دست هر کسي برمي‌آيد انجام شود تا ديگر بيش از اين احساس نکنند که فراموش شده‌اند؛ فراموش شدگي با خود ياس و اندوه و افسردگي مي‌آورد. اين مردم با تمام مشکلاتي که از پيش بردوش دارند، ديگر تواني براي تحمل رنج‌هاي رواني بيشتر ندارند. اين فرياد درخواست حمايت ملي را دريابيم.

a.f.far99@gmail.com


 رئيس قوه قضائيه تاکيد کرد؛
 اجراي کامل عدالت در پرونده سقوط هواپيما بدون هيچ ملاحظه‌ اي 

 
رئيس قوه قضائيه گفت: مردم اطمينان داشته باشند که در رسيدگي به پرونده سقوط هواپيما بدون هيچگونه ملاحظه، عدالت اجرا خواهد شد.به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضائيه، آيت‌الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه شوراي عالي قوه قضائيه با بيان اينکه شهادت سردار رشيد و سرافراز اسلام، حاج قاسم سليماني قلب همه مردم مسلمان و آزاديخواه را جريحه‌دار کرد، اين اقدام تروريستي آمريکا را نقض بي سابقه موازين و کنوانسيون‌هاي بين‌المللي دانست و تصريح کرد: از آنجا که سردار شهيد سپهبد سليماني نماد مبارزه با تروريسم و حمايت از مظلومان بود، قطعاً اقدام آمريکا در به شهادت رساندن ايشان قابل تعقيب است و مجامع حقوقي جهان بايد اين نقض آشکار قوانين بين‌المللي را فرياد بزنند زيرا در غير اين صورت، جلوي ساير اقدامات ناقض موازين بين‌المللي را نمي‌توان گرفت.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به لزوم همکاري ستاد حقوق بشر جمهوري اسلامي، وزارت امور خارجه و ساير بخش‌ها براي پيگيري اين اقدام، افزود: بايد گريبان رئيس جمهوري آمريکا به عنوان اولين متهم اين اقدام تروريستي گرفته شود و مورد تعقيب قرار گيرد. اين شخص بايد در يک دادگاه عادلانه بين‌المللي محاکمه شود و قطعاً وجدان‌هاي بيدار در جهان، امت اسلامي، ستاد حقوق بشر جمهوري اسلامي، قوه قضائيه و ساير دستگاه‌هاي مسئول، اين موضوع را رها نخواهند کرد.

رئيس قوه قضائيه در ادامه، پاسخ موشکي سپاه به پايگاه نظامي آمريکا پس از شهادت سردار سليماني را دقيق، قدرتمندانه و حکيمانه دانست و با بيان اينکه چنين اقدامي عليه منافع آمريکا در 70 سال اخير بي سابقه بوده است، اظهار کرد: آنچه در اين قضيه که به ماشين جنگي دشمن لطمه وارد کرد اهميت دارد، اين است که هيمنه نظامي آمريکا هدف قرار گرفت و از اين جهت بايد از همه فرماندهان و نيروهايي که در اين عمليات شرکت داشتند، تشکر کرد.آيت‌الله رئيسي ادامه داد: البته اين سيلي سپاه، پايان کار نيست و همان گونه که مقام معظم رهبري نيز تاکيد فرمودند، مساله مهم، اساسي و راهبردي، خروج آمريکايي‌ها از منطقه است و ما قطعاً اين موضوع را مجدانه دنبال مي‌کنيم تا شرارت آنها در منطقه خاتمه يابد و با بازگشت به خانه شأن، کشورهاي منطقه بتوانند در مورد امنيت و سرنوشت خود تصميم بگيرند.

رئيس قوه قضائيه در بخش ديگري از سخنان خود، سقوط پرواز 752 تهران – کي‌يف را اتفاقي ناگوار و غم‌انگيز دانست و با بيان اينکه حقيقتاً غم بزرگي بر دل همه مردم و مسئولان نشست، خاطرنشان کرد: يکي از ابعاد مهم اين حادثه، مساله حقوقي آن است که بايد دنبال شود؛ لذا همه مردم عزيز مطمئن باشند که تمامي حقوق مادي و معنوي جان‌باختگان و خانواده‌هاي اين عزيزان، به صورت کامل استيفا خواهد شد و اراده نظام نيز بر اين استوار است.

آيت‌الله رئيسي، رسيدگي قضائي به اين حادثه را يکي ديگر از ابعاد مهم آن برشمرد و ادامه داد: رسيدگي‌هاي ابتدايي در کميسيون‌هاي تخصصي و فني انجام شد زيرا اين حادثه، ابعاد فني پيچيده‌اي دارد که بايد مورد توجه باشد. ادامه بررسي‌ها را به سازمان قضائي نيروهاي مسلح واگذار کرديم که اين سازمان نيز با بهره‌مندي از قضات برجسته و همچنين استفاده از کارشناسان متبحر به پرونده رسيدگي مي‌کند و مردم عزيز ما اطمينان داشته باشند که تاکيد ما، اجراي عدالت در اين خصوص بدون هيچ‌گونه ملاحظه‌اي است.


 پادشاه اردن: به نظر مي‌رسد ميان ايران و آمريکا نوعي آرامش برقرار شده است 

 فرانس 24 :پادشاه اردن با بيان اينکه براي کاهش تنش در منطقه تلاش خواهد کرد، در رابطه با اتقافات اخير ميان ايران و آمريکا گفت: تا اين لحظه به نظر مي رسد که به نوعي آرامش برقرار است.به گزارش ايسنا، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در بخشي از گفت وگوي اختصاصي خود با فرانس 24 در رابطه با تنش هاي اخير ميان ايران و آمريکا گفت: در ماه هاي آينده تلاش خواهيم کرد که تنش را کاهش دهيم و منطقه را به سوي آرامش سوق دهيم.وي افزود: تا اين لحظه به نظر مي رسد که به نوعي آرامش برقرار است و اميدوارم اين مساله تداوم داشته باشد زيرا بي ثباتي در منطقه رانمي توان تحمل کرد؛ بي ثباتي که به اروپا و ديگر نقاط جهان نيز تاثير خواهد گذاشت.ملک عبدالله دوم تاکيد کرد آنچه که در ايران رخ مي‌دهد، بر بغداد، دمشق، بيروت و همچنين روند صلح فلسطين و اسرائيل نيز تاثير خواهد گذاشت.


 ينس استولتنبرگ:ناتو به استقرار موشک‌هاي کروز روسيه در اروپا پاسخ مي‌دهد 

 
خبرگزاري آلمان : دبيرکل ناتو از قصد اين پيمان در سال جاري ميلادي براي پاسخ به اقدام روسيه در استقرار موشک‌هاي کروز قادر به حمل کلاهک‌هاي هسته‌اي در اروپا خبر داد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري آلمان، «ينس استولتنبرگ»، دبيرکل ناتو طي اظهاراتي اعلام کرد که اين پيمان در سال جاري ميلادي به اقدام روسيه در استقرار موشک‌هاي کروز قادر به حمل کلاهک‌هاي هسته‌اي در اروپا واکنش نشان مي‌دهد.استولنبرگ گفت: «هنگامي که صحبت از موشک‌هاي کروز از طراز اس سي -8 است، ما نيز بر اساس سامانه‌هاي دفاع هوايي و موشکي و سلاح‌هاي کلاسيک و حالت آماده‌باش و تمديد دوره‌هاي هشدار عمل کرده و وزراي دفاع کشورهاي عضو ناتو درباره چارچوب‌هاي لازم براي اين اقدام توافق کرده‌اند». وي تأکيد کرد که روسيه توافق معاهده قدرت‌هاي هسته‌اي ميان‌برد را با استقرار موشک‌هاي کروز اس اس سي-8 نقض کرده است، زيرا اين موشک‌ها بخشي از استراتژي سرمايه‌گذاري روسيه در حوزه امکانات مدرن از جمله سلاح مدرن هسته‌اي است.


 کاخ سفيد: از کره شمالي خواسته‌ايم مذاکرات را از سر بگيرد 

 سايت آکسيوس :مشاور امنيت ملي کاخ سفيد اعلام کرد، واشنگتن از کره شمالي خواسته تا مذاکرات را از سر بگيرند.به گزارش ايسنا، رابرت اوبراين، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد در مصاحبه‌اي با سايت آکسيوس گفت: اين يک نشانه مثبت است که کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي وعده خود درباره "هديه کريسمس" را عملي نکرد.برخي کارشناسان گفته‌اند که اين احتمالا نشانه آماده شدن پيونگ‌يانگ براي يک آزمايش موشک دوربرد باشد در حالي که دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا ماه گذشته گفته بود که اين هديه ممکن است يک "گلدان زيبا" باشد.اوبراين در جريان اين مصاحبه گفت: ما با مقامات کره شمالي ارتباط برقرار کرده و به آنها گفتيم که تمايل داريم مذاکرات در استکهلم که آخرين بار اوايل ماه اکتبر برگزار شده بود، ادامه پيدا کند. ما از طريق کانال‌ها و راه‌هاي مختلف به آنها اعلام کرده‌ايم که تمايل داريم مذاکرات از سر گرفته شوند.


 نماينده کنگره آمريکا: ترامپ سربازان آمريکايي را فروخته است 

 در پي مطرح شدن اظهار نظر جنجالي رئيس‌جمهور آمريکا مبني بر اينکه عربستان سعودي يک ميليارد دلار پول را به بانکي به منظور استقرار سربازان آمريکايي در خاک خود واريز کرده است، يک نماينده کنگره آمريکا ترامپ را متهم به فروختن سربازان کشورش کرد.به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا اخيرا در مصاحبه‌اي با فاکس نيوز گفت: ما روابط خوبي با عربستان داريم و من به آن ها گفتم گوش کنيد شما يک کشور بسيار ثروتمند هستيد. اگر خواستار حضور سربازان آمريکايي بيشتر در خاک خود هستيد من مي‌فرستم اما شما بايد براي آن پول پرداخت کنيد. آن‌ها به ما به خاطر اين مسئله پول پرداخت مي‌کنند و هم اکنون نيز يک ميليارد دلار در يک بانک به اين منظور واريز کرده‌اند.ترامپ در ادامه درباره اينکه کره جنوبي نيز 500 ميليون دلار را به منظور دفاع سربازان آمريکايي از خاکش در برابر کره شمالي پرداخت مي‌کند، صحبت کرد .


 در پي تهديد واشنگتن:پارلمان عراق خطرات تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا را بررسي کرد 

 يک عضو پارلمان عراق فاش کرد، کميته مالي پارلمان در آخرين نشست خود خطرات امکان تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا عليه بغداد را بررسي کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه الجزيره، ماجده تميمي، عضو پارلمان عراق گفت، کميته مالي پارلمان در آخرين نشست‌ خود خطرات امکان تحريم‌هاي اقتصادي واشنگتن عليه بغداد از جمله بلوکه کردن درآمدهاي نفتي عراق و توقف تزريق دلار به کشور را بررسي کرد.اين نگراني در سايه درخواست هفته گذشته پارلمان عراق از دولت براي الزام خروج نيروهاي بيگانيه از خاک اين کشور مطرح مي‌شود.به گفته اين نماينده،‌ در اين نشست رئيس بانک مرکزي، رئيس ديوان نظارت مالي،‌ نماينده وزير دارايي و مسؤولان ديگر حضور داشتند.شرکت‌کنندگان به اين نتيجه رسيدند که اجراي مصوبه پارلمان پيامدهاي منفي عظيمي بر اقتصاد کشور خواهد داشت.


 يك نكته از هزاران 

 بگذاريم سوگواري کنند و بگريند

در اين مدت، مردم ما در حال گذراندن روزهاي سختي هستند؛ روزهايي که براي برخي به معناي واقعي سخت و جانگداز بوده است، زيرا اينان در اثر حوادث مختلف عزيزان خود را از دست داده‎اند.فرقي نمي‎کند مردم ما به چه دليل و در اثر چه اتفاقاتي عزيزان خود را از دست داده‎اند؛ مهم اين است که اينان و افرادي که کشته شده‎اند، مردم و فرزندان همين سرزمين بوده‌اند و اين هم‌وطني و هم‌خوني و داشتن حق آب و گل بايد به آنان اجازه سوگواري دهد و نيز مردم بايد در کنار آنان باشند براي تسلي دادن، تا آنان احساس غريبگي و تنهايي نکنند. تا آنان بار سنگين چنين فقدان‌هايي را به تنهايي بر دوش نکشند؛ چون نمي‌توانند، چون بسيار سخت است.

معاون وزير بهداشت در همين رابطه گفته است:« اجازه دهيم خانواده قربانيان سوگواري کنند؛ مرگ 70 نفر در کرمان و جان باختن 150 ايراني در سقوط هواپيماي اوکراين، قلب همه را آزرده، بايد اجازه دهيم خانواده قربانيان سوگواري کنند و جامعه ايران ميزبان مراسم آنان باشند.»

اين معاونت علاوه بر اين که خواسته تيم‌هاي روان‌شناسي به سراغ اين خانواده بروند؛ همچنين پيشنهاد داده است که رئيس‌جمهور و مسئولان ديگر نيز به ديدار اين خانواده‌ها بروند و از آنان دلجويي کنند.از نظر بهداشت روان بايد قبول کنيم که سوگ مراحلي دارد. اول حالت خشم و انکار وجود دارد و همه افرادي که متاثر هستند بايد خود را تخليه کنند تا به آرامش برسند.

بگذاريم هم‌چنان که معاون وزير بهداشت گفته، اين عزيزان داغدار مراحل سوگواري خود را در آرامش و در کنار همين مردم بگذرانند. بگذاريم سر برشانه همين مردم و همين مسئولان بگذارند و گريه کنند. اينان بيش از هر چيزي به تسلي مسئولان همين سرزمين نياز دارند و مسئولان نبايد اجازه دهند غريبه‌ها براي‌شان دايه دلسوزتر از مادر شوند. درست به همين دليل مسئولان بايد هر چه زودتر به ديدار اين مادران و پدران و فرزندان داغديده بروند و نگذارند غريبه هاي بيرون از اين سرزمين، از آبي که گل آلوده شده، ماهي بگيرند و براي فرزندان ما اشک تمساح بريزند. اگر باور داريم که اينان سرمايه‌هاي اجتماعي کشور هستند، بايد تلاش کنيم آنان را نگه داريم و به آنان آرامش و آسايش و امنيت بدهيم؛ اين پيماني است که هر مسئولي گفته يا ناگفته، هنگام پذيرفتن مسئوليتش پذيرفته است.


 ميز خبر 

 در پي سقوط هواپيماي اوکرايني اتفاق افتاد؛

صدور رواديد توسط ايران براي کارشناسان کانادايي

ايران براي کارشناسان کانادايي رواديد صادر کرده است.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، فرانسوا فيليپ وزير خارجه کانادا گفت: به دنبال حادثه سقوط هواپيماي مسافربري اوکراين، ايران براي هشت نفر از تيم کارشناسان کانادايي رواديد صادر کرده است و انتظار مي‌رود که اعضاي تيم به زودي وارد تهران شوند.

بارش سنگين برف در افغانستان 19 کشته بر جاي گذاشت

بسياري از استان‌هاي افغانستان بارش شديد برف و باران را در زمستان سال جاري تجربه کردند.به گزارش ايلنا به نقل از تاس، ريزش سقف چندين ساختمان بر اثر بارش برف سنگين در افغانستان باعث کشته شدن دست کم 19 نفر شده است.بر اساس اين گزارش، حداقل 17 نفر نيز در شرايط جوي ناپايدار در ولايت‌هاي هرات، هلمند و قندهار زخمي شده‌اند.

سخنگوي وزارت خارجه روسيه خبر داد:

آغاز مذاکرات روسيه- ترکيه در مسکو

سخنگوي وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که مذاکرات اين کشور با ترکيه در قالب فرمول 2+2 (وزراي خارجه و دفاع هر دو کشور) در مسکو آغاز شده است.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه خبري اسپوتنيک، «ماريا زاخارووا»، سخنگوي وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که مذاکرات اين کشور با ترکيه در قالب فرمول 2+2 (وزراي خارجه و دفاع هر دو کشور) در مسکو آغاز شده و نمايندگان ليبي نيز که در محل استقبال وزارت خارجه حضور دارند، به آنها خواهند پيوست. زاخاروفا گفت که بر اساس توافق‌هاي صورت گرفته در استانبول بين رؤساي جمهور روسيه و ترکيه، مذاکرات در سطح وزراي خارجه و وزراي دفاع درباره صلح و سازش در ليبي در مقر استقبال وزارت خارجه آغاز شده است.


 خبــــر 

 ژاپن نسبت به هرگونه درگيري نظامي با ايران هشدار داد

نخست وزير ژاپن در سخناني نسبت به هرگونه تنش و درگيري نظامي با جمهوري اسلامي ايران هشدار داد.به گزارش مهر به نقل از راشاتودي، «شينزو آبه»، نخست وزير ژاپن در سخناني نسبت به هرگونه جنگ و درگيري نظامي با ايران هشدار داد و گفت: هرگونه درگيري نظامي با ايران، صلح و ثبات جهاني را متاثر خواهد کرد.نخست وزير ژاپن اين اظهارات را در جريان سفر خود به خاورميانه عنوان کرده و در اين سفر اميدوار است که بتواند به کاهش تنش در منطقه کمک کند.در اين ارتباط، «آبه» همه کشورهاي مربوطه در منطقه را به وارد شدن به يک فرايند ديپلماتيک براي کاهش تنش‌ها فراخوانده است.

اظهارات سخيف وزير امور خارجه بحرين عليه ايران

وزير خارجه بحرين در اظهاراتي بي‌اساس مدعي شد که موضع ايران متزلزل است و ايراني‌ها بايد مواضع خود را مشخص کنند تا جهان آن را درک کند، ‌زيرا ما هر روز از آنها پيامي مي‌شنويم که سمت وسوي متفاوت دارد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اخبار الخليج، «خالد بن احمد آل خليفه» وزير خارجه بحرين در کنفرانسي به مناسب روز ديپلماسي در اين کشور در اظهاراتي بي‌اساس مدعي شد که همه خواهان عدم تنش در منطقه هستند و موضع جهان در قبال ايران واضح و مشخص است ضمن اينکه همه تهران را به صلح و آرامش و احترام به اصل حسن هم‌جواري و روابط با کشورها فرا مي‌خوانند. آل خليفه در ادامه گزافه‌گويي‌هاي خود مدعي شد: «موضع ايران متزلزل است و ايراني‌ها بايد مواضع خود را مشخص کنند تا جهان آن را درک کند، ‌زيرا ما هر روز از آنها پيامي مي‌شنويم که سمت و سوي متفاوت دارد ، آنها بايد پيايم واحدي داشته باشند چنانکه پيام ما و جهان يکسان است».

درخواست آلمان از روسيه براي تشويق ايران به ماندن در برجام

آلمان از روسيه خواست ايران را به ماندن در برجام تشويق کند.به گزارش ايلنا به نقل از دويچه وله، «هايکو ماس» وزير امور خارجه آلمان خواستار آن است که روسيه ايران را به متعهد ماندن به برجام تشويق کند.بر اين اساس هايکو ماس اميدوار است که روسيه از نفوذ خود در ايران در اين راستا استفاده کند.

نخست وزيري انگليس درباره احضار سفير ايران و برجام توضيح داد

سخنگوي دفتر نخست وزيري انگليس در ارتباط با احضار سفير ايران در انگليس توضيحاتي را ارائه داد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، سخنگوي دفتر «بوريس جانسون»، نخست وزير انگليس در ارتباط با احضار سفير ايران در لندن، اين موضوع را مرتبط با بازداشت موقت سفير کشورش در تهران عنوان کرد.سخنگوي دفتر بوريس جانسون همچنين در ارتباط با گام پنجم و نهايي ايران در برجام نيز مدعي شد: اين موضوع نقض آشکار و غيرقابل قبول توافق هسته‌اي وين بود و نياز به بررسي کامل و بيشتر اين موضوع است.

سخنگوي دفتر بوريس جانسون همچنين در ادامه گفت: ما به دنبال اطمينان خاطر کامل از اين مسئله هستيم که بعد از اين نقض برجام دوباره از سوي دولت ايران تکرار نخواهد شد.

در پايان، سخنگوي جانسون همچنين افزوده است که در جريان احضار سفير ايران در لندن، پيام و اهداف ما به وي انتقال داده شده است.

دادگاه پاکستان حکم اعدام «پرويز مشرف» را باطل کرد

دادگاه پاکستان حکم اعدام صادر شده عليه رئيس جمهور سابق اين کشور را باطل اعلام کرد.به گزارش مهر، دادگاه پاکستان حکم صادر شده عليه «پرويز مشرف» را باطل کرد.مشرف پيشتر از سوي دادگاه به اعدام محکوم شده بود.مشرف دوازدهمين رئيس‌جمهوري پاکستان بود. او همچنين رئيس ستاد ارتش پاکستان و نيز چهارمين ژنرال پاکستاني بود که در پي کودتا، به مدت 9 سال بر اين کشور حکومت کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته