جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6306

وزير نفت در صحن علني مجلس:
نياز کشتي‌هاي اقيانوس‌پيما به سوخت کم‌سولفور تامين مي‌شود


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت در صحن علني مجلس:
 نياز کشتي‌هاي اقيانوس‌پيما به سوخت کم‌سولفور تامين مي‌شود 

 وزير نفت با بيان اينکه مشکل مربوط به سوخت با سولفور کم سبب ايجاد اختلال در کشتيراني نمي‌شود، گفت: ما فعلا مي‌توانيم نياز کشتي‌هاي اقيانوس‌پيما را با سوخت با سولفور زير نيم درصد تامين کنيم، نگراني نداشته باشيد.به گزارش شانا، بيژن زنگنه در صحن علني مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به پرسش علي‌اکبر کريمي، نماينده اراک، کميجان و خنداب درخصوص کوتاهي وزارت نفت درباره توليد سوخت کم سولفور يادآور شد: اين پرسش يک بار ديگر در ارديبهشت ماه امسال از سوي آقاي ساري، نماينده اهواز مطرح شد و من به آن پاسخ دادم، اما در ظاهر از نظر آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي هر چند بار پرسشي مطرح شود بايد به آن پاسخ داد.

وي با اشاره به اينکه در سال 2017 ميلادي توليد نفت کوره در دنيا روزانه يک ميليون تن بوده که 2 درصد حاوي گوگرد کمتر از نيم درصد و مطابق استاندارد سازمان بين‌المللي دريانوردي (IMO) بوده است، تصريح کرد: در مجموع دوسوم نفت کوره توليدي جهان که به‌عنوان سوخت کشتي‌ها مصرف مي‌شود گوگرد بالاي 2.5 درصد دارد.

وزير نفت با بيان اينکه قيمت مازوت اکنون کاهش و قيمت نفت کوره کم سولفور افزايش يافته و به اندازه قيمت گازوئيل رسيده است، اظهار کرد: اگر فعاليت پالايشگاه‌هاي کشور عادي باشد، مقدار نفت کوره توليدي، روزانه حدود 40 هزار تن است که 13 هزار تن آن در پالايشگاه آبادان توليد و دوباره تصفيه مي‌شود، حدود 20 هزار تن نفت کوره با سولفور بالا داريم.

نفت کوره کم سولفور با بهينه‌سازي پالايشگاه‌ها

زنگنه با بيان اينکه راه‌حل اصلي تهيه نفت کوره با سولفور کم، بهينه‌سازي پالايشگاه‌هاست تا هم گوگرد نفت‌ کوره و هم توليد نفت‌ کوره کاهش يابد، تصريح کرد: براي حل اين مشکل نيازمند 10 ميليارد دلار سرمايه گذاري هستيم که در شرايط کنوني تامين آن بسيار دشوار است.

وي با اشاره به اينکه بارها گفته‌ام قيمت نفت کوره کم سولفور به شدت بالا مي‌رود و اين واقعيت بازار است، افزود: هم‌اکنون هزينه کشتيراني هم در دنيا به همين دليل بالارفته است.

وزير نفت با بيان اينکه ما راه‌حل‌هايي در اين زمينه داريم که براي وزير راه و شهرسازي نوشتم، ادامه داد: استناد به بند 2 مقرره 18 پيوست ششم کنوانسيون بين‌المللي جلوگيري از آلودگي ناشي از کشتي‌ها (مارپل) به کشتي‌ها تکليف مي‌کند بايد از سوخت با گوگرد زير نيم درصد استفاده کنند.

وي ادامه داد: اما يک راهکار موقت هم دارد که مي‌گويد اگر کشتي بگويد و گزارش کند امکان تامين سوخت کم سولفور را ندارد مي‌تواند از سوخت با سولفور بالا استفاده کند. از نظر من، اگر کساني اظهار مي‌کنند که ما از بنادر ديگر نمي‌توانيم سوخت تامين کنيم مي‌توانند به اين بند استناد کنند. جمهوري اسلامي ايران هم مي‌تواند به دليل شرايط اضطراري به اين قانون استناد کند، از نظر من حق قانوني و حقوقي ماست.

چرا کشتي ها اسکرابر نصب نکردند؟

وزير نفت يکي از راه‌حل‌هاي حل معضل مازوت را تجهيز کشتي به دستگاه پاک‌کننده (Scruber) عنوان کرد و با بيان اينکه نصب اين تجهيز با توجه به ظرفيت کشتي، 2 تا 7 ميليون دلار هزينه دارد، افزود: هزينه اين طرح حتي از بهينه‌سازي پالايشگاه‌ها نيز به لحاظ اقتصادي بهتر است، اما هيچ کشتي ايراني اين کار را نکرده است.

وي يادآور شد: کشتي‌ها از سال 2002 تا 2020 فرصت داشتند اسکرابر نصب کنند. چرا اين کار را نکردند!؟ هيچ‌کدام از نفتکش‌هاي اقيانوس‌پيماي ما که از سوخت نفت کوره استفاده مي‌کنند، اسکرابر نصب نکردند، آنها حدود يک‌سال‌ونيم براي اينکه سوخت با قيمت مناسب دريافت کنند با ما مکاتبه مي‌کنند و به‌تازگي هم ضمني مي‌گويند سوخت ارزان و يارانه‌اي به ما بدهيد.

زنگنه مخلوط کردن نفت‌کوره (محصول گوگرد بالا با محصول گوگرد پايين مخلوط که به حد استاندارد مورد استفاده کشتي برسد) را راه‌حلي ديگر برشمرد و با بيان اينکه در اين زمينه نشست‌هاي متعددي برگزار شده است، تصريح کرد: خوشبختانه با همکاري شرکت ملي نفتکش ايران به ترکيب سوختي رسيديم که در موتورهاي کنوني جواب مي‌دهد.

وزير نفت افزود: موتوري که نفت کوره مصرف مي‌کند نمي‌تواند نفت‌گاز مصرف کند، بنابراين سوخت ترکيبي با استاندارد گوگرد زير نيم درصد توليد شد و اکنون پالايشگاه‌ها ماهانه 40 تا 50 هزار تن از اين سوخت را تامين مي‌کنند و به قيمت بين‌المللي مي‌فروشند، از نظر قيمت هم به وزارت نفت ارتباطي ندارد.وي با بيان اينکه ايران حتي مي‌تواند از بيرون کشور هم سوخت تامين کند، افزود: روش‌هاي ديگري هم مانند مخلوط نفت‌ کوره با روش‌هاي شيميايي وجود دارد که بخش خصوصي در اين زمينه فعال شده است تا نفت‌ کوره با سولفور بالا را از ما بگيرد و با مواد شيميايي مخلوط کند و سرانجام نفت‌ کوره با سولفور پايين تحويل دهد.


 معادلات انرژي 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي:

انتقال گاز به مجتمع‌هاي پتروشيمي چابهار اجرايي مي‌شود

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: در نشست پيگيري مصوبه‌هاي توسعه‌اي استان سيستان و بلوچستان، موضوع انتقال گاز به مجتمع‌هاي پتروشيمي منطقه چابهار بررسي و مقرر شد در 1.5 سال آينده گاز به اين منطقه ارسال شود.به گزارش خبرنگار شانا، علي لاريجاني،در جمع خبرنگاران درباره نشست پيگيري مصوبه‌ها توسعه‌اي استان سيستان و بلوچستان که با حضور وزيران نفت، امور اقتصادي و دارايي، راه و شهرسازي، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، نيرو و همچنين دبير شوراي عالي مناطق آزاد و استاندار سيستان و بلوچستان برگزار شد، گفت: در اين نشست موضوع توسعه منطقه چابهار و تقويت زيرساخت‌هاي کل استان سيستان و بلوچستان بحث و بررسي شد.

وي افزود: يکي از مسائل مهم در نشست امروز، بحث اجراي پروژه‌هاي پتروشيمي در منطقه چابهار بود. يکي از مشکلات اجراي اين پروژه موضوع انتقال گاز به مجتمع‌هاي پتروشيمي است که اين مسئله با سرعت مورد پيگيري قرار گرفته و در يک سال و نيم آينده گاز به اين منطقه خواهد رسيد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي يکي از مسائل مرتبط با حوزه پتروشيمي استان سيستان و بلوچستان را موضوع سرمايه‌گذاري دانست و تصريح کرد: در اين زمينه بعضي از بانک‌ها و وزارت دفاع سرمايه‌گذاري کرده‌اند و مقرر شد اين موضوع با شتاب بيشتري پيگيري شود.

فاز دوم پتروشيمي تخت‌جمشيد آماده افتتاح است

بهره‌برداري از 2 ميليارد دلار طرح پتروشيمي تا پايان امسال

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي از افتتاح فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد ماهشهر خبر داد و گفت: نزديک به 2 ميليارد دلار طرح پتروشيمي تا پايان سال 98 به بهره‌برداري مي‌رسد.به گزارش شانا به نقل از صدا و سيما، بهزاد محمدي با اعلام اين خبر گفت: 24 دي‌ماه فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد ماهشهر به عنوان بزرگ‌ترين واحد توليدکننده ماده اوليه لاستيک (پلي بوتادين رابر) که کاربرد بسياري در صنايع پايين‌دستي دارد به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي با بيان اينکه با بهره‌برداري از فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد سالانه 55 هزار تن محصول خاص پليمري (پي‌بي‌آر) توليد خواهد شد، افزود: اين محصول در صنايع تکميلي پتروشيمي به‌ويژه صنايع توليد تاير و لاستيک داراي کاربردهاي متعددي است و کشور را از واردات برخي از انواع (گريدهاي) خاص پليمري بي‌نياز خواهد کرد.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي با اعلام اينکه از امروز تا پايان سال 99 به‌طور ميانگين هر ماه يک طرح پتروشيمي در کشور به بهره‌برداري مي‌رسد، ادامه داد: در سه ماه باقيمانده از سال 98 افزون بر فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد ماهشهر، طرح متانول کاوه به‌عنوان بزرگ‌ترين طرح پتروشيمي متانول جهان با ظرفيت سالانه 2 ميليون و 300 هزار تن و طرح شيرين‌سازي، جداسازي و توليد متانول پتروشيمي بوشهر با ظرفيت توليد سالانه يک ميليون و 650 هزار تن به بهره‌برداري مي‌رسد.

محمدي با بيان اينکه نزديک به 2 ميليارد دلار طرح پتروشيمي تا پايان سال 98 به بهره‌برداري مي‌رسد، اظهار کرد: در جهش دوم صنعت پتروشيمي که بهره‌برداري از طرح‌هاي آن تا آخر سال 1400 ادامه دارد در مجموع ظرفيت صنعت پتروشيمي کشور از 66 ميليون تن کنوني به 100 ميليون تن خواهد رسيد و درآمد کشور از 17 ميليارد دلار کنوني به 25 ميليارد دلار در سال افزايش خواهد يافت.

وي با اشاره به جهش سوم صنعت پتروشيمي تا پايان سال 1404 افزود: با تکميل اين گام ظرفيت اين صنعت به بيش از 130 ميليون تن خواهد رسيد و درآمد کشور 37 ميليارد دلار از محل صادرات محصولات پتروشيمي خواهد بود که عدد قابل توجهي است.

تقاضاي نفت جهان در 2020 بهبود مي‌يابد

وزير انرژي امارات پيش‌بيني کرد تقاضاي جهاني نفت خام در سال جاري ميلادي بهبود خواهد يافت.به گزارش شانا از روزنامه الشرق‌الاوسط از ابوظبي، سهيل المزروعي پيش‌بيني کرد تقاضاي نفت در سال 2020 ميلادي بهبود مي‌يابد، زيرا اقتصاد جهاني به دليل کاهش تنش تجاري بين آمريکا و چين، در حال بازسازي است.وي گفت: من درباره تقاضا نگران نيستم، اما مسئله اين است که چگونه عرضه را پيش‌بيني کنيم. در زمينه تقاضا در سال 2020 در جايگاه بهتري از سال 2019 ميلادي هستيم، زيرا تنش‌هاي تجاري بين آمريکا و چين کاهش مي‌يابد.وزير انرژي امارات اظهار کرد: من درباره کمبود عرضه در بلندمدت نگران هستم، زيرا سرمايه‌گذاران سرمايه‌گذاري نمي‌کنند، همچنين درباره عرضه بيش از حد در کوتاه‌مدت نگراني دارم، در عين حال نقش توليد نفت آمريکا در کوتاه‌مدت بسيار مهم است.


 ميز خبر 

 مشارکت کارکنان شرکت ملي گاز در ساخت 15 واحد مسکوني براي سيل‌زدگان

فراخوان شرکت ملي گاز ايران درباره جمع‌آوري کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي براي کمک به سيل‌زدگان با مشارکت کارکنان اين شرکت در ساخت 15 واحد مسکوني در منطقه سيل‌زده پل‌دختر همراه شد.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، پس از وقوع سيل فروردين‌ماه امسال، شرکت ملي گاز ايران با اعلام فراخواني از کارکنان خود دعوت کرد با جمع‌آوري کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي به ياري مردم مناطق سيل‌زده بشتابند. با اعلام اين فراخوان، کمک‌هاي غيرنقدي کارکنان به استان‌هاي درگير سيل ارسال شد و کمک‌هاي نقدي نيز جمع‌آوري و در اختيار امور مالي، مديريت منابع انساني و حوزه بسيج شرکت ملي گاز ايران قرار گرفت.

پس از انجام بررسي‌هاي لازم از سوي اين مديريت‌ها، حوزه بسيج شرکت ملي گاز ايران و سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان ناحيه پلدختر، تفاهم‌نامه‌اي براي مشارکت در ساخت 15 واحد مسکوني امضا کردند که بر اساس آن، مسکن مورد نياز برخي از خانواده‌هاي زير پوشش کميته امداد امام خميني(ره)، خانواده‌هاي بدون سرپرست و تعدادي از خانواده‌هاي شهدا فراهم خواهد شد.مدت زمان ساخت و تکميل اين واحدهاي مسکوني حدود 6 ماه در نظر گرفته شده است و احداث آن به‌عهده بسيج سازندگي سپاه پاسداران پلدختر خواهد بود.

شايان ذکر است، شهر پلدختر از رونق اوليه برخوردار شده و درباره واحدهاي مورد نظر حوزه بسيج، طبق توافق قبلي با سپاه پلدختر در شهريورماه امسال، اقدام‌هايي انجام شده که روند ساخت را شتاب بخشيده است.

هشدار سرپرست مديريت گازرساني شرکت ملي گاز

افزايش مصرف گاز خانگي سبب محدوديت گازرساني صنعتي و نيروگاهي مي‌شود

مصرف خانگي و تجاري گاز طبيعي از ديروز تاکنون با عبور از مرز روزانه 573 ميليون مترمکعب، رکورد تازه‌اي ثبت کرده است که ادامه اين روند سبب ايجاد محدوديت براي گازرساني به بخش‌هاي صنعتي و نيروگاهي مي‌شود.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، غلامرضا مشايخي با اعلام اين خبر گفت: با توجه به موج شديد سرمايي که در روزهاي اخير، بخش وسيعي از کشور را فرا گرفته است و نيز بارش‌هايي که به‌ويژه در شرق، غرب و مرکز کشور داريم، مصرف بخش خانگي گاز طبيعي به‌شدت بالا رفته و به روزانه 573 ميليون مترمکعب رسيده است که عدد بسيار بالايي به شمار مي‌آيد.وي ادامه داد: اگرچه ما به همه هم‌وطنان اين نويد را مي‌دهيم که در بخش‌هاي صنايع بالادستي، توليد، انتقال و توزيع با آمادگي کامل، شبانه‌روز فعال هستيم تا بتوانيم گاز را به صورت ايمن و پايدار در سراسر کشور توزيع کنيم و هيچ نگراني از اين بابت وجود ندارد، اما از همه مشترکان انتظار داريم در اين زمينه به ما کمک کنند.

به گفته سرپرست مديريت گازرساني شرکت ملي گاز ايران، لازم است مشترکان گاز طبيعي از گرم کردن محيط‌هايي که استفاده نمي‌کنند، بپرهيزند و دماي رفاه را 18 تا 22 درجه نگه دارند تا شرکت ملي گاز ايران افزون بر خدمات‌دهي مطلوب به مردم به بخش‌هاي نيروگاهي، توليدي و صنعتي نيز گاز را با جرياني ايمن و پايدار عرضه کند. اين در حالي است که گازرساني به بخش خانگي همواره در اولويت اين شرکت قرار دارد.

وي درباره آمار گازرساني توضيح داد: اکنون به حدود 30 هزار روستا با 4.6 ميليون خانوار و يک هزار و 184 شهر با 18 ميليون خانوار گازرساني شده است، همچنين توسعه شبکه گاز براي بخش‌هاي توليد، صنايع و نيروگاهي نيز پيوسته ادامه دارد.مشايخي با تاکيد بر لزوم مصرف بهينه گاز طبيعي و رعايت نکات ايمني، درباره تامين گاز مورد نياز بخش صادراتي کشور، اظهار کرد: در بخش صادرات ما همچنان به تعهد خود عمل مي‌کنيم و جاي هيچ نگراني نيست، اما در بخش صنعت، اگر مردم به ما کمک نکنند مجبور هستيم براي گرم نگه داشتن خانه‌هاي آنان، گاز صنايع و ديگر بخش‌ها را محدود کنيم.

در 9 ماه امسال تحقق يافت

صرفه‌جويي بيش از 70 ميليون ليتر بنزين در منطقه چالوس

مدير شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه چالوس از صرفه‌جويي 73 ميليون ليتري در مصرف بنزين اين منطقه از ابتدا تا پايان آذرماه سال 98 با اقبال مردم به مصرف گاز طبيعي فشرده (سي‌ان‌جي) خبر داد.به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه چالوس، تورج اماني در اين باره گفت: براساس آمار، از ابتداي سال تاکنون با افزايش مصرف اين سوخت پاک، 73 ميليون ليتر در مصرف بنزين اين منطقه صرفه‌جويي شده و در آذرماه امسال با مصرف بيش از 5.6 ميليون مترمکعب سي‌ان‌جي، صرفه‌جويي در مصرف بنزين نيز به 11 ميليون ليتر رسيد.

وي افزود: مصرف سي‌ان‌جي در آذرماه نسبت به آبان‌ماه، حدود 26 درصد رشد داشته و در پايش روزانه، مصرف روزانه جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي در دي‌ماه در مقايسه با پيش از اجراي طرح مديريت مصرف سوخت، حدود 40 درصد افزايش يافته است.بهروز شيرچي، مدير سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه چالوس نيز در اين‌ باره گفت: 200 نازل فعال در غرب استان مازندران آماده سوخت‌رساني به خودروهاي ‌گازسوز هستند و به‌صورت روزانه 12 هزار خودرو در سطح منطقه از سوخت سي‌ان‌جي بهره‌مند مي‌شوند.

وي با اشاره به ظرفيت کمپرسورهاي جايگاه‌هاي عرضه سي‌ان‌جي منطقه، سوختگيري بيش از 30 هزار خودرو در اين جايگاه‌ها را امکان‌پذير دانست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته