جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران:
مصرف گاز طبيعي کشور در ارديبهشت‌ماه کاهش يافت

عملکرد سال 98 واحد آموزش اعلام شد؛
300 دانشجو در دوره‌هاي آموزشي پژوهشگاه نفت شرکت کردند


ميز خبر


معادلات انرژي


 مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران:
 مصرف گاز طبيعي کشور در ارديبهشت‌ماه کاهش يافت 

 مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران از روند کاهش مصرف گاز طبيعي با توجه به افزايش دماي هوا در بسياري از مناطق کشور خبر داد.مهدي جمشيدي‌دانا در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با اشاره به مقدار مصرف روزانه گاز طبيعي در ارديبهشت‌ماه امسال گفت: ميانگين مصرف گاز طبيعي خانگي، تجاري و صنايع غيرعمده 296 ميليون مترمکعب، مصرف صنايع عمده 124 ميليون مترمکعب و مصرف نيروگاه‌ها 169 ميليون مترمکعب در روز بوده است.

وي همچنين اظهار کرد: ميانگين روزانه گاز تزريق‌شده به شبکه سراسري ارديبهشت‌ماه امسال 694 ميليون مترمکعب بود که نسبت به فروردين‌ماه 25 ميليون مترمکعب کاهش يافت.

مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران با بيان اينکه ميانگين مصرف روزانه گاز طبيعي خانگي، تجاري و صنايع غيرعمده نسبت به فروردين‌ماه 53 ميليون مترمکعب کاهش يافته، گفت: افزايش دماي هوا در هفته‌هاي اخير موجب کاهش مصرف شده است و اين روند با افزايش دما در مناطق سردسير کشور ادامه مي‌يابد.


 عملکرد سال 98 واحد آموزش اعلام شد؛
 300 دانشجو در دوره‌هاي آموزشي پژوهشگاه نفت شرکت کردند 

برگزاري 80 دوره آموزشي براي کارکنان صنعت نفت، برگزاري کارگاه‌هاي تخصصي بين‌المللي، ميزباني از 300 دانشجوي کارآموز و برگزاري دوره‌هاي آموزشي آنلاين از جمله فعاليت‌هاي واحد آموزش و تجهيز نيروي انساني پژوهشگاه صنعت نفت در سال 98 است.

به گزارش شانا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، رضا عمادي، جانشين رئيس آموزش و تجهيز نيروي انساني اين پژوهشگاه گفت: واحد آموزش براساس استراتژي‌هاي تبيين‌شده پژوهشگاه و نيز با اتکا به توانمندي منحصربه‌فرد اعضاي هيئت علمي و پژوهشگران توانسته بستر مناسبي براي انتقال و تبادل دانش فراهم کند.

وي افزود: تسلط استادان به دانش روز و حضور در پروژه‌هاي صنعتي سبب کاربردي شدن دوره‌هاي آموزشي در پژوهشگاه شده است.

جانشين رئيس آموزش و تجهيز نيروي انساني پژوهشگاه صنعت نفت به تقويم آموزشي اين واحد اشاره و عنوان کرد: واحد آموزش و تجهيز نيروي انساني، سالانه برنامه‌ريزي، طراحي، اجرا و پايش تقويم آموزشي جامع را در دستور کار خود قرار مي‌دهد که اين تقويم نقش سند راهبردي توسعه‌اي سرمايه انساني را در سطح صنعت نفت ايفا مي‌کند.

عمادي با بيان اينکه تقويم آموزشي امسال پژوهشگاه شامل 208 عنوان دوره و کارگاه تخصصي است، گفت: در تدوين اين دوره‌ها، دوره‌هاي آموزشي خاص، تخصصي، راهبردي و نرم‌افزارهاي تخصصي در دستور کار قرار گرفته است که اين دوره‌ها طيف وسيعي از حوزه‌هاي بالادستي، پايين‌دستي، انرژي، محيط زيست و اچ‌اس‌يي را در بر مي‌گيرد.

برگزاري دوره‌هاي آموزشي آن‌لاين

به گفته وي، سال 98 پژوهشگاه ميزبان 300 دانشجو به‌عنوان کارآموز از دانشگاه‌هاي معتبر کشور بود که دوره‌هاي آموزشي تخصصي مرتبط با رشته دانشجويان برگزار شد و اميدواريم با ريشه‌کن شدن بيماري کرونا در کشور بتوانيم امسال نيز ميزبان کارآموزان از دانشگاه‌هاي مختلف باشيم.

جانشين رئيس آموزش و تجهيز نيروي انساني پژوهشگاه صنعت نفت يکي از برنامه‌هاي امسال اين واحد را برگزاري دوره‌هاي آموزشي آن‌لاين عنوان کرد و افزود: با توجه به زيرساخت‌هاي موجود در پژوهشگاه توانسته‌ايم دوره‌هاي آموزشي را افزون بر کارکنان پژوهشگاه براي بهره‌برداري ديگر شرکت‌هاي تابع وزارت نفت نيز مهيا کنيم تا از اين طريق از يک سو فرصت‌ها و افق‌هاي توسعه‌اي جديدي را در پژوهشگاه ايجاد کنيم و از سوي ديگر ارتباط مؤثري با ديگر دانشگاه‌ها و شرکت‌هاي داخلي و خارجي فراهم سازيم.عمادي تصريح کرد: همچنين در سال 98، واحد آموزش موفق به برگزاري هفت دوره آموزشي غيرحضوري شد و با توجه به تمهيدات انديشيده‌شده اميدواريم امسال دوره‌هاي بيشتري را برگزار کنيم.


 ميز خبر 

 آغاز 4 عمليات تعميرات اساسي در منطقه 5 عمليات انتقال گاز

سرپرست منطقه 5 عمليات انتقال گاز از آغاز 4 عمليات هم‌زمان تعميرات اساسي در تأسيسات آباده، خنج، فراشبند و خاوران خبر داد.به گزارش شانا به نقل از شرکت انتقال گاز ايران، پيمان خضرايي، گفت: با توجه به قرار گرفتن کشور در شرايط ويژه بيماري کرونا و از طرفي لزوم تأمين انرژي در کشور از طريق انتقال پايدار گاز، کارکنان منطقه با رعايت پروتکل‌هاي ويژه بهداشتي عمليات تعميرات اساسي را آغاز کردند.

وي افزود: بهره‌برداري از 15 تاسيسات منطقه و خطوط استراتژيک انتقال گاز به‌صورت شبانه‌روزي توسط کارکنان دلسوز و تلاشگر منطقه جريان داشته و موضوع بيماري کرونا با توجه به دستورعمل‌هاي صادره بهداشتي، خللي در فرآيند انتقال پايدار گاز به‌وجود نياورده است.

سرپرست منطقه 5 عمليات انتقال گاز تصريح کرد: عمليات تعويض توربين در تأسيسات آباده و تعميرات اساسي 24 هزار ساعت کمپرسور گاز واحد يک خنج مطابق برنامه از پيش تعيين‌شده در حال انجام است. در بخش تعميرات اساسي نيز تعميرات و تعويض DGS واحد پنجم تاسيسات خاوران 4 در دست اقدام است.

خضرايي يادآور شد: براي عمليات بازرسي فني اقلام ثابت نيز تأسيسات فراشبند 10 توسط تعميرات اساسي آماده‌سازي شده و مطابق برنامه تحت بازرسي است.

اقدام‌هاي بهداشت و درمان براي مقابله با کرونا اعلام شد؛

خوداظهاري حدود 100 هزار نفر در سامانه غربالگري صنعت نفت

سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از ابتداي شيوع بيماري کوويد 19، سامانه غربالگري راه‌اندازي کرد که تاکنون تعداد 96 هزار و 388 نفر در اين سامانه اقدام به خوداظهاري کرده‌اند و از اين تعداد، 4 هزار و 341 نفر وارد برنامه مراقبتي و مديريت 14 روزه شده‌اند و نيز تعداد 20 هزار و 700 نفر از شاغلان اقماري نيز اقدام به خوداظهاري کرده‌اند که از حضور 432 نفر با تشخيص محتمل يا قطعي در منطقه عملياتي ممانعت شد.

به گزارش خبرنگار شانا، آمارهاي منتشرشده از سوي سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت حاکي از آن است که تا اواسط ارديبهشت‌ماه تعداد کل مراجعان سرپايي به مراکز درماني صنعت نفت 446 هزار و 553 نفر بوده است که از اين تعداد، 27 هزار و 318 نفر داراي علائم شبه آنفلوآنزا بوده‌اند. همچنين بالغ بر هزار نفر از جمعيت تحت پوشش، خدمات بستري دريافت کرده‌اند که نزديک به 25 درصد آنان از جمعيت بومي ساکن در مناطق عملياتي بوده‌اند.

سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت آمار فوت‌شدگان ناشي از بيماري کوويد 19 را تعداد 15 نفر از شاغلان رسمي و غيررسمي شرکت‌هاي دولتي و خصوصي (از ميان 280 هزار شاغل) اعلام کرد. با وجود اين به رغم ابتلاي تعدادي از پزشکان و پرستاران اين سازمان به کوويد 19، هيچ‌گونه مورد فوتي از آنان گزارش نشده است. همچنين به دليل طراحي، تدوين و نظارت دقيق بر اجراي دستورعمل‌هاي مرتبط در مناطق عملياتي، تعداد موارد ابتلا در شاغلان بسيار پايين بوده و اختلالي در روند فعاليت توليد درصنعت نفت ايجاد نکرده است.

بر اساس اين گزارش، سازمان بهداشت درمان صنعت نفت با دارا بودن 9 بيمارستان، 35 پلي‌کلينيک تخصصي، 70 مرکز سلامت خانواده و180 مرکز طب صنعتي و بهداشت مستقر در مناطق عملياتي صنعت نفت وظيفه مديريت شرايط اضطراري اپيدمي کوويد 19 را در جامعه شاغلان رسمي، غيررسمي، بازنشستگان و خانواده‌هاي آنان در سطح کشور با جمعيت حدود 850 هزار نفر را داشته است که از ابتداي بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون اقدام‌هاي مداخله‌اي در قالب نشست‌هاي هماهنگي، تدوين دستورعمل‌هاي بهداشتي، مديريت اپيدمي و اقدام‌هاي پيشگيرانه و کنترلي با مشارکت مديريت منابع انساني و اچ‌اس‌يي شرکت‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي انجام شده است.

راه‌اندازي سامانه غربالگري و خوداظهاري

غربالگري اطرافيان گروه هدف، آموزش در زمينه پيشگيري و کنترل، پيگيري درمان بيماران ايزوله در منزل، آموزش و توانمندسازي اعضاي خانواده براي انجام فرآيند جداسازي و مراقبت، انجام همه اقدام‌هاي حفاظتي بهداشت محيط (گندزدايي و ضدعفوني)، تکميل فرم‌هاي پيگيري، فاصله‌گذاري و محدودسازي فعاليت‌هاي تجمعي و اجتماعات در شرکت‌ها، مديريت شاغلان آسيب‌پذير يا داراي نقص ايمني و برنامه‌ريزي براي معاينه ايشان از سوي پزشک و تصميم‌گيري درخصوص چگونگي فعاليت در محل کار، صدور گواهي صحت سلامت و بازگشت به کار جهت شاغلان مشکوک/ محتمل و قطعي، انجام معاينات بازگشت به کار شاغلان مبتلا و هماهنگي با شرکت‌هاي مربوطه، راه‌اندازي سامانه غربالگري پايش و کنترل بيماري کوويد 19 (nocorona.org)، راه‌اندازي سامانه براي خوداظهاري شاغلان، بازنشسته‌ها و جمعيت تحت پوشش (nocorona.ir)، راه‌اندازي وب‌سايت الکترونيکي www.piho.ir براي درج دستورعمل‌ها و پيام‌هاي آموزشي، قرار دادن محتواها و پيام‌هاي آموزشي براي جمعيت تحت پوشش در سايت الکترونيکي سازمان (بيش از 200 پيام و فيلم آموزشي)، آگاهي‌رساني گسترده به جمعيت تحت پوشش درباره روند اجراي کار و معرفي اعضاي تيم‌ها و نحوه فعاليت آنها، ايجاد دسترسي براي امور اداري و اچ‌اس‌يي شرکت‌ها در سامانه غربالگري جهت مديريت حضور کارکنان اقماري و غيراقماري در محل کار، تأمين منابع لازم براي اجراي برنامه غربالگري، آموزش مجريان و مراقبان سلامت در راستاي وظايف محوله به‌منظور ارائه خدمات تلفني، دسترسي به 582 نفر کاربر براي استفاده از سامانه غربالگري و پايش کرونا در سطح کشور، آموزش 300 نفر پرستار و پزشک براي پاسخگويي از 400 خط تلفن در سطح کشور، هماهنگي تلفني پزشکان با بيماران مزمن و ارسال داروهاي موردنياز ايشان به در منزل، ارائه خدمات مشاوره تلفني توسط پزشکان به جمعيت شاغلان و خانواده تحت پوشش و ارائه خدمات مشاوره تلفني توسط پزشکان به جمعيت تحت پوشش مبتلا به بيماري‌هاي مزمن يا نقص سيستم ايمني و آسيب‌پذير بخش ديگري از فعاليت‌هاي سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت به‌منظور حفظ سلامت مردم است.


 معادلات انرژي 

 60 ليتر سهميه بنزين خردادماه شارژ ‌شد

60 ليتر سهميه بنزين خردادماه خودروهاي شخصي بدون هيچ‌گونه تغييري ساعت 24 شامگاه چهارشنبه در کارت‌هاي هوشمند سوخت شارژ ‌شد.

به گزارش خبرنگار شانا، در سومين ماه از بهار سال 99 مطابق ماه‌هاي گذشته، 60 ليتر سهميه بنزين به کارت هوشمند سوخت خودروهاي شخصي و 25 ليتر بنزين به کارت سوخت موتورسيکلت‌ها با نرخ1500 تومان واريز ‌شد، همچنين سهميه سوخت خودروهاي عمومي و خدماتي مطابق جدول سهميه طرح مديريت مصرف سوخت واريز شد.

به گزارش شانا، از ساعت صفر روز جمعه، 24 آبان‌ماه سال 1398 براساس مصوبه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران سه قوه، سهميه‌بندي بنزين براي همه وسايل نقليه بنزين‌سوز آغاز شد.

سقف ذخيره سهميه بنزين کارت‌هاي هوشمند سوخت شخصي براي مالکان خودروهاي شخصي و موتورسيکلت‌ها ابتدا 6 ماه بود که به‌ دنبال گسترش ويروس کرونا در کشور و شرايط ويژه اعلام‌شده براي مقابله با گسترش آن، شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در اطلاعيه‌اي اين سقف را به 9 ماه تغيير داد، بنابراين سهميه واريزي ماهانه خودروهاي شخصي و موتورسيکلت‌ها در صورت عدم استفاده حداکثر تا 9 ماه در کارت‌هاي سوخت قابل ذخيره خواهد بود.

تغيير در راهبري نيروگاه متمرکز پارس جنوبي

راهبري نيروگاه متمرکز بعثت، پست‌ها و خطوط انتقال نيرو شرکت نفت و گاز پارس به مجتمع گاز پارس جنوبي واگذار مي‌شود.

به گزارش شانا، به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، قرار است کار انتقال مسئوليت نيروگاه متمرکز بعثت به شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي تادو هفته آينده به‌طور رسمي به پايان برسد.

تاکنون، معاونت عمليات و پشتيباني شرکت نفت و گاز پارس متولي اين نيروگاه توليد برق هزار مگاواتي، پست‌ها و خطوط انتقال نيرو پارس جنوبي بوده است.

نيروگاه متمرکز پارس جنوبي، برق پالايشگاه‌هاي پارس يک (فازهاي 10-9، 16-15، 18-17، 21-20)، فازهاي پالايشگاهي پارس دو (فازهاي 12، 13، 19، 24-22) را تامين مي‌کند و به عنوان پشتيبان برق فازهاي يک تا هشت، تأسيسات ميعانات گازي، آبگيرها، مصارف منطقه ويژه انرژي و صنايع پايين‌دستي به شمار مي‌رود.

اين نيروگاه مشتمل بر 6 واحدگازي مدل V94.2 مجموعاً به ظرفيت نامي 1000 مگاوات به همراه سيستم‌هاي جانبي شامل ديزل‌خانه، ايستگاه تقليل فشار گاز، کمپرسورخانه، پمپ‌خانه و ايستگاه آتش نشاني، دو پست 132 و يک پست 400 کيلوولت در زميني به مساحت 28 هکتار در شمال شرقي فازهاي 15 و 16 واقع است.

ايمن‌سازي خط لوله چهارم سراسري انتقال گاز در محدوده پارس جنوبي

مدير منطقه 10 عمليات انتقال گاز اظهار کرد: قابليت اطمينان قطعه اول خط لوله چهارم سراسري در محدوده پارس جنوبي با تعميرات ناشي از نتايج پيگراني هوشمند افزايش يافت.

به گزارش شانا به نقل از شرکت انتقال گاز ايران، حميد خدري گفت: خوشبختانه فعاليت‌هاي مؤثري در سطح شرکت انتقال گاز ايران براي اجراي عمليات پيگراني هوشمند انجام مي‌گيرد که از روش‌هاي پيشرفته شناسايي عيوب خط به شمار مي‌رود و اين مهم نويدبخش استمرار پايداري هرچه بيشتر شبکه انتقال گاز کشور است.

وي ادامه داد: مطابق برنامه زمان‌بندي تعميرات دوره‌اي و سالانه منطقه، فعاليت‌هاي حفاري، عايق‌برداري، سندبلاست و تعميرات لازم بر روي هفت نقطه شناسايي شده خط چهارم سراسري در محدوده پارس جنوبي انجام شد.

مدير منطقه 10 عمليات انتقال گاز تصريح کرد: در پيگ‌هاي هوشمند از فناوري پيشرفته‌اي در شناسايي عيوب داخلي و خارجي خطوط لوله استفاده مي‌شود که تعميرات ناشي از نتايج پيگراني هوشمند را در بالابردن قابليت اطمينان خطوط انتقال گاز بسيار مؤثر مي‌کند.

خدري با اشاره به اهميت خط چهارم سراسري در شبکه انتقال گاز کشور و با تأکيد بر نقش آن در تغذيه نيروگاه‌هاي مهمي مانند بعثت و BOO در پارس جنوبي، از زحمات همه عوامل اجرايي اين پروژه با وجود همه‌گيري بيماري کرونا و ضرورت رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي، مقارن شدن عمليات با ماه مبارک رمضان و ساير مشکلات قدرداني کرد و گفت: با اين تلاش شبانه‌روزي و همت سازماني ضريب ايمني خط چهارم سراسري در منطقه ويژه و حساس پارس جنوبي افزايش يافت.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته