جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397


روز آخرارديبهشت؛ باران شديد و اصل غافلگيري

سخنگوي دولت خبر داد:
آيين نامه اعطاي تابعيت به فرزندان زنان ايراني تصويب شد

کاهش رشد جمعيت به زير يک درصد؛
ايران ميانسال شده است

سخنگوي وزارت بهداشت اعلام کرد:
آمار روزانه کرونا همچنان صعودي است


خبر


سفر معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري به استان بوشهر


زندگي زير سايه کرونا در افغانستان


سرمقاله

در جلسه هيات دولت؛
روحاني بر لزوم هرچه سريع‌تر آزادسازي سهام عدالت تاکيد کرد


سند محرمانه پنتاگون: واکسن کرونا تا تابستان 2021 کشف نمي‌شود


صائب عريقات: تصميم لغو توافقات فلسطين با اسرائيل و آمريکا وارد فاز اجرايي شد


معاون پارلمان عراق:اخراج نيروهاي آمريکايي وظيفه دولت الکاظمي است

با شناسايي 492 مورد جديد ابتلا به کرونا؛
شمار مبتلايان به کرونا در افغانستان به 8145 نفر رسيد

روزنامه آساهي گزارش داد؛
احتمال هک شدن جزئيات موشک‌هاي نسل جديد ژاپن


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبر


 روز آخرارديبهشت؛ باران شديد و اصل غافلگيري 

 خوشبختانه امسال را با بارش‌هاي خوب بهاري آغاز کرديم که همچنان ادامه دارد. چنين بارش‌هايي دوسال متوالي است که در کشور ما اتفاق مي‌افتد؛ اما به گفته کارشناسان، حتي اگر چنين بارشي سه يا چهار سال هم تداوم داشته باشد، به معناي اين نيست که ما وارد ترسالي شده‌ايم، کشور ما فعلا همچنان درگير خشکسالي است. باران، با اين‎که در لطافت طبعش خلاف نيست، اما چندين سال است در مناطق مختلف کشور از شمال تا جنوب موجب سيلاب‎هاي شديد و خسارت‎هاي مالي و جاني شده است. خسارت‎هايي که تا سال‎ها مردم و دولت را درگير مي‎کند چرا که بنيه اقتصادي در هر دوطرف جوابگوي تسريع بازسازي نيست. باران، از سوي ديگر به واسطه جنگل‎خواري، جنگل‎زدايي و جنگل‎تراشي و از بين بردن مراتع، به راحتي خاک را مي‌شويد و موجب سست شدن زمين و نشست آن مي‌شود، به اين ترتيب، مردم و دولت از اين ناحيه هم دچار خسارت‌هاي سنگيني مي‌شوند. باران، خانه‌هاي بسازوبفروشي و ارزان قيمت و مسکن‌هاي مهر را هم تهديد مي‌کند؛ اين مجتمع‌ها با مصالح نامرغوبي ساخته شده‌اند که با کوچک‌ترين و ضعيف‌ترين حادثه طبيعي، توان ايستايي خود را از دست مي‌دهند و آسيب مي‌بينند؛ ‏از کناره‌هاي پنجره آب راه مي‌افتد و وارد خانه مي‌شود، سيم کشي‌ها اتصالي مي‌کنند و برق قطع مي‌شود، بارش تند و طولاني باران همراه با وزش باد موجب افتادن درخت‌ها و تيرهاي برق در شهرها و آسيب جاني و مالي براي مردم مي‌شود.

همين‌ها را بگذاريم در کنار زلزله‌اي که کلان‌شهري مانند تهران را تهديد مي‌کند؛ شهري که با يک بارش تند، چنين به هم مي‌ريزد، با زلزله بالاي 6 ريشتر چه وضعيتي خواد يافت؟!

نگذاريم غافلگيري به يک اصل گريزناپذير تبديل شود؛ به حوادث تلخ و تکرار آن‌ها عادت نکنيم. مردم و دولت بايد در کنارهم بتوانند چنين مشکلاتي را به‌سرعت و بدون احتمال تکرار حل کنند. دولت بايد مراقب سرمايه‌هاي اجتماعي خود باشد.


 سخنگوي دولت خبر داد:
 آيين نامه اعطاي تابعيت به فرزندان زنان ايراني تصويب شد 

 سخنگوي دولت از تصويب آيين‌نامه «اعطاي تابعيت ايراني به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي» در هيات دولت خبر داد.«علي ربيعي» در حاشيه جلسه هيات دولت با اشاره به مشکلاتي که بسياري از هموطنان و زنان ايراني که با مردان خارجي ازدواج کرده بودند گفت: براي اين موضوع دولت لايحه اي به مجلس ارسال کرد و تصويب شده بود که آيين اجرايي اين قانون باقي مانده بود مشکلات و نگراني هايي هم وجود داشت.

سنگوي دولت افزود: با تلاش‌هايي که صورت گرفت خوشبختانه آئين نامه اعطاي تابعيت ايراني به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي به تصويب هيات دولت رسيد.سخنگوي دولت توضيح داد: بر اساس اين آيين نامه استانداري‌ها به همراه سازمان ثبت احوال و همچنين دفاتر نمايندگي هاي جمهوري اسلامي در خارج ازکشور، مسئول اجراي آيين نامه هستند و فرزندان زنان ايراني که به 18 سالگي رسيدند حتي در صورت فوت و يا طلاق مادر هم مي توانند و همچنين مادران مي توانند (به اين دستگاه ها) مراجعه کنند و از مزاياي اين قانون استفاده کنند و براي فرزندان خود تابعيت ايراني بگيرند.

وي با اشاره به يکي از بندهاي اين آيين نامه افزود: اين قانون فقط مشمول زنان ساکن داخل کشور نيست، بلکه زنان ايراني که در خارج از کشور زندگي مي کنند و در خارج ازدواج کرده اند مي توانند براي فرزندان خود تابعيت بگيرند.

سخنگوي دولت بيان کرد: حدود 200 هزار نفر مشمول و منتطراين قانون بودند و به همه انها تسهيل دريافت تابعيت ايراني را به مادران ايراني و فرزندان آنها تبريک مي گوييم.


 کاهش رشد جمعيت به زير يک درصد؛
  ايران ميانسال شده است 

مديرکل سلامت، جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: براي اولين بار بعد از انقلاب، رشد جمعيت به کمتر از يک درصد رسيده است.

به گزارش مهر، سيد حامد برکاتي، در نشست خبري که به صورت ويدئو کنفرانس برگزار شد، به ارائه گزارشي از وضعيت جمعيت کشور پرداخت.

وي با اشاره به وضعيت رشد مواليد در کشور، گفت: رشد جمعيت در سال‌هاي ابتدايي پيروزي انقلاب، 2.45 و سالانه 2.5 درصد رشد نسبت به سال قبل از آن بود.برکاتي ادامه داد: متأسفانه در دهه 70 به ناگهان شاخص رشد جمعيت به عدد 1.5 رسيد و در سال گذشته براي اولين بار بعد از انقلاب، رشد جمعيت به کمتر از يک درصد رسيده است.وي افزود: در چنين شرايطي، جمعيت جوان کشور در 20 سال آينده به چالش تبديل خواهد شد.


 سخنگوي وزارت بهداشت اعلام کرد:
  آمار روزانه کرونا همچنان صعودي است 

کيانوش جهانپور، در ارتباط تصويري به ارائه تازه‌ترين آمار کرونا در کشور پرداخت و گفت: در شبانه روز گذشته شاهد شناسايي 2 هزار و 346 مورد جديد کرونا در کشور بوده‌ايم که بر همين اساس، آمار تعداد مبتلايان به 126 هزار و 949 نفر رسيد.

به گزارش مهر، وي افزود: از مجموع بيماران مبتلا به کرونا در کشور، تا کنون 98 هزار و 808 نفر بهبود يافته و از بيمارستان‌ها مرخص شده‌اند.سخنگوي وزارت بهداشت، موارد جديد فوتي را 64 مورد اعلام کرد و گفت: تاکنون 7 هزار و 183 نفر از بيماران مبتلا به کرونا در کشور، جان خود را از دست داده‌اند.

جهانپور ادامه داد: در حال حاضر 2 هزار و 673 نفر از بيماران در وضعيت شديد و تحت مراقبت‌هاي ويژه قرار دارند.


 خبر 

 وزير کشور و نيروي انتظامي در فهرست جديد تحريم هاي آمريکا

دفتر کنترل دارايي‌هاي وزارت خزانه‌داري آمريکا تحريم‌هاي جديدي عليه ايران اعلام کرد.به گزارش فارس؛ در فهرستي که روي وب‌سايت وزارت خزانه‌داري آمريکا قرار گرفته نام 9 فرد و 3 نهاد ديده مي‌شود که به فهرست تحريم‌ها اضافه شده‌اند.عبدالرضا رحماني فضلي، وزير کشور ايران يکي از افرادي است که در فهرست تحريم‌ها قرار گرفته است.

دولت آمريکا نيروي انتظامي ايران را نيز در فهرست تحريم‌ها قرار داده است.

واکنش پکن به تحريم شرکت‌هاي چيني به بهانه ارتباط با ايران

پکن با انتقاد از تحريم‌هاي آمريکا عليه شرکت‌هاي چيني، همکاري با ايران را قانوني دانست.به گزارش ايلنا به نقل از چاينا ديلي، وزارت خارجه چين در واکنش به تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه شرکت‌هاي چيني از آمريکا خواست فوراً تحريم‌هاي غيرقانوني عليه شرکت‌هاي چيني را لغو کند.وي در ادامه گفت: همکاري با ايران در چارچوب قوانين بين‌المللي منطقي و قانوني است و بايد از آن حفاظت شود.وزارت خزانه‌داري آمريکا يک شرکت چيني را به دليل ارتباط با هواپيمايي ماهان تحريم کرد.

نيروي دريايي آمريکا:

شناورهاي خارجي فاصله 100 متري با ناوهاي ما را رعايت کنند

نيروي دريايي آمريکا اعلام کرد که شناورهاي خارجي بايد فاصله 100 متري با ناوهاي اين کشور را رعايت کنند.

به گزارش ايلنا به نقل از آسوشيتدپرس، نيروي دريايي آمريکا با اعلام اين‌که شناورهاي خارجي بايد فاصله 100 متري با ناوهاي اين کشور را رعايت کنند، هشدار داد که در صورت نزديک شدن اين شناورها عليه آنها اقدام قانوني دفاعي انجام خواهد داد.

اقدام دفاعي عمدتا شامل به صدا درآوردن آژير، شليک منور و در نهايت شليک هشدار براي مجبور کردن شناورها به دور شدن از کشتي مي‌شود، ولي هشدار در خصوص رعايت فاصله مشخص، يک مورد جديد در نيروي دريايي آمريکا است.

گزارش آناتولي از انتقال نفت به ونزوئلا توسط تهران

آناتولي در گزارشي به انتقال نفت به ونزوئلا پرداخت و نوشت: پيش‌بيني مي‌شود اولين نفتکش ايراني در 25 ماه مه به سواحل ونزوئلا برسد.به گزارش ايلنا، آناتولي در گزارشي با اشاره به روابط اقتصادي و قانوني ايران و ونزوئلا نوشت: پنج فروند نفتکش ايراني که داراي بنزين و ساير محصولات مشابه است، به سمت ونزوئلا، متحد تهران در حال حرکت است.

در ادامه اين گزارش آمده است: بر اساس داده‌هاي جمع‌آوري شده از سيستم شناسايي اتوماتيک کشتي، نفتکش‌ها در سفر طولاني به ونزوئلا از شهر ساحلي بندرعباس ايران در منطقه خليج فارس حرکت کردند.آناتولي پيش‌بيني کرد که اولين نفتکش ايراني در 25 ماه مه به سواحل ونزوئلا برسد.


 سفر معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري به استان بوشهر 


  زندگي زير سايه کرونا در افغانستان 


 سرمقاله 

به بهانه آخرين جلسه مجلس دهم؛

پاياني پرعبرت و آغازي پر ابهام

حميدرضا عسگري

مجلس دهم به کار خود پايان داد، و کارنامه اي با 200 قانون مصوب و بيانيه هاي مختلفي در سير تحولات ملي و جهاني از خود به جاي گذاشت. محور اصلي قوانين مجلس دهم را بايد در حوزه جهش توليد دانست که طي چهار سال گذشته به عنوان اولويت اصلي کشور بوده است.

مجلس دهم از بدو تشکيل به نظر مي رسيد با توجه به همپوشاني که با بدنه دولت دارد، بتواند يک حرکت موثر و يک گام بلند سياست گذاري در حوزه هاي مختلف داشته باشد. البته اوج اين همراهي را مي توان در مسئله مذاکرات هسته اي و برنامه هاي سياست خارجي کشور مشاهده کرد که مجلس هم پاي دولت پيش رفت و اقدامات قابل دفاعي در بحث منافع ملي از خود به جاي گذاشت.اما انتقاداتي هم بر عملکرد مجلس دهم وجود دارد، چرا که به زعم برخي سياسيون، نمايندگان مجلس دهم به خوبي نتوانستند از پشتوانه مردمي خود استفاده کنند و پاسخگوي خواست کساني باشند که با اميد آن ها را روانه خانه ملت کرده بودند. البته ناگفته نماند به قول دکتر لاريجاني مجلس دهم "مظلوم ترين" مجلس طي چهل سال گذشته بوده است. و نمايندگان آن اين مظلوميت را با کنش ها و واکنش هاي خود کسب کردند.

اگر چه درعمر هرمجلسي تحولات مختلفي در کشور رخ مي دهد، اما شايد بتوان مجلس دهم را يکي از پرحادثه و پرتحول ترين مجالسي دانست که صحن بهارستان به خود ديده است. هرکدام از اين حوادث چه در بعد داخلي و چه درعرصه خارجي نمونه هايي نادر براي خود قلمداد مي شدند که به تبع آن موضع گيري خاص خود را مي طلبيد. اما به سبب همان ريزش اوليه که در ورود نمايندگان با ائتلاف اميد رخ داد و عملا قدرت عملي را از فراکسيون اکثريت گرفت، شاهد موضع گيري هاي درخور و اقدامات قوي در حفظ شأن يک مجلس ائتلافي نبوديم.

بيشترين انتقاد از سوي سياسيون و اهالي رسانه به مجلس دهم از باب عدم تحقق "در راس امور" بودن مجلس بود. هرچند که اين انتقاد در پاره اي موارد وارد است و نمايندگان آنطور که بايد از جايگاه مجلس و جايگاه نمايندگي ملت دفاع نکردند. اما نکته اي قابل بحث وجود دارد و آن ناديده گرفتن اين جايگاه رفيع خانه ملت از سوي برخي نهادها وجريان هاي سياسي بود که آسيبي جدي بر عملکرد مجلس طي سال هاي اخير گذاشت و بعضاً آن را ناديده گرفت.

با تمام اين اوصاف مجلس دهم با تمام نقاط ضعف و قوتش تمام شد و کارنامه آن مشخص است. اما در ميدان عمل شاهد ورود نمايندگاني به مجلس هستيم که دقيقاً با همان مدل ائتلاف نمايندگان مجلس دهم جواز حضور در بهارستان را کسب کرده اند، با اين تفاوت که اختلاف و بعضاً تفاوت در نگرش و سلايق آنها بسيار بيشتر از مجلس قبل است.

با توجه به تجارب گذشته اين ابهام وجود دارد که آيا مجلس يازدهم نيز که بيرون از صحن با ائتلاف جريان هاي مختلف اصولگرايي شکل گرفته است، و اکنون با کسب جواز ورود به صحن پارلمان اختلاف سلايقشان مشاهده مي شود، مي توانند همپوشاني لازم دروني براي تقويت قدرت پارلماني کشور در امر قانون گذاري و موارد نظارتي را محقق سازند؛ و يا اختلاف سليقه ها و بعضاً اختلافات در نگرش سياسي، موجب ريزش نيروها و چند پاره شدن فراکسيون ها خواهد شد؟! ديکته نانوشته قطعاً غلط نخواهد داشت، بايد منتظر بود و ديد نمايندگان جديدالورود در گام اول خود درتشکيل اولين جلسه و تعيين هيئت رئيسه مجلس چگونه عمل خواهند کرد و اين مي تواند عياري براي سنجش همگرايي و همپوشاني دروني مجلس قلمداد گردد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 در جلسه هيات دولت؛
 روحاني بر لزوم هرچه سريع‌تر آزادسازي سهام عدالت تاکيد کرد 

هيات دولت در جلسه به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني برگزار شد، رييس جمهوري بر لزوم هرچه سريع‌تر آزادسازي سهام عدالت براي مردم تاکيد کرد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر هيات دولت، در جلسه هيات دولت که به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رييس جمهوري برگزار شد، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از اوج گرفتن ويروس کرونا در برخي نقاط کشور که به دليل عدم رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي پديد آمده است، ابراز نگراني کرد.

رييس جمهوري در اين جلسه با تأکيد بر اينکه گرچه با همکاري خوب مردم، اکنون از مرحله مديريت و کنترل کرونا عبور کرده و درحال ورود به مرحله مهار اين ويروس هستيم، خاطرنشان کرد: اگر مردم تصور کنند که شرايط کاملاً عادي شده و هيچ خطري سلامت ما را تهديد نمي کند، مطمئناً شاهد اوج گيري اين ويروس مخرب و به خطر افتادن دوباره سلامت و معيشت مردم خواهيم بود.

روحاني در ادامه، بر لزوم آزادسازي هرچه سريع تر سهام عدالت براي مردم تأکيد کرد و ضمن حمايت از برنامه‌هاي وزارت امور اقتصادي و دارايي براي رونق بازار سرمايه، به دستگاه‌هاي ذيربط دستور داد هرچه سريع تر نسبت به عرضه سهام خود در بازار سرمايه اقدام کنند تا خون تازه‌اي به اين بازار وارد شود.

رييس جمهوري در ادامه، با اشاره به پايان فعاليت دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، ضمن تقدير از زحمات و همکاري نمايندگان دوره دهم مجلس، از نقش ارزنده و همکاري علي لاريجاني با دولت در دوران رياست بر مجلس شوراي اسلامي قدرداني کرد و اظهار داشت: وي در مسائل مهم کشور و منافع ملي همراه دولت بود و با مديريت مدبرانه و اعتدالي و توجه ويژه به مصالح عمومي کشور به دور از جهت گيري هاي سياسي، در دوران مسئوليت خود نقش‌آفريني کرد.

روحاني افزود: آقاي لاريجاني طي سه دوره رياست بر مجلس شوراي اسلامي نقش بسيار ماندگار و تعيين کننده اي در موضوعات سياسي و قانونگذاري کشور داشت و قطعاً فعاليت ها و اقدامات مؤثرشان از ياد نخواهد رفت.

اصلاح نظام رتبه‌بندي معلمان

هيات وزيران به منظور رفع مشکلات ناشي از اعمال افزايش امتيازات فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري و رفع موانع رتبه‌بندي معلمان، با اصلاح نظام رتبه‌بندي معلمان موافقت کرد.

دولت ضمن اصلاح نظام رتبه‌بندي معلمان، تصويب کرد، به منظور ايجاد انگيزه براي معلماني که بر اساس ضوابط و مقررات مربوط، آخرين طبقه و رتبه شغلي را اخذ کرده يا مي‌کند، به ازاي هر سال سابقه تجربي که بعد از تاريخ لازم الاجرا شدن اين تصويب نامه کسب مي‌کنند مشروط بر اينکه امتياز ارزيابي عملکرد سالانه آنان نيز کمتر از 90 درصد نباشد، مشمولان شاغل دوره ابتدايي و متوسطه به ترتيب از افزايش حقوق معادل (100) و (50) امتياز ضربدر ضريب ريالي سالانه برخوردار مي شوند.

تصويب آيين‌نامه اعطاي تابعيت ايران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي

هيات وزيران در اجراي ماده واحده قانون اصلاح قانون تعيين تکليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي، آيين نامه اجرايي نحوه اعطاي تابعيت به افراد مشمول اين قانون را تصويب کرد.

براساس اين آيين نامه، ايراني بودن مادر، ازدواج وي با مرد غيرايراني و تعلق فرزند به مادر و حصول آن از ازدواج مذکور براي اعلام تابعيت فرزند توسط استانداري، ضروري است و ارائه‌ اسناد و دلائل مربوط به اين موارد به عهده متقاضي و احراز اصالت اين موارد به عهده‌ استانداري‌هاي سراسر کشور است.


 سند محرمانه پنتاگون: واکسن کرونا تا تابستان 2021 کشف نمي‌شود 

 روسيا اليوم :رسانه‌هاي آمريکا گزارش دادند که وزارت دفاع اين کشور (پنتاگون) پيش‌بيني کرده واکسن کرونا تا تابستان 2021 کشف نشود و موج جديدي از ويروس کرونا در سال آينده ظاهر شود.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري روسيا اليوم، رسانه‌هاي آمريکا گزارش دادند که وزارت دفاع اين کشور (پنتاگون) پيش‌بيني کرده واکسن کرونا تا تابستان 2021 کشف نشود و موج جديدي از ابتلا در سال آينده ميلادي ظاهر شود.در سند محرمانه پنتاگون که براي «مارک اسپر»، وزير دفاع آمريکا تهيه شده، تاکيد شده است که همه نشانه‌ها دال بر آن است که وزارت دفاع طي ماه‌هاي آينده مجبور به انجام فعاليت‌هايش در بحبوحه انتشار ثابت ويروس کرونا خواهد شد.در اين سند محرمانه که توسط «کنث رابوانا»، معاون وزير دفاع آمريکا در امور امنيت ملي و بين‌المللي تنظيم شده آمده است: «راهي طولاني در پيش داريم و امکان بازگشت موج کرونا وجود دارد.


 صائب عريقات: تصميم لغو توافقات فلسطين با اسرائيل و آمريکا وارد فاز اجرايي شد 

 خبرگزاري«وفا»: دبير کميته اجرايي سازمان آزادي‌بخش فلسطين ضمن اعلام وارد فاز اجرايي شدن لغو توافقات فلسطين با آمريکا و رژيم صهيونيستي، تأکيد کرد که اين رژيم به تعهدات خود در معاهده اسلو عمل نکرده است.به گزارش فارس، «صائب عريقات» دبير کميته اجرايي سازمان آزادي‌بخش فلسطين (ساف) تأکيد کرد که رژيم صهيونيستي به تعهدات خود در معاهده اسلو عمل نکرده است.خبرگزاري فلسطيني «وفا» به نقل از عريقات گزارش داد که «ما ملتي تحت اشغال هستيم و شخصيت حقوقي ما را قطعنامه مجمع عمومي سازمان ملل در سال 2012 به عنوان کشور فلسطين تعيين کرده است».وي گفت: «اسرائيل نه تنها مفهوم بنيادين معاهده اسلو را ناديده گرفته... بلکه اين معاهده را لغو کرده و به تعهدات خود عمل نکرده است».عريقات تصريح کرد، مفهوم بنيادين معاهده اسلو، مبتني بر قعطنامه‌هاي بين‌المللي و انجام مذاکرات نهايي براي مسائلي مانند مرزها، آوارگان، قدس و شهرک‌هاي صهيونيستي و آب و امنيت است.


 معاون پارلمان عراق:اخراج نيروهاي آمريکايي وظيفه دولت الکاظمي است 

 ايلنا :معاون اول پارلمان عراق تاکيد کرد که نيروهاي آمريکايي حاکميت عراق را نقض کرده‌اند و اخراج ‌آن‌ها بر دولت واجب شده است.به گزارش ايلنا به نقل از المعلومه، «حسن الکعبي»، نماينده پارلمان عراق تاکيد کرد که نيروهاي آمريکايي حاکميت عراق را نقض کرده­‌اند و اخراج آن‌ها به وظيفه‌­اي براي دولت تبديل شده است.الکعبي تاکيد کرد که دولت جديد به نخست‌وزيري «مصطفي الکاظمي» قادر به اخراج نيروهاي بيگانه از جمله نيروهاي آمريکايي است.وي از سوي ديگر گفت که تشخيص کوتاهي هيئت رئيسه روح دموکراسي است و عيب به شمار نمي­‌رود و دور فعلي پارلمان آزادي بي‌سابقه‌­اي در انتقاد از هيئت رئيسه دارد.الکعبي افزود: «خواستار برگزاري جلسه‌­هاي پارلمان شديم تا قدرت قانون‌گذاري از بين نرود. عدم برگزاري جلسه­‌هاي پارلمان کوتاهي همه است و عراق به پارلمان نياز شديد دارد زيرا در حال ضرر شديد است.»


 با شناسايي 492 مورد جديد ابتلا به کرونا؛
  شمار مبتلايان به کرونا در افغانستان به 8145 نفر رسيد 

تعداد مبتلايان به ويروس کرونا در افغانستان به 8 هزار و 145 نفر و شمار قربانيان آن نيز به 187 نفر افزايش يافت.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از آناتولي، وزارت بهداشت افغانستان در بيانيه‌اي اعلام کرد که با شناسايي 492 مورد مثبت جديد کرونا، شمار بيماران کوويد 19 در اين کشور به 8145 نفر رسيده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت افغانستان، 10 مرگ جديد هم در نتيجه اين بيماري در شبانه روز گذشته روي داده است که مجموع فوتي‌هاي ناشي از ابتلا به اين بيماري را به 187 نفر رسانده است.

در بيانيه صادره از سوي وزارت بهداشت افغانستان در اين خصوص آمده است شمار بهبود يافتگان نيز به 930 نفر رسيده است.


 روزنامه آساهي گزارش داد؛
 احتمال هک شدن جزئيات موشک‌هاي نسل جديد ژاپن 

روزنامه ژاپني "آساهي شيمبون" گزارش داد وزارت دفاع ژاپن در حال بررسي احتمال درز کردن جزئيات درباره يک موشک پيشرفته جديد، در يک حمله سايبري گسترده به شرکت "ميتسوبيشي الکتريک" است.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، اين روزنامه با استناد به منابع دولتي که آن‌ها را شناسايي نکرده است، گزارش داد که وزارت دفاع ژاپن به اين مشکوک است که هکرها الزامات عملکردي موشک جديدي را که به عنوان بخشي از روند مناقصه اين پروژه به چندين شرکت صنايع دفاعي ارسال شده بود، دزديده‌اند.

اين در حالي است که شرکت ميتسوبيشي الکتريک، برنده مزايده براي ساخت نمونه اوليه محصول نبوده است.


 يك نكته از هزاران 

 رابطه کاهش نرخ زاد و ولد و افزايش درخواست فرزندخواندگي!

جمعيت کشور ما به سوي پيرشدن مي‌رود؛ پيرشدن به اين معنا که تناسب لازم بين جمعيت متولدين و پيران وجود ندارد. اين مشکل البته ابعادي جهاني دارد و تنها معضل اجتماعي کشور ما نيست. اما دليل کاهش زاد و ولد براي سومين سال متوالي، بايد موجب نگراني‌هاي مسئولان و دولت‌مردان شود، اين‌که چرا مردم فرزندآوري نمي‌کنند و يا به يک فرزند رضايت مي‌دهند؟

چرايش را البته اغلب ما و دولت‌مردان مان به‌خوبي مي دانيم؛ اميد به آينده، همواره يکي از مهم‌ترين دلايل گرايش به فرزندآوري بوده است، چرا که اغلب والدين به تامين آينده فرزندان خود حساس و علاقه‌مندند و نسبت به آن احساس مسئوليت مي‌کنند؛ اما وقتي شرايط اقتصادي، در مورد آينده خود اين والدين هيچ تضميني نمي‌دهد، آنان تصميم مي‌گيرند مسئوليت تولد فرزندي را که نمي‌توانند آينده اش را تامين کنند، نپذيرند. و اين آينده، يعني تامين اجتماعي در تمام زمينه‌هاي آن از تحصيل گرفته تا اشتغال و ازدواج.

مشاور وزير بهداشت ايران در امور مامايي گفته است: «جمعيت ايران در حال پيرشدن است به شکلي که سير پيرشدن در ايران نسبت به دنيا خيلي سريع‌تر است، در حالي‌که در حدود 60 سال گذشته جمعيت دنيا 5 سال پير شده، جمعيت ايران 10 سال پيرتر شده است.» آمار تولد در سال 98، 170 هزار مورد کمتر از سال 97 بوده است. آمار زاد و ولد در سال 97 هم 120 هزار مورد کمتر از سال 96 بوده است.

بسياري از متولدان دهه شصت ما مدت‌هاست که وارد فاز تجرد قطعي شده‌اند.

از سوي ديگر وضعيت اقتصادي به گونه‌اي است که اغلب جوانان حتي با داشتن بالاترين مدرک ممکن، نمي‌توانند شغلي چه در خور و چه بخور و نمير، پيدا کنند و بيکاري در حال افزايش است. در کنار همه اين‌ها ما با مشکلات اقتصادي و تحريم و ... مواجه هستيم. بنابراين بسيار طبيعي است که مردم، نسبت به فرزندآوري بي‌رغبت شوند.

اما نکته قابل توجه اين‌که فرزندخواندگي افزايش يافته است. به گفته معاون اجتماعي سازمان بهزيستي سالانه دو هزار کودک به فرزندخواندگي سپرده مي‌شوند که يک‌هزار و 700 نفر از اين کودکان به فرزندخواندگي دائمي و 300 کودک نيز به امين موقت سپرده مي‌شوند. يکي از مهم‌ترين شرايط پذيرش تقاضاي فرزندخواندگي از سوي سازمان بهزيستي داشتن تمکن مالي است؛ موردي که اغلب خانواده‌هاي ما از آن بي‌بهره‌اند، نه فقط خانواده‌ها، بلکه جواناني که حتي توان ازدواج و تشکيل خانواده را ندارند.


 ميز خبر 

 گزارش نيويورک‌‌تايمز از تغيير رفتار آمريکا و کاهش نسبي تنش‌ها

نيويورک تايمز در گزارشي به تنش ميان ايران و آمريکا پرداخت و نوشت: هم ايران و هم ايالات متحده شش ماه قبل از انتخابات آمريکا خواهان جنگ نيستند.

به گزارش ايلنا، نيويورک تايمز در گزارشي با اشاره به اينکه تنش ميان ايران و آمريکا کاهش يافته است، نوشت: رفتار آمريکا به نوعي همکاري محدود تغيير کرده است. عراق جايي است که بارزترين تغييرات را مي‌توان در آن مشاهده کرد. جايي که تهران حمايت خود از نخست وزير جديد اعلام کرده و حملات راکتي نيروهاي مورد حمايت ايران عليه نيروهاي آمريکايي متوقف شده است. در اين ميان آمريکايي‌ها نيز نشان دادند که به دنبال افزايش تنش در عراق نيستند.

در ادامه اين گزارش آمده است: اين تغييرات حتي اگر دائمي نباشد يا به پايان دشمني‌ها منجر نشود، حداقل تنش‌ها را آرام مي‌کند و خطر جنگ مستقيم را کاهش داده است.

يک کارشناس مسائل خاورميانه در اين باره به نيويورک‌تايمز گفت: جنگ احتمال کمتري دارد، اما همچنان خطر رويارويي وجود دارد. البته احتمال آن کمتر شده است؛ چراکه هدف هر دو بازيگر اصلي تغيير کرده است. هم ايران و هم ايالات متحده شش ماه قبل از انتخابات آمريکا خواهان جنگ نيستند.

آمار بالاي خشونت‌هاي طالبان به رغم توافق با آمريکا

يک گروه نظارتي وابسته به دولت آمريکا گزارش کرد، آمار حملات طالبان عليه نيروهاي افغان در سه ماهه نخست سال جاري ميلادي، با وجود يک هفته کاهش خشونت در آستانه امضاي توافق خروج با دولت آمريکا با اين شبه نظاميان، بالا بوده است.

به گزارش ايسنا، شان اودانل، بازرس کل پنتاگون در مقدمه گزارش خود درباره عمليات مقابله با تروريسم آمريکا نوشت: آمريکا و طالبان براي کاهش خشونت‌ها به مدت يک هفته در آستانه امضاي توافق خروج موافقت کردند اما خشونت هاي طالبان طي سه ماهه نخست سال جاري ميلادي در سطح بالايي قرار داشته است.

به گزارش پايگاه خبري هيل، در اين گزارش آمده است: طبق گفته مقامات ارشد آمريکايي، طالبان حملات خود را طي هفته‌اي که براي کاهش خشونت‌ها مورد مذاکره قرار گرفته بود، به طرز چشمگيري کاهش داد که به امضاي توافق خروج انجاميد. با اين حال هم در دوران کاهش خشونت‌ها و هم پس از امضاي توافق، طالبان به حملات خود عليه نيروهاي افغان ادامه داد.


 خبر 

 در ادامه مناقشه تايوان؛

چين: اقدام «پمپئو» را بي‌ پاسخ نمي‌گذاريم

دولت چين نقش وزير خارجه آمريکا در رابطه دو کشور را «مخرب» عنوان کرد و گفت که حمايت واشنگتن از جدايي‌طلبي تايوان را بي‌پاسخ نمي‌گذارد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، «تساي اينگ ونگ» رئيس اجرايي تايوان، مراسم تحليف دومين دور از زمامداري خود را با زير سوال بردن اصل «چين واحد» آغاز کرد و مدعي شد نمي‌تواند پيشنهاد پکن مبني بر خودمختاري تحت سيستم «يک کشور، 2 نظام حکومتي» رابپذيرد.

چين هم که حفظ تماميت ارضي را خط قرمز خود مي‌داند؛ در پاسخ گفت: اتحاد امري اجتناب‌ناپذير است و پکن استقلال تايوان را برنمي‌تابد.همزمان، چين از اقدام مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا که براي تساي اينگ ونگ پيام تبريک فرستاده بود، برآشفت.

در همين راستا، وزارت خارجه چين هشدار داد اقدام پمپئو شديداً به صلح و ثبات تنگه تايوان و همچنين رابطه پکن- واشنگتن آسيب رسانده است.اين وزارتخانه افزود: چين بر حسب ضرورت، اقدامات متقابلي را اتخاذ خواهد کرد و آمريکا نيز بايد عواقب کار خود را بچشد.

افزايش 354 نفره شمار مبتلايان به کرونا در اوکراين

شمار مبتلايان به ويروس کرونا در اوکراين طي 24 ساعت گذشته354 تن افزايش يافت.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري تاس،‌ شمار مبتلايان به ويروس کرونا در اوکراين طي 24 ساعت گذشته 354 تن افزايش يافت. اين خبر را وزارت سلامت اين کشور اعلام کرد.

بنا به آمار جديد، مجموع مبتلايان به کوويد-19 در اين کشور به 19 هزار و 230 تن رسيد.

شمار قربانيان نيز طي 24 ساعت گذشته 16 تن افزايش يافت و اين امر مجمع جان‌باختگان اين اپيدمي را در اوکراين به 564 تن مي‌رساند.

يک منبع در وزارت خارجه روسيه:

مسکو از هرگونه طرحي براي پايان دادن به خونريزي‌ها در ليبي استقبال مي‌کند

مسکو از هرگونه طرحي براي پايان دادن به خونريزي‌ها در ليبي و حتي رسيدن به يک آتش‌بس موقت طي تعطيلات عيد سعيد فطر استقبال مي‌کند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، يک منبع در وزارت خارجه روسيه گفت که مسکو از هرگونه طرحي براي پايان دادن به خونريزي‌ها در ليبي و حتي رسيدن به يک آتش‌بس موقت طي تعطيلات عيد سعيد فطر استقبال مي‌کند.

وي گفت: «ما همواره خواستار آتش‌بس هستيم، حتي توقفي انسان‌دوستانه طي ماه رمضان و ما اقدام‌هايي را در اين زمينه شاهد بوده‌ايم.»

اين منبع افزود: «شکي نيست که از هرگونه اقدامي که با هدف توقف خونريزي‌ها و بازگشت به ميز مذاکره صورت بگيرد، استقبال مي‌کنيم.»

اخراج 9 هزار نفر از کارکنان شرکت رولز رويس

شرکت رولز رويس اعلام کرد که 9 هزار نفر از کارکنان خود را طي «چند سال آينده» در پي شيوع ويروس کرونا اخراج خواهد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه تلويزيوني بي‌بي‌سي، شرکت رولز رويس اعلام کرد که 9 هزار نفر از کارکنان خود را طي «چند سال آينده» در پي شيوع ويروس کرونا اخراج خواهد کرد. اين شرکت اعلام کرد که اخراج نزديک به يک‌پنجم از کارکنانش در پي آسيبي است که صنعت هواپيمايي از اپيدمي کرونا ديده است.

رئيس رولز رويس گفت: «اين بحران مطلوب ما نيست، اما بايد با آن کنار آمده و مواجه شويم.» اين شرکت 52 هزار نفر در سراسر جهان کارمند دارد.

با انتشار بيانيه‌اي؛

آلمان با الحاق کرانه باختري به تل‌آويو مخالفت کرد

وزارت خارجه آلمان مخالفت خود را نسبت به الحاق کرانه باختري به تل‌آويو اعلام و نسبت به اين موضوع ابراز نگراني کرد.

به گزارش مهر به نقل از تايمز اسرائيل، وزارت خارجه آلمان با انتشار بيانيه‌اي نسبت به الحاق کرانه باختري به تل‌آويو ابراز نگراني و مخالفت خود را در اين ارتباط اعلام کرد.

در اين بيانيه دولت آلمان اعلام کرد: برلين نسبت به توافق احزاب ائتلافي در اسرائيل بر سر پيشبرد طرحي براي الحاق مناطق اشغالي فلسطين بر اساس توافقات سياسي به شدت نگران است.

به گفته آلمان، الحاق هر بخشي از مناطق اشغالي فلسطين از جمله بيت‌المقدس شرقي به معناي نقض آشکار حقوق بين‌الملل است که احتمال به سرانجام رساندن راه حل دو دولتي را به تحليل خواهد برد.

با انتشار بيانيه‌اي؛

فرانسه به رژيم صهيونيستي هشدار داد

وزارت خارجه فرانسه با انتشار بيانيه‌اي نسبت به الحاق کرانه باختري هشدار داد و از رژيم صهيونيستي خواست تا از اقدامات يکجانبه خودداري کند.به گزارش مهر به نقل از تايمز اسرائيل، وزارت خارجه فرانسه با انتشار بيانيه‌اي نسبت به الحاق کرانه باختري به تل آويو هشدار داد.

در بيانيه وزارت خارجه فرانسه آمده است که اين اقدام تل آويو مي‌تواند به روابط با اتحاديه اروپا آسيب جدي وارد کند.فرانسه در عين حال در بيانيه خود از تشکيل کابينه ائتلافي «بنيامين نتانياهو» و «بني گانتز» استقبال کرده و با تبريک به آن‌ها گفته است که تعهدات پاريس به امنيت دولت يهود خدشه ناپذير است، هرچند همزمان از مقامات صهيونيستي خواسته تا از هر اقدام يکجانبه‌اي در ارتباط با مناطق فلسطيني خودداري کند.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته