جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

وزير علوم:
هيچ نسخه واحدي براي بازگشايي دانشگاه‌ها قابل ارائه نيست

معاون سازمان سنجش آموزش کشور:
المپياد علمي دانشجويي کشور برگزار مي‌شود

در سال جاري صورت مي گيرد؛
تبادل دانشجو براي دوره هاي کوتاه مدت با دانشگاه‌هاي خارج


خبر


ميز خبر


علمي


 وزير علوم:
 هيچ نسخه واحدي براي بازگشايي دانشگاه‌ها قابل ارائه نيست 

وزير علوم گفت: هيچ نسخه واحدي براي بازگشايي همه دانشگاه‌هاي کشور قابل ارائه نيست و تصميم‌گيري در خصوص جزئيات، فواصل پذيرش و ... بر عهده دانشگاه‌ها است.به گزارش وزارت علوم، نشست مجازي معاونان و مديران فرهنگي و اجتماعي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي کشور با حضور منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، غلامرضا غفاري، معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت و جمعي از معاونان و مديران فرهنگي و اجتماعي دانشگاه‌هاي سراسر کشور با موضوع «دانشگاه اجتماعي؛ مسائل امروز، افق فردا» در سالن شهداي جهاد علمي وزارت علوم برگزار شد.

دکتر غلامي در اين نشست با اشاره به اينکه اين‌گونه نشست‌ها جزو دستاوردهاي آموزش عالي به واسطه درگيري با بيماري شايع جهاني شناخته مي‌شود، اظهار داشت: شيوع ويروس کرونا به نوعي تبديل به توفيق اجباري براي آموزش عالي کشور شد. امروز ديگر محدوديت‌هاي زماني و مکاني براي برگزاري نشست با مديران استاني برداشته شده و بايد بتوانيم از اين ظرفيت به وجود آمده مانند ديگر ظرفيت‌ها همچون آموزش مجازي در سطح دانشگاه، منطقه و کشور استفاده کنيم. خوشبختانه معاونت فرهنگي و اجتماعي اقدامات قابل توجهي در ماه‌هاي اخير در ارتباط با دستاوردهاي آموزش عالي کشور در دوران شيوع کرونا انجام داده است.

هيچ نسخه واحدي براي بازگشايي دانشگاه‌ها قابل ارائه نيست

دکتر غلامي در ادامه سخنان خود با اشاره به تصميمات ستاد ملي کرونا براي بازگشايي دانشگاه‌ها، گفت: هيچ نسخه واحدي براي همه دانشگاه‌هاي کشور قابل ارائه نيست و تاريخ بازگشايي صرفاً تاريخ شروع ستادي محسوب مي‌شود. تصميم‌گيري در خصوص جزئيات، فواصل پذيرش و...بر عهده دانشگاه است تا توزيع جمعيت را مبتني بر شيوه نامه‌هاي بهداشتي به خوبي کنترل و ساماندهي کنند.

وي در ادامه افزود: اکنون زمان آن فرا رسيده که برنامه‌ريزي‌ها و اقدامات مناسب براي ترم و سال تحصيلي آتي انجام شود.


 معاون سازمان سنجش آموزش کشور:
 المپياد علمي دانشجويي کشور برگزار مي‌شود 

معاون سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاري بيست و پنجمين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور و تغييرات آن در سال 99 خبر داد و گفت: تصميمي براي حذف المپياد علمي دانشجويي کشور در سال 1399 نداريم.

دکتر احسان جمالي در گفتگو با مهر درباره وضعيت برگزاري المپياد علمي دانشجويي کشور با توجه به شيوع کروناويروس گفت: آزمون المپياد علمي دانشجويي کشور تاکنون در 24 دوره برگزار شده است و امسال بيست و پنجمين دوره آن برگزار مي‌شود. با توجه به مشکلاتي که بيماري کرونا در کشور ايجاد کرده است المپياد با تغييرات جزئي نسبت به دوره‌هاي گذشته برگزار مي‌شود.

وي گفت: تا چندين سال قبل برگزيدگان و نفرات برتر آزمون کارشناسي ارشد هر سال در رشته‌هاي المپياد انتخاب مي‌شدند و به مرحله نهايي المپياد علمي دانشجويي راه مي‌يافتند و آزمون را به صورت تشريحي در تهران به صورت متمرکز برگزار مي‌کردند.

جمالي خاطرنشان کرد: در سال‌هاي اخير به دليل توسعه المپياد علمي دانشجويي، مقرر شد که برگزيدگان از دو طريق معرفي شوند. يک راه شرکت در آزمون کارشناسي ارشد و نفرات برتر بود و يک راه هم برگزاري آزمون به صورت غيرمتمرکز در مناطق 10 گانه بود که هر منطقه شامل چند استان است.

دبير المپياد علمي دانشجويي کشور گفت: در سال 1399 براي برگزاري بيست و پنجمين المپياد علمي دانشجويي کشور با توجه به وضعيت کشور و مشکلات ناشي از شيوع کروناويروس و همچنين مشکلات دانشگاه‌ها برنامه جديدي تنظيم شد.

معاون فني سازمان سنجش يادآور شد: اگر بخواهيم علاوه بر آزمون کارشناسي ارشد، آزمون غيرمتمرکز را در مناطق 10 گانه برگزار کنيم براي دانشگاه‌ها و داوطلبان مشکلات و معضلات زيادي را ايجاد مي‌کند. نکته اول اين است که موجب سفر دانشجويان مي‌شود و بايد از يک استان به استان ديگر يا از يک شهر به شهر ديگر سفر کنند. ديگر اينکه خوابگاه و امکانات و تغذيه دانشجويان شرکت کننده در آزمون بايد از سوي دانشگاه ميزبان تامين شود و در حال حاضر با توجه به مشکلات ناشي از بحران کرونا اين امکان براي دانشگاه‌ها وجود ندارد.

تصميمي براي حذف المپياد علمي دانشجويي کشور در سال 1399 اتخاذ نشده است

وي تاکيد کرد: تصميمي براي حذف المپياد علمي دانشجويي کشور در سال 1399 اتخاذ نشده است و تصميم بر اين شد که تغييرات جزئي در مسير انتخاب نفرات برتر براي آزمون نهايي المپياد انجام شود.

دبير المپياد علمي دانشجويي کشور اظهار داشت: تصميم بر اين شد که در آزمون کارشناسي ارشد نفرات برگزيده بيشتري نسبت به سنوات گذشته انتخاب شوند. به دانشگاه‌ها گفته شده است با توجه به اينکه آزمون غيرمتمرکز مناطق 10 گانه برگزار نمي‌شود، اگر دانشجوياني وجود دارند که واجد شرايط بوده و سال سوم هستند به آنها توصيه شود که در آزمون کارشناسي ارشد امسال شرکت کنند.

وي گفت: بنابراين پس از برگزاري آزمون کارشناسي ارشد سال 99 نفرات برگزيده بيشتري نسبت به سنوات گذشته انتخاب شوند و ما اکنون در حال طراحي مرحله نهايي المپياد علمي دانشجويي با توجه به وضعيت بيماري کرونا در کشور هستيم.
پيش بيني ما اين است که امسال با توجه به حذف مرحله غيرمتمرکز بتوانيم تسهيلات بيشتري براي دانشجويان ايجاد کنيم و به جاي برگزاري مرحله نهايي در تهران، اين مرحله در قطب‌هاي آموزشي برگزار شود.

معاون فني سازمان سنجش آموزش کشور يادآور شد: اين سناريو براي اين مرحله در حال طراحي است اما به هر حال بسياري از موارد منوط به شرايط بيماري کرونا در کشور است.

جمالي گفت:آزمون نهايي المپياد علمي دانشجويي کشور پس از برگزاري آزمون کارشناسي ارشد سال 99 و مشخص شدن نفرات برتر در رشته‌هاي المپياد برگزار خواهد شد.آزمون کارشناسي ارشد سال 99 هفته اول مردادماه برگزار مي‌شود و نتايج اوليه نيز در اوايل شهريورماه مشخص مي‌شود. انتظار ما اين است که مرحله نهايي المپياد را با تغيير در مکان برگزاري، برگزار کنيم.بيست و پنجمين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور در 24 رشته برگزار مي‌شود.

رشته‌هاي اين دوره از المپياد

رشته‌هاي اين دوره از المپياد شامل زبان و ادبيات فارسي، مجموعه علوم جغرافيايي، علوم اقتصادي، مجموعه الهيات و معارف اسلامي - علوم قرآني، مجموعه علوم تربيتي، مجموعه حقوق، مجموعه روانشناسي، علوم زمين، شيمي، مجموعه فيزيک، مجموعه زيست شناسي سلولي و مولکولي، آمار، مجموعه رياضي، زيست شناسي گياهي، زيست شناسي جانوري، مجموعه مهندسي برق، مجموعه مهندسي شيمي، مهندسي صنايع، مجموعه مهندسي عمران، مجموعه مهندسي مکانيک، مجموعه مهندسي مواد و متالورژي، مهندسي کامپيوتر، مجموعه زراعت و اصلاح نباتات و طراحي صنعتي است.

در سال 99 همانند سال 98 علاوه بر اين رشته‌ها، المپياد بين رشته‌اي «سلول هاي بنيادي و مهندسي بافت» نيز برگزار مي‌شود. پس از برگزاري آزمون کارشناسي ارشد، نفرات برگزيده در رشته‌هاي شيمي، مجموعه زيست شناسي، مهندسي شيمي، مهندسي صنايع، مهندسي مواد و متالورژي، مهندسي کشاورزي، مهندسي برق، مهندسي مکانيک و مهندسي پزشکي توسط شوراي مربوطه در سازمان سنجش تعيين و در صورت علاقمندي امکان شرکت در المپياد سلول‌هاي بنيادي را دارند.


 در سال جاري صورت مي گيرد؛
 تبادل دانشجو براي دوره هاي کوتاه مدت با دانشگاه‌هاي خارج 

مدير کل بورس و اعزام سازمان امور دانشجويان گفت: استفاده از فرصت‌هاي بورس دوره هاي تحقيقاتي ساير کشورها و تبادل دانشجو براي دوره هاي کوتاه مدت با دانشگاه‌هاي خارج از برنامه هاي امسال است.به گزارش سازمان امور دانشجويان، ابراهيم حاجي زاده گفت: سازمان امور دانشجويان به طور مستمر نظارت بر اجراي آزمون و بررسي تجهيزات و امکانات محل برگزاري آزمون را پيگيري مي‌کند و در سال گذشته با تشکيل 3 جلسه کارگروه نظارت بر اجراي آزمون، در خصوص اجراي بهتر اين آزمون تصميماتي اتخاذ کرد.

معرفي 164 نفر به وزارت خارجه براي بورس دولت هاي خارجي

مدير کل بورس و اعزام دانشجويان سازمان امور دانشجويان اظهار داشت: در راستاي دستورالعمل بورس اعطايي دولت‌هاي خارجي درسال 1398 از کشورهاي فرانسه، مجارستان، چين، روسيه، يونان، قبرس و آذربايجان تعدادي بورس تحصيلي اعطا شد که پس از بررسي اعتبار دانشگاه ها و صدور اطلاعيه در سايت اداره کل بورس و اعلام به دانشگاه ها تعداد700 نفر در سامانه سجاد ثبت نام کردند، که پس از بررسي شرايط طبق دستورالعمل مربوطه و اخذ تاييد از شوراي مرکزي بورس تعداد 164 نفر به وزارت امور خارجه معرفي شدند که لازم به ذکر است انتخاب نهايي متقاضيان توسط دانشگاه محل تحصيل در کشوراعطا کننده بورس انجام مي‌شود.

معرفي 540 بورسيه به دانشگاه ها در سال 98

وي در تشريح عملکرد سال اداره کل بورس و امور دانشجويان خارج گفت: درسال 98 در راستاي رسيدگي و تعهدات بورسيه‌هاي داخل و خارج از کشور تعداد 540 مدرک فراغت از تحصيل بورسيه‌ها دريافت و جهت شروع به کار و انجام تعهدات بورس به محل خدمت معرفي شدند.

حاجي زاده افزود: براي تعداد 848 نفر از بورسيه ها پس از بررسي مدت کارکرد و حسن انجام تعهدات، جهت فک و فسخ سند تعهد با دفتر حقوقي مکاتبه شد و پس از تاييد آن دفتر نسبت به مکاتبه با دانشگاه ها جهت آزادسازي مدرک تحصيلي آنان اقدام شد. همچنين براي تعداد 153 نفر از بورسيه ها که تقاضاي خريد تعهدات بورس يا استنکاف از انجام تعهدات داشتند ريز هزينه هاي مصروفي محاسبه و با تاييد امور مالي سازمان جهت اخذ خسارت طبق سند تعهد به دفتر حقوقي معرفي شدند.

نظارت مستمر بر عملکرد موسسات اعزام به خارج

وي با اشاره به برنامه سازمان امور دانشجويان براي نظام مند کردن، سامان دادن و کنترل موسسات اخذ پذيرش و اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت: در راستاي نظارت مستمر بر عملکرد موسسات اعزام به خارج تعداد 30 جلسه در کارگروه نظارت تشکيل شد و تعداد 78 موسسه مورد بازديد و نظارت قرار گرفت. که بر اساس مصوبات کارگروه نسبت به تمديد فعاليت برخي و تعليق فعاليت برخي ديگر اقدام شد.

افزايش درخواست‌هاي تاسيس موسسه اعزام دانشجو به خارج

حاجي زاده تاکيد کرد: درخواست‌هاي تاسيس موسسه اعزام دانشجو به خارج افزايش يافته است به طوريکه از تعداد 722 درخواست دريافت شده، پس از بررسي شرايط اوليه آنان، تعداد 395 نفر متقاضي تاسيس مورد مصاحبه قرار گرفتند که در حال حاضر 145 موسسه داراي مجوز در حال فعاليت هستند.

حاجي زاده در تشريح اقدامات و فعاليت هاي رايزني‌هاي علمي ايران در خارج از کشور اظهار داشت: برقراري ارتباط علمي و تحقيقاتي بين مراکزآموزش عالي حوزه فعاليت با دانشگاه هاي ايران، برگزاري جلسات هم انديشي با اساتيد و فرهيختگان ايراني مقيم حوزه فعاليت جهت بررسي راه هاي مساعدت به دانشجويان ايراني و هماهنگي و انجام امور اجرايي نشست روساي دانشگاه هاي ايران با دانشگاه هاي حوزه فعاليت تنها بخشي از اين اقدامات در سال گذشته و جاري است.

بازنگري و ارتقاء وظايف رايزني هاي علمي و سرپرست دانشجويان ايراني خارج از کشور

وي بازنگري و ارتقاء شرح وظايف رايزني هاي علمي و فناوري و سرپرست دانشجويان ايراني خارج از کشور را از برنامه‌هاي سال جاري سازمان امور دانشجويان نام برد.

تبادل دانشجو براي دوره هاي کوتاه مدت با دانشگاه هاي ساير کشورها

مدير کل بورس و اعزام دانشجويان گفت: استفاده و کاربري بهينه از فرصت‌هاي بورس دوره هاي تحقيقاتي ساير کشورها و همکاري جهت تبادل دانشجو براي دوره‌هاي کوتاه مدت با دانشگاه هاي ساير کشورها از ديگر برنامه هاي اين اداره کل در سال 99 است.


 خبر 

 وزيرآموزش‌ وپرورش:

ترميم رتبه‌بندي معلمان با تصويب دولت

وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه با تصويب هيات وزيران رتبه‌بندي معلمان ترميم شد، زمان اعمال آن را از اول فروردين 1399 اعلام کرد.به گزارش ايسنا، محسن حاجي ميرزايي در اين باره گفت: دولت در اسفندماه گذشته که همه کارکنان از ضريب فوق العاده شغل فصل دهم برخوردار شدند، فرهنگيان هم از اين ضريب برخوردار شده بودند اما چون محل استفاده اين ضريب رتبه بندي معلمان بود،‌ اين موضوع اختلالي را در امر رتبه بندي فرهنگيان ايجاد کرد.

وي افزود:هيئت وزيران تصويب کرد تا احکام رتبه بندي معلمان براساس اين مصوبه، اصلاح و ترميم شود.

به گفته وزير آموزش و پروش، زمان اجراي اين طرح از اول فروردين 99 خواهد بود و احکام معلمان هم به سرعت اصلاح و ما به‌ تفاوت از فروردين 99 پرداخت خواهد شد.

الزام رعايت پروتکل بهداشتي؛

برنامه برگزاري آزمون‌هاي بين‌الملل در ايران اعلام شد

برنامه برگزاري آزمون‌هاي بين‌الملل در ايران با الزام رعايت پروتکل بهداشتي اعلام شد.

به گزارش مهر، کليه داوطلبان آزمون‌هاي TOEFL ،GRE General ،GRE Subject ،IELTS ،Life Skills ،UKVI مي‌توانند مطابق برنامه زماني اعلام شده در اين آزمون‌ها شرکت کنند.

با توجه به هماهنگي به عمل آمده با موسسات ETS و IDP کليه آزمون‌هاي بين المللي در ايران از 21 ماه مي 2020 برابر با اول خرداد ماه 1399 به بعد مطابق برنامه‌هاي زماني اعلام شده در زمان ثبت نام متقاضيان، برگزار مي‌شود.

موسسات برگزار کننده آزمون‌هاي مذکور در ايران ملزم به رعايت فاصله گذاري هوشمند و رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي هستند و پيش بيني‌هاي لازم را براي تهيه ماسک و دستکش براي داوطلبان اين آزمون‌ها انجام خواهند داد.

همراه داشتن مدارک شناسايي معتبر (گذرنامه و کارت ملي) و رعايت تمامي اصول بهداشتي براي کليه داوطلبان الزامي است، درغير اين صورت از ورود آنان به جلسه آزمون جلوگيري خواهد شد.

ضمناً هماهنگي‌هاي لازم مبني بر لغو يا جابجايي آزمون بدون دريافت هزينه از داوطلباني که در اين آزمون‌ها ثبت نام کرده‌اند، با موسسات مذکور انجام گرفته است. داوطلبان براي هرگونه اطلاعات بيشتر مي‌توانند به سايت موسسات برگزارکننده آزمون مراجعه کنند.

تصميمات جديد دانشگاه تربيت مدرس براي بازگشايي‌ خوابگاه‌ها

معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس درباره آخرين تصميمات اين دانشگاه براي برگزاري کلاس‌ها، نحوه برگزاري امتحانات و بازگشايي خوابگاه‌ها به بيان توضيحاتي پرداخت.

محمدرضا کلباسي مسجدشاهي، معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: پيشنهاداتي براي برگزاري امتحانات و کلاس‌ها داشته ايم که صرفا در حد سناريو مطرح شده و هنوز قطعي نشده است.

معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس درباره روند برگزاري کلاس‌ها گفت: بر اساس پيشنهاداتي که مطرح شد، آموزش مجازي تا پايان ترم ادامه خواهد داشت.

کلباسي درباره شيوه برگزاري امتحانات تصريح کرد: قطعا امتحانات پايان ترم در دو مرحله برگزار مي‌شود؛ به اين صورت که حدود 50 درصد از نمره پايان ترم به وسيله ارزشيابي طول ترم و تکاليفي که به دانشجو در اين مدت داده مي‌شود، خواهد بود و باقي به وسيله امتحان پايان ترم سنجيده مي‌شود که البته درباره حضوري و يا مجازي بودن آن هنوز تصميم قطعي گرفته نشده است و کل نمره پايان ترم به وسيله يک امتحان ارزيابي نمي‌شود.

او با اشاره به اينکه تا چند روز ديگر تصميمات قطعي گرفته خواهد شد، گفت:امتحانات به دو صورت مجازي و حضوري برگزار مي‌شود.احتمالا زماني را براي برگزاري کلاس هاي عملي به صورت فشرده در نظر خواهيم گرفت.

معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس يادآوري کرد: پيشنهاد شده که دانشجويان مقطع به مقطع براي آزمون در دانشگاه حضور يابند، به اين صورت که ابتدا دانشجويان مقطع کارشناسي ارشد و سپس دانشجويان دکتري براي آزمون در دانشگاه حضور يابند.

کلباسي درباره نحوه حضور دانشجويان در خوابگاه ها گفت:در حال بررسي راهکارهاي ممکن براي حضور دانشجويان در خوابگاه هستيم، پيشنهاد ما اين است که اتاق‌ها يک نفره و حداکثر دو نفره باشد.

او در پايان تاکيد کرد:تمام موارد ذکر شده پيشنهاد است و هنوز قطعي نشده است.

تقويم آموزشي اعلام شد؛

آغاز امتحانات دانشگاه علوم پزشکي تهران از 24 خرداد

تقويم آموزشي دانشگاه علوم پزشکي تهران براي نيمسال دوم سال تحصيلي 98-99 منتشر شد و بر اساس اين تقويم امتحانات از 24 خرداد آغاز مي‌شود.

به گزارش مهر، معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشکي تهران تقويم آموزشي سال تحصيلي 99 - 98 را اعلام کرد.

بر اساس اين تقويم آموزشي نيمسال دوم 99-98 شروع کلاس‌ها از شنبه 12 بهمن ماه 98 بوده است.

زمان حذف اضطراري براي يک درس نظري يا عملي در روزهاي 13 تا 16 ارديبهشت 99 انجام شده است و پايان کلاس‌ها روز چهارشنبه 21 خرداد 99 اعلام شده است.

زمان برگزاري امتحانات دانشگاه علوم پزشکي تهران از شنبه 24 خرداد 99 تا چهارشنبه 25 تير 99 پيش‌بيني شده است.

بازه زماني ثبت موقت و نهايي نمرات نيز از دوشنبه 26 خرداد تا چهارشنبه 25 تيرماه 99 درنظر گرفته شده است.

دانشگاه علوم پزشکي تهران در تبصره اي يادآور شده است براساس شرايط ، دانشکده ها ميتوانند يک هفته ديرتر امتحانات خرداد را به پايان برسانند.


 ميز خبر 

 آغاز ثبت‌نام پايه اول مدارس شاهد از امروز

طبق برنامه زمان‌بندي ثبت‌نام دانش آموزان در مدارس شاهد، پيش ثبت‌نام کلاس اولي‌ها از امروز پنج شنبه اول خرداد شروع مي‌شود و تا هفدهم همين ماه ادامه خواهد داشت.به گزارش ايسنا، خانواده‌هاي معظم شهدا، جانبازان، ايثارگران و ساير افراد متقاضي ثبت نام در مدارس شاهد مي‌توانند از طريق سامانه "سجا" به نشاني saja.medu.ir طبق برنامه زمابندي اعلام شده براي ثبت نام اقدام کنند.

بر اين اساس، مهلت ثبت نام ورودي مدارس شاهد در پايه اول ابتدايي از امروز يکم خرداد آغاز مي‌شود و تا 17 همين ماه ادامه دارد.همچنين ثبت نام دانش آموزان پايه هفتم از يکم تا 14 تير و پايه دهم از 5 تا21 تير خواهد بود.

به گفته رزاقي، مديرکل امور شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش، با توجه به تسهيلاتي که در جهت رفاه حال خانواده‌ها در امر ثبت نام فرزندان از سوي اداره کل شاهد در سال هاي اخير به ويژه با توجه به شيوع ويروس کرونا در نظر گرفته شده؛ خانواده‌ها مي توانند با ورود به سامانه سجا به نشاني saja.medu.ir نسبت به پيش ثبت نام فرزندان خود در پايه‌هاي اول ابتدايي، پايه هفتم و دهم، اقدام کنند.بديهي است پس از اتمام مهلت مقرر دانش‌آموزاني که امتياز لازم را کسب کرده‌اند با اطلاع رساني که از طريق مدرسه صورت خواهد گرفت براي ارائه مدارک و تکميل مراحل ثبت نام به مدرسه مراجعه خواهند کرد.

وي ادامه داد: اميدواريم مديران و همچنين خانواده‌هاي گرامي با رعايت حداکثري موارد بهداشتي جهت پيشگيري از گسترش بيماري کرونا بتوانند در کمال آرامش ثبت‌نام دانش آموزان را طبق روال سال‌هاي گذشته در زمان‌هاي مقرر به انجام برسانند.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي امور فناوري وزارت علوم:

ارائه 3 گرنت فناوري به دانشگاه‌ها، آزمايشگاه‌ها و شرکت‌هاي نوپا

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي امور فناوري وزارت علوم از ارائه 3 گرنت فناوري به دانشگاه‌ها، آزمايشگاه‌ها و شرکت‌هاي نوپا خبر داد.

به گزارش وزارت علوم، مهدي کشميري، در پنجاه و سومين نشست مجازي معاونان پژوهش و فناوري دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور که در سالن شهداي جهاد علمي برگزار شد، در خصوص محتواي برنامه گرنت فناوري گفت: حمايت از انجام پايان‌نامه‌هاي تحصيلات تکميلي با محتواي فناورانه که همان گرنت جوانه است و حمايت از فعاليت‌هاي تحقيقاتي با محتواي تجاري‌سازي اعضاي هيئت علمي در آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي که گرنت شکوفايي است و حمايت از فعاليت‌هاي شتاب‌دهي و رشد شرکت‌هاي نوپا که گرنت رشد به شمار مي‌رود برنامه‌هاي گرنت فناوري را ايجاد مي‌کنند.

وي به مشارکت‌کنندگان در تامين منابع اين گرنت اشاره کرد و افزود: فناور متقاضي دريافت گرنت، دانشگاه، پارک علم و فناوري مجري،وزارت عتف، سازمان يا نهاد اجرايي و اقتصادي مشارکت کننده، شرکت دانش‌بنيان متقاضي، صندوق نوآوري و شکوفايي و صندوق پژوهش و فناوري عامل از تامين کنندگان منابع اين گرنت هستند.

کشميري درخصوص بخش‌هاي حمايتي هر گرنت گفت: حمايت پايه با بهره‌گيري از منابع مالي متقاضي، پارک مجري و وزارت عتف صورت مي‌گيرد و ساير حمايت‌هاي مالي شامل سازمان حامي مشارکت کننده، صندوق نوآوري و شکوفايي و تسهيلات صندوق پژوهش و فناوري عامل است.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي امور فناوري وزارت علوم درخصوص اقدامات انجام شده در گرنت فناوري گفت: تدوين و ابلاغ آيين‌نامه گرنت فناوري، انعقاد تفاهم‌نامه با پارک فناوري فاوا براي اجراي برنامه در حوزه ICT، انتخاب 5 استان براي شروع برنامه گرنت جوانه، ابلاغ اعتبار سهم وزارت عتف به استان‌هاي منتخب و تدوين برنامه زمان‌بندي در نيمه دوم خرداد از اقدامات انجام شده در اين حوزه است.


 علمي 

 دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«سالامانكا»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

سالامانكا؛ دانشگاهي معتبر در شهر سالامانكا در اسپانيا مي‌باشد.

اين دانشگاه كه در سال 1218 ميلادي تاسيس شده است، اولين مركز تحصيلات عاليه در اروپا است.

اين دانشگاه همچنين در ميان قديمي‌ترين دانشگاه‌هاي اروپا که از بدو تأسيس بدون وقفه مشغول به فعاليت هستند، رتبه سوم را دارا است.

دانشکده‌هاي دانشگاه سالامانکا عبارتند از :

پزشكي

حقوق

بيولوژي

علوم شيمي

داروسازي

روانشناسي

علوم کشاورزي و محيط زيستي

اقتصاد و تجارت و...

دانشگاه سالامانكا در سال 2018 در رتبه601 در ميان 800 دانشگاه برتر دنيا قرار گرفت.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته